מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספר עולם גדול עולה...

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
פי האתון

Re: ספר עולם גדול עולה...

הודעהעל ידי פי האתון » ו' נובמבר 23, 2018 11:50 am

היתכן שאין תמונה של העילוי הנ"ל?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ו' נובמבר 23, 2018 1:40 pm

שמעתי לפני הרבה שנים מהרב יוסף גולדנטל מייסד ישיבת אופקים שהיה מספר עליו. לא זוכר כבר מה סיפר.
רק שהיה אומר שכל הישיבות היום רק חספא בעלמא ( חברון סלבודקא פונביז' וא' אני לא זוכר)

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ו' נובמבר 23, 2018 3:20 pm

ברמן כתב:
ישיבישקייט כתב:א. הספר נגמר אחרי 15 דף וניכר שיש המשך.

קלונימוס הזקן כתב:א. גם בעותק שבספריה הלאומית בירושלים אין המשך, ומתאים לו שהדפיס כך.

הספר לא נדפס כך. פשוט ל"אוצר החכמה" הגיע צילום חסר, כמו שכתבתי לעיל. ובספריה הלאומית אין להם בכלל שום עותק. קונטרסיו המוזרים והמעניינים של ר' יענקל ראדישקובער נדירים מאד. הם נדפסו במהדורות מצומצמות, על נייר גרוע, ורובם לא נשמרו עד היום...

חי מכחיש את החי???

אני צילמתי לעצמי בשעתו מהעותק של הספריה הלאומית. שתהיה לי בריא עם הנחרצות הזו.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ש' נובמבר 24, 2018 11:53 pm

פי האתון כתב:היתכן שאין תמונה של העילוי הנ"ל?

viewtopic.php?f=7&t=6906&start=40#p276000

תם ותמים

הודעהעל ידי תם ותמים » א' נובמבר 25, 2018 12:33 pm

דרומי כתב:ראיתי ווארט לאחרונה - טרף נתן ליראיו, טירוף נתן ליראיו... וה' יצילנו

במדרש בראשית רבה [פ"מ ס"ב] רבי יהושע בן לוי פתח טרף נתן ליראיו, טירוף נתן ליראיו בעולם הזה, אבל לעתיד לבא יזכור לעולם בריתו. והובא בילקוט שמעוני בראשית שם רמז סז ותהלים רמז תתע. ושם הפירוש טלטול וחוסר מנוחה וכו' אבל "דרומי" מפרש טירוף הדעת רח"ל וז"א.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ה' ינואר 17, 2019 4:26 pm

היום היא"צ של ר' יענקל'ה. מי שיכול להספיק עוד ללמוד משהו לע"נ תע"ב.
אמרתי היום למו"ר הגר"ש פישר שליט"א לרפו"ש שהיום היא"צ של ר' יענקל'ה אם יוכל לומר לי משהו בשמו ואמר לי:
בקש קהלת למצא דברי חפץ וכתוב ישר דברי אמת, קהלת רצה לומר בדיחות - למצוא דברי חפץ, לבסוף יצא מזה יושר ואמת...

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ש' פברואר 02, 2019 7:55 pm

ד"ת בשמו
מתוך מגיד דבריו ליעקב להגרי"ח סופר שליט"א, פרשת משפטים, הועלה כאן: (viewtopic.php?f=46&t=42663&start=40#p521606)
קבצים מצורפים
מגיד דבריו ליעקב משפטים תשעט, עמוד כא בהערה.PNG
מגיד דבריו ליעקב משפטים תשעט, עמוד כא בהערה.PNG (327.15 KiB) נצפה 14789 פעמים

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ה' פברואר 21, 2019 6:19 pm

מכאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=7&t=32171#p380392
חלק מהדברים כבר הובאו לעיל.
"הבוקר אחרי התפילה - הוא כותב - ניגש אלי יהודי,ושאל אותי למה אני יושב ב'ויברך דוד', חשבתי לעצמי; זה שאני יושב בלי אשה,זה לא מפריע לו, זה שאני יושב בלי פרנסה, זה גם לא מפריע לו, מה כן מפריע לו, שאני יושב ב'ויברך דוד'..."

היה מספר בהנאה: אמרתי לחזו"א "רבי, אם היה לי כח הייתי מבקר אתכם כל יום!" ענה לי "ר' יענקל, אם לי היה כח הייתי זורק אתכם מכל המדרגות".

ר' יענקל היה נתון תדיר בתחושת רדיפה. מעולם לא אכל אוכל שלא הכין בעצמו ועוד שאר דברים ע"ז הדרך. פעם נזעק לביתו של החזון אי"ש בטענה כי אחדים מבני הישיבה ניסו להרעילו. מה עליו לעשות. שאלו החזון אי"ש: "מה שמו בכוס קודם - את התה או את הסם". הרהר ר' יענקל קלות וענה: "קודם את התה ואח"כ את הסם". נענה החזו"א: "אנחנו הרי פוסקים שתתאה גבר". ונח דעתיה.

