מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מחשבות בעקבות המצב

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
מבית לוי

Re: מחשבות בעקבות המצב

הודעהעל ידי מבית לוי » ש' אפריל 11, 2020 9:02 pm

ביקורת תהיה כתב:
הָרִאשׁוֹנוֹת, עַל יְדֵי שֶׁהָיוּ בִּתְשׁוּאוֹת וְקוֹלוֹת וּקְהִלּוֹת שָׁלְטָה בָּהֶן עַיִן רָעָה. אֵין לְךָ יָפֶה מִן הַצְּנִיעוּת. (רש"י פרשת כי תשא)
אף המחזור הי"ד של לימוד הדף היומי, על ידי שנפתח בפומבי, בהמולה רבה ובשאון מחריש, שלטה בו עין רעה. כך התאונן הרב שמעון קירשנבוים שליט"א, מחכמי עי"ת ביתר.

כמדומני שכינוסים ואירועים של סיום הש"ס כהאי שתא, נעשו ג"כ בסיום הקודם, ומלבד זאת יש בזה כבודה של תורה ואף לעורר רבים להצטרף למעגל הלומדים, והדברים נעשו בברכת גדו"י
כך לענ"ד.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ש' אפריל 11, 2020 9:13 pm

ביקורת תהיה כתב:
הָרִאשׁוֹנוֹת, עַל יְדֵי שֶׁהָיוּ בִּתְשׁוּאוֹת וְקוֹלוֹת וּקְהִלּוֹת שָׁלְטָה בָּהֶן עַיִן רָעָה. אֵין לְךָ יָפֶה מִן הַצְּנִיעוּת. (רש"י פרשת כי תשא)
אף המחזור הי"ד של לימוד הדף היומי, על ידי שנפתח בפומבי, בהמולה רבה ובשאון מחריש, שלטה בו עין רעה. כך התאונן הרב שמעון קירשנבוים שליט"א, מחכמי עי"ת ביתר.

אולי ניתן ללמוד מזה שבחוג מתמידים לא חגגו סיום הש"ס אף לא בצנעה?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: גירוש הפלאפונים מבית מקדש מעט - במקומינו

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ש' אפריל 11, 2020 9:37 pm

ישוב הדעת כתב:
בן סופרים כתב:מה דעת רבני וחכמי הפורום, כשחולים רבים משומרי התורה וחרדים לדבר ה' נגפו במגיפה זועקים לרפואה וישועה, כשבתי הכנסת חשיכות ובוכות מאין יושב, ובתחושת גירוש מבתי כנסיות ובתי מדרשות ובעיקר לאור פרצת הפלאפונים המצלצלים בשעת תפילה ובסדרי הלימוד והידבור בהם -
שכל קהילה וקהילה תקבל על עצמה בכתיבה וחתימה חק בל יעבור, לא מכניסים יותר פלאפונים בשעת התפילה ולימוד!!! ביחד נעצור את המגיפה
קבלו עלייהו?
נמצא פתרון לטלפונים דחופים מהבית...

אני מסכים לכל מילה, לדעתי צריך להעשות תיבות מיוחדות בכניסה לבית המדרש המיועדות לפלאפונים, כאשר קיים בישיבת מיר ובהרבה בתי מדרשות.

גא"מ

לענין

הודעהעל ידי לענין » א' אפריל 12, 2020 12:20 am

מבית לוי כתב:כמדומני שכינוסים ואירועים של סיום הש"ס כהאי שתא, נעשו ג"כ בסיום הקודם, ומלבד זאת יש בזה כבודה של תורה ואף לעורר רבים להצטרף למעגל הלומדים, והדברים נעשו בברכת גדו"י כך לענ"ד.

וכלשונו של הרב שטיינמן 'בדור שלנו חשוב מאד לעשות כנסים כאלו'.

לענין

הודעהעל ידי לענין » א' אפריל 12, 2020 12:21 am

בברכה המשולשת כתב:
ישוב הדעת כתב:
בן סופרים כתב:מה דעת רבני וחכמי הפורום, כשחולים רבים משומרי התורה וחרדים לדבר ה' נגפו במגיפה זועקים לרפואה וישועה, כשבתי הכנסת חשיכות ובוכות מאין יושב, ובתחושת גירוש מבתי כנסיות ובתי מדרשות ובעיקר לאור פרצת הפלאפונים המצלצלים בשעת תפילה ובסדרי הלימוד והידבור בהם -
שכל קהילה וקהילה תקבל על עצמה בכתיבה וחתימה חק בל יעבור, לא מכניסים יותר פלאפונים בשעת התפילה ולימוד!!! ביחד נעצור את המגיפה
קבלו עלייהו?

אני מסכים לכל מילה, לדעתי צריך להעשות תיבות מיוחדות בכניסה לבית המדרש המיועדות לפלאפונים, כאשר קיים בישיבת מיר ובהרבה בתי מדרשות.

גא"מ

עד שמדברים על הכלל, בא ננסה להתחיל עם הפרט. הולכים לתפילה - משאירים את הפלאפון בבית.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' אפריל 12, 2020 12:22 am

מאמר הגותי נפלא מהג"ר נחום קסטנר שליט"א מרבני ישיבת מיר
קבצים מצורפים
ביד חזקה זה הדבר - ער''פ תש''פ.pdf
(60.84 KiB) הורד 206 פעמים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אפריל 12, 2020 12:24 am

ואם הולך מבית הכנסת לחנות וצריך לשאול מה לקנות? וכו' וכו'

הפתרון הכי פשוט הוא שהאדם מקבל ע"ע לכבות הפלאפון בעת כניסתו לביהכ"נ או לפחות בעת התחלת התפלה

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » א' אפריל 12, 2020 12:38 am

מאמר מידיד
קבצים מצורפים
חלונות.pdf
(50.66 KiB) הורד 279 פעמים

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » א' אפריל 12, 2020 12:43 am

לענין כתב:'בדור שלנו חשוב מאד לעשות כנסים כאלו'.
ומעמד הר סיני?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' אפריל 12, 2020 7:14 am

לענין כתב:
בברכה המשולשת כתב:
ישוב הדעת כתב:
קבלו עלייהו?

