מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סימני מלך המשיח לרמב"ם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חסיד חבד

סימני מלך המשיח לרמב"ם

הודעהעל ידי חסיד חבד » ד' דצמבר 08, 2010 6:32 pm

אינני רוצה להיכנס לכל השמוץ שיש סביב הבנושא הזה, הן הקשור לליובאוויטש והן שאיננו קשור. אני רוצה לשאול שאלה פשוטה וטכנית: האם ידוע למעלתכם על נו"כ לרמב"ם שעסק והרחיב בסימני מלך המשיח המנויים בהל' מלכים (פי"א ה"ד) או בכלל בכל הנושא הזה המופיע בפרקים האחרונים? (עדיין לא מצאתי כזה, למעט, כמובן אדמו"ר מליובאוויטש וחסידיו (ובהם עצמם יש לחלק לפי חלוקת ד' הבנים בהגדה, ואכ"מ)).

תודה ות"ח למי שיביא לי הפניות או\ו צילומים.

-

זכרו תמיד את המופיע בספרי החפץ חיים....

אליחי

Re: סימני מלך המשיח לרמב"ם

הודעהעל ידי אליחי » ד' דצמבר 08, 2010 6:47 pm

איני מכיר ספר.
ועכ"פ אכתוב מב שיש לי להק' כ' הר"מ "ואם יעמוד מלך מבית דוד הוגה בתורה ועוסק במצות כדוד אביו. כפי תורה שבכתב ושבעל פה. ויכוף כל ישראל לילך בה ולחזק בדקה. וילחם מלחמות ה'. הרי זה בחזקת שהוא משיח". ובעוניי לא הבנתי למאי נפק"מ הא דהוא בחזקת משיח, והא כל זמןם שלא עשה את פעולת המשיח אינו משיח, ומאי איכפ"ל הא דיהא משיח לבסוף, והא מוכח בכל ד' רבינו הר"מ כאן שמשיח אינו רק תפקיד אלא עיקרו פעולות ומעשים, וכל זמן שעשה אינו משיח, ומאי מהני ליה חזקה, והרי דין מלך יש לו כבר כמבו' להלן בד' רבינו שם.

חסיד חבד

הודעהעל ידי חסיד חבד » ד' דצמבר 08, 2010 6:52 pm

אליחי כתב:איני מכיר ספר.
ועכ"פ אכתוב מב שיש לי להק' כ' הר"מ "ואם יעמוד מלך מבית דוד הוגה בתורה ועוסק במצות כדוד אביו. כפי תורה שבכתב ושבעל פה. ויכוף כל ישראל לילך בה ולחזק בדקה. וילחם מלחמות ה'. הרי זה בחזקת שהוא משיח". ובעוניי לא הבנתי למאי נפק"מ הא דהוא בחזקת משיח, והא כל זמןם שלא עשה את פעולת המשיח אינו משיח, ומאי איכפ"ל הא דיהא משיח לבסוף, והא מוכח בכל ד' רבינו הר"מ כאן שמשיח אינו רק תפקיד אלא עיקרו פעולות ומעשים, וכל זמן שעשה אינו משיח, ומאי מהני ליה חזקה, והרי דין מלך יש לו כבר כמבו' להלן בד' רבינו שם.

והיו שניסו ללמוד מהא שמוטל עלינו החיוב לזהותו, כדרך ר"ע שכאשר חשב שבר כוכבא הוא משיח קרא אחריו "דין הוא מלכא משיחא". ועצ"ע.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ד' דצמבר 08, 2010 7:47 pm

חסיד חבד כתב:
אליחי כתב:איני מכיר ספר.

והיו שניסו ללמוד מהא שמוטל עלינו החיוב לזהותו, כדרך ר"ע שכאשר חשב שבר כוכבא הוא משיח קרא אחריו "דין הוא מלכא משיחא". ועצ"ע.

וע''כ כל שמענדריק שלא יודע בין ימנו לשמאלו ולא קרא ולא שנה יודע בדיוק מיהוא . ר''ע הי' אחד היחיד המיוחד ולא כל
tom ---dick -----and harry
יהנושא של משיח הי' ללעג ולקלס ולבזיון להתעסק בו . מכל המטורפים האלה . אני כל שבוע בקראנהייטס ורואה את החורבן שנעשה מהתעסקות בסוגיא זו .

