מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פרנסת עצמו קודמת הוי רק מדין צדקה.

חיפושי מקורות וכדומה
פרנקל תאומים

פרנסת עצמו קודמת הוי רק מדין צדקה.

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אפריל 15, 2021 11:22 pm

ראיתי מי שציטט דברי הגר''א שכותב כי פרנסת עצמו קודמת לכל אדם זה רק מדין חיוב צדקה, אך כדי לקיים דין שמחת החג, חייב ללוות כדי להאכיל עניים בחג. וכדאיתא בגמ' בביצה (דף ט''ו ע''ב) "לוו עליי ואני פורע".

וכמו''כ הגר''א על התורה (פרשת בא?) שכתב "תאכל מצת" חסר כתיב, לעצמך, "מצות יאכל" מלא כתיב, תאכיל לאחרים.

חיפשתים ולא מצאתים.

אודה על עזרתכם.

א מבקש

Re: פרנסת עצמו קודמת הוי רק מדין צדקה.

הודעהעל ידי א מבקש » ו' אפריל 16, 2021 2:38 am

על לוו עלי ואני פורע כתב כן הגאון לגבי לקנות לעצמו לצרכי שבת משום לוו עלי ואני פורע, דהנה התוס' [ביצה טז, א] כתב "לוו עלי ואני פורע – והא דאמר (פסחים דף קיב.) עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות ה"מ כשאין לו לפרוע"
אמנם הגר"א בביאורו לאו"ח רמב כתב "וט"ס שם כשאין לו לפרוע וצ"ל כשאין לו ממי ללוות" הרי שצריך ללוות לצורך עצמו אבל לא לצורך אחרים, אבל לא מצאנו ללוות עבור אחרים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' אפריל 21, 2021 3:23 pm

פרנקל תאומים כתב:וכמו''כ הגר''א על התורה (פרשת בא?) שכתב "תאכל מצת" חסר כתיב, לעצמך, "מצות יאכל" מלא כתיב, תאכיל לאחרים.

בינתיים מצאתי את זה. בשם הגר''א. בתוך ספר ''כתבי אבא מרי'' להגרש''ד וואלקין זצ''ל.

מצת יאכל. בשם הגר''א..docx
(37.43 KiB) הורד 70 פעמים

מי מהחו''ר דפק''ק יצ''ו יוכל למצוא עבורי את המקור בתוך דברי הגר''א או לפחות מקורות נוספים המביאים זאת בשמו?

נ''ב:
איך מעתיקים את תמונת הטקסט לפורום? כשאני עושה ''העתקת תמונה'' ואח''כ מנסה להדביק כאן, זה לא הולך. הוא לא מדביק.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אפריל 21, 2021 3:39 pm

פרנקל תאומים כתב:איך מעתיקים את תמונת הטקסט לפורום? כשאני עושה ''העתקת תמונה'' ואח''כ מנסה להדביק כאן, זה לא הולך. הוא לא מדביק.
רק כ'קובץ מצורף' (ומומלץ להוסיף ולהשתמש גם באפשרות 'הכנס בשורה').

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אפריל 22, 2021 12:45 am

לבי במערב כתב:
פרנקל תאומים כתב:איך מעתיקים את תמונת הטקסט לפורום? כשאני עושה ''העתקת תמונה'' ואח''כ מנסה להדביק כאן, זה לא הולך. הוא לא מדביק.
רק כ'קובץ מצורף' (ומומלץ להוסיף ולהשתמש גם באפשרות 'הכנס בשורה').

אבל בקובץ מצורף הוא לא מדביק את התמונה כ''א רק מדביק קישורית.
(כלומר- רציתי להעתיק תמונה מאוצה''ח, אז הדבקתי אותה בדף וורד על שולחן העבודה, ואח''כ עשיתי כאן הוסף קבצים והכנס בשורה, ומה שזה נתן לי זה רק קישורית לדף הוורד עם התמונה. אני שואל איך אני מעתיק את התמונה עצמה אל ההודעה?).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אפריל 22, 2021 12:57 am

פרנקל תאומים כתב:וכמו''כ הגר''א על התורה (פרשת בא) שכתב "תאכל מצת" חסר כתיב, לעצמך, "מצות יאכל" מלא כתיב, תאכיל לאחרים.

