מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ארץ אשר עיני ה"א בה - לא טבעי?

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
גימפעל

Re: ארץ אשר עיני ה"א בה - לא טבעי?

הודעהעל ידי גימפעל » ד' אפריל 29, 2020 8:45 am

דרופתקי דאורייתא כתב:מתפרסם זה שבועות, כי במאה שערים וגרורותיה 'מקפידים' כמעט שלא לשמור על הכללים. ועל כל פנים רובם ככולם לא שומרים שם על הכללים. (ולא רק שם).
והנה על פי התחזיות, אחרי כבר למעלה מחודש ימים, היינו צריכים להתבשר בשורות קשות רח"ל ממקומות אלה, וב"ה, לא היא. יה"ר שגם לא נשמע ח"ו בשורות רעות.
הכיצד מסבירים זאת ע"פ 'טבע'?

שאסור לקבל לשון הרע.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' אפריל 29, 2020 9:05 am

ואם אני עצמי יהיה בעל לשוה"ר, ואספר מידיעה שלי ככל הנ"ל, הכיצד ניתן להסביר זאת?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' אפריל 29, 2020 9:26 am

שומעים כל העת שבתל אביב לא שומרים על ההנחיות אם כן איך זה שיש שם כל כך קצת חולים?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' אפריל 29, 2020 9:26 am

דרופתקי דאורייתא כתב:ואם אני עצמי יהיה בעל לשוה"ר, ואספר מידיעה שלי ככל הנ"ל, הכיצד ניתן להסביר זאת?

שאסור להכליל.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' אפריל 29, 2020 10:25 am

גימפעל כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:ואם אני עצמי יהיה בעל לשוה"ר, ואספר מידיעה שלי ככל הנ"ל, הכיצד ניתן להסביר זאת?

שאסור להכליל.

את מי להכליל? אתה מה שאני רואה בעיניים לא להכליל?
עזוב מא"ש, עזוב כל ציבור אחר.
אפרש יותר.
אני מכיר מעין 'שטיבלאך' שלא שומרים בו על הכללים. עוברים בו ביום עשרות אם לא מאות.
סיומים בערב פסח, סעודות ליא"צ, וכו' וכו'. רוב מוחלט ללא מסיכות. שלא לדבר על 2 מטר או כפפות. אחרי התפלה גם אוכלים, שותים, וכו'. ורבים רבים הם מאוכלוסייה מבוגרת, בסיכון.
כבר כמה ימים לפני פסח נמצאו מהמתפללים מס' חולים (2 חולים) מאומתים. (החלימו ב"ה). החבר'ה שהיו איתם במגע, לא נכנסו לבידוד. למה? לא יודע. אלה העובדות. הייתי בטוח שהנה עוד,,, ח"ו נשמע על עוד חולים. אבל לא. ב"ה.
כך בעוד מקום שאני מכיר, בית מדרש פעיל, ללא שמירה על שום תקנות, [עד כדי שכאשר הוצרכתי להכנס לשם, ונכנסתי עם מסיכה, הליצו עלי... משל היה מסיכת פורים...]. וגם שם ב"ה, לא נשמעו בשורות רעות. ב"ה.

הכיצד ניתן להסביר זאת ע"פ 'טבע'??

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' אפריל 29, 2020 11:54 am

דרופתקי דאורייתא כתב:
גימפעל כתב:

שאסור להכליל.

את מי להכליל? אתה מה שאני רואה בעיניים לא להכליל?
עזוב מא"ש, עזוב כל ציבור אחר.
אפרש יותר.
אני מכיר מעין 'שטיבלאך' שלא שומרים בו על הכללים. עוברים בו ביום עשרות אם לא מאות.
סיומים בערב פסח, סעודות ליא"צ, וכו' וכו'. רוב מוחלט ללא מסיכות. שלא לדבר על 2 מטר או כפפות. אחרי התפלה גם אוכלים, שותים, וכו'. ורבים רבים הם מאוכלוסייה מבוגרת, בסיכון.
כבר כמה ימים לפני פסח נמצאו מהמתפללים מס' חולים (2 חולים) מאומתים. (החלימו ב"ה). החבר'ה שהיו איתם במגע, לא נכנסו לבידוד. למה? לא יודע. אלה העובדות. הייתי בטוח שהנה עוד,,, ח"ו נשמע על עוד חולים. אבל לא. ב"ה.
כך בעוד מקום שאני מכיר, בית מדרש פעיל, ללא שמירה על שום תקנות, [עד כדי שכאשר הוצרכתי להכנס לשם, ונכנסתי עם מסיכה, הליצו עלי... משל היה מסיכת פורים...]. וגם שם ב"ה, לא נשמעו בשורות רעות. ב"ה.

