מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
אמיר כרמי
הודעות: 439
הצטרף: א' ינואר 29, 2017 6:59 pm

המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ג' אפריל 21, 2020 9:16 pm

השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?

אשרי יושבי ביתך
הודעות: 985
הצטרף: ב' מרץ 16, 2020 1:29 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' אפריל 21, 2020 9:22 pm

אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


א] יתכן שבאמת נגזר עליהם למות מוקדם יותר, ובזכות ברכת הצדיק - זכו לאריכות ימים של כמה חודשים.

ב] יתכן שנגזר עליהם שימותו ביסורים קשים, וזכות ברכת הצדיק הגינה שימותו בפחות יסורים (כ"א לפי מה שהוא).

ג] מצינו הבטחות רבות בחז"ל שמי שיעשה כך או כך ינצל מזה או מזה (צדקה תציל ממוות וכו' וכו' וכו'), ואטו לא ראינו שמתו אנשים שתרמו צדקות רבות?! וזהו חלק מ"הסתר פנים", ועלינו להאמין עכ"פ שאי"ז סתירה, שודאי מצד אחד יש את הכח של ההבטחה של התורה על צדקה ועוד, או בנד"ד של ברכת הצדיק, ומאידך כש"גברו אראלים על המצוקים" - אז אין בכח זכות זו לגבור על הצד השני של כף המאזניים.

ועדיין יש להאריך בדבר, ועוד חזון למועד.

יוצר אור
הודעות: 192
הצטרף: ב' אפריל 20, 2020 8:28 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי יוצר אור » ג' אפריל 21, 2020 9:29 pm

עיין לשון המלבי"ם [התורה והמצווה דברים ריש פרשת וזאת הברכה]:ו ככה ברכת הצדיק כשבאה על דרך בקשה הוא בא ע"י שיש זכות להמתברך כשיש השתוות מה בהזכות.
[אף שמדבר לעניין ברכה ולא הבטחה על מעשה מצווה, המקיש יקיש דה"ה בעי זכות עצמית]
נערך לאחרונה על ידי יוצר אור ב ג' אפריל 21, 2020 10:47 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה
הודעות: 3998
הצטרף: ד' אוקטובר 07, 2015 11:19 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי עקביה » ג' אפריל 21, 2020 9:33 pm

יש כאן כמה אשכולות בנושאים משיקים. והעיקר הוא שלא אלמן ישראל ושערי תירוצים לא ננעלו.

ברוך00
הודעות: 307
הצטרף: ש' אפריל 04, 2015 10:43 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי ברוך00 » ג' אפריל 21, 2020 9:37 pm

אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


תשובה מבעל העלון "אז נדברו":
לדאבוני הרב התשובה היא יותר מידי פשוטה...
כן... ועבר ה' לנגוף את מצרים ולא יבא אל בתיכם לנגוף... כי המלאך מכיר בין טיפה של מצרי לטיפה של ישראל...
מאידך יהודי שיצא מפתח ביתו הרי כיון שניתנה רשות למשחית, אינו מבחין...
הכיצד??
מי שלא שומר על ההוראות אז... אז גם במכת בכורות הקב"ה לא נותן ערבות...

ברוך00
הודעות: 307
הצטרף: ש' אפריל 04, 2015 10:43 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי ברוך00 » ג' אפריל 21, 2020 9:46 pm

אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?עוד תשובה מהגר"י זילברשטיין שליט"א (אמנם בהקשר אחר, אבל מתאים גם לפה)
קבצים מצורפים
ווי העמודים מס' 8.pdf.pdf
(53.49 KiB) הורד 114 פעמים

זאב ערבות
הודעות: 5626
הצטרף: ו' יוני 22, 2018 3:47 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אפריל 21, 2020 10:02 pm

אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?

יש אלפי סגולות המבטיחות כל דבר שבעולם למקיימים אותם, מאמירת תהלים להליכה לקברים ועיננו רואות שלא כל העושה אותם מצליח ולמרות שבהרבה מקרים כתוב שזה בדוק. . ויש הרבה בבות שמבטיחים כל מיני הבטחות וכנ"ל.
כמדומני שהשאלה היא לא על אלו שמקשיבים ועושים כפי שהורו להם, אלא לאלו שהבטיחו את ההבטחות, שכן מנין להם? האם יש מישהו היום שיכול להבטיח שכל מוצא שפתיו יקוים? יש הרבה סיפורים על כך אך הם רק מספרים כשהדבר הצליח, נניח פלוני הצביע עבור המפלגה ולא נפגע. האם זה בגלל ההבטחה או שמא גם בלי ההבטחה לא היה נפגע. ומה עם כדבריך אלמוני שכן הצביע ובכל זאת נפגע? את זה לא מספרים, או אם מספרים אומרים שזכותו לא עמדה לו. זאת אומרת שניתן להבטיח מה שרוצים, והיה אם הדבר יצא נכון אומרים נו אתם רואים ההבטחה קוימה, ואם הדבר לא יצא אומרים שבשמים רצו אחרת. הנה ראיון בכיכר השבת עם בנו של הגרח"ק רב יצחק שאול קנייבסקי ותשפטו בעצמכם:


