מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור שלסנדק מוחלים לו על עוונותיו, ועוד

חיפושי מקורות וכדומה
ירושלים

מקור שלסנדק מוחלים לו על עוונותיו, ועוד

הודעהעל ידי ירושלים » ב' אוגוסט 01, 2016 12:03 pm

האם יש מקור ברור לכך שלסנדק מוחלים לו על עוונותיו? (בעבר היה אשכול בנוגע מה הענין לקבל ברכה מסנדק אחר הברית כיון שלכל המשתתפים מוחלים להם על עוונותיהם, ראה המקורות באשכול שם)

ומה טעם מרן החזו"א זצ"ל הידר להיות סנדק ואף טרח בנסיעה ארוכה עבור זה?

תודה למשיבים.

ישורון250

Re: מקור שלסנדק מוחלים לו על עוונותיו, ועוד

הודעהעל ידי ישורון250 » ב' דצמבר 25, 2017 11:57 am

גם אני מבקש להאיר עיני בדבר זה מה שרגילים לומר שלסנדק מוחלים עוונותיו, אם יש לזה מקור ברור, או רק שיחה נאה בעלמא (ח"א אמר לי שיש בזה דברים מהגרח"ק שליט"א ולא נתברר אצלי) ואם אכן יש מקור לזה - מה טעמו של דבר.

אגב האם מרן הגרא"ל זצ"ל היה כמו מרן החזו"א זצ"ל שש ושמח ומהדר אחר סנדקאות?

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ב' דצמבר 25, 2017 12:11 pm

ירושלים כתב:האם יש מקור ברור לכך שלסנדק מוחלים לו על עוונותיו? (בעבר היה אשכול בנוגע מה הענין לקבל ברכה מסנדק אחר הברית כיון שלכל המשתתפים מוחלים להם על עוונותיהם, ראה המקורות באשכול שם)

ישורון250 כתב:גם אני מבקש להאיר עיני בדבר זה מה שרגילים לומר שלסנדק מוחלים עוונותיו, אם יש לזה מקור ברור, או רק שיחה נאה בעלמא (ח"א אמר לי שיש בזה דברים מהגרח"ק שליט"א ולא נתברר אצלי) ואם אכן יש מקור לזה - מה טעמו של דבר.

ב"מדרש" המובא בבנ"י מבואר שאליהו שאל בשלבים, פן יהיה אבי הבן בעל עברות, ואמר לו ה' שימחל לו, ואחר כך שאל על בעל הברית (=סנדק), ואחר כך שאל על כל העומדים שם.
בנוסח החיד"א בעבוה"ק לתפילה לסנדק, הוא מבקש שיהא המזבח שעליו כפרה על עוונותיו.
ואולי כך משמע בפלא יועץ ערך מילה, וראה גם כורת הברית, סי' רסה, נחל כרית ס"ק סב.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' דצמבר 25, 2017 12:31 pm

עי' א"ב לר"ש אשכנזי.

ישורון250

הודעהעל ידי ישורון250 » ב' דצמבר 25, 2017 12:42 pm

יישר כח לכל העונים

מי בטובו יכול להעלות ולהביא דברי רש"א מא"ב דידיה

בן שלום

הודעהעל ידי בן שלום » ד' אוגוסט 07, 2019 8:32 am

ג"א מצטרף לבקשה הנ"ל ומבקש בכל לשון של בקשה מי בטובו יכול להעלות דברי א"ב דשמואל דלעיל נחוץ לי מאוד יישר כח. (אם א"א אולי אפשר לשלוח באישי תוד"ר).

