מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

המקובל הרב משה בן טוב זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
עוקר הרים

המקובל הרב משה בן טוב זצ"ל

הודעהעל ידי עוקר הרים » ד' ספטמבר 05, 2012 2:33 pm

חברי הפורום הנכבדים, יכולים לתרום עליו מידע?
הוא היה מפורסם כ"צדיק המזוזות", על שום סגולתו המיוחדת, שהיה מביט במזוזה של השואל ויודע עליו הכל.
מי היה? מתי נפטר? היכן התגורר?
רוב תודות.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: המקובל הרב משה בן טוב זצ"ל

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' ספטמבר 05, 2012 3:53 pm

זה מויקיפדיה

הרב משה בן טוב (תר"צ, 1930 - ה' באב תש"ע, 2010) היה ראש "מוסדות דור ודור", העוסקים בהדרכת מדריכים לטהרת המשפחה. כונה "רואה המזוזות" בשל כוח שיוחס לו לראות דרך המזוזה את עברו ומצבו של האדם.
[עריכה]ביוגרפיה

נולד בכפר תָאמָסִינְט, שליד ווארזאזת שבדרום מרוקו למסעוד ואיטו. שמו נקרא בעקבות חלום שחלמה אמו שבו נתגלה לה הצדיק ר' דוד ומשה ובישר לה שהיא עתידה ללדת בן, וביקש ממנה שתקרא לו 'משה' על שמו.
כשהיה בן 4 עברה משפחתו לקזבלנקה. בילדותו למד בתלמוד תורה בקזבלנקה ובישיבת 'אוצר התורה'. אביו עסק במסחר דגנים ונחשב לאדם אמיד.
בשנות ה-60 סייע במסגרת תנועת בית"ר להוצאת עולים ממרוקו ולהעלאתם לארץ ישראל. באלול תשט"ז (1956), מספר חודשים לאחר נישואיו, עלה באופן עצמאי, דרך צרפת, לארץ ישראל. תחילה התגורר בקריית שמונה ובצפת, ולאחר מכן עבר לבאר שבע, שם נולדו 13 ילדיו.
התגורר בבאר שבע כשלושים שנה, עד לשנת תשמ"ו (1986). לפרנסתו עסק במכירת תכשיטים. במקביל החל לקבל קהל בחנותו ועסק במתן ברכות ובקריאת מזוזות. כעבור זמן סגר את חנותו והחל לקבל קהל בביתו.
היה פעיל בענייני היהדות בבאר שבע. סייע בהקמת בתי כנסת, הפעיל ישיבות ערב ופעילות תורנית לנוער עולים ממרוקו ואף אירגן ציבור של נהגי מוניות שומרי שבת מתוך מטרה לפתוח תחנת מוניות שומרת שבת ולצמצם את תופעת המוניות הנוסעות בשבתות.
נפטר בה' באב תש"ע, ונקבר בהר המנוחות.
[עריכה]לקריאה נוספת

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' ספטמבר 05, 2012 3:55 pm

זה לינק למוסדות דור ודור שם יש באריכות

http://dorvador.org.il/?page=about_harav

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 05, 2012 4:07 pm

אוצר החכמה כתב:זה מויקיפדיה

שמו נקרא בעקבות חלום שחלמה אמו שבו נתגלה לה הצדיק ר' דוד ומשה ובישר לה שהיא עתידה ללדת בן, וביקש ממנה שתקרא לו 'משה' על שמו.

ר' דוד ומשה הוא בעצם עיוות של השם ר' דוד 'ן משה. כלומר, הצדיק ביקש ממנה שתקרא לבנה ע"ש אביו.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' ספטמבר 05, 2012 4:38 pm

לייטנר כתב:ר' דוד ומשה הוא בעצם עיוות של השם ר' דוד 'ן משה. כלומר, הצדיק ביקש ממנה שתקרא לבנה ע"ש אביו.

מנין לך?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 05, 2012 6:05 pm

צביב כתב:
לייטנר כתב:ר' דוד ומשה הוא בעצם עיוות של השם ר' דוד 'ן משה. כלומר, הצדיק ביקש ממנה שתקרא לבנה ע"ש אביו.

מנין לך?

