מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איזה טור עדיף - המאור או שירת דבורה?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
היא שיחתי

איזה טור עדיף - המאור או שירת דבורה?

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' ספטמבר 21, 2011 1:00 am

שי"ד פופולרי יותר
המאור איננו מוכר כ"כ

אבל מה באמת עדיף
הן מבחינת טעויות
הן מבחינת רמת ההערות
ומכל בחינה אחרת

עשוי לנחת

Re: איזה טור עדיף - המאור או שירת דבורה?

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' ספטמבר 21, 2011 1:08 am

היא שיחתי כתב:שי"ד פופולרי יותר
המאור איננו מוכר כ"כ
אבל מה באמת עדיף
הן מבחינת טעויות
הן מבחינת רמת ההערות
ומכל בחינה אחרת

קודם כל צא לשוק ותראה מה היו מחירי טור המאור כשיצא לאור, ומה מחירם כיום?! [נראה שמנסים להתפטר מהסחורה...]
אח"כ תשב על סימנים בטור [מכמה כרכים דוקא ולא רק סימן אחד] ותלמד טוב את הטור, ואח"כ תראה את ההערות ותתבונן אם עזרו לך באמת...
או שמא... רק העמיסו על הדף...

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ד' ספטמבר 21, 2011 1:41 am

אני אישית מעדיף שירת דבורה.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ד' ספטמבר 21, 2011 1:55 am

מבחינת שגיאות ויופי ההדפסה בשניהם עשו עבודה יפה לטעמי.
יש שמעדיפים את שירת דבורה שיש בו יותר מרחב כתב יותר גדול, ויותר רווח בין השיטין, אני אישית מעדיף את המאור שהוא יותר מצומצם, ואני יכול לראות את כל הנושא של הבית יוסף בעמוד אחד. זה ענין של טעם.
כמו כן לי אישית כחובב ספרים ומראה מקומות ההערות של המאור מאד מוסיפות לי, [ניכר שיש הבדל בין 180 העורכים שהתתפו בעבודה אך מרוב הסימנים אני מרוצה מאד], יש כאלו שלא אוהבים מראה מקומות ורייד, ובשירת דבורה זה יותר הערות של הגהות ושינויי נוסחאות.
יש גם את ילקוט מפרשים בסוף המאור שהוא אוצר נפלא לי שחובב ספרים, יש כאלו שלא כ"כ מתענינים. אך חבל שלא הביאו שם את הכל, לדוגמא כנסת הגדולה חלקו נמצא וחלקו לא, ולא הצלחתי להבין לפי מה נקבע מה נכנס ומה לא.
נושא הסעיפים יותר מודגש בשירת דבורה, בהמאור נמנעו משום זכויות יוצרים להדגישו כך, והסתפקו בציון בצד העמוד.
אלו ההבדלים לפי טעמי האישי, יש עוד.
בכנס בבניני האומה כשהמאור יצא מכרתי את השירת דבורה שלי וקניתי המאור [בהנחה ניכרת למוזמני הכנס] ואני מרוצה מאד.
למען הגילוי הנאות ראוי לציין שעבדתי בהמאור בעבר אם כי לא עסקתי כלל בטור.

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ד' ספטמבר 21, 2011 4:58 am

בטוח ששירת דבורה הרבה יותר טוב

בהמאור אין את ציוני הסימנים שבאמצע הטור והב"י המורה על הסי' של הדין הנוכחי בשו"ע המיקל מאוד על אלו הלומדים טור ושו"ע על הסדר שא"צ ללמוד קודם סימן שלם של טור ואח"כ שו"ע בכדי לדעת מה קאי על מה
(אם איני טועה הרי מכון הדרת קודש הם אלו שעלו לראשונה על ראיון גאוני זה)

אם אתה לא רוצה\צריך את כל ההערות (מנסיון אישית נעזרתי רבות בהם) יש אפשרות לקנות "טור מארקאוויטש" שאין בה את ההערות

