מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מדיטציה יהודית

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ביעא בכותחא

מדיטציה יהודית

הודעהעל ידי ביעא בכותחא » ב' אוגוסט 15, 2011 10:38 pm

ראיתי ספר בשם זה שיצא לאור ע"י הרב אריה קפלן, אודה לקוראים אם יפנו אותי לעוד מקורות בענין זה.

ישבב הסופר

Re: מדיטציה יהודית

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' אוגוסט 15, 2011 11:09 pm

הרב אריה קפלן כתב ספר נוסף בענין הזה, הרבה מדבריו מבוססים על תורת מוהר"ן מברסלב זצ"ל.

אורח לרגע.

הודעהעל ידי אורח לרגע. » ב' אוגוסט 15, 2011 11:59 pm

למה בדיוק הכוונה, אם מותר לשאול, וסליחה על הבורות. חיפשתי במילון מה זה מדיטציה והנה העתקה ממילון אבן שושן:
1. הָגוּת, הִתְבּוֹנְנוּת מַעֲמִיקָה: מֵדִיטַצְיָה בַּפִילוֹסוֹפְיָה הַהָדִּית.
2. שִׁיטָה הַמַּבְטִיחָה רִעֲנוּן תְּחוּשׁוֹת הָאָדָם וְהַעֲנָקַת שַׁלְוָה וּבִטָּחוֹן עַצְמִי עַל יְדֵי מַעֲרֶכֶת שֶׁל אִמּוּנִים בְּהַרְפָּיַת הַחוּשִׁים, בַּחֲזָרָה אוֹטוֹמָטִית עַל שֵׁמוֹת וּמִלִּים וְכַדּוֹמֶה [הצעה בעברית: הֲגִיגָה].
או אולי הכוונה לזה:
מֵדִיטַצְיָה טְרַנְסְצֶנְדֶּנְטָלִית
פְּעֻלָּה מֶנְטָלִית לְבִטּוּל הַחֲשִׁיבָה וְהָרְגָשׁוֹת הַשְּׁלִילִיִּים וּלְחִזּוּק הַחִיּוּבִיִּים וְהַמּוֹעִילִים.
ואולי זה:
מדיטציה, התבוננות פנימית כדרך להתקרב לשלמות או אל חסד האלוהות, מלווה לעיתים בתנוחות ותרגול נשימות.
המדיטציה היא אחד משלוש היסודות העיקריים של הבודהיזם, השניים האחרים הם המוסר, המלווה תמיד את המדיטציה, והחוכמה, שהיא תוצר המדיטציה...

ומה כל זה קשור ליהדות? לא הביישן למד...
נערך לאחרונה על ידי אורח לרגע. ב ג' אוגוסט 16, 2011 5:53 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוגוסט 16, 2011 12:11 am

יש קשר למחקר שהתפרסם לאחרונה על שיטת בעל חובת התלמידים?

בור הגולה

הודעהעל ידי בור הגולה » ג' אוגוסט 16, 2011 12:14 am

ביעא בכותחא כתב:ראיתי ספר בשם זה שיצא לאור ע"י הרב אריה קפלן, אודה לקוראים אם יפנו אותי לעוד מקורות בענין זה.

אתה בטח מתכוין לספר זה.
ניתן לראותו (או חלק ממנו, לא עיינתי שם היטב) כאן.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ג' אוגוסט 16, 2011 12:19 am

איש_ספר כתב:יש קשר למחקר שהתפרסם לאחרונה על שיטת בעל חובת התלמידים?

מזכיר לי מה ששמעתי פעם ממרצה מפורסם לבע"ת, שהיות ויש כיום ביקוש למיסטיקה הוא מדביק כל מיני שמות מפוצצים למושגים מעולם היהדות. כמו למשל "השיטה הפייסצונרית: נקראת על שם הוגה השיטה, פילוסוף, פסיכולוג, איש מופת וגאון תלמודי, מיסטיקן מהשורה הראשונה שכיהן כאדמו"ר בעיר פייסצנא שבפולין..." עכ"ד.

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ג' אוגוסט 16, 2011 8:24 am

ביעא בכותחא

הודעהעל ידי ביעא בכותחא » ג' אוגוסט 16, 2011 4:27 pm

תודה,
ויש קישור ישר לספר מהאוצר (המוזכר במאמר הנ"ל)
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?144653&&page=166 .

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ה' אוגוסט 18, 2011 12:51 am

יש מן הדרכים שמנויים בהודעה הזו viewtopic.php?f=17&t=5915
שיש בהן משום מדיטציה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוגוסט 18, 2011 2:04 am

שיבר כתב:יש מן הדרכים שמנויים בהודעה הזו viewtopic.php?f=17&t=5915
שיש בהן משום מדיטציה.

לגודל בורותי אינני מבין את השייכות בין הענינים, אחד החברים כאן שלח לי באישי את הקטע הבא שהופיע בפורום ממנו אני ושכמותי חסומים, והדברים רק הוסיפו בו תמהון ומבוכה.

