מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הסידור החדש של מכון מורשת אשכנז

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
תיקו

הסידור החדש של מכון מורשת אשכנז

הודעהעל ידי תיקו » ב' מאי 28, 2012 7:34 pm

ראיתי בירושתנו האחרון מאמר של הרב המבורגר להצדיק את הסידור החדש.
האם מישהו ראה את הסידור ועד כמה הרחיקו לכת?

חכם באשי

Re: הסידור החדש של מכון מורשת אשכנז

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מאי 28, 2012 7:39 pm

לא ראיתי את הסידור, אך ראיתי את מאמרו של רב"ש המבורגר, ושם הוא כותב, שזה לא בדיוק הסידור של 'מכון מורשת אשכנז', אלא אדם עצמאי הוציאו והוא נעזר בהם, בעוד שהם עצמם עדיין לא השלימו את חקר הנוסחאות.
נא לדייק.

אברך כולל

הודעהעל ידי אברך כולל » ב' מאי 28, 2012 7:44 pm

תיקו כתב:ראיתי בירושתנו האחרון מאמר של הרב המבורגר להצדיק את הסידור החדש.
האם מישהו ראה את הסידור ועד כמה הרחיקו לכת?

כבר קבעת ?? הרחיקו ! לכת !?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מאי 28, 2012 7:50 pm

מה? אתה לא יודע?!
כשרב"ש המבורגר (וכל אחר המזוהה עמו) עושה משהו זה 'הרחיק לכת'
לאחרים (לדוגמא, ההו"ל של 'כסא רחמים' והסידורים שלהם) - מותר, וזה בסדר גמור...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מאי 28, 2012 8:24 pm

באשי. נגד הרב מאזוז אני יכול לספור לך חמשה קונטרסים ועוד מאמרים רבים, איזה ביקורת ראית על הרב המבורגר?
ובכן על איזה בסיס בדיוק אתה כותב את דבריך?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' מאי 28, 2012 9:01 pm

הרב המבורגר עושה עבודה נפלאה באמת אבל הוא נוטה להפריז בעד מנהגי אשכנז. הרבה מהסמוכים שהוא מביא אינם מראים מה שטוען שהוא מראה.
אגב שמעתי מהרב אורי ויינברג ז"ל לפקפק על כמה מנהגי פרנקפורט שמכון מורשת אשכנז תומך בהם כמוסמכים ביותר. לדבריו מנהגי פ"פ שלאחר הריפורם אינם מוסמכים כלל ואינם בהכרח מנהגי אשכנז המקוריים. לדבריו קהילת פ"פ היה מבוסס בעיקר על בעלי תשובה ומה שלא היה ידוע להם מספרים ישנים כגון יוסף אומץ ודברי קהילות בד"כ אינו אלא המצאה חדשה. בפרט שהיה שמש בפ"פ שהיה מחדש גדול של מנהגים פעמים בלי שום טעם סביר. הוא זכר שבצעירתו בקלן היו צוחקים על מנהגי פ"פ.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ב' מאי 28, 2012 9:06 pm

מתוך קריאת מאמרו של הרבש"ה בקובץ הנ"ל, התרשמתי שאכן נעשית עבודה מעמיקה לברר אלו ממנהגי פרנקפורט הם קדומים, ואולי זו אף עיקר העבודה המעכבת את הוצאת סידורם. בשביל להעתיק מנהגי פרנקפורט לא צריך מכון, מספיק לתשאל כמה קשישים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מאי 28, 2012 9:33 pm

איש_ספר כתב:באשי. נגד הרב מאזוז אני יכול לספור לך חמשה קונטרסים ועוד מאמרים רבים, איזה ביקורת ראית על הרב המבורגר?
ובכן על איזה בסיס בדיוק אתה כותב את דבריך?

לא זכורה לך הפרשייה שלפני כעשור בענין 'חופת טלית'?!
אבל באמת, אני מדבר יותר על ה'אווירה הציבורית'. בתוך עמי אני יושב, ויודע. ואולי אם הייתי מסתובב בקרב בני עדות המזרח ושומע את תערומותיהם (אכן יש?) על סידורי 'כסא רחמים' לא הייתי כותב את אשר כתבתי.

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » ג' מאי 29, 2012 3:15 pm

עד כמה שידוע לי בפרנקפורט לא היה כולל, כך שאינני יודע מה אברך כולל רוצה.
שאלתי עד כמה הרחיקו לכת מהנוסח הנהוג כיום בארץ ישראל.
הוסיפו יראו עינינו? מחקו ברכת כהנים? קידוש בבית הכנסת?

ס''ק

הודעהעל ידי ס''ק » ג' מאי 29, 2012 4:23 pm

הסידור נמצא בבתי הכנסת של יוצאי אשכנז. [בי-ם ברמות שלא עושים קידוש בליל שבת ע"פ הוראת הגרי"ש אלישיב, מפני ש"נותנין עליו חומרי מקום שהלך לשם", והוי ברכה לבטלה. ולשיטתו בהמתנה שבין בשר לחלב]. יצא לאור ע"י הרב שלמה הופמייסטר, אב"ד קע"י בוינה, כך שאין לו כלל מחויבות לסידור תפילת כל-פה של ווינפלד, וכמובן שהודפס הקידוש בליל שבת וגם ברכת יראו עינינו.