הכיצד ניתן להסביר זאת ע"פ 'טבע'??

ההסבר פשוט, שלפעמים ה' עושה ניסים לסיטרא אחרא, כמו הקמת המדינה למשל...

מלא מדע

הודעהעל ידי מלא מדע » ד' אפריל 29, 2020 1:08 pm

כמו שבמחלת הסרטן, השבץ, וכדו' לדאבונינו אין פער בין ארץ הקודש לבין תבל ומלואה, כמו כן ב'קורונה' ולא מובן מדוע האנשים עומדים עם היד על הסטופר לבחון שזה ישתנה.
אלא מה כמובן שישנם משתנים רבים בין המדינות, ובמדינתינו ישנו משתנה קריטי של הגילאים [שהגיל החציוני נמוך בצורה דרמטית ממדינות אירופה, ראו קובץ רצו"ב]. ולכאורה גם השקעת הרפואה בארץ המלומדת בארני"ם ל"ע, וכו'.
וה"ה לציבור החרדי שאצלו עקומת הגילאים נמוכה בהרבה.
קבצים מצורפים
גיל חציוני לפי מדינות.pdf
(40.92 KiB) הורד 167 פעמים

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » א' מאי 03, 2020 9:16 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:מתפרסם זה שבועות, כי במאה שערים וגרורותיה 'מקפידים' כמעט שלא לשמור על הכללים. ועל כל פנים רובם ככולם לא שומרים שם על הכללים. (ולא רק שם).
והנה על פי התחזיות, אחרי כבר למעלה מחודש ימים, היינו צריכים להתבשר בשורות קשות רח"ל ממקומות אלה, וב"ה, לא היא. יה"ר שגם לא נשמע ח"ו בשורות רעות.

מה אחוז אנשי מאה שערים מתוך כלל החרדים? אחוזים בודדים, לכן זה מדגם מידי קטן להסיק מסקנות.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' מאי 03, 2020 10:42 pm

מלבב כתב:

מה אחוז אנשי מאה שערים מתוך כלל החרדים? אחוזים בודדים, לכן זה מדגם מידי קטן להסיק מסקנות.

אבל ביחס לשכונה הצפופה הזו וגרורותיה, שב"ה לא נשמע בשורות רעות משם, זה בודאי מלמד יותר ממשהו.

מי זה

הודעהעל ידי מי זה » א' מאי 03, 2020 10:46 pm

מתנצל שאני קצת חורג מהדיון ההשקפתי, אבל אלו הם הנתונים.

מרת פרוש ע''ה (בעלה ז''ל שהתמוטט באמצע השבעה היה גם חיובי לנגיף במצב קל)
מרת הרשלר ע''ה
שניהן מרח' שומרי אמונים

ר' יהושע העשיל אייזן ז''ל ממא''ש
ר' ב''צ קופרשטוק ז''ל ממא''ש
ר' אפרים בלום ז''ל מבית ישראל (בשבוע שעבר התלונן אפרים על תסמיני שפעת קלים, עוד לפני שהספיקו לחשוב אם צריך לחשוש מקורונה, הוא התמוטט במרכז הבית ונפטר לעיני הילדים ההמומים. צוותי הרפואה שטפלו בו לא ידעו לקבע האם חלה בנגיף או לא, אבל לאשתו זה כבר לא שינה הרבה, בבת אחת היא נזרקה לחיי אלמנות כואבים עם ארבעה ילדים קטנים וטראומתיים.
(אתר ועד הרבנים, וכך גם בעיתונות)

ויאמר לצרותינו די.

