מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בשורת ספרים חדשים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מבקש חכמה

Re: בשורת ספרים חדשים

הודעהעל ידי מבקש חכמה » א' ספטמבר 23, 2012 11:30 pm

לפני שכב' מפרש אותי ונכנס למניעים שלי בכתיבת הדברים אולי תתייחס לגופו של עניין, נדמה לי שאפילו לפני שנים בודדות לא היה איש מעיז לכתוב ספר על הסוד שהפך את הרב שך להיות מה שהוא או גדולים אחרים ואפילו היום לא תמצא ספר שמפענח את סודו של רבי עקיבא איגר. לצערי מה שמאפשר לאנשים להעיז לכתוב את פענוח הסוד של גדולי ישראל הוא חלק מהרדידות של הדור. המטרה של חינוך הנוער לא צריכה לקדש את האמצעים ולגרום לזילות של חכמי התורה. וקיצרתי.

(ולא, אני לא מתכוון להוציא ספר מתחרה אתה יכול להרגיע את המחבר).

איש

הודעהעל ידי איש » ב' ספטמבר 24, 2012 12:31 pm

וכי הרב אלישיב השביע את העולם שלא יגלו כיצד צומחים כמותו? איני רואה זילות כלל בענין זה. גם לפני מאות שנים יכלו לומר למשל שהגדלות של הבית יוסף היא משום ששינן משניות וכן על גדולים רבים, ומה לך כי נזעקת על המחבר שמוסיף שאיפות בלב בני הנעורים?!

סמל אישי של המשתמש
רחמים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי רחמים » ה' ספטמבר 27, 2012 12:15 pm

לדעתי מי שבעצמו לא גדול לא יכול לתת ''מתכונים'' איך להיות גדול, זה בדיוק כמו סנדלר שנכח בשעה שניתחו את אשתו בחדר הניתוח ואחר שיצא נהיה מרצה בכיר איך להיות מנתח מוצלח... והסיבה לכך משום שאין חכם כבעל הנסיון ומי שהוא חכם בלא נסיון עליו אמרו חז''ל בפ''ג דאבות: כל מי שחכמתו גדולה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת ודומה לעץ שענפיו מרובים ושורשיו מועטים...

ויש בזה גם נזק לבני הנעורים שנותנים להם עצות להיות גדולים כמו ר' פלוני ופלוני זצ''ל ובני הנעורים לוקחים את הדברים בתמימות ומנסים לקיים אבל בסוף רק מתיאשים כיון שלא מצליחים להיות כמו אותו רב ואפי' לא כמו שהיה אותו רב בגילם. וכל זה גורם למשברים ולתיסכילים מיותרים אצל בני הנעורים. ורב הנזק על התועלת

ובכלל אין אדם צריך לחכות את דרך עליתו של צדיק פלוני אלא לשאוף להגיע לדרגות שלו אבל בדרכים משלו משום שלכל אחד יש תכונות שונות ונסיונות שונים הקב''ה מזמין לו כל הזמן. וזה מה שאמרו מתי יגיע מעשי למעשה אבותי כלומר השאיפה צריכה להיות להגיע לדרגה שלהם ולא לחכות אותם ב''איך'' להגיע כי ה''סוד'' הגדלות שלהם לא מתאים להיות ''סוד'' הגדלות של כל אחד כי ''סוד'' גדלות זה לא איזה אקמול שפועל על כולם אותו דבר.
וקיצרתי...

איש

הודעהעל ידי איש » ה' ספטמבר 27, 2012 3:37 pm

מבלי להכנס לגוף טענתך, מניין לך שהמחבר אינו 'גדול'?! לפני שאתה קובע דברים כדאי שתברר מה טיבו....

