מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חשבון נפש עצמי לימים אלו

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
שבע

Re: חשבון נפש עצמי לימים אלו

הודעהעל ידי שבע » א' אפריל 05, 2020 10:46 pm

תתעטף בחסידותך
ואל תעטוף אותה בשפה תורנית

גענוג!

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' אפריל 05, 2020 10:47 pm

בדיוק!
ועל רדידות הדיון ועל חוסר האחריות ועל האלימות שנקטו כלפי כמה מגאוני התורה שליט"א שרצו להורות ברבים אחרת, כותב אותו אברך עלום שם 'אילו זכינו היינו מתנהלים כך'. הוא יכול להמשיך להתנהל כך...
ולמצטט יש לי גם פסוק יפה "ונער קטון נוהג בם" ואכמ"ל

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' אפריל 06, 2020 12:54 am

ש. ספראי כתב:שעון יד... שעון יד...
הגרח"ק אמר לי בעצמו שכך אומרים בשם החזו"א ושזה חומרא, וצריך להחמיר.
להחמיר!!! לא מדינא!!!

אבל רח"ק מחמיר בזה לכל העולם כולו, כגדול כקטן.

אני לא מבקש לעורר שוב את הדיון הזה, שהוקדשו לו כאן יותר מאשכול אחד, אלא רק לומר שלענ"ד המצווה החדשה הזו, שירדה לעולם בקיץ תשע"ב, מלמדת על משהו הרבה יותר גדול (יעוי' כאן http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 60#p613003), אבל לא מקובל לדבר על כך בגלוי בפורום זה.

(ולכן אבין בהחלט אם תגובה זו תימחק).

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' אפריל 06, 2020 1:50 am

ש. ספראי כתב:רבנו פסק ע"פ תורה, וע"פ תורה כך הייתה ההוראה באותו הזמן. שהמצב מחייב להחמיר בעסק התורה ברבים למול סכנה שגדרי ההלכה אינם מחשיבים אותה לפיקו"נ בהתכנסות בלימוד תורה.
וכשהמצב המציאותי השתנה, כך ע"פ רום דעתו, ההוראה השתנתה היכן שהשתנתה.

זה לא יתכן כיון שהמצב לא השתנה.
אומנם מספר החולים עלה, אבל קצב ההדבקה היה צפוי מראש.
יש רק שתי אפשרויות, או שהגר"ח היה מורה גם כעת להמשיך ללמוד כרגיל אילולי המשטרה, או שלא היו לפניו הנתונים הנכונים.
ש. ספראי כתב:נכון מאד.
אם אתה חסיד ספינקא- הייתי מצפה ממך לציית להוראות הרבי מספינקא.
אם אתה תלמיד של מרן ר' גרשון- היית מצפה ממך לציית לו
ואם אתה תלמיד של הרבי מויזניץ- לא משנה איזה ויזניץ- הייתי מצפה ממך להקשיב לו, בתמימות, בפשטות ובראש מורם.
חשבתי לתומי שדברים אלו מובנים ופשוטים לחברי פורום אוצה"ח. טעיתי. (אולי הנכד שלי לא סיפר לי את כל הנתונים....).

אם רבך היה מורה נגד הלכה פורשת בשולחן ערוך לא היית תמה, מבקש להבין? זה לא היה טורד את מנוחתך?
ש. ספראי כתב:אני, אגב, לא עונד שעון יד כבר כמה וכמה שנים. חצי שעה אחרי שהגרח"ק אמר לי להחמיר, נעצר שעון ידי החדש והפסיק לעבוד. מאז אני לא עונד שעון יד... (מה היה בחצי שעה הזאת? אינני זוכר. באמת...).
יאללה, תתחילו לגחך....
מה לעשות שיש לי אישית מאות סיפורים כאלה, והחי לא יכחיש את החי. (לא. סיפורים של פאשלות אין לי. אולי לאחרים יש. לי אין).

כבר נכתב כאן שסיפורי מופתים אינם עניין לכאן, אין לאיש ספק בגדלותו של הגר"ח ולא צריך הוכחה לזה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' אפריל 06, 2020 12:10 pm

מתוך שיחת הגרב"מ אזרחי שליט"א
"מלבד החובה להתחזק בשקיעות בלימוד התורה, צריך לדעת כי חובה קדושה לקיים כל מה שנוגע לבריאות, שכן התורה עצמה דורשת מאיתנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'.

"ולכן הורו כבר מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א על חובת השמירה באופן קפדני. אילו היינו יודעים זאת היטב מראש, היינו נמנעים מהרבה עוגמת נפש, חילול השם ודיבורים מיותרים, שכן מעולם לא עלה על דעתו של איש להקל ראש בעניין שמירה על הבריאות. שהרי התורה שהיא המגנה ומצלא היא עצמה זו שמצווה אותנו על ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אפריל 06, 2020 1:16 pm

במקווה פרטית של שטיבל חסידי ליד חלונות בית הורי בבני ברק, כך סיפר לי אאמו"ר אמש, היתה נהירה המונית בליל שבת האחרונה שבת הגדול, החל מ3 וחצי בלילה עד הבוקר, 'המונים המונים כמו בליל שבועות', כלשונו.