גא"מ

עד שמדברים על הכלל, בא ננסה להתחיל עם הפרט. הולכים לתפילה - משאירים את הפלאפון בבית.

אה"נ, אלא שמסתמא שכך כבר נוהגים חו"ר אתרא קדישא הדין עוד מלפני הסער הגדול הזה (ובשעת ההכרח, כשאין ברירה אחרת, מכבים אותו לפני כניסתם לביהכ"נ ולביהמד"ר)

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' אפריל 12, 2020 8:34 am

הפצת המעיינות כתב:אולי ניתן ללמוד מזה שבחוג מתמידים לא חגגו סיום הש"ס אף לא בצנעה?

בהחלט ניתן ללמוד מזה על המושג 'מחשבות בעקבות המצב' ככותרת אשכול זה, באופן הפשוט והתמים ביותר; 'הודה ולא בוש' כמצוטט לעיל ממי שציטט; על חטא 'שחטאנו' ולא 'שחטאו אחרים'...
פשיטא לרוב עמיתינו דפה, שכולנו אמורים לדבר על התבוננות עצמית, הלקאה עצמית. מי שמנסה לחפש ולתפוס את האחרים, יסור נא לאשכולות פשקווילאיים ברחבי הגוגל, ולא במתא דידן!!

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' אפריל 12, 2020 8:51 am

צודק זה בדיוק מה שההוא עשה מצא את סיבת הבעיה אצל אחרים מסיימי הש"ס

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' אפריל 12, 2020 8:54 am

מחשבה פרוזאית:

זה מכבר בורא העולם, העמיד את עולמו באופן כזה, שבהרבה עניינים שיש בהם מחלוקות 'עולמיות', כלומר שנהפכו למעין 'תעודת זהות' של קהילות שונות בישראל - קורא הדורות מראש מעמיד את טבע העולם באופן שלפעמים כולם יצטרכו להודות לכולם.
לדוגמא: זמן הדלקת נר חנוכה. מר אמר (הליטאים בדרך כלל) בשעת שקיעת החמה פלוס מינוס, ומר אמר (החסידים בדרך כלל) אחר תפילת ערבית אחר צאת הכוכבים. כל אחד עם ראיותיו 'החזקות' לכאן או לכאן. והנה אין חנוכה בלי ערב שבת ומוצאי שבת!! באופן שמי שינסה לטעון בחזקה שהדלקה באור יום לאו הדלקה היא - תבוא הדלקת יום שישי ותאמר לו, בני היקר - גם אתה תדליק כך! וזה לעומתו, שטוען כל מיני טענות על הדלקת צאת הכוכבים, על איחור זמן ההדלקה אחר שכלתה רגל מן השוק שהוא שיעור חצי שעה וכו' - באה הדלקת מוצאי שבת ואומרת לו, חכם יקר - גם אתה ככל שתתאמץ, תדליק כמו שכיניך החסידיים!!

אמור מעתה: אלו ואלו דברי אלוקים חיים.

[גם בפסח, הרבה קהילות מחמירות על שרויה, או על אי אכילת פירות וירקות שאין להם קליפה. והנה באה מצוות מרור, וברוב בתי ישראל, כולל החסידיים, פלחי החסה מטפטפים מים תוך כדי אכילת 'כורך' יחד עם מצה (אחרי כל נסיונות הייבוש), ועוד, שעלי החסה, הם 'בלי קליפה', במילים אחרות הם קליפה דו-צדדית, והנה דווקא בהם, ברגעי הסדר הקדושים (אשר בעבר גם היו המוניים), גם שמרניים, ושומרי מנהגי-אבות, מקיימים עיקר מצוות אכילת מצה, 'זכר למקדש כהלל', עם אכילת 'סאלאט' כמרור (כמה אוכלי כזית-חריין-אמיתי איכא בשוקא?).
לומר לנו, כל מנהגי ישראל לעדותיהם שרירים וקיימים.]

ועוד דוגמאות איתי.

כעת העליתי במחשבתי 'בעקבות המצב', כי הרי עתה בשבועיים האחרונים, כל אלה שלגלגו בלבם או חלילה בפיהם, על הני אדמורי"ם ורבני שכונות, שיצאו ראשונה בסביבות פורים בקריאה חריפה לבטל את המניינים ולסגור את בתי הכנסיות על מסגר ובריח. בעוד שרוב זקני גדולי הדור תמכו בצורה זו או אחרת, לנהל את החיים היהודיים של תורה ותפילה ברוב עם הדרת מלך, למחצה לשליש ולרביע, הנה יצאה ההוראה מקוה"ק בבני ברק חד משמעית: סוגרים את כל שערי בית המדרש, אין יוצא ואין בא! תפילה בציבור - חטא, קריאת התורה - חטא!! והליבות מתפתלים, איך צחקנו על רבנים אחרים, כאילו הם קלילים/מעודכנים מדי וזורקים פסקיהם נחרצות, לסגור בית מדרש, אוי ואבוי!!

אף כעת ממש, ידוע על פלגים מסוימים, קטנים בכמות, ביהדות החרדית, שעדיין מקיימים מניינים במחתרת, חרף כל ההוראות הרבניות והמשטרתיות, ועסוקים בוקר וערב במשחקי 'שוטרים וגנבים', והכל למען הצהרה גלויה ובוטה: אין רשות לאף משרד ממשלתי, לכפות עלינו איך לנהל את הדת היהודית, אנחנו יודעים יותר טוב מהם כיצד להישמר מפני הידבקות. ובלבד שמניינים רגילים (בלי צירופי חלונות ומרפסות מגודרות ומובדלות, וחזנים מקרטעים הרואים ואינם נראים או נראים ואינם רואים), ימשיכו להתקיים בעצם החג!! ורובנו זועמים מבפנים, האם לא שמעתם מה קורה בב"ב בניו-יורק וכו' וכו'. רודפים/רוצחים ושאר קינוסי וכינויי.

