מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ברכת ברוך חכם הרזים, בלוויית מרן זצ"ל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
היא שיחתי

ברכת ברוך חכם הרזים, בלוויית מרן זצ"ל

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' אוקטובר 08, 2013 2:21 am

שמעתי בלוויה שיש לברך ברוך חכם הרזים בשם ובמלכות היות והיו למעלה משישים ריבוא
מימות בית שני לא זכינו לברכה זו !!!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: ברכת ברוך חכם הרזים, בלוויית מרן זצ"ל

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 08, 2013 10:15 am

לא מובן. הלא זו ברכת הראייה, וצריך לראות את השישים ריבוא, וכאן הלא לא היה מקום אחד שבו נראו שישים רבוא.

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ג' אוקטובר 08, 2013 3:37 pm

המספרים שהמשטרה זרקה נראים לי לא כ"כ הגיוניים. אם נעשה את החשבון של מצביעי המפלגות החרדיות, ונוריד מהם נשים. ואכמ"ל.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוקטובר 08, 2013 3:46 pm

אוצר החכמה כתב:לא מובן. הלא זו ברכת הראייה, וצריך לראות את השישים ריבוא, וכאן הלא לא היה מקום אחד שבו נראו שישים רבוא.

שייך בכלל לראות שישים ריבוא בבת אחת?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 08, 2013 4:28 pm

כמובן. אפילו אם תעמיד כל אדם בשטח של אמה על אמה (גברא באמתא יתיב או תלתא בתרי, ולעמוד וודאי די בפחות) הרי בשטח מרובע של 800 אמות על 800 אמות יש יותר משישים ריבוא. וזה בערך שטח של חצי ק"מ על חצי ק"מ שוודאי אפשר לראותו.

החזן

הודעהעל ידי החזן » ג' אוקטובר 08, 2013 7:55 pm

אמנם חזן פשוט אני ולא איש שכוחו בשיטור ובהערכת מספרים מופרזים, אבל אני מתקשה כאן בחשבון הפשוט.
נניח שהיו בלוויה רק 750 אלף אנשים.
על פי ההערכות המופרזות ביותר, יש כמאתיים עד מאתיים וחמישים אלף חרדים בירושלים (כאשר נספרים גם השוליים המודרניים ביותר).
כל השאר, חצי מליון האנשים, הגיעו על פי הדיווחים מרחבי הארץ.
נניח שמאה אלף הגיעו ברכבים פרטיים ועוד ארבע מאות אלף הגיעו באוטובוסים מאורגנים.
על פי חשבון של 4 אנשים ברכב פרטי (בממוצע!) וחמישים איש באוטובוס, יוצא שנצרכו לשם כך 25 אלף רכבים פרטיים ועוד 8 אלף אוטובוסים.
ככל הידוע, יש בכל מדינת ישראל 16 אלף אוטובוסים בלבד. כלומר, מחציתם, מכל רחבי הארץ כולה, הגיעו ללוויה.
לגבי 25 אלף המכוניות, זו כמות גדולה בהרבה מכל המוניות, למשל, שיש בארץ (פחות מעשרים אלף), ואילו היו כל כבישי ירושלים חניון וכו' (אורכו של אוטובוס רגיל נע בדרך כלל בין 10 ל-14 מטרים, וכאשר מחשבים עוד מטר אחד בלבד בין אוטובוס למשנהו, כלומר 13 מטר בממוצע לאוטובוס, אם נדמיין טור ארוך כבר הגענו לפריסה של למעלה ממאה ק"מ!! על זה יש להוסיף 5 מטר לרכב ממוצע [עם רווח מינימלי של חצי מטר בין הרכבים] וכבר הגענו לעוד 125 ק"מ אורך).

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ג' אוקטובר 08, 2013 9:05 pm

כמה טעויות טעה החזן באותה שעה.
א. ממש לא רק חרדים הגיעו ללוויה!
ב. החישוב של 4 אנשים לרכב פרטי איננו נכון לפענ"ד במקרה דנן.
ג. שכח החזן את דבר קיומם של טענדערים...
ד. נבצר מבינתי מדוע העמיד החזן את כל המכוניות והאוטובוסים הנ"ל בשורה ארוכה ארוכה ארוכה, וכי ס"ד שכולם כיוונו והגיעו לירושלים בדיוק באותה השעה?