איש

הודעהעל ידי איש » ה' ספטמבר 27, 2012 3:46 pm

רחמים כתב: ויש בזה גם נזק לבני הנעורים שנותנים להם עצות להיות גדולים כמו ר' פלוני ופלוני זצ''ל ובני הנעורים לוקחים את הדברים בתמימות ומנסים לקיים אבל בסוף רק מתיאשים כיון שלא מצליחים להיות כמו אותו רב ואפי' לא כמו שהיה אותו רב בגילם. וכל זה גורם למשברים ולתיסכילים מיותרים אצל בני הנעורים. ורב הנזק על התועלת

כמדומני שבשביל לכתוב בפסקנות כזאת צריך להיות 'גדול'... לכל דבר יש צדדים לכאן וצדדים לכאן. אני אישית מכיר יהודי תלמיד חכם מופלג מאוד ומתמיד גדול, שבנעוריו היה שובב גדול וכו', ומה שתפס אותו והביא אותו למעלתו זה סדרת הספרים שיצאה על רבי משה פיינשטיין זצ''ל! אני מאמין שיש עוד כהנה רבות.
ואולי באמת תוציא לאור ספר שימריץ את בני הנעורים להיות גדולים בתורה ויראת שמים לפי שיטתך, אדרבא אם אתה צודק ספריך יהיו רבי מכר לפחות כמו של המחבר הנ''ל...

סמל אישי של המשתמש
רחמים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי רחמים » ה' ספטמבר 27, 2012 4:23 pm

א''כ גם אתה מודה שיש כאלו שזה לא קידם אותם ואף הביא להם נזק , ואף שיש כמה שזה יביא להם את התועלת זה לא מצדיק להזיק לאחרים.
כדי שספר יהיה רב מכר אחת השיטות זה להבטיח שמי שיקרא אותו יזכה באושר בנשואין או עליה יוצאת דופן בתורה ויראת שמים או כהנה וכהנה הבטחות יומרניות , כך שזה שספר הוא רב מכר זה לא אומר שמה שכתוב בו זה אמת לאמיתה.

אני לא גדול ולכן איני מוציא ספר להדרכה לאף אחד, שכל זמן שלא הצלחתי עם עצמי אני לא מדריך אחרים וזה גופא מה שאני אומר למי שרוצה לקרוא את הספר הזה, שאם המחבר לא בדרגה של הרב שהוא מספר עליו, הוא לא יכול לספר עליו אלא את דעתו הסוביקטיבית בלבד ולא את האמת שנסתרת מעיני בשר ודם.

וגם אם המחבר הנ''ל יודע את סוד עליתו של אותו רב, רוב הסיכויים שאותו סוד לא מתאים אלא לאותו רב בלבד כמו שאם תקח את המשקפיים של חברך ותרכיב אותם לעולם לא תראה ברור כמו במשקפיים שהתאימו במיוחד עבורך , ואם זה כך במשקפיים שיש בהם חמש עד עשר פרמטרים של התאמה - כ''ש בעבודת ה' שהיא מורכבת לאין ערוך ושיעור.

לסיכום:
אם מחפשים להלהיב מישהו זה אפשרי אבל זה לא יהפוך אותו לעובד ה' לכל החיים, והסוד האימיתי של כל הגדולים גרם להם שלא היו גדולים רק באלול או בעשרת ימי תשובה או רק כשיש צרות - אלא כל חייהם היו גדולים. לא התלהבות רגעית.
ועוד דבר אל תשכח שכך גזרה חכמתו יתברך שלא יהיו בדור אלא כמה גדולים בודדים והשאר יש להם תיקון אחר וכמו שאמרו חז''ל אלף נכנסים למקרא וכו' ואחד יוצא להוראה, נמצא שאי אפשר לכתוב ספר לבני הנעורים שעל פי ילכו וכולם או רובם יהיה גדולים ואפי' הרעיון של ספר כזה זה מופרך כ''ש שסוד הגדלות הוא אישי מאוד לכל אדם כנ''ל ואי אפשר לכתוב לזה ספר לכולם עד שיהיה רב מכר.