כך זכור לי שלמדתי עליו בעבר.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ד' ספטמבר 05, 2012 7:43 pm

עי' שו"ת בנין אב.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ד' ספטמבר 05, 2012 7:46 pm

תודה לכל המגיבים שהחכימוני.
עוד שאלה קטנה. האם ידוע למישהו דבר על ילדיו ומשפחתו?
ושאלה נוספת: האם יש מקבילה לתופעה זו של ראיה במזוזות? זה נשמע מידי מיסטי ולא הכי הגיוני. הלא את המזוזה כתב סופר סת"ם, והיא נקבעה בפתח לשנים ארוכות. מה שייך אפוא, לראות בה? אני מתרשם שלא מדובר כאן במקובל מתעשיית ה'בבאות' הנודעת שלא בטובתה, ואכמ"ל, כי אם בצדיק משכמו ומעלה. נשמח אם כן להחכים עוד בנושא.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 05, 2012 8:47 pm

עוקר הרים כתב:שאלה נוספת: האם יש מקבילה לתופעה זו של ראיה במזוזות? זה נשמע מידי מיסטי ולא הכי הגיוני. הלא את המזוזה כתב סופר סת"ם, והיא נקבעה בפתח לשנים ארוכות. מה שייך אפוא, לראות בה? אני מתרשם שלא מדובר כאן במקובל מתעשיית ה'בבאות' הנודעת שלא בטובתה, ואכמ"ל, כי אם בצדיק משכמו ומעלה. נשמח אם כן להחכים עוד בנושא.

אחד מרבותי, ראש ישיבה ידוע שם, אמר לנו בשנת תשנ"ט ביחס לעוד "בוצינא קדישא":
"נמאס לנו מכל הבאבות וקוראי המזוזות למיניהן. אני לא מדבר על ת"ח ידועים כמו הרב כדורי

(הציטוט הוא מילה במילה)

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ד' ספטמבר 05, 2012 11:16 pm

לייטנר כתב:
עוקר הרים כתב:שאלה נוספת: האם יש מקבילה לתופעה זו של ראיה במזוזות? זה נשמע מידי מיסטי ולא הכי הגיוני. הלא את המזוזה כתב סופר סת"ם, והיא נקבעה בפתח לשנים ארוכות. מה שייך אפוא, לראות בה? אני מתרשם שלא מדובר כאן במקובל מתעשיית ה'בבאות' הנודעת שלא בטובתה, ואכמ"ל, כי אם בצדיק משכמו ומעלה. נשמח אם כן להחכים עוד בנושא.

"נמאס לנו מכל הבאבות וקוראי המזוזות למיניהן. אני לא מדבר על ת"ח ידועים כמו הרב כדורי

(הציטוט הוא מילה במילה)

בקיצור, סתמת את הגולל על האיש, למרות שבינתיים נראה כי מתייחסים אליו מאוד בכבוד.
שְׁאֵלָתִי, האם אותו ראש ישיבה אמר את מילותיו בדווקא, או שסתם חמתו בערה בו והוא צלף בלי הבחנה, במקרה גם ברואה המזוזות, אשר למען האמת, עצם התואר למי שאינו מכירו מצדיק הצלפה, וכפי שתהיתי לעיל על המיסטיקה האופפת את כל הסיפור.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 05, 2012 11:48 pm

עוקר הרים כתב:
לייטנר כתב:

(הציטוט הוא מילה במילה)

בקיצור, סתמת את הגולל על האיש, למרות שבינתיים נראה כי מתייחסים אליו מאוד בכבוד.
שְׁאֵלָתִי, האם אותו ראש ישיבה אמר את מילותיו בדווקא, או שסתם חמתו בערה בו והוא צלף בלי הבחנה, במקרה גם ברואה המזוזות, אשר למען האמת, עצם התואר למי שאינו מכירו מצדיק הצלפה, וכפי שתהיתי לעיל על המיסטיקה האופפת את כל הסיפור.

אולי חשוב לומר שהוא גם עוסק בקבלה שנים רבות וממקורביהם של כמה מגדולי המקובלים הידועים.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ד' ספטמבר 05, 2012 11:53 pm

מי זה "הוא"? הראש ישיבה שציטטת, או הרב נשוא האשכול?
נערך לאחרונה על ידי עוקר הרים ב ה' ספטמבר 06, 2012 12:51 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ה' ספטמבר 06, 2012 12:12 am

הרב משה בן טוב היה בצעירותו עד אמצע חייו איש עסקים, כנראה שבאיזה שהוא שלב גילה את הכוח שיש לו (אני מעדיף שלא להכנס לעניין אם יש בזה משהו או לא, או אולי זה רק נבע מענווה והוא היה רואה גם בלי המזוזות, רק ציינתי למעלה לשו"ת בנין אב שנתעכב על עניין זה), ומאותו היום פרש מכל ענייניו ושקע בלימוד התורה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' ספטמבר 06, 2012 10:28 am

אני הקטן שמעתי מת"ח שהיה מקורב אליו, שהרב זיע"א היה רואה את הבעיות באדם במצעות המזוזה,ולא שהבעיה היא במזוזה, כמובן.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ה' ספטמבר 06, 2012 8:19 pm

מישהו אמר לי שיש לרב הספרדי הנ"ל, חתן חב"דניק - אשכנזי כמובן, שהוא גם רב חשוב. מי יכול לנדב מידע בעניין?