ש. ראשית ישר כח על שחרגתם ממנהגכם זה שנים ארוכות, ונעתרתם לענות על שאלות שמגיעות לשולחן קופת העיר לגבי דברי רשכבה"ג מרן שליט"א שכל התורמים סכום שיש בו ממש לקופת העיר עבור חולי ישראל- לא יהיו חולים בביתם.
ת. זאת למדתי מאאמו"ר מרן שליט"א שאצלו 'קופת העיר מקלקלת את השורה', ובוודאי אם יש כאן תועלת לקופת העיר רצונו שאדבר בעניין.
ש. אלפים אלפים כבר תרמו סכום שיש בו ממש לקרן והסירותי מחלה מקרבך שעל ידי קופת העיר, באמונת חכמים נפלאה שיתקיימו דברי רשכבה"ג מרן שליט"א שלא יהיו חולים בביתם, איך אפשר להסביר את העובדה שעדיין יש ציבור גדול מאד שלא תורם לקרן זו, האם הם אינם מעוניינים בברכה מפורשת כזו היוצאת מפי גדול הדור שליט"א?
ת. משפטי ד' אמ-ת צדקו יחדיו. הקב"ה מנהל את העולם ויודע מה לתת בלבו של כל אחד ואחד, וכדוגמא באם נגזר דין על אחד שיחלה, והקב"ה רוצה שלא יעמוד לו זכות של מידה כנגד מידה, הקב"ה שם לו מניעות שלא יתרום לקרן זו מסיבות שונות ומשונות, או ששוכח או שלא מבין או שגורם שלא יהיה באפשרותו וכדו', אין אנו יודעים חשבונות שמים, אבל רואים לפעמים שיש לאנשים טמטום הלב בעניינים שונים, באופן בלתי מובן ומוסבר, ואין זה אלא מדרכי הנהגת השי"ת את העולם.
ש: ישנו סוג נוסף של אנשים, אלו המכונים בלשון העם "רציונליים" , אשר מתקשים "להשלים" עם ברכת רשכבה"ג מרן שליט"א, שכל התורם לקופת העיר סכום שיש בו ממש עבור החולים לא יהיו חולים בביתו, כי הרי ובוודאי אין משפחה שלא מצטרפת או בדרכה להצטרף, ואם כן לכאורה אפשר כבר לסגור את קופות החולים ואת בתי הקברות, כי כולם בכלל הברכה, ורואים שאינו כן. מה אתם אומרים על כך?
ת. אני לא הייתי קורא להם רציונליים, אלא אלו אנשים שדבק בהם שמץ השכלה ואפיקורסות, זו הייתה דרכם של המשכילים בכל מקום, ללגלג ולהגחיך את דברי רבותינו גדולי הדור זיע"א.
ואני אסביר: הרי בראש השנה כולנו צועקים "תפלה וצדקה מעבירין את רע הגזרה", לא כתוב 'אולי', לא כתוב 'יזכה', לא כתוב בזה שום תנאי, אלא: 'מעבירין', כך להדיא, חד וחלק. האם גם על זה הם שואלים האם לסגור את בתי החולים?
יתירה מכך, כתוב בחז"ל ובחנוני נא בזאת, אם לא אפתח לכם את ארובות השמים, שמי שנותן מעשר מתעשר. והלא אנחנו רואים שיש כאלו שנותנים מעשר ולא מתעשרים. שם כבר כן במפורש בלשון הבטחה ובלשון ובחנוני, ומדוע שם הם לא מלגלגים - התשובה היא פשוטה, אנשים אלו יש בהם שמץ השכלה ולא מאמינים בדברי תלמידי חכמים, ולכן מנסים ללגלג ולדחות ולבטל את דבריהם בכל דרך שהם יכולים.
ש. ובאמת מה התשובה לשאלה על ההבטחה של הקב"ה עשר בשביל שתתעשר?
ת אאמו"ר מרן שליט"א, רגיל תמיד להראות בעניין זה את דברי במשנה ברורה המפורשין בסימן קנ"ח סקל"ח לגבי דברי חז"ל שהזהיר בנטילת ידים בשפע נותנים לו מלא חפניים טיבותא, ועל זה כותב המשנה ברורה "ומי שזהיר בזה ואינו מתעשר הוא מפני שמעשיו מעכבין" וגם בענין מעשר הוא כך.
ועוד רגיל אאמו"ר מרן שליט"א לומר (כמדומה בשם מרן החזון איש, ואולי זהו הכוונה במשנה ברורה הנ"ל) שלפעמים מגיע לאדם עשירות עקב שמקפיד במעשרות וכדו', ולאחר כך מגיע לו עונש, ואם לא היה לו את ההבטחה והזכות לעשירות היה נענש בעונש אחר, ועכשיו נענש בזה שלא מקבל את העשירות המובטחת, כלומר שבאמת כביכול קבל את העשירות רק אחר כך נענש ונלקח, ואילו לא היה זכאי לעשירות לא היה נחשב זה שאינו עשיר כעונש, היה מקבל עונש אחר, ורק בגלל שמגיע לו עשירות- נחשב אי העשירות לעונש.
וגם בענין דברי אאמו"ר מרן שליט"א יש לומר כן, שיש לאדם זכות של ידה כנגד מידה שלא יחלה, ואחר כך אולי מגיע לו עונש, אז ח"ו מישהו נהיה חולה, אם לא היה לו את הזכות שלא יהיו חולים, אז יש כאן רק את העונש של המחלה עצמה, ועכשיו יש כאן עונש יותר גדול שאבד את הזכות שלא יהיו חולים, וממילא בחשבון העונשים הוא הרויח , וכבר אמר גם דודי מרן הגר"י זילברשטיין שליט"א שיש שמאבדים אחר כך את הזכות, וכמו המשנה ברורה הנ"ל.
ש. ובכל אופן, פרסום הדברים גרם להתעוררות גדולה בציבור, כי שמירה כזו לא משיגים בקלות. יש שהתפלאו כיצד מקבלים ביטוח בריאות כזה שהיה אמור לעלות לכל הפחות חצי מליון ש"ח לנפש, בתרומה להצלת משפחת חולים אחת....
ת: נכון, עצם זה שאאמו"ר מרן שליט"א מורה לפרסם ברבים דבר זה, זה מעיד על חשיבות הצדקה של קופת העיר, שהולכת באמת לעניים מהוגנים, וממילא מתקיימת המידה כנגד מידה בשלימות שלא יהיו חולים בביתו.
האמת, וכפי שאתם שנכנסים ויוצאים בחדרו יודעים, שאאמו"ר מרן שליט"א אמר את זה כבר בחודש אלול תשע"ז, רק שאז עדיין לא הורה לפרסם זאת ברבים, ורק לאחר שהדבר התחיל להתפרסם, וכמה וכמה פעמים שאלו בעניין זה את אאמו"ר האם להגיד דבר זה בכנסים ובפני אנשים שאינם עדיין שומרי תורה ומצוות, והורה לחיוב, והדברים התחילו להתפרסם בלשון "הבטחה" שאאמו"ר מרן שליט"א מקפיד מאד לא להשתמש בלשון זו בשום פנים ואופן מהטעמים שנתבארו לעיל, אז נכנסו בקופת העיר לאאמו"ר מרן שליט"א וקבלו הורמנא לפרסם הדבר באופן נכון ומדוייק כפי שנאמר לקופת העיר בזמנו לתועלת הציבור.
ש: מה בעצם נקרא סכום שיש בו ממש:
ת: אאמו"ר מרן שליט"א לא נקב בסכום, רק היות שהעניין כאן הוא מידה כגד מידה, לכן ברור הוא מה שקופת העיר מבקשים סכום ממוצע של תמיכה חדשית במשפחה של חולה שהכנסותיה מועטות והוצאותיה מרובות, שהוא 3000 ש"ח, כי על ידי כך משפחת התורמים מקבלים את ההגנה של 'מידה כנגד מידה'. ודודי מרן הגר"י זילברשטיין בקש להגיד בשמו ש-1000 ש"ח למשפחה מצומצמת הוא בוודאי סכום שיש בו ממש, קשה לקבוע מסמרות בעניין, ועכ"פ בוודאי שככל שנותנים יותר צדקה יש יותר זכות בשמים.
ש. האם לפי דבריכם, יש עניין למי שיכול לתת סכום גבוה יותר כדי לקבל את השמירה?
ת. פשוט שככל שהעזרה לחולים היא יותר גדולה, כך המידה כנגד מידה גדולה יותר, ויתכן גם שהכל לפי הנותן, ובוחן כליות ולב יודע כמה האדם התאמץ לתת יותר מכפי יכולתו וממילא שומר עליו.
ש: מה המיוחד דווקא לתת לקופת העיר, הרי אפשר לתת לכל חולה באופן ישיר או בדרכים אחרות.
ת: שתי נקודות, קודם כל בקופת העיר מעבירים לחולה את כל הסכום כבר בחודש הראשון לאחר הנתינה, וממילא יש את הזכות מיד, וחוץ מזה בקופת העיר יש גבאים שאאמו"ר מרן שליט"א העיד עליהם שנאמנים כרבי חנניה בן תרדיון, וממילא יודעים שהכסף אכן מגיע למקומות הגונים ואין כאן ח"ו הכשילם בעניים שאינם מהוגנים.
ישר כח למרן שליט"א על הזמן שהקדיש לנו.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אפריל 21, 2020 10:23 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עזריאל ברגר
הודעות: 9568
הצטרף: ג' אוקטובר 14, 2014 3:49 pm
מיקום: בת עין יע"א

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אפריל 21, 2020 10:13 pm

אכתוב את הדברים בקיצור:
ההבטחות שהגרח"ק מבטיח - אינן הבטחות אלא ברכות ואיחולים, ואי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.
והתשובה לשאלה מדוע הוא מבטיח ככה, נאמרה בתחילת דברי בנו בצורה מאוד מפורשת: קופת העיר מקלקלת את השורה!

אני יודע שהדברים שלי בוטים מאוד, אך זה מה שבנו אמר!

נוטר הכרמים
הודעות: 7880
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אפריל 21, 2020 10:17 pm

ברוך00 כתב:
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


תשובה מבעל העלון "אז נדברו":
לדאבוני הרב התשובה היא יותר מידי פשוטה...
כן... ועבר ה' לנגוף את מצרים ולא יבא אל בתיכם לנגוף... כי המלאך מכיר בין טיפה של מצרי לטיפה של ישראל...
מאידך יהודי שיצא מפתח ביתו הרי כיון שניתנה רשות למשחית, אינו מבחין...
הכיצד??
מי שלא שומר על ההוראות אז... אז גם במכת בכורות הקב"ה לא נותן ערבות...

כפי שהעידו רבים מארצינו הק' ומחוצה לה,
דווקא בולטת העובדה כי רבים מן החולים והנפטרים רח"ל הינם דווקא מן הנזהרים ביותר , לא יצאו מפתח ביתם, ונדבקו במחלה בדרכים לא ברורות.

הפצת המעיינות
הודעות: 977
הצטרף: ב' יוני 11, 2018 11:23 pm
שם מלא: ג'ינג'י

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' אפריל 21, 2020 10:20 pm

עזריאל ברגר כתב:אי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.

מה זה הבטחה רגילה?

דרופתקי דאורייתא
הודעות: 2035
הצטרף: ה' דצמבר 20, 2018 2:05 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' אפריל 21, 2020 10:22 pm

נוטר הכרמים כתב:כפי שהעידו רבים מארצינו הק' ומחוצה לה,
דווקא בולטת העובדה כי רבים מן החולים והנפטרים רח"ל הינם דווקא מן הנזהרים ביותר , לא יצאו מפתח ביתם, ונדבקו במחלה בדרכים לא ברורות.


לא בטוח שזה נכון בכלל,
כי מה ש"מתפרסם" זה מי ששמר ואעפ"כ נדבק,
וכל השאר שלא שמעת עליהם כלום הוי אומר שלא שמרו

וכבר הובאו דברי המבי"ט בזה שגם בשעת מגיפה הכל מכוון

עזריאל ברגר
הודעות: 9568
הצטרף: ג' אוקטובר 14, 2014 3:49 pm
מיקום: בת עין יע"א

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אפריל 21, 2020 10:26 pm

הפצת המעיינות כתב:
עזריאל ברגר כתב:אי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.

מה זה הבטחה רגילה?

אם אני מבטיח לך שלא אתן לך מכות ולא התניתי את זה בשום תנאי, ובפועל פתאום נתתי לך מכות - כולם יגידו שאני שקרן.
עכשיו יותר ברור?