מדיטציה בעולם החסידות

בדור האחרון מתרחבת התופעה של אישים חסידיים בעלי שאר רוח שמתעסקים בכעין מה שנקרא בלועזית מדיטציה - שהוא בעיקרו ריקון המחשבה מדברים אחרים והתעצמות בריכוז החושים בענינים שונים שסגולתם לקבל שפע רוחני (אני מקוה שהגדרתי נכון). על ר' מוטל זילבר מסטוטשין רואים ריכוז רב בתפלה, וגם בטיש עד שמגיע כמעט להתפשטות הגשמיות בעיקר בטיש, והריקודים היחודיים שלו יש להם קשר לכך. שמעתי שזה התחיל מאז החל לעסוק בספריו ובדרכו של רבי אברהם אבולעפיה.

גם רבי יצחק מאיר מורגנשטרן מתעסק בענינים אלה, איני יודע כמה בפועל ממש, אך בספרו ים החכמה יש מאמר בשם דרך היחוד, שמתחיל בספר תשס"ו ומאז הופיעו עוד כמה פרקים בשנתונים הבאים, בפרקים הראשונים הופיע הקדמה זוטא בהערה בו כתבו העורכים (לא הרב בעצמו) כי הססו האם לפרסם את המאמר ושמא ראוי לכסותו "ואחרי רבות מחשבות החליטו שלא למנוע טוב, כיון שהם מפתחות חשובות לכל הרוצה לעלות בסולם העליה". אמנם שני האישים עוסקים הרבה בתורת ברסלב, שההתבודדות יסוד גדול בה, והתבודדות הינה גם מדיטציה לכאו', מכל מקום לא נראה שמשום האי נגעו בה.

גם רבי אברהם יורוביץ זצ"ל שמעתי שעסק בענינים אלה, ותלמידו ר' איתמר שוורץ בעל "במשכני" בסדרת דע את עצמך וכו' שלו, שמעתי יש לו ספר שמלמד לעשות שימוש בדרך זו. אני משער שכספר שמיועד להמון אין הוא מציע התייחדות עם שמות קודש, כבספרי רבי אבולעפיה ושעה"ק לרח"ו, אלא באופנים אחרים. תלמידו אחר, רבי אברהם צבי קלוגר, הוציא לאחרונה ספר על התבודדות - ההתייחדות עם ה', לכבוד חתונת בנו, אך לפום ריהטא לא נראה שהולך בכיוון הזה.

איני יודע אם שייך לכאן רבי יצחק משה ארלנגר שהוא מיישם למעשה את הדרך אותה מתווה הרבי מפיאסצנא בספריו, משום שאין בה שימוש בשמות קדושים ובאלקות בכלל.

כל האישים שהזכרתי למעלה טוענים וכנראה גם מוכיחים שאין זו דרך חדשה וכל תלמידי הבעש"ט, ובמרכזם רבי נחמן מברסלב ובעל התניא, דיברו עליה ואף עסקו בה.

למעשה, מי שעסק בנושא באופן גלוי ואף חיבר ספרים על כך היה הרב אריה קפלן ז"ל, (שמעתי שנשמתו פרחה ממנו מרוב דבקות בעת קידוש בליל שבת, האכן כך?) שגילה כיצד יש בחסידות יש דרכי מדיטציה, בעיקר ההתבודדות בברסלב שזו שיטת מנטרה לדבריו, וההתבוננות בחב"ד.

כל אלו משיחות של יושבי שער, אין לי מושג בעניינים אלה כלל ועיקר, ואין לי עם אף אחד מן האישים שהזכרתי כל קשר. אשמח מאד אם מישהו מהידענים יואיל לבאר מעט מענינים אלה, להגדיר אותם בצורה נכונה ולהוסיף פרטים רלוונטיים, בעיקר לגופם של ענינים ולא לגופם של אישים.

[מתוך פורום הסגור 'בחצרות חסידים', דברי נענטער]

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' אוגוסט 18, 2011 8:12 am

וז"ל מורח"ו ז"ל
שערי קדושה חלק ג השער השמיני
אחר אשר הוטבע בו כל מדות טובות בקנין, יכנס בבית יחידי, בטבילה ובקדושה, במקום שלא יטרידוהו קולות בני אדם וצפצופי עופות, ואם יהיה אחר חצות הוא יותר נכון לכל הדברים , ויסגור עיניו, ויפשיט מחשבתו מכל עניני העולם הזה, כאילו יצאה נפשו ממנו, כמת שאינו מרגיש כלל, אחר כך, יתאמץ ויתחזק בחשק אמיץ להרהר בעולם העליון. ולהתדבק שם בשורש נשמתו ובאורות עליונים, וידמה בעצמו כאילו יצאה נפשו ועלתה למעלה, ויצייר עולמות העליונים כאילו עומד בהם, ואם עשה איזה יחוד יהרהר בו, להמשיך בזה אור ושפע בכל העולמות, ויכוין לקבל גם הוא חלקו באחרונה, ויתבודד במחשבה כאילו נחה עליו הרוח עד שיעור מה,...