מצאתי ווארט בשמו בספר 'הגיוני שבת ומועדים' ח"ב לרב יצחק מירסקי עמ' 13-14. ישנו ציווי בשם ירמיהו (וגם בתהילים) "הלא מעתה קראת לי אבי". כיצד אפשר לדעת שאכן אדם מתייחס לקב"ה כאל אבא? כשאדם מתייחס ליהודי אחר כאל אחיו, אכן מתברר כך.

היה שגור בפיו, 'אמנם הנתיבות צודק, אבל הקצות לימד אותנו איך ללמוד'.

כתב בספר 'משא דומה': ר"ח ברלין הוזמן ל'נשף' למטרת צדקה, ואמר: 'לך ה' הצדקה' - המטרה היא ודאי לשם ה', אך 'לנו בושת הפנים'...

עוד כתב שם: הם שואלים אותי בישיבת פוניבז' מה דעתי על הפונוביז'ער רב, אמרתי להם: הוא גדול מהמהר"ל מפראג, המהר"ל ברא גולם אחד והוא ברא שלוש מאות גלמים...

עוד כתב שם (תרגום מאידיש): "ניכר שבשמים לא יודעים ללמוד. כי כל מקום שמוצאים בספר שכתב 'ומקום הניחו לי מן השמים לומר כן' - החידוש ההוא הוא תמיד עמראצות גמורה."

ידוע שגזר את התוס' שלא הסכים עמם, וכשנשאל מה רוצה מהתוס' בצד השני, השיב "אוי לרשע ואוי לשכנו".

הרב יהושע הרטמן נוהג לספר בשם ר' משה שפירא מעשיה נאה (מעניני דיומא) ששמע ר' משה בצעירותו בישיבת חברון מפי הרדיצ'קוביצר: מעשה ביהודי שהגיע לשמים וביקש להיכנס לגן העדן. באיזו זכות? שאלו אותו. עברו איתו על המצוות והעבירות, והתוצאות היו רעות. בייאושו פנה היהודי אל הקב"ה ואמר לו: "ביי היטלר בין איך געווען א ייד, און ביי דיר נישט"? (-עבור היטלר הייתי יהודי ועבורך לא?) ענה הקב"ה: "הלכה כהיטלר" ושערי גן העדן נפתחו לפניו.

פעם לאחר שיעור כללי בישיבת חברון, נענה ואמר, בשיעור כללי זה נתיישבה קושית העולם על בעל ההגדה, דהנה מקשין העולם, מהו שאמר אילו קרבנו לפני הר סיני ולא נתן לנו את התורה דיינו, וכי מה היינו עושים בסיני מבלי לקבל את התורה? אך אחר השיעור שנמסר כעת רואים אנו 'אז די מעמד אליין איז הויכעט א זאך'... (המעמד לבדו - גם מבלי למסור את התורה - גם הוא משהו...)

באחד הימים נכנס במריבה עם כמה בחורים, והיו שרצו להחלץ לעזרתו. ר' יענקל מנע אותם מלהתערב. לאחר מכן שאלם, הנה יעקב אבינו רבו האבנים על מי יניח את ראשו ונעשה נס ונתהפכו לאבן אחת. אתמהה, י"ד שנה שלא טעם טעם שינה ראויה לשמה ונעשה לו נס, למה שלא יתהפכו האבנים לכרית נוצות?... אלא יש לדעת, ממריבה לא יצמחו כריות...

נודע ביאורו עה"כ באסתר: "ובהקבץ בתולות שנית", דלכאורה אחר שנמצאה מלכה מדוע המשיך מוסד בית הנשים להתקיים? אלא ש'מוסד' לא סוגרים לעולם...

היה נכנס עם הרמב"ם לבית הכסא, וכשתמהו על כך השיב: "הלא הרמב"ם בעצמו היה נכנס לבית הכסא".

אחד משמות היצר הרע הוא "מכשול" ( סוכה נב ב).וקשה: איך מותר לקב"ה לשים מכשול, הרי כתוב "לא תתן מכשול" (ויקרא יט, יד)? תשובה: הכורה בור ומכסהו פטור (ב"ק נה:), והקב"ה ברא יצר הרע וברא לו תורה תבלין (קידושין ל: ב"ב טז.).

יש שתי שאלות יסוד בתלמוד שבדורות האחרונים נתבטלו ע"י כתות שונות: שאלה אחת היא - 'פשיטא', אך שאלה זו בטלה ע"י בעלי המוסר שאמרו שגם דברים פשוטים צריך לומר. השאלה השניה היא - 'מנא הני מילי?', ואף שאלה זו בטלה ע"י תנועת החסידות, שכן אצל החסידים אומרים 'הרבי אמר'... ושוב אין שאלות" .