יהודים מ... עומדים כל יום ברחוב, 3 פעמים ביום, מתחת לחלוני ומתפללים במניינים, וחלקם גם מפטפטים אחרי התפילה.
אבל מי אשם בהידבקות? עסק התוה"ק שבוע לפני סיום הזמן....

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' אפריל 06, 2020 1:33 pm

שוב 'עסק התוה''ק' המדובר הוא הפרה מאורגנת מלמעלה להבדיל מהפרות של יחידים מופקרים (שישנם בכל הציבורים) גם אם רבים הם. זאת ועוד אלמלא הפרה ראשונה זו שנתנה רוח גבית לכל היתר והביאה ל'תחרות הצדיקות' על חשבון פיקו"נ דרבים, יתכן שכל ההתנהלות הציבורית הייתה הרבה יותר ממושמעת וסבל רב היה נמנע.
מאידך, לעת כזאת לאחר שהמצב הגיע עד הלום, מן הראוי לזכור שהאשמה אינה רק על נכד חסר אחריות או על איזה אדמו"ר מליגה ג' ומשב''קיו, אלא גם על נציגי ופרנסי הציבור, המקבלים את קולותינו בבחירות ומשכורותיהם משולמות על ידינו. שלא עשו כלום כדי להעמיד את הנכדים והמפרים במקומם ולדאוג להסברה מהירה ויעילה ולאכיפת המשמעת בימים הראשונים, וכעת כדי לכסות על חרפתם הם דוחפים בכל הכוח הטלת סגר ומשטר צבאי על כל הערים החרדיות תוך גרימת נזק כלכלי ותדמיתי עצום לקהל בוחריהם! כנראה שלא אכפת להם (או שמא כפי שטוענים כמה 'מומחים' חילוניים זו מטרתם להבנות גם על חשבון נזק לציבור..).

נוצר תאנה

הודעהעל ידי נוצר תאנה » ב' אפריל 06, 2020 2:19 pm

ש. ספראי כתב:במקווה פרטית של שטיבל חסידי ליד חלונות בית הורי בבני ברק, כך סיפר לי אאמו"ר אמש, היתה נהירה המונית בליל שבת האחרונה שבת הגדול, החל מ3 וחצי בלילה עד הבוקר, 'המונים המונים כמו בליל שבועות', כלשונו.

יהודים מ... עומדים כל יום ברחוב, 3 פעמים ביום, מתחת לחלוני ומתפללים במניינים, וחלקם גם מפטפטים אחרי התפילה.
אבל מי אשם בהידבקות? עסק התוה"ק שבוע לפני סיום הזמן....

יש סיפורים דומים מאד על בתי קפה... כל עוד ומדובר במיעוט ובגניבה, זה לא הסיפור הגדול של בני ברק

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ב' אפריל 06, 2020 4:07 pm

ש. ספראי כתב:שעון יד... שעון יד...
הגרח"ק אמר לי בעצמו שכך אומרים בשם החזו"א ושזה חומרא, וצריך להחמיר.
להחמיר!!! לא מדינא!!!

אני, אגב, לא עונד שעון יד כבר כמה וכמה שנים. חצי שעה אחרי שהגרח"ק אמר לי להחמיר, נעצר שעון ידי החדש והפסיק לעבוד. מאז אני לא עונד שעון יד... (מה היה בחצי שעה הזאת? אינני זוכר. באמת...).
יאללה, תתחילו לגחך....
מה לעשות שיש לי אישית מאות סיפורים כאלה, והחי לא יכחיש את החי. (לא. סיפורים של פאשלות אין לי. אולי לאחרים יש. לי אין).
אבל לא אכנס כעת לסיפורי מופתים שבאמתחתי. לא זה הנושא.
יש רבים בפורום שמעוניינים לשמוע סיפורי מופתים של מרן ר חיים אדרבה תעלה

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' אפריל 06, 2020 4:26 pm

חכמי ישראל אינם נמדדים במופתים.

מבית לוי

הודעהעל ידי מבית לוי » ב' אפריל 06, 2020 4:48 pm

[quote="שמש"]שוב 'עסק התוה''ק' המדובר הוא הפרה מאורגנת מלמעלה להבדיל מהפרות של יחידים מופקרים (שישנם בכל הציבורים) גם אם רבים הם. זאת ועוד אלמלא הפרה ראשונה זו שנתנה רוח גבית לכל היתר והביאה ל'תחרות הצדיקות' על חשבון פיקו"נ דרבים, יתכן שכל ההתנהלות הציבורית הייתה הרבה יותר ממושמעת וסבל רב היה נמנע.

אני עובר כעת על השיח, ואיני מבין על איזה "הפרה מאורגנת" מדבר הכותב, ברוב היכלי התורה והישיבות השתדלו להקפיד על ההנחיות במרחק וכו' המנינים חולקו וגם בישיבות הקפידו על זאת לפי הוראות הבריאות, מלבד כמה בודדות (ואכ"מ) אולי ההסברה חלחלה כמה ימים מאוחר יותר,
ומהיום שמשרד הבריאות הורה על סגירה לחלוטין הכל נסגר!