איני יודע אם אוכלוסיית מא''ש והסביבה מגיעה לעשירית מאוכלוסיית ב''ב (בכל אופן ע''פ ויקיפדיה).
האם עיני ה''א במאה שערים - ללא ספק,
האם המצב הוא מעל הטבע - ספק רב.

ועוד שני הסתייגויות:
א. ישנם רבים שבכלל לא מזלזלים בחומרת הסכנה (מידיעה). הם שומרים ונזהרים, רק לא מסוקרים.
ב. חלילה מלהוציא לעז על הרשומים מעלה בזלזול בקדושת החיים, וכבר התפרסם מרב''צ קופרשטוק להיפך.
נערך לאחרונה על ידי מי זה ב ב' מאי 04, 2020 12:57 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' מאי 03, 2020 10:53 pm

יש"כ
אני כתבתי רק ממה ששמעתי וראיתי,
ואם אתה יודע ההיפך, כמו שכתבת, [אין לי מושג],
הרי שהדברים שכתבתי אינם נכונים לכאו'.

רק מ"ש לגבי ר' אפרים ז"ל, לכאו' לא כ"כ קשור.

יעקב אביעזר

הודעהעל ידי יעקב אביעזר » ה' מאי 07, 2020 1:18 am

מצורף שיחת מרן הגרי"ג
שימו לב לכותרת:
"השיפור במצב - מפני זכותה של ארץ ישראל"
קבצים מצורפים
דרכי החיזוק. אמור תש''פ. גיליון 454.pdf
(115.83 KiB) הורד 165 פעמים

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' מאי 07, 2020 1:45 am

יעקב אביעזר כתב:מצורף שיחת מרן הגרי"ג
שימו לב לכותרת:
"השיפור במצב - מפני זכותה של ארץ ישראל"

תודה רבה מאוד! מאיר את העינים!

ישועות ישראל

הודעהעל ידי ישועות ישראל » ה' מאי 07, 2020 10:54 am

מי זה כתב:מתנצל שאני קצת חורג מהדיון ההשקפתי, אבל אלו הם הנתונים.

מרת פרוש ע''ה (בעלה ז''ל שהתמוטט באמצע השבעה היה גם חיובי לנגיף במצב קל)
מרת הרשלר ע''ה
שניהן מרח' שומרי אמונים

ר' יהושע העשיל אייזן ז''ל ממא''ש
ר' ב''צ קופרשטוק ז''ל ממא''ש
ר' אפרים בלום ז''ל מבית ישראל (בשבוע שעבר התלונן אפרים על תסמיני שפעת קלים, עוד לפני שהספיקו לחשוב אם צריך לחשוש מקורונה, הוא התמוטט במרכז הבית ונפטר לעיני הילדים ההמומים. צוותי הרפואה שטפלו בו לא ידעו לקבע האם חלה בנגיף או לא, אבל לאשתו זה כבר לא שינה הרבה, בבת אחת היא נזרקה לחיי אלמנות כואבים עם ארבעה ילדים קטנים וטראומתיים.
(אתר ועד הרבנים, וכך גם בעיתונות)

ויאמר לצרותינו די.

אכתוב גם אני את הערותי,

מה שכתב 'דרופתקי דאורייתא' היתה בעיקר על שכונת מאה שערים עצמה, ולא הסביבה,
ולכן בית ישראל, ושומרי אמונים (השייך ג"כ לשכונת של בית ישראל) אינן ממאה שערים,
ואם כן, מרת פרוש ובעלה, מרת הרשלר, רב"צ קופרשטוק, הם משומרי אמונים. ר' אפרים בלום מבית ישראל.

ובענין ר' יהושע אייזן ז"ל (גר בבתי אונגרין), היה כן שומר על הכללים והיה סגור בבית, הוא היה חולה מסוכן כבר הרבה שנים, וכמה פעמים כבר חשבו שזה רגעים אחרונים שלו, עכ"ז אמר לי בנו שמסתברא מאוד שלא היה לו קורונה.