איש

הודעהעל ידי איש » ה' ספטמבר 27, 2012 10:01 pm

לא כתבתי שאני מודה שזה יכול להזיק, כתבתי רק שלכל דבר יש שתי צדדים, וגם מה שאתה אומר שיש כאלו שיכולים להיות מתוסכלים משאיפות מוגברות - צד הוא.
מכל מקום נראה לי שהריוח שזה יביא לחלק מהנוער הוא רב בהרבה מהנזק שאולי יכול להגרם למישהו. מכל מקום זכותך לחשוב כך, וזכותו להוציא ספרים כהבנתו!
לגבי דבריך שצריך להיות בדרגת אותו גדול כדי לכתוב אודותיו, אני ממש לא מקבל את דבריך, אין כאן המקום להאריך, אך דבר פשוט הוא שבכל הדורות כתבו והעריכו את הצדיקים שלפניהם וניסו ללמוד ממעשיהם ולהבין את דרכם ומהלכם בעבודת ה', נכון שהמחבר כדרכו בכל ספריו 'מנפח' ומגדיל את העסק כדי להתאים את הדבר לשפת בני הנעורים של דורנו, אך יסוד הדבר אינו חדש כלל.
טוב, אין לי כבר כח להתווכח על הנושא [אני לא עובד אצל המחבר, אני סך הכל ממכיריו, וממעריכיו - גם בזכות ספריו]. מצידי תחזיק מה שאתה רוצה, אני כתבתי את הצד שבו אני רואה את הענינים.

סמל אישי של המשתמש
רחמים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי רחמים » ה' ספטמבר 27, 2012 10:45 pm

איש כתב:מבלי להכנס לגוף טענתך, מניין לך שהמחבר אינו 'גדול'?! לפני שאתה קובע דברים כדאי שתברר מה טיבו....

לא התכוונתי שהמחבר אינו גדול באופן מוחלט אלא שאינו גדול כמו הר' אלישיב למשל שאודותיו הוא כותב.
וכל גדול יכול להדריך את הקטנים ממנו איך מגיעים עד המדרגה שבה הוא עצמו נמצא אבל לא יכול להדריך באמת איך מגיעים לדרגה שהוא עצמו לא הגיע כי כלפי דרגה זו חכמתו גדולה ממעשיו ואין השגתו שלמה וממילא הדרכתו ג''כ מעוותת.
וכששאלו תלמידיו של ריב''ז לפני מותו כך שאלו:
תלמוד בבלי מסכת ברכות דף כח עמוד ב
אמרו לו: רבינו, למדנו אורחות חיים ונזכה בהן לחיי העולם הבא. אמר להם: הזהרו בכבוד חבריכם, ומנעו בניכם מן ההגיון, והושיבום בין ברכי תלמידי חכמים, וכשאתם מתפללים - דעו לפני מי אתם עומדים, ובשביל כך תזכו לחיי העולם הבא.
וממה שהוא ענה להם אנו רואים שלא חיפש שתלמידיו יהיו ''גדולים'' בדווקא, ולא חיפש לגלות להם את הסוד איך הוא בעצמו נהיה ''גודול'', אלא הדריכם איך יזכו לחיי העולם הבא. אבל בחור שמחדירים לו שהוא שווה רק אם הוא יהיה ''גודול'' ורק מי ש"גודול" הוא שווה ולא אחרים שעושים כפי יכולתם, הרי שאם הוא אינו מהאחד מאלף שיוצא להוראה הרי שירגיש את עצמו מלא רגשי אשם על כך, ואם העיקר זה להגיע כמה שיותר פנימה בגן עדן, אז למה לנסות ולעשות פרשנויות וספקולציות על מה שרואים אצל הגדולים, עדיף שכל אחד יחקור אצל הגדולים מה טוב בשבילו להתקדמות האישית שלו לפי תכונותיו חולשותיו ומעלותיו,
ועל זה תמיד אומרת הגמ' לא במפורש איתמר אלא מכללא איתמר, כלומר אף ש"מעשה רב" כוחו גדול לפעמים אף יותר מהלכה שרק אמר, אבל כיון שהמעשה נתון לפרשנות הרואה לא סומכים כל כך בקלות על הלכה שנאמרה מכללא.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ו' אוקטובר 12, 2012 12:15 am

איש כתב:
מבקש חכמה כתב:ראיתי ספר חדש על הרב אלישיב זצ"ל ושמו "הסוד" המפענח לדבריו מה סודו של הרב בגדלותו.

(ואשאל את היודעים, האם ספר כזה יוצא על דעת תלמידיו ונאמני ביתו? מי מהין "לפענח" גדלות של גדולי החכמים?).

אתה באמת מבקש חכמה?! [מסופקני אולי להמליץ עליך 'קנאת סופרים תרבה חכמה' באם אתה סופר שלא מצליח לחקות את כישוריו של הסופר מחבר הספר הנ''ל, שספריו רבי מכר....] וכי מה החסרון במה שעשה הסופר המוכשר שידיו רב לו לעורר את לב בני הנעורים לשאיפת גדלות? הרב אלישיב שש ושמח במרומים על כל בן נעורים ששואף להתדמות לו בהנהגותיו!!!