מנקיי הדעת שבירושלים
שם מלא: משה כהן

הודעהעל ידי מנקיי הדעת שבירושלים » ד' אוגוסט 07, 2019 2:03 pm

פלגינן כתב:
ירושלים כתב:האם יש מקור ברור לכך שלסנדק מוחלים לו על עוונותיו? (בעבר היה אשכול בנוגע מה הענין לקבל ברכה מסנדק אחר הברית כיון שלכל המשתתפים מוחלים להם על עוונותיהם, ראה המקורות באשכול שם)

ישורון250 כתב:גם אני מבקש להאיר עיני בדבר זה מה שרגילים לומר שלסנדק מוחלים עוונותיו, אם יש לזה מקור ברור, או רק שיחה נאה בעלמא (ח"א אמר לי שיש בזה דברים מהגרח"ק שליט"א ולא נתברר אצלי) ואם אכן יש מקור לזה - מה טעמו של דבר.

ב"מדרש" המובא בבנ"י מבואר שאליהו שאל בשלבים, פן יהיה אבי הבן בעל עברות, ואמר לו ה' שימחל לו, ואחר כך שאל על בעל הברית (=סנדק), ואחר כך שאל על כל העומדים שם.
בנוסח החיד"א בעבוה"ק לתפילה לסנדק, הוא מבקש שיהא המזבח שעליו כפרה על עוונותיו.
ואולי כך משמע בפלא יועץ ערך מילה, וראה גם כורת הברית, סי' רסה, נחל כרית ס"ק סב.

ומקור מקומו הספר חמ"י.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' אוגוסט 07, 2019 3:18 pm

בן שלום כתב:ג"א מצטרף לבקשה הנ"ל ומבקש בכל לשון של בקשה מי בטובו יכול להעלות דברי א"ב דשמואל דלעיל נחוץ לי מאוד יישר כח.

באשכול אחר הובא מה שכתב בהג' לאגרא דפרקא
אגרא דפרקא.jpg
אגרא דפרקא.jpg (102.27 KiB) נצפה 4262 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ה' דצמבר 12, 2019 8:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

תם ותמים

הודעהעל ידי תם ותמים » ד' אוגוסט 07, 2019 4:58 pm

אזכרה ימים מקדם קרוב לשלושים שנה ששאלתי למ"ו הגרי"ח סופר שליט"א היכן המדרש שלסנדק מוחלים לו על כל עוונתיו, ואמר לי שכך הביא מהרצ"א דינוב (וכנ"ל) ואינו יודע היכן המדרש, והראה לי דברי הגר"ח פלאג'י ז"ל בס' תוכחת חיים שנדפס אז מחדש ח"ג עמ' רעט: וכיוצא בזה דן אנכי לפי המדרש שהביא הרב שלחן גבוה יו"ד (הלכות מילה) דאליהו אינו בא למילה אם לא יכפר הקב"ה לכל העם הנמצאים במילה לכל חטאותם שלא יהיה רשע עומד שם ע"ש, ומזקנים אתבונן דהשם דקרו ליה להנימול יועיל לכפר יותר לכל הנקראין בשמו דעומדים שם בעת ההיא ויש לזה שורש ממה שכתב בספר חסידים סימן רמד ראה בדבריו שם בארוכה. [וזה חידוש נוסף, שלעומד שם ונקרא כשם הילד יועיל לכפר לו יותר, וצ"ב מה בדיוק מועיל לו יותר, אחר שלכל הנמצאים שם מוחלין להם על כל העוונות]

עוד אמר לי הגריח"ס שליט"א שנראה לו רחוק שמהרצ"א דינוב ז"ל ראה זאת בספר שלחן גבוה שהיודע יודע דלפי מצב הזמן ההוא כמעט ולא באו ספרי רבני בני ספרד למקומות בני אשכנז הרחוקים (גלציה פולין ליטא וכו'), ואמר לי ששמע שכך הובא בספר חמ"י בשם מדרש, אבל לא ראה דבריו מימיו, ולפי הנראה משם כתב כן בספר שלחן גבוה, ואולי זה טעמו של מהרצ"א דינוב שרק כתב בספר אחד ולא כתב שמו המפורש, עד כאן שמעתי ממנו שליט"א.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' נובמבר 15, 2019 1:33 pm

