מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שפתותיו דובבות - סגולה לרפואת חולי עיניים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
דרופתקי דאורייתא

שפתותיו דובבות - סגולה לרפואת חולי עיניים

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ש' יולי 04, 2020 10:53 pm

הגאון רבי חיים פאלאג'י זצ"ל בספר תורה וחיים (מע' ר אות רסד, דף עט ע"א), כתב:
רפואה, הלומד תורה ואומר שמועה מפי חכם, דבזה שפתותיו דובבות בקבר, אהני ליה שיבקש עליו רחמים שיתרפא מחולי העיניים. מהרש"א ז"ל פ"ז דבבא מציעא.

(הובא גם בספר סגולות ישראל מע' ר אות כט).

ונראה הכוונה למה שכתב מהרש"א בבא מציעא (פה:) ד"ה אמינא,
על מה דאיתא במציעא שם,
אמר רב חביבא: אשתעי לי רב חביבא בר סורמקי: חזי ליה ההוא מרבנן דהוה שכיח אליהו גביה, דלצפרא הוו שפירן עיניה, ולאורתא דמיין כדמיקלין בנורא. אמרי ליה: מאי האי? ואמר לי: דאמר ליה לאליהו: אחוי לי רבנן כי סלקי למתיבתא דרקיע, אמר לי: בכולהו מצית אסתכולי בהו, לבר מגוהרקא דרבי חייא דלא תסתכל ביה. מאי סימנייהו? בכולהו אזלי מלאכי כי סלקי ונחתי, לבר מגוהרקא דרבי חייא דמנפשיה סליק ונחית. לא מצאי לאוקמא אנפשאי, אסתכלי בה, אתו תרי בוטיטי דנורא ומחיוהו לההוא גברא וסמינהו לעיניה. למחר אזלי אשתטחי אמערתיה, אמינא: מתנייתא דמר מתנינא, ואתסאי.

וברש"י
דמצפרא הוו שפירין עיניה - בבקר ראיתי את עיניו יפות, ולערב ראיתיו דומות כאילו נשרפו באור.
אמרי ליה - אמרתי לו.
דאמרי - אמרתי לאליהו.
גוהרקא - קתדרא.
בוטיטי - ניצוצות, אישטנצילוי"ש בלעז.
מתניתין דמר קמתנינא - תוספתא של אדוני, שסידרה לששה סדרים, אני שונה תמיד, דרבי חייא סדרה לתוספתא, כדאמרינן בעלמא: רבי לא שנאה רבי חייא מנא ליה, ואמרינן: כל מתניתא דלא מיתנייא בי רבי חייא ורבי אושעיא לא תותבו מינה בבי מדרשא.

וכתב מהרש"א
אמינא מתנייתא דמר כו' מתנינא ואתסאי שע"י זה המת דר בשני עולמות כדאמרינן בפרק האשה רבה אגורה באהלך עולמים כו' כל ת"ח שאומרים דבר שמועה מפיו בעוה"ז כאלו שפתותיו דובבות כו' וק"ל:

הרי שפירש לן מהרש"א, שלא היה זה רק מכח תפלתו על קברו, אלא בעבור מה שעסק בתורתו, שהיו שפתותיו דובבות, והאי הוא דאהני ליה.

ולכאורה צ"ב מילתא בטעמא מפני מה אהני דוקא לחולי עיניים. הרי לפי עיקר טעמא י"ל דמהני לכל, ומדברי הגרח"ף נראה שלמד שיש מעליותא דוקא לעיניים, וי"ל.

וראה בקובץ המצו"ב, נר חיים, משיחותיו של הגרי"ח סופר שליט"א, על האור החיים הק', מעשה על מי שעסק בתורת האוה"ח הק' ואהני ליה לרפואת עיניו. והן הן הדברים.
(ראה עמוד לג למטה - מעשה נורא).

והראוני בספר חישוקי חמד נדרים (מא. עמוד תנ אות ד):
סגולה מפורסמת ללכת לקברו של האור החיים הקדוש, ולהתפלל שם על רפואת העיניים, ולהבטיח לצדיק הקבור שם ללמוד בספריו הקדושים. ושמעתי מכמה ת"ח שעשו כן וב"ה הצליח.

הא לחמא עניא

Re: שפתותיו דובבות - סגולה לרפואת חולי עיניים

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ג' יולי 07, 2020 11:01 am

דרופתקי דאורייתא כתב:והראוני בספר חישוקי חמד נדרים (מא. עמוד תנ אות ד):
סגולה מפורסמת ללכת לקברו של האור החיים הקדוש, ולהתפלל שם על רפואת העיניים, ולהבטיח לצדיק הקבור שם ללמוד בספריו הקדושים. ושמעתי מכמה ת"ח שעשו כן וב"ה הצליח.

יש עוד מקורות לזה???
דבר בעתו מה טוב - לעת כזאת יומא דהלולא של רבינו האור החיים הק'

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' מאי 09, 2021 12:16 pm

כתב הגאון רצ"פ פראנק זצ"ל (בספר הגר"א, הובא במאסף ישורון חלק לו עמוד רז), וז"ל,
זכורני שלפני ארבעים וחמש שנה קבלתי את פני הגר"צ לעמפערט בבואו לירושלים ת"ו, והביא עמו את חיבורו פסקי הגר"א, אז סיפר שחיבורו זה עלה לו ביגיעה רבה של שנים, עד שמתוך רוב עיון וכתיבה נחלשו עיניו ואבד מאור עיניו, ואמר שהשתמש ברפואות ונלאו למצוא מרפא לעיניו, ואמרו לו נואש, עמד ונסע לוילנא והוליכו אותו לקבר הגר"א, עמד שם בתפלה ואמר, מתניתא דמר קא מתנינא, ומסיבה זו נאבד לי מאור עיני, למען אוכל להשלים את ספרי ללמוד וללמד, והנה הוא חזר לביתו וכעבור ימים מועטים שב לאיתנו ושתי עיניו נפקחו לראות את האור כי טוב, ובא לפעה"ק בריא ושלם ושולט בשתי עיניו.

[הדברים בישורון שם בשם 'ספר הגר"א' שי"ל ע"י י"ל מימון במלאות מאה וחמישים שנה לפטירת הגר"א - אשמח אם יש מי שיוכל להעלות הדברים כאן, כי לפום ריהטא לא מצאתי].

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' ספטמבר 19, 2021 10:49 pm

בספר פלא יועץ ערך שוחט כתב,
פלא יועץ - שוחט
וגם לזאת אגיד לדור שראיתי שוחט א' שחלה את עיניו חולי ארוך עד שנפל למשכב ובא בחלום לנערה א' מן העיר שזה השוחט שחט פעם אחת עוף אחד ולא כיסה את דמו ובאותו דם עוף הי' מגולגל נפש איש ישראל והי' מוכן ליתקן ע"י מצות הכסוי ולפי שלא כיסה הדם נשארת הנשמה נודדת ולא מצאה מנוח ובעבור חטא זה בא לו זה החולי בעיניו

ואולי אולי אולי יש קשר להנ"ל

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 212 אורחים