זאב ערבות
הודעות: 5626
הצטרף: ו' יוני 22, 2018 3:47 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אפריל 21, 2020 10:29 pm

עזריאל ברגר כתב:אכתוב את הדברים בקיצור:
ההבטחות שהגרח"ק מבטיח - אינן הבטחות אלא ברכות ואיחולים, ואי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.
והתשובה לשאלה מדוע הוא מבטיח ככה, נאמרה בתחילת דברי בנו בצורה מאוד מפורשת: קופת העיר מקלקלת את השורה!

אני יודע שהדברים שלי בוטים מאוד, אך זה מה שבנו אמר!

ואף פותח האשכול לא כתב שהבטיחו אלא שאמרו! אז האם לא ניתן לומר פתי מאמין לכל דבר? ובאותו אופן ניתן לומר על כל מה שמובא שהבטיחו שרק אמרו והשומעים חשבו שהבטיחו ועליהם התלונה. וכבר הבאתי במקום אחר שהסטייפלר היה מקפיד שהוא לא מבטיח שום דבר שכן אין לו רוח הקודש למרות מה שסוברים. אך מצד שני ניתן אולי לומר שכאשר לאדם יש באמת ובתמים אמונה פשוטה - זה יכול להועיל לו כמו הסיפור הידוע עם החפץ חיים שבירך אחד באריכות ימים ולכן כל ימי המלחמה לא פחד ועבר אותה בשלום.

מחולת המחנים
הודעות: 2983
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' אפריל 21, 2020 10:30 pm

נוטר הכרמים כתב:
ברוך00 כתב:תשובה מבעל העלון "אז נדברו":
לדאבוני הרב התשובה היא יותר מידי פשוטה...
כן... ועבר ה' לנגוף את מצרים ולא יבא אל בתיכם לנגוף... כי המלאך מכיר בין טיפה של מצרי לטיפה של ישראל...
מאידך יהודי שיצא מפתח ביתו הרי כיון שניתנה רשות למשחית, אינו מבחין...
הכיצד??
מי שלא שומר על ההוראות אז... אז גם במכת בכורות הקב"ה לא נותן ערבות...

כפי שהעידו רבים מארצינו הק' ומחוצה לה,
דווקא בולטת העובדה כי רבים מן החולים והנפטרים רח"ל הינם דווקא מן הנזהרים ביותר , לא יצאו מפתח ביתם, ונדבקו במחלה בדרכים לא ברורות.


הסתכלות של חכמי התורה על הענין, בית אלקים להמבי"ט פרק ט"ז

ומפני שראיתי בעניין הדבר שנתפשט בפי כל ההמון גם החכמים בפרט חכמי הטבע שעניין המגפה הוא הפסד האוויר במקום ההוא מסבות ידועות, ומתערב הוא עם אויר הנשאף לאדם ומזיקו, באופן שמקרבים הדבר לטבע, בראותם הבורחים מחמת המגפה שהם ניצולים, והעומדים באוויר ההוא הנפסד מסתכנים, לכן ראיתי לכתוב מה שנ"ל בעניין הזה, והוא כי אמת ויציב ונכון כי כל מה שיארע לאדם בכלל ובפרט הוא מאתו יתברך, ובייחוד עניין המוות הנגזר על הכול ביום ר"ה שהוא יום הדין, ונכתב ונחתם האיש לחיים ולמות, ואם נגזר עליו מיתה לא יועיל נוסו וברחו ביום עברתו, אבל מי שלא נגזר עליו המיתה ועמד במקום הסכנה, אפשר שילכד ויסתכן.
וכשנגזר על מדינה ידועה שיהיה בה באותה השנה דבר ח"ו, וימותו בה אנשים ידועים בשמותם ומנינם, העניין נוהג כך, כי כל המתים במגפה והנלכדים בה גם שהיו בורחים כולם נחתמים ביום ר"ה למיתה, אלא שיש הפרש ביניהם, כי קצתם הם מחויבים בדינם למיתה החלטית בין יעמדו במקום ההוא או לא יעמדו אלא יברחו וינוסו, וקצתם הם מחויבים דינם אם יעמדו במקום ההוא, ואם יברחו כל אחד מהם ערוקיה מסתייה, ובאותו הצער שמצטער נחשב לו כגלות וניצול באותה שעה, והוא יתברך יודע בחירתו של זה האיש מה שיבחר אם לעמוד אם לנוס, וכשרואה ויודע שבחירתו תהיה לעמוד במקום המסוכן חותמו למיתה, וכשבחירתו לנוס חותמו לחיים, ואם הוא ישר בדרכיו הוא יתברך נותן בלבו ומדריך אותו מורה לו מקום לנוס שמה, וקצתם שאינם מחויבים אז בעונש ההוא אלא שהם מסתכנים בעצמם לעמוד במקום הסכנה ואינם ראויים לשיעשה להם נס ונדבק בהם החולי ההוא במדינה, ואם טבעם מוכן להסתכן בחולי ההוא הם מסתכנים, והוא יתברך יודע בחירתם וחותמם למיתה, אם יבחרו לעמוד במקום סכנה בהיות טבעם מוכן להפסד בהתדבק בהם החולי ההוא, ואם אין טבעם מוכן לכך אינם ניזוקים.
ועניין הדבר בכלל הוא השגחה מאתו יתברך שהוא בורא חדשה בארץ, והוא הפסד האוויר מוכן ועומד ללכוד ברשתו אותם שנגזר עליהם שימותו, ומייסר בייסורין קצת האנשים שלא נגזר עליהם מיתה בהיותם מוכים ומדוכאים בחולי ההוא, והוא יתברך מקרב העניין לטבע כי אותם הבורים ואינם ניצולים מרפה את לבם שלא להישמר בדרך טבע מהחולי ההוא המתדבק בו, ומי שאינו נגזר למיתה אלא לחיים הוא יתברך מראה לו דרך שינוס ולא ילכד אפילו בצער החולי בלי מיתה ותהיה נוסו כפרתו, וקצתם נחתמים בודאי לחיים כי גם שיעמדו לשם לא יאונה להם כל און, והאיש הנלכד חושש בעצמו אולי הוא מאותם שנתחייבו אם יעמדו, או מאותם שמסתכנים בעצמם אם יעמדו במקום הסכנה, ולכן באים בחדריהם, או נסים ובורחים מחמת המגפה, וכמו שראינו בדורות הראשונים, וכמו שכתב הנביא ע"ה (ישעיה כ"ו) לך עמי בא בחדריך וגו', וכתיב (ירמיה ט') כי עלה מות בחלונינו
וגו', ואמר פ' הכונס ()דף ס') רבא בעידן ריתחא הוה סכר כוי דכתיב: כי עלה מוות בחלונינו וגו', ואמרו דבר בעיר אל יהלך אדם באמצע הדרך שמלאך המוות מהלך באמצע הדרכים דכיון דאתיהיב ליה רשותא מסגי להדיא. ועניין מלאך המוות הוא הממונה ליטול הנשמות ולהוליכם לפניו יתברך ליתן דין וחשבון, כי המלאך אינו עושה כי אם נטילת הנשמה בשעת הפרדה מהגוף, בחולי שנדבק בו בהפסד האוויר שבורא האל יתברך לעתים הצריכות, וגם כי חכמי הטבע גם כן אומרים כי הוויית האוויר עצמו הוא בדרך טבע, עם כל זה היה יכול האל יתברך להציל עמו ועבדיו מהכנת הפסדו, אלא שחטאי הדור גורמים שיהיה גזור עליהם שימותו בו המעותדים למיתה כפי מה שאמר למעלה.