כשראיתי את הספר המדובר בחנות הספרים נזדעקתי על שמו, הסוד, וכי איזה סוד יש בזה? תעמול ותצליח.

מאיר חכמים

הודעהעל ידי מאיר חכמים » ג' אוקטובר 16, 2012 7:14 pm

פסקי הרי"ד והריא"ז על מסכת נידה, בהוצאת מכון התלמוד הישראלי.

בזה הושלמה הסדרה של פסקי הרי"ד והריא"ז!

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 17, 2012 4:22 pm

גבורות שמונים הוצאת קרן רא"ם. קובץ מאמרים תורניים מגדולי ראשי הישיבות שליט"א ושמונים אברכים חשובים.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ד' אוקטובר 17, 2012 8:35 pm

יצא ספר חדש "מילה שלמה" - ספר נפלא מאוד על עניני מילה.
לפרטים בענין הספר ניתן לפנות למייל: 5386602@gmail.com. או בפלא': 054-8435730.
קבצים מצורפים
פרסום מילה שלמה תמונה.jpg
פרסום מילה שלמה תמונה.jpg (345.76 KiB) נצפה 15924 פעמים

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ו' אוקטובר 19, 2012 12:23 am

מי המחבר של מילה שלמה?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' אוקטובר 19, 2012 12:30 am

ר' שלמה שוחט

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' אוקטובר 19, 2012 12:59 am

יאיר כתב:ר' שלמה שוחט

משיב בתורה אור בעבר?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' אוקטובר 19, 2012 1:03 am

כנראה. גר ברח' "משיב מנחם" בי-ם.

מוישה

הודעהעל ידי מוישה » ש' אוקטובר 20, 2012 8:23 pm

מורה צדק כתב:מי המחבר של מילה שלמה?

ביתד הופיע בער"ש סקירה על הספר, אבל גם שם הוא בעילום שם
אך יש פרטים יותר על הספר

נשמח לשמוע פרטים ממי שראה את הספר.
תודה
נערך לאחרונה על ידי מוישה ב ב' אוקטובר 22, 2012 2:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ש' אוקטובר 20, 2012 8:36 pm

יאיר כתב:ר' שלמה שוחט
[לא ראיתי את הספר]

ספר

הודעהעל ידי ספר » ה' אוקטובר 25, 2012 7:10 am

ספר תפארת יעקב על מסכת חולין על ידי מכון המאור
נערך לאחרונה על ידי ספר ב ב' מאי 19, 2014 11:16 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סורגים

הודעהעל ידי סורגים » ה' אוקטובר 25, 2012 7:30 pm

מבקש חכמה כתב:
יצא מפי כתב:נדמה שהרבה זמן עולם התורה לא נתבשר בבשורה כזו.
אמש ראיתי על המדפים את ספרו של אבי ראשי הישיבות "שערי ישר" במהדורה חדשה, ערוכה כולה מחדש מחולקת לקטעים עם אותיות וכותרות צד.
העורך והמו"ל הוא בנימין טרבילו מאמריקה. (בהקדמה כתב שלמד בישיבת קול יהודה של האדמו"ר מנובומינסק).
מענין אם זה ברשות המשפחה. היכן היו עד היום ?.

ראוי לציין למהדורה חדשה, מלפני כשנה, של שני השערים הראשונים עם הערות וביאורים של הרב דניאל אסייג. מהדורה שזכתה לברכת ראשי הישיבות ששיבחו את עבודתו.
איני זוכר כיצד מהדיר זה (אסייג) נהג עם הזכויות, אם ביקש רשות או לא, יתכן שעקב הזמן הרב שחלף מהדפסת הספר ומפטירת הגאון המחבר, אין כיום מניעה לכל אחד להדפיסו.

חיפשתי בכל מקום אפשרי ולא מצאתי וגם לו אחד שראה שערי ישר במהדורה חדשה ועם כותרות צד וכו' כפי שכתב יצא מפי.