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ד' ספטמבר 21, 2011 9:46 am

שבטיישראל כתב:בטוח ששירת דבורה הרבה יותר טוב

בהמאור אין את ציוני הסימנים שבאמצע הטור והב"י המורה על הסי' של הדין הנוכחי בשו"ע המיקל מאוד על אלו הלומדים טור ושו"ע על הסדר שא"צ ללמוד קודם סימן שלם של טור ואח"כ שו"ע בכדי לדעת מה קאי על מה
(אם איני טועה הרי מכון הדרת קודש הם אלו שעלו לראשונה על ראיון גאוני זה)

אם אתה לא רוצה\צריך את כל ההערות (מנסיון אישית נעזרתי רבות בהם) יש אפשרות לקנות "טור מארקאוויטש" שאין בה את ההערות

בהמאור זה מצויין בשולי העמוד, כי שציינתי מעט פחות נח אבל קיים, אם אני לא טועה שירת דבורה קנו מהדרת קודש את החלקים שהדרת קודש עשו.
גם להמאור יש מהדורה מצוצמת בלי הערות ונראה לי גם בלי ילקוט מפרשים, ושם בולט ההבדל במספר הכרכים בין שירת דבורה להמאור [גודל הכתב שולים ורוח בין השיטין], וכאמור יש דורשים כך ויש כך, נראה לי שהרוב אוהבים את הגודל והרווח, אישית זה מקשה עלי מאד, ואני אוהב הכל מרוכז, בעוד שהערות בשירת דבורה בעיקר טכניות וחבל להורידם, אלא אם כן הפער במחיר ממש גדול, בהמאור זה יותר משמעותי למי שלא רוצה מראה מקומות ורייד.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ד' ספטמבר 21, 2011 10:19 am

האם יש הבדלים בנוסח הטור? האם ההוצאות הללו השתמשו בכתבי יד?

צום זאך

הודעהעל ידי צום זאך » ד' ספטמבר 21, 2011 11:56 pm

פשוט שההערות בשולי הגליון בהמאור הם יותר מהשירת דבורה, אך מה שצריך בירור היא אם הלומד טור, רוצה לדעת מה שכתב בערוך השולחן...... כיון שהלומד טור דעתו ללמוד אח"כ את השו"ע ואחריו את הנו"כ ולא להיפך.

אגב, כשיצא לאור הטור של המאור עשו פרסום גדול מכל השגיאות שעלה בידן אחר עמל ויגיעה לנקות מדפוסים הישנים שהיה מלא בשיבושים.

דבר זה גרם לי גיחוך, שעשו עצמן כאילו אין המהדורת שירת דבורה מצויה בכל בתי מדרש וכוללים וגם שם אין כל השיבושים.
ועוד יותר, כמעט שאין למצוא עוד טור ישן. (אני כשלעצמי יש לי עדיין את הישן, שנתן לי חמי אחר חתונתי. אך כבר יש לי גם את השירת דבורה.

עוד מילה אחת: שירת דבורה יצא לאור ביחד עם מכון ירושלים, וראוי להזכיר שמם.....

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ה' ספטמבר 22, 2011 1:55 am

מבקש חכמה כתב:האם יש הבדלים בנוסח הטור? האם ההוצאות הללו השתמשו בכתבי יד?

בעקרון היו להמאור כמה כת"י חדשים, הסיבה שהם התחילו בכלל לעבוד היה לאחר שהרב ביטון רכש בחצי מילון את הכת"י המקורי של בדק הבית של הב"י, אם הבנתי נכון בפרישה הם מצאו עוד חלקים כדוגמת פרישה על הל' חנוכה, ועוד אי אלו מציאות.
למי שמתעניין יותר בנוסחאות כדאי מאד להשיג את הדיסק המצורף להמאור שיש בו את כל הנוסחאות של הדפוסים החשובים או הכת"י של הטור.
שירת דבורה או ליתר דיוק מכון ירושלים [ובחלקו הדרת הקודש] עשו עבודה בהחלט מקצועית.
אני לא בקי בענין, וגם לא יודע כיצד הדברים התנהלו, בסופו של דבר למיטב ידיעתי במהאור פרופ' הרב הבלין הנחשב בר סמכא היה אחראי על הנושא של נוסחאות. וזה עיכב את ההוצאה למשך תקופה ממושכת.

