מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מונסיור (מר) שושני - איש מסתורין

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
הוגה ומעיין

Re: מונסיור (מר) שושני - איש מסתורין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ו' נובמבר 21, 2014 11:02 am

לא סביר שפרופ' שלום רוזנברג, שניסח את המצבה, לא ידע על ספרו (בצרפתית) של מלכה על מר שושני. כנראה דבריו לא הובנו.

(או שמא יש אחר הטוען שניסח את המצבה?)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ו' נובמבר 21, 2014 1:38 pm

מתוך מאמרו של שלום רוזנברג לפרשת השבוע , ויקרא:
אני זוכר את מורי ורבי פרופ' שושני, מצביע על קירות החדר, ורומז לי שהחדר כולו יכול להימלא בספרי קבלה, המתייחסים לכאורה לעולמות העליוניים, אך הנה באה החסידות, שהגות חב"ד פיתחה, וקבעה שהם מדברים בעצם על הנפש האנושית. ואני זוכר עוד בבירור את אמרתו, טרם הצלחתי לפענחה, גם תיקון לאה ותיקון רחל הקבליים, הם מושגים פסיכולוגיים

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ש' נובמבר 22, 2014 6:47 pm

זה נראה שהאשכול יהיה פריצת דרך להיכרות עם האיש דרך משפחתו, מחכים לעדכון, ובעיקר לד"ת ממנו, אנא, תתמקדו בזה.

עכ"פ עדיין לא הכרנו גאון בסדר גודל של הרוגוצ'ובי זצ"ל שעד היום ציבור הלומדים לא מתחיל לעכל אותו...

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ש' נובמבר 22, 2014 9:18 pm

מבירור אצל המשפחה, המחברות שהיו אצל אחיינו נעלמו. כך שאין לקוות לפריצת דרך בכיוון זה.

בעתיד הקרוב עתידה להתפרסם כתבה באחד העיתונים המרכזיים בארה"ב (באנגלית), ובלי קשר - סרט תיעודי על האיש הכולל ראיונות עם תלמידים ועוד, כפי שאוזכר על ידי מפיק הסרט בהודעה למעלה.

לא הייתי חותם על ההגדרה שהוא גאון בסדר גודל של הרוגאטשובי. אנשים חרדים שהכירו אותו והכירו עוד גאונים בני זמנם-זמננו, השוו ביניהם. הייחודיות שלו (מלבד המוזרות אותה טיפח בקפידה) היא אולי בדרך לימודו, ובשילוב הנדיר (ויש שיאמרו המוזר) בין הש"סים, הקבלה, וכל שאר מדעי תבל.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ש' נובמבר 22, 2014 9:36 pm

נזכר לעיל שישנם תלמידים הזוכרים תורות ממנו.

בעניין ההשוואה למרן הצ"פ, כוונתך שרק אנשים השוו בינהם וא"ז נכון, או שאתה מסכים עם קביעה זו?

[גם אם אקבל את כל השבחים שקראתי עליו עד הנה לא אהין להשוותו לצ"פ].

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ש' נובמבר 22, 2014 9:59 pm

אכן לא הייתי ברור. במה שכתבתי "אנשים חרדים שהכירו אותו והכירו עוד גאונים בני זמנם-זמננו, השוו ביניהם", לא התכוונתי שהשוו בין מ"ש לבין הרוגאטשובי, אלא שהשוו בין מ"ש לגאונים האחרים, המצויים.

לענין האפשרות לשחזר תורותיו מזכרונות תלמידיו יש לציין, שאלו שזוכרים תורות שלו זוכרים "ווארטים", לא "מערכות". אכן, יש גם כאלו שכתבו מחברות משיעורים שמסר, אך מדובר בשיעורים שנמסרו לבחורים צעירים וכמעט חסרי ידע ביהדות.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ש' נובמבר 22, 2014 10:09 pm

גם אם נשארו עוללות מאשכלותיו מוטב לפרסמם ולו ללמד במעט על שיחו ושיגו של גאון מסתורי זה?

האיש בשורה אתה לנו היום?

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ש' נובמבר 22, 2014 10:59 pm

מיכאל גרינשפן הנזכר לעיל הוא שהצליח לדלות את העוללות הללו. אינני יודע כמה מהן הוא מתעתד לפרסם.