תם ותמים כתב:אזכרה ימים מקדם קרוב לשלושים שנה ששאלתי למ"ו הגרי"ח סופר שליט"א היכן המדרש שלסנדק מוחלים לו על כל עוונתיו, ואמר לי שכך הביא מהרצ"א דינוב (וכנ"ל) ואינו יודע היכן המדרש, והראה לי דברי הגר"ח פלאג'י ז"ל בס' תוכחת חיים שנדפס אז מחדש ח"ג עמ' רעט: וכיוצא בזה דן אנכי לפי המדרש שהביא הרב שלחן גבוה יו"ד (הלכות מילה) דאליהו אינו בא למילה אם לא יכפר הקב"ה לכל העם הנמצאים במילה לכל חטאותם שלא יהיה רשע עומד שם ע"ש, ומזקנים אתבונן דהשם דקרו ליה להנימול יועיל לכפר יותר לכל הנקראין בשמו דעומדים שם בעת ההיא ויש לזה שורש ממה שכתב בספר חסידים סימן רמד ראה בדבריו שם בארוכה. [וזה חידוש נוסף, שלעומד שם ונקרא כשם הילד יועיל לכפר לו יותר, וצ"ב מה בדיוק מועיל לו יותר, אחר שלכל הנמצאים שם מוחלין להם על כל העוונות]

עוד אמר לי הגריח"ס שליט"א שנראה לו רחוק שמהרצ"א דינוב ז"ל ראה זאת בספר שלחן גבוה שהיודע יודע דלפי מצב הזמן ההוא כמעט ולא באו ספרי רבני בני ספרד למקומות בני אשכנז הרחוקים (גלציה פולין ליטא וכו'), ואמר לי ששמע שכך הובא בספר חמ"י בשם מדרש, אבל לא ראה דבריו מימיו, ולפי הנראה משם כתב כן בספר שלחן גבוה, ואולי זה טעמו של מהרצ"א דינוב שרק כתב בספר אחד ולא כתב שמו המפורש, עד כאן שמעתי ממנו שליט"א.

יש בזה גם בספר לחם לפי הטף מתוניס. וכן דיבר בזה מהר"י אביחצירא בגנזי המלך. ואין הפנאי לעלות כעת מדוחק השעה.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' מאי 13, 2020 12:33 pm

כאן נכתב
קבצים מצורפים
מילה.PDF
(125.73 KiB) הורד 192 פעמים

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' פברואר 12, 2021 7:29 pm

שמעתי פעם בשם אחד מגדולי הצדיקים (אולי החידושי הרי’’ם) שאם מכבדים מי שאינו ראוי לסנדקאות, אז הקב’’ה מרחם על רך הנימול ומכניס ידיו כביכול בין ידי הסנדק להתינוק.
מישהו שמע פעם מזה ?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' מרץ 10, 2021 2:31 pm

הצעיר באלפי כתב:שמעתי פעם בשם אחד מגדולי הצדיקים (אולי החידושי הרי’’ם) שאם מכבדים מי שאינו ראוי לסנדקאות, אז הקב’’ה מרחם על רך הנימול ומכניס ידיו כביכול בין ידי הסנדק להתינוק.
מישהו שמע פעם מזה ?

קצת קשה לקבל את זה כמשהו כללי.
אולי רק כשעושים זאת מפני צורך מצווה ככיבוד הורים וכו'?

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' מרץ 10, 2021 3:32 pm

עזריאל ברגר כתב:
הצעיר באלפי כתב:שמעתי פעם בשם אחד מגדולי הצדיקים (אולי החידושי הרי’’ם) שאם מכבדים מי שאינו ראוי לסנדקאות, אז הקב’’ה מרחם על רך הנימול ומכניס ידיו כביכול בין ידי הסנדק להתינוק.

על אליהו הנביא
כיבוד חמיו
ליקוטי הרי''מ.png
ליקוטי הרי''מ.png (76.79 KiB) נצפה 2936 פעמים

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ד' מרץ 10, 2021 4:02 pm

בקרו טלה כתב:
עזריאל ברגר כתב:

על אליהו הנביא
כיבוד חמיו
ליקוטי הרי''מ.png

יישר כח גדול

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 29 אורחים