עזריאל ברגר
הודעות: 9568
הצטרף: ג' אוקטובר 14, 2014 3:49 pm
מיקום: בת עין יע"א

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אפריל 21, 2020 10:35 pm

ואין לי אלא לצטט את דברי חז"ל (פרקי אבות, עם פירוש הרמב"ם):
אַבְטַלְיוֹן אוֹמֵר, חֲכָמִים, הִזָּהֲרוּ בְדִבְרֵיכֶם, שֶׁמָּא תָחוּבוּ חוֹבַת גָּלוּת וְתִגְלוּ לִמְקוֹם מַיִם הָרָעִים, וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל - מים הרעים כנוי לאפיקורסות ואמרו השמרו בדבריכם בתוך ההמון ולא יהיה בדבריכם מקום שיסבול פירוש אחר מפני שאם יהיו שם אנשים כופרים יפרשו אותם כפי אמונתם והתלמידים כבר שמעו אותם מהם ויחזרו לאפיקורסות ויחשבו שזאת היתה אמונתכם ויהיה בזה חלול השם כאשר אירע לאנטיגנוס עם צדוק וביתוס

וכן גם:
וְאַל תֹּאמַר דָּבָר שֶׁאִי אֶפְשָׁר לִשְׁמֹעַ, שֶׁסּוֹפוֹ לְהִשָּׁמַע - ודבר שאי אפשר לשמוע הוא שיהיו פשוטי הדברים מרוחק מאד ובטל וכשיסתכל האדם בו היטב יראה שדברים נכונים והוא מזהיר מן הדרך ההיא מן הדיבור שהוא אומר לא יהיו דבריך צריכים לפירוש רחוק והסתכלות יתירה ואז יבינם השומע:

ומאוד תמיהני על כך שמפרסמים הבטחות בשמו של הגרח"ק, כשבאמת אינן הבטחות כפי מה שאנשים אמורים להבין.
ואין לי ביאור לכך מלבד מה שכתבתי, שקופת העיר מקלקלת את השורה, וזהו לא הדבר היחיד שקופת העיר עושים למען ההתרמות שלהם...
(ועד"ז הפוליטיקאים לגבי ההצבעה למפלגת ג', שכבר אמרו הליצנים שליצמן לא הצביע ג', שהרי הגרח"ק אמר שמי שיצביע ג לא יחלה בקורונה, וליצמן חלה...)

זאב ערבות
הודעות: 5626
הצטרף: ו' יוני 22, 2018 3:47 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אפריל 21, 2020 10:39 pm

נוטר הכרמים כתב:
ברוך00 כתב:
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


תשובה מבעל העלון "אז נדברו":
לדאבוני הרב התשובה היא יותר מידי פשוטה...
כן... ועבר ה' לנגוף את מצרים ולא יבא אל בתיכם לנגוף... כי המלאך מכיר בין טיפה של מצרי לטיפה של ישראל...
מאידך יהודי שיצא מפתח ביתו הרי כיון שניתנה רשות למשחית, אינו מבחין...
הכיצד??
מי שלא שומר על ההוראות אז... אז גם במכת בכורות הקב"ה לא נותן ערבות...

כפי שהעידו רבים מארצינו הק' ומחוצה לה,
דווקא בולטת העובדה כי רבים מן החולים והנפטרים רח"ל הינם דווקא מן הנזהרים ביותר , לא יצאו מפתח ביתם, ונדבקו במחלה בדרכים לא ברורות.

מה שאתה כותב דרכים לא ברורות זה מטעה. הדרך היחידה לא להדבק בנגיף המסוכן הזה היא ע"י בידוד הרמטי ללא שום אפשרות של מגע אדם כלשהו וחימום האוכל בחום גבוה. כך שאפילו אם מישהו נמצא סגור בבית אפילו שלא יצא ממנו, אך כל עוד הוא אוכל אוכל שנגעו בו אחרים או שהיו בסביבתו אנשים שהיו בסביבת אחרים, אפילו ששמרו מרחק - יש כבר אפשרות להדבקה בפרט שכעת נודע שהנגיף יכול לעוף למרחק של 3 מטר ולהשאר באוויר זמן רב יותר מאשר חשבו וממש כעת פורסם שהתחילו לבדוק את מערכת הביוב בערים הגדולות ומצאו שהנגיף נמצא שם, כלומר ישיבה על אותה אסלה יכולה להעביר את הנגיף. כלומר זה נגיף מסוכן ביותר ולכן יש הרבה תיאוריות שהוא יוצר במעבדה ודלף.
לכן גם כל המנינים "הבטוחים" לכאורה אינם בטוחים.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אפריל 21, 2020 10:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות
הודעות: 977
הצטרף: ב' יוני 11, 2018 11:23 pm
שם מלא: ג'ינג'י

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' אפריל 21, 2020 10:41 pm

עזריאל ברגר כתב:אם אני מבטיח לך שלא אתן לך מכות ולא התניתי את זה בשום תנאי, ובפועל פתאום נתתי לך מכות - כולם יגידו שאני שקרן.
עכשיו יותר ברור?

ברור מאד חשבתי שתמדבר על הבטחות רגילות מרבנים ואדמורי"ם

אשרי יושבי ביתך
הודעות: 985
הצטרף: ב' מרץ 16, 2020 1:29 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' אפריל 21, 2020 10:41 pm

עזריאל ברגר כתב: (ועד"ז הפוליטיקאים לגבי ההצבעה למפלגת ג', שכבר אמרו הליצנים שליצמן לא הצביע ג', שהרי הגרח"ק אמר שמי שיצביע ג לא יחלה בקורונה, וליצמן חלה...)


והבריא...

ש. ספראי
הודעות: 1206
הצטרף: ב' יולי 06, 2015 12:21 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 21, 2020 10:53 pm

עזריאל ברגר כתב:אכתוב את הדברים בקיצור:
ההבטחות שהגרח"ק מבטיח - אינן הבטחות אלא ברכות ואיחולים, ואי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.
והתשובה לשאלה מדוע הוא מבטיח ככה, נאמרה בתחילת דברי בנו בצורה מאוד מפורשת: קופת... מקלקלת את השורה!

אני יודע שהדברים שלי בוטים מאוד, אך זה מה שבנו אמר!


לפני כמה שנים, כשאחת מקופות הצדקה הנודעות פירסמה שמי שתורם להם מובטח לו שיזכה בדין ר"ה ויוה"כ, שלחתי מכתב למרן הגר"ח שליט"א ותמהתי בפניו על הענין ממקורות שונים בחז"ל.
אני מצרף בזאת תשובתו הרמה.
[b]אות ה'.

המכתב נשלח אלי אישית, ואין החי מכחיש את החי בעצם כתה"י.[/b]
קבצים מצורפים
הגרח קניבסקי לא הבטיח שיזכו בדין!!!.pdf
(353.22 KiB) הורד 294 פעמים

עקביה
הודעות: 3998
הצטרף: ד' אוקטובר 07, 2015 11:19 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי עקביה » ג' אפריל 21, 2020 11:01 pm

מובטחני באשכול זה שהוא אחד המועילים ביותר שהיו בפורום; יהודי שואל שאלה, ותכף ומיד מקבל מגוון גדול כ"כ של תשובות, עד שהוא יכול לירות את כולן בחזרה אל המטיחים בו, בבחינת מטח תחת מטח.
אין ספק שהשואלים יכרעו תחת עומס התשובות ולא תהיה להם תקומה.


אבל משהו אחד לא הבנתי -
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?

למה זו איוולת?
אם גדולי ישראל הבטיחו א' ובפועל קרה ב', לשאול "למה?" זו איוולת?

ולאידך גיסא, אם ברור למר שזו איוולת, מאותו מקום שבאה לך בהירות זו אתה יכול לענות לשואלים, ומדוע בעצם היה צורך לפתוח את האשכול?
נערך לאחרונה על ידי עקביה ב ג' אפריל 21, 2020 11:02 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים
הודעות: 7880
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אפריל 21, 2020 11:02 pm

זאב ערבות כתב:
נוטר הכרמים כתב:
ברוך00 כתב:
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


תשובה מבעל העלון "אז נדברו":
לדאבוני הרב התשובה היא יותר מידי פשוטה...
כן... ועבר ה' לנגוף את מצרים ולא יבא אל בתיכם לנגוף... כי המלאך מכיר בין טיפה של מצרי לטיפה של ישראל...
מאידך יהודי שיצא מפתח ביתו הרי כיון שניתנה רשות למשחית, אינו מבחין...
הכיצד??
מי שלא שומר על ההוראות אז... אז גם במכת בכורות הקב"ה לא נותן ערבות...

כפי שהעידו רבים מארצינו הק' ומחוצה לה,
דווקא בולטת העובדה כי רבים מן החולים והנפטרים רח"ל הינם דווקא מן הנזהרים ביותר , לא יצאו מפתח ביתם, ונדבקו במחלה בדרכים לא ברורות.

מה שאתה כותב דרכים לא ברורות זה מטעה. הדרך היחידה לא להדבק בנגיף המסוכן הזה היא ע"י בידוד הרמטי ללא שום אפשרות של מגע אדם כלשהו וחימום האוכל בחום גבוה. כך שאפילו אם מישהו נמצא סגור בבית אפילו שלא יצא ממנו, אך כל עוד הוא אוכל אוכל שנגעו בו אחרים או שהיו בסביבתו אנשים שהיו בסביבת אחרים, אפילו ששמרו מרחק - יש כבר אפשרות להדבקה בפרט שכעת נודע שהנגיף יכול לעוף למרחק של 3 מטר ולהשאר באוויר זמן רב יותר מאשר חשבו וממש כעת פורסם שהתחילו לבדוק את מערכת הביוב בערים הגדולות ומצאו שהנגיף נמצא שם, כלומר ישיבה על אותה אסלה יכולה להעביר את הנגיף. כלומר זה נגיף מסוכן ביותר ולכן יש הרבה תיאוריות שהוא יוצר במעבדה ודלף.
לכן גם כל המנינים "הבטוחים" לכאורה אינם בטוחים.