התפרסם גם ביוטיוב סרטון בו הרב ישראל בונדהיים ז"ל מדבר על מר שושני, אך לשמחתי אני חסום, ועד כה לא ראיתיו ואינני יודע אם חוזר שם על וורטים בשמו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' נובמבר 22, 2014 11:40 pm

מלך שלם כתב:עכ"פ עדיין לא הכרנו גאון בסדר גודל של הרוגוצ'ובי זצ"ל שעד היום ציבור הלומדים לא מתחיל לעכל אותו...

איזה הזיות. לא גאון ולא כלום. סתם אדם תמהוני עם זכרון נפלא... החשיבה שאפשר לצמוח לגאון בלי שנים רבות של יזע ועבודה בלתי פוסקת מופרכת! אין שום אפשרות בעולם שאדם צמח לת"ח רציני כשהוא הסתובב ממקום למקום, התעסק בשטויות, וטיפח את האקצנטריות שלו. זכרוני שכשהייתי ילד היה קבצן אחד בעירי שהיה יודע קצת ברכות, אבל ל"ע לא היה שפוי, והיה עושה צרכיו במכנסיו. כמובן, שהסרחון הרקיעה שחקים. היו ילדים שסברו שהוא אחד מל"ו הצדיקים. אותם הסוברים ששושני המסכן היה גאון, הם בעיני כמו אותם ילדים.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' נובמבר 23, 2014 12:24 am

תוכן כתב:
מלך שלם כתב:עכ"פ עדיין לא הכרנו גאון בסדר גודל של הרוגוצ'ובי זצ"ל שעד היום ציבור הלומדים לא מתחיל לעכל אותו...

איזה הזיות. לא גאון ולא כלום. סתם אדם תמהוני עם זכרון נפלא... החשיבה שאפשר לצמוח לגאון בלי שנים רבות של יזע ועבודה בלתי פוסקת מופרכת! אין שום אפשרות בעולם שאדם צמח לת"ח רציני כשהוא הסתובב ממקום למקום, התעסק בשטויות, וטיפח את האקצנטריות שלו. זכרוני שכשהייתי ילד היה קבצן אחד בעירי שהיה יודע קצת ברכות, אבל ל"ע לא היה שפוי, והיה עושה צרכיו במכנסיו. כמובן, שהסרחון הרקיעה שחקים. היו ילדים שסברו שהוא אחד מל"ו הצדיקים. אותם הסוברים ששושני המסכן היה גאון, הם בעיני כמו אותם ילדים.

הכרת את שושני? אם לא- אינך יכול להטיח דברים בכזו דעתנות. מנין לך שלא עמל בתורה בכל רגע פנוי?? וההשוואה המעליבה לקבצן התמהוני ההוא ודאי אינה במקומה, ובראש ובראשונה- לא מכבדת אותך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 23, 2014 12:45 am

אין אף ת"ח אחד שמעיד בו. כל אלו שמהללים אותו ומפארים אותו, הם אנשי אקדמיה. אין שום מערכות של חידושי תורה ממנו. כל מה שנשאר אלו רשימות סתמיות. אין שום עדות על התמדה, עבודת ה', עמל התורה, או שום דבר דומה לזה. כל מה שאנו שומעים עליו הוא על מזוודה מלאה בכסף, סודיות, נסיעות, ידע מדהים, התנהגות מוזרה. משם הדעתנות שלי.

הרועה

הודעהעל ידי הרועה » א' נובמבר 23, 2014 12:55 am

תוכן כתב:אין אף ת"ח אחד שמעיד בו. כל אלו שמהללים אותו ומפארים אותו, הם אנשי אקדמיה. אין שום מערכות של חידושי תורה ממנו. כל מה שנשאר אלו רשימות סתמיות. אין שום עדות על התמדה, עבודת ה', עמל התורה, או שום דבר דומה לזה. כל מה שאנו שומעים עליו הוא על מזוודה מלאה בכסף, סודיות, נסיעות, ידע מדהים, התנהגות מוזרה. משם הדעתנות שלי.

אני מציע לך להקדיש שלוש דקות לתיאורו של הרב ישראל בונדהיים, בסרטון ביוטיוב שהוזכר לעיל [חפש ביוטיוב "בונדהיים שושני"].