ומה שהביא מבקש חכמה שכבר עשה כן הרב דניאל אסייג אכן בספרייה הלאומית מופיע שיש דבר כזה אך לא בשום חנות ספרים לא בארץ ולא בחו"ל - אם יש מישהו שיוכל להוסיף פרטים על ספרי השערי ישר המחודשים שהובאו כאן (או אפילו להעלות צילום מאיזה עמוד) אודה לו במאוד.

אגב, בנוגע לזכויות, ידוע לי שאין זכויות על ספרים מעבר ל70 שנה. כך הוא בחוקי המדינות וכפי הנראה גם בבי"ד נוהגים כך, שהרי לא יתכן שמחר יקומו דרך משל נכדי הנועם אלימלך ויבקשו זכויות יוצרים על ספרי הנועם אלימלך ועוד כהנה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוקטובר 25, 2012 7:48 pm

רק להבהיר את הכוונה ע"פ החוק הזכויות פוקעות לאחר 70 שנה מפטירת המחבר.

סורגים

הודעהעל ידי סורגים » ה' אוקטובר 25, 2012 7:58 pm

אם אין לי טעות התנהל על כך ויכוח בין מוסד הרב קוק לבין אלו שביקשו להדפיס את ספרי הרב קוק ז"ל ללא רשותם והוחלט שזה מפטירת המחבר וכך הוא גם מפורש בחוק במדינת ישראל - אגב, אם הבנתי נכון, ובזמנו עקבתי אחר הויכוחים, העלו טענה שמכח חוק זה מעלים באוצה"ח ובה.ב ספרים שונים מבלי לקבל רשות מן המחבר.

אני מאמין שניתן למצוא ברשות את הדין ודברים שהתנהל ביניהם.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' אוקטובר 25, 2012 9:57 pm

איזה תוקף יש לחוק מבחינה הילכתית?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' אוקטובר 25, 2012 10:28 pm

דינא דמלכותא?

סורגים

הודעהעל ידי סורגים » ה' אוקטובר 25, 2012 10:47 pm

היא שיחתי כתב:איזה תוקף יש לחוק מבחינה הילכתית?

אם רצונך להתנהל בזה לפי ההלכה ולא לפי החוק ומנהג המדינה מסתבר שמותר להדפיס תיכף אחר מותו, שהרי גם לדעת אלו הפוסקים שכתבו שיש בהלכה מושג של זכויות יוצרים בספרים, והוא איסור קדמונים, כמעט ואין שום פוסק שכתב שזכויות אלו עוברים בירושה. וגם אתה לבטח מודה לי כי לא יתכן שנכדי המגיד והתולדות ואולי גם נכדי רש"י והרשב"ם יבאו לטעון זכויות יוצרים.

זה עתה מצאתי שהאריך בזה בשו"ת יבי"א חלק ז' חו"מ סימן ט' יעו"ש

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ב' אוקטובר 29, 2012 8:48 pm

ישבב הסופר כתב:יצא ספר חדש "מילה שלמה" - ספר נפלא מאוד על עניני מילה.
לפרטים בענין הספר ניתן לפנות למייל: 5386602@gmail.com. או בפלא': 054-8435730.

ראיתי שנכתב גם באשכול זה על הספר מילה שלמה, אזי אני מעדכן גם כאן כי ניתן לראות סקירה נרחבת על הספר, ובעיקר טעימות מהספר כאן
http://www.shtaygen.co.il/?CategoryID=8 ... leID=11047
לפי התוכן נראה כי הספר הוא יחיד במינו, ועומד להיות הספר היסודי בהלכות מילה [כלומר עמוק בעניינים ההלכתיים של עצם מעשה המילה]

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » א' נובמבר 04, 2012 10:46 pm

אור החיים צילום דפוס ראשון
כריכה יפה
הוצאת עוז והדר
אם כי הלוגו שונה
רעיון מעניין (הדבר קיים אבל כאן בונים על שילוב נוסטלגיע/חסידות/וכו')
מעיין אם ימכור

מבית ומחוץ

הודעהעל ידי מבית ומחוץ » א' נובמבר 04, 2012 11:45 pm

שמעתי את המחבר בתכנית הדת בקול ישראל, והתרשמתי לטובה, אך האין זה קצת לא לעניין בלשון המעטה, להציג ספר איורים לתיאור המילה ובדיקת כשרותה?