רבותינו שמעו את כל! הפרטים והחליטו בכח תורתם כפי מה שהורו. אני לא חושב שעלינו "לחזק" את הדעת תורה שלהם ולדון בה,
זה לא תפקידינו כלל.
נערך לאחרונה על ידי מבית לוי ב ב' אפריל 06, 2020 4:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אפריל 06, 2020 4:49 pm

אדון יקר, יש כאן ניקים שמעידים על הפרות של הוראות משה"ב [b]היום[/b]!

מה שראו בעיניהם היום ממש!

אז על מה אתה מדבר?

מבית לוי

הודעהעל ידי מבית לוי » ב' אפריל 06, 2020 4:53 pm

דרומי כתב:אדון יקר, יש כאן ניקים שמעידים על הפרות של הוראות משה"ב [b]היום[/b]!

אז על מה אתה מדבר?

תשאל את מי שהסתובב בעולם הישיבות באותם ימים, כן היה משמעת לכל הכללים!

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' אפריל 06, 2020 5:28 pm

לעניות דעתי גם כיום הישיבות צריכות להמשיך לתפקד בקבוצות קטנות כמו מקומות העבודה הקטנים עם שמירת מרחק וכו'.
הבעיה היא שהבחורים לא ישמרו על הכללים, וזו הבעיה.
הייתי לפני שלשה שבועות בישיבה אחת, עקב שמרן הגרח"ק אמר להמשיך ללמוד אין דין ואין דיין, מאה בחורים בחדר האוכל בלי שום הגנה וחלוקה לקבוצות.
אני לא מבין מה לא מובן, ומה הבעיה להקפיד על הנהלים, ובחור שיזלזל אפילו במקצת יעוף מהישיבה, שראש הישיבה יכריז 'בישיבה שלי אין מקום לרוצחים'.
באושוויץ התקיימו מניינים לתפילה, אנוסי ספרד התקהלו ללמוד תורה בסתר, וספק נשאי הקורונה שוכבים פרקדנים על משכבותם או מנקים לפסח.
כתשובת המשקל בטלן שכמוני הוסיף לימוד שעה ביום בימים האחרונים. ובפרט שיש לי היתר לעבוד, אז אני גם לומד מהמשרד במקום בבית עם הילדים המרעישים.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' אפריל 06, 2020 5:44 pm

מבית לוי כתב:

אז על מה אתה מדבר?

מצחיק אם לא עצוב.

מבית לוי

הודעהעל ידי מבית לוי » ב' אפריל 06, 2020 5:59 pm

אני רוצה לספר לך שהיה ישיבה חשובה כזו מירושלים
שראש הישיבה תלה מודעה כמעט בנוסח שכתבת.
ואכן כך היה בישיבה עד להודעה של משרד הבריאות לסגור הכל.

לומר לך שהכל התנהל בצורה קפדנית? מסתמא לא ממש,
ובגלל זה צריך לסגור כי לרוב אין על זה שליטה מוחלטת.

מבית לוי

הודעהעל ידי מבית לוי » ב' אפריל 06, 2020 6:03 pm

לענין כתב:
מבית לוי כתב:
מה שראו בעיניהם היום ממש! אז על מה אתה מדבר?

מצחיק אם לא עצוב.

הסתובבת? בדקת? ברוב הישיבות היו בקושי 50% עוד לפני שהודיעו על סגירה, והשאר השתדלו לשמור ע"פ הנחיות הישיבות
זה שלמעשה היו שזילזלו זה לא סיבה להטחת ביקורת של אחד הכותבים כאן בשם שמש - בגדולי התורה שאישרו מהלך כזה של להישאר עם שמירת הכללים שביקשו משרד הבריאות.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ב' אפריל 06, 2020 6:05 pm

הרואה כתב:אני לא מבין מה לא מובן, ומה הבעיה להקפיד על הנהלים, ובחור שיזלזל אפילו במקצת יעוף מהישיבה, שראש הישיבה יכריז 'בישיבה שלי אין מקום לרוצחים'.

יש לישיבות כח להקפיד על איזשהו נוהל עד כדי כך? על זמני התפילה והלימוד יש להם כח? אולי זמן שינה? וכו' וכו'