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' אוקטובר 08, 2013 9:38 pm

החזן כתב:אמנם חזן פשוט אני ולא איש שכוחו בשיטור ובהערכת מספרים מופרזים, אבל אני מתקשה כאן בחשבון הפשוט.
נניח שהיו בלוויה רק 750 אלף אנשים.
על פי ההערכות המופרזות ביותר, יש כמאתיים עד מאתיים וחמישים אלף חרדים בירושלים (כאשר נספרים גם השוליים המודרניים ביותר).
כל השאר, חצי מליון האנשים, הגיעו על פי הדיווחים מרחבי הארץ.
נניח שמאה אלף הגיעו ברכבים פרטיים ועוד ארבע מאות אלף הגיעו באוטובוסים מאורגנים.
על פי חשבון של 4 אנשים ברכב פרטי (בממוצע!) וחמישים איש באוטובוס, יוצא שנצרכו לשם כך 25 אלף רכבים פרטיים ועוד 8 אלף אוטובוסים.
ככל הידוע, יש בכל מדינת ישראל 16 אלף אוטובוסים בלבד. כלומר, מחציתם, מכל רחבי הארץ כולה, הגיעו ללוויה.
לגבי 25 אלף המכוניות, זו כמות גדולה בהרבה מכל המוניות, למשל, שיש בארץ (פחות מעשרים אלף), ואילו היו כל כבישי ירושלים חניון וכו' (אורכו של אוטובוס רגיל נע בדרך כלל בין 10 ל-14 מטרים, וכאשר מחשבים עוד מטר אחד בלבד בין אוטובוס למשנהו, כלומר 13 מטר בממוצע לאוטובוס, אם נדמיין טור ארוך כבר הגענו לפריסה של למעלה ממאה ק"מ!! על זה יש להוסיף 5 מטר לרכב ממוצע [עם רווח מינימלי של חצי מטר בין הרכבים] וכבר הגענו לעוד 125 ק"מ אורך).

ראיתי באתר אחר נתונים על המגיעים מחוץ לעיר
נתונים ממרכז בקרת תנועה ירושלים
במצלמת התנועה ממוצא נספרו כ32.000 אלף מכוניות +1200 אוטובסים, שהצליחו לעבור
מצלמת התנועה במחסום 443 כ21.000 אלף מכוניות+722 אוטובסים
מצלמת תנועה צומת גילה-גוש כ13.500 מכוניות 477 אוטובסים
מצלמת תנועה אדומים 9.400 מכוניות 360 אוטובסים

כל מכונית בממוצע 3 נוסעים,כל אוטובוס 58 נוסעים ממוצע (כמדומה 8 בעמידה לפי החוק),(למרות שרוב האוטובסים דיווחו על קיבולת של דחיסה של 70 איש ויותר ברוב הקווים, כך אגד דיווחה לנו וכן ויאוליה)

סה"כ אוטובוסים כ2900
סה"כ רכבים כ73000
יש לחשב ברכבים הפרטיים לכל הפחות 2'000 מיניבוסים (טנדרים) כ17 מקומות בממוצע
לפי הנ"ל באוטובוסים הגיעו 170,000
ברכבים 210,000
בהסעות 35,000

סה"כ 410,000 מחוץ לעיר

בהנחה שבכלל האוטובוסים נכללים הסעות אזי יש להוריד כשישים אלף איש מהסך הנ"ל
שזה 350,000

מירושלים הגיעו עוד 200,000

סה"כ משתתפים בין חצי מיליון לשש מאות אלף

ספק ברכת ברוך חכם הרזים...

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ג' אוקטובר 08, 2013 10:30 pm

פשששש.. מאיפה שואבים את הנתונים הללו? מאיזה אתר זה?
צריך להוריד מהחשבון את האוטובוסים והרכבים שנכנסים בכל יום לירושלים ולא הגיעו ללוויה עצמה. מענין אם זה משמעותי.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' אוקטובר 08, 2013 10:41 pm

מזמור שיר כתב:פשששש.. מאיפה שואבים את הנתונים הללו? מאיזה אתר זה?

זה במקרה כנראה נלקח מח"ח שנלקח כנראה מטוקבק בYNET שנלקח כנראה מחשבון פייסבוק 'חדשות בזמן אמת'...