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' נובמבר 05, 2012 12:20 am

מבית ומחוץ כתב:שמעתי את המחבר בתכנית הדת בקול ישראל, והתרשמתי לטובה, אך האין זה קצת לא לעניין בלשון המעטה, להציג ספר איורים לתיאור המילה ובדיקת כשרותה?

דובר על זה
viewtopic.php?f=7&t=11551
וראה גם בהקדמת הספר מובא כאן
http://www.shtaygen.co.il/?CategoryID=8 ... leID=11047

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' נובמבר 12, 2012 1:30 am

אוצר פלאות התורה נראה לי מהסוג של המדור פלאות עדותיך בעלים לתרופה מעניין אם עשה שימוש בחומר שנאסף שם

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' נובמבר 12, 2012 7:42 am

היא שיחתי כתב:אוצר פלאות התורה נראה לי מהסוג של המדור פלאות עדותיך בעלים לתרופה מעניין אם עשה שימוש בחומר שנאסף שם

מי כתבו?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' נובמבר 12, 2012 2:03 pm

היא שיחתי כתב:אוצר פלאות התורה נראה לי מהסוג של המדור פלאות עדותיך בעלים לתרופה מעניין אם עשה שימוש בחומר שנאסף שם

הוא עשה שימוש רב בחומרים אחרים, בלא נתינת קרדיט!
רציתי לפתוח אשכול מיוחד על הספר הזה, ולהראות כיצד הוא נטל מחיבורי זולתו, אבל אין לי כוח וזמן לזה.

צום זאך

הודעהעל ידי צום זאך » ב' נובמבר 12, 2012 6:59 pm

הספר 'אוצר פלאות התורה' הוציא לאור ר' וואלף זיכערמאן, איש ידוע ונגיד מ'בארא פארק', ראש הקהל דקהל מונקאטש.

הלואי ששאר הנגידים יהיה להם שאיפות כאלה להוציא ספרים, במקום לבזבזם במקומות אחרים...
נערך לאחרונה על ידי צום זאך ב ה' מאי 02, 2013 1:20 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' נובמבר 12, 2012 7:17 pm

צום זאך כתב:הספר 'אוצר פלאות התורה' הוציא לאור ר' וואלף זיכערמאן, איש ידוע ונגיד מ'בארא פארק', ראש הקהל דקהל מונקאטש.

לפי"ז א"ש ההשקעה הרצינית בעיצוב הספר ובפרסום הנרחב...
ואף מובן כל ההסכמות מהגריש"א ועוד ועוד שיצאו מגדריהם וחתמו על הסכמה...

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' נובמבר 12, 2012 7:30 pm

לא אמרתי שהוא השתמש במדור של ה'עלים לתרופה'.
אבל אמרתי, שהוא השתמש בחיבורים שנדפסו (להבדיל מ'עלונים'), שמחברם (או מהדירם) השקיע הרבה באסיפת החומר, והוא פשוט 'קנהו במשיכה' בלא לתת קרדיט מינמאלי.
(וידוע לי, שהמחבר רכש את אותם חיבורים)
ניתן לתת 'קרדיט חלקי'... לדוגמא, לכתוב 'חלק מהמ"מ שבמאמר הזה הם מתוך ספר פלוני'... ומי שיודע יודע, שלא מדובר ב'חלק' אלא בכל המ"מ! (ראיתי שימוש בשיטת קרדיט כזו בספר פופולרי על המועדים, שבפרק על שמחת תורה הוא נותן 'קרדיט חלקי' לספרו של אברהם יערי...).
אבל בחיבור הזה לא ניתן שום קרדיט ואפילו לא חלקי.

אילו היה הספר לפני הייתי יכול לציין כמה וכמה וכמה עניינים שהוא (או: עורכיו, וזה אותו דבר עבורי) נטל מחיבורי זולתו.
מזיכרון קלוש אציין כמה עניינים:
ענייני התאומים (מופיע בספר בשני מקומות או בשלושה)
חוה נטלה מקל והכאה את אדם כדי שיאכל מהעץ.
בריאת הגולם.

ויש עוד אך כאמור, איני זוכר כעת.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' נובמבר 13, 2012 11:29 pm

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ד' נובמבר 14, 2012 3:01 am

TTBB
קבצים מצורפים
AD OPH TTTB.jpg
AD OPH TTTB.jpg (1.64 MiB) נצפה 15006 פעמים