אך ממש בעוצם ימים אלו, הולך ומתגלה, כי משרדי הממשלה מכינים תוכנית איך 'לצאת מן הסגר בהדרגה' מיד אחרי החג, כאשר לפי התוכנית בשלב ראשון יפתחו את חינוך המיוחד, ואח"כ גנים ובתי"ס ממלכתיים, ובחינות בגרות - כדי שההורים יוכלו בהמוניהם לצאת לעבודות המשק. אך הם אומרים כי בתי-כנסת וטיסות-בינלאומיות (לא הכרחיות) - לפי תוכנית זו - לא יורשו להיפתח עד חודש ספטמבר (אלול! אלול!) כלומר מבחינתם עד אז לא יתקיימו ישיבות וכוללים מכל סוג שהוא, וחצי שנה נצטרך להתפלל במרפסת, ולהתעסק עם מיטב בחורינו להשגיח שימשיכו עם ירא"ש שלהם וההתעלות בתורה וכו' וכו'. והלב מתפלץ.
אין לי שום ספק כי באם תצא תוכניתם (או זממתם?) אל הפועל, בצורה הנ"ל ממש, כאשר בסדרי ההקלה וההדרגה - בתי הכנסת יישארו בסוף הרשימה, או אז יבלוט דבר זה, כי אכן שנאת הדת, או למצער, סדר-עדיפויות עקום מנהל את כל מערך ההחלטות, וכאשר הכל יפעל כרגיל, תח"צ, בתי"ס, מקומות עבודה - הנני משער לענ"ד כי המון היהדות החרדית לא תשקוט, ובהנחיית גדולי הדור נהפוך את המדינה - כדי שכזאת לא תהיה בישראל - בתי הכנסת לא יישארו בסוף הרשימה, והישיבות הקדושות לא תיסגרנה למשך חצי שנה שלימה (כמאה וחמשים אלף בחורים ואברכים עמלים!!) - כולנו נהפוך ל'פלג', וכולנו נאמץ את הסברות של 'חבורות' ישיבתיות, כנגד מהות ההחלטה. לא יועילו כל ההתפלספויות על החילוקים הדקים בין סופרמרקט, אוטובוס לבין היכל תורה ותפילה. כולנו נרגיש כי הדת נרמסת ונדרכת על ידי מקבלי החלטות שרירותיים באיצטלה רפואית ופיקוח נפש.
ואם אכן יתרחש כן, בת קול מלמעלה תצא ותאמר לנו: בניי היקרים, זלזלתם באדמורי"ם הגרים בשכונות רחוקות - כולכם נהגתם כך! זלזלתם בראשי עם מפלג מסויים - כולכם נהגתם כך!
אלו ואלו דברי אלוקים חיים

רק מחשבה...
נערך לאחרונה על ידי דודי צח ב א' אפריל 12, 2020 8:59 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' אפריל 12, 2020 8:55 am

הפצת המעיינות כתב:צודק זה בדיוק מה שההוא עשה מצא את סיבת הבעיה אצל אחרים מסיימי הש"ס

אנא צא ובדוק, אם 'ההוא' אינו בעצמו ממסיימי הש"ס וממגידי שיעור בדף היומי, ונצור את ביקורתך!

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' אפריל 12, 2020 9:00 am

ביקורת תהיה כתב:

ההוא כנראה ממסיימי הש"ס בצניעות והוא בסדר הוא אשר אמרת "על חטא שחטאו אחרים"

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' אפריל 12, 2020 9:56 am

דודי צח כתב:אין לי שום ספק כי באם תצא תוכניתם (או זממתם?) אל הפועל, בצורה הנ"ל ממש, כאשר בסדרי ההקלה וההדרגה - בתי הכנסת יישארו בסוף הרשימה, או אז יבלוט דבר זה, כי אכן שנאת הדת, או למצער, סדר-עדיפויות עקום מנהל את כל מערך ההחלטות, וכאשר הכל יפעל כרגיל, תח"צ, בתי"ס, מקומות עבודה - הנני משער לענ"ד כי המון היהדות החרדית לא תשקוט, ובהנחיית גדולי הדור נהפוך את המדינה - כדי שכזאת לא תהיה בישראל - בתי הכנסת לא יישארו בסוף הרשימה, והישיבות הקדושות לא תיסגרנה למשך חצי שנה שלימה (כמאה וחמשים אלף בחורים ואברכים עמלים!!) - כולנו נהפוך ל'פלג', וכולנו נאמץ את הסברות של 'חבורות' ישיבתיות, כנגד מהות ההחלטה. לא יועילו כל ההתפלספויות על החילוקים הדקים בין סופרמרקט, אוטובוס לבין היכל תורה ותפילה. כולנו נרגיש כי הדת נרמסת ונדרכת על ידי מקבלי החלטות שרירותיים באיצטלה רפואית ופיקוח נפש.
ואם אכן יתרחש כן, בת קול מלמעלה תצא ותאמר לנו: בניי היקרים, זלזלתם באדמורי"ם הגרים בשכונות רחוקות - כולכם נהגתם כך! זלזלתם בראשי עם מפלג מסויים - כולכם נהגתם כך!
אלו ואלו דברי אלוקים חיים

רק מחשבה...

יהי רצון שיקויימו דבריך.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' אפריל 12, 2020 10:44 am

.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב א' אפריל 12, 2020 11:53 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

החושב

הודעהעל ידי החושב » א' אפריל 12, 2020 10:54 am

מחשבה...
כמו בעניין הקורונה כך בעניין שמירת הצביון. ההתנהלות האפקטיבית היחידה של ציבור יראי השם שמאפשרת לו לעמוד כנגד וירוס החילוניות - היא בידוד. רק ההבדלות מהציבור הכללי והסתגרות הציבור החרדי בתוך עצמו אפשרו לו עד כה לשמור על אופיו.
יש לזה מחירים כבדים (פרנסה, השכלה כללית ועוד תחומים), אבל לאור זאת שזה הוא אמצעי המיגון היחיד - כל זה שווה.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' אפריל 12, 2020 10:59 am

החושב כתב:מחשבה...
כמו בעניין הקורונה כך בעניין שמירת הצביון. ההתנהלות האפקטיבית היחידה של ציבור יראי השם שמאפשרת לו לעמוד כנגד וירוס החילוניות - היא בידוד. רק ההבדלות מהציבור הכללי והסתגרות הציבור החרדי בתוך עצמו אפשרו לו עד כה לשמור על אופיו.