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ה' דצמבר 09, 2010 5:15 pm

רבטוב, חבל שהתעלמת מבקשתו של החסיד וכן נכנסת לנושאים אישיים! הייתי מציע לך לערוך את הודעתך.
ולגופו של דבר (בלי להסכים עם הקביעה שיש חיוב לחפש מיהו המשיח שבדור, שבוודאי ישנו שהרי "אני מאמין בביאת המשיח . . בכל יום", וא"כ חייב להיות משיח ביננו, וכלשון החת"ס "א' מזרע בית דוד הראוי מצדקתו"), אם האמת כדברך, שדברי הרמב"ם מכוונים לחד בדרא כר"ע בשעתו, למה ליה לכתוב כן בספרו שנועד להיות "הלכות הלכות"?
הנראה לי, שסימני הרמב"ם הם יותר על דרך השלילה, היינו שאם לא מילא אותו צדיק כל אלה הסימנים, הרי אינו משיח בוודאי. ואם מילא אחר חלקם - הרי זה חזקתו אמת, אולם לא בודאי. ורק לאחק שמילא אחר כל הסימנים - הר"ז משיח וודאי.
ונראה שעיקר אלו הפרקים הוא לשלול האמונה באותו האיש ובמוחמד, וכמוכח מלשונו בסוף הפרק (נשמט בכל הדפוסים האירופיים - למעט הראשון רומי ר"ל?, ובמהדורות החדשות (מוסד הרב קוק, מכון משה [הרב קאפח] ועוד) הוחזרה הגזלה) שמאריך לדחות האמונה באותו האיש ובמוחמד.

סתם, מילתא אגב אורחא, כתב רש"י (סנהדרין צב, ב) שהיה בר כוכבא ממלכי הורדוס, וא"כ לא היה מזרע בית דוד! אולם כבר ציינו בגליונות שיש להגיה "אחר", אולם זה קצת דוחק, שהרי בר כוכבא נ"ב שנה אחר חורבן הבית ולמה מייחסו ל"אחר" מלכי הורדוס? וצ"ע.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 09, 2010 5:19 pm

מדברי הרמב"ם שם עולה דאין הלכה כר"ע, שכן הניתן למנות את הסימנים הנזכרים בבר כוכבא?

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' דצמבר 09, 2010 6:25 pm

כבוד אדג אני לא נכנסתי לדברים אישיים . אך במשך אלפיים שנה שאנחנו כבר בגלות .וכל אחד ואחד התאמץ לתקן ולשכלל חלקו [עיין בחומש היכל הברכה קאמארנא פרשת בראשית שע''כ אלו שאמרו זמן הוא לפי ערך נשמתם ]'''לא התעסקו ''' בסוגיא זו .חוץ בזמן ש''ץ ימ''ש וראה מה עלה בגורלו .
ידוע שהרה''ק בעל מגן אברהם מטריסק הי' מדבר הרבה מהגאולה והכניס הכל בפסוק . ואמר פעם שזה בגדר כמו שנפסק בשו''ע שבן אומר לאביו אבא כך כתוב בתורה . ואם כבר ציינת את דברי החת''ס בתשובותיו ח''ו הלא הוא בעצמו אומר שם שמשיח בעצמו לא יודע שהוא משיח עד בא יבוא יום הגאולה . ודברי הרמב''ם הם רק לישלול ולידע שמי שאין לו כל הסימנים האלו הוא בודאי לא משיח .ידוע שהישמח משה דיבר כל ימיו ממשיח ובלילה לפני שהלך לישון הי' מטהו מוכן שאם משיח יבוא שיוכל תיכף ומיד לצאת לקראתו . וכל הצדיקים תמיד הצטערו והשתתפו בצער השכינה .ובכו ומררו על שכינתא בגלותא ואמרו תיקון חצות ועוד . והרב מלאדי הכניס תיקון חצות בסידורו .וכי הראו באצבע מי הוא משיח .....מה יום מיומיים....
יש הרבה ליכתוב בנושא זה .ומפחד אני שבתוך דברי אצער לאנשים חפו מפשע .וכמדומני שדברי הם פשוטים מאוד

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » ה' דצמבר 09, 2010 6:48 pm

אדג כתב: "אני מאמין בביאת המשיח . . בכל יום", וא"כ חייב להיות משיח ביננו, וכלשון החת"ס "א' מזרע בית דוד הראוי מצדקתו")

