מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סיפור עם הגר"א שמותר להסיר חשד אף שבכך יפול חשד על אחר

חיפושי מקורות וכדומה
אוהב עמו

סיפור עם הגר"א שמותר להסיר חשד אף שבכך יפול חשד על אחר

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' יוני 03, 2021 1:06 am

מה המקור לסיפור עם הגר"א שמותר לומר "אני לא עשיתי מעשה זה" אם חושדים בך, אע"פ שעל ידי זה יפול החשד על מישהו אחר?
האם באחד מספרי החפץ חיים מובא מעשה זה?

שש ושמח

Re: סיפור עם הגר"א שמותר להסיר חשד אף שבכך יפול חשד על אחר

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' יוני 03, 2021 1:19 am

אני שמעתי בשם הגר"א שאסור.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' יוני 03, 2021 2:00 am

סנהדרין יא א
מעשה ברבן גמליאל שאמר השכימו לי שבעה לעלייה השכים ומצא שמונה אמר מי הוא שעלה שלא ברשות ירד עמד שמואל הקטן ואמר אני הוא שעליתי שלא ברשות ולא לעבר השנה עליתי אלא ללמוד הלכה למעשה הוצרכתי אמר לו שב בני שב ראויות כל השנים כולן להתעבר על ידך אלא אמרו חכמים אין מעברין את השנה אלא במזומנין לה ולא שמואל הקטן הוה אלא איניש אחרינא ומחמת כיסופא הוא דעבד כי הא דיתיב רבי וקא דריש והריח ריח שום אמר מי שאכל שום יצא עמד רבי חייא ויצא עמדו כולן ויצאו בשחר מצאו רבי שמעון ברבי לרבי חייא אמר ליה אתה הוא שציערת לאבא אמר לו לא תהא כזאת בישראל ורבי חייא מהיכא גמיר לה מרבי מאיר דתניא מעשה באשה אחת שבאתה לבית מדרשו של רבי מאיר אמרה לו רבי אחד מכם קדשני בביאה עמד רבי מאיר וכתב לה גט כריתות ונתן לה עמדו כתבו כולם ונתנו לה ורבי מאיר מהיכא גמיר לה משמואל הקטן ושמואל הקטן מהיכא גמיר לה משכניה בן יחיאל דכתיב ויען שכניה בן יחיאל מבני עילם ויאמר לעזרא אנחנו מעלנו באלהינו ונושב נשים נכריות מעמי הארץ ועתה יש מקוה לישראל על זאת ושכניה בן יחיאל מהיכא גמר לה מיהושע דכתיב ויאמר ה' אל יהושע קום לך למה זה אתה נופל על פניך חטא ישראל אמר לפניו רבונו של עולם מי חטא אמר לו וכי דילטור אני לך הטל גורלות ואיבעית אימא ממשה דכתיב עד אנה מאנתם

ב"ב קסד ב
ה
הוא מקושר דאתא לקמיה דרבי ואמר רבי אין זמן בזה א"ל ר' שמעון ב"ר לרבי שמא בין קשריו מובלע פלייה וחזייה הדר חזא ביה רבי בבישות א"ל לאו אנא כתבתיה ר' יהודה חייטא כתביה א"ל כלך מלשון הרע הזה זימנין הוה יתיב קמיה וקא פסיק סידרא בספר תהלים אמר רבי כמה מיושר כתב זה אמר ליה לאו אנא כתבתיה יהודה חייטא כתביה א"ל כלך מלשון הרע הזה בשלמא התם איכא לשון הרע אלא הכא מאי לשון הרע איכא משום דרב דימי דתני רב דימי אחוה דרב ספרא לעולם אל יספר אדם בטובתו של חבירו שמתוך טובתו בא לידי רעתו

ועיין באריכות בשמע אברהם ח"ב סי' מ"ז להגאון ר' אברהם ב"ר חיים פאלאגי
ועיין בחפץ חיים הל' לשון הרע כלל י סי"ז ובבאר מים חיים שם
נערך לאחרונה על ידי מעיין ב ה' יוני 03, 2021 2:15 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרופתקי דאורייתא

Re: סיפור עם הגר"א שמותר להסיר חשד אף שבכך יפול חשד על אחר

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' יוני 03, 2021 2:14 am

איזה מעשה עם הגר"א?
מדברי הח"ח בסוף הל' לשה"ר באמ"ח אות מג, בשם הגר"א, מבואר לאיסור.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 86 אורחים