אבל זה לא רק המנינים, אלא כל אדם נורמטיבי שמקיים איזה שהוא קשר עם העולם החיצון, בצריכת מוצרים וכד',
ושוכח פעם אחת את הכפפות או את החיטוי וכד', הוא לכאורה אינו בטוח כלל.

המקורות שלי למה שכתבתי, הם ממה שמעתי קצת מקרובי איזה מן הנפטרים כאן,
וראה גם כאן http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 60#p618180

כל זה לא בא להוריד במאום מחובת הזהירות,
אלא להעמיד את הנתונים במקומם,
שהמשוואה של 'לא נזהר' - מת / נחלה איננה מדויקת בכלל.

אני אישית מכיר כמה חולים מבוגרים שנזהרו מאוד ונדבקו. ב"ה לא קרה להם משהו. מה זה אומר?
אם הרבנים הגאונים ר' שריאל, ר' שבח רוזנבלט, ר' יצחק גולדווסר, ר' מרדכי רבינוביץ ועוד שהיו מגדולי הנזהרים והמזהירים - נדבקו וחלו.
וכן במגזר הציבורי: שר הבריאות, אשת ראש העיר ב"ב וכו'.

נוטר הכרמים
הודעות: 7880
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אפריל 21, 2020 11:03 pm

ש. ספראי כתב:
עזריאל ברגר כתב:אכתוב את הדברים בקיצור:
ההבטחות שהגרח"ק מבטיח - אינן הבטחות אלא ברכות ואיחולים, ואי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.
והתשובה לשאלה מדוע הוא מבטיח ככה, נאמרה בתחילת דברי בנו בצורה מאוד מפורשת: קופת... מקלקלת את השורה!

אני יודע שהדברים שלי בוטים מאוד, אך זה מה שבנו אמר!


לפני כמה שנים, כשאחת מקופות הצדקה הנודעות פירסמה שמי שתורם להם מובטח לו שיזכה בדין ר"ה ויוה"כ, שלחתי מכתב למרן הגר"ח שליט"א ותמהתי בפניו על הענין ממקורות שונים בחז"ל.
אני מצרף בזאת תשובתו הרמה.
[b]אות ה'.

המכתב נשלח אלי אישית, ואין החי מכחיש את החי בעצם כתה"י.[/b]

אאל"ט זה כת"י של בנו ר' יצחק שאול.

ש. ספראי
הודעות: 1206
הצטרף: ב' יולי 06, 2015 12:21 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 21, 2020 11:07 pm

נוטר הכרמים כתב:אבל זה לא רק המנינים, אלא כל אדם נורמטיבי שמקיים איזה שהוא קשר עם העולם החיצון, בצריכת מוצרים וכד',
ושוכח פעם אחת את הכפפות או את החיטוי וכד', הוא לכאורה אינו בטוח כלל.

המקורות שלי למה שכתבתי, הם ממה שמעתי קצת מקרובי איזה מן הנפטרים כאן,
וראה גם כאן viewtopic.php?f=73&t=49823&start=560#p618180

כל זה לא בא להוריד במאום מחובת הזהירות,
אלא להעמיד את הנתונים במקומם,
שהמשוואה של 'לא נזהר' - מת / נחלה איננה מדויקת בכלל.

אני אישית מכיר כמה חולים מבוגרים שנזהרו מאוד ונדבקו. ב"ה לא קרה להם משהו. מה זה אומר?
אם הרבנים הגאונים ר' שריאל, ר' שבח רוזנבלט, ר' יצחק גולדווסר, ר' מרדכי רבינוביץ ועוד שהיו מגדולי הנזהרים והמזהירים - נדבקו וחלו.
וכן במגזר הציבורי: שר הבריאות, אשת ראש העיר ב"ב וכו'.

ולעומת זאת בכולל אצלנו, של הרב פכטר, למדו בליל פורים למעלה מ500 אברכים צפופים מאד מאד, והלימודים התקיימו כמעט עד ר"ח (אמנם רבים לא באו עד ר"ח, ובכ"ז) והרב פכטר אמר לי מקודם שאין שום חולים ונדבקים (כמה הודבקו מ...נשותיהם. ממש 2/3 אברכים), כשיש הרבה מבוגרים בכולל.

נוטר הכרמים
הודעות: 7880
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אפריל 21, 2020 11:10 pm

שמעתי מכמה שלומדים בישיבת חדרה, כחמש מאות בחורים,
למדו עד ראש חודש ניסן, ואחד לא נדבק.

בפוניבז' של הרב מרקוביץ שגם המשיכו בגדול עד סוף הזמן, לא נודע על הרבה חולים.

היו גם תופעות אחרות בתפרח ובבית הלל ואולי עוד.

אלו הנתונים.

ש. ספראי
הודעות: 1206
הצטרף: ב' יולי 06, 2015 12:21 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 21, 2020 11:10 pm

נוטר הכרמים כתב:
ש. ספראי כתב:
עזריאל ברגר כתב:אכתוב את הדברים בקיצור:
ההבטחות שהגרח"ק מבטיח - אינן הבטחות אלא ברכות ואיחולים, ואי אפשר לסמוך עליהן כפי שסומכים על הבטחה רגילה.
והתשובה לשאלה מדוע הוא מבטיח ככה, נאמרה בתחילת דברי בנו בצורה מאוד מפורשת: קופת... מקלקלת את השורה!

אני יודע שהדברים שלי בוטים מאוד, אך זה מה שבנו אמר!


לפני כמה שנים, כשאחת מקופות הצדקה הנודעות פירסמה שמי שתורם להם מובטח לו שיזכה בדין ר"ה ויוה"כ, שלחתי מכתב למרן הגר"ח שליט"א ותמהתי בפניו על הענין ממקורות שונים בחז"ל.
אני מצרף בזאת תשובתו הרמה.
[b]אות ה'.

המכתב נשלח אלי אישית, ואין החי מכחיש את החי בעצם כתה"י.[/b]

אאל"ט זה כת"י של בנו ר' יצחק שאול.


שמעתיק את מכתבי אביו מילה מילה כבר כ20 שנה.
הרב כותב על דף השאלה עצמו. רי"ש מעתיק לנייר ושולח. הכל שמור. למעלה ממאה אלף תשובות בכתי"ק.
בהתחלה הגרח"ק עצמו היה מעתיק לעצמו את התשובות, אך מהאירוע הרפואי שעבר, כמדומני באזור תש"ס, רי"ש מעתיק את התשובה.

יוֹסֵפֶר
הודעות: 256
הצטרף: ה' יוני 13, 2019 10:35 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי יוֹסֵפֶר » ג' אפריל 21, 2020 11:18 pm

כלה שלחה שאלה להגרח"ק קודם פסח אם לבטל את תאריך החתונה, ר' חיים שאל: מתי החתונה? וענו: בל"ג בעומר, בירך ר' חיים: בעז"ה תהיה חתונה רגילה. (חברתה סיפרה לרעייתי)

השומעים התרגשו מאד והשמועה החלה לפוץ שכביכול הוא הבטיח לה, אך אני הקטן לא הבנתי למה דחוק לפרש שכוונתו בדרך של הבטחה נבואית, הרבה יותר פשוט להסביר זאת בדרך של ברכה ותפילה. (שזה גם משמח מאד שהגר"ח מברך כך)

והרי על דברי עלי לחנה (שמואל א א, יז):
ויען עלי ויאמר לכי לשלום ואלהי ישראל יתן את שלתך אשר שאלת מעמו:

יש מפרשים שאמר זאת כהבטחה שהתנבא שהתקבלה תפילתה (רש"י, מהר"י קרא) ויש מפרשים (המצודות) שאמר כן דרך תפילה ובקשה. (הרלב"ג והרד"ק כתבו ששני הפירושים אפשריים, והמלבי"ם כתב שפייסה בכך והיו דבריו אצלה כעין הבטחה)

א"כ איזו מניעה יש לפרש כן על הבטחות של צדיקים מדורות מאוחרים יותר..

וכאן אפשר עוד שרצה להפיס דעתה לעודדה ולחזק רוחה ולהשיב נפשה, שמתפלל ומקווה שתהיה לה חתונה רגילה, כנלע"ד שמותר לפרש כן כל עוד הוא עצמו לא אומר שכוונתו להבטחה גמורה.

לסיום אצרף את משפט סיום דרשת השבוע של רבי אלימלך בידרמן שליט"א בו הוא מבטיח / מתפלל שבאייר בוודאי יתרפאו כולם
Screenshot_2020-04-21-23-02-35-1.png
ר' מיילך תזריע מצורע
Screenshot_2020-04-21-23-02-35-1.png (19.82 KiB) נצפה 4193 פעמים

חיים סגל
הודעות: 477
הצטרף: ב' ספטמבר 11, 2017 2:12 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי חיים סגל » ג' אפריל 21, 2020 11:20 pm

נוטר הכרמים כתב:שמעתי מכמה שלומדים בישיבת חדרה, כחמש מאות בחורים,
למדו עד ראש חודש ניסן, ואחד לא נדבק.

