מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מחשבות בעקבות המצב

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
מחולת המחנים

Re: מחשבות בעקבות המצב

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אפריל 01, 2020 6:37 pm

נוטר הכרמים כתב:דברתי עם אחד מקרובי משפחתי בעיה"ק, הוא הציע בפניי את הנתון הבא.
ישנה שכונה גדולה בעיר בשם-....., תושביה ברובם גם החרדים - מתקדמים יותר ומחוברים לתקשורת,
היו קשובים מתחילת המצב להוראות במלואם, הרבנים שם היו הראשונים להתייצב ולהורות על כל החומרות בענין,
וראה זה פלא, דווקא שכונה זו עומדת בראש הרשימה של נגועי הנגיף!!

עניתי לו, בינתיים רוב אלו שנודע לי כי נדבקו הם לא מאלו שחשבתי שיידבקו...

אותי זה עורר לחשוב שבכל זאת, כל כל ההשתדלות, והחובות שלה, יש כאן מישהו שמנהל את הענינים מלמעלה,
ואסור לשכוח את זה לרגע.

בשבוע שעבר הצביעו כאן על כולל גדול וחשוב בבני ברק שממשיך כרגיל בסדרי לימודיו, היום התפרסם כי התגלו 26 חולים באותו כולל, ה"י.
הגיע הזמן להתעשת, להתנער מהבטחון המזויף והמופקר, ולהתחזק בבטחון אמיתי בהשי"ת עם עשיית כל מה שציוה אותנו, "וחי בהם".

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אפריל 01, 2020 7:47 pm

העולם החרדי לא מסוגל לקבל ביקורת! הוא חי במין בועה שהכל אצלו בסדר וכולם מבחוץ רוצים להזיק לו. תופעה זו גרמה בין השאר לשאננות מצידו כאילו הוא מחוסן ומוגן מהפגעים של העולם שמחוץ לבועה שלו ולמשל הסיפור המפורסם שבבני ברק לא יפלו טילים, ומזה נמשך ממש עד עתה שיש האומרים שאת הלומדים בישיבות לא יזיק, והנה אפילו שרואים שמזיק כפי שאתה כותב, עדיין יש כאלו שממשיכים להתעקש.
אך הנקודה היותר חשובה, אכן יש מאמרי חזל המדברים על זכויות הלומדי תורה, נניח יש כאלו בעלי בטחון הסומכים כעת על הבטחות אלו אך יש מאמרים סותרים אחרים כגון דבר בעיר פזר רגלך... אך נגרם כאן כפי שכתבו במקומות רבים חילול ה' נורא ואיום שאת ההשלכות שלו הציבור החרדי עוד ישלם בעתיד, שכן אם ח"ו יבוא עוד מקרה דומה, הרשויות כבר למדו לקח ומהרגע הראשון יטילו עוצר מוחלט, הציבור הכללי ידרוש זאת מאתם כיוון שמאשימים את החרדים כמסכנים את שלום הציבור ע"י חוסר האחריות. וצריכים להבין, היום לכל אדם כמעט יש מצלמה בכיס אתה הוא יכול לתעד מה קורה וזה משתולל ברשתות החברתיות ובווטסאפ, אז למי שאין, יכול לחיות באשליה שאיש אינו יודע, אך מי שי שיש יש מחזות נוראים של אנשים העושים מנינים במשאיות בכדי להתחמק מהמשטרה, או ילדים היורקים על שוטרים וקוראים להם נאציים. האם אתם סבורים שיהיה קל למחוק מזכרון האנשים את המראות האלו? מה עליהם לחשוב כשרואים זאת? זה ממש מזעזע! והבאתי רק שתי דוגמאות ויש עוד אלפים רבים.
בקיצור, טוב לתת על כך את הדעת כבר עתה ולנסות למזער את הנזק, ועל הטענה שגם חילוניים נוהגים בחוסר אחריות, ראשית האם אנו משווים אותנו להם? אנו אלו שצריכים להוות דוגמא, ושנית, הם לא מתיימרים להיות עם חכם ונבון. ושלישית, אותנו כידוע מחפשים בנרות, אותם לא.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אפריל 01, 2020 8:13 pm

עצם השיח אודות תדמית הציבור החרדי, עוצר כו' וכה"ג - הינו מוטעה ומעוות ביסודו.
המדובר כאן הוא - בחיינו, בחיי ראשינו ושופטינו, בחיי אבותינו ורבותינו!
זוהי הנקודה העיקרית; לאחרי', למי שאינו קולט עדיין את חומרת ועומק הבעי', ניתן להשתמש בטיעונים שוליים (יחסית) התדמית וכל כיו"ב. וד"ל וק"ל.

רק לשם ההמחשה הנחוצה: דיווחו היום, כי הגרי"ט ווייס שליט"א נמצא 'חיובי' לקורונה. ישלח לו השי"ת רפו"ש במהרה!

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אפריל 01, 2020 8:23 pm

ידידי היקר, אתה צודק במאה אחוז, אך אם תכתוב ביקורת נוקבת במפורש, מיד יתקיפו אותך וכפי שקרה לי כאן בפורום, אז העצה היא להתחיל בעקיפין כגון חילול ה' ותדמית הציבור, וכשיפנימו זאת ניתן יהיה לתת מוסר ישיר.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' אפריל 01, 2020 8:46 pm

בא נתחיל עם בקורת על הישיבה בה למד ועל חסידי הג"ר דוד פיינשטיין "גדול הדור שלי" ועוד ועוד ועוד ונראה אם יכול לקבל בקורת

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אפריל 01, 2020 8:57 pm

זאב ערבות כתב:ידידי היקר, אתה צודק במאה אחוז, אך אם תכתוב ביקורת נוקבת במפורש . .