שורות נוספות:
עכשיו נוריד -15%10% לאנשים סתם שאין ברירה תושבים שנכנסו ויצאו התוצאה בין 800 אלף -למיליון!
(עכשיו תעשו חשבון, תוסיפו את תושבי ירושלים, תוסיפו תושבי האיזור, תוסיפו אופנועים שאין אומדן לגביהם.)

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוקטובר 08, 2013 10:44 pm

חשבונות רבים כתב:ד. נבצר מבינתי מדוע העמיד החזן את כל המכוניות והאוטובוסים הנ"ל בשורה ארוכה ארוכה ארוכה, וכי ס"ד שכולם כיוונו והגיעו לירושלים בדיוק באותה השעה?

וכי כניסה אחת יש לעיר, ובכניסה זו נתיב אחד?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אוקטובר 09, 2013 1:31 am

גם אם נאמר שהיו שם שישים ריבוא, וגם אם נאמר שהיה אפשר לראות את כולם בסקירה אחת, עדיין יש לחקור האם דין ברכת ברוך חכם הרזים הוא רק כשרואה גברים, או גם אם חלק מהקהל מורכב מנשים, כמו שהיה אתמול בהלויה.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוקטובר 09, 2013 4:32 am

חשבונות רבים ויאיר אומרים דברי טעם.
זאת מלבד שידוע שתמיד המשטרה מעריכה 'לגריעותא' בכדי להוריד קרנם של החרדים, אז אם היא העריכה כך, אפשר לסמוך עליה לגבי הברכה בשופי...
הגיעו אנשים בכלל לא חרדים שלא קשורים למפלגות החרדיות.
רק השוטרים, היס"מ, המג"ב והחיילים הוסיפו למס' הזה.
משטרת ירושלים מעידה בפה מלא שלא היה אירוע כזה מקום המדינה, אז לשם מה לבוא ולעשות את החשבון הזה, בגלל שלא היה אצל אחרים וקשה לעכל את זה?
כל זה קורה מהמנהג - אותיות גהנם שיש כאן לסטות מנושא פותח האשכול
שאלו שאלה הלכתית ולו רק בלו יצוייר אז למה לסטות???

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ד' אוקטובר 09, 2013 10:24 am

אוהב אוצר כתב:משטרת ירושלים מעידה בפה מלא שלא היה אירוע כזה מקום המדינה, אז לשם מה לבוא ולעשות את החשבון הזה, בגלל שלא היה אצל אחרים וקשה לעכל את זה?
כל זה קורה מהמנהג - אותיות גהנם שיש כאן לסטות מנושא פותח האשכול
שאלו שאלה הלכתית ולו רק בלו יצוייר אז למה לסטות???

פותח האשכול העלה כאן שאלה אם צריך לברך את הברכה, וכתבתי בתגובה, שיתכן ולא היו שישים רבוא, וממילא יתכן ואי אפשר לברך, [גם אם היו מתקיימים התנאים האחרים בברכה, כגון שיהיו במקום אחד] ועל הערכות המשטרה תמיד יש מערערים, כיון שזה דבר קשה לדעת, גם למשטרה, כמה משתתפים יש באירועים בכזה סדר גודל.
ניסיתי לחשב את המשתתפים לפי המפלגות בכנסת, אבל גם זה לא מדד כנראה, לכאן ולכאן.
נערך לאחרונה על ידי מזמור שיר ב ד' אוקטובר 09, 2013 10:37 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוקטובר 09, 2013 11:13 am

מזמור שיר כתב:צר לי, אבל אנחנו לא תינוקות שסופרים כמה היה בלוויה של הרב שלי וכמה אצל הרב שלך.

צר לי לומר לך שזה פוגע ומעליב.
היית צריך לומר זאת לראשון שהתחיל עם השאלות על המספרים בפועל. אני אני בעקבות הדיון שסטה מהנושא והגיע לפסים ילדותיים ובגלל זה השבתי כך
אוהב אוצר כתב:פותח האשכול העלה כאן שאלה אם צריך לברך את הברכה

אדרבא ואדרבא, זה מה שכתבתי וזו עיקר תגובתי-ראה הדגשה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 09, 2013 12:30 pm

מזמור שיר כתב:צריך להוריד מהחשבון את האוטובוסים והרכבים שנכנסים בכל יום לירושלים ולא הגיעו ללוויה עצמה. מענין אם זה משמעותי.