ובענין ר' ב"צ קופרשטוק ז"ל, המשפחה אומרת (חוץ מאחד) שברור להם שלא היה לו קורונה, הוא מת מדום לב, וגם הסברא אומרת כך שמקורונה לא מתים פתאום ביום אחד, ואכהמ"ל.

וכן אצל ר' אפרים בלום ז"ל, ג"כ כנ"ל שכמעט ברור שלא מת מקורונה.

מרת הרשלר איני יודע אם היא מתה מקורונה, היא כבר היתה זקנה.

בכל אופן, כדי לתרץ קושיות ה'דרופתקי דאורייתא', הביא ציטוט כדלהלן:

כתוב בספר "שומר אמונים" וז"ל: מובא מהאר"י הק' כשיש ח"ו דבר בעיר אין יכול לשלוט רק באלו שיש להם פחד, אבל אלו שמתחזקים בלבם בבטחונם על ה' ומתגברים על הפחד, אין שום דבר רע יכול לשלוט בהם. וכן מובא בספר "תורת נתן" (להמקובל רבי נתן שפירא זצ"ל תלמיד האריז"ל) וז"ל: ולכן צריך ג"כ ליזהר שלא להתיירא בשעת הדבר רח"ל מס"מ וחיילותיו, אלא להתפלל לה' והוא יענם, כי המתיירא מלפניו הוא נותן לו כח וגבורה להתגבר במגפה בר מינן בעיר, אלא חבי כמעט רגע עד יעבור זעם, ויעסוק תמיד בתורה ובמעשה הקטורת ויתבטל מותנא מעלמא עכ"ל.

ואפשר לומר, כיון שבמאה שערים הסתובבו בלא פחד, והתפללו בשטיבלעך כרגיל, לכן לא שלט שם המגיפה,
וכן הנביא ישעיה אומר (כו, כ) "לך עמי בא בחדריך וסגר דלתיך בעדך חבי כמעט רגע עד יעבור זעם", ופירש"י בא בחדריך בבתי כנסיות ובבתי מדרשות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 07, 2020 11:09 am

וכי לדעתך בוויליאמסבורג כולם פחדנים?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 07, 2020 11:20 am

ואכן כמעט ברור שלא מתו מקורונה. שאלתי את משפחת... ואמרו לי שכמעט ברור שלא מת מקורונה וכו' (ואמנם אי אפשר לפורטם כי רבים הם, על כן יהיו נא בעיניכם כאילו הייתי פורטם).

ישועות ישראל

הודעהעל ידי ישועות ישראל » ה' מאי 07, 2020 11:32 am

דרומי כתב:וכי לדעתך בוויליאמסבורג כולם פחדנים?

בוויליאמסבורג כולם מתו?

ישועות ישראל

הודעהעל ידי ישועות ישראל » ה' מאי 07, 2020 11:36 am

מקדש מלך כתב:ואכן כמעט ברור שלא מתו מקורונה. שאלתי את משפחת... ואמרו לי שכמעט ברור שלא מת מקורונה וכו' (ואמנם אי אפשר לפורטם כי רבים הם, על כן יהיו נא בעיניכם כאילו הייתי פורטם).

......................................

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 07, 2020 11:50 am

לענ"ד, לעת עתה, ודאי שיש במאה שערים ועוד, בחינה של 'נס' ממש, גם לו נניח שאכן המתים הנ"ל הינם מקורונה, [אגב גם על בני משפחת פרוש שמעתי שמועות אחרות לגמרי, וימים יגידו], יחסית למה שראו עיניי בעצמי, זה עדיין נס גדול.
במרכז מא"ש כמעט א"א להסתובב עם מסיכה. ראיתי מישהו מוחה (בשיא הרצינות!) באחד שהלך עם מסיכה 'כאן אין כניסה לכלבים'... זה בודאי דוגמא קיצונית לכאורה, אבל זה מלמד על ההלך רוח.
ומהלכים שם זקנים עם נערים, בלי שמירה על שום כלל בסיסי כמעט. צאו וראו.
מה זה אם לא נס?!