אין צורך בביקורת! (היא גם לא תועיל...).
יש להבהיר את חומרת הסכנה, היקפה ועומקה - ודי בזה.
ואשרי המדבר על אזניים שומעות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אפריל 01, 2020 9:01 pm

בכדי לעשות זאת צריך ראשית להראות היכן החסרון שבגללו לא מקשיבים למה שהמומחים אומרים. לאחר שיבינו שגם לרופאים יש דעת וחכמה ומצוה להקשיב להם, אז ניתן להסביר את חומרת המצב וכו' אחרת הם לא מקשיבים אל יאמרו לך אבל הגדול הזה והראש ישיבה הזה אמרו אחרת. ובפרט אם הם חושבים שהשוטרים רודפים אותם על לא עוול בכפיהם

איש קריות
שם מלא: איש כריות

הודעהעל ידי איש קריות » ד' אפריל 01, 2020 10:48 pm

תובנה קצרה בעקבות המצב, לא פופולארית אבל הכרחית.
אתמול פורסם כי על פי מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, ישראל הינה המדינה הבטוחה ביותר ממגפת הקורונה.
כל המדינות שהמגפה פרצה בהם בנקודת הזמן בה פרצה אצלנו נמצאים במקום אחר לגמרי.
מה הגורם לכל זה?
חסד ה' על עמו? קצת קשה לומר זאת בהתחשב בקורה בקהילות החרדים בחו"ל.
חסד ה' על נחלתו? אכן.
ואולם יש שליחים למקום.
ישבו כאן חבורת אנשים, יחסית מצומצמת, כבר לפני שבועות ארוכים כשהשמועות על מגיפה מסתורית בסין תפסה את כותרות העיתונים, והבינו שעליהם להערך במהירות לכל תרחיש שלא יבוא.
הצעדים שהם עשו לא היו פופולרים, לא תמיד הציבור אהב את החלטתם ולעיתים הם גם ספגו ביקורת על צעדיהם.
אולם הם היו נחושים ודבקים במטרתם - הצלת חיים, והקדימו כמעט תמיד בצעד אחד את העולם כולו.
כיום אנו רואים את פירות השקעתם.
האנשים האלה אינם אנונימיים.
ראש הממשלה, שר הבריאות, מנכ"ל המשרד וסגנו, ראש המערך לבריאות הציבור, ראש המל"ל ועוד רבים וטובים.
(מהיכרות אישית עם פקיד יחסית זוטר במשרד הכלכלה האחראי על המשק בשעת חרום באיזור מסוים בארץ, אני יודע על איזו השקעה מדובר. הפקיד הלז אין לו יום ואין לו לילה. בנו, שהוא במקרה גם חברותא שלי, מתלונן שהוא לא מצליח לדבר עם אביו כבר חודש)
חושבני שכולנו חייבים בהכרת הטוב גדולה מאד על פועלם!!!
מגדולי בעלי המוסר למדנו עד כמה יסודית היא מידת "הכרת הטוב" ביהדות, ואם זו נכונה כלפי חפץ דומם כיאור מצרים וודאי שהדברים נכונים כלפי יהודים גם אם אינם שותומ"צ. ( ואגב, חלק גדול מאד ממקבלי ההחלטות הינם יהודים שותומ"צ).
דווקא בימים אלו בהם אנו חווים על בשרנו משמעותו של חוסר הנהגה, עלינו להכיר תודה לאלו שבחמלת ה' על נחלתו צפו שני צעדים קדימה ובכך הצילו ויצילו עם רב מישראל.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 02, 2020 12:11 am

גא"מ.
[ולהעיר מעובדי' א, יז...].

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 02, 2020 12:25 am

הפצת המעיינות כתב:בא נתחיל עם בקורת על הישיבה בה למד ועל חסידי הג"ר דוד פיינשטיין "גדול הדור שלי" ועוד ועוד ועוד ונראה אם יכול לקבל בקורת

בקשת ביקורת... אז הנה היא לפניך viewtopic.php?f=67&t=41253&p=612606#p612606.
נאמר קבל האמת ממי שאמרה! אני מוכן לקבל כל ביקורת ולהודות על האמת, מה שאינו מקובל הוא שיקללו ויבזו כשלא מסכימים. ת"ח ניכרים בין השאר בדיבורם. ודבר נוסף, ביקורת זה דבר הכרחי, תוכחה זה סוג של ביקורת. כשאין ביקורת זה פותח פתח לדברים לא רצויים, דיקטטורה ודיקטטורים אינם סובלת ביקורת.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אפריל 02, 2020 6:49 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' אפריל 02, 2020 12:50 am

איש קריות כתב:תובנה קצרה בעקבות המצב, לא פופולארית אבל הכרחית.
אתמול פורסם כי על פי מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, ישראל הינה המדינה הבטוחה ביותר ממגפת הקורונה.
כל המדינות שהמגפה פרצה בהם בנקודת הזמן בה פרצה אצלנו נמצאים במקום אחר לגמרי.
מה הגורם לכל זה?
חסד ה' על עמו? קצת קשה לומר זאת בהתחשב בקורה בקהילות החרדים בחו"ל.
חסד ה' על נחלתו? אכן.
ואולם יש שליחים למקום.
ישבו כאן חבורת אנשים, יחסית מצומצמת, כבר לפני שבועות ארוכים כשהשמועות על מגיפה מסתורית בסין תפסה את כותרות העיתונים, והבינו שעליהם להערך במהירות לכל תרחיש שלא יבוא.
הצעדים שהם עשו לא היו פופולרים, לא תמיד הציבור אהב את החלטתם ולעיתים הם גם ספגו ביקורת על צעדיהם.
אולם הם היו נחושים ודבקים במטרתם - הצלת חיים, והקדימו כמעט תמיד בצעד אחד את העולם כולו.
כיום אנו רואים את פירות השקעתם.
האנשים האלה אינם אנונימיים.
ראש הממשלה, שר הבריאות, מנכ"ל המשרד וסגנו, ראש המערך לבריאות הציבור, ראש המל"ל ועוד רבים וטובים.
(מהיכרות אישית עם פקיד יחסית זוטר במשרד הכלכלה האחראי על המשק בשעת חרום באיזור מסוים בארץ, אני יודע על איזו השקעה מדובר. הפקיד הלז אין לו יום ואין לו לילה. בנו, שהוא במקרה גם חברותא שלי, מתלונן שהוא לא מצליח לדבר עם אביו כבר חודש)
חושבני שכולנו חייבים בהכרת הטוב גדולה מאד על פועלם!!!
מגדולי בעלי המוסר למדנו עד כמה יסודית היא מידת "הכרת הטוב" ביהדות, ואם זו נכונה כלפי חפץ דומם כיאור מצרים וודאי שהדברים נכונים כלפי יהודים גם אם אינם שותומ"צ. ( ואגב, חלק גדול מאד ממקבלי ההחלטות הינם יהודים שותומ"צ).
דווקא בימים אלו בהם אנו חווים על בשרנו משמעותו של חוסר הנהגה, עלינו להכיר תודה לאלו שבחמלת ה' על נחלתו צפו שני צעדים קדימה ובכך הצילו ויצילו עם רב מישראל.