אמת נמשכים אחרי אופנה כובע רחב שוליים תזמורת בחתונות בסגנן חילוני ועוד ואם נעזוב את זה אין שום מחיר

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' אפריל 14, 2020 2:39 pm

מחשבות לקראת שביעי של פסח תש"פ עפ"י ועד מלפני יומיים של הג"ר ראובן לויכטר שליט"א.

בשביעי של פסח יש 3 מערכות זמן. הוא יום שמיני לערב פסח כ"כ רש"י בסוף פרשת שלח ששמונה חוטי ציצית כנגד שמטנה ימים מערב פסח עד השירה על ים סוף.
הוא יום שביעי של פסח
והוא יום ששי לעומר.
ההבנה הוא שהאמונה בחג הפסח מבוססת על עבודה של כלל. כלל ישראל, שמיני זה על הרעיון של הכלל כי קרבן פסח הוא שייך לכלל. שביעי זה המציאות של כלל ישראל שהתהוותה ביציאת מצרים, יצירת הכלל "גוי מתוך גוי". והשישי זה חלק מתהליך של העומר שישי זה ה"יסוד" מונח בזה שהקב"ה רוצה את כלל ישראל והם בתוך תהליך שיסתיים בסוף המ"ט ימים.
שביעי של פסח הוא יו"ט שמלמד ביטחון בבורא עולם כך מבואר בנפש החיים
ומעתה למועד דידן. המצב שאנחנו נמצאים בו הוא מצב שעוד לא היה כמוהו. זה לא מצב פרטי זה מצב כללי. אי אפשר להסתכל על כך בפרסטקטיבה של פרט אני דואג לעצמי וזהו אלא בראייה של כלל. אני פרט יושב מבודד בביתי אבל חלק מתוך הכלל הגדול של כלל ישראל. מי שלמשל מארגן מנין בכזה זמן מראה שהוא דואג ל"אני" שלו לתפילה בציבור שלו אבל הוא מזיק ל"כלל" וכעת צריכים להסתכל בראיה של כלל ולא של פרט.
כי פרט מצטייר כשייך לציבור אבל כעת אין ציבור ולא שייכים לשום ציבור אלא לכלל ישראל. שייכים לתהליך גדול שנקב"ה מוביל בבריאה, כעת אנחנו לא יודעים מה התהליך אבל ודאי שתהליך כזה עולמי יצא ממנו משהו בסוף.
זהו עבודת הביטחון של שביעי של פסח לדעת כי אנחנו חלק מהכלל ובתוך התהליך שבורא עולם מוביל וזה נוגע לי אישית למרות שאני יושב לבד אני שייך למשהו גדול, ונשאר לי רק לבטוח בבורא עולם! בטחוני בצורי הוא אוצרי שכמו במצרים שהקב"ה הוציא את הכלל ישראל ויצר אותו מחדש בתהליך מתמשך, גם כעת נוצר משהו חדש שנוגע לכלל העולם ומתחיל להתממש כעת. אין לנו הרבה מה לעשות מלבד לבטוח בבורא עולם שהוא עושה הטוב בעבורנו והוא מוביל אותנו, נושא אותנו על כנפי נשרים.
אגוט יו"ט

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ו' אפריל 17, 2020 5:52 pm

שני אנקדוטות קטנות, שבדידי הוי עובדא.

א. כמה ימים אחרי פורים השתתפתי בחתונה משפחתית שהתנהלה קצת מעל המותר 50 איש במקום 20. והייתי קצת מצונן ומשכך לא לחצתי יד לאיש, והיה שם יהודי אחד נכבד שנתן לי את ידו ומשלא נתתי לו, כעס וגער בי הכל שטויות אני מבטיח לך שלא יהיה כלום,וכו' וכו'. היום שמעתי שהלה נדבק בקורונה ומחמת גילו המתקדם המשפחה דואגת לשלומו, שה' ישלח לו רפואה שלמה.

ב. דברתי לפני פסח עם חבר מארצות הברית, וברקע שמעתי הרבה אמבולנסים והוא אמר לי שזה הצלות שרצים מבית לבית, ושהמצב ממש איום ונורא. [דרך אגב, היום התפרסם שיש בארה"ב כ-680 יהודים חרדים שנפטרו מהנגיף בחודש האחרון רח"ל] , ובין הדברים לא האמנתי למשמע אוזני, כשהלה תיאר לי שרבים מאוד ממשיכים להתפלל במנין התחיל לפרט לי איזה בתי כנסת פתוחים, ושאלתי אותו הרי אתה לבד רואה איזה חורבן יש אצלכם ואיך אתה מתפלל במנין בתוך בית כנסת, אז הוא משיב לי למה למכולת מותר ללכת?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' אפריל 19, 2020 7:21 pm

אילולי שמעתי באופן אישי וידויים שכאלה מיהודים בארה"ב, הייתי מתקשה להאמין שמכתב הוידוי הזה, שכתב רב אמריקני לקהילתו, הוא מכתב אמיתי.

(פורסם במקור - באנגלית- על ידי הרב נחמן כהנא המצוי בקשר עם חברים בקהילה האמורה)

"קהילה יקרה,

בשבועות האחרונים חיינו השתנו באופן דרמטי. השגרה שלנו הופרעה. אנו מבולבלים, מפוחדים ולא בטוחים מה יהיה מיום אחד למשנהו כמו שלא היה מעולם בחיינו. תקופה זו הייתה תקופה של הרהור וחשבון נפש עבור כולנו, והגעתי להבנה כואבת וברצוני לשתף אתכם.
הטעיתי אתכם.
לא עשיתי זאת בכוונה. אפילו לא עשיתי זאת במודע. אבל עמוק בפנים, חלק קטן ממני תמיד ידע שאני מטעה אתכם, והיום עלי להתנקות.
הרשו לי להסביר.
פיתחתי אהבה לתורה בשנות לימודיי בישיבה ורציתי להמשיך ללמוד באותה רמה לאורך חיי. מבחינתי, להיות רב היתה הדרך היחידה להגשים את שאיפתי. הקהילה שלנו מלאה באנשי מקצוע ואנשי עסקים המשרתים את הקהילה בדרכים רבות. יש להם גם אהבה גדולה לתורה; הם לומדים בשיעורים, הם מפנים זמן ללימוד תורה בכל הזדמנות אפשרית, הם מחפשים הדרכה כשעולות שאלות, והם מנהלים את בתיהם ברוח התורה. יש לי הערכה גדולה כלפיהם. אבל הייתי צריך יותר, הייתי צריך להיות מוקף בתורה בכל עת ...
למדתי בחריצות, כתבתי קורות חיים ועשיתי כל מה שיכולתי כדי ליצור קשרים במקומות הנכונים. קיבלתי תפקידים שאפשרו לי להכניס את כף רגלי למפתן הדלת של מוסדות גדולים. בסופו של דבר קיבלתי הזדמנות לתפקיד במשרה מלאה בבית כנסת קטן ונשארתי שם שנתיים כדי לפתח את כישוריי ולעשות לעצמי שם.