דרך ישרה

הודעהעל ידי דרך ישרה » ב' אפריל 06, 2020 6:19 pm

גילוי נאות:
הנני חסיד, והנני נשמע לרבותי. ולכן אצלנו מהרגע הראשון נשמעו להוראות משרד הבריאות, וגם הקדימו אותם בכמה צעדים, ולכן אין אצלנו הרבה חולים.
אך כל זה לא סותר לכך שהגרח"ק הוא מגדולי עולם, ושר תורה. ולכן הנני להשיב בזה כדלהלן:
א. כבר כתוב בכתובים ועתה הלכנו קדורנית מפני ה' צבקות, נו, אם ניתן כביכול להפסיד מללכת אחרי ה' ('נראה' שמפסידים, הלכנו קדורנית), אז לא קרה כלום אם הלכנו קדורנית מפני הגרח"ק. זה הכל הסתר ולטובה.
ב. גם משרע"ה טען ומאז באתי אל פרעה לדבר בשמך הרע לעם הזה, אני עשיתי מה שהבנתי שזה מצוה, ונראה כאילו עוד הזקתי להם. והקב"ה השיבו 'עתה תראה אשר אעשה לפרעה, כי ביד חזקה ישלחם' וגו'. בב"א.
ג. זוגתי רצתה להזמין אורחים מסכנים לליל הסדר. אמרתי לה: לא! זה מסוכן! והיא בשלה: 'ממצוות לא מפסידים'. אמרתי לה ומה תאמרי 'מלהתפלל במנין מפסידים?'. אולי אני אצא להתפלל במנין.ברור שזה מצב אחרת מכל המוסכמות.
ד. גם לפי המוח הקטן שלנו, זה כבוד עצום להגרח"ק, ש'לא היה מסוגל' להפסיק את לימוד התורה. הוא בטח בתורה ובה'. הוא טעה? הוא הפסיד? הרבה חולים יש בגלל זה? אנו מרגישים מושפלים? רבותי! יבוא יום ויתקיים 'ולעולם לא נבוש כי בך בטחנו'. ולא יבושו ולא יכלמו לנצח כל החוסים בך. יבוא זמן שאלו שבטחו והאמינו בעיניים עוורות יישבו בכבודו של עולם, וכל אלו הריאליסטים הם אלו שיישבו מושפלים ומבויישים, ולא ליום או לשבוע או לחודש, אלא לנצח...

נוצר תאנה

הודעהעל ידי נוצר תאנה » ב' אפריל 06, 2020 8:53 pm

דרך ישרה כתב:גילוי נאות:
הנני חסיד, והנני נשמע לרבותי. ולכן אצלנו מהרגע הראשון נשמעו להוראות משרד הבריאות, וגם הקדימו אותם בכמה צעדים, ולכן אין אצלנו הרבה חולים.
אך כל זה לא סותר לכך שהגרח"ק הוא מגדולי עולם, ושר תורה. ולכן הנני להשיב בזה כדלהלן:
א. כבר כתוב בכתובים ועתה הלכנו קדורנית מפני ה' צבקות, נו, אם ניתן כביכול להפסיד מללכת אחרי ה' ('נראה' שמפסידים, הלכנו קדורנית), אז לא קרה כלום אם הלכנו קדורנית מפני הגרח"ק. זה הכל הסתר ולטובה.
ב. גם משרע"ה טען ומאז באתי אל פרעה לדבר בשמך הרע לעם הזה, אני עשיתי מה שהבנתי שזה מצוה, ונראה כאילו עוד הזקתי להם. והקב"ה השיבו 'עתה תראה אשר אעשה לפרעה, כי ביד חזקה ישלחם' וגו'. בב"א.
ג. זוגתי רצתה להזמין אורחים מסכנים לליל הסדר. אמרתי לה: לא! זה מסוכן! והיא בשלה: 'ממצוות לא מפסידים'. אמרתי לה ומה תאמרי 'מלהתפלל במנין מפסידים?'. אולי אני אצא להתפלל במנין.ברור שזה מצב אחרת מכל המוסכמות.
ד. גם לפי המוח הקטן שלנו, זה כבוד עצום להגרח"ק, ש'לא היה מסוגל' להפסיק את לימוד התורה. הוא בטח בתורה ובה'. הוא טעה? הוא הפסיד? הרבה חולים יש בגלל זה? אנו מרגישים מושפלים? רבותי! יבוא יום ויתקיים 'ולעולם לא נבוש כי בך בטחנו'. ולא יבושו ולא יכלמו לנצח כל החוסים בך. יבוא זמן שאלו שבטחו והאמינו בעיניים עוורות יישבו בכבודו של עולם, וכל אלו הריאליסטים הם אלו שיישבו מושפלים ומבויישים, ולא ליום או לשבוע או לחודש, אלא לנצח...

שפתיים יושק! שמך נאה לך!

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' אפריל 06, 2020 9:36 pm

דרך ישרה כתב:גילוי נאות:

רק הערה במחילה, הפסוק שציטטת אינו בכתובים אלא בנביא (מלאכי) והוא אומר את ההפך ממה שהתכוונת כנראה להוכיח ממנו...
אֲמַרְתֶּם שָׁוְא עֲבֹד אֱלֹהִים וּמַה בֶּצַע כִּי שָׁמַרְנוּ מִשְׁמַרְתּוֹ וְכִי הָלַכְנוּ קְדֹרַנִּית מִפְּנֵי ה' צְבָאוֹת.
על כל היתר נ''ל שעדיף שלא להגיב, ומן השמים ירחמו.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אפריל 06, 2020 11:33 pm

יש כאן אנשים, די קבועים הייתי אומר, שמנסים בכל כוחם ומרצם לשוות את הגרח"ק טועה.
ממ"נ,
הרי אם אנחנו תלמידיו- תמיד נציית לו. הרי שמש ודרומי ודומיהם לא יצליחו לשכנענו לסור מהוראותיו.
אם איננו תלמידיו- הרי עשינו אלף דברים נגד דעתו כל השנים האחרונות.
אם יש לך רב- תשמע בקולו.
אם אין לך רב ואתה סומך על שכלך הישר והמיוחד- אז בכל מקרה תנהג לפי שכלך המחודד, ואם זה יסתדר לך עם הוראות הגדולים, אשריהם שהצטרפו לדעתך, ואם לא- בכל מקרה תחליט בעצמך.
אז מה הלחץ הזה לנסות כל כך לשכנע אותנו בדבר שלא ייצלח או שהוא מיותר?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אפריל 06, 2020 11:37 pm

הבעיה האמיתית אינה עם מה שאירע בעבר, אלא עם מה שקורה בהווה ובעתיד.