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 23, 2014 9:49 am

ר' בונדהיים אומר ששושני למד עשרים דף גמרא בעל פה בכל יום, שידיעותיו המפליאות נתנו לו חשק ללמוד ושהוא היה מוסר שיעורים שעות על גבי שעות. איפה בדיוק אתה רואה סתירה למה שאמרתי?

הרועה

הודעהעל ידי הרועה » א' נובמבר 23, 2014 11:11 am

תוכן כתב:איזה הזיות. לא גאון ולא כלום.

הרב בונדהיים (דקה 0:50): "קשה להגדיר אותו. גאון עצום שאין כמוהו. זה לא... [מחווה עם ידו על ראשו ואינו מוצא ביטוי.] אמרתי לך: ראש צילום. כל דבר שראה, גמרנו, הוא ידע לא רק את התוכן ה... גם את העומק... את התוכן של הדברים הוא ידע. זה לא רק זיכרון. גם העומק הבנה. גאון כאלה... [מחווה בידו כמשהו בלתי נתפס] זה... אי אפשר לתאר דבר כזה".
מראיין: פגשת בחיים עוד גאונים? פגשת עוד אדם כזה בחיים?
הרב בונדהיים: "לא לא לא. לא בשום אופן. בשום אופן לא ראיתי. לא פגשתי שום אדם כזה".
בהמשך הוא משווה אותו לאיינשטיין.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 23, 2014 2:22 pm

לא הכחשתי לרגע שהיה גאון אדיר מימדים, כנראה עם כוחות בלתי נתפסים. אני אשם אבל שלא הסברתי את עצמי יותר טוב. בדרך כלל כשאומרים "גאון" מתכוונים לאחד כמו הוילנא גאון, השאגת אריה, הרוגוטשובר וכיוצא. ועל זה התכוונתי שאמרתי לא גאון ולא כלום, שהוא לא הגיע לקרסוליהם. זה שהוא ידע המון ומן הסתם היו לו הרבה דברים מעניינים לומר, לא עושה אותו שונה מכל שאר העילויים שמסתובבים בישיבות ולכלל ישראל אין שום תועלת מהם, לא בחכמה ולא ביראה ולא במחשבה. ובקיצור, כל הכוחות שלהם הלכו לאיבוד. ואין אנשים אלו בגדר שברי לוחות, כי הם אף פעם לא היו לוחות.

באשר להשוואה לאיינשטיין זה באמת מצער שהוא נגרר אחר השאלה של המראיין. הרי איינשטיין לא היה בעל זכרון יוצא מן הכלל, הוא גם לא היה פילוסוף טוב, אלא היה לו כשרון נדיר של הבנה בפיסיקה. איני יודע שום דרך להשוות בין כשרון נקודתי כזה, לבין כשרון כמו של שושני. את ר' חיים סולובייצ'יק אפשר להשוות לאיינשטיין, ומאידך אפשר להשוות את שושני לוון נוימן, אבל להשוות את שושני לאיינשטיין איז בוידעם מיט קלאץ.

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » א' נובמבר 23, 2014 4:35 pm

מותר גם לומר 'טעיתי'.
אגב, מה היה קורה אם הרוגטשובער היה מתגלגל כפליט לאורגוואי?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 23, 2014 6:40 pm

אם הרוגוטשובער היה מתגולל לאורוגוואי, עדיין כל עולם התורה היה מתמוגג על כתביו. ואם היה מת ללא שכתב יותר מדי, תלמידיו היו דואגים שהמעט שנשאר ממנו יתפרסם, כמו שעשו עם ר' יונה קרפילוב. בקיצור, אני לא רואה למה זה צריך לשנות לאדם מן השורה מזה שכמה אקדמאים התפעלו מבעל זכרון אקצנטרי.

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » א' נובמבר 23, 2014 6:51 pm

שוב אתה חוזר לענין הזיכרון, וגם האשכול הנוסף שלך בזה, אבל אתה מתעלם מענין העומק שהעידו עליו.
אחד כמו לוינס לא היה מתפעל ומתקרב ליהדות ע"י זכרן שטחי.
ההדגשה שלך על התועלת לדורות אינה מתאימה להשקפת היהדות, ורק לדוגמא מה יש לנו מר' זלמלה מוולאזין חוץ מכמה וורטים או מהרבה ר' העשיל, כמובן שאינני בא להשוותו למלאכי מרום, אבל גם הזלזול הלא מבוסס אין לו מקום.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 23, 2014 6:57 pm

ענין העומק העידו עליו אנשים שאין להם את הכלים להבחין בזה. לוינס היה פילוסוף לא למדן. באמת שאין לי ענין להשפיל את שושני, וכי מה רע הוא עשה לי. אני טוען שבסך הכל הוא היה אדם תמהוני, מוכשר ביותר, שהיה לו הרבה דברים מעניינים להגיד, דוגמת יענקל ראדישקובר או חיים קפלן. אדם גדול - ולא משנה איך נגדיר את המונח - הוא לא היה. אני את שלי אמרתי, והבוחר יבחר.