כשנפתחה הזדמנות טובה יותר קפצתי עליה. דבר אחד הוביל לדבר אחר, עד שהפכתי לרב הבכיר של הקהילה המופלאה שלנו, תפקיד ממנו נהניתי יותר מחמש עשרה שנה, שהם כמו נצח במקצוע הזה.

עכשיו אני מבין שדרך הקריירה שלי כרב הייתה רק מעט שונה מזו של כל איש מקצוע אחר. הייתי רק מעט שונה מהרופא, עורך הדין או איש העסקים שתמיד חשתי בסתר שהיו פחות ממני מבחינה רוחנית.
בכל שלב בדרך פשוט ניסיתי לטפס על גרסת הסולם התאגידי שלי, וכשהגעתי לשיא רציתי רק לשמור על עמדתי.

תמיד חיפשתי את מי שיכול לחזק את הקריירה שלי, והתחנפתי להם בלי בושה. מיד הייתי מזהה את מי שמשך בחוטים בבית הכנסת ובקהילה, ודאגתי להישאר בצד הטוב שלהם. כשהם התנהגו בהתנהגויות לא ראויות, הסתכלתי לכיוון השני. את הכל תירצתי לעצמי. זו הייתה הדרך היחידה להיות רב ולהישאר רב, אמרתי לעצמי.
זו הייתה הדרך היחידה להשפיע על הקהילה בטווח הארוך, כך אמרתי לעצמי. כי הרי אם לא הייתי עושה זאת, הייתי מחוץ לעבודה ומישהו אחר היה עושה את זה;
עדיף לי מהאדם הבא, אמרתי לעצמי ...

אני לא יכול להאשים את עצמי שעשיתי את הפשרות הקשות. אבל אני מאשים את עצמי, שבעצם זה הפסיק להיות קשה...
איבדתי את הדרך. יותר היה חשוב לי להפוך לרב, מאשר לחיות באחריות הגדולה של מנהיג רוחני, מורה אמיתי לתורה.
איבדתי את הראייה של האידיאלים של ילדותי, של המשימה שהייתי אמור להיות בה, והפכתי לסתם עוד איש מקצוע עם תואר ומשרד.

השבועות האחרונים עזרו לי להבין את מה שתמיד ידעתי עמוק בפנים. נמנעתי מלהטיף לכם מוסר קשוח כי פחדתי לסכן את העבודה שלי. הרפיתי את ידי הצעירים מלעלות לארץ כי חששתי שהקהילה שלנו תתבגר ותמות. הרפיתי את ידי האנשים המבוגרים לעלות לארץ כי לא רציתי לאבד את כספם ואת יציבותם. הרפיתי את ידיי מהמחשבה לעלות לארץ, כי בישראל לא אוכל להמשיך ולשרת כרב קהילה.

שיקרתי לעצמי, והטעיתי אתכם. אני כבר לא יכול לחיות עם השקר הזה. אני מצטער. ממעמקי לבי ונפשי אני מבקש סליחתכם.

אולי קל לי יותר להבין זאת עכשיו מכיוון שבתי הכנסת, הישיבות והארגונים שלנו סגורים.
איננו יודעים מתי או אם יוכלו להיפתח מחדש.
תלאות כלכליות עלולות לגרום לכך שרבים מהם לא יוכלו לשרוד אפילו בתרחיש הטוב ביותר. חלומות הטיפוס על סולם הקריירה הרבנית פחות רלוונטיים מאי פעם, שכן הדוכן היחיד בימינו הוא וירטואלי.

שיהיה. התשובה שלי אולי לא מושלמת, אבל אני חייב לחזור בתשובה.
אני מעודד את כולנו לעלות לארץ. די עם התירוצים. די עם השיקולים האישיים. די עם הטענות המוטות. אנו יודעים עמוק בפנים שהשם רוצה שנחזור הביתה, כולנו. עלינו לעשות כל מה שניתן, הן באופן פרטני והן כקהילה, בכדי שזה יקרה ללא עיכוב נוסף.

השירות האחרון שאעשה כרב בכיר יהיה לשמש כמנהיג רוחני אמיתי ולהקל על חזרתנו לארץ, החל בי ובבני משפחתי, וכל מי שמוכן להצטרף אלינו. אני מוכן להקריב את עמדתי היוקרתית ואת משכורתי הטובה כדי להסתפק במעמד אזרח רגיל בישראל, אם זה מה שצריך.

אני מוכן להקריב את השאיפה המנופחת שלי לשרת את עם ישראל כדי לחזור הביתה ולהביא איתי אחרים. אכן לא יכול להיות שירות גדול יותר מזה.
ברגע שאני אהיה שם, אמצא דרך אחרת לשרת את העם היהודי, במידת הצורך.

משפחתי כבר החלה להתכונן לעלייה ואני מעודד את כולכם לעשות זאת באופן מיידי. בואו נתאחד בירושלים בשמחה, ונצעד קדימה באומץ אל עבר הלא נודע, לעבר עתיד נפלא ומפואר."

