מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרא דכולא תלמודא חיים קנבסקי- פרסום ראשון מכתב מרן החזו"א

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

מרא דכולא תלמודא חיים קנבסקי- פרסום ראשון מכתב מרן החזו"א

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 29, 2011 2:42 am

מכתב.jpg
מכתב.jpg (52.25 KiB) נצפה 12432 פעמים

שלוכט"ס
כבר ארכו ימי שתיקתי ר"ל לא קיימתי כתיבה כדיבור, ולפי הנהוג שבעולם יאמרו מפני רב הטרדא, ואני חוזר להענין ידידנו זרח שיחי'
הציע נכבדות בשביל מרא דכולא תלמודא חיים קנבסקי שליט"א ואם אחותי תחי' תסכים ,לפי ראות עיני אפשר (ל)י)קדם הדבר
מתעניין אנכי לדעת משלום יוספ' שתחי', עד כמה מצאה שביעת רצון במדינת הים שלכם, ואכפול שלו' (ואחתום ברכה)??? אי"ש

תולעת ספרים07

Re: מרא דכולא תלמודא חיים קנבסקי- פרסום ראשון מכתב מרן החזו"

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » א' מאי 29, 2011 2:49 am

מעניין לדעת מיהו השדכן זרח
כמו כן: יש כאן נקודה מעניינת לכאו' - שהחזו"א תולה רק בהסכמת אחותו - ומה בנוגע לגיסו הסטייפלר ז"ל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 29, 2011 2:58 am

זרח הוא כנראה ר' זרח שפירא (אחיו של מ"ח שפירא מהמזרחי וחותנו של הגאון רי"ד בהגר"ח גריינמן).
יוספה היא כנראה בת ר' שמואל גריינמן אשת ר' שרגא וילמן שהתגוררו אז בחו"ל.

נאשער

הודעהעל ידי נאשער » א' מאי 29, 2011 3:02 am

תולעת ספרים07 כתב:מעניין לדעת מיהו השדכן זרח
כמו כן: יש כאן נקודה מעניינת לכאו' - שהחזו"א תולה רק בהסכמת אחותו - ומה בנוגע לגיסו הסטייפלר ז"ל.

כפי הנראה שלח החזו"א מכתב זה למי שהיה מעורב בשידוך זה,והוא דיבר כדבר איש אל רעהו שישאל את אחותו בנידון, ופשיטא דפשיטא שכוונתו הייתה שהיא תשאל את בעלה בנידון, או שאם היא אומרת משהו מסתמא כבר דיברה עם בעלה בנידון, כך שלא נראה לי שום משמעות לדייק ממנה שאחותו דווקא.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 29, 2011 3:03 am

מעלים כאן דבר מדהים שכזה (וסליחה על הקלישאה) ותראו באיזה הבלים אתם מתעסקים.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » א' מאי 29, 2011 3:09 am

לפי מה שכתב א"ס המכתב פונה לר' שמואל גריינמן ז"ל - בהיות שהחזון איש מתעניין בשלום יוספה בתו...

[א"ס שלום רב: איננו מתעסקים בדברים שוליים כלל ועיקר - שהרי אין כאן כל תאריך וכדו' - לכן מעניין לבדוק בזה כל פרט - והאם מדובר במחותנו הרב אלישיב שליט"א - שגם זה מאוד מעניין מי היה השדכן]

בכל אופן יש לעיין מדוע אין החזו"א כותב אחותינו - במידה והמכתב פונה לרבי שמואל גריינימן ז"ל וכפי שכתב א"ס.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 29, 2011 3:19 am

תולעת, אני לא כתבתי שהמכתב ממוען לר' שמואל גריינמן, ואם באנו לשער כנראה שהוא נכתב לר' שרגא וילמן חתן של ר' שמואל ובעלה של יוספה.

איש אשכולות

הודעהעל ידי איש אשכולות » א' מאי 29, 2011 3:21 am

איש_ספר כתב:מעלים כאן דבר מדהים שכזה (וסליחה על הקלישאה) ותראו באיזה הבלים אתם מתעסקים.

צודק בהחלט.

