מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בעלי המסורת בן אשר ובן נפתלי - בספרי המהרצ"א מדינוב

חיפושי מקורות וכדומה
צבי-שפייר

בעלי המסורת בן אשר ובן נפתלי - בספרי המהרצ"א מדינוב

הודעהעל ידי צבי-שפייר » ו' דצמבר 30, 2022 2:51 am

האם מישהו יודע אם יש בספרי המהרצ"א מדינוב על החילופים בין בעלי המסורות בן אשר ובן נפתלי? והאם יש עוד מגדולי החסידות שדיברו על זה?

כדכד

Re: בעלי המסורת בן אשר ובן נפתלי

הודעהעל ידי כדכד » א' ינואר 01, 2023 11:19 am

בענין קריאת השם יששכר בש' אחת או בשנים נדמה לי שמוזכר אצל לפחות חלק מגדולי החסידות וגם בכתבי מהרצ"א מדינוב
מה שאני זוכר שראיתי זה במנהגי קומרנא על קריאת השם יששכר בהערות הוא מביא כמהמקורות מגדולי החסידות ובכלל ומזכיר גם את בן אשר ובן נפתלי

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' ינואר 01, 2023 12:09 pm

בדקתי במנהגי קומרנא שבאוצר
הוא באות רי"ב ובהערות א ב הביא ציטוטים מהיכל הברכה בפ' ויצא ובפ' במדבר
ובציטוט מפ' במדבר מובא בן נפתלי
בהערה על מנהגי קומרנא כתוב שמנהג דינוב לקרוא תמיד בב' שינ"ין ואולי בהשר הזה כתב מהרצ"א על בן אשר ובן נפתלי

צבי-שפייר

הודעהעל ידי צבי-שפייר » ג' ינואר 03, 2023 1:16 am

כדכד כתב:בדקתי במנהגי קומרנא שבאוצר
הוא באות רי"ב ובהערות א ב הביא ציטוטים מהיכל הברכה בפ' ויצא ובפ' במדבר
ובציטוט מפ' במדבר מובא בן נפתלי
בהערה על מנהגי קומרנא כתוב שמנהג דינוב לקרוא תמיד בב' שינ"ין ואולי בהשר הזה כתב מהרצ"א על בן אשר ובן נפתלי

יישר כח!

עוד לא הספקתי לבדוק את המ"מ. מה שאני יודע בודאות, הוא מה שכותב רבינו בלקוטי מהרצ"א:

יה"י או"ר [בראשית א, ג]. ראשית החילופים בין בן אשר ובן נפתלי, לבן אשר בגלגל בלא מקף (היינו מונח אתנחתא, ואינו מוקף במקף תיבת יה"י או"ר שיהי' די לשניהם רק אתנחתא) ולבן נפתלי מקף בלא גלגל (רצ"ל אין כאן מונח רק אתנחתא). אפשר לומר, דהנה האור הזה נגנז, והיכן גנזו הקב"ה, ע"כ הקיף אותו הקב"ה באיזה גבול מקיף ועשה לו נרתק, כענין שאמרו [נדרים ח, ב] בשמש שיש לו נרתק. ואית דאמרו שהשם יתברך גנז את האור בתורה [זוה"ק ח"א מז, א], ומי שמתבונן בתורה יהנה בכל פעם מהאור הגנוז:

וי"ל זהו הב' דיעות לבן אשר ולבן נפתלי. בן נפתלי סבירא להו* שאותו האור הקיפו השם יתברך בנרתק, וזהו לפי קבלתו יהי אור במקף. ולבן אשר גנזו השם יתברך בתורה, הנה הוא מונ"ח לפני כל אחד מישראל. ואנן פסקינן כבן אשר. על כן השם יתברך יאר עינינו בתורתו מהאור הגנוז:

ונדמה לי שלאחרונה ראיתי באיזה ספר אחר ממנו שדן בבעלי מסורת הנ"ל, אבל לא זכור לי איפה.

