מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תקנות הבני יששכר בריבאטיטש

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
צבי-שפייר

תקנות הבני יששכר בריבאטיטש

הודעהעל ידי צבי-שפייר » ג' אפריל 20, 2021 1:24 am

שלום וברכה!
בעשר צחצחות (מערכת רבינו, אות לז) כתוב:
הרב הקדוש הנזכר [רבינו הבני יששכר] כשהיה בימי חורפו אב בית דין קהילת ריבאטיטש תיקן תקנות הרבה וחיבר פנקס עבור עדתו וחקק בכתב יד קדשו נועם לשון והקדמה יקרה כתוב הדר על טהרת לשון הקודש, מלאה אמיר מוסר חן ויופי וכו'.כל זה כתוב על לוח הפנקס דקהילת ריבאטיטש כתוב באצבע איש אלקים הזה, ונדפס במכתב עת מחזיקי הדת שנת תר"ן .
כן בהיותו אב בית דין קהילת מונקאטש תיקן תקנות הרבה וזיקק עלי לוח הפנקס דשם מאמר יפה להלל, נקרא בשם "יפה תלמוד תורה" דברים בוערים באש קודש שלהבת יה, והמאמר הקדוש הנזכר נדפס גם כן במכתב עת מחזיקי הדת שנת תר"ן , עד כאן לשונו.

תקנות מונקאטש מופיעים בכ"ט תשרי תר"ן. י"ג מרחשון תר"ן.כ"ז חשון תר"ן. אבל תקנות מהעיר ריבאטיטש לא הצלחתי למצאו. מישהו יודע את מקום כבודו?

בקרו טלה

Re: תקנות הבני יששכר בריבאטיטש

הודעהעל ידי בקרו טלה » ג' אפריל 20, 2021 8:23 pm

צבי-שפייר כתב: מאמר יפה להלל, נקרא בשם "יפה תלמוד תורה"

האם זה המאמר שהובא כאן בשם "כך דרכה של תורה" https://tablet.otzar.org/book/book.php? ... agenum=104
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ה' יוני 03, 2021 2:40 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

צבי-שפייר

הודעהעל ידי צבי-שפייר » ד' אפריל 21, 2021 1:53 am

כן. כנראה שהטעות נובע מזה.
תקנות תמכין דאורייתא הוא התקנות הראשונות שידוע לי שכתבם רבינו הבני יששכר בשנת תקפ"ח.
בשנת תרכ"ד העתיקו את זה והדפיסו את זה בטשערנאווטיץ בשם "הלכות ותקנות של חבורת תלמוד תורה".
לאחר מכן בשנת תרנ"ו במונקאטש בשם "תקנות תמכין דאורייתא" ובלעמבערג בשם "מאזנים לתורה".
ורק לאחר מכן מקלויזנברג (לא זכור לי כעת את השנה, נדמה לי בסביבות הפ'ס או צ'ס) בשם "כך היא דרכה של תורה".

צבי-שפייר

הודעהעל ידי צבי-שפייר » ה' יוני 03, 2021 1:58 am

למעשה מצאתי אותו. בגליון ב מיג חשון תר"ן יש מכתב בצד 3, שם העתיק הכותב ממה שראה בתקנות רבינו מהעיר ריבאטיטש.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 247 אורחים