יש תח"י צילום מכתב שכתב ר"י לומז'ה ובו בקשה לקבלת תמיכה לשלש תלמידים מחוננים בישיבתו, לכל בחור כתב ג"כ את רמתו הלימודית. אחד התלמידים הוא הגר"ח והוא כותב עליו "בקי בשלש סדרים".
בלמדי בישיבת פוניבז' היה אחד מחברי נכנס ויוצא בבית הגר"ח הוא לקח את המכתב והראהו להגר"ח, הגר"ח קרא לאשתו ואמר לה תקראי מה כתבו עלי בגיל 16.

שני התלמידים הנוספים הם (ע"פ הזכרון אאל"ט) א. ר' יצחק דז'ימטרובסקי שליט"א ב. ר' נפתלי טפלי.

נאשער

הודעהעל ידי נאשער » א' מאי 29, 2011 3:27 am

איש_ספר כתב:מעלים כאן דבר מדהים שכזה (וסליחה על הקלישאה) ותראו באיזה הבלים אתם מתעסקים.

א.כל חד לפום דרגא דיליה יש לו הבליו במה הוא מתעסק...
ב.איני צריך לחדש לך על נוסח כתיבתו המדוייקת והמדוקדקת של מרן החזו"א זצ"ל, ובצדק העיר 'בהברקה' הרב תולעת ספרים שיחי' נקודה מעניינת, וע"ז הנידון פה.

בר אוריין תנינא

הודעהעל ידי בר אוריין תנינא » א' מאי 29, 2011 8:38 am

איש_ספר כתב:[
שלוכט"ס
כבר ארכו ימי שתיקתי ר"ל לא קיימתי כתיבה כדיבור, ולפי הנהוג שבעולם יאמרו מפני רב הטרדא, ואני חוזר להענין ידידנו זרח שיחי'
הציע נכבדות בשביל מרא דכולא תלמודא חיים קנבסקי שליט"א ואם אחותי תחי' תסכים ,לפי ראות עיני אפשר (ל)י)קדם הדבר
מתעניין אנכי לדעת משלום יוספ' שתחי', עד כמה מצאה שביעת רצון במדינת הים שלכם, ואכפול שלו' (ואחתום ברכה)??? אי"ש

יוספא ולא יוספ'.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » א' מאי 29, 2011 9:50 am

אם אינני טועה, יוזפא-יוספא הוא שם של איש, יוספה שם של אשה.
אברר בעז"ה אצל בנם ידידי הגאון רבי דוד ווילמן שליט"א בלייקוואוד מתי ואל מי נכתב המכתב.

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' מאי 29, 2011 11:36 am

זכרתי שפעם ראיתי סיפור על התבטאות מעין זו - 'חיים שלנו הוא מרא דכוליה תלמודא'. ואכן חיפוש באוצר הביאני לכאן:

מנחת נתן.PNG
מנחת נתן.PNG (45 KiB) נצפה 12307 פעמים

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' מאי 29, 2011 12:06 pm

בן כמה היה הגר"ח אז?

שמח תשמח

הודעהעל ידי שמח תשמח » א' מאי 29, 2011 12:09 pm

סליחה אדון א"ס, אני רואה את המכתב הזה, ואני לא מבין במה אני צריך בדיוק להתעסק. (האמת שלא בדיוק הבנתי מה מדהים כאן!!!).

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' מאי 29, 2011 2:33 pm

שמח תשמח כתב:

סליחה אדון א"ס, אני רואה את המכתב הזה, ואני לא מבין במה אני צריך בדיוק להתעסק. (האמת שלא בדיוק הבנתי מה מדהים כאן!!!).

שמח, החזו"א כתב במכתב קצת יותר מפורסם שידיעת חכמי הדור הם הם גופי תורה, ופלא שאינך מוצא ענין בעדות החזו"א על אחד מגדולי הדור.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מאי 29, 2011 3:23 pm

נ"ל שזה כ"כ פשוט לשמח שהוא מריה דכולא תלמודא, והרי זה כמו שתביא לו חזו"א שאסור להדליק אש בשבת ותאמר לו שזה מדהים.

מענה לשון

הודעהעל ידי מענה לשון » א' מאי 29, 2011 3:44 pm

אוצר החכמה כתב:נ"ל שזה כ"כ פשוט לשמח שהוא מריה דכולא תלמודא, והרי זה כמו שתביא לו חזו"א שאסור להדליק אש בשבת ותאמר לו שזה מדהים.

היום ודאי,
החידוש שתואר זה הוענק לו קודם חתונתו.