בחפשי כותב

הודעהעל ידי בחפשי כותב » ג' ינואר 03, 2023 6:22 pm

צבי-שפייר כתב:האם מישהו יודע אם יש בספרי המהרצ"א מדינוב על החילופים בין בעלי המסורות בן אשר ובן נפתלי? והאם יש עוד מגדולי החסידות שדיברו על זה?

כדכד כתב:בענין קריאת השם יששכר בש' אחת או בשנים נדמה לי שמוזכר אצל לפחות חלק מגדולי החסידות וגם בכתבי מהרצ"א מדינוב
מה שאני זוכר שראיתי זה במנהגי קומרנא על קריאת השם יששכר בהערות הוא מביא כמהמקורות מגדולי החסידות ובכלל ומזכיר גם את בן אשר ובן נפתלי

ראה מה שכתב הגרי"א ווייס זצ"ל אבדק"ק סוואליווע וראבדק"ק מונקאטש בספרו 'תולדות יצחק' (מכתב ג) וז"ל: "ואת אשר בקשה נפשך להודיעך דעתי בקריאת שם יששכר בתורה, דע לך כי זה פלוגתא בין בן אשר ובן נפתלי, שני בעלי המסורה, לדעת בן אשר השי"ן שניה איננה נקראת, ולדעת בן נפתלי נקראת השי"ן שניה בשווא. והנה אנחנו קיי"ל הלכה כבן אשר כמו שכתב הרמב"ם וכו', וכן אני נוהג זה רבות בשנים לקרות ישכר וכו', ומכל מקום כשאני קורא בספר תורה בצבור בבית המדרש דפה, אני קורא יששכר, לפי שכאן נתפשט כן המנהג על פי הרב הקדוש מוהרצ"ה מזידיטשוב זצוק"ל ותלמידיו הקדושים, ועל פי הרב מוהרצ"א מדינאב זצוק"ל, אשר היה מרא דאתרא פה, והואיל והמה תפסו כשיטת בן נפתלי, אינני רוצה לשנות מפני המחלוקת, כי יש להם על מה לסמוך, אבל להלכה ולמעשה אני מורה ובא אליבא דהלכתא כדעת בן אשר כנ"ל".

צבי-שפייר

הודעהעל ידי צבי-שפייר » ד' ינואר 04, 2023 12:35 am

בחפשי כותב כתב:
צבי-שפייר כתב:האם מישהו יודע אם יש בספרי המהרצ"א מדינוב על החילופים בין בעלי המסורות בן אשר ובן נפתלי? והאם יש עוד מגדולי החסידות שדיברו על זה?

כדכד כתב:בענין קריאת השם יששכר בש' אחת או בשנים נדמה לי שמוזכר אצל לפחות חלק מגדולי החסידות וגם בכתבי מהרצ"א מדינוב

ראה מה שכתב הגרי"א ווייס זצ"ל אבדק"ק סוואליווע וראבדק"ק מונקאטש בספרו 'תולדות יצחק' (מכתב ג) וז"ל: "ואת אשר בקשה נפשך להודיעך דעתי בקריאת שם יששכר בתורה, דע לך כי זה פלוגתא בין בן אשר ובן נפתלי, שני בעלי המסורה, לדעת בן אשר השי"ן שניה איננה נקראת, ולדעת בן נפתלי נקראת השי"ן שניה בשווא. והנה אנחנו קיי"ל הלכה כבן אשר כמו שכתב הרמב"ם וכו', וכן אני נוהג זה רבות בשנים לקרות ישכר וכו', ומכל מקום כשאני קורא בספר תורה בצבור בבית המדרש דפה, אני קורא יששכר, לפי שכאן נתפשט כן המנהג על פי הרב הקדוש מוהרצ"ה מזידיטשוב זצוק"ל ותלמידיו הקדושים, ועל פי הרב מוהרצ"א מדינאב זצוק"ל, אשר היה מרא דאתרא פה, והואיל והמה תפסו כשיטת בן נפתלי, אינני רוצה לשנות מפני המחלוקת, כי יש להם על מה לסמוך, אבל להלכה ולמעשה אני מורה ובא אליבא דהלכתא כדעת בן אשר כנ"ל".

כן כן, יישר כח!

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 111 אורחים