מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"וַתְּקַנֵּא רָחֵל בַּאֲחֹתָהּ" - קנאת סופרים

חיפושי מקורות וכדומה
מחשב מסלול

"וַתְּקַנֵּא רָחֵל בַּאֲחֹתָהּ" - קנאת סופרים

הודעהעל ידי מחשב מסלול » ב' מאי 23, 2022 2:27 pm

היכן כתוב בזוהר "וַתְּקַנֵּא רָחֵל בַּאֲחֹתָהּ", שהיא קנאת סופרים

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

Re: "וַתְּקַנֵּא רָחֵל בַּאֲחֹתָהּ" - קנאת סופרים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מאי 23, 2022 3:25 pm

זוהר חלק ב דף קכו ע"ב
ותקנא רחל באחותה, הכי הוא ודאי, דהא עלמא תתאה כל תיאובתה לאו איהו, אלא בגין למיהוי כגוונא דעלמא עלאה, ולמירת דוכתהא, בדוכתא אחרא, קנאת סופרים אסגיאת חכמתא, והכא קנאת סופרין, בגין דאית ספר וספר, אסגיאו משיכו דחכמתא (עלאה) לגבייהו, (נ"א ועל דא יעקב אשלים כו'). ועם כל דא אפילו יעקב לא אשלים לגבייהו כדקא חזי,

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ג' מאי 24, 2022 6:06 pm

לא הבנתי פה את כוות הזוהר.

מה קנאת סופרים יש כאן ?

במה האימהות מתחרות ? איזו מהם גומרת את ספר התהילים הכי הרבה ביממה ?!

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ג' מאי 24, 2022 9:43 pm

בשאר מקומות אתה יודע כוונת הזוהר?
ולמה אני מתייחס לשאלתך בציניות ? הוא מפני הנוסח הקלוקל של סוף שאילתך!
לעצם העניין אינני עוסק בלימוד הזוהר אבל כמדומני מקופיא שכל אדם כותב ספר חייו, ומרומז בפסוק זה ספר תולדות אדם, ואידך פירושא זיל גמור

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ג' מאי 24, 2022 10:00 pm

אשמח אם תוכל לפרש א"ע קצת יותר.

ובגלל זה, אפרש א"ע גם יותר. קנאת סופרים תרבה חכמה - הכוונה שכדאי לקנאות אחד בשני כדי שכל אחד ירצה להגיע לפסגות, וע"י זה יתרבה פלפולה ש"ת וירום קרנה.

אבל כולנו יודעים שנשים אינן מצוות על ת"ת. עיי" ר"מ ריש הלכות ת"ת. מכאן שאלתי : על מה התחרות ?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' מאי 25, 2022 5:44 am

רחל היא אחת מד' רגלי המרכבה (למר כדאית לי').
ואידך זיל גמור...

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' מאי 25, 2022 11:12 am

יעקל כתב:לא הבנתי פה את כוות הזוהר.

מה קנאת סופרים יש כאן ?

במה האימהות מתחרות ? איזו מהם גומרת את ספר התהילים הכי הרבה ביממה ?!

מובא בספה"ק שיעקב עם המקלות והפיצולים היה ושה מה שאנו עושים עם תפלין
כלומר יתכן שעבודת האבות בקיום התורה קודם שניתנה היתה באופן אחר ועד"ז עבודת האימהות ג"כ.
מה שעוד קשה על הקנאת סופרים הזו זה שלכאורה פשוט שרחל קינאה בלאה שלה יש בנים ולרחל אין.
צ"ל שקנאת סופרים שהוזכרה כאן היא לבאר שהקנאה של רחל לא היתה סתם בגלל תשוקה טבעית לולד אלא משום שקינאה בלאה שבונה את עם ישראל ומשום כך גם קנאה זו תרבה חכמה כי כשם שאדם מקנא שחברו יודע יותר וזה מעורר לו את התשוקה ללמוד כך מה שרחל ראתה שללאה יש בנים זה עורר לה יותר את התשוקה והרצון לפעול שגם לה יהיה.