הכל נכון, אך אין שום הסבר מדעי למה כאן יש הכי קצת חולים במצב קשה וחלילה מתים ביחס לשאר העולם מאלו שכבר חלו. בהם מדינות בסדר גודל של ישראל עם מערכת בריאות איתנה, שמספר המתים והמונשמים גבוה בהרבה. נקווה שזה ימשיך כך.

ועוד נקודה, בתחילת הדרך כשהתחילה המגיפה היתה תחושה שאחרי משבר הקורונה העולם לא יחזור למה שהיה, והרבה חילונים יהרהרו בתשובה כשיראו את אפסיות האדם, ועתה האווירה ברחוב הכללי היא עליהום על הציבור החרדי, והפיכתם למצורעים , שהם ומנהיגיהם ביכול הביאו עלינו את האסון הזה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' אפריל 02, 2020 12:55 am

כידוע הקב"ה שומר על כח הבחירה של האדם וככל שיש יותר סיבות לשוב בתשובה כך גדל הצד שכנגד.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 02, 2020 12:14 pm

כמי שקרוב לעולם התשובה אני דווקא יכול להעיד שישנה התעוררות מסוימת. אולי לא כפי שציפינו, אבל קיימת.
חבל רק שחלק ממנה נגדע בעקבות ההתנהלות חסרת האחריות של מיעוט מקהילות היראים.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אפריל 02, 2020 12:33 pm

מילא אתה מאשים חלק מקהילות היראים שבגינם החילונים כועסים גם עליך (אף שזו שנאת עמי ארצות הגדולה משנאת האומות! עטופה בעטיפה כזו או אחרת), נו מילא, שם אתה נגוע.
אבל כשאתה מאשים אותם בכך שמחמת זה לא יהיה מנוף לחזרה בתשובה, מלבד הגיחוך האמיתי שבדבר, הרי הקב"ה לא ביקש ממך מה שאינך יכול... תודה.. אלא שאולי זו שנאה אישית מצויה?
מלבד זאת, הנה הרשעים עושים ויעשו הכל בשביל להשניא את ציבור היראים, מה שגם נגד אחרי התפכחות מלחמת תשל"ד

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 02, 2020 12:40 pm

קו ירוק כתב:מילא אתה מאשים חלק מקהילות היראים שבגינם החילונים כועסים גם עליך (אף שזו שנאת עמי ארצות הגדולה משנאת האומות! עטופה בעטיפה כזו או אחרת), נו מילא, שם אתה נגוע.
אבל כשאתה מאשים אותם בכך שמחמת זה לא יהיה מנוף לחזרה בתשובה, מלבד הגיחוך האמיתי שבדבר, הרי הקב"ה לא ביקש ממך מה שאינך יכול... תודה.. אלא שאולי זו שנאה אישית מצויה?
מלבד זאת, הנה הרשעים עושים ויעשו הכל בשביל להשניא את ציבור היראים, מה שגם נגד אחרי התפכחות מלחמת תשל"ד

לא יודע כמה נגיעה יש לכבודו לעולם התשובה. היכן שאני חי אין "רשעים" ואין "שנאת עמי הארץ", ישנם בסך צעירים תוהים מחפשי דרך שצמאים וכמהים למעט יהדות.
דא עקא שבימים כאלו אני נאלץ לעמוד בפני מבול של שאלות על התנהלות של חלק מהחרדים, וחמור מכך: על ההנהגה הרוחנית, ללא יכולת מענה, מה שלא מוסיף כבוד וחשק לאף אחד להתקרב ליהדות בעת הזו.
לא הבנתי גם למה יש גיחוך בטענתי. אותנו לימדו מגיל צעיר שעלינו לקדש שם שמים בהתנהגותינו על כל צעד ושעל. בנסיעה באוטובוס, בהליכה ברחוב וכדו'.
דומני כי התנהלות מופקרת כמו זו שהייתה כאן ברור היה לכולם שתצא לרשות הרבים ולאמצעי התקשורת, כך שגם אם אין בדבר משום סכנה יש לקחת בחשבון את החילול ה' הנורא שנגרם בשל כך.
נערך לאחרונה על ידי איש קריות ב ה' אפריל 02, 2020 12:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 02, 2020 12:44 pm

איש קריות כתב:
קו ירוק כתב:מילא אתה מאשים חלק מקהילות היראים שבגינם החילונים כועסים גם עליך (אף שזו שנאת עמי ארצות הגדולה משנאת האומות! עטופה בעטיפה כזו או אחרת), נו מילא, שם אתה נגוע.