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » ה' ספטמבר 22, 2011 2:43 am

בלי להכנס לעצם השאלה, כו"כ הב"י מביא תשו' אשכנזית ובמפעל הטור-מכון ירושלים-שירת דבורה לא כתבו מקורו, ובהמאור הביאו מתשו' מהר"ם או מהרי"ל וכו'.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ה' ספטמבר 22, 2011 10:36 pm

אני משתמש בד"כ במהד' שיר"ד, ובזכרוני שנתקלתי כמה פעמים בב"י ב"תשובה אשכנזית" - שציינוה כהלכה למהרי"ל. אם כדבריך שיש שלא ציינו הרי זה רק בחלק מהמקרים ולאו דווקא ברובם.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ספטמבר 22, 2011 11:11 pm

השגיאות בשירת דבורה הם רבות, אם כבר מדברים על מראי מקומות, יש דבר מגוחך שגם המאור כשלו בו, והוא מר"מ שמראה על עצמו.
לדוג' הטור מביא תשו' רש"י, והם נותנים מראי מקום לתשו' רש"י אלפנביין, מי שיתגבר על עצלותו ויפתח את אלפנביין ימצא שזו תשובה שהעתיק המלקט מהטור...וכן עזה"ד בתשו' רגמ"ה אידלברג ותשו' מהר"ם של כהנא. ההערות פעמים רבות בלתי מקצועיות לגמרי, יש שהב"י מעתיק סמ"ק, והם מציינים בהערה שבסמ"ק שלפנינו כתוב שבש"ע כך וכך. וזה מביא לידי גיחוך משום שהם פתחו את הסמ"ק הנדפס בסאטמער ששם בתוך הטקסט צוין בהערות דברי מרן בש"ע=בשלחן ערוך, וכו'. כ"ז ועוד נכתב כביקורת לפני שנים ע"י ת"ח אחד, ולבקשת הרב בוקסבוים המנוח לא התפרסם. אולי נעלהו כאן.
ובכ"ז העימוד של שירת דבורה הרבה יותר מאיר עינים ונוח לשימוש משל המאור. הרבה מהסרבול של המאור הוא משום חששם להאשם בגניבת רעיונות וכו', והלומד יוצא נפסד.

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ו' ספטמבר 23, 2011 12:42 am

להוסיף שבשירת דבורה לפעמים פתחו ר"ת באופן מתמיה מאוד,
כגון בסימן תרי"א כתב הדרכי משה אות ב' 'ומ"מ האריך בדבר זה בפ"א דהלכות שביתת עשור' והם כתבו 'ומכל מקום האריך' במקום 'במגיד משנה' כמובן.
גם בסימן תרנ"א כתבו 'ופירש רש"י כן' במקום 'ומפרש [הרי"ף] כן'.

לדעתי העימוד של המאור הרבה יותר נוח לשימוש, בהיות כל עמוד מלא תוכן ובהיר עינים, משא"כ שירת דבורה שעיקר הקריאה בו היא בין השורות הריקות.

איך שיהיה, המאור הביאו לעולם בשורה נשגבה והם דברי הדרישה הנוספים, אשר לדוגמא בענין נענועי הלולב - סי' תרנ"א - הוא מאריך מאד מאד בפלפול הסוגיא ובחידושים גדולים.
כשלמדתי את דבריו לראשונה, התרגשתי מן המחשבה שיתכן ואני בין הראשונים שלומד את דבריו מאז כתבם הוא ז"ל. (שכן סוגית נענועים בלא"ה היא סוגיא 'כבדה' מורכבת משיטות רבות שכ"א מפרשת הסוגיא באופן אחר ולא רבים יגעים בה).