מי מהחו''ר דפק''ק יצ''ו יוכל למצוא עבורי את המקור בתוך דברי הגר''א או לפחות מקורות נוספים המביאים זאת בשמו?

הרב יברוב ב''מוסף שבת קודש'' יתד נאמן הביא כן מ''פנינים משולחן הגר''א" שמות י''ג.
יש כאן מי שביכולתו להעתיק או להעלות את הדברים שם (בפנינים משולחן הגר''א) ולבדוק אם הוא מציין את מקורם?

פנינים משולחן הגר''א לכאורה איננו ב''אוצר'' (אלא א''כ הוא באחת החבילות?).

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 22, 2021 3:58 am

פרנקל תאומים כתב:אבל בקובץ מצורף הוא לא מדביק את התמונה כ''א רק מדביק קישורית.
יש לשמור את התמונה כקובץ בפ"ע (ב-Word: ע"י הקשה על הלחצן הימני שבעכבר > 'שמירה כתמונה'), ואז (ניתן) להעלותה הֵנָּה דרך 'הוסף קבצים'.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אפריל 22, 2021 8:37 pm

לבי במערב כתב:
פרנקל תאומים כתב:אבל בקובץ מצורף הוא לא מדביק את התמונה כ''א רק מדביק קישורית.
יש לשמור את התמונה כקובץ בפ"ע (ב-Word: ע"י הקשה על הלחצן הימני שבעכבר > 'שמירה כתמונה'), ואז (ניתן) להעלותה הֵנָּה דרך 'הוסף קבצים'.

תודה רבה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אפריל 27, 2021 1:43 am

פרנקל תאומים כתב: ראיתי מי שציטט דברי הגר''א שכותב כי פרנסת עצמו קודמת לכל אדם זה רק מדין חיוב צדקה, אך כדי לקיים דין שמחת החג, חייב ללוות כדי להאכיל עניים בחג. וכדאיתא בגמ' בביצה (דף ט''ו ע''ב) "לוו עליי ואני פורע".

א מבקש כתב: על לוו עלי ואני פורע כתב כן הגאון לגבי לקנות לעצמו לצרכי שבת משום לוו עלי ואני פורע, דהנה התוס' [ביצה טז, א] כתב "לוו עלי ואני פורע – והא דאמר (פסחים דף קיב.) עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות ה"מ כשאין לו לפרוע"
אמנם הגר"א בביאורו לאו"ח רמב כתב "וט"ס שם כשאין לו לפרוע וצ"ל כשאין לו ממי ללוות" הרי שצריך ללוות לצורך עצמו אבל לא לצורך אחרים, אבל לא מצאנו ללוות עבור אחרים.

מצאתי ב''משנת יעבץ'' להגרי''ב ז'ולטי זצ''ל (או''ח סי' ז'):
פרנסת עצמו קודמת לכל אדם. משנת יעבץ.PNG
פרנסת עצמו קודמת לכל אדם. משנת יעבץ.PNG (40.55 KiB) נצפה 789 פעמים

איפה הרב פרי יהושע?...

א מבקש

הודעהעל ידי א מבקש » ג' אפריל 27, 2021 1:57 am

פרנקל תאומים כתב:
א מבקש כתב: על לוו עלי ואני פורע כתב כן הגאון לגבי לקנות לעצמו לצרכי שבת משום לוו עלי ואני פורע, דהנה התוס' [ביצה טז, א] כתב "לוו עלי ואני פורע – והא דאמר (פסחים דף קיב.) עשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות ה"מ כשאין לו לפרוע"

מצאתי ב''משנת יעבץ'' להגרי''ב ז'ולטי זצ''ל (או''ח סי' ז'):
פרנסת עצמו קודמת לכל אדם. משנת יעבץ.PNG

ייש"כ.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 28 אורחים