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' מאי 07, 2020 12:49 pm

קיבלתי עכשיו במייל מכתב של איזה ״הרב דוד קוריץ״. ציטוט מתוך המכתב:
כולם מכירים את התשובה שענה אותו פרופסור המפורסם גבי ברבש כשנשאל אם בבני ברק היתה כל כך הדבקה איך ייתכן שמקרי התמותה והחולים הקשים היו פחותים בבני ברק מאשר כל מקום? הוא ענה: "עומד לי על הלשון לומר סייעתא דישמיא , אתם יודעים בכל זאת בני ברק...".

עובדתית זה נכון שמקרי התמותה בבני ברק נמוכים? (כמובן בהתחשב במספר התושבים ובשכבות הגיל)

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' מאי 07, 2020 1:07 pm

עובדתית זה נכון שברבש אמר את זה?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 07, 2020 1:28 pm

עובדתית ודאי אין טעם לחפש כל פעם שמזכירים "סייעתא דשמיא", האם אין לזה הסבר בדרך הטבע.

הקב"ה מנהל את הטבע, ואין לו שום בעיה להטות את הסיבות לתוצאה הרצויה בעיניו. ואכן, הקב"ה אוהב את יראיו, ומסתבר שאיכשהוא יימצאו סיבות בדרך הטבע לשמור עליהם.

כנראה, שאם תבדוק, גם כאן יימצא ההסבר (הנכון!) בדרך הטבע, למה בבני ברק לא היו אחוזי תמותה (באם אכן לא היו).

ומי שמחפש הוכחות לאמיתות העניין, ואשר על כן מנסה לשלול כל הסבר טבעי כדי להגיע להוכחה מדעית על קריעת ים סוף מהדורת 2020, עדיף שיילך לסמינר ערכים, ויתעמת עם המרצים על קריעת ים סוף משנת 2000 לפנה"ס, מאשר שיכלה לריק יגיעו עבור מעקב אחרי נתונים כל כך מורכבים ומטעים, שלא נעשים במעבדה אלא על פני ארץ וחוצות ואלף שיטות מדידה ומחקר, והתוצאות שלהם לעולם לא יהיו חד משמעיות. בפרט בנגיף חדש ומסתורי, שעדיין לא פוענחו כל תהלוכותיו.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 07, 2020 2:21 pm

החושב כתב:קיבלתי עכשיו במייל מכתב של איזה ״הרב דוד קוריץ״. ציטוט מתוך המכתב:
כולם מכירים את התשובה שענה אותו פרופסור המפורסם גבי ברבש כשנשאל אם בבני ברק היתה כל כך הדבקה איך ייתכן שמקרי התמותה והחולים הקשים היו פחותים בבני ברק מאשר כל מקום? הוא ענה: "עומד לי על הלשון לומר סייעתא דישמיא , אתם יודעים בכל זאת בני ברק...".

עובדתית זה נכון שמקרי התמותה בבני ברק נמוכים? (כמובן בהתחשב במספר התושבים ובשכבות הגיל)

בבני ברק מתו יותר משלושים אנשים, ורק אחוז קטן חלו.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 07, 2020 3:01 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:לענ"ד, לעת עתה, ודאי שיש במאה שערים ועוד, בחינה של 'נס' ממש, גם לו נניח שאכן המתים הנ"ל הינם מקורונה, [אגב גם על בני משפחת פרוש שמעתי שמועות אחרות לגמרי, וימים יגידו], יחסית למה שראו עיניי בעצמי, זה עדיין נס גדול.
במרכז מא"ש כמעט א"א להסתובב עם מסיכה. ראיתי מישהו מוחה (בשיא הרצינות!) באחד שהלך עם מסיכה 'כאן אין כניסה לכלבים'... זה בודאי דוגמא קיצונית לכאורה, אבל זה מלמד על ההלך רוח.
ומהלכים שם זקנים עם נערים, בלי שמירה על שום כלל בסיסי כמעט. צאו וראו.
מה זה אם לא נס?!