הסלחנות והעלמת העין כלפי מי שממשיך לזלזל באמתלא זו או אחרת בהוראות מומחי הבריאות.

ובדרך כלל זה מאפיין את מי שבעבר סבר אחרת, שמכיון שבאופן טבעי קשה לו להודות על טעותו, הוא ממשיך ומצדיק (בדרך כלל בחצי פה) את אלו הממשיכים גם היום לזלזל.

ועיין בפרקי אבות פ"ד מ"ז ובפירוש המאירי שם מה שפירש על 'הגס לבו בהוראה'.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אפריל 06, 2020 11:38 pm

שמש כתב:שוב 'עסק התוה''ק' המדובר הוא הפרה מאורגנת מלמעלה להבדיל מהפרות של יחידים מופקרים (שישנם בכל הציבורים) גם אם רבים הם. זאת ועוד אלמלא הפרה ראשונה זו שנתנה רוח גבית לכל היתר והביאה ל'תחרות הצדיקות' על חשבון פיקו"נ דרבים, יתכן שכל ההתנהלות הציבורית הייתה הרבה יותר ממושמעת וסבל רב היה נמנע.
מאידך, לעת כזאת לאחר שהמצב הגיע עד הלום, מן הראוי לזכור שהאשמה אינה רק על נכד חסר אחריות או על איזה אדמו"ר מליגה ג' ומשב''קיו, אלא גם על נציגי ופרנסי הציבור, המקבלים את קולותינו בבחירות ומשכורותיהם משולמות על ידינו. שלא עשו כלום כדי להעמיד את הנכדים והמפרים במקומם ולדאוג להסברה מהירה ויעילה ולאכיפת המשמעת בימים הראשונים, וכעת כדי לכסות על חרפתם הם דוחפים בכל הכוח הטלת סגר ומשטר צבאי על כל הערים החרדיות תוך גרימת נזק כלכלי ותדמיתי עצום לקהל בוחריהם! כנראה שלא אכפת להם (או שמא כפי שטוענים כמה 'מומחים' חילוניים זו מטרתם להבנות גם על חשבון נזק לציבור..).

אתה בטוח שהנכד לא הדביק עטלף סיני וגרם לכל הקורונה?

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אפריל 06, 2020 11:42 pm

דרומי כתב:הבעיה האמיתית אינה עם מה שאירע בעבר, אלא עם מה שקורה בהווה ובעתיד.

הסלחנות והעלמת העין כלפי מי שממשיך לזלזל באמתלא זו או אחרת בהוראות מומחי הבריאות.

ובדרך כלל זה מאפיין את מי שבעבר סבר אחרת, שמכיון שבאופן טבעי קשה לו להודות על טעותו, הוא ממשיך ומצדיק (בדרך כלל בחצי פה) את אלו הממשיכים גם היום לזלזל.

ועיין בפרקי אבות פ"ד מ"ז ובפירוש המאירי שם מה שפירש על 'הגס לבו בהוראה'.

סלחנות של מי??
אלו שרצים למקוואות ואלו שמכנסים מנייני תפילה ברבים, לא שייכים למגזר המציית להוראות הגרח"ק.

ישנה הוראה חד משמעית המתפרסמת ביתד, בהמודיע ובהמבשר מידי יום, על עשרות עמודים ומכתבים, אזהרות להלשין וכו' וכו'.
ישנה הוראה חד משמעית של הגרב"ש דויטש ושל בד"צ העדה.
אז מה אתם רוצים, ריבונו של עולם?

לא הייתי אומר 'קוטרים, שבו בבית', כי אתם כבר בבית....

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אפריל 06, 2020 11:45 pm

אני לא מנוי על אף עיתון ואת רוב ידיעותיי אני שואב מהפורום כאן. ואני גם לא כ"כ מעודכן בחלוקות המפלגות ומעולם לא הזכרתי שם של מישהו מסויים.

תפתח כמה דפים אחורה ותראה מה כתבו כל מיני ניקים חשובים, שמצד אחד כתבו לשמוע להוראות ומצד שני ניסו ללמד זכות על המתעצלים ולהאשים את ה'חילונים' בכל המצב ועוד שטויות כאלה.

אבל אם באמת הכל השתנה והיום כולם מודים באותו דבר - אז מאי דהוה הוה.

אני בכל מקרה לא מאלה שמקימים ועדות חקירה על העבר, אני מתמקד בהווה ובעתיד.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' אפריל 06, 2020 11:50 pm

דרומי כתב:תפתח כמה דפים אחורה ותראה מה כתבו כל מיני ניקים חשובים, שמצד אחד כתבו לשמוע להוראות ומצד שני ניסו ללמד זכות ולהאשים את ה'חילונים' ועוד שטויות כאלה.