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' ספטמבר 23, 2011 1:09 am

לגבי המחירים, להזכירכם, טור המאור, נמכר זמן קצר אחרי שיצא, פחות ממחיר טור שירת דבורה גם כיום. נקודה למחשבה וד"ל.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ו' ספטמבר 23, 2011 1:16 am

לגבי המחירים והמכירות, לפי מה שנאמר לי יפה נוף המפיץ של טור המאור, והוא גם רכש למספר שנים את הרווחים והשיווק של הטור הבינוני של שירת דבורה, אם אכן זה נכון מדוע נמסר לו השיווק איני יודע.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' ספטמבר 23, 2011 1:22 am

אוהב אוצר כתב:לגבי המחירים, להזכירכם, טור המאור, נמכר זמן קצר אחרי שיצא, פחות ממחיר טור שירת דבורה גם כיום. נקודה למחשבה וד"ל.

נא להתחיל לקרוא מתחילת האשכול
עשוי לנחת כתב:קודם כל צא לשוק ותראה מה היו מחירי טור המאור כשיצא לאור, ומה מחירם כיום?! [נראה שמנסים להתפטר מהסחורה...]

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ש' ספטמבר 24, 2011 9:45 pm

מנסיוני בשירת דבורה נעשתה עבודה טובה יותר מבחינת תיקון טעויות

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ש' ספטמבר 24, 2011 11:45 pm

איזה חלק יש למכון ירושלים בטור מלבד החותמת שלהם על גב הכריכה ושמו של בוקסבוים המנוח בפנים?

יש להזכיר את ר' אהרן סמט, שהיה החלוץ בענין, ומבחינה מסוימת יש לייחס לו פריצת דרך בנוגע לההדרת ספרי יסוד, אשר השקיע את כל אונו ומרצו ובסוף יצא כשכותנתו לעורו...

בענין מחירו של הסט, מי שזוכר, בערב פסח לפני כשתים עשרה נמכר סט בינוני במחיר 400 ש"ח בלבד.

בענין ההערות יש הבדלים ניכרים בין הלכות להלכות, ופעמים רבות אפשר לראות בראש הכרך מי היה העורך באותן הלכות. בהל' ריבית למשל הערות רבות הן באורי הפשט והיו לי לתועלת.
נערך לאחרונה על ידי שיבר ב א' ספטמבר 25, 2011 12:37 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ראשית חכמה

הודעהעל ידי ראשית חכמה » א' ספטמבר 25, 2011 12:06 am

אכן כל חלק וסגנון הערות אחר. באחד מהחלקים ראיתי שהביאו בהערות מליקוטי הלכות של מוהרנ"ת.
הכל טוב ויפה אבל קשה להאמין שזה היה קשור משהו לטור או לנו"כ.
כנראה הכותב ראה צורך לעשות הפצת המעיינות.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » א' ספטמבר 25, 2011 12:39 am

ראשית חכמה כתב: אבל קשה להאמין שזה היה קשור משהו לטור או לנו"כ.

מה שייך כאן להאמין, היה קשור או לא היה קשור?

בר אוריין תנינא

הודעהעל ידי בר אוריין תנינא » ב' ספטמבר 26, 2011 9:28 am

אעתיק כאן מה שכתבתי באשכול אחר:

טעות נוספת הפעם בטור מהדורת מכון "המאור":

ביורה דעה סימן קיג בדברי הב"י ד"ה ולא אסרו (בריש דף יא) ישנה הערה מהעורכים שהיא בעצמה טעות גמורה.
הב"י מצטט מהגמ' בע"ז "ובא אינו יהודי ומהפך בו עד שיבוא ישראל מבית המרחץ. ובהערה שם: "1 לפנינו הגירסא מבית הכנסת או מבית המרחץ". ע"כ. וזוהי טעות גמורה שהרי בגירסא לפנינו מבית הכנסת או מבית המדרש.

ובלאו הכי יש לעיין בחשיבות ההערות הללו שמסיטות את תשומת הלב של הלומד לדברים שוליים, ואין שום הכרח לציין ענין זה שאין בו שום נפק"מ למעשה. וכל שכן כשהוא טעות.

טעות כזאת היא במידה מסוימת בלתי נסלחת המעידה על זלזול וחוסר בהגהה ובתשומת לב.