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 12:01 pm

לבי במערב כתב:רחל היא אחת מד' רגלי המרכבה (למר כדאית לי').
ואידך זיל גמור...

מאוד אודה לחו"ר הפורום אם יוכלו לכתוב את תגובותיהם בשפה ברורה ומובנת לכל עמך בית ישראל, ולא להסתפק ברמזי רמזים שמקשים על ההבנה...

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 12:08 pm

בארמית משיכו דחכמתא - חוט החכמה או שפע החכמה ?

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 12:11 pm

כדכד כתב:מובא בספה"ק שיעקב עם המקלות והפיצולים היה ושה מה שאנו עושים עם תפלין
כלומר יתכן שעבודת האבות בקיום התורה קודם שניתנה היתה באופן אחר ועד"ז עבודת האימהות ג"כ.
מה שעוד קשה על הקנאת סופרים הזו זה שלכאורה פשוט שרחל קינאה בלאה שלה יש בנים ולרחל אין.
צ"ל שקנאת סופרים שהוזכרה כאן היא לבאר שהקנאה של רחל לא היתה סתם בגלל תשוקה טבעית לולד אלא משום שקינאה בלאה שבונה את עם ישראל ומשום כך גם קנאה זו תרבה חכמה כי כשם שאדם מקנא שחברו יודע יותר וזה מעורר לו את התשוקה ללמוד כך מה שרחל ראתה שללאה יש בנים זה עורר לה יותר את התשוקה והרצון לפעול שגם לה יהיה.

הסברה מעולה ויישר כחכם, הרב כדכד ! אם הבנתי טוב ,ספרים או סופרים, פה - משל וסמל לחיים רוחניים. האם הבנתי את דבריכם היטב ?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' מאי 25, 2022 5:03 pm

יעקל כתב:מאוד אודה לחו"ר הפורום אם יוכלו לכתוב את תגובותיהם בשפה ברורה ומובנת לכל עמך בית ישראל, ולא להסתפק ברמזי רמזים שמקשים על ההבנה...
כל מעשי האבות והאמהות היו ליחדא קוב"ה ושכינתי',
וה'קושיא' שהרי נשים אינן מחויבות בת"ת אינה מתחילה כלל.

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 5:13 pm

לבי במערב כתב:
יעקל כתב:מאוד אודה לחו"ר הפורום אם יוכלו לכתוב את תגובותיהם בשפה ברורה ומובנת לכל עמך בית ישראל, ולא להסתפק ברמזי רמזים שמקשים על ההבנה...
כל מעשי האבות והאמהות היו ליחדא קוב"ה ושכינתי',
וה'קושיא' שהרי נשים אינן מחויבות בת"ת אינה מתחילה כלל.

בדרך אגב, אף פעם לא הצלחתי להבין את מאמר החכם מעל אדם ע"ה שקנאת סופרים וגו', כי לכאורה, כל בן ברית ניחון מלמעלה בכלים שכליים ורוחניים שמותאמים לו לבדו לקיים את תכלית ומטרת קיומו בעולם. מה ששמעון צריך לקיים משך כל ימי חלדו עלי אדמות אינו מה שראובן צריך לקיים. וא"כ למה לעודד להשוות אחד אל השני בהשגת החכמה ?

גם כן מעניין לדעת, מהי סגולתה המיוחדת של קנאת הסופרים שהיא לא תוציא את האדם מי העולם ? האם זו כמו מחלוקת לש"ש שסופה להתקיים ?

מאוד אודה להסבר...