אבל אם באמת הכל השתנה והיום כולם מודים באותו דבר - אז מאי דהוה הוה.

אני בכל מקרה לא מאלה שמקימים ועדות חקירה על העבר, אני מתמקד בהווה ובעתיד.

אנחנו מודים לך מקרב לב על קבלת החלטתך האישית והאמיצה מאד, שלא להקים ועדת חקירה.
בכל מקרה, אם תשנה את דעתך ותחליט בכל זאת לחקור את הגר"ח קניבסקי, למשל, אעזור לך בלי נדר להיכנס לביתו, כשהקורונה תסתיים בס"ד ותהיה קבלת קהל, בשעות של כניסת האחמי"ם.
יש לי קשרים.
תביא דף ועט ומכשיר הקלטה מסודר.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' אפריל 06, 2020 11:52 pm

ש. ספראי כתב:יש כאן אנשים, די קבועים הייתי אומר, שמנסים בכל כוחם ומרצם לשוות את הגרח"ק טועה.
ממ"נ,
הרי אם אנחנו תלמידיו- תמיד נציית לו. הרי שמש ודרומי ודומיהם לא יצליחו לשכנענו לסור מהוראותיו.
אם יש לך רב- תשמע בקולו.
אם אין לך רב ואתה סומך על שכלך הישר והמיוחד- אז בכל מקרה תנהג לפי שכלך המחודד, ואם זה יסתדר לך עם הוראות הגדולים, אשריהם שהצטרפו לדעתך, ואם לא- בכל מקרה תחליט בעצמך.

viewtopic.php?f=73&t=50082&start=40#p613792

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ב' אפריל 06, 2020 11:59 pm

ש. ספראי כתב:יש כאן אנשים, די קבועים הייתי אומר, שמנסים בכל כוחם ומרצם לשוות את הגרח"ק טועה.
ממ"נ,
אם יש לך רב- תשמע בקולו.

וכמובן שההחלטה האם פלוני הוא הרב שלי אינה קשורה בכלל לשאלה האם דרך הנהגתו ישרה בעיני או לא. וכנראה גם לא האם דרך לימוד ישרה בעיני. מה פתאום? פותחים את העיתון ואין שום שאלות.
[באמת שאינני חפץ להוריד מכבודו של הגרח"ק, וגם אינני יודע כלל האם הוא טעה בנידו"ד, אבל ההסברים של תלמידיו כאן משכנעים לכיוון ההפוך.]

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 07, 2020 12:05 am

אם לא הבנת את כוונתו, - סליחה, דבריו המפורשים- של ש. ספראי, אז גם אני מצטרף.
תפסיק.
כנראה שלא תבין לעולם, עכ"פ לא בשלב זה, אבל זה לא יצלח וזה מיותר לנסות לשכנע.

יסוד הדברים אינו לדון על הצדק שבהכרעה.
אם יש נדון, הוא לדון על השיעור בחובת הציות, וההכנעה, לשיקול הדעת ולהכרעות.

ולא 'מפיהם' אנו חיים. תרתי משמע.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 07, 2020 1:09 am

ש. ספראי כתב:ממ"נ,

שייף נפיק כתב:תפסיק.
כנראה שלא תבין לעולם, עכ"פ לא בשלב זה, אבל זה לא יצלח וזה מיותר לנסות לשכנע.

יסוד הדברים אינו לדון על הצדק שבהכרעה.
אם יש נדון, הוא לדון על השיעור בחובת הציות, וההכנעה, לשיקול הדעת ולהכרעות.

1. זו טענה מאוד מוזרה.
דברי תלמידי חכמים תורה הם. אין שום הבדל בין לימוד שו"ת רעק"א, לבין ניסיון להבין את הוראות מרן הגר"ח קנייבסקי.
ובשביל להבין צריך להקשות בכל חומר הקושיה בלי בושה.
אין שום נפק"מ אם אני מתלמידיו או לא, הרצון להבין את דעתו לא יגונה.

הייתי מצפה מאלו הרואים עצמם תלמידיו, וחוששים לכבודו להיות הפעילים ביותר בדיון כזה.
דעתו של הגר"ח שונה בכמה נושאים מדעת רוב גדולי ישראל, אבל אין כאן מקום להסתיר משהו או להתגונן. אני מנסה לחשוב על תלמידי הבעש"ט מנסים להתכחש לשיטתו, או תלמידי הסבא מנובהרדוק מנסים לטעון שבעצם הסבא לא ממש התבודד, ולא באמת אחז בקיצוניות במידת הביטחון.

2. אין זה סוד שרבים מבני הציבור הליטאי שעד לפני כמה שנים לא היו תלמידיו של הגר"ח, הפכו לתלמידיו, כעת הוא גדול הדור.
נסו לחשוב על אברך ליטאי שתמיד חונך על חובת ההשתדלות וזהירות בהוראות הרופאים, והנה לפתע הכולל שלו ממשיך כרגיל בהוראת גדול הדור, והחיידר של הילד פועל כרגיל,
מה אתם מצפים ממנו? שלא תיטרד מנוחתו?!
מה ההיתממות הזו "ממ"נ או שאתה תלמיד או שלא".

