מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אלו מצוות מקיימים בהצבעה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אום אני חומה

Re: אלו מצוות מקיימים בהצבעה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' מרץ 22, 2015 2:33 am

כבר מזמן לא ראיתי תגובה כה מטופשת כתגובתו של גזל"ט (הראשונה) דלעיל, שניכר בבירור שנכתבה מתוך מניעים שונים ומשונים ולא מתוך ביקוש האמת, וכמו שהעיר בזה הרב אחימעץ לעיל.
מלבד הזלזול במרן הח"ח קומם אותי התובנה ההזויה שכביכול תכלית ההצבעה בבחירות היא כדי 'לבנות בזה את ציבור בני התורה', איך בדיוק?? ולמה הצביעו עוד כשהייתה מפלגה אחת לכלל החרדים שלא העלתה על נס דווקא את ציבור האברכים הליטאיים?? האם שכחת את ה'יום הדין לתורה' של ר' אהרן קוטלר זי"ע או שגם הוא בעיניך 'עמוד העבודה' ולכן דעתו כעפרא דארעא...
גם מה שכתבת בסעיף ג' בלשונך הזהב:
[ג] בענין החיוב הציות לזקני הדור, כנודע האריך בזה הגרד"ל במכתבו נגד תנועת דגל התורה.]

הרי זה לא רלוונטי כלל לנושא הנידון! ברור שאדם צריך לשמוע בקול רבו שלו, מי שלא יהיה, ואין נפק"מ אם הוא שייך ל'זקני הדור' או לא (וגם הגרד"ל עשה כפי איך שהוא הבין שזו דעת רבותיו). וברור שחסיד סאטמר מתלמידי ר' יואליש מקיים והדרת פני זקן דווקא באי-הצבעתו בעוד שיהודי אחר מקיים והדרת דווקא בהצבעתו, וכללו של דבר- כל אחד שעושה כהוראת רבותיו מקיים בזה גופא מ"ע ד'והדרת פני זקן' ללא שום קשר לעצם המעשה, ואיך שלא יהיה ודאי שמקיימים מצווה זו בהצבעה.
נערך לאחרונה על ידי אום אני חומה ב א' מרץ 22, 2015 2:47 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' מרץ 22, 2015 2:45 am

גם זו לטובה כתב:לבי אומר לי שגם הגראי"ל שזעק "בנפשנו הדבר" כוונתו כדי להעמיד את ההנהגה הליטאית, וכו'

'כבוד עצמו הוא דורש???

גזל"ט שלח לי הבהרה בפרטי, ודי בזה.
נערך לאחרונה על ידי אום אני חומה ב א' מרץ 22, 2015 7:59 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » א' מרץ 22, 2015 3:19 am

אכן אני רואה שגם המעט שכתבתי לא היו ראוי לכותבו בפני ע"ה ובמיוחד לא בעידן ריתחא, וכשם שמקבלים שכר על הדרישה...

אחימעץ

הודעהעל ידי אחימעץ » א' מרץ 22, 2015 9:29 am

לפי המשא ומתן ההלכתי העמוק לאסוקי שמעתא אליבא דהלכתא בענין סמכותו של החפץ חיים שערך כאן כת"ר, נראה שכבר מי שטען זאת לכת"ר הוא עבר על אסור לאומרו וכו'.
וגברא אלימא זה מי שבהינף קולמוס משפיל גאים ומגביה שפלים, ממליך מלכים ולו כביכול המלוכה, ודי בזה.

זיסע יונגאלע

הודעהעל ידי זיסע יונגאלע » א' מרץ 22, 2015 11:06 am

גם זו לטובה כתב:ריבוי מצוות
ד' ובעיקר נושא האשכול- במחשבה שנייה, באמת יש משקל גם לכמות המצוות והעבירות השונות, וגם לאיכותן, ויפה עשה פותח אשכול, רק שאדרבה ראוי להוסיף על דבריו שיש לתת משקל גם לאיכות.

אבות פ"ה:
"שבעה דברים בחכם.... ומודה על האמת"
כל הכבוד !