(עיי' בראב"ע על לא תחמוד פ' יתרו)

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' מאי 25, 2022 6:04 pm

מקובל להסביר שבקנאה שאינה קנאת סופרים רוצה המקנא לשלול את מעלתו של זה שהוא מקנא בו: למה שלו יהיה ולי לא? אדאג שגם לו לא יהיה
ואילו קנאת סופרים היא כזו שהמקנא רוצה לרכוש גם לעצמו את מעלתו של זה שהוא מקנא בו ושואל: למה לי לא יהיה מה שלא יש? ומתוך כך לומד הוא יותר ומרבה חכמה.
מ"ש כת"ר שלכ"א יש כלים משלו זה נכון אבל אחד הכלים שהקב"ה הטביע באדם זה הרצון להשיג מה שאפשר להשיג ואם חברו הגיע לכאלה השגות רוצה גם הוא להגיע אליהן.

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 6:15 pm

כדכד כתב:מקובל להסביר שבקנאה שאינה קנאת סופרים רוצה המקנא לשלול את מעלתו של זה שהוא מקנא בו: למה שלו יהיה ולי לא? אדאג שגם לו לא יהיה
ואילו קנאת סופרים היא כזו שהמקנא רוצה לרכוש גם לעצמו את מעלתו של זה שהוא מקנא בו ושואל: למה לי לא יהיה מה שלא יש? ומתוך כך לומד הוא יותר ומרבה חכמה.
מ"ש כת"ר שלכ"א יש כלים משלו זה נכון אבל אחד הכלים שהקב"ה הטביע באדם זה הרצון להשיג מה שאפשר להשיג ואם חברו הגיע לכאלה השגות רוצה גם הוא להגיע אליהן.

זה נכון, אבל מעולם היה סיני ועוקר הרים, בקיאות וחריפות, א"א לדרוש מהסיני שיהפוך לעוק"ה והפוך (אני לא חושב שהנצי"ב שאל א"ע למה אני לא חריף כר' יאשע בער מבריסק, וגם לא שה"בית הלוי" שאל א"ע למה אני לא מכיר את כל ספרות הגאונים מבבל כר' הירש ליב שחיבר פירוש על שאילתות דר' אחאי..., אלא אמרו אני מה שאני)

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 7:29 pm

עוד דבר מעניין, למה החיים הרוחניים נמשלו לספר (כהבנת הזוהר אית ספר ואית ספר) או כפשוטו של המקרא לסופר (היינו מי שסופר אותיות - מי שמעיין בספר בעיון רב) ?

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ד' מאי 25, 2022 10:54 pm

יעקל כתב:מאמר החכם מעל אדם ע"ה שקנאת סופרים וגו'

מקור המאמר בגמרא.
ועיין viewtopic.php?t=1239

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' מאי 25, 2022 11:13 pm

פעם אמר לי ידיד שהמאירי אומר שקנאת סופרים אינה מעלה.

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » ד' מאי 25, 2022 11:43 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:פעם אמר לי ידיד שהמאירי אומר שקנאת סופרים אינה מעלה.

אתה יודע מה המקור לזה ?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' מאי 26, 2022 12:34 pm

יעקל כתב:
כדכד כתב:מקובל להסביר שבקנאה שאינה קנאת סופרים רוצה המקנא לשלול את מעלתו של זה שהוא מקנא בו: למה שלו יהיה ולי לא? אדאג שגם לו לא יהיה

זה נכון, אבל מעולם היה סיני ועוקר הרים, בקיאות וחריפות, א"א לדרוש מהסיני שיהפוך לעוק"ה והפוך (אני לא חושב שהנצי"ב שאל א"ע למה אני לא חריף כר' יאשע בער מבריסק, וגם לא שה"בית הלוי" שאל א"ע למה אני לא מכיר את כל ספרות הגאונים מבבל כר' הירש ליב שחיבר פירוש על שאילתות דר' אחאי..., אלא אמרו אני מה שאני)

קנאת סופרים זה לא שהבקיא יקנא עצמו בחריפות של האחר אלא שהבקיא יתקנא בבקיאות של מי שבמעלה ממנו בבקיאות והחריף יתקנא במי שבמעלה ממנו בחריפות כאשר זה יגרום לו (לכ"א כדאית ליה) ללמוד יותר ולהשתדל יותר להשיג את המעלה הזו

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 51 אורחים