שמח תשמח

הודעהעל ידי שמח תשמח » א' מאי 29, 2011 3:55 pm

מענה לשון כתב:
אוצר החכמה כתב:נ"ל שזה כ"כ פשוט לשמח שהוא מריה דכולא תלמודא, והרי זה כמו שתביא לו חזו"א שאסור להדליק אש בשבת ותאמר לו שזה מדהים.

היום ודאי, החידוש שתואר זה הוענק לו קודם חתונתו.

השאלה מה החידוש הזה אומר לגבי כיום? האמת שגם בלי עדות החז"א מסברא הייתי אומר כן.

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' מאי 29, 2011 4:25 pm

שמח תשמח כתב:
מענה לשון כתב:

היום ודאי, החידוש שתואר זה הוענק לו קודם חתונתו.

השאלה מה החידוש הזה אומר לגבי כיום? האמת שגם בלי עדות החז"א מסברא הייתי אומר כן.

מה הכוונה היית אומר כך מסברא? דווקא על פי השמועות ר' חיים לא היה בצעירותו סמל ההתמדה.

שמח תשמח

הודעהעל ידי שמח תשמח » א' מאי 29, 2011 4:37 pm

חד וחלק כתב:מה הכוונה היית אומר כך מסברא? דווקא על פי השמועות ר' חיים לא היה בצעירותו סמל ההתמדה.

לא יודע מה השמעות אומרות. אני לא שמעתי כלום ולכן אני הולך בתר חזקה דהשתא.

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' מאי 29, 2011 5:17 pm

פעם סבלתי מפיצול אישיות, היום אנחנו מרגישים הרבה יותר טוב...

צר לי לאכזב אתכם אך אני איני סובל מפיצול אישיות כלל ועיקר. חלקה השני של התגובה לא יצא מתחת ידי. מישהו נכנס להודעתי והוסיף בה מילים, וזה יכול להיות רק אחד ממנהלי האתר. על כן תצא מכאן קריאה נרגשת לאותו אחד להבהיר את אשר אירע.
ואגב זה קרה אך לפני כמה ימים בהודעה של המתקרי זרח לגבי ענין טכני כלשהו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מאי 29, 2011 5:41 pm

מה הכוונה היית אומר כך מסברא? דווקא על פי השמועות ר' חיים לא היה בצעירותו סמל ההתמדה.

אני לא יודע לאיזה שמועות אתה מתכוון וקשה לי להאמין בהם,

אבל אני יודע לספר שסבי זללה"ה אמר לתת את ספרו (הר אפרים או אחד מספריו האחרים) לר' חיים קנייבסקי שהיה כנראה בחור כבן 18, כשבא לבקרו, בנימוק שהוא וודאי ילמד את הספר, מתחילתו ועד סופו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מאי 29, 2011 5:46 pm

ובחזרה לענין, כמובן שאם השמועות שהבאתי למעלה נכונות, זה מוסיף לכבודו של מרן הגאון ר' חיים שליט"א, ולא גורע ממנו אפילו כמלוא נימה.

אין כאן עניין של כבוד אלא שאינו מסתבר שהיה בקי כ"כ בלי להתמיד.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » א' מאי 29, 2011 10:45 pm

לולי ששמעתי מת"ח מופלג ששמע ממרן הגר"ח שביקש ממנו לפרסם הדבר לא הייתי כותב, אך הגר"ח סיפר כי בצעירותו היה קשה הבנה, ואביו התייאש ממנו, ולכן הוא אמר לו לעבור ללומזא [כידוע מה היה לומזא אז] ונתן לו תוכנית שיצא בעה"ב טוב, הגר"ח אמר שהוא עדיין שומר על תוכנית זו. נכון בלומזא הוא היה מתמיד עצום ובעל זכרון נפלא, אבל... אבל בשלב מסוים נפתחו שערי שמים וכולם מכירים את ספריו, אין צריך לדבר על הכשרון שהגר"ח ניחון בו, שהוא בבחינת ניתי ספר וניחזי. אגב שמעתי כי הגרי"ש אמר על דרך אמונה שיש בה גאונות נפלאה [מעבר לספרים הקודמים] שכעת הוא מבין את מה שהחזו"א א"ל שהוא בעל כשרון.
המסר שהגר"ח ביקש מאותו ראש ישיבה [היום הוא ר"י גדולה מפורסמת, בשעתו היה ר"מ ביש"ק מפורסמת] שסיפר לי את הסיפור היה, אל תתייאשו מאף בחור.
וחושבני שלהבדיל מבעלי כשרונות שנולדו עם זה, ולרוב בזבזו את זה... זה שבחו של הגר"ח שהוא עמל שנים עד שזכה לברכת שמים.

