מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדיקת דור ישרים. תמים תהיה או ליצנות בעלמא?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בעלזער

Re: בדיקת דור ישרים. תמים תהיה או ליצנות בעלמא?

הודעהעל ידי בעלזער » ש' מאי 12, 2012 10:18 pm

מש"כ בעל הציץ אליעזר

כל ספרי המוסר מרעישים העולם על עוון לשון הרע ואני מרעיש העולם להפך

עד כמה שידוע לי ונועצתי גם עם אנשים שעוסקים בזה, נכון להיום אין דבר כזה גילוי נאות בשידוכים, והפרמטר היחידי הוא, האם במידה ויוודע הדבר לצד השני האם יביא הדבר לידי גירושין והאם הם נחשבים לקידושי טעות, ונכון להיום אין מצב ברבנות הראשית להכריז על קידושין כקידושי טעות, וגם לא על המחלה שמציע דור ישרים, עובדה היא, שגם אלו שנודע להם ששתיהם הם נשאים המשיכו להביא עוד ילדים לעולם.
ומה שטוענת ד"ר חנה קטן שזה הביא להרס משפחות דבר זה נכון רק בציבור החילוני, אשר בעת אשר יוולד להם ילד ל"ע הם מאשימים אותה בבגידה וכדו'.
אך לא בציבור החרדי והמזרחיסתי.

וכך סבר גם הגאון רבי משה פיינשטיין וכנראה שגם החפץ חיים סבר כן, שאם לא כן ניתן להביא כליה רח"ל על כל משפחה שיש שם תורשה של סוכר ולחץ דם.
וגם הגרח"ק שדעתו שיש לספר לצד השני שמשהו מטופל בכדורים וכדו' ויחליט הוא אם לעזוב את השידוך, זה כנראה רק מפני שהוא בטוח שהצד השני יעשה חושבים ולא יעזוב את השידוך, אך לא יתכן שיגידו לכל אחד ואחד להביא את כרטיסי קופות חולים של המשפחה לפני כל שידוך.
ובוועד הרבנים לענייני צדקה הם טוענים שאין בית אשר אין בו ... ואם יכריזו על גילוי נאות בשידוכים אף אחד לא ירצה להתחתן אלא בריצוי של דמים מרובים.
והדבר פשוט לכאו'.
אכן היה פסק דין תקדימי בבית הדין לענייני משפחה על גילוי נאות בשידוכים אך אף אחד בציבור החרדי לא אימץ את המושג הזה.
ובעזרת השם בהמשך אביא את הדברים בצורה מסודרת יותר.

יוד קרת

הודעהעל ידי יוד קרת » ש' מאי 12, 2012 11:00 pm

בעלזער כתב:ומה שטוענת ד"ר חנה קטן שזה הביא להרס משפחות דבר זה נכון רק בציבור החילוני, אשר בעת אשר יוולד להם ילד ל"ע הם מאשימים אותה בבגידה וכדו'.
אך לא בציבור החרדי והמזרחיסתי.

במחילה.
כמות הקשקושים והבלבולים שלך היא תופעה נדירה שיש לעמוד עליה...

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 12:45 am

אם תוכל להיות יותר ספציפי אודה לך מאוד.
--
אסביר את זה קצת גס, אם אתה יודע שההוא יבלע את הצפדע אין לך כל חיוב לספר את זה בשידוכים, ומטעם זה דור ישרים לאחר האירוסין אינם משיבים את התוצאות כאשר הם יודעים שההוא יבלע את הצפרדע ולא ירצה לעזוב שידוך.
דומני שהדברים מאוד מאוד ברורים וקרא היטב את התשובות של רבי משה פיינשטיין ותבין.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 8:07 am

ועיין שם שמביא בשם הספר פתחי תשובה על או"ח סי' קנו שכותב: כל ספרי המוסר מרעישים העולם על עון לשון הרע ואני מרעיש העולם להפך. עון גדול מזה וגם הוא מצוי יותר, והוא מניעת עצמו מלדבר במקום שנצרך להציל עשוק מיד עושקו וכו' לענין ממון הוא בכלל השבת אבידה וכו'. וכן בעניני שידוך והוא יודע שהוא איש רע ובליעל ורע להתחתן עמו, כולם בכלל השבת גופו וממונו, עכ"ל. ומוסיף הציץ אליעזר עוד: שגם היכא שכבר משודכים זה לזה יהיה אותו הדין ולא שייך בזה הספק של החפץ חיים בבאר מים חיים שם ס"ק טו. ועוד דמסתמן וסתימתן של דברי החפץ חיים משמעותן שהמדובר לאו דוקא בהיכא שהמחלה מסוכנת, אלא על כל סוג מחלה שהיא המקוננת בגוף ואיננה בת חלוף ונמצאת באחד מן הצדדים וגורמת לסבל ואי נוחיות והפרעות בחיים וכו', ושיש ליודע לגלות מזה לצד השני, ופשוט, עכ"ל של הציץ אליעזר. ובכל מקרה אל יפסוק לעצמו אלא ישאל שאילת חכם.