זה נראה לנו נס בגלל שבלונדון וניו יורק הרבה חרדים מתו, אבל צריך לדעת כמה דברים
אין מקום בעולם שמתו אחוז כ"כ גבוה כמו בניו יורק, וזה בגלל ההזנחה הגדולה ורציחות של הבתי חולים, וכנראה שבלונדון לא היה הרבה יותר טוב המצב.

רוב אנשים לא נדבקים בקורונה גם אם ישהו הרבה ליד חולה קורנה.

בניו יורק לפחות באיזורים החרדיים עשו את הסגר מידי מאוחר עד שאחוז מאוד גבוה של אנשים נדבקו.

באנטוורפן ובמונטריאל ובקרית טאש בקנדה מתו אנשים בודדים, ויש בין כולם פי כמה ממאה שערים וגם במקומות האלה אחוז מאוד גבוה נדבקו וחלו.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' מאי 07, 2020 3:25 pm

מקדש מלך כתב:עובדתית ודאי אין טעם לחפש כל פעם שמזכירים "סייעתא דשמיא", האם אין לזה הסבר בדרך הטבע.

הקב"ה מנהל את הטבע, ואין לו שום בעיה להטות את הסיבות לתוצאה הרצויה בעיניו. ואכן, הקב"ה אוהב את יראיו, ומסתבר שאיכשהוא יימצאו סיבות בדרך הטבע לשמור עליהם.

כנראה, שאם תבדוק, גם כאן יימצא ההסבר (הנכון!) בדרך הטבע, למה בבני ברק לא היו אחוזי תמותה (באם אכן לא היו).

ומי שמחפש הוכחות לאמיתות העניין, ואשר על כן מנסה לשלול כל הסבר טבעי כדי להגיע להוכחה מדעית על קריעת ים סוף מהדורת 2020, עדיף שיילך לסמינר ערכים, ויתעמת עם המרצים על קריעת ים סוף משנת 2000 לפנה"ס, מאשר שיכלה לריק יגיעו עבור מעקב אחרי נתונים כל כך מורכבים ומטעים, שלא נעשים במעבדה אלא על פני ארץ וחוצות ואלף שיטות מדידה ומחקר, והתוצאות שלהם לעולם לא יהיו חד משמעיות. בפרט בנגיף חדש ומסתורי, שעדיין לא פוענחו כל תהלוכותיו.

לא כך הבנתי את השגתך.
זה שיש סיבות בדרך הטבע - זה לא משנה. גם במגילת אסתר הכל מוסבר בדרך הטבע, עם זאת זה נס.
ולכן גם אין צורך בבירור מעמיק של הנתונים. מספיק בירור בסיסי (אבל בלעדי בירור בסיסי אי אפשר).
אם הדבר נכון, שבבני ברק ל-1,000 איש מעל בני 60 מתו פחות מאשר בתל אביב ובערים אחרות - אז בעיני זה סעייתא דשמיא. ולא מעניין אותי כלל איך זה התגלגל.
הבעיה היא ששמעתי שהנתונים הם דווקא הפוכים. כלומר שאחוז התמותה בבני ברק הוא גבוה פי כמה מאשר במקומות אחרים.
לא ביררתי את הפרטים, לכן אשמח לשמוע אם מישהו בירר או יכול להפנות אותי למקור מידע מהימן.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 07, 2020 3:32 pm

אם הסיבה היא בגלל שהגיל בבני ברק הממוצע צעיר יותר, זה נס?
אם הסיבה כי הקפידו יותר על ההנחיות, זה נס?
ואם בכלל מתו יותר מקורונה, אבל בשקלול הכללי היו פחות תאונות דרכים, סרטן או התאבדויות, זה נס?
ואם הקורונה הגיע לבני ברק הכי מאוחר, מחמת מיעוט טסים לחו"ל, וממילא כבר הייתה מודעות על כל פנים מינימלית מיד בהתחלה, זה נס?

לא התייחסתי לשאלה הספציפית שלך, אלא כללית לנושא האשכול.