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ב' מאי 30, 2011 3:28 am

עט סופר כתב:לולי ששמעתי מת"ח מופלג ששמע ממרן הגר"ח שביקש ממנו לפרסם הדבר לא הייתי כותב, אך הגר"ח סיפר כי בצעירותו היה קשה הבנה, ואביו התייאש ממנו, ולכן הוא אמר לו לעבור ללומזא [כידוע מה היה לומזא אז] ונתן לו תוכנית שיצא בעה"ב טוב, הגר"ח אמר שהוא עדיין שומר על תוכנית זו. נכון בלומזא הוא היה מתמיד עצום ובעל זכרון נפלא, אבל... אבל בשלב מסוים נפתחו שערי שמים וכולם מכירים את ספריו, אין צריך לדבר על הכשרון שהגר"ח ניחון בו, שהוא בבחינת ניתי ספר וניחזי. אגב שמעתי כי הגרי"ש אמר על דרך אמונה שיש בה גאונות נפלאה [מעבר לספרים הקודמים] שכעת הוא מבין את מה שהחזו"א א"ל שהוא בעל כשרון.
המסר שהגר"ח ביקש מאותו ראש ישיבה [היום הוא ר"י גדולה מפורסמת, בשעתו היה ר"מ ביש"ק מפורסמת] שסיפר לי את הסיפור היה, אל תתייאשו מאף בחור.
וחושבני שלהבדיל מבעלי כשרונות שנולדו עם זה, ולרוב בזבזו את זה... זה שבחו של הגר"ח שהוא עמל שנים עד שזכה לברכת שמים.

ללא בדל של ציניות:

האם זה לא נשמע לכם מופקע, שכל גדול בישראל התקשה בצעירותו.
שימו לב - כאחד שנתעסק בתחום - תמיד, אבל תמיד זה סיפורי.
או שהיה עילוי מבהיל שכבר בילדותו התנכר נער ובוצין בוצין וכו',
או שהתקשה ובכה, עמל וטבל עד ש..יום אחד.
בקיצור רבי עט ורבי חד וחלק, לא מסתדר לי שבעל הדרך אמונה, היה בעל ראש חלש.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' מאי 30, 2011 4:27 am

כמה נקודות קושי שמעוררים ספק באמיתות המכתב:
ככל הנראה, הנמען הוא רבי שמואל גריינימן ז"ל בעל אחותו של מרן החזו"א, שהתגורר אז בחו"ל. וכן שיער החכם איש ספר.
במכתב מוזכרת אשה בשם יוספה שתחי', שעברה לגור ג"כ במדינת הים.
במשפחת קרליץ ישנן שתי 'יוספות': אחת יוּספא ברזם בת מרן הקה"י שלא התגוררה בחו"ל ולכן אין צד שהכוונה אליה. נשאר רק האופציה שהכוונה ליוֹסֶפָה אשת הג"ר שרגא וילמן שליט"א בתו של הג"ר שמואל גריינימן ז"ל נמען האיגרת.
ולהלן תוכן האגרת:
שלוכט"ס