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ה' אוגוסט 29, 2019 2:04 pm

עוד ממנו, כתב הרמ"צ נריה [ספר מהמקור , לע"נ ר"ש סטרליץ]
-כך לימדני ר' יעקב מרדושקביץ ז"ל- הנסתר במהותו גם אם יתגלה , ויוסף ויתגלה, תמיד ישאר נסתר

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' אוגוסט 29, 2019 4:50 pm

מפורסם מאוד עוד מראשוני החסידות.
לימוד חכמת האמת נקרא נסתר. פירוש: כי נסתר נקרא מה שאין אדם יכול להשיגו, כמו טעם של המאכל, אי אפשר לספר לאדם שלא טעם טעם זה מעולם, שאי אפשר לפרש לו בדיבור איך ומה, ונקרא זה דבר סתר. כמו כן ענין אהבת הבורא ויראתו יתברך שמו אי אפשר לפרש לחבירו איך הוא האהבה בלב, ולכן נקרא זה נסתר. כי הלא כל מי שרוצה ללמוד הספר פתוח לפניו ואינו נסתר, ואם אינו מבין הרי הוא עם הארץ, ולפני איש כזה, גמרא ותוספות גם כן נקרא נסתר, אלא ענין הנסתרות שבספר הזוהר וכתבי האר"י ז"ל הכל בנוים על פי הדביקות האלוהית (בעל שם טוב ואתחנן, נא).

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' ספטמבר 19, 2019 3:33 pm

הגיע לכאן עכשיו ספר מאת חיים באר בשם מסע דילוגים, הוצאת עם עובד תשע"ט, ושם עמ' 146-141 רשימה על ר' יעקב רבינזון בשם 'שברי לוחות'.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' ספטמבר 19, 2019 3:51 pm

גביר כתב:הגיע לכאן עכשיו ספר מאת חיים באר בשם מסע דילוגים, הוצאת עם עובד תשע"ט, ושם עמ' 146-141 רשימה על ר' יעקב רבינזון בשם 'שברי לוחות'.

הקטע על נשוא האשכול מופיע גם בראיון המרתק שנערך עמו לאחרונה: https://www.makorrishon.co.il/magazine/169611/

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

Re: ר' יענקל ראדישקובר

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' ספטמבר 19, 2019 6:12 pm

תודה על ההפנייה לראיון המעניין מאוד.

1.
איש פלוני כתב:היא"צ בתחילת חודש שבט. אולי מישהו יודע תאריך מדוייק?

שמא ימקד את הכיוון: הצופה, י"ג אדר תשכ"ו, עמ' 4.
10.png
10.png (68.18 KiB) נצפה 13601 פעמים

2. כמה עוללות: א. בספר הזכרון "הדם הקדוש", ירושלים תשי"ז, עמ' 64, מסופר שנשוא הספר ר' מרדכי דוב גלצר הי"ד היה איש חסדו של הראדישקובר. ב. בספר אבן פנה ב, עמ' קפו, מציין הרב המחבר רב"צ נשר משהו מפי "ידידי המנוח רבי יעקב ראדישקובר ז"ל". ג. "ר' יעקב ראדישקובר אמר פעם: הייתי ששה חודשים אצל ר' ברוך בער. עמדתי על ידו בזמן שאמר שיעורים, ולא הבנתי שום דבר. אבל משם יצאו למדנים" (רא"א כהנא-שפירא, חג הסוכות - שיח איש, תשע"ז, עמ' קיד, וראו עוד שם, עמ' פז, קה). ד. בספר הזכרון "משעבוד לגאולה", ירושלים תשנ"ו, עמ' 87, מספר ר"ש אבינר על הספד הרב שלום נתן רענן בהלווית ר' יעקב. ה. עוד ממנו בשיחות הרצי"ה - שמות, עמ' 299 (החידוש נזכר בכמה מספרי שיחות הרצי"ה, כנזכר כאן). ו. יש ממנו מאמר תחת הכותרת 'למדנים ויראים', בספר "רדושקוביץ", תשי"ג, עמ' 193-196 (ראו עוד כאן. הניק "תכלת דומה" שנזכר שם, ומקור דבריו כאן, הוא "תוך כדי דיבור" הי"ד. ומה שהעיר שם, מדוע האב רבי מאיר לא מזכיר את בנו בקובץ שערי ציון תרצ"ג, נראה פשוט - מפני שהיה עמו במחיצתו בירושלים כבר באותה עת [ראו ידיעה על פטירת האב, שערי ציון (טז, ט-יב), סיון-אלול תרצ"ו, עמ' נו; מצבתו בהר הזיתים]). בספר הנ"ל, שערך אחיו ד"ר מרדכי רבינזון, כמה מאמרים - מגיסו הרב בן ציון נוטלביץ על אביו, עמ' 156-157, ומאחיו שלמה אליהו על אמם הרבנית לאה, עמ' 158-159, ומאחיינו צבי על אחיו רבי יוסף זונדל, עמ' 159. האח העורך מרדכי, שניהל עשרות שנים את "ספריית ירושלים" של "בני ברית" - סופר עורך ומתרגם ירושלמי נודע, נפטר עם סיום התקנת הספר לדפוס. ז. במכתב בספר "תורת זאב", תש"ס, חלק ד עמ' כט (וכן משמר הלוי יבמות, עמ' שכא), מציין רבי משה מרדכי הלוי שולזינגר "זכיתי בס"ד לשמשו קצת בירושלים ת"ו בשנים תשי"ז תשי"ח", היינו בתקופתו במרכז הרב. וכן במכתב נוסף ממנו בספר "נרות שלמה", תשס"ט, עמ' רפו, "לפני כנ"ב שנים [משנת תשי"ז או תשי"ח] כשזכיתי לשמש בירושלים את העילוי רבי יעקב ראדושקוביצער ע"ה [במשך שנתיים הנ"ל], ואמר לי ביום אחד" וכו'. ח. בספר "בית ומנוחה", עמ' צט, קצט, לרבי משה אהרן שטרן, מציין שני דברים ששמע מפיו.