יש לי מקום להניח שהעורך הדגול השתמש בתוכנה, ללא עיון כלל בסוגיא, והקיש על מקלדתו "מבית המרחץ", ונוכח שבגמ' כתוב מבית הכנסת או מבית המרחץ, התמלא אושר על התגלית שגילה, ומיד הגיה והעיר על המקום. אלא שאם היה מעיין בסוגיא, ואפילו רק מקופיא, היה מגלה שבית המרחץ נאמר על האשה בשורה הבאה אותה גם מצטט הב"י בהמשך, ואילו בשורה הקודמת עליה כיוון הב"י כאן לא מוזכר כלל בית המרחץ.

בושה!!!

ואידך זיל גמור!

חסיד חבד

הודעהעל ידי חסיד חבד » ב' ספטמבר 26, 2011 10:10 am

בס"ה מי שרוצה תוך כדי למידת הטור וכו' היכרות עם הנושא ההלכתי - המאור עדף לו.

משא"כ מי שרוצה לרכוש בקיאות רק בספר גופא.

אני אישית מעדיף את הראשון.

הולשטיין

נוכח התלונות על שירת דבורה והמאור

הודעהעל ידי הולשטיין » ב' ספטמבר 26, 2011 11:00 pm

אולי יש סיכוי שאוכל להיפטר כאן מהטור הישן שתח"י?...
כמעט ללא שימוש. הנחה לחברי הפורום

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' ינואר 03, 2012 8:55 pm

כעת המאור עשו חלוקה פנימית לסעיפים, לפחות לפי הפרסומים
הבנתי שההפצה עברה מיפה נוף לפלדהיים

(האם המחיר עלה בעקבות זאת?)

לא ברור לי כל הנושא של החלוקה לסעיפים, הבנתי שעד היום לא חילקו לסעיפים בגלל זכויות יוצרים של שירת דבורה, ומה קרה פתאום עכשיו?

האם מלכתחילה הלכו לבי"ד על חלוקת הסעיפים?

מאוד מוזר לי שיהיה על זה זכויות יוצרים זה דבר מתבקש ולא כזה מבריק
כמובן שאם עושים חלוקת סעיפים זהה בתכלית יש בזה בעיה, אבל עד כמה שיש חילוקים (כמובן שהכל ע"פ חלוקת השו"ע אבל עדיין יש מרחב תמרון מועט) אין סיבה לזכויות יוצרים בזה לענ"ד

איש אשכולות

הודעהעל ידי איש אשכולות » ד' ינואר 04, 2012 12:36 am

היא שיחתי כתב:כעת המאור עשו חלוקה פנימית לסעיפים, לפחות לפי הפרסומים
הבנתי שההפצה עברה מיפה נוף לפלדהיים

(האם המחיר עלה בעקבות זאת?)

לא ברור לי כל הנושא של החלוקה לסעיפים, הבנתי שעד היום לא חילקו לסעיפים בגלל זכויות יוצרים של שירת דבורה, ומה קרה פתאום עכשיו?

האם מלכתחילה הלכו לבי"ד על חלוקת הסעיפים?

מאוד מוזר לי שיהיה על זה זכויות יוצרים זה דבר מתבקש ולא כזה מבריק
כמובן שאם עושים חלוקת סעיפים זהה בתכלית יש בזה בעיה, אבל עד כמה שיש חילוקים (כמובן שהכל ע"פ חלוקת השו"ע אבל עדיין יש מרחב תמרון מועט) אין סיבה לזכויות יוצרים בזה לענ"ד

לא עשו חלוקה לסעיפים כי זה לא נכון לעשות כך, ולא בגלל זכויות יוצרים.
הטור אינו מחולק לסעיפים ואין לנו רשות לחלק אותו לסעיפים (מלבד מה שהב"י עצמו עשה כן בחלק חו"מ), רק שבתכלע'ס ראו שהטור לא הולך כפי שציפו אזי חשבו אולי זה מחוסר חלוקה לסעיפים, הלכו ועשו, שיהיה, אני מאחל להם הצלחה.

המצפה לישועה

הודעהעל ידי המצפה לישועה » ד' ינואר 04, 2012 12:45 am

איש אשכולות כתב: (מלבד מה שהב"י עצמו עשה כן בחלק חו"מ)

הב"י ?