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » א' נובמבר 23, 2014 7:00 pm

אז לסיכום אתה מסכים ששושני היה זכרן עצום ופילוסוף גדול, אתה רק טוען שלא היה למדן.
ומדוע? כי לא שמעת ממנו בלומדות.
ולכן אתה משוה אותו ליענקל ראדיטשקובער, נו.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » א' נובמבר 23, 2014 7:29 pm

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 23, 2014 8:20 pm

כנסת ישראל כתב:אז לסיכום אתה מסכים ששושני היה זכרן עצום ופילוסוף גדול, אתה רק טוען שלא היה למדן.

אני טוען ששושני היה בעל כשרון עצום שבמקום שהכשרון יעזור לצמוח לאילן גדול, כשרונו היה בעוכרו והחיים שלו הלכו לבזבוז. או במילים אחרות, היה לו מנוע יגואר מותקן על שלד של טיוטה. אין אני רואה טעם לחפור בדיוק איפה נכשל שושני, רק שהנני סבור שנהקת חמורי האקדמיה לא מעידה כלום על הבן אדם.

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ב' נובמבר 24, 2014 1:23 pm

תוכן כתב:ענין העומק העידו עליו אנשים שאין להם את הכלים להבחין בזה. לוינס היה פילוסוף לא למדן. באמת שאין לי ענין להשפיל את שושני, וכי מה רע הוא עשה לי. אני טוען שבסך הכל הוא היה אדם תמהוני, מוכשר ביותר, שהיה לו הרבה דברים מעניינים להגיד, דוגמת יענקל ראדישקובר או חיים קפלן. אדם גדול - ולא משנה איך נגדיר את המונח - הוא לא היה. אני את שלי אמרתי, והבוחר יבחר.

מי זה חיים קפלן?

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' נובמבר 24, 2014 2:49 pm

הרב בונדהיים זצ"ל אומר שאת החשק ללמוד הוא קיבל כשראה אותו.
א"כ כל תלמידיו חבים את מה שקיבלו למר שושני.
ונמצא לפי"ז שמר שושני עשה טובה עצומה לכלל ישראל.
ובזה לבד די כדי לקבל כסא ראוי בגן עדן.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' נובמבר 24, 2014 3:41 pm

טוב לי כתב:
תוכן כתב:ענין העומק העידו עליו אנשים שאין להם את הכלים להבחין בזה. לוינס היה פילוסוף לא למדן. באמת שאין לי ענין להשפיל את שושני, וכי מה רע הוא עשה לי. אני טוען שבסך הכל הוא היה אדם תמהוני, מוכשר ביותר, שהיה לו הרבה דברים מעניינים להגיד, דוגמת יענקל ראדישקובר או חיים קפלן. אדם גדול - ולא משנה איך נגדיר את המונח - הוא לא היה. אני את שלי אמרתי, והבוחר יבחר.

מי זה חיים קפלן?

עלוי ופרופסור שהיה מסתובב בלייקווד ממשפחת קפלן המפורסמת. ידע הכל ולא כלום. היה נוהג לשחק שח במטבח של הישיבה נגד אל (אל"ף פתוחה), גוי עלוי שהיה לו משבר עצבים ונהפך לטבח. בדרך כלל היה מתחיל לשחק טוב מאד עד שלאל לא היה סכוי, ובאמצע המשחק היה קורס ואל היה מנצח, משל על החיים שלו.