לא יודע כמה נגיעה יש לכבודו לעולם התשובה. היכן שאני חי אין "רשעים" ואין "שנאת עמי הארץ", ישנם בסך צעירים תוהים מחפשי דרך שצמאים וכמהים למעט יהדות.
דא עקא שבימים כאלו אני נאלץ לעמוד בפני מבול של שאלות על התנהלות של חלק מהחרדים, וחמור מכך: על ההנהגה הרוחנית, ללא יכולת מענה, מה שלא מוסיף כבוד וחשק לאף אחד להתקרב ליהדות בעת הזו.

הצעירים הנ"ל מעוניינים ביהדות, או בהשתייכות סוציולוגית?
(ובמילים אחרות, מה הקשר בין שאלות על ההתנהגות של חלק מיראי ה' לבין התורה"ק כשלעצמה?)

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 02, 2020 12:47 pm

השאלה שלך מצוינת. אבל תסכים איתי שגם אתה פועל בדיוק כך.
קשה מאד עד בלתי ניתן לעשות את ההבחנה בין התורה לשומריה, מה גם שמדובר במישהו מבחוץ שאין לו את הכלים לערוך הבחנה כזו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 02, 2020 1:05 pm

על עצמי אינני יכול להעיד (אני רק יכול לומר שאני מנסה להבחין כנ"ל), אבל אליבא דאמת, במהלך השנים היו לי הרבה שיחות עם צעירים מחפשי דרך (בייחוד כאלו שגדלו בבתים שומרי מצוות...) וזה אחד מהנושאים שבהם אני משתדל לדון.
לענ"ד, ההבחנה הזאת היא אחד מהיסודות ההכרחיים ביותר לכל יהודי, ואני הקטן סבור שהיא בהחלט אפשרית, ובניתן גם להנחילה ולבארה היטב למי שבא מבחוץ.

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 02, 2020 1:07 pm

אשריך. לא כולם זכו כמוך.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' אפריל 02, 2020 1:13 pm

קיבלתי:
יקירי הנחמד, מחמל ליבי, אהוב עלי מאד מזה שנים רבות, ועתה עצוב לי מאד ממנו...
אנא – חזור בך, כל עוד לא מאוחר מדי, אל נא תחשוב שנתוניך הם יותר נכונים מאשר נתוניו של קדוש ישראל רבנו הגרח"ק, שמחשבותיו משוטטות בשמים ובארץ, ואין לנו שיור רק התורה הזאת...
שאל למשל את... ולא היו לו ילדים שנים רבות (אינני זוכר אם המספר 14 שעולה בזכרוני הא נכון, אבל בוודאי יותר מעשר שנים) והלך למרן הגרח"ק, ואמר לו (כדרכו – בלי שום חקירה ומחשבה מוקדמת, במשפט קצר אחד) – תלמד מסכת קידושין. וכך עשה במשך כמה חדשים עמל על מסכת זו, ובא לפני מרן ואמר לו שעשה כדבריו, ואמר לו (שוב: בלי טיפת חשיבה, כמו שהוא עונה על המסובכים בשאלות, הן בלימוד והן בהלכה): אם כן – מגיע לך על פי הדין שיוולד לך בן! (אתה יכול לומר משפט כזה???), וכמו באגדות: באותה שנה נולד לו בן ראשון.
שאל למשל אותי, שהייתי צמוד אליו בזמן מלחמת המפרץ, היאך הוא ידע את כל מה שקורה (ואף מרן הגראי"ל זצ"ל... אמר שבוודאי שאפשר לסמוך על דברי הגרח"ק, שהרי אמנם אין זו דרכנו, אבל מאחר שהוא אמר – זה פשוט שהוא יודע את האמת), ואף שכל נתוני המודיעין ונתוני הג"א (פיקוד העורף דאז) היו הפוכים, כך אמר מרן ב"חוסר אחריות ממדרגה ראשונה", ואם היית אז – היית מוציא כתבי פלסתר כמו עכשיו ר"ל...
שאל למשל את הפוסק הצדיק והיקר, הרב... על השלישיה שהיו במעי אשתו לפני יותר מ-40 שנה, והרופאים אמרו מה שאמרו בענייני דילול עוברים וסכנה וכו', והלך לרב הוברמן זצ"ל, "הצדיק מרעננה" לשאול אם לשמוע לדעת הרופאים, ואמר לו שהוא אינו יודע, אבל מחר יש לו סנדקאות, והוא ישאל את אליהו הנביא מה לעשות (משום מה הוא לא אמר לו שבלי נתונים רפואיים הוא לא יכול להכריע...), ולמחרת אמר לו לא לשמוע לרופאים, אלא לחכות עד חנוכה, ואז יוולדו לו שלישיה, שתי בנות ובן, וכך הוה – לידת השלישה היה בדיוק בערב חנוכה.
הדבר האחרון שאספר לך עליו הוא סיפור מוכר מאד על אדם, שקראו לו מרדכי הצדיק, והוא אמר כמה דברים משונים נגד המציאות הריאלית, כמו לא ללכת לסעודתו של אחשוורוש, שכל הפוליטיקה אמרה שבוודאי שצריך ללכת כי זה פיקוח נפש וכו', וביותר – לא להשתחוות להמן, דבר שגם ההלכה היתה נגדו, וטענו שבגללו יהיה פוגרום בעם ישראל, וכל הגזירות שיצאו היו בגללו (קצת דומה לטענות של אהוב נפשי על השוכבים בבית חולים עם מחסור בנשימה וכו'...) – ובסוף האמת הידועה מי הצודק ומי הקטנצ'יק, שנשאר עם המכנסיים למטה...
עד כאן.
סיום: יקר שלי, אהוב נפשי, אנא התעשת נא, חזור בך ברגע זה מכל הטומאה שיצאה מפיך (או ממקלדתך...) נגד גדול העולם, הגם שהכרעותיו שונות מהנתונים שהבאת, הגם שמה שנראה בשטח הוא לטובתך ולא לטובתו, זה כל כך פשוט שאין לנו שיור בעולם ללא שנסמוך בעיניים עיוורות על גדולינו, אמנם ישנם שהולכים לפי שרירות עיניהם והם המחליטים על גורלם, וסופם יהיה כסוף כל מי שהולך בשרירות ליבו, מי שמחמיר כאן ומיקל כאן – שלא עפ"י ראשם של גדולי ישראל – אינני מקנא בו. אנא, בכל לשון של תחינה, אינני מוצא את נפשי מרוב דאגה לך – אל נא תסתפח אל נחלתם של הסומכים על עצמם ועל "נתוניהם"...
חזור בך, חזור בך, חזור בך, אמנם אצלי תישאר תמיד בלב חבר אהוב ויקר מאין כמוהו, שנפשי יוצאת אליך בדברי (וכשייגמרו רגעי הניסיון הזה – עז רצוני לחבק אותך אל ליבי, בינתיים אני/אתה נגוע, תרתי משמע...).
אנא, תעשה לי טובה, ותעשה לעצמך טובה, וגם לכל הדורות הבאים תאיר ותזרח זכותו ושכרו של הצדיק הרב יואל שילה, שזכתה להיכנס לאורם של הצדיקים, שלא מקשים את עורפם, ומקבלים תוכחה וחוזרים בהם – אין ערוך לגובה נשמתם המאירה...
אקווה שאינך כועס עלי, אני מעיד שמיים וארץ שהכל נעשה לכבודך ולטובתך, והאהבה מקלקלת את השורה...