החלוקה לסעיפים בחשן משפט היא של מדפיסי סביוניטה שנת שיט.

החלוקה הזאת יש בה המון טעויות ובודאי לא יצאה מתחת יד מרן הב"י.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' ינואר 04, 2012 1:05 am

איש אשכולות כתב:לא עשו חלוקה לסעיפים כי זה לא נכון לעשות כך, ולא בגלל זכויות יוצרים.

אתה יודע שזה כך או משער?
כי אני לא שמעתי כן

ס''ק

הודעהעל ידי ס''ק » ד' ינואר 04, 2012 9:28 am

העיצוב של המאור חושב גם מבחינה אופטית [וש"ד מרווח בצורה בלתי נורמלית כמעט] אלא שאף ש"ד הכינו את כל הטור מחדש [לפחות במהד' מרכאביץ]
"והי"ע"..
עוד יש להעיר, שהרי הטור עשה לו תוכן עניינים- מפתח, ואף הב"י עשה כן עם הדינים המחודשים. אבל משום מה, בשי"ד הם ימצאו גם בתחילת הכרך וגם בראש כל סימן, אבל בהמאור רק בשולי הדף. והוא פלאי, שהרי זה ברור שהטור לא כתבם בשולי הגליון- רק בדף בפנ"ע, ואפשר להדפיסם בשופי בראש כל כרך! וזה דבר נחוץ ומועיל.

אומר מעט

הודעהעל ידי אומר מעט » ב' נובמבר 26, 2012 10:20 am

האם התפרסמו ביקורות על זה או על זה

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' נובמבר 26, 2012 10:41 am

אומר מעט כתב:האם התפרסמו ביקורות על זה או על זה

כרגע עסוקים ב''שערי דורא''...

מתעמק

הודעהעל ידי מתעמק » ג' נובמבר 27, 2012 8:46 am

א) על ביקורת (שלא פורסם) לחלק ממהדורת המאור, מוזכר במקום אחר בפורום.
ב) נידון חילוק הסעיפים שבטור שהתבטאו לעיל ש"אין לנו רשות לחלק אותו לסעיפים", להעיר שבעיני ראיתי ספר הטור (עם ב"י) שהיה שייך לרבינו השלה"ק, ובתוכה ציין נקודתיים אחר כל דין ודין כסימן לסעיף חדש.
ג) ביקורת שלא הושמעה (ככל הידוע לי) על מהדורת המאור, בילקוט מפרשים לאו"ח העתיקו קטעים אחדים מ"חידושי רבי משה פרגוש", והכתירוהו כ"תלמיד היעב"ץ".
אחר העיון נתברר שלהד"מ, אין אלו חידושי רבי משה פרגוש, ולע"ע לא ידוע לי על שהי' להיעב"ץ תלמיד בשם זה. אך מה זה באמת... חידושי השלה"ק!
ראה בישורון כרך יח, כרך יט, וכרך כ, שנדפסו שם הערות וחידושי השלה"ק כפי שהעתיקם בעצמו בפנקס קטן, ושם בכרך יט יש מאמר מהרב יוסף אביבי לברר ולאשר זהות כתה"י שנכתבה ע"י השלה"ק. הראיות שם מכריחות בלי שום אפשרות אחרת, הרי השלה"ק מזכיר בהגהות אלו את רבותיו, ובספרו מעתיק הג"ה אחת מהגהות אלו. ומה גם שכתב ידו של השלה"ק יוצא גם ממקום אחר. (גם צורת כתה"י מוכיח שנכתבה בדורו של השלה"ק ולא בדור תלמידי היעב"ץ)
אך דבר אחד העלימו בישורון שם, שלכתה"י נצמד (כמובן בטעות) שער "חידושי רבי משה פרגוש". כאמור אין זה משנה כלום, כי הזהות כ"כ ברור עד שאף אם אין לנו ישוב היאך נשתרבב הטעות, אך העובדא שאלו הן הערות השלה"ק.
אולם מכון המאור שלא ידעו על כך, ראו את המציאה באחד מהספריות ונפלו עליה, הבינו את הכתיב כפשוטו, ואף הצמידו לו רב (היעב"ץ).
אך דא עקא, שמאחר שכתה"י קשה לקריאה (יעיד על כך הנקודות הרבות שבכרכי ישורון הנ"ל), ומכון המאור לא ידעו זהות האמיתי של הכותב (ולחידושי תלמיד עלום השם של היעב"ץ לא יקפצו עליה זביני) לכן לא הדפיסו כל ההגהות הנזכרות, רק עשירית ממה שיש בכת"י (ונדפס בישורון).