3. מבין הדברים מובן שאילו היו מוכיחים שהגר"ח טעה היינו צריכים לסור מהוראותיו מכאן ולהבא, וזה טעות.
גם גדולי תורה יכולים לטעות, וזה לא מוריד מערכם ולא מהחובה לציית להם בעתיד. אולי כשנבין זאת כל הנושא יהיה פחות טעון ויותר תורני.
ושלא יבין מישהו שאני חושב שהגר"ח טעה. איני יודע דבר.

4. בשולי הדברים. את הטענות בדבר הנכד לא מזינים אלו שרוצים להוריד מכבודו, אלא הסרטונים שיוצאים חדשות לבקרים.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 07, 2020 1:24 am

1. כבר אמרתי שאתה לא תבין, ובקשנו שתפסיקו, אבל שלא יאמרו .. [עי' ב"ב פ"ט:], ננסה שוב.
אתה שואל קושיה עצומה,אבל היא קושיה רק לפי הבנתך, באמת אינו ממין הענין.
אתה סבור שאם נמצא שהתוצאה היתה שלילית, על כרחך שההכרעה טעות. אבל כבר הובא לעיל, שאין זה הדרך. [ויש לזה דוגמא הפוכה מדברי הרב שך על מבצע אנטבה].
ואין צורך להאריך במה שנאמר לעיל. [ש. ספראי העתיק מאברך אחד ממיר, ע"ש].

2. הגר"ח לא אמר לו שאסור לו להשאיר את ילדו בבית. אם נטרדה מנוחתו שיעשה מה שהוא מרגיש. הנדון היה לגבי עצם סגירת הת"ת. [ג"א הפסקתי לשלוח לפני שהחיידר נסגר כי אשתי חששה. וזכותה].

3. להוכיח שהוא טעה, אתה צריך לדון על מקורות ההכרעה ע"פ התורה. מה עושים בכזה מצב של שאלה.
אבל אי"ז שייך לתוצאות. וכנ"ל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 07, 2020 1:51 am

שייף נפיק כתב:1. כבר אמרתי שאתה לא תבין, ובקשנו שתפסיקו, אבל שלא יאמרו .. [עי' ב"ב פ"ט:], ננסה שוב.

זה יפה ההנחה שלך מראש - על אדם שאינך מכיר - שלא יבין. ממש פותח את הלב.
הבקשה שלך שאפסיק כמובן אינה לגיטימית, אם אין לך דרך להשיב על שאלותי אתה יכול להתעלם מהן.
שייף נפיק כתב:אתה סבור שאם נמצא שהתוצאה היתה שלילית, על כרחך שההכרעה טעות. אבל כבר הובא לעיל, שאין זה הדרך. [ויש לזה דוגמא הפוכה מדברי הרב שך על מבצע אנטבה].
ואין צורך להאריך במה שנאמר לעיל. [ש. ספראי העתיק מאברך אחד ממיר, ע"ש].

אני לא סבור כך. מבחן התוצאה לעולם אינו מבחן, וכבר כתבתי זאת פעם בעצמי.
בדיוק מאותה סיבה, מה שקרה במלחמת המפרץ (ושאר סיפורי מופתים) לא רלוונטי לדיון.
התמיהה לא באה אחרי שהתבררו התוצאות (אגב, מבחינתי זה לא נחשב שהתבררו התוצאות עדיין), אלא התמיהה מכיון שאנחנו יודעים שפיקוח נפש דוחה כל התורה. דיון תורני נטו.
התמיהה התעצה שבעתיים בהמשך כשהגר"ח הורה להפך.
שייף נפיק כתב:2. הגר"ח לא אמר לו שאסור לו להשאיר את ילדו בבית. אם נטרדה מנוחתו שיעשה מה שהוא מרגיש. הנדון היה לגבי עצם סגירת הת"ת. [ג"א הפסקתי לשלוח לפני שהחיידר נסגר כי אשתי חששה. וזכותה].

אולי אותך זה מרגיע. אותי לא. ונדמה לי שגם אתה רק מיתמם כאן.
הרי הורגלנו לנהוג על פי תורה והלכה. אין כאן נידון על החשש לבריאות הילד, יש כאן נושא הרבה יותר רחב, מהי ההשקפה שלנו - כציבור וכיחידים - על סוגיית הביטחון וההשתדלות. לך קל עם זה שלפתע הציבור כולו מתנהג אחרת ממה שחונכנו, ומה שקיבלנו מרבותינו, ומה שלכאורה מפורש בהלכה? וזה בדברים של פיקוח נפש!

נניח שלא היה מדובר על מצוות ונשמרתם, אלא על אכילת מצה בפסח. אילו הגר"ח היה מורה שהשנה אין לאכל מצה בפסח,
האם גם אז היית אומר "אי אפשר להבין וצריך לציית", "כל אחד יעשה כדעת רבותיו ומה יש פה בכלל לדון"?
שייף נפיק כתב:3. להוכיח שהוא טעה, אתה צריך לדון על מקורות ההכרעה ע"פ התורה. מה עושים בכזה מצב של שאלה.

