מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גירסא בשערי דורא?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מ.ל.

גירסא בשערי דורא?

הודעהעל ידי מ.ל. » ב' נובמבר 11, 2013 1:12 pm

כתב בסדרי (שיורי) טהרה סי' קצח סקצ"א: "וז"ל הש"ד והמנהג שפוגעת בחברתה ההולכת עמה לבית הטבילה כשהיא עולה מן הטבילה עכ"ל, ובספר מעדני מלך (דברי חמודות) דף שט"ז פ"ב הביא דברי הש"ד אלו ובמקום שפוגעת וכו' כתב שנוגעת בחברתה שהולכת עמה, אפשר שכך היה גירסתו בש"ד, הלכך טוב שתעשה שתיהן שתבא לקראתה כשעולה מן הטבילה וגם תגע בה".

חיפשתי עד כמה שידי מגעת בדפוסים של השערי דורא, ולא מצאתי כזו גירסא. כמ"כ חיפשתי במע"מ ולא מצאתי. יש למישהו מושג מהיכן נשתרבב התיקון הזה?

חשבונות רבים

Re: גירסא בשערי דורא?

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ב' נובמבר 11, 2013 2:13 pm

אנוכי אוסיף על קושייתך שיש באוצה"ח רבינו אשר עם מעד"מ ול"ח משנת שפ"ח ושם בדף שט"ז ע"ב הגירסא "שפוגעת"

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ג' נובמבר 12, 2013 9:35 pm

להלן תשובת הג"ר יצחק ישעי' ווייס שליט"א:
הדבר באמת מוזר, בדקתי כמוך, וצדקת.
חוששני שהיתה לפניו מהדורה משובשת כזו, וצריך לבדוק עותקים של המע"מ, אני בדקתי גם בהיברו בוקס, וגם שם מודפס פוגעת. - דפוס מאוחר יותר לא יתאים לדפים שמציין. יש תופעה של תיקונים תוך כדי הדפסה, כך שבמספר עותקים יודפס אחרת מבאחרים באותה מהדורה, ועדיין החידה במקומה.

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ג' נובמבר 12, 2013 10:40 pm

שוב שאלתי את הרב ווייס:
א. האם ברור שלפני הסדרי טהרה היו מהדורות שנמצאות לפנינו היום? והאם לא יותר פשוט לומר שהספר בלה במשך השנים ונמחק והשתבשה האות פ' לאות נ'. - מאשר לומר שהיו תיקונים תוך כדי הדפסה, ובמספר עותקים יודפס אחרת מבאחרים באותה מהדורה - שאז נצטרך לחקור לסיבות השינוי שנעשה בכוונת מכוון ובידיעה.
ב. איך מתייחסים בהלכה לתופעה כזו, שפסק או עניין הלכתי נכתב על יסוד טעות דפוס, (אא"כ נאמר שזה אכן נעשה ביד מכוונת).

וזה אשר השיב לי:
א. קשה להניח שהסד"ט היה כ"כ קצר רואי, שלא יבחין בטשטוש או בלאי, במקום שידע והרגיש שיש שינוי מנוסח הש"ד.
לכן טוב לי להאמין לתופעה שבשיטות הדפוס הישנות אינה כל כך נדירה. לדעתי היתה טעות ונדפס 'שנוגעת' ושוב תוקן כבשערי דורה.
אגב לא ברור לי שפוגעת אינו כולל פגישה המגיעה לכדי נגיעה. - אבל הסד"ט הרגיש שבפוגעת א"צ נגיעה.
ב. כיון שהשערתי שהתוי"ט עצמו תיקן לפוגעת, א"כ אין מקום לנגיעה, שנובע מספק גירסא [שאינה קיימת] בשערי דורא. - אבל אין גם הפסד אם חברתה תגע בה. [אך ברור שגם פגיעה בלי נגיעה, תחסוך טבילה מחדש].

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ג' נובמבר 12, 2013 11:30 pm

שוב כתב הגרי"י ווייס שליט"א
שכחתי להבהיר, שמיספור הדף בסד"ט 'שי"ו' - מונע אפשרות השתמשות במהדורה אחרת. שכל המאוחרות במיספור דפים שונה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 397 אורחים