המקור באנגלית נמצא באתר של הרב נחמן כהנא

צביב

הודעהעל ידי צביב » א' אפריל 19, 2020 10:56 pm

יהודי אחד בארץ ישראל פתח חנות מכולת, ואולם שמחות,
וגם היה לו דירות שהשכיר ( עניני חסד)
מסבב הסיבות סיבב שהאולם נמכר,
והחנות נמכרה,
ועבר להתעסק בדירות בלבד.
זכרו לו את החסדים שעשה,
כעת שחנויות המזון והאולמות בסחרחורת,
הדירות המשיכו.

( הסיפור מפורסם מאוד, וא''א לפרט)

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אפריל 19, 2020 11:09 pm

בקשר לאותו סיפור של רב הקהילה, הלא ספרי תולדותינו מלאים בסיפורים על רבנים ורבנות ועל הנסיונות שעמדו בדרכם ויש סיפורים לכאן ולכאן איך שמצד אחד היו כאלו שלא היו מוכנים להתפשר על יסודות הדת או ענינים אחרים הקשורים לקהילה ואז נשלחו לדרכם כפי שמפורסם למשל על השאגת אריה, ואחרים שחששו להפסיד את מקור פרנסתם ונכנעו ללחצים מצד הקהל. מצד שני הסיפור מזכיר רבנים שנטשו את קהלתם בעת צרה ונראה שזה מה שבחר אותו רב לעשות וניצל את ההזדמנות כאילו להקל על המצפון שלו שלא נהג את קהלתו במשך כל השנים כראוי.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » א' אפריל 19, 2020 11:18 pm

יושב הארץ כתב:אילולי שמעתי באופן אישי וידויים שכאלה מיהודים בארה"ב, הייתי מתקשה להאמין שמכתב הוידוי הזה, שכתב רב אמריקני לקהילתו, הוא מכתב אמיתי.

(פורסם במקור - באנגלית- על ידי הרב נחמן כהנא המצוי בקשר עם חברים בקהילה האמורה)

המקור באנגלית נמצא באתר של הרב נחמן כהנא

אני לא יודע אם כבודו קורא אנגלית או לא.
אבל נראה לי שיש לכם טעות.
המכתב הזה איננו אפילו מנסה להתיימר להיות אמיתי,
כתב אותו איש אחד כ"זכין לאדם שלא בפניו" ורוצה שכל רב בחו"ל יחתום עליו.
כלומר זה לא מכתב וידוי אלא מכתב הטחת אשמה שרירותית של יהודי מתוסכל אחד על כלל רבני חו"ל.
הרוצה וקורא אנגלית יכול לעיין כאן www.hyehudi.org/page/3/
ולהיווכח בזה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' אפריל 19, 2020 11:43 pm

דורשי יחודך כתב: . . כתב אותו איש אחד כ"זכין לאדם שלא בפניו" ורוצה שכל רב בחו"ל יחתום עליו. כלומר זה לא מכתב וידוי אלא מכתב הטחת אשמה שרירותית של יהודי מתוסכל אחד על כלל רבני חו"ל. הרוצה וקורא אנגלית יכול לעיין כאן ולהיווכח בזה.

ובלשון הכותרת (בתרגום חפשי):
'רב גָלוּתִי יקר! נא חתום את שמך בתחתית המסמך, ופרסם זאת'...
ויעו"ע בזה. וד"ל.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ב' אפריל 20, 2020 7:15 pm

אני לא זוכר אם הנקודה הבאה הועלתה כאן או במקום אחר, אם כבר דובר בזה אבקש את סליחתכם.
היו ששאלו היתכן שהציבור שלנו מזלזל בשמירת הגוף והנפש. ומה הסיבות שהביאו לכך.
אני מתרשם שחלק מהעניין הוא שרבים מתוכינו פשוט לא מאמינים שהתנהגותינו משפיעה בכלל.
הרי הכל בידי שמים...לכל קורונה יש כתובת.
זה סך הכל השתדלות.
כלומר יש כאן "דין" ו"מצוה" להתנהג "כאלו". אבל בעצם אין המעשים שלנו משפיעים כלל ועיקר.
וממילא לא מובן אפילו כל הזעקות של הרבנים על פיקוח נפש וכדומה. איזה פיקוח נפש יש כאן? הרי לא ימות אף אחד שלא נגזר עליו כבר. כי יפול הנופל.
אלא מאי, יש דין השתדלות. יש מצות עשה. האם הרבנים יוצאים במכתבים דחופים ומבוהלים על כל זלזול במצות עשה? יש אנשים שלא משקיעים מספיק בהתבוננות בפלאי הבריאה והתורה. יש כאן זלזול במצות ואהבת את ה' אלקיך. לא ראיתי מכתבים מבוהלים על זה. מאי שנא מצות ונשמרתם ממצות אהבת ה'?
אלא מאי, נגיד שחלק מההשתדלות הוא ה"כאילו" שיש כאן פיקוח נפש. אז לא רק שאין כאן עניין של פיקוח נפש, אלא יש כאן מצוה של "ביום." קשה מאד להזהר במצוה כזאת. אדם רציני קשה לו להפוך את עצמו לשחקן.
מצד שני אלה שאמונים על "הכל בידי שמים חוץ"... ועל "כיון שניתנה רשות" כו', הרי יש כאן עסק של נפשות.

איש קריות
שם מלא: איש כריות

הודעהעל ידי איש קריות » ב' אפריל 20, 2020 8:05 pm

דורשי יחודך כתב:אני לא זוכר אם הנקודה הבאה הועלתה כאן או במקום אחר, אם כבר דובר בזה אבקש את סליחתכם.
אני מתרשם שחלק מהעניין הוא שרבים מתוכינו פשוט לא מאמינים שהתנהגותינו משפיעה בכלל.
זה סך הכל השתדלות.
כלומר יש כאן "דין" ו"מצוה" להתנהג "כאלו". אבל בעצם אין המעשים שלנו משפיעים כלל ועיקר.
וממילא לא מובן אפילו כל הזעקות של הרבנים על פיקוח נפש וכדומה. איזה פיקוח נפש יש כאן? הרי לא ימות אף אחד שלא נגזר עליו כבר. כי יפול הנופל.
אלא מאי, יש דין השתדלות. יש מצות עשה. האם הרבנים יוצאים במכתבים דחופים ומבוהלים על כל זלזול במצות עשה? יש אנשים שלא משקיעים מספיק בהתבוננות בפלאי הבריאה והתורה. יש כאן זלזול במצות ואהבת את ה' אלקיך. לא ראיתי מכתבים מבוהלים על זה. מאי שנא מצות ונשמרתם ממצות אהבת ה'?
אלא מאי, נגיד שחלק מההשתדלות הוא ה"כאילו" שיש כאן פיקוח נפש. אז לא רק שאין כאן עניין של פיקוח נפש, אלא יש כאן מצוה של "ביום." קשה מאד להזהר במצוה כזאת. אדם רציני קשה לו להפוך את עצמו לשחקן.
מצד שני אלה שאמונים על "הכל בידי שמים חוץ"... ועל "כיון שניתנה רשות" כו', הרי יש כאן עסק של נפשות.