השבתי:
פשוט לא הבנת אותי.
כל הנידון של רוח הקודש, וברכות צדיק, הוא מישור אחד, חשוב ככל שיהיה, ונכון ככל שיהיה, אך אין שום קשר בינו לבין הנהגה.
ברכות, תפילות, וכל כיו"ב - מעוגן בגמ' - ילך אצל חכם ויתפלל עליו, וממילא זה לגיטימי
אפשר לדון על פלוני אם יש לו רוח הקודש, אם ברכותיו מתקיימות, וכל כיו"ב, זה לא הדיון, ואין בזה שום נפ"מ מעשית.
אבל יש עוד גמרא, שלמרות האיסור החמור של מורה הלכה בפני רבו, ואצ"ל להזכיר לך את המהלך של הגר"ח שמואלביץ' בזה, איסור זה מועף החוצה בבעיטה ככל הנוגע לפיקוח נפש, ששם ההלכה שאין חולקין כבוד לרב, ומותר להורות הלכה בפני רבו.
כתוב כאן דבר פשוט - פיקוח נפש מעל הכל, וחכם כמוך יכול ללא קושי להביא לזה ראיות רבות.
אם דוחה ספק ספיקא של חילול שבת ויוהכ"פ, ואם מאכילים את החולה ביוהכ"פ כשיש מחלוקת רופאים וכל כיו"ב - אזי חכם כמוך צריך להבין שכשיש חשש פיקו"נ אפילו של יחיד - אין חולקין כבוד לרב, במילים אחרות כל מה שכתבת לא רלוונטי.
ק"ו כפול מיליון - כשיש מגיפה משתוללת, וכל אחד שמכיר את הנתונים יודע שמדובר בפיקו"נ ודאי של מאות, אלפים ואולי רבבות רח"ל, שמהם רבים רבים מהעם היושב בני ברק - אין חולקים כבוד לשום רב, וצריך להכריז ברמקולים שאסור לשמוע לו.
אותה הנחיה אומללה, שגרמה לחיידרים כוללים וישיבות להשאר פתוחים - גרמה למצב הקטסטרופה שרק מתחיל בבני ברק כעת, ולחילול השם שאין כמוהו.
אתה יודע כמה בכולל בית הלל נדבקו כי הכולל נשאר פתוח? כמה בתפרח? כמה בפוניבז' של הרב מרקוביץ'?
או שאתה לא יודע את הנתונים, או שאתה מתעלם מהם
המוזר הוא שאני זעקתי את זה איך שיצאה ההוראה הזו, לאחד מידידי - נכדו של הגרח"ק, וחוץ מחיוך לא זכיתי לשום התייחסות.
מדוע אני, שאין לי רוח הקודש מיד הבנתי, וסגרתי את עצמי בבית, לא הלכתי לכולל, לא לתפילות במנין, ולאחר מכן החלתי ללבוש כפפות, וכעת גם מסכה - והחכמים המחוכמים של בני ברק לא הבינו דבר כזה פשוט?
אני מקוה שגם בפני בית דין של מעלה אוכל לומר - ידי לא שפכו את הדם הזה.
אם הבנת אותי עד כאן - תוכל להמשיך לשלוח לי חיבוק וגם נשיקה וירטואלים.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' אפריל 02, 2020 1:36 pm

ישנה שכונה גדולה בעיר בשם-....., תושביה ברובם גם החרדים - מתקדמים יותר ומחוברים לתקשורת,
היו קשובים מתחילת המצב להוראות במלואם, הרבנים שם היו הראשונים להתייצב ולהורות על כל החומרות בענין,

אותי זה עורר לחשוב שבכל זאת, כל כל ההשתדלות, והחובות שלה, יש כאן מישהו שמנהל את הענינים מלמעלה,
ואסור לשכוח את זה לרגע.

א. מי שמנהל את העניינים הוא זה שציווה להישמר, וכלל לא ברור שזה שייך לענין של השתדלות, לכאורה 'חוץ מצינים ופחים' נאמר גם על ציבור.

ב. אם אתה מדבר על יישובי טלז סטון, זו דוגמא לאי חיבור לנתונים. היה כאן הדבקה גדולה בהתחלה ממקור מסוים, ומאז כמעט ולא היו הדבקות.