זה שאין זמן על השטר להוכיח עליו, מעורר תמהון, אבל אין בכך ראיה להפריך.
ודבר זה שמעתי היום מפי בנם הג"ר דוד וילמן שליט"א שאביו ואמו נישאו בארץ בתשי"ג ואחרי חתונתם ירדו לאמריקא (באמצע שנת תשי"ג) בעצת החזו"א דודם, והגר"ש גריינימן כבר גר שם לפני בואם. וגם ר' זרח שפירא התגורר כבר בארה"ב בימים ההם.
ועתה בואו חשבון: אם מרן החזו"א נפטר בט"ו בחשוון תשי"ד, והרבנית יוספה וילמן ירדה למדה"י באמצע תשי"ג, אז מוכרחין אנו לומר שהמכתב נכתב אחרי ירידתה לארה"ב ולפני שהחזו"א שחל"ח. ולא עוד אלא ידוע לכולם שהגר"ח התחתן זמן חשוב (לפחות כמה חודשים) לפני שהחזו"א נפטר. אז צריכים אנו לחשבן אחרי שמרת וילמן ירדה לארה"ב, ולפני שהגר"ח התארס עם בתו של הגרי"ש אלישיב שליט"א, שכן עדיין דברו בו נכבדות באגרת.
אני עדיין מחפש מי שיוכל להודיע לי מתי התחתן מרן הגר"ח כדי שנוכל לברר אם המכתב הוא מציאותי.
אבל אין אלו אלא שאלות, אתאן לקושיות:
כאמור, היה ר' זרח שפירא אז בארץ אמריקא, וא"כ איך שייך שדיבר נכבדות מארץ מגורו בארה"ב, להגר"ח שהיה אז הוא ומשפחתו בארץ ישראל. ומדוע היה מציע את השידוך להחזו"א ולא לאביו בעל הקה"י??
עוד קשה, מדוע שלח החזו"א מכתב להגר"ש גריינימן אודות שידוכי אחיינו, בן אחות אשתו, שאינו גר בקרבת מקום אליו כלל? סתם נייעס? ולמה הוא מודיע אליו ולא לר' זרח שיש לקדם הענין, ברשות אחותו?? הלא אין זה מענינו של ר' שמואל גריינימן אלא או שייך לר' זרח שפירא השדכן או לאחותו הרבנית מרים אשת הסטייפלר.
(חוץ שדרכו במכתבי המשפחה לכתוב השמות ומוזר שסתם ואמר "אחותי שתחי'" ולא נקב בשמה, וגם מוזר זה שהתעלם מבעלה בעל הקה"י שברור שהיה לו יד בשידוכי בנו - ואכמ"ל).
גם שלא כתב שם בעלה של מרת ווילמן הג"ר שרגא שליט"א, שהחזו"א ציווה עליו שירד לארה"ב והבטיח לו שלא יקרהו מאומה מכל זה.
סוף דבר הדבר צריך בירור גדול, לדעתי.

הג"ר דוד וילמן הוסיף במאמר המוסגר שמרן החזו"א הקפיד שלא להפריז בשבחים, ודיקא בשבחא דין "מרא דכולא תלמודא" לא מצינו שיקרא לאף אחד מגאוני ארץ האחרונים, חוץ מבעל ה'מנחת ברוך'. ולא אוכל להגיב כי נשגב הדבר ממני לדעת אם אכן כך הדברף אבל חזקה על הגאון הנ"ל שמדבר מתוך ידיעה ברורה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 4:33 am

מודענא לכון שאיני יודע תולדות ר' חיים בטל ילדותו, זולת מה ששמעתי מהגר"ח סרנא שהעיד על ימי בחרותו שהיו כולם שחים משקדנותו המבהילה. אכן כלפי האמור כאן ששבח הוא לו וכו', דומה שמן הראוי להביא ממש"כ אביו הגאון בעל קהילות יעקב , בגליון ספר ב"ע, ששם כתב המחבר שלטובה כונתו, כי מרן החזו"א היה בינוני בילדותו ורק בזכות יגיעתו הנפלאה נתעלה, לצד דברים אלו כתב הקה"י: זה שקר ולשון הרע!- ארחות רבינו ח"ג עמ' קכ"ג. (דוק, לא רק שקר אלא גם לשון הרע!)
-----------------------
אכן אין לכחד כי אגדות על חכמים שלא היו זכי השכל מטבעם, ולא נבעו מעייני חכמתם אלא בהארה שמימית ובזכות יגיעתם או כבישת יצרם, הרי הם ידועות עוד מזמן הראשונים (ואולי אף אצל תנאים) ועד ראשי הישיבות (כשהמפורסם שבהם הוא המסופר בהקדמת שיעורי ר' פסח פרוסקין).
---------------------
עתה ראיתי את דבריו של ר' ישבב, ואין השעה מתירה קריאת דבריו במתון, רק אתקן בשנית, שלא כתבתי מעולם שהמכתב ממוען לר' שמואל גריינמן אלא לר' שרגא וילמן. ראה למעלה. וטל"ח.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 9:08 am

קראתי עתה את דברי ישבב, ואני תמה, איך בסגנון כזה מוציאים מכתב מחזקתו, כאשר תמונת כתב היד לפנינו! אתמהה!

לא מצאתי בדבריו ולו קושיא אחת ! מלבד שאלות על נסיבות כתיבת הדברים. שכמותם ניתן לשאול על כל אגרת שפרטיה לא נתפרשו בה.