בפוניבז' של הרב מרקוביץ שגם המשיכו בגדול עד סוף הזמן, לא נודע על הרבה חולים.

היו גם תופעות אחרות בתפרח ובבית הלל ואולי עוד.

אלו הנתונים.

מי אומר שלא נדבקו?
לרוב הצעירים אינם מרגישים תסמינים.
השאלה היא האם הם לא היו נשאים והדביקו אחרים
אף אחד לא יכול לדעת

נוטר הכרמים
הודעות: 7880
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אפריל 21, 2020 11:23 pm

חיים סגל כתב:
נוטר הכרמים כתב:שמעתי מכמה שלומדים בישיבת חדרה, כחמש מאות בחורים,
למדו עד ראש חודש ניסן, ואחד לא נדבק.

בפוניבז' של הרב מרקוביץ שגם המשיכו בגדול עד סוף הזמן, לא נודע על הרבה חולים.

היו גם תופעות אחרות בתפרח ובבית הלל ואולי עוד.

אלו הנתונים.

מי אומר שלא נדבקו?
לרוב הצעירים אינם מרגישים תסמינים.
השאלה היא האם הם לא היו נשאים והדביקו אחרים
אף אחד לא יכול לדעת

ברור שהכוונה היא שלא נודע עליהם.
ברור גם שזה חלק מהנס.
מבחינה סטיסטית, מבין הרבה חולים - צריך להופיע גם כמה תסמינים.
וכי אין בסביבתך חולי קורונה צעירים עם תסמינים?

בתבונה
הודעות: 1170
הצטרף: ו' אוגוסט 12, 2016 3:58 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי בתבונה » ג' אפריל 21, 2020 11:25 pm

אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?

לגבי הגרח"ק בסירטון, המדובר ניתן לראות תראה שהוא בסה"כ מאשר שהצבעה לג' יש בה משום שמירה מהמגפה.
אלו דברי המשנה באבות פרק ד משנה יא
רבי אליעזר בן יעקב אומר העושה מצוה אחת קונה לו פרקליט אחד והעובר עבירה אחת קונה לו קטיגור אחד תשובה ומעשים טובים כתריס בפני הפורענות.

שומע ומשמיע
הודעות: 2923
הצטרף: ג' ינואר 19, 2016 9:57 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' אפריל 21, 2020 11:27 pm

בבית הלל היתה תופעה ענקית, וזה לא בחורים אלא בעלי משפחות שהתפזרו בכל בני ברק.

יונת אלם
הודעות: 316
הצטרף: ג' יוני 13, 2017 1:58 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' אפריל 21, 2020 11:27 pm

כלה שלחה שאלה להגרח"ק קודם פסח אם לבטל את תאריך החתונה, ר' חיים שאל: מתי החתונה? וענו: בל"ג בעומר, בירך ר' חיים: בעז"ה תהיה חתונה רגילה. (חברתה סיפרה לרעייתי)

השומעים התרגשו מאד והשמועה החלה לפוץ שכביכול הוא הבטיח לה, אך אני הקטן לא הבנתי למה דחוק לפרש שכוונתו בדרך של הבטחה נבואית, הרבה יותר פשוט להסביר זאת בדרך של ברכה ותפילה. (שזה גם משמח מאד שהגר"ח מברך כך)

גם אני שמעתי "שמועה" זו. תרשה לי לפקפק באמיתותה ואכמ"ל כדי שלא תחלש באמונת חכמים

יוֹסֵפֶר
הודעות: 256
הצטרף: ה' יוני 13, 2019 10:35 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי יוֹסֵפֶר » ג' אפריל 21, 2020 11:29 pm

מרשה לך

ישא ברכה
הודעות: 1915
הצטרף: ש' יוני 06, 2015 11:50 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' אפריל 21, 2020 11:31 pm

אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


ברור שהתשובה האמתית היא כמו שמרן הגר"ח אמר כמה פעמים ביחס לדבריו, שאינו מבטיח אלא מברך, וגם כשאומר דרך הבטחה, לא הכוונה הבטחה אלא כדרך שבני אדם מברכים.
ויש"כ להרב ספראי שהביא זאת בכת"י. וכך אמרו רבנים רבים על הבטחותיהם. הבעיה היא ההגזמה של הקופות צדקה בפירסומת ובשטיפת המוח שהנה הישועה באה. כמו הרבה דברים טובים, הקופות התחילו טוב, והרבנים עודדו אותם, אבל באיזה שהוא שלב זה עבר את הגבול.
ובכלל היכולת של רב להבטיח בצורה מוחלטת, היא כמעט לא שייכת בלי נבואה או משהו קרוב לזה. (מי שחושב שלרב יש יכולת להבטיח זו אוילת)

אמנם זו לא תשובה לנושא הקורנה. כי שם זו לא היתה ברכה של צדיק, אלא שיקול הדעת של מרן הגר"ח בשאלה חמורה, שהכריע בצורה מסוימת, שעל פניו התבררה כלא נכונה, וכזו שגרמה ככל הנראה מאות חולים.
יהיו שיאמרו שהציגו לפניו את השאלה בלי הנתונים המלאים, יהיו שיאמרו שהרב טעה בשיקול דעתו, זה גם לא סוד שהיו דעות נוספות בתוך הרבנים.
יהיו שיאמרו שהרב חשב בצורה שהיתה נראית לו הנכונה על פי ידיעתו, ואנחנו לא אחראים על תוצאות. ה' יתברך אחראי. (גם בצבא לא מדיחים מי שנהרגו מחמתו אנשים מחמת טעות אנוש הגיונית, אלא מי שהתרשל!). יהיו ישאמרו יותר מזה כי גם התוצאה איננה משקפת שהרי מי יודע מה היה קורה בלי. יהיו שיאמרו שמרן הגר"ח חי בעולם של ה' יתברך והתורה ואין עוד מלבדו ומלבדה ומנותק מעולם החומר, ולא התכוין לתת הנחייה לכל הדור, וכמו שרגיל להשיב על תשובתיו שהם להלכה ולא למעשה, ואמנם לא ממש מטעם זה אבל מטעם דומה. זה לא סוד שמרן הגר"ח מעצמו לא רוצה את הניהול הציבורי, אם היה רוצה היה נוטל את הכל על מגש של כסף, הוא באמת קדוש ה' מעל כל זה, ורק יש אנשים ממשפחתו שמאד רוצים, ומסבכים כבר מזה שנתיים את כל הציבור הליטאי באין סוף פרשיות למען בצע כסף, ולא יאומן איך כל הדיונים היו מתנהלים עם בית מרן הגר"ח ועם מרן הגרי"ג. ודי למבין. אישית אני חושב שהתשובה משולבת גם לא הציגו לפניו נכון את השאלה, וגם הניתוק של מרן הגר"ח מעולם החומר, ואני לא יודע אם בכלל מודע כמה הסתמכו עליו בשאלה הזו

חשוב לציין שהעניין של המוסדות הוא רק אחד מתוך כמה וכמה נתונים שגרמו את המספרים הגבוהים בציבור החרדי.
1. צפיפות אוכלסין גבוהה מאד. 2. משפחות גדולות. 3. בתי כנסיות. 4. מוסדות לימוד. 5. פורים. 6. זלזול בהנחיות בהתחלה. ויש עוד.
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב ג' אפריל 21, 2020 11:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות
הודעות: 5626
הצטרף: ו' יוני 22, 2018 3:47 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אפריל 21, 2020 11:38 pm

חיים סגל כתב:
נוטר הכרמים כתב:שמעתי מכמה שלומדים בישיבת חדרה, כחמש מאות בחורים,
למדו עד ראש חודש ניסן, ואחד לא נדבק.

בפוניבז' של הרב מרקוביץ שגם המשיכו בגדול עד סוף הזמן, לא נודע על הרבה חולים.

היו גם תופעות אחרות בתפרח ובבית הלל ואולי עוד.

אלו הנתונים.