רב פעלים

הודעהעל ידי רב פעלים » ג' מאי 29, 2012 4:29 pm

חכם באשי כתב:מה? אתה לא יודע?!
כשרב"ש המבורגר (וכל אחר המזוהה עמו) עושה משהו זה 'הרחיק לכת'
לאחרים (לדוגמא, ההו"ל של 'כסא רחמים' והסידורים שלהם) - מותר, וזה בסדר גמור...

חכם באשי כתב:
איש_ספר כתב:באשי. נגד הרב מאזוז אני יכול לספור לך חמשה קונטרסים ועוד מאמרים רבים, איזה ביקורת ראית על הרב המבורגר? ובכן על איזה בסיס בדיוק אתה כותב את דבריך?

לא זכורה לך הפרשייה שלפני כעשור בענין 'חופת טלית'?! אבל באמת, אני מדבר יותר על ה'אווירה הציבורית'. בתוך עמי אני יושב, ויודע. ואולי אם הייתי מסתובב בקרב בני עדות המזרח ושומע את תערומותיהם (אכן יש?) על סידורי 'כסא רחמים' לא הייתי כותב את אשר כתבתי.

מה הייתה הביקורת כלפי מרן הגר"מ מזוז שליט"א לגבי הסידור שלו, ולמה "חכם באשי" מתכוון בדבריו לגבי הסידורים בהוצאת "כסא רחמים" שמשמע מהם שעשו שם דברים פסולים?
הרי מרן הרב מזוז נודע בדורנו כגאון גדול וכצדיק גדול שיש לו את הדעות שלו וההבנות שלו והוא סמכות תורנית משכמה ומעלה ובוודאי שכל דבריו מבוססים היטב. ועל כך נאמר: "כשם שפרצופיהם שונים גם דעותיהן שונות", אך אין זה הופך דעות אחרות לדברים ולביקורת שנשמעים כאן על מרן הגר"מ מאזוז שליט"א.
נערך לאחרונה על ידי רב פעלים ב ג' מאי 29, 2012 6:42 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מדבר

הודעהעל ידי מדבר » ג' מאי 29, 2012 4:30 pm

ראיתי את הסידור והרבה זמן אני מחפש ואינני מבין מדוע אינו נמצא בחנויות ואכתוב את הזכור לי מהשינוים בברכת על הצדיקים אומרים ולעולם לא נבוש (ולא ...לעולם ולא נבוש) בשבת חותם וישמחו בך ישראל אוהבי שמך בכל התפילות (ולא וינוחו בה/בו/בם/מקדשי שמך) בצור ישראל אין אומרים גואלינו אלא חותם אחר ...יהודה וישראל אומרים א-ל מלך נאמן גם בציבור והחזן אינו כופל ה אלוקיכם אמת אין אומרים קדיש בקורבנות (בשחרית)הקדיש הראשון בישתבח ברכת ולמלשינים שונה לגמרי (כפי שכבר מופיע בכמה סידורים) סליחה על אי הסדר כתבתי מהזיכרון נ.ב.ברוקח בברכת אהבה רבה הנוסח הוא והאר עינינו במצוותך ודבק ליבינו בתורתך (אולם בזה לא שינו) אשמח לדעת היכן אפשר להשיג את הסידור כמדומני שעינתי בו כבר בחג הסוכות אשתקד

לבב

הודעהעל ידי לבב » ד' מאי 30, 2012 12:30 am

רב פעלים כתב:מה הייתה הביקורת כלפי מרן הגר"מ מזוז שליט"א לגבי הסידור שלו, ולמה "חכם באשי" מתכוון בדבריו לגבי הסידורים בהוצאת "כסא רחמים" שמשמע מהם שעשו שם דברים פסולים?
הרי מרן הרב מזוז נודע בדורנו כגאון גדול וכצדיק גדול שיש לו את הדעות שלו וההבנות שלו והוא סמכות תורנית משכמה ומעלה ובוודאי שכל דבריו מבוססים היטב. ועל כך נאמר: "כשם שפרצופיהם שונים גם דעותיהן שונות", אך אין זה הופך דעות אחרות לדברים ולביקורת שנשמעים כאן על מרן הגר"מ מאזוז שליט"א.

שאל נא את ידידו הטוב הרב דוד יצחקי....

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » ד' מאי 30, 2012 12:48 am

לבב כתב:
רב פעלים כתב:מה הייתה הביקורת כלפי מרן הגר"מ מזוז שליט"א לגבי הסידור שלו, ולמה "חכם באשי" מתכוון בדבריו לגבי הסידורים בהוצאת "כסא רחמים" שמשמע מהם שעשו שם דברים פסולים?

שאל נא את ידידו הטוב הרב דוד יצחקי....

ואגב, בספר ירושתנו דנן מופיע מאמר מושחז של הגר"ד יצחקי נגד אחת מקביעותיו השרירותיות של הגר"מ מאזוז. יעויי"ש.

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » ד' מאי 30, 2012 1:43 am

אם זה סידור לבני חו"ל אז אין כאן כמעט שום חידוש.
השינויים שהוזכרו כאן תוקנו כבר רובם ככולם בסידור איזור אליהו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 256 אורחים