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » א' מרץ 22, 2015 1:45 pm

הגר"מ שפירא אריכות גדולה על מרנא החזו"א ובתו"ד מאריך קצת על הח"ח [לחלק גדול מדבריו איני מסכים, ולא העליתי אלא משום שיש שפקפקו במה שהבאתי לעיל בשמו]
http://www.jumbomail.co.il/Downloads.as ... 775977493D
נערך לאחרונה על ידי גם זו לטובה ב א' מרץ 22, 2015 9:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סופר מסופרים

הודעהעל ידי סופר מסופרים » א' מרץ 22, 2015 2:30 pm

גם זו לטובה כתב:הגר"מ שפירא אריכות גדולה על מרנא החזו"א ובתו"ד מאריך קצת על הח"ח [לחלק גדול מדבריו איני מסכים, ולא עליתי אלא משום שיש שפקפקו במה שהבאתי לעיל בשמו]

באיזה דקה?

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' מרץ 22, 2015 6:38 pm

סופר מסופרים כתב:
גם זו לטובה כתב:הגר"מ שפירא אריכות גדולה על מרנא החזו"א ובתו"ד מאריך קצת על הח"ח [לחלק גדול מדבריו איני מסכים, ולא עליתי אלא משום שיש שפקפקו במה שהבאתי לעיל בשמו]

באיזה דקה?

47 וחצי.

כמדומני שהח"ח סירב להשיב על שו"ת בהלכה.
[וראה עוד במכתבו משנת תרפד שבריש ספר יין הטוב שאם יתן הסכמות לא ישאר לו זמן להתפלל].
כבר בדורו מצינו שנתקבל המ"ב לפסק הלכה.
במלמד להועיל א,לט "והוא מפורסם ברוסיא לבעל הוראה שכדאי לסמוך עליו אפילו שלא בשעה"ד".
הראי"ה בתרצג כותב "ספרו מ"ב... קבע לו כבר נחלת עולמים בתור ספר פוסק מבוסס שהלכה כמותו בכל מקום".
וראה עוד בהקדמת שביתת השבת משנת תרעג.
ובאהלי שם בערכו.
וכאן וכאן וכאן
ועוד.
מלבד מה שמובא הרבה מאד פעמים בספרי חכמי זמנו, לא רק כמראה מקום אלא בהסתמכות על הכרעתו.
ובנו רא"ל כותב שבאיזור שנת תרע כשישב בפולין היו החסידים להוטים אחר ספרי אביו וביחוד אחר המ"ב ש"נחוץ להם כמו לחם" כדבריהם, וכמעט כל חסיד קנה אותם.

אחימעץ

הודעהעל ידי אחימעץ » א' מרץ 22, 2015 10:47 pm

אכן כאשר דימינו הוצאת דברים מהקשרם היתה כאן, דברי הגר"מ שפירא הם על כך שלפעמים זוכים להתקבל ולהיקבע לדורות חכמים שבדורם היו פחות מפורסמים ומקובלים מחכמים אחרים שבאותו דור היו מפורסמים ואח"כ נשתכח שמם.
ובכלל דבריו הם על דורו של ר' מאיר שמחה והגר"ח מבריסק שבו עדיין לא יצא כל כך טבעו של החפץ חיים ולא כלפי הדור שאח"כ שבו נתקבל באריכות ימיו לגדול הדור, וא"צ להאריך בדברים פשוטים.
וגם בזה צודק יותר הרב הגאון מה שנכון נכון שליט"א

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » א' מרץ 22, 2015 10:58 pm

אחימעץ כתב:אכן כאשר דימינו ....
זה הבעייה..
באמת הגרמ"ש חי וקיים, אפשר לברר מה בדיוק הייתה כוונתו, גם דברי הגרמ"ש אינם תורה מסיני והרוצה לחלוק יחלוק.

אישי

הודעהעל ידי אישי » א' מרץ 22, 2015 11:02 pm

גזל"ט כתב
אם כל הנמנע מלהצביע הרי הוא עובר בחילול השם [פחות קול אחד, אחרים כתבו שהרי הוא כמי שמצביע למפלגה חילונית] מדו"ע החזו"א והחו"ב נמנעו מלהצביע, ומה שכתבו כאן משום אדם חשוב, לא מהני מידי, וכי משום כך מותר לחלל שם שמים

ההבנה שלהם היא, שאדם חשוב [גדול הדור] שמצביע יש בזה מיעוט כבוד התורה וגם זה בכלל חילול ה', ודבר זה נתון לשיקול הדעת.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 119 אורחים