הנתונים שהובאו לעיל, הם נתונים שפרסמה דוברות המשטרה.

אבל את הנקודה שציינת כאן, הם שכחו לציין... ודאי וודאי שזה משמעותי!!! לכאורה, לפחות מחצית ממספר כלי הרכב שנמנו כאן, נכנסים בין כה וכה מדי יום לירושלים בשעות אלו. זאת מלבד העובדה, שאת מספר הרכבים שיצאו מירושלים בשעות אלו, המשטרה לא ספרה.

בכל האירועים הגדולים יש למשטרה אינטרס ברור, להגדיל את מספר המשתתפים בכמעט כפול, בכדי שאם יום אחד תקום ועדת חקירה שתדרוש את תשובות המשטרה לכשלים כאלו ואחרים, תהיה טענתם בפיהם, שהם נערכו להרבה פחות אנשים...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 09, 2013 2:44 pm

כיוון שכאן העניין התנהל באופן סביר למדי, קצת קשה להניח שמדובר כאן בדבר כזה מבחינת המשטרה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 09, 2013 3:15 pm

אוצר החכמה כתב:כמובן. אפילו אם תעמיד כל אדם בשטח של אמה על אמה (גברא באמתא יתיב או תלתא בתרי, ולעמוד וודאי די בפחות) הרי בשטח מרובע של 800 אמות על 800 אמות יש יותר משישים ריבוא. וזה בערך שטח של חצי ק"מ על חצי ק"מ שוודאי אפשר לראותו.

אני לא כ"כ הבנתי את החשבון שלך, אך במ"ר לא נכנסים יותר מ-5 אנשים. ודאי לא בנתוני השטח של הלווית מרן זצ"ל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 09, 2013 3:23 pm

אני לא דיברתי בכלל על הלוויה, אני עניתי על השאלה האם יתכן שברכת חכם הרזים היא כשרואים את הציבור וע"ז שאלו אם זה יתכן והשבתי.
החשבון פשוט, בשטח של אמה על אמה עומד אדם ברווח (כל אחד יכול לראות את זה אם יסתכל על הבלטות) ריבוע שארכו 800 אמה ורחבו 800 אמה שטחו 640,000 אמות מרובעות כלומר מעט יותר משישים רבוא. 800 אמה זה כחצי קילומטר כלומר שבריבוע של 500 מטר על חמש מאות מטר עומדים שישים ריבוא ברווח. אין שום בעייה לראות שטח כזה אם מסתכלים ממקום גבוה קצת.

לפי חשבונך נכנסים יותר. 500*500 שווה 250,000 מ"ר *5 אנשים למ"ר הגענו למליון ורבע.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 09, 2013 3:56 pm

אוצר החכמה כתב:אני לא דיברתי בכלל על הלוויה, אני עניתי על השאלה האם יתכן שברכת חכם הרזים היא כשרואים את הציבור וע"ז שאלו אם זה יתכן והשבתי.
החשבון פשוט, בשטח של אמה על אמה עומד אדם ברווח (כל אחד יכול לראות את זה אם יסתכל על הבלטות) ריבוע שארכו 800 אמה ורחבו 800 אמה שטחו 640,000 אמות מרובעות כלומר מעט יותר משישים רבוא. 800 אמה זה כחצי קילומטר כלומר שבריבוע של 500 מטר על חמש מאות מטר עומדים שישים ריבוא ברווח. אין שום בעייה לראות שטח כזה אם מסתכלים ממקום גבוה קצת.

לפי חשבונך נכנסים יותר. 500*500 שווה 250,000 מ"ר *5 אנשים למ"ר הגענו למליון ורבע.

אתה צודק. אני התבלבלתי. (פשוט אין דבר כזה בשטח שבו היתה הלוויה 500*500 מ"ר...)

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » ש' אוקטובר 12, 2013 10:45 pm

כפי ששמעתי ההערכות בעידן כהיום באים ע"פ הסלולרי (וזאת בלי להבחין בין כשר ל..) המשטרה אוספת המידע מחברות הסלולר לפי מיקום, והשאלה כמה הוסיפו כדי לחשב את אותם שאין להם עדיין (היינו נוער וילדים, או כמה אברכים צדיקים שאין להם, רק יש ליקח בחשבון את אותם שיש להם שתיים, אחד כשר ו.. או שלש...)