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ה' נובמבר 27, 2014 12:50 pm

עוד בעניין שושני: מצאתי שכתוב בעניינו כמה עמודים בספר הנפלא על הג"ר מרדכי פרגמנסקי זצ"ל מאת הרב ביטון בעריכת הרב דב אליאך, ירושלים תשע"ג. יש שם כמה אי דיוקים, למשל ידוע ששושני מעולם לא קיבל שום משרה לא של מדריך ולא של מורה וכד', אבל הסיפור מעניין מאוד. הק' יואל
קבצים מצורפים
שושני והרב פגרמנסקי.pdf
(7.02 MiB) הורד 1177 פעמים

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' נובמבר 27, 2014 1:10 pm

הרגע דיברתי עם יהודי שהכיר את מר שושני בפריז, ואמר שכבר אז התלבט האם הוא אכן גאון, או סתם מוכשר שזורק ידיעות.
נערך לאחרונה על ידי איש רגיל ב ה' נובמבר 27, 2014 2:39 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הרועה

הודעהעל ידי הרועה » ה' נובמבר 27, 2014 1:36 pm

הקיק כתב:עוד בעניין שושני: מצאתי שכתוב בעניינו כמה עמודים בספר הנפלא על הג"ר מרדכי פרגמנסקי זצ"ל מאת הרב ביטון בעריכת הרב דב אליאך, ירושלים תשע"ג. יש שם כמה אי דיוקים, למשל ידוע ששושני מעולם לא קיבל שום משרה לא של מדריך ולא של מורה וכד', אבל הסיפור מעניין מאוד. הק' יואל

מרתק.
אגב, בוויקיפדיה נאמר שד"ר משה קטן נחשב לתלמידו. האם זו עובדה נכונה, ואם כן האם השאיר בזכרונותיו אודותיו?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' נובמבר 27, 2014 2:13 pm

הספר על הגר"מ פגרמנסקי אוזכר בעמוד 2 באשכול זה במספר תגובות,
תודה לרב הקיק שהכניס את הצילום.

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ש' נובמבר 29, 2014 9:35 pm

שבוע טוב. סליחה, לא שמתי לב שהספר על הרב פגרמנסקי זצ"ל כבר הוזכר.
בעניין אבי מורי ז"ל - הוא לא היה מתלמידיו 'המובהקים' של שושני, אבל שמע אצלו כמה וכמה שיעורים בשנים שאחרי המלחמה. הוא סיפר, כפי שכבר כתבו, ששושני חיבב מאוד להראות לשומעי השיעור שהם לא מבינים כלום - הוא היה מסביר סוגיא בדרך מסוימת, ואחרי שכל המקשיבים טענו שהם הבינו - הוא היה מלגלג עליהם ומסביר מדוע כל ההסבר שלו לא מתחיל, ומסביר הסבר חדש, וכן הלאה. יתכן שבשיטה זו אפשר להוציא אנשים חושבים, שמטילים ספק בכל דבר, ושבעתיד פותחים כיווני מחשבה חדשים, אבל זו כמובן שיטה מאוד מסוכנות לנאמנות התורנית וההלכתית. יותר מעניין שגם חותנו של אבי ז"ל, סבי ר' יהושע הלוי פייסט הי"ד, שלא היה בחור צעיר יחסית אלא 'יקה' מבוגר שהגיע לפריז מפפד"מ לפני השואה, לקח את שושני למורה פרטי בגמרא ושילם לו טבין ותקילין על כל שיעור, ואמי ז"ל הייתה מספרת שהוא היה חוזר מכל שיעור כזה נפעם, מהורהר, חושב, ולקח שעות עד שהוא היה 'נוחת' מחדש על הארץ... דודתי, אחות אמי, הגב' המנדינגר שתח', הייתה מנהלת של מוסד לילדים יוצאי מחנה הריכוז בוכנוולד אחרי השואה בחווה לא רחוקה מפריז, בקבוצה היה גם הנער ר"מ קליין בעל משנה הלכות זצ"ל ועוד עשרות ילדים. היא סיפרה שיום אחד הוא הופיע ו'התנחל' שם באחד החדרים, ומדי פעם היה נותן שיחות ושיעורים לנערים יוצאי המחנות שהיו שם, והם שתו בצמא את דבריו. היא זוכרת שפעם בתשעה באב הוא התיישב אחרי תפילת שחרית מתחת לעץ אחד בחצר, וכולם סביבו, ודרש להם בענייני תשעה באב עד הלילה, רצוף, וכולם הקשיבו מוקסמים במשך כל היום, וגם הקטנים והחולים לא אכלו ולא שתו ולא זזו ממקומם למרות הפצרותיה! בזמנו חקרתי ושאלתי רבים מבני המשפחה המורחבת שלי וגם אחרים על שושני וענייניו, וקראתי כל מה שהשגתי עליו בכמה שפות, וכשהגעתי למסקנה שצע"ג מה בדיוק הייתה למעשה רמת היידישקייט שלו, ושמוזרותו הקיצונית בכל הנושאים לא מאפשרת להתייחס אליו ואל תורתו בכבוד הראוי - פניתי לאחוריי ועזבתי את הנושא. הק' יואל

