מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

משיח בן יוסף - מיהו?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
המחקר

משיח בן יוסף - מיהו?

הודעהעל ידי המחקר » ה' מרץ 12, 2020 1:56 pm

אני מחפש מקורות על גדולי ישראל שאמרו (על אחרים או על עצמם) שהם בחינת משיח בן יוסף.
תודה

מאיר נפתלי

Re: משיח בן יוסף - מיהו?

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ה' מרץ 12, 2020 2:21 pm

אם כוונתך גם על גדולי ישראל מזמן הנביאים -

יונה הנביא: ב׳תנא דבי אליהו רבה׳ פרק יח אות מט לגבי הנושא מאיזה שבט היה אליהו - ואמרו לי ולא כהן אתה, ולא כך אמרת לאשה האלמנה ״אך עשי לי משם עוגה קטנה בראשונה והוצאת לי ולך ולבנך תעשי באחרונה״ (מלכים א, יז, יג), אמרתי להן - אותו תינוק [משיח] בן יוסף היה, ורמז רמזתי לעולם שאני יורד תחלה לבבל, ואח״כ יבא בן דוד. ע״כ. והובא בתוס׳ בבבא מציעא דף קיד: ד״ה מהו.

ובספר ׳גלגולי נשמות׳ לרמ״ע מפאנו ז״ל כתב באות פ׳ - יוסף בן יעקב, יהושע בן נון, יהושע בן שאול יהונתן בן שאול, ירבעם בן נבט, יונה בן אמתי - מניצוץ אחד, ולבסוף הוא משיח בן יוסף כדאיתא בילקוט שמעוני מלכים [רמז ר״ח], ובתוספות בבא מציעא אותו התינוק בן צרפית משיח בן יוסף היה. ע״כ.

חזקיהו המלך: איתא ב׳ליקוטי הש״ס׳ לרבי חיים ויטאל ז״ל (מסכת סנהדרין עמוד מג) - דע כי משארז״ל ביקש הקב״ה לעשות חזקיה משיח, זה הוא משיח בן יוסף, ולא משיח בן דוד. מהרח״ו זל״ה. ע״כ.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ה' מרץ 12, 2020 2:31 pm

רבי שלמה מקרלין,

אחד מתלמידי הר''ר ברוך ממזיבוז,

הגר''א (כנראה נכב''ב)

האריז''ל,

הרב ענתבי מדמשק, ( אחרי העינויים בעלילת הדם שם, גילה שאם הדור היה זוכה,
היה שר העיר ארמילוס, )

רבי שלמה מלענטשנא

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ה' מרץ 12, 2020 3:14 pm

דכירנא בהספדו של המקובל ר' דוד חי אבוחצירא שליט"א על אחיו המקובל שנרצח המכונה 'באבא לאזאר' זצ"ל והיה זה בפ' מסעי, פו"א:
אלה מסעי בני ישראל ר"ת אלעזר בן מאיר (אבוחצירא) משיח בן יוסף...

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' מרץ 12, 2020 3:19 pm

מי היו בבחינת משיח בן דוד ומשיח בן יוסף

כדאי גם להזכיר דברי בעהמ"ח קול התור, שלהי פ"א
גם האבות ורבים מנביאי ה׳, מלכי ישראל ורבים מהתנאים והאמוראים, רבים מגדולי ישראל ואנשי מעשה בכל הדורות היו בטוריא דמשיח בן יוסף. הראשון היה אברהם אבינו בסוד ״במה אדע כי אירשנה״ וכנודע כל לשון ירושה שנאמר על ארץ ישראל הוא בטוריא דמשיח בן יוסף, וכן מרומז במלת ״אירשנה״ העולה בחושבנא ״משיח בן יוסף״. אברהם אבינו התחיל באתחלתא דגאולה הראשונה, היינו גאולת הקדושה של מטה שהיא באדמת ארץ ישראל. יצחק אבינו נכנס לטוריא דמשיח בן יוסף מיום העקידה. גם נרמז בשמו יצחק: קץ חי. יעקב אבינו – מיום שנאבק עם שרו של עשו, ויבא יעקב שלם. שלם, סכתה. יהודה מיום שהציל את יוסף. יוסף מיום חלומו הראשון. משה רבנו מיום שלקח עמו את עצמות יוסף. יהושע בן נון שהוא הראשון במלחמת ה׳ בעמלק. שאול ודוד אשר שניהם עסקו במלחמת ה׳, וכנודע שכל מלחמת ה׳ היא בטוריא דמשיח בן יוסף, וכו׳ וכו׳. ובדורות האחרונים גם האר״י הק׳ ותלמידו המיוחד קו״ט ר׳ חיים ויטאל, והרב הק׳ בעל אור החיים היו בטוריא דמשיח בן יוסף כנודע. ובדור האחרון זה רבנו הגר״א נהורא דמשיח בן יוסף אשר אורו הולך לפנינו הולך ואור עד נכון היום, וזכו גם אחדים מתלמידיו אשר מקיימים מצוותו בחזון ציון לקבל ולהיות נאצלים מרוחו ומאורו הגדול בטוריא דנא.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: הבה נתבונן ו־ 360 אורחים