ובכן אני רואה שיש צורך לפרט בפרוטרוט את נסיבות כתיבת המכתב:

כידוע החזו"א היה משתדל עבור שידוכיו של ר' חיים שהיה מבאי ביתו.
ר' שרגא וילמן לפני נסיעתו לחו"ל, היה לו כמה פעמים מו"מ והצעת דברים לפני החזו"א בענין שידוך לר' חיים.
ר' זרח שפירא, היה נוסע מהתם להכא ומהכא להתם, משום שרוב משפחתו התגוררו בארה"ק ובירושלים.
באחד מביקוריו בירושלים התוודע להגאון רי"ש אלישיב ואמר לדבק טוב, בתו לר' חיים.
הסטייפלער נוהג היה לומר, כי אשתו מרים ראשה, יש לה סגולה של טב"ע להכיר בטיבם של הבריות, וזו מורשה לה מבית אביה הרב מקוסבא, ולכן הוא הפקיד בידה למצוא את הראויה לבנו חיים.
במכתב פ"ש לאחיינו ר' שרגא, מודיע החזו"א את התקדמות הדברים, גם משום שהוא ר' שרגא השתדל מאד בשידוכי ר' חיים בהיותו בארץ, וגם משום שר' שרגא הודיעו כי בבא היום יוכל לסייע להורי ר' חיים, בהוצאות החתונה ע"י ידידיו שבכרכי הים.
ולכן מודיעו החזו"א כי יתכן וקרב עת דודים.

נשאר משהו קשה?
------------------------
גילוי נאות, התסריט שכתבתי הינו דמיוני, ונבחר מתוך רבים שאפשר והיו.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' מאי 30, 2011 9:18 am

איש-ספר, דוקא הצלחת לסדר את התמיהות שלי ולבדרן עד אשר לא ישאר מנו עד אחד, רק מה שכתבת שלא נשלח האיגרת להר"ש גריינימן אלא לחתנו ר' שרגא, לא משתמע לי. שהרי המכתב נמצא אצל משפחת גריינמן ולא אצל משפחת וילמן, ממילא לא אביתי לסמוך על השערה זו.
חוץ מזה, אכן לא נותר כל קושיא, (חוץ מההפלגה הגדולה שעליה הושת אשכול זה, ומי לנו גדול מרבינו החזו"א להעיד על איש שהוא מרא דכולא תלמודא.)

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 9:28 am

אי משום הא לא אירייא, יתכן שר' שמריהו גריינמן היה המופקד לשלוח אגרת זו למדינת הים, ונטרפה השעה ונשארה האגרת בידו. ואין גבול להשערות.
לגבי ההפלגה, כבר העירו כאן מעדותו של ר' יוסף ליס, שהיה איש אמת כידוע (והפעם זו לא השערה...).

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » ב' מאי 30, 2011 11:40 am

לא העירו אלא שראה את המכתב הנ"ל וסיפר על כך, ולא הבנתי מה יתן לגבי ההפלגה שהוא איש אמת.

מה שהעירו ממש"כ הקה"י שהוא לשה"ר, באמת צ"ע. מ"מ לגבי שקר, הובא כאן סיפור מכלי ראשון מהגר"ח עצמו המאושש את השמועות, והרי שמואל חי ובית דינו קיים. ואם כבר בציטוטים עסקינן, כמדומה שחובה להביא כאן את דבריו המפורסמים של הגר"י הוטנר:

שפתי חיים.PNG
שפתי חיים.PNG (51.46 KiB) נצפה 11984 פעמים

יודגש שהוא עוסק שם לגבי מלחמתם ביצרם ולא לגבי כשרונותיהם, אבל לענ"ד בהחלט מישך שייכא לכאן. בשני המקרים יש שאיפה משונה להניח שכל גדול נולד כפי שאנו מכירים אותו.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ב' מאי 30, 2011 7:33 pm

איש_ספר כתב:-----------------------
אכן אין לכחד כי אגדות על חכמים שלא היו זכי השכל מטבעם, ולא נבעו מעייני חכמתם אלא בהארה שמימית ובזכות יגיעתם או כבישת יצרם, הרי הם ידועות עוד מזמן הראשונים (ואולי אף אצל תנאים) ועד ראשי הישיבות (כשהמפורסם שבהם הוא המסופר בהקדמת שיעורי ר' פסח פרוסקין).

