מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עיסוק בסמרטוטים מעשיר - בקשת מקור

חיפושי מקורות וכדומה
י. רבינוביץ

עיסוק בסמרטוטים מעשיר - בקשת מקור

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » א' פברואר 26, 2012 1:08 am

זכורני שראיתי שהעיסוק בסמרטוטים או בדברים פחותים או זולים שהבריות לא מתעסקים איתם מביא לידי עושר. ניסיתי לחפש ועד כה לא מצאתי מקור.

תוכן

Re: עיסוק בסמרטוטים מעשיר - בקשת מקור

הודעהעל ידי תוכן » א' פברואר 26, 2012 11:38 am

מדרש תנחומא (בובר) פרשת משפטים סימן ג: עקילס בן אחותו של אנדרינוס היה מבקש להתגייר, והיה ירא מפני אנדרינוס דודו, א"ל מבקש אני לעשות סחורה, א"ל שמא אתה חסר כסף או זהב הרי התיסברון לפניך, א"ל מבקש אני לעשות סחורה, ולידע דעתן של בריות, ואני מבקש להימלך בך היאך לעשות, א"ל כל פרקמטיא שאתה רואה שהיא נתונה בארץ, לך עסוק בה שסופה להתעלות כו'.

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » א' פברואר 26, 2012 12:24 pm

תוכן, תודה על המקור.
שכחתי להוסיף גם כן שצריך להימצא לכך מקור בגמרא ואולי ברש"י.

חיס

הודעהעל ידי חיס » א' פברואר 26, 2012 1:11 pm

תוכן כתב:מדרש תנחומא (בובר) פרשת משפטים סימן ג: עקילס בן אחותו של אנדרינוס היה מבקש להתגייר, והיה ירא מפני אנדרינוס דודו, א"ל מבקש אני לעשות סחורה, א"ל שמא אתה חסר כסף או זהב הרי התיסברון לפניך, א"ל מבקש אני לעשות סחורה, ולידע דעתן של בריות, ואני מבקש להימלך בך היאך לעשות, א"ל כל פרקמטיא שאתה רואה שהיא נתונה בארץ, לך עסוק בה שסופה להתעלות כו'.

כעין זה בגמרא ברכות (דף ס"ג ע"א) דרש בר קפרא זלת קבוץ קנה מינה, ופירש רש"י אם ראית פרקמטיא בזול,
קבוץ וקנה מינה בזול ואסוף שסופה להתייקר.

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » א' פברואר 26, 2012 1:54 pm

חיס, לזה התכוונתי בדיוק, תודה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' פברואר 26, 2012 3:19 pm

רבינוביץ וחיס,
במחילה, היכן ראיתם - בשני המקורות שציינתם - שמדובר בסמרטוטים? מדובר בסחורה רגילה, שכעת - בשעת השפע, לדוגמא - היא זולה, ולאחר מכן, כשההיצע יורד, מחיר הסחורה עולה. אבל מדוע החלטתם שמדובר שם בסמרטוטים?!

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » א' פברואר 26, 2012 6:11 pm

חכם באשי כתב:רבינוביץ וחיס,
במחילה, היכן ראיתם - בשני המקורות שציינתם - שמדובר בסמרטוטים? מדובר בסחורה רגילה, שכעת - בשעת השפע, לדוגמא - היא זולה, ולאחר מכן, כשההיצע יורד, מחיר הסחורה עולה. אבל מדוע החלטתם שמדובר שם בסמרטוטים?!

לא ראינו שמדובר בסמרטוטים.
אם תקרא שוב את ההודעה הראשונה, תמצא שיש שם מילת ברירה "או" ולידה מצויינות אפשרויות אחרות כמו: דברים זולים או פחותים.
עכ"פ ישנו סיפור נוסף ידוע (שלא ידוע לי מי מקורו הקדום) על מאן דהו שקנה סמרטוטים ומצא בהם מרגליות.
כנראה שמדובר כאן בקונטמינציה ספרותית שכיחה.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' פברואר 26, 2012 8:28 pm

אני זוכר אימרה מא' מאבות החסידות שמכל דבר יכול האדם להתפרנס בריוח אפי' מן סמרטוטים [או שברי עצים (שפענדלי"ך)] ובלבד שלא יהא פרנסתו בזוי' עליו או משהו מעין זה האם יכול א' להחזיר לי אבידתי
[חיפוש באוצר בכמה אופנים לא העלה לי, ואם א' יוכל להצביע האיך נוכל לבצעות חיפוש כזה שיעלה תוצאות נכונות אשמח לראות]
מצאתי
והוא בדברי ישראל להרה"ק ממודזיץ בשם זקינו ר' יחזקאל מקוזמיר בשם רבי ר' אלימלך זי"ע
אמר בשם הרבי ר' אלימלך זצוק"ל שהאדם יכול לפרנס את עצמו אפילו אם לא יהי' לו למכור רק קסמין היינו עצים דקים רק שהסחורה לא יהי' נמאסת בעיניו דכשהסחורה נמאסת זהו סימן ללא טוהר
נערך לאחרונה על ידי מעיין ב ב' פברואר 27, 2012 6:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' פברואר 26, 2012 10:48 pm

י. רבינוביץ כתב:
חכם באשי כתב:רבינוביץ וחיס,

לא ראינו שמדובר בסמרטוטים.
אם תקרא שוב את ההודעה הראשונה, תמצא שיש שם מילת ברירה "או" ולידה מצויינות אפשרויות אחרות כמו: דברים זולים או פחותים.

כשכותבים "דברים זולים או פחותים" בצמוד ל"סמרטוטים", המובן הוא, שאותם דברים זולים מחמת עצמותם ולא מחמת שההיצע רב על הביקוש, מציאות המוזילה אף דברים חשובים, והמדרשים שהובאו לעיל מדברים על דבר שאינו פחוּת מצד עצמותו אלא מחמת שכעת קיים ממנו הרבה. ולפיכך יש לחלק בין הדברים.
אך אם אתה מרוצה מהמקורות - לחיי! לא אפריע לך...

חיס

הודעהעל ידי חיס » ג' מרץ 06, 2012 12:32 am

מצאתי ב"דברי ישראל" בשם זקנו הרה"ק מקוזמיר זי"ע בשם הר"ר אלימלך זי"ע
ראה כאן
קבצים מצורפים
דברי ישראל עמוד  שפב.gif
דברי ישראל עמוד שפב.gif (14.13 KiB) נצפה 4055 פעמים

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' מרץ 06, 2012 7:34 am

כבר נזכר לעיל