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' ספטמבר 06, 2012 11:48 pm

אחיו הסתובב בבחרותו אצל הב"י.
אחיו הנ"ל, ז"ל כמדומני, במשך שנים היה מורה אחה"צ בת"ת גור בב"ב. זייער א ערליכער איד.

לגבי השם דוד ומשה יש דעות חלוקות מהו. יש אומרים שנקרא כן ע"ש שני צדיקים וכדי להפריד בין הדבקים קראו לו כך. י"א ש'ומשה' זה כינוי חניכתו וכו' וכו'

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ו' ספטמבר 07, 2012 12:44 am

גוראריה כתב:לגבי השם דוד ומשה יש דעות חלוקות מהו. יש אומרים שנקרא כן ע"ש שני צדיקים וכדי להפריד בין הדבקים קראו לו כך. י"א ש'ומשה' זה כינוי חניכתו וכו' וכו'

כיוצא בזה יש גם במשפחת אבוחצירא המעטירה - האדמו"ר רבי ישועה ורחמים שליט"א.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' ספטמבר 07, 2012 2:36 am

ואצל אשכנזים ג"כ - ר' יעקב ישראל וישורון רובין אב"ד סוליצא.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ו' ספטמבר 07, 2012 12:42 pm

זו הוכחה חלקית, שכן שמו המקורי היה יעקב ישראל ישורון, ללא וא"ו על שמותיו של יעקב אבינו ע"ה. רק מאוחר יותר השתרש שמו והפך ל"וישורון", ומאז גם נקרא כך לתורה ונכתב כך בכתובה וכו'. (ע"פ המבוא בספר מנהגי מהריי"ו עי"ש).

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ו' ספטמבר 07, 2012 5:26 pm

גוראריה כתב:אחיו הסתובב בבחרותו אצל הב"י.
אחיו הנ"ל, ז"ל כמדומני, במשך שנים היה מורה אחה"צ בת"ת גור בב"ב. זייער א ערליכער איד.

לגבי השם דוד ומשה יש דעות חלוקות מהו. יש אומרים שנקרא כן ע"ש שני צדיקים וכדי להפריד בין הדבקים קראו לו כך. י"א ש'ומשה' זה כינוי חניכתו וכו' וכו'

כבר הובא לעיל שנקרא ע"ש רבי דוד ומשה, אשר מעשיות רבות מקושרות למקום קברו במרוקו, אף שהיה שליח ונפטר שם.

איילער

הודעהעל ידי איילער » ו' ספטמבר 14, 2012 12:04 am

עוקר הרים כתב:מישהו אמר לי שיש לרב הספרדי הנ"ל, חתן חב"דניק - אשכנזי כמובן, שהוא גם רב חשוב. מי יכול לנדב מידע בעניין?

יואל קפלן. אשכנזי, בוגר ישיבות חב"דיות ולא רק. 'רב חשוב'? הוא שליח במדינת אלבני' שבבלקן, וממילא נושא בתואר 'הרב הראשי' שם.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ו' ספטמבר 14, 2012 12:20 am

איילער כתב: הרב יואל קפלן. אשכנזי, בוגר ישיבות חב"דיות ולא רק. 'רב חשוב'? הוא שליח במדינת אלבני' שבבלקן, וממילא נושא בתואר 'הרב הראשי' שם.

אלבניה? מדינה מוסלמית למהדרין. ממתי יש שם יהודים?

איילער

הודעהעל ידי איילער » ש' ספטמבר 15, 2012 10:14 pm

יש שם כמניין לערך ואולי קצת יותר...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ש' ספטמבר 15, 2012 11:49 pm

גם אירן מדינה מוסלמית למהדרין ויש שם כ-20,000 יהודים...
(אני אישית מכיר יהודי שנולד בלבנון)

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ש' ספטמבר 15, 2012 11:53 pm

אגב, באלבניה יש כ-200 יהודים.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » א' ספטמבר 16, 2012 12:22 am

מורה צדק כתב:
גוראריה כתב:אחיו הסתובב בבחרותו אצל הב"י.