ככלל יש לדון האם הברכה היא דוקא על ישראל שעושין רצונו או גם בזמן שלדאבונינו מהם הרבה שעדיין רחוקים (ובפרט אותם שהעזו לצלם בלי סוף את ארון הקודש במסעו האחרון במכשירים שכ"כ חרה לו עליהם).

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » א' אוקטובר 13, 2013 12:15 am

אמת דברת לגבי המכשירים. הייתי עושה סטיקר "אוהבים את מרן, זורקים את האייפון".

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' אוקטובר 13, 2013 12:30 am

מזמור שיר כתב:אמת דברת לגבי המכשירים. הייתי עושה סטיקר "אוהבים את מרן, זורקים את האייפון".

היה משהו כזה על האוטו הנושא את הארון מקדימה, ואם היה לי תמונה הייתי שם כאן, היה כתוב שם משהו על המכשירים הטמאים, ואמרו לי שהיה זה לבקשת המשפחה, מצמרר לחשוב איך אפשר לעמוד מול זה ולצלם עם המכשיר... עד היכן קהה הרגש?

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוקטובר 13, 2013 1:29 am

ועוד שבהספדים זעקו על הענין. [וצילמו את המספידים עם זה.]
אם זה לא היה כזה עצוב וכואב זה יכל להיות בדיחה.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' אוקטובר 13, 2013 1:57 am

מזמור שיר כתב:אמת דברת לגבי המכשירים. הייתי עושה סטיקר "אוהבים את מרן, זורקים את האייפון".

דווקא הגיע במייל משהו כזה, אם כי הביצוע לא משהו, וחבל. אבל העיקר הרעיון.
קבצים מצורפים
אוהבים אותך מרן.jpg
אוהבים אותך מרן.jpg (160.53 KiB) נצפה 10736 פעמים

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » א' אוקטובר 13, 2013 10:17 pm

תודה על העלאת המודעה.
באמת יש שם כזה דבר "רחבת ניפוץ אייפונים"?..
אגב, אפשר ללמד זכות על המצלמים שהם צילמו עם המכשיר החדש של נתיב.. [אולי אין שם מצלמה בכלל?]

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' אוקטובר 13, 2013 11:11 pm

יושבי המסוק יכלו בוודאי לברך חכם הרזים כי הם ראו את כולם בבת אחת.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' אוקטובר 20, 2013 7:59 pm

יש סיכוי שאורי אליצור משתתף בפורום?

הסכם הגוזמאות בין שני חלקי המפה הפוליטית
היום ידוע שבהפגנת ה-400 אלף לא היו יותר מ-70 אלף איש, ומותר גם להודות שבהלוויית הרב עובדיה יוסף לא היו יותר מרבע מיליון

אורי אליצור | 18/10/2013 9:45 | מעריב

אף שהמספר - 850 אלף ויש אומרים "קרוב למיליון" - של המשתתפים בהלוויית הרב עובדיה יוסף, מוגזם ולא מתקבל על הדעת, בכל זאת זה היה אירוע ענק שישראל לא ידעה כמותו. לא רק שלא הייתה הלוויה כזו בתולדות המדינה, לא הייתה בישראל שום התכנסות המונית כזו לאיזשהו עניין. לא להפגנה, לא לאבל, לא לפסטיבל ולא להופעה.

התקשורת הישראלית, על שלל פרשניה ומביניה, התבוננה בהלוויה בהשתאות וחוסר הבנה, מלווה בקורטוב של פחד. לרגע אי אפשר היה להסתיר את העובדה שהאנשים הקרויים "מעצבי דעת הקהל" מעצבים רק את דעת הבועה, ואילו דעת הקהל מתעצבת במקומות ובכלים אחרים לגמרי.

בדרך כלל הבועה פותרת בעיה כזו בעזרת שקשוקה של הביצה והתרנגולת: מאירועים והתרחשויות שהיא לא מבינה התקשורת פשוט מתעלמת, ואז היא מאמינה לעצמה שהם בעצם לא קרו. למשל הלווייתו של הרב שלמה זלמן אוירבך, שגם בה השתתפו רבבות רבות של בני אדם וגם היא שיתקה את ירושלים למשך שעות, כמעט לא סוקרה.