התכוונתי לקטע הזה.
זה לא אומר שבעל הציץ אליעזר סבר שיש גילוי נאות בשידוכים
וגם איני מדבר על המקרה הספציפי של בעל הציץ אליעזר, כתבתי את שכתבתי כי ראיתי כאלה שמביאים את זה לראיה שיש עניין של גילוי נאות בשידוכים ועל כן כתבתי את מה שכתבתי מתוך הנחה שאנשים כאן מבינים דבר מתוך דבר כאשר אי אפשר לכתוב בזה הכול באופן הכי ברור.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מאי 13, 2012 8:25 am

אם אתה יודע שההוא יבלע את הצפדע אין לך כל חיוב לספר את זה בשידוכים,

אם מישהו מתכוון לגנוב מחבירו 100 ש"ח והוא יבלע את הצפרדע ולא ירוץ לתבוע אותו בביה"ד, גם אז לא תספר לו?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 10:42 am

במאה ₪ ארוץ לספר לו משום לא תעמוד על דם רעיך, משא"כ בשידוכים, שהרי לא יעלה על הדעת שאני אמור להתקשר למחותנים של השכנים שלי ולספר להם שיש שם בעיות של סוכר ולחץ דם.
גם אינני חושב שאם יש למישהו ילדים עם תסמונת ADD ל"ע הרי הוא אמור להשאיר אותם רווקים, ועל כן מפני תיקון העולם דומני שבשידוכים אין כל כך העניין של לא תעמוד על דם רעיך. ויוצאים מתוך הנחה שהתרצה לו אם מפני הכבוד אם מפני היופי אם מפני הממון וכו' וכו'.

כך אני רואה פשט בחפץ חיים.
אני לא צודק?

ישיבישקייט

הודעהעל ידי ישיבישקייט » א' מאי 13, 2012 10:44 am

איזו טענה היא תיקון העולם, מפני תיקון העולם תחתן את בנותיך עם ילדיהם?
בכלל, אין הרבה היגיון בכל דבריך, ואריכות דברים אך למותר.
אין חובה להתעקש על דבר שאם חברך היה אומר אותו היית דוחה אותו בלי להסביר.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 10:47 am

על טענות מסוג אלה אין לי מה לענות
ותהיה לי בריא וטרי!

ישיבישקייט

הודעהעל ידי ישיבישקייט » א' מאי 13, 2012 10:53 am

בעלזער כתב:על טענות מסוג אלה אין לי מה לענות!

זהו, שגם לי אין.
וכנראה לאף אחד.
אתה ממחזר את עצמך על ריק.
וחבל שבטלת את האפשרות לשלוח לך הערות באישי. אולי היית חוסך לעצמך קצת. תולעת ספרים07 שהיה מאריך כאן יתר על המידה היה מקבל חצי מההערות על התעקשותו ואריכות דבריו באישי.
כדאי לך גם לנצל את הכלי הזה כדי לנקז חלק מהבזיונות לשם.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 11:12 am

תודה!
אעבור לניק הבא שלי!!
סתם מעניין אותי מדוע כל כך קפצת!!
ואיך הצלחתי להוציא אותך מהכלים.
ובזה סיימתי.

יוסי 10

הודעהעל ידי יוסי 10 » א' מאי 13, 2012 12:32 pm

ידוע לי שגם הגר"ח גריינימן שליט"א אינו בעד בדיקות של דור ישרים.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 12:44 pm

הגר"ח גריינימן שליט"א אינו מתחשב כלל עם הגנטיקה ותורת התורשה, ולאו דווקא מפני תמים תהיה וכדו'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' מאי 13, 2012 1:18 pm

יש לעורר גם מתוצאות של false positive.

יוסי 10

הודעהעל ידי יוסי 10 » א' מאי 13, 2012 1:44 pm

בעלזער

וזאת מנין לך?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 1:47 pm

ידיעה אישית!