וז"ל בשערי קדושה השער השלישי באופני המעשה (החלק שלא הודפס)
מה שכתב הרב אברהם אבולעפייא בספר הנקרא חיי העולם הבא עיין שם.
וכו וכו'
ובתנאי שיהיה העוסק בכך כלי מוכן לקבל הרוחניות וראוי לכך, שאם לא כן יהפך לו לאכזר ויהפכו לו סורי הגפן נכריה ח"ו וכו'
הרוצה ללבוש את השם הגדול הגבור והנורא הזה, צריך לנהוג עצמו בקדושה ובטהרה, ובפרישות ובענוה וביראה, וילבש בגדים נקיים, וישמור עצמו משום טומאה, ועל נפשות מת לא יבוא, ואל יגע באשה, ויצום שלשה ימים רצופים לילה ויום, ויקדש עצמו בכל יום במים חיים, ויטהר עצמו להיות כאלוקים, ויישב בבית נקי מקוטר, וגם (ואז) יצליח בכל דרכיו וישכיל במעשיו. והמזיד בזה השם, ולא ישמרהו כדרכו, יענש ויאבד מן העולם וימות ערירי, וינחל חלקו בחרפות, ויהיה לדראון עולם, ואשו לא תכבה, ותולעתו לא תמות, ומתבל ינידוהו, ומאור אל חושך יהדפוהו וכו וכו'.
והדברים ידועים באופן ההשגה...

לומר על רבי יצחק משה שליט"א שעוסק בדברים אלו רח"ל או על רבי אברהם יורוביץ ז"ל שעסק בזה – זה אפילו לא שטויות...
השאר שהוזכרו כאן אם זה הרב מורגנשטרן אם זה הרב קלוגר...
אני מעדיף לשתוק וכל הוספה למותר...
--
בכל אופן - אופן השגת רוח הקודש ידוע הוא (וגם החזו"א האריך בזה בפרק שלא נדפס באמונה ובטחון)
ואין זה קשור בכלום לא לחסידות ככלל וגם לא לברסלב ולבטח שלא להבדיל אלף הבדלות למדיטציה חילוניות - וכל מי שנכח פעם בטכס מדיטציה חילוניות יודע במה הדברים אמורים...
את הרב קפלן לא הכרתי (וטוב שכך) אך מתוכן דבריו הייתי מנפיק לו תעודה גם מבלי לבדוק אותו...

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' אוגוסט 18, 2011 1:28 pm

חבל להתעסק בהגדרות שונות ומשונות, עדיף ליישם...

טור אורח חיים, סימן צח:
"וכן היו עושין חסידים ואנשי מעשה שהיו מתבודדים ומכוונין בתפלתן עד שהיו מגיעים להתפשטות הגשמיות ולהתגברות רוח השכלית עד שהיו מגיעים קרוב למעלת הנבואה".

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוגוסט 21, 2011 12:34 am

נוטר הכרמים כתב:
לגודל בורותי אינני מבין את השייכות בין הענינים, אחד החברים כאן שלח לי באישי את הקטע הבא שהופיע בפורום ממנו אני ושכמותי חסומים, והדברים רק הוסיפו בו תמהון ומבוכה.

מדיטציה בעולם החסידות

[מתוך פורום הסגור 'בחצרות חסידים', דברי נענטער]

אותו ידיד שלח לי בשנית את הציטוט דלהלן, אני מתנצל עמוקות על הצער שנגרם לכותב בשמי ובשם השולח, הדבר נעשה בתום לב מוחלט.

במאמר מוסגר אני רוצה להביע את מורת רוחי ממי שהעתיק את ההודעה הפותחת של האשכול, לפורום אוה"ח הפתוח viewtopic.php?f=7&t=5925#p51301

מי שבולש אחר ההודעות שלי עמד בודאי על כך שאני משתתף גם בפורומים שם, ועם זאת ביכרתי לערוך את הדיון, על חשיפותיו דווקא כאן ולא שם. לפיכך העתקה של הדברים לשם היא בעיני מעשה לא ראוי. המעתיק היה מודע לכך ונמנע להופיע תחת ניקו (אם שלח הודעה פרטית הרי יש לו ניק) ופרסם את זה דרך ניק של מישהו אחר, ידידו של המנהל דשם, גם לדיעה.]

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » א' אוגוסט 21, 2011 1:38 am

בלשון חוקרי החסידות שאינם מאנ"ש
נקראת הדבקות מאז ומתמיד מדיטציה

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' נובמבר 29, 2018 10:47 am

ביעא בכותחא כתב:ראיתי ספר בשם זה שיצא לאור ע"י הרב אריה קפלן, אודה לקוראים אם יפנו אותי לעוד מקורות בענין זה.

הגיע אלי היום לקטלוג ספרו של הרב הנ"ל Inner space: introduction to the kabbalah, meditation and prophecy
ספר בהיר וברור מאד, חבל שלע"ע ישנו כנראה רק בלשונם של שאב"ב.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 299 אורחים