---------------------
באתי רק להוסיף מה שמובא בספר משנתו של ר' גד'ל עמוד כ בשם האדמו''ר בעל פני מנחם מגור זצ''ל ששמע מעדות ברורה מאחד מרבותיו
שבעל חוות דעת מליסא הי' בילדותו בעל כשרון חלש .בעל ראש כבד .וראה לאיזה השגים הגיע . הוא הי' גאון הדור . גאון עולם . בהבנה ..בזכרון... בהכל...............

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ב' מאי 30, 2011 7:53 pm

איני בקיא כל עיקר בתולדות אד"ם, הגר"ח קנייבסקי, אולם הכל מניחים שהשידוך המדובר הוא עם דביתהו, בת הגרי"ש אלישיב תליט"א. אך אולי השידוך עליו נסוב המכתב הוא דווקא מעבר למדינת הים? מה שמסביר למה נשלח דווקא לאותו שדכן, ומפני מה נכתב ע"י החזו"א ולא ע"י אבי המיועד, מפני שדווקא לו היה את השליח והקשר למשלוח מכתבים למעבר למדינת הים.

ואולי זה קשקוש, מחמת חוסר ידיעותי בנושא. רק מה שתמהתי ביני לביני בקוראי (בעניין רב) את האשכול.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 9:44 pm

איש_ספר כתב:אכן אין לכחד כי אגדות על חכמים שלא היו זכי השכל מטבעם, ולא נבעו מעייני חכמתם אלא בהארה שמימית ובזכות יגיעתם או כבישת יצרם, הרי הם ידועות עוד מזמן הראשונים (ואולי אף אצל תנאים) ועד ראשי הישיבות (כשהמפורסם שבהם הוא המסופר בהקדמת שיעורי ר' פסח פרוסקין).

יש באוצר ספר 'הבוטח' ושם בעמ' שנ"ד אסף סיפורים רבים בסגנון זה. מי שמתעניין ימצא שם.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' מאי 30, 2011 10:29 pm

אדג, יש בדבריך דברי טעם, ואולי אכן הציע ר' זרח שידוך להגר"ח אשה מארץ אמריקא. ולפי זה לא יקשה כ"כ. וכל אלו תיאוריות יפות, אבל כאמור דבר זה אפשר לברורי כי לא ארכו הימים מאז שיצא ר' שרגא וילמן לראה"ב ועד שהתחתן הגר"ח, ועדיין אנו צריכין לחשבן מתי התארס ועד שהתחתן, ולפני כל אלה נכתב מכתב זה.
ועדיין אני מפליא לדעת האמנם אין איש שיוכל לברר מתי התחתן מרן הגר"ח שליט"א? באיזה חודש בשנת תשי"ג?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 11:09 pm

ישבב הסופר כתב:ועדיין אני מפליא לדעת האמנם אין איש שיוכל לברר מתי התחתן מרן הגר"ח שליט"א? באיזה חודש בשנת תשי"ג?

צילום כתובת הגרח"ק התפרסם בספר השקדן ח"א עמ' 128: יום חמישי בשבת ז ימים לכסלו תשי"ב.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' מאי 30, 2011 11:14 pm

מה? הגר"ח התחתן בכסליו תשי"ב? אז יש פה בעיה רצינית במכתב. אז לא היתה יוספה וילמן בארה"ב, ואינני חושב שעדיין היתה פנוייה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 11:24 pm

ישבב הסופר כתב:מה? הגר"ח התחתן בכסליו תשי"ב? אז יש פה בעיה רצינית במכתב. אז לא היתה יוספה וילמן בארה"ב, ואינני חושב שעדיין היתה פנוייה.

במכתב אין רמז אם היא פנויה או נשואה, אבל עכשיו מתברר שהיא פנויה, כי אם כדבריך אזי נישאה אחר הגר"ח.
ר' שמואל גריינמן התגורר אז בארה"ב וכנראה שבתו הצטרפה אליו עוד קודם נישואיה.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' מאי 30, 2011 11:34 pm

ככל שידוע לי לא ירדה לארה"ב עד אחרי נישואיה, ואברר שוב אצל בנה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 30, 2011 11:40 pm

רצונך לומר שאביה ר' שמואל התגורר בארה"ב והיא בארץ?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 272 אורחים