מי אומר שלא נדבקו?
לרוב הצעירים אינם מרגישים תסמינים.
השאלה היא האם הם לא היו נשאים והדביקו אחרים
אף אחד לא יכול לדעת

יפה מאוד! כיוונת לדברי וחסכת ממני תגובה מפורטת. בכלל, מנין שמכל החמש מאות איש לא נפגע? מישהו עקב אחריהם אחרי ר"ח? אך אנו חוזרים בסיבוב על אותם דברים: האם היה להם היתר להמשיך או שעשו זאת על אפם וחמתם של השלטונות? ונניח שאכן איש בישיבות האלו לא נפגע, האם זו דרך לחינוך? אנו עושים מה שאנו חושבים לנכון ומצפצפים על כולם. הנערים האלה יגדלו ויהפכו לאברכים או בעלי בתים ומן הסתם ימשיכו בדרך זו שאנחנו עושים מה שרוצים ואיש לא יכול לומר לנו דבר, זה מזכיר לי את השעון במאה שערים שמתחתיו יש שלט ששעון זה לא בשליטת הציונים ולכן לא מחליפים לזמן קיץ. אם אתה חי במדינה משלך שבה אתה קובע את החוקים - זכותך לעשות כרצונך, אך כעת אנו גרים במדינה שנשלטת ע"י אנשים שלולי אילוצים קואליציונים התורה לא עומדת בסדר עדיפות היום שלה והחליטה שכל המקומות הציבוריים כולל הישיבות נסגרים, אז מי נותן גושפנקא להפר את הסדר? אח"כ כשמביאים משטרה לאכוף את החוק קוראים לשוטרים נאצים! הם סך הכל ממלאים את תפקידם. בשביל זה משלמים להם! אם לא יעשו זאת יפטרו אותם. אתם חושבים שהם נהנים לעשות זאת, מן הסתם יש ביניהם מסורתיים או שומרי שבת שכואב להם. ניתן להרחיב נושא זה לכל עוברי החוק כגון הנוהגים בנהיגה מופרזת או שלא חגורים בחגורה ומדברים בפלפון בשעת הנהיגה.
ולמי שסובר שאני מלמד זכות על התנהגות המשטרה אותו דבר גם כאן, יש חוקים ומי שמפר אותם צפוי לעונש ולפעמים משתמשים במנת יתר של כח ואפילו יורים והורגים כפי שקרה כמה פעמים בשנים האחרונות (לכן כל שוטר כעת לובש מצלמה).

נטיעות
הודעות: 441
הצטרף: א' פברואר 09, 2014 11:38 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נטיעות » ג' אפריל 21, 2020 11:41 pm

בתבונה כתב:
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?

לגבי הגרח"ק בסירטון, המדובר ניתן לראות תראה שהוא בסה"כ מאשר שהצבעה לג' יש בה משום שמירה מהמגפה.
אלו דברי המשנה באבות פרק ד משנה יא
רבי אליעזר בן יעקב אומר העושה מצוה אחת קונה לו פרקליט אחד והעובר עבירה אחת קונה לו קטיגור אחד תשובה ומעשים טובים כתריס בפני הפורענות.

האם אפשר לצרף את ההקלטה? / הסרטון? / ההבטחה?

נהנה מהאוצר
הודעות: 200
הצטרף: ד' מאי 05, 2010 12:13 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי נהנה מהאוצר » ג' אפריל 21, 2020 11:54 pm

חיים סגל כתב:
נוטר הכרמים כתב:שמעתי מכמה שלומדים בישיבת חדרה, כחמש מאות בחורים,
למדו עד ראש חודש ניסן, ואחד לא נדבק.

בפוניבז' של הרב מרקוביץ שגם המשיכו בגדול עד סוף הזמן, לא נודע על הרבה חולים.

היו גם תופעות אחרות בתפרח ובבית הלל ואולי עוד.

אלו הנתונים.

מי אומר שלא נדבקו?
לרוב הצעירים אינם מרגישים תסמינים.
השאלה היא האם הם לא היו נשאים והדביקו אחרים
אף אחד לא יכול לדעת


נכון מאד
ומלבד זאת גם אם נדבקו והיו תסמינים, הם לא מודים בכך
הם טוענים שזה סתם חום ונאבדו הבדיקות וכו' וכו'
היתה מטרה ליצור רושם כזה
ביודעי ומכירי קאמינא
ןמה לעשות שהסבתא שלא בקיאה כל כך בחוקים וכללים אמרה לי שיש לילדיה קורונה

זאב ערבות
הודעות: 5626
הצטרף: ו' יוני 22, 2018 3:47 am

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אפריל 22, 2020 12:10 am

ישא ברכה כתב:
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


ברור שהתשובה האמתית היא כמו שמרן הגר"ח אמר כמה פעמים ביחס לדבריו, שאינו מבטיח אלא מברך, וגם כשאומר דרך הבטחה, לא הכוונה הבטחה אלא כדרך שבני אדם מברכים.
ויש"כ להרב ספראי שהביא זאת בכת"י. וכך אמרו רבנים רבים על הבטחותיהם. הבעיה היא ההגזמה של הקופות צדקה בפירסומת ובשטיפת המוח שהנה הישועה באה. כמו הרבה דברים טובים, הקופות התחילו טוב, והרבנים עודדו אותם, אבל באיזה שהוא שלב זה עבר את הגבול.
ובכלל היכולת של רב להבטיח בצורה מוחלטת, היא כמעט לא שייכת בלי נבואה או משהו קרוב לזה. (מי שחושב שלרב יש יכולת להבטיח זו אוילת)

אמנם זו לא תשובה לנושא הקורנה. כי שם זו לא היתה ברכה של צדיק, אלא שיקול הדעת של מרן הגר"ח בשאלה חמורה, שהכריע בצורה מסוימת, שעל פניו התבררה כלא נכונה, וכזו שגרמה ככל הנראה מאות חולים.
יהיו שיאמרו שהציגו לפניו את השאלה בלי הנתונים המלאים, יהיו שיאמרו שהרב טעה בשיקול דעתו, זה גם לא סוד שהיו דעות נוספות בתוך הרבנים.
יהיו שיאמרו שהרב חשב בצורה שהיתה נראית לו הנכונה על פי ידיעתו, ואנחנו לא אחראים על תוצאות. ה' יתברך אחראי. (גם בצבא לא מדיחים מי שנהרגו מחמתו אנשים מחמת טעות אנוש הגיונית, אלא מי שהתרשל!). יהיו ישאמרו יותר מזה כי גם התוצאה איננה משקפת שהרי מי יודע מה היה קורה בלי. יהיו שיאמרו שמרן הגר"ח חי בעולם של ה' יתברך והתורה ואין עוד מלבדו ומלבדה ומנותק מעולם החומר, ולא התכוין לתת הנחייה לכל הדור, וכמו שרגיל להשיב על תשובתיו שהם להלכה ולא למעשה, ואמנם לא ממש מטעם זה אבל מטעם דומה. זה לא סוד שמרן הגר"ח מעצמו לא רוצה את הניהול הציבורי, אם היה רוצה היה נוטל את הכל על מגש של כסף, הוא באמת קדוש ה' מעל כל זה, ורק יש אנשים ממשפחתו שמאד רוצים, ומסבכים כבר מזה שנתיים את כל הציבור הליטאי באין סוף פרשיות למען בצע כסף, ולא יאומן איך כל הדיונים היו מתנהלים עם בית מרן הגר"ח ועם מרן הגרי"ג. ודי למבין. אישית אני חושב שהתשובה משולבת גם לא הציגו לפניו נכון את השאלה, וגם הניתוק של מרן הגר"ח מעולם החומר, ואני לא יודע אם בכלל מודע כמה הסתמכו עליו בשאלה הזו

חשוב לציין שהעניין של המוסדות הוא רק אחד מתוך כמה וכמה נתונים שגרמו את המספרים הגבוהים בציבור החרדי.
1. צפיפות אוכלסין גבוהה מאד. 2. משפחות גדולות. 3. בתי כנסיות. 4. מוסדות לימוד. 5. פורים. 6. זלזול בהנחיות בהתחלה. ויש עוד.