ג. אני מיעטתי מכתיבתי בענין גם בעקבות ההתכתבות אתך באישי. אבל אני מצפה מחלק מהכותבים כאן שגם אם הם לא מסכימים לגמרי, לפחות שנראה קצת קצת חשבון נפש ולא רק התגוננות, המצב כעת הוא שכל חולה שביעי במדינה הוא מבני ברק!
נערך לאחרונה על ידי שומע ומשמיע ב ה' אפריל 02, 2020 2:04 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' אפריל 02, 2020 1:58 pm

יואל שילה כתב:אבל יש עוד גמרא, שלמרות האיסור החמור של מורה הלכה בפני רבו, ואצ"ל להזכיר לך את המהלך של הגר"ח שמואלביץ' בזה, איסור זה מועף החוצה בבעיטה ככל הנוגע לפיקוח נפש, ששם ההלכה שאין חולקין כבוד לרב, ומותר להורות הלכה בפני רבו.

איפה כתוב בגמרא שבמקום פיקו"נ תלמיד יכול לחלוק על רבו?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' אפריל 02, 2020 2:05 pm

ה' ירחם:

במדגם בבני ברק של מכבי 38 אחוז מהמבוטחים שנבדקו חולים בקורונה

איש קריות

הודעהעל ידי איש קריות » ה' אפריל 02, 2020 2:07 pm

שומע ומשמיע כתב:

ואסור לשכוח את זה לרגע.

א. מי שמנהל את העניינים הוא זה שציווה להישמר, וכלל לא ברור שזה שייך לענין של השתדלות, לכאורה 'חוץ מצינים ופחים' נאמר גם על ציבור.

ב. אם אתה מדבר על יישובי טלז סטון, זו דוגמא לאי חיבור לנתונים. היה כאן הדבקה גדולה בהתחלה ממקור מסוים, ומאז כמעט ולא היו הדבקות.

ג. אני מיעטתי מכתיבתי בענין גם בעקבות ההתכתבות אתך באישי. אבל אני מצפה מחלק מהכותבים כאן שגם אם הם לא מסכימים לגמרי, לפחות שנראה קצת קצת חשבון נפש ולא רק התגוננות, המצב כעת הוא שכל חולה שביעי במדינה הוא מבני ברק!

מסתבר שכוונת הרב הנוטר לשכונת הר נוף

שמש

הודעהעל ידי שמש » ה' אפריל 02, 2020 2:18 pm

יושב הארץ כתב:ה' ירחם:
במדגם בבני ברק של מכבי 38 אחוז מהמבוטחים שנבדקו חולים בקורונה

אכן, זו ההערכה המלאה:
מנכ״ל מכבי רן סער מעריך כעת בוועדת קורונה בכנסת - ״38% מתושבי העיר בני ברק חולים. מדובר בכ-75.000 איש״.
אבל החכמולוגים כאן ימשיכו להצדיק את פתיחת המוסדות והמניינים וכו' שככה''נ הם הגורמים הישירים להפצה הרחבה של הנגיף (ובהמשך יתכן שגרמו אף לרבים שלא השתתפו ב'חגיגות ההדבקה' האלו להידבק כשנאלצו לצאת לצרכים חיוניים ולגיטימיים וכדומה). מייאש.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אפריל 02, 2020 2:30 pm

איש קריות כתב:

לא הבנתי גם למה יש גיחוך בטענתי. אותנו לימדו מגיל צעיר שעלינו לקדש שם שמים בהתנהגותינו על כל צעד ושעל. בנסיעה באוטובוס, בהליכה ברחוב וכדו'.
דומני כי התנהלות מופקרת כמו זו שהייתה כאן ברור היה לכולם שתצא לרשות הרבים ולאמצעי התקשורת, כך שגם אם אין בדבר משום סכנה יש לקחת בחשבון את החילול ה' הנורא שנגרם בשל כך.

לא הבנת דברי.
יש ויש מי שמלבה שנאה בזדון, וזה מרחיק אנשים רחוקים שאולי היו רוצים להתקרב. אין לנו אלא להצטער על כך, אבל הקב"ה לא מבקש יותר ממה שאפשר.
לא כל מה שחילוני קורא לו התנהגות לא אחראית, היא באמת כזו, ואם משום כך מלבים בזה שנאה נגד החרדים, לא משום כך נשנה דרכנו. וזה לא רק כלפי תקופה זו.
גם בהפגנות השבת 70 שנה היו שליבו שנאה, אז מה? אנחנו קודם כל דואגים לעצמנו שלא נתקרר, ולמחות, ורק אח"כ דואגים לרחוקים.
אני מקצר, כי הכל מקופיא, בלחץ ערב החג.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' אפריל 02, 2020 2:50 pm

כעת אני רואה שצישטלתי שני דברים
בגמ' יומא כתוב 'ראה תינוק שנפל לבור עוקר חוליא ומעלהו והזריז הרי זה משובח ואין צריך ליטול רשות מבית דין', ועוד דוגמאות שאין צריך ליטול רשות מבית דין.
ובשו"ע יו"ד רמ"ב י"א איתא - לאפרושי מאיסורא, כגון שרואה אדם שעובר עבירה מפני שאינו יודע שהוא אסור, או מפני רשעתו, מותר להפרישו ולומר לו שהוא אסור, בפני רבו, שבכל מקום שיש חילול השם אין חולקין כבוד לרב.
ולמדתי משם ק"ו לדידן, אם כי ברור לי שזה גם מה מונח בגמ' יומא שהבאתי

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' אפריל 02, 2020 3:13 pm

אחזור שוב על שאלתי:
לא מצינו אלא להורות במקום הרב כשהרב שותק. להורות בניגוד לדבריו מנין?

