מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תתקע"ו דורות?

חיפושי מקורות וכדומה
פילווישוק

תתקע"ו דורות?

הודעהעל ידי פילווישוק » ד' פברואר 26, 2020 4:58 pm

בכת"י שאני עובד עליו מתקופת מרן הב"י, נזכר מאמר חז"ל שהתורה קדמה לעולם 'תתקע"ו' דורות. מתחילה חשבתי שזו פליטת קולמוס כתוצאה מכך שמספר תתקע"ד הוא אלף בניכוי כ"ו דורות מבריאת העולם ועד למתן תורה, והתחלף לו ד' של תתקע"ד בו' של כ"ו, טעות שמצאתיה אצל כמה מחברים בחיפוש באוצר. דא עקא, שבהמשך מחשב מחבר כתה"י במספר שרשם, ומחישוביו עולה בבירור שאכן התכוון לכתוב 'תתקע"ו'. היש מקור לכך?

הפשטן

Re: תתקע"ו דורות?

הודעהעל ידי הפשטן » ד' פברואר 26, 2020 6:52 pm

אם מישהו יצליח ליישב את מה שכתוב באותו כת"י, זאת בהחלט תהי' הפתעה (ואגב אני תמיד בעד הפתעות).
מאידך, אם אף אחד לא יצליח ליישב, אז לעורכי כתב היד לא תישאר ברירה אלא - להפנות למסכת זבחים שהנכון הוא תתקע"ד - ולסיים בפסוק בתהלים: "שגיאות מי יבין". אילו הייתי במקומם, אז מן הסתם גם הייתי מוסיף לציין את מקור השגיאה - אשר כבר צוין למעלה ע"י פותח האשכול (דהיינו שכנראה התחלפה לו למחבר, האות האחרונה של גימטריית מספר הדורות של קדימת התורה לבריאת העולם - עם האות האחרונה של גימטריית מספר הדורות של קדימת העולם למתן התורה).

לעמל יולד

הודעהעל ידי לעמל יולד » ד' פברואר 26, 2020 9:28 pm

אני לא מתייחס לכת"י הזה, וכמובן אין לי מושג מי כתבו ומה כתב.
אבל זה מזכיר לי סיפור מעניין.

הגר"א הלפרין המו"ל של הריטב"א החדשים ועוד כת"י, פעם הביא לגאב"ד פונוביז' כת"י מימי הראשונים שיעיין בו ויביע הסכמתו שיעבד אותו ויוציאו לאור.
הרב התחיל לדפדף ובכל קטע שקרא נפנף ביד בביטול דברי הכת"י. כשר' אלתר הביע תמיהתו על התנהגות הרב "והלא הכת"י מתקופת הראשונים"?!?הפטיר הרב, מה אתה חושב שלא היו גם אז "עמרצים" שכתבו ספרים? הלא דבריו אינם נכונים, והמחבר לא היה אלא עם הארץ שכתב ספר בדיוק כפי שיש היום עמי הארץ שכותבים ספרים...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' פברואר 28, 2020 4:49 am

לפענ"ד, צ"ל בזה האופן (או קרוב לו): "ראה שבת פח, סע"ב [ושם: תתקע"ד דורות. וצ"ע]".
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב א' מרץ 01, 2020 9:48 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.
סיבה: הוסרו ענינים שאינם שייכים לגופו של אשכול

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ו' פברואר 28, 2020 5:46 am

אולי מוציא דור המבול ודור הפלגה וממילא יש כד דורות מבריאת העולם ותתקעו קודם, וראה במדרשים ובעוד ששני דורות אלו אחד נמחק גם מהעולם הזה והשני מהעולם הבא

הפשטן

הודעהעל ידי הפשטן » ו' פברואר 28, 2020 8:34 am

לבי במערב כתב:צ"ל בזה האופן (או קרוב לו): "ראה שבת פח, סע"ב [ושם: תתקע"ד דורות. וצ"ע]".

לענ"ד, במקום להפנות לשבת (כפי שהפנית אתה) - עדיף להפנות לזבחים (כפי שהפניתי אני כשכוונתי הייתה כמובן לדף קטז סע"א), שהלא בשבת כתוב 'תשע מאות ושבעים וארבעה', בעוד שבזבחים כתוב 'תתקע"ד' - מה שיותר מסביר את מקור טעות המחבר [אם בכלל טעה] - אשר כתב 'תתקע"ו' עם טעות של אות בודדת (ולא כתב 'תשע מאות ושבעים ושישה' עם טעות של מילה שלמה), וכפי שהיסברתי זאת יותר - במשפט האחרון של תגובתי הקודמת - ע"ש.
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב א' מרץ 01, 2020 9:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' פברואר 28, 2020 12:29 pm

לפענ"ד, עדיפא שבת מזבחים - לפי שהוא המקום הראשון בו נז' ענין זה. ואולי יש להציג שניהם יחדיו.
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב א' מרץ 01, 2020 9:52 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפשטן

תתקע"ו דורות

הודעהעל ידי הפשטן » ו' פברואר 28, 2020 12:55 pm

לבי במערב כתב:לפענ"ד, עדיפא שבת מזבחים - לפי שהוא המקום הראשון בו נז' ענין זה.

ולענ"ד, עדיפא זבחים משבת, וזאת מהטעם שהבאתי בהודעתי הקודמת.

לבי במערב כתב:ואולי יש להציג שניהם יחדיו.

גא"מ.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 96 אורחים