מקובלים

הודעהעל ידי מקובלים » ב' דצמבר 01, 2014 11:49 pm

הרב קטן, יש בדבריך רמז לכך ששושני לא הקפיד על שמירת מצוות.
אם אתה יודע זאת מידיעה, אולי כדאי לפרט
אם סתם מדובר בהפרחת שמועות, יש בכך הוצאת שם רע על נפטר.
אני שמעתי במפורש מאלו שהכירו אותו שהוא היה מדקדק במצוות.

הרועה

הודעהעל ידי הרועה » ג' דצמבר 02, 2014 12:05 am

כמדומה שאלי ויזל מתאר שהוא התקרב ליהדות בזכות שושני.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' דצמבר 02, 2014 2:02 am

כנראה ממש לאחרונה... כי לפי הידוע הוא אינו מאמין ואינו שותומ"צ.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' דצמבר 02, 2014 8:57 am

הרועה כתב:כמדומה שאלי ויזל מתאר שהוא התקרב ליהדות בזכות שושני.

ויזל 1.PNG
ויזל 1.PNG (260.8 KiB) נצפה 17281 פעמים

ויזל 2.PNG
ויזל 2.PNG (77.73 KiB) נצפה 17281 פעמים

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ד' דצמבר 03, 2014 12:38 am

הרב 'מקובלים', כתבתי שבזמנו שאלתי וחקרתי לגביו עשרות אנשים שהיו איתו בקשר, כולל כאלו שגר בביתם בתקופות מסוימות, ולא יצאתי עם דבר ברור אם היה מקפיד בשמירת מצוות. הלא דבר הוא? בדרך כלל לא היה הולך לבית הכנסת בימות החול, היה ישן בשעות לא קונבנציונליות, אמר דעות קיצוניות וחריגות בענייני יהדות, היה אומר לעיתים דברים קשים על קדמונים ועוד, ומצד שני אף אחד לא ראה אותו ח"ו מחלל שבת וכד'. הוא לא התפלל בהתלהבות ולא ראו אותו מדקדק במצוות המעשיות היומיומיות, כך שהכל נשאר לא ברור. וצע"ג.

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » ד' דצמבר 03, 2014 12:54 am

חוץ מדעות קיצוניות וחריגות בעניני יהדות, שזה משפט סתום למדי, לא ראיתי בדבריך שום זלזול במצוות.
[לוינס כותב ששינה את גישתו להלכה בעקבות שושני].

איו

הודעהעל ידי איו » ה' מאי 07, 2015 9:26 pm

קטע אודות "חכם שושני" מתוך ספר על ר' שמשון גוטליב - (בין היתר שימש כשגריר אורוגוואי בישראל) העומד לצאת לאור אי"ה.
קבצים מצורפים
שושני3.jpg
שושני3.jpg (693.8 KiB) נצפה 16995 פעמים
שושני2.jpg
שושני2.jpg (720.52 KiB) נצפה 16995 פעמים
שושני1.jpg
שושני1.jpg (732.05 KiB) נצפה 16995 פעמים

אחימעץ

הודעהעל ידי אחימעץ » ה' מאי 07, 2015 9:49 pm

קבלה מעשית?!

איו

הודעהעל ידי איו » ה' מאי 07, 2015 10:05 pm

אחימעץ כתב:קבלה מעשית?!

החשש עלה בעקבות מעשה שהיה.
אינני מעוניין לפרט.

כל דצריך

הודעהעל ידי כל דצריך » ו' מאי 08, 2015 2:54 pm

איו כתב:קטע אודות "חכם שושני" מתוך ספר על ר' שמשון גוטליב - (בין היתר שימש כשגריר אורוגוואי בישראל) העומד לצאת לאור אי"ה.

קשה לקרוא כך כשזה על הצד!!!

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 99 אורחים