3. ערך קצר עליו בויקישיבה, וזה עיקרו:
רבי יעקב רבינזון (תרמ"ט-תשכ"ו) המכונה הרדיצ'קובר, גאון משונה שהסתובב בישיבות בירושלים, ובעיקר בישיבת מרכז הרב ... נולד בפולין בשנת תרמ"ט לאביו הרב מאיר רבינזון. למד חצי שנה אצל רבי ברוך בער ליבוביץ. עלה לארץ בשנת תר"צ והחל להגיע לישיבת מרכז הרב, ובמיוחד התקרב לראש הישיבה, הרב צבי יהודה הכהן קוק. היה בעל הנהגות משונות (למשל, היה נכנס עם הרמב"ם לבית הכסא, וכשתמהו על כך השיב: "הלא הרמב"ם בעצמו היה נכנס לבית הכסא"). בהקשר להנהגותיו המשונות אמר פעם הרצי"ה כי הוא בגדר "שברי לוחות", כלומר תלמיד חכם ששכח תלמודו. נפטר בשנת תשכ"ו. עם פטירתו, לא ידעו כיצד להספידו בשל הנהגותיו המשונות, עד שקם והספידו הרב שלום נתן רענן.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ש' נובמבר 23, 2019 7:49 pm

מישהו יודע את היארצייט המדוייק שלו? (עדיף בציון מקור)
תודה רבה

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » א' דצמבר 15, 2019 11:59 am

בספר שמע בני מר"ע שטרנברג מובא מה שאמר הרצ"י קוק בשם הרדיצקובר-
האבנים רבו על מי יניח יעקב ראשו, ונעשה נס ונהייתה אבן אחד , ושאל- למה נעשתה כרית נוחה? אלא ללמדך שממחלוקת לא יוצא דבר טוב

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » א' דצמבר 15, 2019 12:09 pm

מן הדרום כתב:בספר שמע בני מר"ע שטרנברג מובא מה שאמר הרצ"י קוק בשם הרדיצקובר-
האבנים רבו על מי יניח יעקב ראשו, ונעשה נס ונהייתה אבן אחד , ושאל- למה נעשתה כרית נוחה? אלא ללמדך שממחלוקת לא יוצא דבר טוב

כמדומה מובא בעיתון הפלס השתא, בשם הגר"א

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » א' דצמבר 15, 2019 1:19 pm

ידידיה כתב:כמדומה מובא בעיתון הפלס השתא, בשם הגר"א

יתד נאמן בתוקותי תשע''ב.png
יתד נאמן בתוקותי תשע''ב.png (91.23 KiB) נצפה 12742 פעמים

עי' עוד בכרם חמד (רבינוביץ) בשם האמרי אמת מגור ובקובץ צפונות בשם ר' מאיר שפירא זצ"ל
קבצים מצורפים
כרם חמד.PDF
(151.73 KiB) הורד 242 פעמים
צפונות.PDF
(164.11 KiB) הורד 242 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ב' דצמבר 16, 2019 5:17 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' דצמבר 15, 2019 1:50 pm

כמה עמודים מפרק אודותיו בספרו החדש של חיים באר, מסע דילוגים:
001.jpeg
001.jpeg (56.11 KiB) נצפה 12729 פעמים

002.jpeg
002.jpeg (53.28 KiB) נצפה 12729 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' דצמבר 15, 2019 2:22 pm

תודה הרב פלגינן (אפשר לשער שח' באר רכש את הספרונים במכירת קדם 11, אם זה מעניין מישהו).

