מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

היכן המדרש שאשת פוטיפר ביקש לאנס יוסף להסתכל בה

חיפושי מקורות וכדומה
תורהתריג
שם מלא: תורה

היכן המדרש שאשת פוטיפר ביקש לאנס יוסף להסתכל בה

הודעהעל ידי תורהתריג » א' דצמבר 03, 2023 7:59 am

שמעתי מדרש שכתב באריכות הדברים שעשה אשת פוטיפר לאנס יוסף להסתכל בה? היכן המדרש?
תודה רבה!!

עקביה

Re: היכן המדרש שאשת פוטיפר ביקש לאנס יוסף להסתכל בה

הודעהעל ידי עקביה » א' דצמבר 03, 2023 8:08 am

בראשית רבה (וילנא) פרשת וישב פרשה פז סי' י
והיתה אומרת לו בדבר הזה עשקתיך חייך שאני עושקתך בדברים אחרים, והיה אומר לה (שם /תהלים/ קמו) עושה משפט לעשוקים, חותכת אני פרנסה שלך והיה אומר לה נותן לחם לרעבים, כובלתך אני והיה אומר לה ה' מתיר אסורים, כופפת אני את קומתך, והיה אומר לה ה' זוקף כפופים, מסמא אני את עיניך, והיה אומר לה ה' פוקח עורים, עד היכן ר' הונא בשם ר' אחא אמר עד שנתנה שרתוע של ברזל תחת צוארו עד שיתלה עיניו ויביט בה, אעפ"כ לא היה מביט בה, הה"ד (תהלים קה) ענו בכבל רגלו ברזל באה נפשו,

מדרש תנחומא (ורשא) פרשת וישב סי' ח
ויהי כדברה אל יוסף יום יום, א"ר יהודה בר שלום יום יום שנים עשר חדש שנאמר (אסתר ג) מיום ליום ומחדש לחדש שנים עשר כשהיתה באה להסיח עמו היה מרכין פניו למטה כדי שלא להביט בה, מה עשתה אמר רב הונא בר אידי עשתה לו שרתוע של ברזל מתחת זקנו שאם ירכין פניו יהא השרתוע מכהו, שנא' ענו בכבל רגלו וגו', (תהלים קה) אעפ"כ לא שמע אליה,

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' דצמבר 03, 2023 10:08 am

עקביה כתב:בראשית רבה (וילנא) פרשת וישב פרשה פז סי' י
והיתה אומרת לו בדבר הזה עשקתיך חייך שאני עושקתך בדברים אחרים, והיה אומר לה (שם /תהלים/ קמו) עושה משפט לעשוקים, חותכת אני פרנסה שלך והיה אומר לה נותן לחם לרעבים, כובלתך אני והיה אומר לה ה' מתיר אסורים, כופפת אני את קומתך, והיה אומר לה ה' זוקף כפופים, מסמא אני את עיניך, והיה אומר לה ה' פוקח עורים,

כעי"ז גם בתנחומא ויצא סימן ז:
עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים, זֶה יוֹסֵף הַצַּדִּיק שֶׁעֲשָׁקַתּוּ אֲדוֹנָתוֹ וְאָמְרָה, בָּא אֵלַי הָעֶבֶד הָעִבְרִי (בראשית לט, יז). אָמְרָה לוֹ: אִם אֵין אַתְּ שׁוֹמֵעַ לִי אֲנִי פוֹסֶקֶת בְּלָאדִין שֶׁלָּךְ. אָמַר לָהּ: נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יַאֲכִילֵנִי. אָמְרָה לוֹ: אֲנִי מַכְנִיסְךָ בַּכְּבָלִים. אָמַר לָהּ: ה' מַתִּיר אֲסוּרִים. אָמְרָה לוֹ: עֵינֶיךָ הַיָּפוֹת אֲנִי מְעַוַּרְתָּן. אָמַר לָהּ: ה' פֹּקֵחַ עִוְרִים. אָמְרָה לוֹ: אֲנִי מַגְלָה אוֹתָךְ. אָמַר לָהּ: ה' שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים.

לא מוזכר שם השרתוע, אבל הבאתי עבור המ"מ למה שבציטוט.

תורה מפוארת

הודעהעל ידי תורה מפוארת » א' דצמבר 03, 2023 11:41 am

עיין תנחומא (ורשא) וישב ה

"אין את מוצא נאמן גדול מיוסף שהיה במצרים שכתוב בהן אשר בשר חמורים בשרם (יחזקאל כג) והוא בן י"ז שנה ולא נחשד על העריות ביותר שהיתה אדונתו עמו בבית והיתה משדלתו בכל יום ויום בדברים והיתה מחלפת ג' חליפות בגדים בכל יום ויום כלים שלבשה בשחרית לא לבשה אותם בחצי היום ובחצי היום לא לבשה בין הערבים כ"כ למה כדי ליתן עיניו בה, אמרו רז"ל פעם אחת נתקבצו המצריות ובאו לראות יופיו של יוסף, מה עשתה אשת פוטיפר נטלה אתרוגים ונתנה לכל א' וא' מהן ונתנה סכין לכל א' וא' וקראה ליוסף והעמידתו לפניהן, כיון שהיו מסתכלו' ביופיו של יוסף היו חותכות את ידיהן, אמרה להן ומה אתן בשעה אחת כך, אני שבכל שעה רואה אותו עאכ"ו, ובכל יום ויום משדלתו בדברים ועמד ביצרו מנין ממה שקראו בענין ותשא אשת אדוניו"

תורהתריג
שם מלא: תורה

הודעהעל ידי תורהתריג » א' דצמבר 03, 2023 2:42 pm

תודה רבה!!

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 70 אורחים