אני לא מחפש להוכיח כלום. אני רוצה לדעת מה סובר הגר"ח. ואתה בהחלט צודק שצריך לדון על המקורות בהלכה. האם אתה מוכן לקיים דיון כזה?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 07, 2020 2:29 am

להעלות את שורשי הצדדים לפי המושכל הראשון, אין כאן בעיה.
הנה שלוחי מצוה, שכיח הזיקא (פסחים ח':), תורה מגנא (סוטה כ"א.), מאידך ריב"ל איכרך בבעלי ראתן ועסק בתורה, אמר אילת אהבים וכו' אגוני לא מגנא? (כתובות ע"ז:), וכהנה וכהנה. ותן לחכם. -והלואי שיהיה מי שיוכל לשאול מפיו את מקורו.
כשיהיה לנו איזה שני צדדים, אז נבוא לדון מהי ההכרעה למעשה, וזה תלוי בשיקול הדעת. על זה אין לי מה לדון, כי כאן בא מקום הציות וההכנעה.
אם לא נבין שני צדדים, אז אין שאלה. וכשאין שאלה לא שייך לקבל תשובה.
[ולכן לענין מצה בליל פסח, אם לא יהיה שאלה, לא שייך תשובה].
וכבר מבואר ברמב"ן בהשגות לסה"מ שורש א', שכל מה שזקן ממרא מחוייב לשמוע גם לקולא, הוא רק אחרי שבא ועמד לפני ב"ד הגדול ושמעו את טענותיו. אבל כ"ז שלא הגיע לב"ד הגדול ולא שמעו את טענותיו, וא"כ יכול להיות שאם היו שומעים את טענותיו היו רוב הב"ד פוסקים אחרת, רשאי הוא להחמיר לעצמו.
וא"כ י"ל גם כאן, שאם סבור שב"ד הגדול היה פוסק אחרת אחרי שהיו שומעים את דבריו, רשאי הוא להחמיר לעצמו. [אלא שכמובן צריך להזהר מנגיעות אישיות]
ובנ"ד היינו שוא"ת. כי שני הצדדים הם קולא וחומרא.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 07, 2020 2:40 am

שייף נפיק כתב:להעלות את שורשי הצדדים לפי המושכל הראשון, אין כאן בעיה.

לפני שני צדדים, אני מנסה להבין מהי דעתו של הגר"ח.
הרי מדובר במצב שעל פי מה שידוע מהתנהגות המגיפה בארצות הברית, זה ודאי יגיע לפיקוח נפש.
חלק מהילדים שהולכים לחיידר הוריהם בקבוצות סיכון (כך שגם אם יקפידו שלא יראו את סבא וסבתא זה לא מספיק), כך גם ישיבות, ובוודאי ראשי הישיבות.

הגר"ח סובר שצריך למסור נפש ממש כדי ללמוד תורה ברבים (בבית אין מניעה להמשיך בלימוד)?
הגר"ח סובר שמי שילמד לא ידבק כלל?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 07, 2020 2:42 am

שייף נפיק כתב:והלואי שיהיה מי שיוכל לשאול מפיו את מקורו.

אתה רוצה לומר לי שעד היום לא היה איש שיכל לשאול את הגר"ח, זה לא יתכן. יש ציבור גדול שהם ממש תלמידיו, אייך לא ישאלו?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 07, 2020 2:44 am

תפוס לשון אחרון

לזה היתה כוונתי. שיהיה לנו, יושבי הפורום, מי מתלמידיו ששאל או שישאל ויתן לנו התשובה.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 07, 2020 2:54 am

שייף נפיק כתב:תפוס לשון אחרון

אם כך התוצאה כן חשובה, כי הגר"ח אמר שלא תהיה הדבקה.

ומדוע ההוראה השתנתה?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 07, 2020 3:00 am

שוב פעם אתה עם התוצאות, כבר אמרתי שאין תקנה..
הגר"ח לא נביא, הוא סבר שהתורה תשמור על הלומדים.
ייתכן לשער שהחזרה היתה מסיבה פשוטה, שראה שלא זכינו לזה.
אין כאן חרטה על העבר, כי אילו היה מתחיל מתחילה כל הסיפור גם היה מורה כך [אילולי נביא שהיה מגלה לו את העתיד].

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 07, 2020 4:04 am

שייף נפיק כתב:שוב פעם אתה עם התוצאות, כבר אמרתי שאין תקנה..
הגר"ח לא נביא, הוא סבר שהתורה תשמור על הלומדים.
ייתכן לשער שהחזרה היתה מסיבה פשוטה, שראה שלא זכינו לזה.
אין כאן חרטה על העבר, כי אילו היה מתחיל מתחילה כל הסיפור גם היה מורה כך [אילולי נביא שהיה מגלה לו את העתיד].

בלבלת אותי. אתה התקפת את אלו שאומרים שהגר"ח טעה,
כעת אתה כותב שהוא סבר שהתורה תגן על הלומדים, וטעה?
אייך יתכן שאם היה הכל מתחיל שוב היה מורה אותו הדבר, אחרי שהוא רואה שאנחנו לא זוכים להגנת התורה?
ומה עם ספק פיקוח נפש?

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 6 אורחים