(אבל כן, התייחסתי - על כל פנים במחשבתי - גם להודעה של כת"ר בעבר, בה ביקש לברר האם ניתן לערוך בדיקה סטטיסטית על דברי חז"ל דתורה מגנא ומצלא).

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' מאי 07, 2020 3:36 pm

בטח קשה לך גם, כיצד יתכן מציאות שמברכים ברכה ״שעשה לי נס במקום הזה״.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 07, 2020 3:44 pm

כל הטבע הוא נס. וההלכה לא חייבה בדיקה סטטיסטית על הנס לפני שמברכים עליו.
(אני לא מעיין כעת במקורות, וכותב בהנחה שלא מדובר שם על נס גלוי).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 07, 2020 4:02 pm

קשה לי להתעמק בכל הויכוח כאן, אולם למעשה, אני מסתכל על עצמי ורואה:

כמה וכמה יהודים מחו"ל (ארה"ב ואירופה) המוכרים לי אישית - אבלח"ט - או שאני מכיר טוב את בני משפחתם - יבלח"ט, הלכו לעולמם בחודשיים האחרונים בצל הקורונה.

הוצרכתי לנחם כמנין יהודים בארץ שהתאבלו על קרוביהם.

לעומת זאת, בארץ הקודש אין איש אחד שאני מכיר אישית או שאני מכיר את אחד מבני משפחתו כזה, וחיים כולכם היום לאויש"ט.

[סביר להניח שיש לי מכרים ומיודעים בארץ יותר מאשר חו"ל, כמובן].

בלי להתפלסף יותר מידי, אני באופן אישי חש כי היתה ועודנה ברכה מיוחדת בארץ בענין זה, והלוואי שכבר נשמע רק בשו"ט גם מחו"ל.

*

בענין זה ראוי להזכיר את מה שהיה במלחמת המפרץ, שנפלו בארץ 39 טילים ונהרג אדם אחד 'בלבד'.

בשעתו היו שתהו עד כמה זה 'ניסי' ואולי זה 'טבעי'.

למעשה, לקראת סוף המלחמה נפל טיל אחד בסעודיה והרג 39 אנשים!

והיה זה מסר מאלף למי שהתעקש לטעון שהכל טבע.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' מאי 07, 2020 4:09 pm

ברכה מיוחדת, ודאי!

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 07, 2020 4:49 pm

דרומי כתב:קשה לי להתעמק בכל הויכוח כאן, אולם למעשה, אני מסתכל על עצמי ורואה:

כמה וכמה יהודים מחו"ל (ארה"ב ואירופה) המוכרים לי אישית - אבלח"ט - או שאני מכיר טוב את בני משפחתם - יבלח"ט, הלכו לעולמם בחודשיים האחרונים בצל הקורונה.

הוצרכתי לנחם כמנין יהודים בארץ שהתאבלו על קרוביהם.

לעומת זאת, בארץ הקודש אין איש אחד שאני מכיר אישית או שאני מכיר את אחד מבני משפחתו כזה, וחיים כולכם היום לאויש"ט.

[סביר להניח שיש לי מכרים ומיודעים בארץ יותר מאשר חו"ל, כמובן].

בלי להתפלסף יותר מידי, אני באופן אישי חש כי היתה ועודנה ברכה מיוחדת בארץ בענין זה, והלוואי שכבר נשמע רק בשו"ט גם מחו"ל.

*

בענין זה ראוי להזכיר את מה שהיה במלחמת המפרץ, שנפלו בארץ 39 טילים ונהרג אדם אחד 'בלבד'.

בשעתו היו שתהו עד כמה זה 'ניסי' ואולי זה 'טבעי'.

למעשה, לקראת סוף המלחמה נפל טיל אחד בסעודיה והרג 39 אנשים!

והיה זה מסר מאלף למי שהתעקש לטעון שהכל טבע.

אבל המצב שבארץ זה ברוב העולם, חוץ מכמה מדינות באירופה ובארה"ב, אז איזה דבר מיוחד יש פה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 07, 2020 4:56 pm

יתכן ואתה צודק.