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 4:43 pm

לטובת אלו הרוצים להחכים עוד.
בהחלט איכותי ומעניין.

http://www.zomet.org.il/?CategoryID=260&ArticleID=282

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 5:12 pm

ישיבישקייט כתב:
בעלזער כתב:על טענות מסוג אלה אין לי מה לענות!

זהו, שגם לי אין.
וכנראה לאף אחד.
אתה ממחזר את עצמך על ריק.
וחבל שבטלת את האפשרות לשלוח לך הערות באישי. אולי היית חוסך לעצמך קצת. תולעת ספרים07 שהיה מאריך כאן יתר על המידה היה מקבל חצי מההערות על התעקשותו ואריכות דבריו באישי.
כדאי לך גם לנצל את הכלי הזה כדי לנקז חלק מהבזיונות לשם.

לבטח רצית להודיעני על הניקים שכותבים כאן, ידעתי בני ידעתי ובכל זאת סגרתי את האישי כי לא באתי לכאן למצוא חברים אלא להעשיר את ידיעותי.
וכפי הנראה שגם לי יש קצת אינטואיציות :)

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » א' מאי 13, 2012 6:19 pm

התהפוך תולעת עורה ובלזאי חברבורותיו?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 13, 2012 7:44 pm

הרי"י קנייבסקי הסיק מכאן שמותר להונות בדברים בעסקי שידוכים בדרך של הסתרת מידע. הוא דן בענין אדם שאחד .... בניתוח, באופן שהוא כשר לבוא בקהל לרוב הפוסקים. הגם שלא סיפר על כך למשודכת עמו, לדבריו אין בכך מקח טעות, משום שאפילו מי שנישא לאשה שהתברר שהיא מחייבי לאוין הנישואין תקפים, ואמנם חייב להוציאה אך יש לה כתובה (כתובות קא,ב) וקל וחומר בחייבי עשה (רמב"ם הל' אישות כד,ד; שו"ע אה"ע סי' קטז), וכל שכן אותו אדם שלרוב הפוסקים הוא מותר לבוא בקהל ונישואיו יהיו תקפים. ולמרות שבמקח וממכר המוכר דבר מאכל האסור באכילה אפילו מדרבנן זהו מקח טעות לכל הדעות (בכורות לז,א; שו"ע חו"מ סי' רלד) - שם הסיבה היא שהקונה אינו רוצה דווקא את המוצר שמציעים לו, ולא איכפת לו לקנות מוצר אחר זהה; ואילו בשידוכין בני זוג מחליטים להינשא דווקא לבן הזוג שבחרו בו ומצא חן בעיניהם, ולכן לא כל ריעותא נחשבת מום לבטל את הקידושין, אלא אם כן זהו מום גמור שידוע שמחמתו לא היו מתרצים בשום אופן להתקדש זו לזה (כעולה משו"ע אה"ע סי' קיז).

והוא ממשיך ואומר, שאמנם גניבת דעת אסורה גם במקרים שאין בהם מקח טעות (שו"ע חו"מ רכח,ו וסמ"ע שם), ולפי זה כל מי שיש לו פגם קטן (ולמי אין?!) אינו יכול להשתדך כמעט לעולם, אך מהגמ' ביבמות הנ"ל מוכח שאין חיוב לספר על הפגם קודם לנישואין. הסיבה לכך היא כאמור לעיל: במקח וממכר היה שמח הקונה אילו היו מציעים לו מוצר מושלם זהה במקום זה שיש בו פגם, אבל בנישואין קיימת אומדנא שלמרות הפגם מתרצה הצד השני בנישואין - אם משום חיבה, אם משום שקשים הם הגירושין, ואם משום החשש מה יזדמן לו בעתיד. עוד הוסיף מדברי ספר חרדים (לאוין מדברי קבלה פ"ד) שהאיסור לגנוב דעת שלא בדרך אמירת שקר אינו אלא מדרבנן, ואם כן, כנראה לא גזרו חכמים במקום חשש ביטול מצוות פרו ורבו ומכשולות אחרים, ואין במקרים אלו איסור גניבת דעת.