אלא שהפעם אי אפשר היה להתעלם גם בגלל העוצמה ללא תקדים של האירוע, וגם בגלל השפעתו של הרב עובדיה יוסף על הפוליטיקה. ומכאן צמחה התדהמה: מי שהבין את הרב עובדיה יוסף דרך משקפי הפוליטיקה לא היה יכול בשום אופן לעכל את הגודל, העוצמה והמשמעות של חייו ומותו בעיני המוני ישראלים, שפטירתו נגעה בהם באופן קיומי.

לבועה הסבורה בדרך כלל שהיא "דעת הקהל הישראלית", אין כלים להבין מהו גדול בתורה. כבר כתבתי כאן פעם או פעמיים שבעוד 500 שנה איש לא יזכור מי היה שמעון פרס או ברק אובמה, אבל את שמו של הרב עובדיה יוסף יכיר כל ילד יהודי. יצירתו התורנית הענקית, עוז הרוח שלו כפוסק הלכה, והגאונות הבלתי נתפסת של אדם שספרייה שלמה של מאות כרכים אצורה בזיכרונו, חפפו עליו סוג של גדולה שיהודים בכל הדורות, גם יהודים פשוטים, היו מצוידים באנטנות שיודעות לחוש בה.

היום היכולת החושית הזו קיימת רק אצל יהודים ספרדים או דתיים. מי שמנותק ממנה ראה בחיי הרב עובדיה רק את השוליים הפוליטיים של גלימתו, ואת הביטויים הפיקנטיים בבית הכנסת של היזדים. ראה ולא הבין מה הוא רואה, ולא ידע שהוא לא מבין. נדמה שעם מותו של הרב השתנה לפחות הדבר האחרון: אנשים רבים תפסו שיש כאן משהו שהם לא מבינים.

שקור לי ואשקור לך
ועכשיו להערה הקטנונית על המספרים. היא אינה חשובה בכלל לעניין של הרב עובדיה יוסף ולגודל המעמד של הלווייתו, אבל הגיע הזמן לכתוב אותה פעם. בהלוויה השתתפו כמובן גם נשים רבות וגם ילדים קטנים, אבל הרוב המכריע של המשתתפים היו גברים בוגרים. זה דבר הלמד מעניינו, וגם נראה בכל הצילומים והסרטונים.

לא ניכנס עכשיו לשאלה אם הרוב המכריע הזה היה 90 אחוזים או 75 אחוזים. זה לא חשוב. בירושלים חיים כ-600 אלף יהודים, ואם נוסיף עליהם את כל יישובי הסביבה הנסמכים על ירושלים, מגוש עציון ועד שילה ועלי וממעלה אדומים ועד מבשרת, נגיע ל-700 אלף. מחציתם נשים, נשארנו עם 350. סליחה שאני מתקטנן.

בערך שליש האוכלוסייה הוא ילדים קטנים, נשארו לנו כ-240 אלף גברים יהודים בירושלים וסביבותיה, וזה כולל את כל החילונים להכעיס וכל השמאלנים לתיאבון וכל הקשישים והחולים והרופאים, וכל אלפי הקונים והמוכרים בחנויות ובקניונים שאף אחד מהם לא הושבת ולא נעזב, ויושבי בתי הקפה שלא נסגרו באותו ערב, וכל העסוקים והמועסקים והשונאים והבזים והעצלנים. כולם בתוך החשבון. נניח שמחצית מכל הגברים היהודים שבירושלים היו בהלוויה, אתם יודעים מה? 70 אחוז. אז יש לנו 145 אלף. איך נגיע מכאן ל-850 אלף?

אלא מה תגידו, רק מיעוט המשתתפים היו אנשי ירושלים ועוד חצי מיליון הספיקו להגיע ממרחקים מכל ערי הארץ וכפריה? כדי להביא בבת אחת חצי מיליון אנשים בהסעות מאורגנות יש צורך ב-10,000 אוטובוסים , שזה בערך פי שלושה מכל צי האוטובוסים של אגד בכל רחבי הארץ. ואם תימצי לומר שחצי מיליון בני אדם באו במכוניות פרטיות, לזה צריך להכניס לירושלים מאה אלף מכוניות.