כבר הובא לעיל שנקרא ע"ש רבי דוד ומשה, אשר מעשיות רבות מקושרות למקום קברו במרוקו, אף שהיה שליח ונפטר שם.

הדעות החלוקות הם לגבי החכם הקדום הזה

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 16, 2012 12:23 am

יאיר כתב:גם אירן מדינה מוסלמית למהדרין ויש שם כ-20,000 יהודים...

פתח בכד וסיים בחבית.
מלבד זאת, מה הרבותא בהכרות אישית עם מישהו שנולד בארץ מוסלמית?!

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' ספטמבר 16, 2012 12:32 am

לייטנר כתב:

א.פתח בכד וסיים בחבית.
ב.מלבד זאת, מה הרבותא בהכרות אישית עם מישהו שנולד בארץ מוסלמית?!

א.בגלל זה בסוגריים ובכתב קטן (הקשר בין הדברים ברור).

ב.אתה מכיר מישהו שנולד במדינה מוסלמית, או מכיר מישהו שמכיר? אם כן חוזרני בי. מחילה.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 16, 2012 12:46 am

יאיר כתב:
לייטנר כתב:

א.פתח בכד וסיים בחבית.
ב.מלבד זאת, מה הרבותא בהכרות אישית עם מישהו שנולד בארץ מוסלמית?!

א.בגלל זה בסוגריים ובכתב קטן (הקשר בין הדברים ברור).

ב.אתה מכיר מישהו שנולד במדינה מוסלמית, או מכיר מישהו שמכיר? אם כן חוזרני בי. מחילה.

א. השאלה היא על ההווה באלבניה, ואתה טוען שאתה מכיר כאלה שנולדו בארצות מוסלמיות שאינן אלבניה, כלומר שהיום הם בני כעשרים לפחות(...). הקשר עדיין ברור?

ב. לא אחד ולא שניים ובארצות שונות (תימן, לבנון, איראן (=פרס), סוריה וכו').

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' ספטמבר 16, 2012 12:52 am

דברי נסובו על זה אם לא שמת לב...
אלבניה? מדינה מוסלמית למהדרין. ממתי יש שם יהודים?

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ג' ספטמבר 25, 2012 10:14 am

צוטט כאן ראש-ישיבה לעיל, שכך היא ל' הטהור "נמאס לנו מכל... וקוראי המזוזות למיניהם".

אז קודם כל, ודאי שעלינו לקבל את דבריו ללא עוררין, ובפרט שהראש ישיבה הנ"ל הוא ורק הוא אשר יוכל להתבטאות להחליט ולקבע מה היא גדלותם של קוראי המזוזות, אבל הרבנים "קוראי המזוזות" הנכבדים הם בגדר ספק ומי הם בכלל שיתבטאו על אחרים... [מכאן אתה רואה גדלותם, שמעולם לא ניסו לפעור פיהם נגד שום אדם, ובפרט הרב הצדיק הנז', שהקדים שלום לכל אדם, והחשיב עצמו לעפרא דארעא].

דבר נוסף: אני מכיר ראש ישיבה, שהיה גם אחד מגדולי הדור, הגאון רבי בן-ציון אבא-שאול [מכיר?]. הוא העריך את הרב הנז' ואף התבטא עליו כמה פעמים שהוא צדיק גדול [נ.ב. אף אחד לא אמר שהיה מגדולי הת"ח בדור, אבל היה מונח בסוגיות שדברו עמו] ולא פגם בריתו אף פעם, ומשמים זכה לחכמה של קריאת המזוזות ע"פ אותיות שכבר מופיעה בקבלה [אני סומך עליו בקבלה יותר מהראש-ישיבה הנ"ל].

אה... ועוד ראש ישיבה חשוב, גם מגדולי הדור. קראו לו רבי יהודה צדקה. הוא בדק את מזוזותיו אצל הרב בן-טוב.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ג' ספטמבר 25, 2012 10:16 am

נ.ב. שם משפחתו היה במקור "ביטון", והחליפו אחר שראה שקיימת כזאת עבודה זרה ברומא.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 26, 2012 9:26 pm

יוסףלוי כתב:צוטט כאן ראש-ישיבה לעיל, שכך היא ל' הטהור "נמאס לנו מכל... וקוראי המזוזות למיניהם".