בהקשר זה שמעתי מפי חד מזקני וצדיקי הדור שליט"א שלדעתו חובת השעה היא להתעמק בלימוד ענין הביטחון כדי לדעת אותו על אמיתו, ואם כי לא כל הענינים מחוורין כשמלה וכבר מצינו מחלוקות רבות בענין, מ"מ חובתינו לדעת את יסודי הדברים על בוריין.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ב' אפריל 20, 2020 8:37 pm

דברי חיזוק נפלאים מהגאון הגדול רבי יהושע אייכנשטיין שליט"א
קבצים מצורפים
עומק דעת מהגר''י אייכנשטיין שליט''א בחובת השעה.pdf
(338.92 KiB) הורד 363 פעמים

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ב' אפריל 20, 2020 8:40 pm

סיפור מרגש שסיפר לי קרוב משפחתי המתגורר בטבריה:
בבנין מולי גר בן אדם חילוני
אתמול כשהתפללו שחרית במרפסות - הוא ישב במרפסת עם הכלבים שלו כמו כל בוקר והסתכל כל הזמן
היום בבוקר כשהתפללנו הוא יצא למרפסת עם כיפה וטלית ותפילין עם סידור והתפלל

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' אפריל 20, 2020 9:43 pm

הייתי פעם בטבריה בנופש וראיתי דבר נפלא, השכן מהמרפסת ממול (חילוני גמור) יוצא כל בוקר למרפסת, ומתפלל עם טלית ותפלין!

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' אפריל 20, 2020 11:03 pm

בהקשר לסיפורים שהובאו קודם

אני גר באזור שרובו חסידי, ולכן המנין יחסית מאוחר.
ונדהם כל יום מחדש לראות שכן שמעולם לא ראיתי אותו באחד מבתי הכנסת בשכונה (אני לא יודע אם הוא חילוני או דתי חלש מאד),
יוצא הראשון למרפסת עטוף בטו"ת וממתין למנין שיחל.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' אפריל 20, 2020 11:07 pm

כנ"ל יש לי שכן שבהשקפה ראשונה הוא נראה חלש-פרחח-נושר או כל שום וחניכה שתרצו. לצערנו הרב הבחור הזה לא יושב בישיבה, וגם תקופה היה הולך בבגדים ירוקים (עם רובה). וראה זה פלא, בכל התקופה האחרונה הבנאדם לא מפספס נץ+מנין, אפילו בפסח הוא היה מרחרח היכן מתקבצים הקנאים ואנשי הפלג. מי כעמך ישראל.

בעקבות הודעה שכתבו לי בפרטי: אשכנזי למהדרין.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' אפריל 21, 2020 12:36 pm

דורשי יחודך כתב:אני לא זוכר אם הנקודה הבאה הועלתה כאן או במקום אחר, אם כבר דובר בזה אבקש את סליחתכם.
זה סך הכל השתדלות.

כתבתי בנושא באריכות עד דכא, ועדיין איני מסוגל להותיר הודעה כזו מבלי תגובה...

א) מה הם אלו שאמונים על הכל בידי שמים, ואינם אמונים על "השתדלות" שאין לה קשר לתוצאה? כל גדולי ישראל המוכרים לי, מכל העדות, תומכים בפה מלא בשתי המימרות הללו שלא מתחילים בכלל לסתור האחת את השניה.

ב) רוב השאלות הטוענות לסתירה, או ל"כאילו" ו"הצגה" בנושא, מקורם בחוסר הבנה.

ג) מדברים כאן על זלזול במצוות עשה?! מדברים כאן עלה העבירות החמורות בתורה, שדינם ייהרג ועל יעבור, והקשים לכפרה. רציחה, איבוד עצמו לדעת, והעולה על כולה - אוי לנו שכך עלתה בימינו: חילול שמו הגדול בפרהסיא, היפך כל מטרתינו בעולמינו לקדש שמו הגדול.

ד) השאלה מהמכתבים המבוהלים על אהבת ה' אינה נכונה. כאשר מתחדשת מציאות חדשה, לדוגמא אם עולה פתאום חשש תקרובת עבודה זרה בפיאות, אכן יוצאים מכתבים מבוהלים. והוא הדין כאשר מתחדשת מציאות של עבירות חמורות, גם אם יהיה מדובר במצוות עשה.

ה) גם אם יהיה נוכל שיפיל אנשים בזה אחר זה ויגזול מאנשים את דירותיהם, ואף מדובר רק בהשתדלות ולא באיסור, באם אנשים לא יידעו להיזהר ויפלו בפח בזה אחר זה ותעל שועתם השמימה, ברור שייצאו על כך מכתבים מבוהלים. אפס כי לא ייצאו כל העת מכתבים מבוהלים לעורר על כל העבירות המצויות שאדם דש בעקיביו מזה עידן ועידנים. וגם לא על כך הפסדי הממון הקבועים ומצויים מימות עולם.

ו) החוגים שאמונים יותר מכל על האמונה ביחודו יתברך, ומלמדים כל העת על העובדה שכל מעשי האדם הם רק השתדלות (בעצם כל החוגים כדלעיל, אלא חוגים שבהם עדיין לא נשמעה רוממות ה"שיבה למקורות", ואף אחד לא מעלה בדעתו להרהר אחרת) הם החוגים שהכי מקפידים על ההוראות, ככתבן וכלשונן מבלי לחרוג בפסיק.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' אפריל 21, 2020 1:01 pm

זה סך הכל השתדלות.