שבע

הודעהעל ידי שבע » ה' אפריל 02, 2020 3:17 pm

שש ושמח כתב:אחזור שוב על שאלתי:

פקוח נפש דוחה כל התורה כולה
חוץ מג' החמורות

די עם ה''חסידות השוטה''

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' אפריל 02, 2020 3:25 pm

השאלה היתה ממוענת להרב יואל שילה שליט"א שכתב שיש גמ' על הנושא.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ה' אפריל 02, 2020 11:46 pm

אחותי, מחנכת בתיכון, ביקשה ממני לכתוב לה מאמר למסור בקו טלפון לפני תלמידותיה.
זה מה שכתבתי לה -
קורונה.docx
(15.76 KiB) הורד 201 פעמים

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ו' אפריל 03, 2020 1:47 am

אולי כאן המקום לפרוק מועקה שהולכת אתי כל השבוע:

קול שוועת בת עמי מארץ מרחקים, מדי שעתיים לערך מגיעה בשורה על פטירתו של עוד יהודי ממקום כלשהו ברחבי העולם, ובכל רגע נתון מוטלים אלפים מאחב"י על ערש דווי, חלקם במצב שמתייסרים ואין מי שיושיע.

ומשום מה השיח שלנו בארה"ק הוא רק על איך אנחנו משתדלים להמנע מלהגיע לקטסטרופה שלהם ועד כמה עלינו להזהר בכל ציוויי הרופאים והראיה ששם באמריקה שלא צייתו וכו' וכו'. ואילו התחושה של הערבות ההדדית, התחושה שכשהם בצרה אזי גם אנחנו בצרה, וכשלהם כואב אזי גם לנו כואב - האם קיים כזה דיבור בקהילותינו? האם יצא קול קורא מטעם גדולי א"י או רבני השכונות להעתיר בעד אחינו שבבבל בעת צרתם ?

למה ברור שכאשר בא"י יש 'מצב' אזי בלייקווד מתפללים, וכשאילו שם יש 'מצב' ורבתה תאניה ואניה אנחנו מחשים?

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ו' אפריל 03, 2020 2:28 am

שש ושמח כתב:אחזור שוב על שאלתי:

המקורות שציינתי אכן לא מדברים על לחלוק על הרב, אלא שאין צורך לשאול בי"ד, או על כך שמותר להורות במקום הרב.
לגבי לחלוק על הרב - מצאנו ש'חכם שטימא אין חברו רשאי לטהר אסר אין חבירו רשאי להתיר' (נדה כ:).
אמנם, ראה בחולין מ"ד: 'וכיון דאורי בה חכם היכי אכל מינה... הני מילי מילתא דתליא בסברא רבה בר בר חנה אגמריה סמך'
אך כל זאת בדבר התלוי בקבלה מרבותיו, או בסברא, אך לא בשגיאה.
ראה בסנהדרין ו'. 'דן את הדין וזיכה את החייב וחייב את הזכאי טימא את הטהור טיהר את הטמא מה שעשה עשוי ומשלם מביתו... אמר ליה רב ספרא לרבי אבא דטעה במאי אילימא דטעה בדבר משנה והאמר רב ששת אמר רב אסי טעה בדבר משנה חוזר, אלא דטעה בשיקול הדעת', כלומר כשהטעות בשיקול הדעת הדין קיים, אך ישלם את הטעות, ואם חזר בדבר משנה - הדין בטל.
ועוד, איתא בריש הוריות לגבי קרבן שבי"ד מביאים על שגגתם, שבעטיה הציבור נכשלו באיסור כרת, וקרבן זה פוטר את כל הציבור, אך אם יש תלמיד שהגיע להוראה - הוא צריך להביא קרבן יחיד על שגגתו, מאחר ואיננו נגרר אחר הוראת בית הדין אלא סמך על הוראת עצמו, ומוכח שם שמי שהגיע להוראה אסור היה לו לסמוך אפילו על הסנהדרין, אם ברור לו שהם טועים. שוב - אפילו על הוראת הסנהדרין - אסור היה לו לסמוך!
ומה הנידון שלנו, רב חשוב ככל שיהיה, ששמע דבר שכלל לא הבין על מה מדובר, ובפרט לא על איזה סדר גודל אסון מדובר, ובשתי מילים שלו שהופצו לכלל ישראל נגרם שמוסדות רבים נותרו פתוחים וגרמו לפצצה ביולוגית שהתפוצצה כצפוי, והקטסטרופה התבררה רק לאחר שבועיים, וגם הוא עצמו הבין מאוחר מדי את הטעות, ומורה אחרת לגמרי.
ובא איש פשוט ככל שיהיה, אך מצוייד במידע המתאים, ופונה לאחד מבני ביתו המקורבים בזעקות - רוצחים, אתם תרצחו את כולנו, לך מיד לרב וספר לו את הנתונים האמיתיים כדי שיחזור בו, ומתייחסים אליו בביטול ובחיוך, והפצצה מתפוצצת.
האם אסור היה לו לחלוק על אותו גדול?
יש לך איזה צד כזה?
עדיין היום קיבלתי מכתב מידיד בני ברקי המוקיע אותי 'אתה חושב בשם ה"פיקוח נפש הקדוש" וסיסמאות אחרות, שהוצאו מהקשרם ההלכתי והפכו להיות רחוביים, שמותר להלעיב במלאכי אלוקים, ושניכם ראויים לאותם מלקות'...

בבית הכנסת שהתפללתי בו - חדלתי להתפלל כשראיתי את הזלזול בריקוד אחר התפילה בעת סיום מסכת של אחד המתפללים ואכילת הקוגל המשותפת.
הגבאי התעניין מדוע אינני מגיע, והסברתי לו את החשש הכבד שלי, וזאת לאחר ששוחחתי שלש פעמים עם אחד המתפללים שעבר את גיל שבעים - והוא צחק בפני, שהקורונה לא אוהב קוגל.
הגבאי לקח זאת לתשומת לבו, והחל בפיזור המתפללים לריחוק בין אחד לשני, וכשהיה מלא - שלח חלק לעזרת הנשים
היום, לאחר שבועיים וחצי, התגלו שני חולים ממניין זה [שלמדו יחד אחר התפילה בחדרון קטן], ואין לי שום ספק שאם המניין היה ממשיך במתכונתו הקודמת - רבים היו נדבקים.
התקשרתי לגבאי להודות לו על הצלת החיים של המתפללים המבוגרים, והוא סיפר לי שצחקו עליו, אבל הוא אמר להם צוחק מי שצוחק אחרון

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ו' אפריל 03, 2020 2:40 am

אום אני חומה כתב:למה ברור שכאשר בא"י יש 'מצב' אזי בלייקווד מתפללים, וכשאילו שם יש 'מצב' ורבתה תאניה ואניה אנחנו מחשים?