בעלזער כתב:במאה ₪ ארוץ לספר לו משום לא תעמוד על דם רעיך, משא"כ בשידוכים, שהרי לא יעלה על הדעת שאני אמור להתקשר למחותנים של השכנים שלי ולספר להם שיש שם בעיות של סוכר ולחץ דם.
גם אינני חושב שאם יש למישהו ילדים עם תסמונת ADD ל"ע הרי הוא אמור להשאיר אותם רווקים, ועל כן מפני תיקון העולם דומני שבשידוכים אין כל כך העניין של לא תעמוד על דם רעיך. ויוצאים מתוך הנחה שהתרצה לו אם מפני הכבוד אם מפני היופי אם מפני הממון וכו' וכו'.

כך אני רואה פשט בחפץ חיים.
אני לא צודק?

אדרת

הודעהעל ידי אדרת » ב' מאי 14, 2012 1:05 am

לכ' בעלזער: זכור לי מהעבר הלא רחוק, ניסה אחד לפתוח כאן אשכול בענין הפולמוס בדבר IVF בין גדולי הדור (שאגב לאחרונה האש נתלהב) והבעלזער הזה התנגד לזה מאוד באמתלאות שונות עד שצוות האוצר הורידו את האשכול. והנה פה הוא מדבר על אירגון דור ישרים ואין פוצה פה ומצפצף. למי שיש לו עינים רואה שיש לו נגיעות בענין וד"ל.

אגב לא ראיתי כאן מגיב המבין בגנטיקה אף דבר או חצי דבר.

לוס אנגלס

הודעהעל ידי לוס אנגלס » ב' מאי 14, 2012 4:55 am

אני לא מתחיל להבין מדוע זה "ליצנות בעלמא".
באופן אישי אני מכיר 3 משפחות, שלא עשו את הבדיקות, ונולדו להם (גם) ילדים פגועים רח"ל.
ועתה כשהם עומדים בשידוכי צאצאיהם, ברור שזה מהדברים הראשונים שמבררים.

בכל אופן.
כאן בקליפורניה, יש חוק מהמדינה, שכל רופא נשים, וכן כל רופא פוריות, חייב להודיע ולשכנע (עכ"פ לא לחייב) לעשות את הבדיקות.
וזה נקרא בדיקות יהודי אשכני (jewish-ashcenazi) (אולי אני לא דייק בשמא). אבל אצל הרופאים ידוע שיש גנטיקה מסוימת בעייתית, וע"י הבדיקות מונעים פגמים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 14, 2012 8:07 am

אדרת כתב:לכ' בעלזער: זכור לי מהעבר הלא רחוק, ניסה אחד לפתוח כאן אשכול בענין הפולמוס בדבר IVF בין גדולי הדור (שאגב לאחרונה האש נתלהב) והבעלזער הזה התנגד לזה מאוד באמתלאות שונות עד שצוות האוצר הורידו את האשכול. והנה פה הוא מדבר על אירגון דור ישרים ואין פוצה פה ומצפצף. למי שיש לו עינים רואה שיש לו נגיעות בענין וד"ל.

אגב לא ראיתי כאן מגיב המבין בגנטיקה אף דבר או חצי דבר.

האמת שלולי דמסתפינא היה אשכול זה נגזר מארץ החיים,
בשל כתיבה מבוהלת ובלתי אחראית בנושא שגוף ונשמה תלוים בו.
אבל דוקא עוצם דברי ההבל ותוקף דברי השטות שבו, דיין גרמא שאין שום נזק בו.
(וזהו עיקר החילוק בינו לבין האשכול שציינת).

ישיבישקייט

הודעהעל ידי ישיבישקייט » ב' מאי 14, 2012 8:53 am

כבר כתבו לחכם בעיניו
עד קרת כתב:
כמות הקשקושים והבלבולים שלך היא תופעה נדירה שיש לעמוד עליה...

והגאון ענה
בעלזער כתב:
אם תוכל להיות יותר ספציפי אודה לך מאוד.

עוד כתבו
ישיבישקייט כתב:
בכלל, אין הרבה היגיון בכל דבריך, ואריכות דברים אך למותר.
אין חובה להתעקש על דבר שאם חברך היה אומר אותו היית דוחה אותו בלי להסביר.

והגאון ענה
בעלזער כתב:
על טענות מסוג אלה אין לי מה לענות
ותהיה לי בריא וטרי!

אז גם על דבריך
איש ספר כתב:
כתיבה מבוהלת ובלתי אחראית בנושא שגוף ונשמה תלוים בו... עוצם דברי ההבל ותוקף דברי השטות שבו

חכה לתגובה גאונית עקשנית ובלתי מבינה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 317 אורחים