היום מצאתי בספר "עקב רב" על רבי יעקב הורביץ ר"י אופקים, עמ' 18, "אחת הדמויות היחודיות בירושלים באותה תקופה שפגש רבנו, היה ר' יענק'ל רדיצ'קובר ע"ה שהיה בעברו ת"ח, ואחרי השואה נשאר נכה בנפשו ומבולבל בתורתו (החזו"א היה קם לכבודו, והתבטא עליו "לוחות ושברי לוחות מונחים בארון")". דבר זה לא נזכר במעשים עם החזו"א לעיל.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » א' דצמבר 15, 2019 4:08 pm

חיים באר כותב שנפטר ב1977 , אבל לעיל הובא גזיר עיתון מתשכ"ו על פטירתו

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » א' דצמבר 15, 2019 6:32 pm

בקרו טלה כתב:
ידידיה כתב:כמדומה מובא בעיתון הפלס השתא, בשם הגר"א

עיין
קבצים מצורפים
IMG_20191215_173149.jpg
IMG_20191215_173149.jpg (3.71 MiB) נצפה 12679 פעמים

תבונה1

הודעהעל ידי תבונה1 » א' דצמבר 15, 2019 7:56 pm

בספר הזכרון להראשל"צ הגר"י נסים זצ"ל חלק א' עמוד ע"ט מביא הגר"י גרשוני זצ"ל בשם הראדישקובער חידוש בהלכה בענייני זרעים.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' מרץ 23, 2020 12:46 am

פלגינן כתב:
גביר כתב:הגיע לכאן עכשיו ספר מאת חיים באר בשם מסע דילוגים, הוצאת עם עובד תשע"ט, ושם עמ' 146-141 רשימה על ר' יעקב רבינזון בשם 'שברי לוחות'.

הקטע על נשוא האשכול מופיע גם בראיון המרתק שנערך עמו לאחרונה: https://www.makorrishon.co.il/magazine/169611/

מי יביא לחסומים?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ב' מרץ 23, 2020 1:14 am

ישבב הסופר כתב:
מיללער כתב:האם הוא התחתן בכלל?

בדף האחרון של ספרו משא דומה, מביא איך שזוכר בלמדו באיישישאק בשנת תרע"ה שהיו באים נהשים ב' פעמים בשבוע להתפלל לפני ארה"ק פתוחה על בעליהם שיחזרו הביתה בשלום מהלחמה.

שמעתי שהוא רצה להתחתן עם בת החייט ואביו הרב לא הסכים, ויש שתלו את שבירת הלוחות בקשר לצערו על זה.

כמדומה ששמעתי מר' יוסף גולדנטל (מייסד ישיבת אופקים) לרפו''ש - שהכירו - ואמר שראה איך ארוסתו או אשתו נהרגת לנגד עיניו. עברו הרבה שנים מאז ששמעתי, ואת הרב ג' איני יודע אם שייך כיום לשאול.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 23, 2020 2:04 am

שמועה ידועה שלו:

ארבעים יום קודם יצירת הולד מביאין הטיפה ומכריזין אם יהא חכם גבור ועשיר או להיפך.
וקשה תינח אם יהא גבור מוכרחים לקבוע מתחילת היצירה.
ואף עשיר יש בזה מן הזריזות והחריצות בטבעו, ויש מקום להחליט בעוד מועד.
אבל חכם או טיפש מה בוער? לקראת הלידה או יתנו לו חכמה או לא יתנו, ומדוע נחוץ לקבוע זאת בשלב כה מוקדם?
אלא, כדי לקבוע איזה חוטם לברוא...

דומני ששמעתי זאת מאאמו"ר זצ"ל שהכירו מילדותו מבית מרן החזו"א, ושמר עמו קשר כל השנים, ושמע הרבה מפיו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מרץ 23, 2020 2:56 am

שייף נפיק כתב:כמדומה ששמעתי מר' יוסף גולדנטל (מייסד ישיבת אופקים) לרפו''ש - שהכירו - ואמר שראה איך ארוסתו או אשתו נהרגת לנגד עיניו . .

וכמ"ש לעיל:
ישבב הסופר כתב:אמרו עליו שהיה מאורס, וכלתו נהרגה בפניו השם ישמור. וכך מבארים את שם ספרו האחר, שנקרא רגש מקבר, [ע"ש ראש אחד הבתים בתקיעתא לשופרות ליוסי בן יוסי.]

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 23, 2020 12:48 pm

יישר כח על הזכרת הספרים המופלאים. "משא דומה", ו"עולם גדול עולה ועולם קטן שוקע".
ויישר כח מיוחד על האפשרות לקוראם באוצר.
כביכורה בטרם קיץ.

יש שם אלפי דברים נוראים ומופלאים בעמקותם.
פשוט צריך המון להתעמק, לאחר שיודעים שאין דבר ריק שם, ואם ריק הוא, ממנו הוא ריק.
מעבר לתרגום מאידיש עתיקה וארכאית, שמן הסתם יש בקושי שרידים שעוד יוכלו לפענח, לא רק התרגום הפשוט, אלא גם המשמעות הישנה,
גם העברית צריכה תרגום ופירוש רחבים.
חלק מהדברים, מן הסתם אי אפשר להכריע בוודאות למה כוונתו.

