מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חפץ חיים הפוך

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אליסף

חפץ חיים הפוך

הודעהעל ידי אליסף » ה' פברואר 23, 2023 5:50 pm

בעקבות חברנו 'כדכד' באשכול סמוך
לדעתי יש צורך בספר דוגמת הח"ח אך בכיוון ההפוך
כלומר, יש הרבה מקרים שמותר וחייבים לספר לה"ר
הח"ח כלל כל זאת בספרו אך הכיוון הוא תמיד להראות איך ובמה ליזהר בכגון דא
ולכן המסר מיטשטש על החיוב וההיתר לומר כשצריך.
כמדומני שבזמנינו יש צורך גדול בזה,
לדוגמה: כמה קרבנות של משי זהב וולדר היו נחסכים אם אנשים היו מודעים להתירים וחיובים הנ"ל..
במילים אחרות: הח"ח כ"כ הצליח, שצריך איזון..

הפך לבן

Re: חפץ חיים הפוך

הודעהעל ידי הפך לבן » א' פברואר 26, 2023 11:28 am

אליסף כתב:בעקבות חברנו 'כדכד' באשכול סמוך
לדעתי יש צורך בספר דוגמת הח"ח אך בכיוון ההפוך
כלומר, יש הרבה מקרים שמותר וחייבים לספר לה"ר
הח"ח כלל כל זאת בספרו אך הכיוון הוא תמיד להראות איך ובמה ליזהר בכגון דא
ולכן המסר מיטשטש על החיוב וההיתר לומר כשצריך.
כמדומני שבזמנינו יש צורך גדול בזה,
לדוגמה: כמה קרבנות של משי זהב וולדר היו נחסכים אם אנשים היו מודעים להתירים וחיובים הנ"ל..
במילים אחרות: הח"ח כ"כ הצליח, שצריך איזון..

ממש עשרות שנים שאני מקווה שמישהו יעשה זאת. כמה וכמה פעמים ראיתי שדברים שהם בודאי מותרים אפילו לשיטת החפץ חיים, שהוא לכ' נוטה להחמיר (וכמו שהאריכו באשכול אחר), אנשים חושבים ללשון הרע. למשל, שאלתי כמה, אם מישהו יבא להסיום הש"ס הגדול כאן בארצה"ב, ויתן לא' מהדרשנים שם סטירת לחי לפני כל העולם כולו, האם יהא מתור למי שהשתתף בהאירוע לספר את זה לרעהו שלא היה שם? כמה מאלו ששאלתי (ובפרט אלו שאינם נמנים בין יושבי בית המדרש) השיבו לי שמסתמא יהא אסור... ואין מן הצורך להאריך כמה קלקולים צומחים מזה.

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » א' פברואר 26, 2023 12:47 pm

לכאורה מי שלומד ס' חפץ חיים יודע שיש כמה וכמה מקרים שמותר וגם צריך לדבר, והקלקולים אינם נובעים מן הלימוד בס' ח"ח אלא מה"לשון הרע לא מדבר אלי" וכו' בלי לימוד ההלכות.

הפך לבן

הודעהעל ידי הפך לבן » א' פברואר 26, 2023 3:51 pm

עכ''פ כתב:לכאורה מי שלומד ס' חפץ חיים יודע שיש כמה וכמה מקרים שמותר וגם צריך לדבר, והקלקולים אינם נובעים מן הלימוד בס' ח"ח אלא מה"לשון הרע לא מדבר אלי" וכו' בלי לימוד ההלכות.

לע"ד ממש לא נכון. ספר חפץ חיים, עם כל ההערכה הרבה המגיע לו, במקרים רבים פשוט לא מבהיר מה מותר לומר, ומתי מותר לאומרו וכו', וצריך "לקרוא בין השיטין" להוציא דבר מתוך דבר, וזה קשה אפילו לבני תורה, ק"ו לנשים ועמי הארץ. קשה למצוא נושא שיש עליו ועל הלכותיו כ"כ פרסום כלשון הרע, ואעפ"כ מעטים הם היודעים הלכותיו באמת, אפילו באופן כללי.

האם ההלכה בציור הדומה לזה שהצגתי לעיל נמצא בפירוש בספר חפץ חיים? כפי זכרוני (ובודאי אפשר שאני טועה בזה), לא מיניה ולא מקצתיה. יש אמנם בירור ארוך בענין אפי תלתא, בעיקר איך שכמה פעמים אסור וצריך תנאים רבים להיות מותר וכו', ומתוכו אפשר לדון לנידון הנ"ל.

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » א' פברואר 26, 2023 4:14 pm

עיין בחפץ חיים עם מענה לשון להגר"ה זקס ותמצא נחת.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 322 אורחים