אז קודם כל, ודאי שעלינו לקבל את דבריו ללא עוררין, ובפרט שהראש ישיבה הנ"ל הוא ורק הוא אשר יוכל להתבטאות להחליט ולקבע מה היא גדלותם של קוראי המזוזות, אבל הרבנים "קוראי המזוזות" הנכבדים הם בגדר ספק ומי הם בכלל שיתבטאו על אחרים... [מכאן אתה רואה גדלותם, שמעולם לא ניסו לפעור פיהם נגד שום אדם, ובפרט הרב הצדיק הנז', שהקדים שלום לכל אדם, והחשיב עצמו לעפרא דארעא].

דבר נוסף: אני מכיר ראש ישיבה, שהיה גם אחד מגדולי הדור, הגאון רבי בן-ציון אבא-שאול [מכיר?]. הוא העריך את הרב הנז' ואף התבטא עליו כמה פעמים שהוא צדיק גדול [נ.ב. אף אחד לא אמר שהיה מגדולי הת"ח בדור, אבל היה מונח בסוגיות שדברו עמו] ולא פגם בריתו אף פעם, ומשמים זכה לחכמה של קריאת המזוזות ע"פ אותיות שכבר מופיעה בקבלה [אני סומך עליו בקבלה יותר מהראש-ישיבה הנ"ל].

אה... ועוד ראש ישיבה חשוב, גם מגדולי הדור. קראו לו רבי יהודה צדקה. הוא בדק את מזוזותיו אצל הרב בן-טוב.

איש נכנס למקווה וקרא: "כל הטיפשים לצאת החוצה!", וכו' וד"ל.
אגב, ראש הישיבה הנ"ל הוא קרוב משפחה (והיה גם מקורבו) של הרב צדקה...

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ה' ספטמבר 27, 2012 11:45 am

יוסףלוי כתב:צוטט כאן ראש-ישיבה לעיל, שכך היא ל' הטהור "נמאס לנו מכל... וקוראי המזוזות למיניהם".

יפה מאוד. סוף סוף דברים חיוביים על האיש, אחר שכמעט שילחתיו בטעות אל ארסנל הבאבאות.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ה' ספטמבר 27, 2012 2:47 pm

היכן זה מופיע בקבלה?

גמזו לטובה

הודעהעל ידי גמזו לטובה » ה' ספטמבר 27, 2012 9:42 pm

אחד מהדברים החשובים שעשה הרב בן טוב זצ"ל הוא בניית מקוואות ברחבי אירופה למען טהרת המשפחה. (בצרפת ידוע לי על כמה).

(לגבי חתנו החבד"י. עכשיו אני מבין למה ראיתי בסוכתו, את תמונת הרבי מחב"ד לצד רבנים ליטאים, אם זכרוני לא בוגד בי גם תמונת הרב שך זצוק"ל התנוססה שם).

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ה' ספטמבר 27, 2012 9:48 pm

מר לייטנר היקר, כיף להתכחש לעובדות ולקפוץ אחרי העדר.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ה' ספטמבר 27, 2012 9:57 pm

גמזו לטובה כתב:(לגבי חתנו החבד"י. עכשיו אני מבין למה ראיתי בסוכתו, את תמונת הרבי מחב"ד לצד רבנים ליטאים, אם זכרוני לא בוגד בי גם תמונת הרב שך זצוק"ל התנוססה שם).

למה כוונתו? מה הקשר בין הרב שם טוב לציבור הליטאי? ועאכו"כ מה לחסיד חב"ד עם תמונות שכאלו? הסבר!

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' ספטמבר 27, 2012 10:04 pm

יוסףלוי כתב:מר לייטנר היקר, כיף להתכחש לעובדות ולקפוץ אחרי העדר.

ידידי, ציטטתי ציטוט. זכותך בהחלט לא לקבל אותו.
את דעתי שלי בנושא אשמור לעצמי.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ה' ספטמבר 27, 2012 11:58 pm

עוקר הרים כתב:
גמזו לטובה כתב:(לגבי חתנו החבד"י. עכשיו אני מבין למה ראיתי בסוכתו, את תמונת הרבי מחב"ד לצד רבנים ליטאים, אם זכרוני לא בוגד בי גם תמונת הרב שך זצוק"ל התנוססה שם).

למה כוונתו? מה הקשר בין הרב שם טוב לציבור הליטאי? ועאכו"כ מה לחסיד חב"ד עם תמונות שכאלו? הסבר!

היה לו אח שהיה קשור מאוד לישיבת פונוביז' ולהרב שך.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 132 אורחים