מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקורות למעלת בירור וליבון נושא בשלימות

חיפושי מקורות וכדומה
אשרי יושבי ביתך

מקורות למעלת בירור וליבון נושא בשלימות

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ב' יולי 06, 2020 7:57 pm

בס"ד

השלו' והברכה

אני מחפש מקורות מרבותינו זיע"א ויבדלחט"א, במעלת הענין לברר נושא שלם – סוגיא שלמה, ללבן אותה מכל צדדיה, לחדש ולפלפל בה, ואפי' להוציא ספר עליה. ועל הסייעתא דשמיא שיש למי שמברר נושא אחד בשלימות.

ואביא בזה שני דברים שמצאתי בזה הענין:

מרן החפץ חיים זצוק"ל כתב בתורת הבית (פרק ז, בהגה"ה) בזה"ל: '...אם אחד יסכים בדעתו להשתדל להיות בקי באיזה סדר גמרא וכדומה ויראה ללמוד ולחזור כמה פעמים, או לברר איזה הלכה בתורה ומתייגע בה, בודאי הקב"ה יתן לו דעת בלבבו ויעזרהו להוציא מחשבתו לפועל וכו'', עיי"ש בכל דברי קדשו.

וראה בהסכמת מרן הגרי"ח זוננפלד זצוק"ל לספר 'קצות השולחן' (להג"ר חיים נאה זצ"ל) שכתב בתו"ד בזה"ל 'וזה תכלית כל פרי הלימוד בתוה"ק לכל א' לפי כוחו לברר ההלכה מתוך חיבורי הקודש הנמצאים ולזכות הרבים, והלואי יעשו כן כל א' לברר או הלכה או הלכות מיוחדות לבררם כראוי ויתרבה כבודה של תורה הקדושה, וכו'", עכ"ל.

אם יש לחברי אתרא הדין עוד מקורות לענין זה, אשמח מאד.

יישר כח!

לענין

Re: מקורות למעלת בירור וליבון נושא בשלימות

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 06, 2020 8:02 pm

לאחרונה הועלה כאן ראיון עם רבי דב לנדו [נדפס ביתד נאמן], בו נתבאר הענין, ואמר שם שיש לעשות על זה שמחה גדולה יותר מסיום הש"ס!

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' יולי 06, 2020 8:45 pm

אני הייתי מביא גם מהראשונים את לשונו הנפלאה של הרבינו יונה בפירוש משנת הלומד ע"מ לעשות.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ב' יולי 06, 2020 10:05 pm

שומע ומשמיע כתב:אני הייתי מביא גם מהראשונים את לשונו הנפלאה של הרבינו יונה בפירוש משנת הלומד ע"מ לעשות.

אכן כן, צדקו דבריכם.
היה רשום אצלי ושכחתי להביאו:

באבות (פ"ד מ"ה) כתב בזה"ל "והלומד על מנת לעשות מספיקין בידו ללמוד וללמד ולעשות - ר"ל שדעתו לפלפל בלימוד כדי לדעת אמיתת הדברים ורצונו לטרוח כמה ימים ושנים להשיג דבר קטן ולנהוג עצמו על פי האמת, הרי זה למד על מנת לעשות. שכל עיקר מחשבתו אין כי אם אל המעשה להיות אמיתי, ולפיכך מספיקין בידו ללמוד וללמד ולעשות שהכל בכלל המעשה".

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ב' יולי 06, 2020 10:05 pm

לענין כתב:לאחרונה הועלה כאן ראיון עם רבי דב לנדו [נדפס ביתד נאמן], בו נתבאר הענין, ואמר שם שיש לעשות על זה שמחה גדולה יותר מסיום הש"ס!

תוכל להביא את דבריו בצילום?
ישר כחך!

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' יולי 07, 2020 12:42 pm

יהודה בן יעקב כתב:http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=51068#p629714

יישר כח!

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 103 אורחים