אם מישהו היה מפרש את הדברים, וממיין לפי נושאים, ומסלק את התבן מהבר,
(כמו שאמרו תבן ממש, יש רק בסוף עולם גדול. ניכר שכאיש בודד, היה לו צורך רב בביה"כ ציבורי,
וכשסגרו לו בתחנה מרכזית בת"א, זה ממש העביר אותו על דעתו המשובשת,
ולכן הוא שופך שם את כל מררתו וייאושו ותסכולו מהמצב בארץ ומהפוליטיקאים.
ואפילו בתוך ההבלים הללו, מעורבים כמה וכמה פנינים יקרים מפז ועמוקים אין חקר,
וללא ספק הוא תפס את המצב הזה כמשל על כל המדינה והעסקנות,
שלא יכולים לדאוג אפילו לדברים הכרחיים ופשוטים שכאלו, ודואגים רק לעצמם,
ובכלל איזו מין התנהלות זו, שכשיש קלקול בבתי כסאות של מטה, הפיתרון הוא לסגור את בתי כסאות של מעלה...).
שאר הדברים אינם תבן, אלא שאולי יש מעט דברי ביקורת שלא נכון לפרסם.
למרות שעם קצת רוחב לב, וידיעה שהאיש לא מהיישוב, כדאי מעט להאזין לגרעין האמת הטמון בכל דבריו.

עכ"פ האיש אמנם לא נורמלי, אבל הכי רחוק מלהיות שוטה !

לעניות דעתי ספר כזה היה רב מכר עולמי.
יש שם רעיונות שממש מרחיבים את הדעת.

כמעט כל הדברים שצוטטו לעיל, ישנם שם, וכמעט הכל מאד לא מדוייק.
למשל, להיכנס עם ספר לבית הכסא, לא עם רמב"ם היה מעשה, הוא בעצמו מספר זאת שנכנס עם דגל ראובן, וה"ילדים" מחו, וענה להם הענין עם המחבר.
או הענין עם מקום הניחו משמיא, הוא מביא זאת בשם העילוי ממקום פלוני בעל שערי דעה.

ובלימוד ממש יש שם כמה אלפי רעיונות עמוקים ויקרים מפז. הן בהלכה והן באגדה.
הוא מזכיר הרבה בשם אומרו, גם כשאמרו לו תוס' שלא היה מוכר לו.
ממש מעניין לערוך רשימה של האומרים.
יש כמה שהוא משבח אותם מאד.
זכור לי נחמן צוקער, ישראלי, שמואל גרינברג, חיים צפתמן (אולי אני לא מדייק).
מן הסתם זו תהיה הפתעה לרבים למצוא שם דברים יקרים מאבות משפחתם.

בין השורות הרבה על עצמו. כגון שלמד בוואלוזין בשנת תרנ"ה והיה אז בן י"ד.
ולמד בזמן אחד מפרק המדיר בכתובות עד סוף המסכתא, ועוד מסכתא שלימה אחריה.
ובאיישישוק בבית המדרש הישן בשנת תרע"ה. שם היה המעשה עם הנשים הבוכיות (שבכו מאד יפה..).

אם היו עוד חברים מוכנים להרים את הכפפה, בלי נדר אני מוכן להשתתף.
[יש אפשרות להדגיש קטע בתוך ספר באוצר ולהעתיקו?
אם כן, בלי נדר הייתי מדגים כמה קטעים שקצת התעמקתי והבנתים והיו לי למשיב נפש].

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ב' מרץ 23, 2020 12:58 pm

.השוחט כתב:עכ"פ האיש אמנם לא נורמלי, אבל הכי רחוק מלהיות שוטה !

מאי קס"ד? וכי יש קשר בין הנפש להשכל?

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 23, 2020 1:17 pm

מן הסתם יכול להיות גם קשר.
שיבוש הנפש יכול לגרום לאדם לדבר דברים חסרי שכל, ללא שימוש בשכלו.

אבל עיקר הקס"ד היא ההתרשמות המוטעית על משובש, שהוא גם שוטה,
מכיון ששיבושו גורם לו לומר את דבריו באופן לא מקובל, ולכן השטחיות והפזיזות תגרום לחושבו גם כשוטה.

לכן חשוב להדגיש שאדם זה כל דבריו בדעת ידבר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 23, 2020 3:46 pm

אצל הגאון העילוי ר' בן ציון שפירא יש מחברות שלימות שלו!

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מרץ 23, 2020 4:47 pm

איש_ספר כתב:אצל הגאון העילוי ר' בן ציון שפירא יש מחברות שלימות שלו!

בד"ת?

