מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בניו של ר' יהודה בן הרא"ש

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חכם באשי

בניו של ר' יהודה בן הרא"ש

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' מרץ 06, 2012 8:14 pm

ר' יהודה בן הרא"ש כותב בצוואתו (בתוך: זכרון יהודה, מהדורת מכון ירושלים, עמ' 228 מהאוצר):
צצצ.png
צצצ.png (66.96 KiB) נצפה 2353 פעמים

קשה לי לקבל את הדברים כפשוטן. האם באמת בניו של ר' יהודה בן הרא"ש כה זלזלו במצוות?

מעיין

Re: בניו של ר' יהודה בן הרא"ש

הודעהעל ידי מעיין » ג' מרץ 06, 2012 8:33 pm

כתב הלב דוד פי"ב
אבי ראה גם ראה מה שמצאתי במכתב כמהר"ח סרגוסי מבני בניו של הגאון הקרוש הר"ר יוסף סרגוסי רבו של הגאון הרדב"ז יבוא שלום ינוחו על משכבותם הולך נכחו וז"ל שמעתי מהרב מגדול מרן כמהר"ר אברהם סכנדרי ששמע מפי סופרים איש מפי איש מפי הרמב"ם שאדם גדול אחר לא היה רוצה לקרות וידוי יה"כ כי ידע בעצמו שלא עשה דבר עבירה ולמה ידבר שקרים לפניו ית' והוא חותמו אמת והשיבו הרמב"ם אלו ידעת אתה הנלבב כמה חומר עבורת ה' יתעלה וכמה צריך לעבוד האלוה הזה והיית מקיף העבודה הראויה והמוכרחת לאדון הזה היית יודע בודאי שאין כל יום שאין אתה עושה כל האמור בוידוי ועוד נוסף כהנה וכהנה וכל אדם נדון לפי גודל חכמתו שהרי מצינו שדוד הע"ה נכתב עליו א"א והיא היתה מגורשת מאוריה ועון הריגתו אף כי היה חייב מיתה ועוון ציצית של המלך שאול אף כי היה רודפו והיה חייב מדין מחתרת וכן כל כיוצא מזה לפי מה שהוא האדם כן משפטו ושאתו ואף על דבר זה שדכךת עתיר אתה ליתן את הדין עכ"ל עיי"ש עוד דברי החיד"א

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' מרץ 06, 2012 9:45 pm

חכם באשי כתב:קשה לי לקבל את הדברים כפשוטן. האם באמת בניו של ר' יהודה בן הרא"ש כה זלזלו במצוות?

בטח תפס אותך המשפט: "ואינכם משכימים ומעריבים לבית תפילותיכם",

מ"מ מדבריו עולה שללמוד תורה הם אכן למדו, וכמו"כ הם התפללו, אלא שהם לא עמדו בדרישות שהכיר ודרש מהם.

ולא פלא, שאכן הם לא השביעו את רצונו. הלא הוא בנו של הרא"ש ואחיו של הטור וכו' = הוא הכיר מושגים גדולים מאוד.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ב' מרץ 12, 2012 11:13 pm

ראה במבוא למהדרות מכון ירושלים שרבי יהודה דאג מאד לחינוך בניו ואף התחתן עם נשים ממשפחתו מתוך אמונה שרק בדרך זו יגיע לבנים ראויים שימשיכו את דרכו. לאור זאת מסתבר גם שהציפיות שלו היו מאד גבוהות מהם והתוכחה היא לפי הציפיה.

מלכישוע בן אליהועיני

הודעהעל ידי מלכישוע בן אליהועיני » ב' מרץ 19, 2012 12:33 pm

מזכיר לי קצת את צוואתו של ר' יהודה אבן תיבון לבנו.

מלכישוע בן אליהועיני

הודעהעל ידי מלכישוע בן אליהועיני » ב' מרץ 19, 2012 12:36 pm

מבקש חכמה כתב:ראה במבוא למהדרות מכון ירושלים שרבי יהודה דאג מאד לחינוך בניו ואף התחתן עם נשים ממשפחתו מתוך אמונה שרק בדרך זו יגיע לבנים ראויים שימשיכו את דרכו. לאור זאת מסתבר גם שהציפיות שלו היו מאד גבוהות מהם והתוכחה היא לפי הציפיה.

משפחת הרא"ש יצרו כעין נווה מדבר אשכנזית בטוליטולה. ידעתי שבניו ותלמדיו המשיכו לנהוג לפי מנהג אשכנז אבל עכשיו נודע לי שראה לחתן את בניו רק בבני עדותם.

ראיתי להחוקר חיים זימל בספרו האנגלית "ספרדים ואשכנזים" שאת שתי בנותיו, אומנם,חיתן דווקא עם גברים ספרדים.

ראה Zimmel. H.Z. Sephardim and Ashkenazim . Oxford, 1958. Pg. 22

כנראה שהרא"ש הצליח בחינוך צאצאיו מעל ומעבר. בעת פרעות הנוצרים בעיר טוליטולה בשנת 1391 לספה"נ, עלה למוקד עקד"ה, ר' יהודה בן אשר השני, נין ונכד להרא"ש.

ראה שם, עמוד לב-לג (בשם ספר יוחסין להר' זכותא).

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ב' מרץ 19, 2012 2:57 pm

כנראה קיצרתי מדי: הוא עצמו התחתן מספר פעמים (כמובן בשל פטירת הנשים הקודמות) תמיד עם בנות אחיו בדווקא. איני יודע עם מי התחתנו ילדיו אך נדמה לי שבמבוא שם יש מידע בעניין.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 150 אורחים