אם נסדר מאה אלף מכוניות בשיירה פגוש אל פגוש, אורכה יהיה 300 קילומטר. כלומר כשהראשונה חונה בבית הקברות בסנהדריה האחרונה תימצא באילת. עכשיו תרכיבו איזה תמהיל שתרצו, בכל מקרה מדובר במספרים בלתי הגיוניים בעליל, שהיו אמורים לשבש קשות את התנועה לא רק בירושלים אלא בכל הארץ.

מאז הפגנת ה-400 אלף של שלום עכשיו, מתקיים איזה הסכם גוזמאות בלתי כתוב בין שני חלקי המפה הפוליטית של שקור לי ואשקור לך, לאמור: אחרי שאתה הגזמת ב-500 אחוזים, אתה חייב להרשות לי לפחות 300, אחרת תצא שקרן. בחסות ההסכם הזה אנחנו מפריחים לחלל האוויר מספרים דמיוניים בסדר גודל של רדיו קהיר בימיו הכי גרועים, וזה לא מוסיף כבוד לאף אחד מהצדדים, וגם לא למשטרה ולתקשורת. אולי הגיע הזמן להפסיק עם זה.

הרי היום הרי כבר ידוע שבהפגנת ה-400 אלף לא היו יותר מ-60 או 70 אלף איש, ומותר גם להודות שבהלוויית הרב עובדיה יוסף לא היו יותר מרבע מיליון בני אדם. זה לא גורע מאומה מכבוד הנפטר ולא מעוצמת האירוע שגם כך הוא ענק וחסר תקדים.

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' אוקטובר 20, 2013 8:56 pm

צריך להפסיק עם חשבונות מתמטיים, כבר הוזכר שהיום יודעים זאת ע"פ הסים של כל הסלולריים ומכאן הנתונים, רק שלצמרת וכו' קשה להודות בכך בפה מלא.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ו' פברואר 28, 2014 11:12 am

הקפצה לקראת עצרת המליון

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ש' מרץ 01, 2014 11:59 pm

הגר"מ שטרנבוך ראב"ד 'העדה החרדית' ואמר שיכולים לברך גם אם לא רואים את כולם בבת אחת אך פקפק בנתון, ואמר כי שמע שהמשטרה אומרת שלא יכול להיות שיהיו במקום 600 אלף איש.

גם דעת הגר"ח קנייבסקי שאפשר לברך גם אם לא רואים את כולם, לאחר הלווית הגר"ע יוסף זצ"ל בו השתתפו כ-800 אלף איש, נשאל על ידי הגאון רבי בן ציון הכהן קוק האם ניתן לברך גם אם לא רואים. הגר"ח ענה: "אפילו שלא רואים הכל כי אין מצב כזה, בכל זאת יש לברך".

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » א' מרץ 02, 2014 12:34 am

רבה של שכונת רמת אלחנן וחבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי יצחק זילברשטיין נשאל האם יש לברך בשם ומלכות בעצרת האדירה ברכת "חכם הרזים", ברכה מיוחדת הנאמרת כאשר רואים שישים ריבוא מישראל במקום אחד.

צדדי השאלה הם, שמחד צפויים להשתתף כמות גדולה כזו של אנשים, אך מאידך מספרם המדויק לא צפוי להיות ברור וכן העובדה שלא יהיה ניתן לראות בבת אחת את כולם, ועל כן יש להסתפק האם ניתן לברך את הברכה הנדירה.

הגר"י זילברשטיין, השיב שבכדי לצאת מהספק ולברך לכתחילה לפי כל השיטות, כפי שכבר פסקו החת"ם סופר וכפי שנהג הרב מפוניבז' בספק ברכות בפדיון הבן, מאחר והיה כהן, הרי שיש ללמוד את ההלכה ואז בתוך הדברים לומר את הברכה בשם ומלכות.