בקהילות בהם יש 'אגף' בחו"ל - כמו זו שאני הק' חלק ממנה, ואני יודע גם על קהילות נוספות - השבר בחו"ל מורגש היטב באה"ק ומתבטא ג"כ בתפילות ובתחנונים (וכן, גם בלחץ מוגבר בכל הקשור לשמירה על הנהלים...).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אפריל 03, 2020 4:56 am

חרסון כתב:
אום אני חומה כתב:למה ברור שכאשר בא"י יש 'מצב' אזי בלייקווד מתפללים, וכשאילו שם יש 'מצב' ורבתה תאניה ואניה אנחנו מחשים?

בקהילות בהם יש 'אגף' בחו"ל - כמו זו שאני הק' חלק ממנה, ואני יודע גם על קהילות נוספות - השבר בחו"ל מורגש היטב באה"ק ומתבטא ג"כ בתפילות ובתחנונים (וכן, גם בלחץ מוגבר בכל הקשור לשמירה על הנהלים...).

הסיבה פשוטה ביותר. רוב תושבי חו"ל ביקרו בארץ או למדו בה ולכן מרגישים קשר מהיכרות למקום וליושביו, אך בקרב הציבור החרדי מעטים יחסית עזבו אי פעם את הארץ ובדרך כלל רק לצורך גדול, כך שאין להם כמעט מושג מה נעשה בקהילות בחול פרט לאי אלו ידיעות וכמו כן יש להם ידיעה מועטת הל הגדולים שבחו"ל וסוברים שאנו כיתומים שאין להם אב. כלומר הם מנותקים מההוויה שלנו ולכן יש חסרון ברגש. אך אותי כבר שאלו כמה לדווח עליהם על מה נעשה והביעו את דאגתם וחרדתם.

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ו' אפריל 03, 2020 9:16 am

יואל שילה כתב:רב חשוב ככל שיהיה, ששמע דבר שכלל לא הבין על מה מדובר, ובפרט לא על איזה סדר גודל אסון מדובר, ובשתי מילים שלו שהופצו לכלל ישראל נגרם שמוסדות רבים נותרו פתוחים וגרמו לפצצה ביולוגית שהתפוצצה כצפוי, והקטסטרופה התבררה רק לאחר שבועיים, וגם הוא עצמו הבין מאוחר מדי את הטעות, ומורה אחרת לגמרי.
כִּכְסִיל שׁוֹנֶה בְאִוַּלְתּוֹ כֶּלֶב שָׁב עַל־קֵאוֹ:

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' אפריל 03, 2020 9:31 am

אום אני חומה כתב:אולי כאן המקום לפרוק מועקה שהולכת אתי כל השבוע:
...
למה ברור שכאשר בא"י יש 'מצב' אזי בלייקווד מתפללים, וכשאילו שם יש 'מצב' ורבתה תאניה ואניה אנחנו מחשים?

תלמוד בבלי מסכת תענית דף כא עמוד ב
אמרו ליה לרב נחמן איכא מותנא בארעא דישראל גזר תעניתא אמר אם גבירה לוקה שפחה לא כל שכן, טעמא דגבירה ושפחה הא שפחה ושפחה לא

[כמובן שבכל מצב צריכים להצטער בצערן של אחינו, אבל יש חילוק בין זל"ז]

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ו' אפריל 03, 2020 9:38 am

אם כוונתך שאני הוא הכסיל - אני מוכן לחזור על כך שוב ושוב, וגם לצעוק בקולי קולו.
בבית דין של מעלה אוכל לומר בבטחה שידי לא שפכו את הדם הזה
לפני שבועיים וחצי זעקתי מרה על מי מהמתפללים במניין הקבוע שלי, וחייכו, ואני הפסקתי לפקוד את בית הכנסת
הגבאי לקח זאת ברצינות והעביר את המניין לאולם הגדול של בית הכנסת ולא לחדר הקטן שלו, והחל לפזר את האנשים למרחקים בין זה לזה, וכשהמקום התמלא - שלח לעזרת הנשים.
צחקו עליו, והוא אמר שצוחק מי שצוחק אחרון
אמש התבשרנו על שני חולים ממניין מצומצם זה, שאין שום ספק שאלמלא הצעקות שלי והתושיה של הגבאי - היו מדביקים את הציבור, שבתוכו כמה שעברו את גיל שבעים.
כלומר, שאם הייתי ממשיך להיות במיינסרטים, בהחלט יתכן שעם האסטמה שלי הייתי היום במצב אנוש, רח"ל [אולי לשמחת כמה אנשים].
הערך הקדוש של 'גדול הדור' ו'רוח הקדש' נדחה בפני פיקוח נפש, בפרט של מאות מאות רח"ל, וגם מפני חילול השם האדיר שזה גרם.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' אפריל 03, 2020 10:35 am

המספר 75,000 חולים בב"ב לא סביר בעליל, אם כן היו אמורים להיות שם לפחות כמה מאות מתים.
הפרופסור השוטה חישב ש38% מהנבדקים בב"ב יצאו חיוביים, כלומר ש38% מתושבי ב"ב חולים. ולא הבחין שלא כל תושבי בני ברק הולכים להיבדק אלא רק בעלי תסמינים.
המצב שם נורא, אבל לא צריך להיסחף.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 03, 2020 10:53 am

אותי לימדו שכל נפש בישראל היא עולם מלא

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 7 אורחים