לפי דבריך יוצא, שזה בעצם לא ברכה מיוחדת בארץ, אלא שבמקומות מסויימים בא מצב מיוחד של היפך הברכה, ר"ל.

אולי.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 07, 2020 4:58 pm

דרומי כתב:יתכן ואתה צודק.

לפי דבריך יוצא, שזה בעצם לא ברכה מיוחדת בארץ, אלא שבמקומות מסויימים בא מצב מיוחד של היפך הברכה, ר"ל.

אולי.

במקומות מסויימים רוצחים אנשים בבתי חולים.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 07, 2020 5:00 pm

הבעיה היא שזה כנראה קרה דוקא במקומות שבהם יש ריכוזים יהודיים גדולים.

הלוואי שמכאן ולהבא יהיה אך טוב לישראל.

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » ה' מאי 07, 2020 5:29 pm

אגב הדיונים כאן
יש להזכיר שלצערנו בני ברק נתנה קרוב ל14 אחוז מהנפטרים בארץ כאשר אוכלוסייתה של בני ברק היא 2 אחוזים בלבד (200,000) מאוכלוסיית המדינה.
(ניתן לראות בקובץ המצורף)
קבצים מצורפים
death_israel_237.pdf
(219.91 KiB) הורד 169 פעמים

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ה' מאי 07, 2020 7:07 pm

יעקב בורלשטיין כתב:אגב הדיונים כאן
יש להזכיר שלצערנו בני ברק נתנה קרוב ל14 אחוז מהנפטרים בארץ כאשר אוכלוסייתה של בני ברק היא 2 אחוזים בלבד (200,000) מאוכלוסיית המדינה.
(ניתן לראות בקובץ המצורף)

מישהו אמר לי שהם מחשבים גם בתי אבות של זקנים שהייתה שם הדבקה חמורה, והם היו בתחום ב"ב, הגם שהם לא שייכים לב"ב, כלומר לא חרדים. יכול להיות?

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » ה' מאי 07, 2020 11:49 pm

לא הבנתי מה הפירוש לא שייכים לבני ברק
בבתי אבות בתל אביב זה לא קרה

חוץ מזה, גם בדף הראשון שמדבר על אנשים צעירים יחסית, (עד גיל 75 בערך) בני ברק גורפת קרוב ל20 אחוז מהנפטרים עם 9 מתים מתוך 54 (או 53, ספרתי ידנית)

עריכה: בינתיים קיבלתי קישור שאינו פתוח לי, כך שלא יכלתי לבדקו בפנים, על פיו 50 נפטרי קורונה בארץ הינם חרדים, מה שאומר כי קרוב לרבע מהנפטרים חרדים בזמן החרדים מהווים לא יותר משישית/שביעית באוכלוסייה כולה, יתר על כן, האוכלוסייה החרדית צעירה בהרבה מהחילונית.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' מאי 10, 2020 12:33 am

ברכות ח' א'
אמרו ליה לרבי יוחנן: איכא סבי בבבל. תמה ואמר: למען ירבו ימיכם וימי בניכם על האדמה כתיב, אבל בחוצה לארץ לא! כיון דאמרי ליה: מקדמי ומחשכי לבי כנישתא, אמר: היינו דאהני להו. כדאמר רבי יהושע בן לוי לבניה: קדימו וחשיכו ועיילו לבי כנישתא, כי היכי דתורכו חיי.

ודו"ק.

שמש

הודעהעל ידי שמש » א' מאי 10, 2020 12:43 am

http://kore.co.il/viewArticle/63584
דרעי: כ-70% מחולי הקורונה בישראל הם חרדים, צריך חשבון נפש.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' מאי 10, 2020 12:46 am

שמש כתב:http://kore.co.il/viewArticle/63584
דרעי: כ-70% מחולי הקורונה בישראל הם חרדים, צריך חשבון נפש.

לא קשור לכאן, ודומה שכבר נפתח ע"ז איזה אשכול עם דברי הגרי"ג בשם החזו"א, ועיין בהלכות אונאה שו"ע חו"מ סימן רכח ס"ד, וצ"ע.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 34 אורחים