אתה רציני?! ולאן נעלמת האמונה שהכל נגזר משמים כשמישהו פוגע בכבודם או בפרנסתם?
הלוואי שאלה היו הבעיות שלנו - אמונה 'מוגזמת' בכך שהכל משמים...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' אפריל 21, 2020 1:03 pm

מחשבה על המצב של תפילת שמונה עשרה, בטלית תפילין ו... מסיכה.

ובכן, התפילין הם התפילין שלנו, ואילו המסיכה ששומרת על חייו של עם ישראל היא תפילין דמרי עלמא, דכתיב בהו "ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ".

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' אפריל 21, 2020 7:40 pm

מקדש מלך כתב:
דורשי יחודך כתב:א

.

הרב מקדש מלך
חושבני שלא הבנת את דבריי,
בכל אופן אין לי ח"ו שום שאילה על הרבנים שהוציאו מכתבים, ונהפוך הוא וזה ההיפך ממה שהתכונתי.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' אפריל 22, 2020 9:03 am

דורשי יחודך כתב:
מקדש מלך כתב:
דורשי יחודך כתב:א

.

הרב מקדש מלך
חושבני שלא הבנת את דבריי,
בכל אופן אין לי ח"ו שום שאילה על הרבנים שהוציאו מכתבים, ונהפוך הוא וזה ההיפך ממה שהתכונתי.

אדרבה, פתח פיך ויאירו דבריך.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' אפריל 22, 2020 9:11 am

מקדש מלך כתב:מחשבה על המצב של תפילת שמונה עשרה, בטלית תפילין ו... מסיכה.

ובכן, התפילין הם התפילין שלנו, ואילו המסיכה ששומרת על חייו של עם ישראל היא תפילין דמרי עלמא, דכתיב בהו "ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ".

כמובן מאליו, מדובר בהגיג בעלמא שעלה לי, ולא בביאור המתיימר לכוין לאמיתה של תורה. ואף על פי כן גרר הגיג זה שיח נסער עם אחד מחשובי החברים. ואני מעלה אותו כאן (בשינויים קלים נצרכים).

אמר החכם:
די כבר!
כמה הבל...

אמר מ"מ:
אני מאוד מעריך את דעתך, כאחד החברים היותר חשובים כאן.
כמה חבל שהיא לא מנומקת.

אמר החכם:
מחקתי את ההודעה עוד לפני שראיתי ששלחתי לי תגובה.
מה יש לנמק? מה הקשר בין המסיכה האוניברסאלית לתפלין דמרי"ע? מי שלמד קצת מעניינים פנימיים מרגיש צרימה איומה,
בכ"ז אין לי ענין לפגוע בכת"ר שאת רוב הכתיבות שלו אני מעריך ולכן מחקתי

אמר מ"מ:
אמנם לא למדתי את עניין תפילין דמרי עלמא בספרי הפנימיות (בעבר רשמתי לעצמי שהוא כעניין המלכות שהיא כתר באור חוזר, ולכן כתר עליון דהיא קרקפתא תפילין היא כנסת ישראל).

אבל כחסיד אני אמון על כך שלכל מעשה יש שורש למעלה. ודאי מעשה זה בהוא בעיני מצווה רמה ונישאה (וכל המצוות הם רצון העליון, ומשרשים בפנימיות רצון העליון). ודאי בנושא שאמורים להתייחס אליו כמצווה (הצלת נפשות) ובמקום זה מתייחסים אליו כהיגיינה. ודאי בנושא שכשנוצר מצב שהיראים פחות מקפידים על נפשות מישראל מאשר אחיהם התועים (על כל פנים יש פתחון פה למלעיזים לומר כן) שהם קודמים לספרי תורה.

אמר החכם:
ענין של טעם, ואין לי איך לשכנע את כבודו בטעם המר שאני חש בזה.
בכ"ז אין ענין ללכת עם מסיכה, אפשר להשאר בבית, אפשר לכסות את הפה (והאף) בכל דרך אחרת, אפשר גם לא לכסות בכלל ופשוט להזהר אם כי לא רצוי לעבור על תקנות שנועדו להצלה סו"ס, אבל סמי מכאן קדושה למסיכה, באמת נו,
בכלל כל האמצעי בטיחות הם למניעת היזק ולא יעלה על הדעת להשוותם לחפץ של מצוה כתפילין, וכיהודי חסידי אני מרגיש מגוחך שאני הליטאי צריך להסביר לך זאת.
וכבר הארכנו בדברי הבאי

אמר מ"מ:
הקדושה אינה במסיכה. הקדושה היא במעשה מצוות שמירת הנפש (ומתקיימת אכן גם בהישארות בבית, וגם כשמכסים בדרך אחרת), שניתן למנות בה כמה וכמה מצוות עשה ולא תעשה (וישב ולא עבר עבירה וכו').

אני איני מרגיש בכך טעם מר, ואולי להיפך, כפי שכתבתי, ספרי החסידות מלאים בנתינת קדושה לכל מעשה תחת השמש, אם נעשה כרצונו יתברך. ולהיפך, הוא יסוד גדול שבכל מעשה יש עשה או לא תעשה, כדי לגלות את נקודת הפנימיות שבו שהיא אלקות ורצון העליון (כתר) שהוא שורשו וחיותו.

הרעיון שלי היה בדיוק לזה. לתת רוממות למעשה הזה, ולהבין שהוא רצון ה' ומצווה בדיוק כמו הטלית והתפילין (אם כי ודאי אין בגופו קדושה כתפילין, ורחוק שמישהו יטעה בזה)

אבל אולי אני עקום. אנסה להתיישב בדעתי, ואודה ולא אבוש.

ואולי אעלה את ההתכתבות ביננו, וניתן לחברים להחליט.

אמר החכם:
את מסקנתי כבר כתבתי, כי מדובר בענין של טעם (ולמדנות).
עשה כרצונך לענין פרסום הדברים אך ידוע לי מראש תגובת כ"א מהחברים כאן
כ"ט

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' אפריל 22, 2020 9:33 am

אף אני לא מצאתי שום דופי בהגיגך הנחמד.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 32 אורחים