הזעצער

הודעהעל ידי הזעצער » ג' נובמבר 27, 2012 1:41 pm

בטור שירת דבורה יש הערות עיוניות יפות. (והוא נקרא גם מכון ירושלים מפני שהם סייעו כספית אחר שהמו"ל הראשון נקלע לקשיים. ואולי גם סייעו בהוספות התוכן.) .
ולא הבנתי מה "השגת גבול" יש בהעתקת הסימונים בטור, האם מי שסימן לראשונה את הסעיפים במשנ"ב , היה אסור לאחרים לעשות אחריו כן?
ואולי יוציא מישהו טור "צורת הדף".?

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ה' נובמבר 29, 2012 10:29 pm

הזעצער כתב:(והוא נקרא גם מכון ירושלים מפני שהם סייעו כספית אחר שהמו"ל הראשון נקלע לקשיים. ואולי גם סייעו בהוספות התוכן.)

כמדומה שהם היו הגב הכלכלי הראשון לר"א סאמעט, ואח"כ (באמצע הפרוייקט) עבר הכל לש"ד.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » א' דצמבר 17, 2017 1:22 am

איש_ספר כתב:השגיאות בשירת דבורה הם רבות, אם כבר מדברים על מראי מקומות, יש דבר מגוחך שגם המאור כשלו בו, והוא מר"מ שמראה על עצמו.
לדוג' הטור מביא תשו' רש"י, והם נותנים מראי מקום לתשו' רש"י אלפנביין, מי שיתגבר על עצלותו ויפתח את אלפנביין ימצא שזו תשובה שהעתיק המלקט מהטור...וכן עזה"ד בתשו' רגמ"ה אידלברג ותשו' מהר"ם של כהנא. ההערות פעמים רבות בלתי מקצועיות לגמרי, יש שהב"י מעתיק סמ"ק, והם מציינים בהערה שבסמ"ק שלפנינו כתוב שבש"ע כך וכך. וזה מביא לידי גיחוך משום שהם פתחו את הסמ"ק הנדפס בסאטמער ששם בתוך הטקסט צוין בהערות דברי מרן בש"ע=בשלחן ערוך, וכו'.
כ"ז ועוד נכתב כביקורת לפני שנים ע"י ת"ח אחד, ולבקשת הרב בוקסבוים המנוח לא התפרסם. אולי נעלהו כאן.

אשמח אם הרב אי"ס, או מי שידו מגעת, יוכל להעלות את הביקורת, או לכל הפחות לשלוח לי באישי. בתודה מראש.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » א' דצמבר 17, 2017 8:50 am

ארזי הלבנון כתב:
איש_ספר כתב:השגיאות בשירת דבורה הם רבות, אם כבר מדברים על מראי מקומות, יש דבר מגוחך שגם המאור כשלו בו, והוא מר"מ שמראה על עצמו.
לדוג' הטור מביא תשו' רש"י, והם נותנים מראי מקום לתשו' רש"י אלפנביין, מי שיתגבר על עצלותו ויפתח את אלפנביין ימצא שזו תשובה שהעתיק המלקט מהטור...וכן עזה"ד בתשו' רגמ"ה אידלברג ותשו' מהר"ם של כהנא. ההערות פעמים רבות בלתי מקצועיות לגמרי, יש שהב"י מעתיק סמ"ק, והם מציינים בהערה שבסמ"ק שלפנינו כתוב שבש"ע כך וכך. וזה מביא לידי גיחוך משום שהם פתחו את הסמ"ק הנדפס בסאטמער ששם בתוך הטקסט צוין בהערות דברי מרן בש"ע=בשלחן ערוך, וכו'.
כ"ז ועוד נכתב כביקורת לפני שנים ע"י ת"ח אחד, ולבקשת הרב בוקסבוים המנוח לא התפרסם. אולי נעלהו כאן.

