מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

טעויות כתיב דווקניות

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
תוכן

טעויות כתיב דווקניות

הודעהעל ידי תוכן » א' דצמבר 10, 2023 3:02 pm

במשך כתב יד אחד של אחד מגדולי הדור מתקופת המהר"ם שיק, חריף ומופלג מאין כמוהו, יש שם טעויות כתיב נוראיות. 'קטני' במקום 'קתני', 'הכי' במקום 'הכא' 'אפילא' במקום 'אפילו', ועוד הרבה. מה פשר הטעויות האלו, שאם אפשר לקבל שגאון כמוהו היה טועה בהם!

זכור לי במעורפל, שחרדי הונגריה היו טועים בדווקא כדי לצאת נגד המשכילים שהיו מקפידים לכתוב לשון הקודש תקינה. האם ידוע למישהו משהו בנושא, מראה מקום של ממש?

יבנה

Re: טעויות כתיב דווקניות

הודעהעל ידי יבנה » א' דצמבר 10, 2023 3:20 pm

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' דצמבר 10, 2023 5:18 pm

תוכן כתב:'הכי' במקום 'הכא.

מצוי, ואינו ממין השגיאות האחרות.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » א' דצמבר 10, 2023 7:24 pm

לאחרונה נזדמן לי שמישהו פיענח עבורי כת"י מחכם הונגרי מגדולי דורו, נשתוממתי איך שפיענח 'טכריכין' במקום 'תכריכין' וכדומה.

אבל כשבחנתי בעצמי את כתב היד, ראיתי שכתוב שם כהוגן תכריכין וכו', אלא שכפי הידוע יש דמיון בין אותיות ט-ת בכתיבתם, כי רגלה של אות ת' נמשכת ועולה עד למעלה עד שהיא נראית כאות ט'.

אני לא אומר שבמקרה דנן באמת כתוב 'קתני', אבל יש לוודא שהמחבר אכן כתב 'קטני'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' דצמבר 11, 2023 11:45 pm

לא מדובר בטעויות בפיענוח. מדובר בטעויות כתיב קיצוניות. פעם אחת אף כתב 'דקתני', ואז מחק וכתב 'דקטני'. מה זה אמור להיות?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' דצמבר 12, 2023 12:13 am

אף אני פעם ראיתי בכתיבתו של א' מגדו"י שנדפסה באיזה מקום ויש שם טעויות כתיב שהיום מסתכלים עליהם כטעויות גסות ממש. ולא ידעתי לפרש זאת.

בענין שונה אך דומה במקצת יש להעיר, שאצל החסידים מספרים על רבנים מופלגים ונערצים, שהיו מתפללים בדביקות ולא שמים לב אל דקדוק המלים עד שהיו אומרים לפעמים את המלים באופן שבימינו היה נחשב לשיבוש מוחלט שאפילו נערים היו מתביישים בו. גם את זה קשה לי להבין.

HaimL

הודעהעל ידי HaimL » ג' דצמבר 12, 2023 9:56 pm

תוכן כתב:זכור לי במעורפל, שחרדי הונגריה היו טועים בדווקא כדי לצאת נגד המשכילים שהיו מקפידים לכתוב לשון הקודש תקינה. האם ידוע למישהו משהו בנושא, מראה מקום של ממש?

קצת מסתדר לי עם ספר סיפורים שיש לי בביתי, על אחד מגדולי צדיקי החסידות, ושם שכיח שמחליפים יו"ד בווי"ו ולהיפך.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 332 אורחים