.השוחט

Re: ספר עולם גדול עולה... - תורה וענווה מגינים

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 23, 2020 5:58 pm

זה הטקסט המקורי (באדיבות ל.ב. מהפורום שכנראה הוסיף את המ"מ והתיקונים).

ד) "בקשו צדק בקשו ענוה, אולי תסתרו" [צפני' ב, ג]: פון בולשת של מעלה קען מען ז[י]ך ב[א]האלטן נאר אין תורה וענוה - "לך עמי בא בחדריך" [ישעי' כו, כ], "בחדרי תורה" [ע"פ רש"י עה"פ]; אין ענוה קען מען עם ניט ג[ע]פינען, ער איז ערגעץ ניטא:

אנסה לתת הרחבה לאות ד במשא דומה. בענייני דיומא.

כתוב בפסוק בקשו צדק בקשו ענווה אולי תסתרו.

הכתוב הזה בא לבאר איך מסתתרים כביכול מפני "בולשת של מעלה".

צדק היינו תורה. דהיינו על ידי שתבקשו תורה וענווה, אולי יועיל לכם להסתתר ממידת הדין.
ולכאורה בשלמא תורה מובן, מגנא ומצלא,
כנאמר על שעת המגיפה לך עמי בוא בחדריך, היינו חדרי תורה (כלשון הגמרא בקידושין, שמעתי עליך שאתה בקי בכל חדרי תורה).
אבל ענווה איך מצלת.

התשובה היא העניו כמי שאינו, ומדת הדין איננה מוצאת אותו...
נערך לאחרונה על ידי .השוחט ב ב' מרץ 23, 2020 6:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

.השוחט

Re: ספר עולם גדול עולה... - קריאת התורה מועלת להכחיש הכפירה

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 23, 2020 6:12 pm

משא דומה אות ג

אוצר החכמה_25456 (7).jpg
אוצר החכמה_25456 (7).jpg (180.68 KiB) נצפה 11547 פעמים

[קצת מורכב, וכולל לשונות חריפים מאד נגד תנועות החסידות והמוסר.
והפיענוח לא וודאי].

משה תיקן לישראל לקרוא בתורה בשבתות ומועדים.
(מציין למ"ס פ"י, וכ"ה בשלהי מרובה).
הענין, כמו בסוטה שנסתרה אינה שותה עד שיקנא לה בפני שנים ויזהירנה שלא תסתר.
הטעם, שלא תאמר לא ידעתי וכדומה.
ולכן קוראים בתורה, גם בפני עמי הארצות, שלא יאמרו לא ידענו.

[העירוני שבמ"ס עצמה משווה קה"ת לקינוי.
וכך כתבו לי
ז"ל המס' סופרים שם, וכנראה לזה כוונתו (ואינו שייך לדשלהי מרובה):
משה [הקנא והתרה כדתנן המקנא לאשתו ר׳ אליעזר אומר מקנא על פי שנים ומשקה ע"פ אחד שאין התראה פחות משנים שאינה יכולה לומר לא התריתי אבל באחד תעיז ותאמר לא התריתי] הקניא להם לישראל שיהו קורין בתורה בשבתות וימים טובים ובראשי חדשים ובחולו של מועד שנאמר וידבר משה את מועדי ה' אל בני ישראל]:

אילו בכנסייה היו קוראים בתורה ומעבירים הסדרה כל שבוע,
היו מחלישים את כח הנצרות.
כי אין לך מי שיעביר סדרה שלימה ולא תהיה לו לפחות קושיא אחת.
קושיא עושה את האדם לשנים...
לע"ז יש כח רק נגד אחד. (אולי קשור לסוגיא דמזיקין ריש ברכות).
על ידי לימוד הפרשה והעלאת קושיא, נעשה שנים ואין לע"ז כח עליו.

אצל "יהודי טוב" (רבי לחסידים) אסור לשאול בדברי תורה (אולי בעיקר על דברי תורתו).
אצל הכומר של המוסר, המכונה "מנהל רוחני", גם כן לא שואלים בדברי תורה.
אם ישאלוהו, יגיב, זה לא המקצוע שלי...

[א.ה. יתכן שבנצרות הוא מתכוון לחסידות ולמוסר...
ועל ידי שילמד וישאל, יוכרח להתרחק מהם כי אין בידם מענה].
זו דוגמא לקטע שאולי אין לכלול בספר. אבל משקף היטב את האיש ואת שיחו.
נערך לאחרונה על ידי .השוחט ב ב' מרץ 30, 2020 2:35 am, נערך 4 פעמים בסך הכל.

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ב' מרץ 23, 2020 7:55 pm

.השוחט כתב:
(הוא מציין מקום או חוג או תקופה. "צערקווע" איני יודע מהו).