אתר "כיכר השבת" מביא בפני הגולשים את ההלכה במלואה, אותה יש לומר לפי הוראת הגר"י זילברשטיין, מתחילתה ועד סופה, וכך ניתן לברך לכתחילה בשם ומלכות את הברכה הנדירה:

"הרואה שש מאות אלף בני אדם עומדין כאחד, אם גויים הם - אומר 'בושה אימכם מאוד, חפרה יולדתכם; הנה אחרית גויים, מדבר צייה וערבה' (ירמיהו נ,יב); ואם ישראל הם ובארץ ישראל - מברך: 'ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, חכם הרזים'. הרואה חכמי אומות העולם, מברך ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, שנתן מחכמתו לבשר ודם; חכמי ישראל, מברך שנתן מחכמתו ליראיו; מלכי אומות העולם, מברך שנתן מכבודו לבשר ודם; מלכי ישראל, מברך שנתן מכבודו ליראיו" (רמב"ם, הלכות ברכות, פרק י' הלכה י"א)

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' מרץ 02, 2014 1:32 am

שמעתי הערב ממקור מהימן שהגרח"ק יבוא בע"ה לעצרת המליון ואמר שיברך בעצמו בשם ומלכות ברכת חכם הרזים!!!

איש.dot

הודעהעל ידי איש.dot » א' מרץ 02, 2014 2:14 am

מאירי כתב:שמעתי הערב ממקור מהימן שהגרח"ק יבוא בע"ה לעצרת המליון ואמר שיברך בעצמו בשם ומלכות ברכת חכם הרזים!!!

נדיר מאוד. סביר יותר להניח שא' מנאמני ביתו שאל אם יבוא לעצרת, ואם יבוא - האם חושב שראוי לברך חכם הרזים שהרי אמורים להיות שם מיליון איש? וענה מרן שליט"א על כל זה: כנראה.

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' מרץ 02, 2014 8:44 am

איש.dot כתב:
מאירי כתב:שמעתי הערב ממקור מהימן שהגרח"ק יבוא בע"ה לעצרת המליון ואמר שיברך בעצמו בשם ומלכות ברכת חכם הרזים!!!

נדיר מאוד. סביר יותר להניח שא' מנאמני ביתו שאל אם יבוא לעצרת, ואם יבוא - האם חושב שראוי לברך חכם הרזים שהרי אמורים להיות שם מיליון איש? וענה מרן שליט"א על כל זה: כנראה.

יעוין ביתד הבוקר כמדו' עמ' 2.

אגב אשמח מאד אם מישהו יעלה את מכתבו של הגר"ש וואזנר שליט"א על דבר העצרת.

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » א' מרץ 02, 2014 9:42 am

מאירי כתב:
אגב אשמח מאד אם מישהו יעלה את מכתבו של הגר"ש וואזנר שליט"א על דבר העצרת.

מבשר של היום.
קבצים מצורפים
hamevaser020314.pdf
(2.78 MiB) הורד 1454 פעמים

לעד

הודעהעל ידי לעד » א' מרץ 02, 2014 10:54 am

חוץ מכמה פנאטים בעזה והגלילות...
קבצים מצורפים
חוץ מכמה פנאטים בעזה והגלילות....pdf
(146.55 KiB) הורד 367 פעמים

שיף

הודעהעל ידי שיף » א' מרץ 02, 2014 10:49 pm

ב"ה זכינו לשמוע את הברכה מפי הגרב"}מ אזרחי שליט"א בעצרת המליון.
מענין אם הוא קרא את זה מתןך ההלכה. השאלה היא האם עונים אמן על דבר הלכה ולא ברכה?.
ומה המקור שמאז חורבן הבית לא נאמרה ברכה זו??

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' מרץ 02, 2014 11:03 pm

שיף כתב:ב"ה זכינו לשמוע את הברכה מפי הגרב"}מ אזרחי שליט"א בעצרת המליון.
מענין אם הוא קרא את זה מתןך ההלכה. השאלה היא האם עונים אמן על דבר הלכה ולא ברכה?.
ומה המקור שמאז חורבן הבית לא נאמרה ברכה זו??

אם הוא אמר לכולם להגיד הברכה כולה בלא חכמות אז איך יתכן שלעצמו נהג סלסול ואמרה מתוך ההלכה? מה גם שנתפרסמו דבריו של הגרח"ק וכו' לומר הברכה כדרכה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » א' מרץ 02, 2014 11:37 pm

כנראה כבדו רב שיש לו נסיון בברכות הראיה בפומבי....

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 387 אורחים