ברצוני לנתח לפי דבריך מה שקרה באותה פגישה בין הגרח"ק לנכדו, אך לפני כן אקדים בסיפור מלפני כשלשים שנה או יותר שמטוס של חברת התעופה הסקנדינבית sas (סקנדינביה זה איגוד של שלש מדינות: שוודיה נורבגיה ודנמרק) המריא משדה התעופה של וורשא בדרכו לשוטקהולם ומיד לאחר ההמראה קרתה תקלה חמורה במטוס שעל פי חוקי הארודינמיקה היה צריך להתרסק על כל נוסעיו, אך הקברניט היה מיומן ביותר ובקור רוח הצליח איכשהו ליצב את המטוס ולהנחית אותו בשלום. לאחר האירוע הוא אמר: הוא מודה להקב"ה (god באנגלית, לכו תדעו למה כוונתו) שנתן לו את ההזדמנות להראות את כישוריו כטייס. (מקרה דומה יותר ידוע ארע לפני כמה שנים כאשר טייס הצליח להנחית מטוס על נהר ההדסון בניו יורק בלי מנועים וזו הפעם הראשונה שמטוס מסחרי הצליח לנחות על מים בלי להתרסק - דרך אגב נחיתה על מים יותר מסוכנת מנחיתה על בטון).
ועוד פרט: בספר הסטייפלר שיצא כעת בעמ' ל"ט יש קטע בשם מה קורה מובא שהסטייפלר היה קורא כל יום מעט בהמודיע. פעם דיברו על איזה ענין שראש הממשלה עשה, או אמר. באותה שעה נכחו בחדר הסטייפלר והגרח"ק, ושאל הגרח"ק: מי כעת ראש הממשלה, עדיין האשה ההיא? (ובסוגריים: כבר חלפו שנים אחדות מאז כיהנא ג. מ.). שחק מרן הקהלות יעקב ואמר: הוא יודע... (כלומר ששואל כן לבדיחותא). וכפי שמובא בהרבה מקומות פרט לעניני תורה ומה שקשור להם לא מענין את הגרח"ק מאומה.
כעת לעניננו, לא ניתן למשוך את החבל משני קצותיו, מצד אחד להתפאר בכך שרק עניני תורה מענינים אותו, ומצד שני לשאול אותו דברים שלא מעניני תורה ושמן הסתם אין לו בהם ידיעות כפי שהוא בעצמו אומר!
כעת נחזור להודעה שלנו לעיל: הארוע מתועד היטב בוידאו וערך כדקה וכמה שניות: נכדו בא ושואל אותו שאלה הרת גורל: יש מגפה, האם אפשר להמשיך בישיבות. בתחילה הוא לא הבין וחוזר על שאלתו, בלי מסירת פרטים כלשהם באיזה מגפה מדובר או כל פרט אחר, סתם כך: יש מגפה! והגרח"ק עונה תוך כדי דיבור: להמשיך! סוף סיפור.
האם כך שואלים שאלה והאם כך עונים תשובה? זה לא רק חוסר אחריות משווע, אלא הייתי מעז לומר שגובל בפשיעה. חיי ציבור שלם נתונים על הקו וכך סתם זורקים שאלה ואח"כ מפרסמים את התשובה? כאשר יצאה ההבהרה כעבור שבועיים אני לא בטוח שזה יצא מפי הגרח"ק או ששמו מלים בפיו. האם הם סברו שמדובר שהציבור לא ישים לב למה שקרה כאן ושהיה מחדל? במקום ללכת לגרח"ק היו צריכים ללכת לרב פירר או לרב הלפרין, אנשים שמבינים במגיפות.
לסיום, לפני שנים היתה מגיפה (קטנה) ושאלו את רב אביגדור מילר מה לעשות? והוא ענה: דבר בעיר כנס רגלך!
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' אפריל 22, 2020 12:26 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שומע ומשמיע
הודעות: 2923
הצטרף: ג' ינואר 19, 2016 9:57 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' אפריל 22, 2020 12:17 am

נוטר הכרמים כתב:ברור שהכוונה היא שלא נודע עליהם.
ברור גם שזה חלק מהנס.
מבחינה סטיסטית, מבין הרבה חולים - צריך להופיע גם כמה תסמינים.
וכי אין בסביבתך חולי קורונה צעירים עם תסמינים?

אני לא בטוח שמבחינה סטטיסטית אמור להיות קשר הדוק בין הזהירות של כל אדם לבין השאלה האם חלילה האדם ימות, זה נראה לי הרבה יותר 'חובת ציבור'.
אבל אם אתה טוען שיש כאן נס אז מענין שהנס קרה לחצאין בחדרה ובפוניבז' ולא בבית הלל ותפרח, אולי ההצבעה לג' היא דוקא סיבה שלא יקרה נס, ויל"ע.

אמיר כרמי
הודעות: 439
הצטרף: א' ינואר 29, 2017 6:59 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ד' אפריל 22, 2020 12:20 am

עקביה כתב:מובטחני באשכול זה שהוא אחד המועילים ביותר שהיו בפורום; יהודי שואל שאלה, ותכף ומיד מקבל מגוון גדול כ"כ של תשובות, עד שהוא יכול לירות את כולן בחזרה אל המטיחים בו, בבחינת מטח תחת מטח.
אין ספק שהשואלים יכרעו תחת עומס התשובות ולא תהיה להם תקומה.


אבל משהו אחד לא הבנתי -
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?

למה זו איוולת?
אם גדולי ישראל הבטיחו א' ובפועל קרה ב', לשאול "למה?" זו איוולת?

ולאידך גיסא, אם ברור למר שזו איוולת, מאותו מקום שבאה לך בהירות זו אתה יכול לענות לשואלים, ומדוע בעצם היה צורך לפתוח את האשכול?


רמזתי ללענות הכסיל כאיילותו, שאינו בא אלא לקנטר ולא לשמוע תשובה לפעמים יש תשובות שמגכיחות את השואל

אני חושב שהשאלה במקום, ויש כאלה שבאמת שואלים בתמימות

אמיר כרמי
הודעות: 439
הצטרף: א' ינואר 29, 2017 6:59 pm

Re: המלעיזים על גדולי ישראל בדבר הקורונה

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ד' אפריל 22, 2020 12:22 am

נוטר הכרמים כתב:
זאב ערבות כתב:
נוטר הכרמים כתב:
ברוך00 כתב:
אמיר כרמי כתב:השאלה נשמעת תמימה אבל כיוון שמטיחים בי מכמה כיוונים אשמח אם למישהו יש תשובה טובה ואפילו בבחינת לענות להסיח האיוולת, הרבה מלעיגים על גדולי ישראל שאמרו שמי שיתביע למפלגות החרדיות לא ייפגע מהמחלה והנה עינינו רואות הרבה חרדים שחלו ואף נפטרו לא עלינו מהמחלה, מה אפשר לענות?


תשובה מבעל העלון "אז נדברו":
לדאבוני הרב התשובה היא יותר מידי פשוטה...
כן... ועבר ה' לנגוף את מצרים ולא יבא אל בתיכם לנגוף... כי המלאך מכיר בין טיפה של מצרי לטיפה של ישראל...
מאידך יהודי שיצא מפתח ביתו הרי כיון שניתנה רשות למשחית, אינו מבחין...
הכיצד??
מי שלא שומר על ההוראות אז... אז גם במכת בכורות הקב"ה לא נותן ערבות...

כפי שהעידו רבים מארצינו הק' ומחוצה לה,
דווקא בולטת העובדה כי רבים מן החולים והנפטרים רח"ל הינם דווקא מן הנזהרים ביותר , לא יצאו מפתח ביתם, ונדבקו במחלה בדרכים לא ברורות.

מה שאתה כותב דרכים לא ברורות זה מטעה. הדרך היחידה לא להדבק בנגיף המסוכן הזה היא ע"י בידוד הרמטי ללא שום אפשרות של מגע אדם כלשהו וחימום האוכל בחום גבוה. כך שאפילו אם מישהו נמצא סגור בבית אפילו שלא יצא ממנו, אך כל עוד הוא אוכל אוכל שנגעו בו אחרים או שהיו בסביבתו אנשים שהיו בסביבת אחרים, אפילו ששמרו מרחק - יש כבר אפשרות להדבקה בפרט שכעת נודע שהנגיף יכול לעוף למרחק של 3 מטר ולהשאר באוויר זמן רב יותר מאשר חשבו וממש כעת פורסם שהתחילו לבדוק את מערכת הביוב בערים הגדולות ומצאו שהנגיף נמצא שם, כלומר ישיבה על אותה אסלה יכולה להעביר את הנגיף. כלומר זה נגיף מסוכן ביותר ולכן יש הרבה תיאוריות שהוא יוצר במעבדה ודלף.
לכן גם כל המנינים "הבטוחים" לכאורה אינם בטוחים.

אבל זה לא רק המנינים, אלא כל אדם נורמטיבי שמקיים איזה שהוא קשר עם העולם החיצון, בצריכת מוצרים וכד',
ושוכח פעם אחת את הכפפות או את החיטוי וכד', הוא לכאורה אינו בטוח כלל.

המקורות שלי למה שכתבתי, הם ממה שמעתי קצת מקרובי איזה מן הנפטרים כאן,
וראה גם כאן viewtopic.php?f=73&t=49823&start=560#p618180

כל זה לא בא להוריד במאום מחובת הזהירות,
אלא להעמיד את הנתונים במקומם,
שהמשוואה של 'לא נזהר' - מת / נחלה איננה מדויקת בכלל.

אני אישית מכיר כמה חולים מבוגרים שנזהרו מאוד ונדבקו. ב"ה לא קרה להם משהו. מה זה אומר?
אם הרבנים הגאונים ר' שריאל, ר' שבח רוזנבלט, ר' יצחק גולדווסר, ר' מרדכי רבינוביץ ועוד שהיו מגדולי הנזהרים והמזהירים - נדבקו וחלו.
וכן במגזר הציבורי: שר הבריאות, אשת ראש העיר ב"ב וכו'.

כל אלו שכתבת נדבקו? לא שמעתי על זה מה מצבם?


חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים