מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"ונראה לי וכו' ושוב ראיתי וכו'" בדברי החזו"א

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מאת הלוי

"ונראה לי וכו' ושוב ראיתי וכו'" בדברי החזו"א

הודעהעל ידי מאת הלוי » א' אוקטובר 25, 2020 6:43 pm

מצאתי בחזו"א לענין דין מורידין ואין מעלין שכ' וז"ל : "ונראה דגמר דין שמורידין צריך ב"ד של שלושה וכו' שו"ר בר"מ פ"ג מה' ממרים ה"ב כתב שא"צ ב"ד אבל התנה מאחר שנתפרסם וכו'" עכ"ד. (יו"ד סי' ב סקט"ז). שאלה ליודעי תורתו וכתביו, איך לקרוא דברים אלו? וכי נשאר לחזו"א הו"א לחלוק על פסק הרמב"ם שכ' שא"צ ב"ד?! או שזוהי דרכו להביא גם הו"א של דבריו אחר שהוכח ל"כ מפסקו של הרמב"ם? ואם אכן חוזר בו מדוע לא כ' בלשון "היה נראה לומר" וכדו' ? ומשמע שכן נשאר בדעתו. ואולי מפני שאין זה נוגע למעשה השאיר הלשון כך?
ייתכן שתופעה זו אינה חריגה בדבריו וכתביו. אמנם איני בקי ולפיכך אשמח שיאירו עיני במאור תורתו .
ייש"כ!

עזריאל ברגר

Re: "ונראה לי וכו' ושוב ראיתי וכו'" בדברי החזו"א

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אוקטובר 25, 2020 11:10 pm

איני בקי בסגנונו של החזו"א, אבל נראה כוונתו להלכה, שמי שהתפרסם במעשיו הרעים - מיתתו בכל אדם בלא ב"ד, אבל מי שלא התפרסם אלא רק חוטא באופן שהוא מצטרף לקבוצת ה"מורידין ולא מעלין" - צריך ב"ד שישפוט אותו לדין זה.

פנחסויפלל

הודעהעל ידי פנחסויפלל » א' אוקטובר 25, 2020 11:21 pm

תופעה זו אינה חריגה בדברי החזו"א כלל. ובדרך כלל כוונתו היא כך: זה מה שיצא לי בסוגיא. והרמב"ם למד אחרת. [מה הוא היה מורה להלכה, אם היה מזדמן לו שאלה כזאת? יש להניח שהיה מורה כהרמב"ם, אבל כמדו' שזה משתנה מדין לדין וא"א לעשות כלל בזה].

ובנו"ט להביא את דברי החזו"א באו"ח סי' לו סק"א דאי' שם כעי"ז.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' אוקטובר 26, 2020 12:02 am

ויש לצרף לזה את מה שיתכן וסבר החזו"א כי בעיון וחיפוש בדברי שאר הראשונים ז"ל, יתכן למצוא כפי השקפתו הראשונה.

[עוד מקום מעניין 'שו"ר שהדבר מבואר בתוספתא' (שביעית י"ג י"ג), אלא ששם הובאו הדברים לחזק מה שנקט מקודם, והוכיחו כבר מהירושלמי. ונראה מזה שדרך החזו"א היא שמשנה ראשונה לא זזה ממקומה].

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ב' אוקטובר 26, 2020 8:15 am

בס"ד. אני הקטן ג"כ לא בקי בכתבי מרן החזו"א זצ"ל, אבל נדמה לי שהמעיינים בדבריו שוכחים לפעמים שחלק גדול מכתביו לא נערך על ידו אלא ע"י אחיינו ותלמידו ר' שמרל גריינמן זצ"ל כידוע, ויתכן מאוד שהוא זה שהוסיף משפט שהיו כתוב בדף אחר או בשוליים וכד', ולכן לא שינה את לישנא קמא ורק הוסיף עם מילות קישור את הדברים שהוסיף החזו"א בהמשך. זה יכול להסביר הרבה לשונות מעוררי שאלה [ולעיתים גם סתירות-לכאורה] בדברי החזו"א. כנלענ"ד. הק' יואל

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' אוקטובר 26, 2020 8:26 am

יוער, שהחזון איש לא מחק את משנתו הראשונה, גם אם הסיק אחרת. שכן לא כתב לפני עיון גדול ("משכתבתי איני מוחק").
זכורני תופעה מענינת בסוגיית אשו משום חיציו (ב"ק דף כב), שם ישנם כמה שטיקלך שבסופם נוסף בסוגריים מרובעים [כ"ז אינו, וכמש"כ לקמן עיקר].

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 173 אורחים