צערקווע היא כנסיה - בכמה שפות סלביות
ולכן היו שהקפידו לקרוא לעיר בילא צרקווה שבאוקריינה 'שדה לבן' או לכנות לה שם 'שווארצע טומאה'.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' מרץ 23, 2020 8:35 pm

.השוחט כתב:משא דומה אות ג

-שמור לטקסט המקורי -

[קצת מורכב, וכולל לשונות חריפים מאד נגד תנועות החסידות והמוסר.
והפיענוח לא וודאי].

משה תיקן לישראל לקרוא בתורה בשבתות ומועדים.
(מציין למ"ס פ"י, וכ"ה בשלהי מרובה).
הענין, כמו בסוטה שנסתרה אינה שותה עד שיקנא לה בפני שנים ויזהירנה שלא תסתר.
הטעם, שלא תאמר לא ידעתי וכדומה.
ולכן קוראים בתורה, גם בפני עמי הארצות, שלא יאמרו לא ידענו.

אילו היו קוראים בתורה ומעבירים הסדרה כל שבוע,
היו מחלישים את כח הנצרות.
כי אין לך יהודי שיעביר סדרה שלימה ולא תהיה לו לפחות קושיא אחת.
קושיא עושה את האדם לשנים...
לע"ז יש כח רק נגד אחד. (אולי קשור לסוגיא דמזיקין ריש ברכות).
על ידי לימוד הפרשה והעלאת קושיא, נעשה שנים ואין לע"ז כח עליו.

אצל "יהודי טוב" (רבי לחסידים) אסור לשאול בדברי תורה (אולי בעיקר על דברי תורתו).
אצל הכומר של המוסר, המכונה "מנהל רוחני", גם כן לא שואלים בדברי תורה.
אם ישאלוהו, יגיב, זה לא המקצוע שלי...

[א.ה. יתכן שבנצרות הוא מתכוון לחסידות ולמוסר...
ועל ידי שילמד וישאל, יוכרח להתרחק מהם כי אין בידם מענה].
זו דוגמא לקטע שאולי אין לכלול בספר. אבל משקף היטב את האיש ואת שיחו.

למאי_נמ? כתב:שמעתי מהרב דוב ליאור שליט"א בשמו בדיחה, ואני זוכר רק את חלקה. הוא אמר שה'כתות' שביהדות בדורות האחרונים השמיטו את קושיות היסוד של הגמרא ממקומן:
- "מנ"ל", הסירו החסידים: הרבי אמר!...
- "פשיטא", הסירו בעלי המוסר שאמר שגם דברי פשוטים צריך להגיד...
[יש עוד המשך, ונשכח ממני]

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' מרץ 23, 2020 10:55 pm

.השוחט כתב:ממש מעניין לערוך רשימה של האומרים.
יש כמה שהוא משבח אותם מאד.
זכור לי נחמן צוקער, ישראלי, שמואל גרינברג, חיים צפתמן (אולי אני לא מדייק).
מן הסתם זו תהיה הפתעה לרבים למצוא שם דברים יקרים מאבות משפחתם.

דומני שיש שם מר' שלמה קרליץ (מסתמא הדיין דפ"ת).

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' מרץ 23, 2020 11:09 pm

לאור ההתעוררות בלימוד תורתו של המחבר ימסור ת"ח חשוב מבני ברק שיעור בכתביו בימי שלישי בערב
להסעות מרחבי הארץ להתקשר למס' 0583222333

בעזרת ה' מארגנים עליה לקברו ביומא דהילולא המתקרב
רואים ישועות
נערך לאחרונה על ידי הפצת המעיינות ב ב' מרץ 23, 2020 11:18 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מרץ 23, 2020 11:18 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:ד"ת בשמו
מתוך מגיד דבריו ליעקב להגרי"ח סופר שליט"א, פרשת משפטים, הועלה כאן: (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 40#p521606)

שמעתי מהגאון היח"ס הפלגות גדולות בשבחו.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ב' מרץ 23, 2020 11:35 pm

הפצת המעיינות כתב:לאור ההתעוררות בלימוד תורתו של המחבר ימסור ת"ח חשוב מבני ברק שיעור בכתביו בימי שלישי בערב
להסעות מרחבי הארץ להתקשר למס' 0583222333

בעזרת ה' מארגנים עליה לקברו ביומא דהילולא המתקרב
רואים ישועות

לא יפה לעשות צחוק ממנו, יהודי מסכן שסבל הרבה בחייו,
אגב, יום ההילולא היה לפני כחודש וחצי באזור חודש שבט (לא יודע תאריך מדוייק, אם מישהו יודע אשמח אם יכתוב)

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 23, 2020 11:37 pm

הבטחתי כתב:
.השוחט כתב:

צערקווע היא כנסיה - בכמה שפות סלביות
ולכן היו שהקפידו לקרוא לעיר בילא צרקווה שבאוקריינה 'שדה לבן' או לכנות לה שם 'שווארצע טומאה'.

יישר כח. בלי נדר אתקן בפנים לפי זה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 240 אורחים