אשמח אם הרב אי"ס, או מי שידו מגעת, יוכל להעלות את הביקורת, או לכל הפחות לשלוח לי באישי. בתודה מראש.

ג"א אני מצטרף להבקשה.
למעשה היום רואים טענות כגון אלו בהרבה סופרים.

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' ינואר 22, 2018 5:40 pm

שאלה, כאשר הטור מציין לספר המצוות, האם הכוונה לסמ"ג או לסמ"ק?
המדובר בדברי הטור או"ח סימן תרע"ב, בשם ספר המצוות "ומ"מ נכון להדליק בעוד בני הבית נעורין', לשון זה כמעט איתא בסמ"ק בהגהות רבינו פרץ אות א'
במהדורת שירת דבורה (הישנה) ציינו לסמ"ג שם גם כתוב דבר זה ששייך פרסום ניסא כל זמן שאין בני הבית ישנים.
בטור שירת דבורה החדש ציינו לשניהם לסמ"ג ולסמ"ק.
מהו הציון הנכון?

יקנה

הודעהעל ידי יקנה » ו' ינואר 26, 2018 9:32 am

יש לי הטור שירת דבורה בת כ"ב כרכים, וביו"ד הל' תערובות [סי' צח- קי] הוא הדפסה ישנה, האם אפשר להשיג כרך זה עם הדפסה חדשה? או לכה"פ סימנים אלו?
אשמח לתגובות!

רצנך

הודעהעל ידי רצנך » ה' יולי 16, 2020 10:28 pm

אז היום בתש"פ, מה עדיף בין המהדורות המעודכנות - המאור או שירת דבורה?
תודה

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ש' יולי 18, 2020 12:20 am

הספרים מאחורי הטור המאור לא הוזכרו אלא ע"י מגיב אחד, אמנם חשובים הם. יש שם הרב מהכנה"ג וספרי יסוד אחרים, וגם חידושים גדולים ויקרים שאין להם לטור שירת דבורה.

ההגהות בדפוס המאור הם עקבתיים, הם לא שכחו משום סעיף או סימן. ההגהות שבטור שירת דבורה לא נכתבו באופן זה. יש סוגיות שהם עמלו עליה, ויש שלא ציינו אלא השינויי נוסחאות.

אמנם אני משתמש עם הטור המאור שאין בה את ההגהות (שלא היה לי כסף לקנות את הסט היקר), וראיתי הרבה טעיות. טעיות הקלדה, כמו פסיק במקום לא נכון או עירבוב אותיות. קניתי אותה לפני כעשר שנים, ואני מקוה שהם תיקנו אותם כבר, אמנם אין בי ידיעה ע"ז.

כאשר הופיע ויצא לאור את הטור המאור, שכרו מכון שירת דבורה אנשים להסתובב ולפרסם אצל אנשים את מעלת דפוסם. אני הייתי אז בבית מדרש גבוה בארה"ב, והיה שם אברך אחד שהיה מכניס את האף שלו לכל שיחה מבחוץ להודיע כמה עותקים מכרו מכון שירת דבורה ביום הופעת טור המאור לשוק. אח"כ ראיתי אותו מוכר אותם, והבנתי מאין זה בא. כך שא"א להביא ראיה מהפופולריות, משום שזה ענין שיווק, לא ענין טעם. וזכורני שבפעם האחרון שהייתי בארץ ישראל, לפני כשמונה שנים, ראיתי בכל בית המדרש היתה טור המאור, ובארה"ב אין הדבר כן, שזה לא כ"כ נמצא.

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » א' יוני 06, 2021 7:41 am

האם באמת מצרפים תקליטור כל נוסחאות הטור? ובאיזה מהדורה? והאם ניתן לקבלו בלי קניית כל הסט?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 193 אורחים