זר מאוד הדבר שנתחייב להאמין שבכל שנייה הבאה המשיח יגיע, והרי המאמין כן התאכזב מליוני פעמים בכל שנייה שחלפה ולמה שיאמין שבדיוק בשנייה הבאה לא יתאכזב, ואיני מכיר אף אחד שהאמין בזה בצורה ודאית {ומסתמא אף לא בצורה של ספק הקרוב לודאי}, שהרי א"כ לא היה קונה בית ולא נוסע לפרנקפורט דמיין, ולא היה חי נורמלי אם באמת היה מאמין שהיום יבוא האדון [אלא א"כ מאמין שכבר הגיע ואז יכול לשבת רגוע].
ומש"כ לחכות למשיח בכל יום מל' הכ' "אם יתמהמה חכה לו", הכוונה לצפות לו ולקוות ביאתו, וכעין נפשנו חכתה לה' עזרנו ומגיננו הוא.
ואיני יודע מי הראשון שפי' שהכוונה להאמין כל יום שיגיע היום, אבל ודאי אינו מוסכם. ולא נהגו כן, וכנ"ל.
וידוע הקושיות על הבנה שטחית זו, והא כתיב הנה אנכי שולח לכם את אליה הנביא לפני בא יום ה', וכל זמן שלא בא אליה אין מה להאמין שיבוא היום.
ובמגילה יז: איתא סדר הגאולה ויש שם דברים הרבה קודם שיבוא משיח, וחלקם עדיין לא התקיים, ולמה להאמין שיעקפו על חלקים מתהליך הגאולה. {וידוע משמיה דהגרי"ז דהלכה כהסידור. וצ"ע מנ"ל}
נערך לאחרונה על ידי אליחי ב ב' דצמבר 13, 2010 12:16 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' דצמבר 09, 2010 7:03 pm

ידוע שהיתה התעוררות גדול מביאת משיח בשנת כת''ר והרה''ק ר' אליעזר מדזיקוב נשבע בסוכה בשנה ההוא שלא יבוא...כי פחד שאם ח''ו לא יבא בשנה ההיא בנ''י יפסידו אמונתם ולא יאמינו יותר בביאת המשיח .
וכן בשנת תרס''ו היתה התעוררות גדול ע''י הצדיקים . שמעתי פעם מראש ישיבת בלז הרה''ג ר' שלום ברנדר שבשנות תרס''ד..ה כלל ישראל דיברו מזה . והי' דיין בבלז שלימד משניות בין מנחה ומעריב וסיפר להבעה''ב שאט אט קומט עהר ומשיח כבר עומד אחר כתלינו ובשנת תרס''ו נגאל בשטומ''צ . האדמו''ר מהרי''ד זצ''ל שמע איך שהבעה''ב מתלחשים ביניהם שמשיח יבוא בזמן קרוב . שאלם המהרי''ד ממי שמעו כן אמרו מהדיין בשעת לימוד משניות . באחד הימים קרא אותו המהרי''ד ואמר לו . הלא רואה אתה שאני מחתן את בני ודירתי קטנה אולי תמכור לי את ביתך בכסף מלא כדי שיהי' לי איפה לשכן אותם . אמר לו הדיין אני כבר איש זקן ואיפה אעבור בימי לדירה אחרת ואיך אסתגל הלא אני כבר רגיל לדירה זו .
אמר לו המרי''ד הלא בעוד שנה משיח בא ואני רוצה ליקנות את דירתך לעוד שנה . כי בין כה וכה אז תיסע לארה''ק . התחיל הלה להשתמט ומה יהי' אם לא יבוא איפה אגור . אמר לו המהרי''ד שדבר וואס מען איז נישט איבערצייגט זאגט מען נישט .[שדבר שלא בטוחים בו לא אומרים ]

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' דצמבר 09, 2010 8:49 pm

אליחי כתב:
אדג כתב: "אני מאמין בביאת המשיח . . בכל יום", וא"כ חייב להיות משיח ביננו, וכלשון החת"ס "א' מזרע בית דוד הראוי מצדקתו")

ואיני מכיר אף אחד שהאמין בזה בצורה ודאית {ומסתמא אף לא בצורה של ספק הקרוב לודאי}, שהרי א"כ לא היה קונה בית ולא נוסע לפרנקפורט דמיין, ולא היה חי נורמלי אם באמת היה מאמין שהיום יבוא האדון [אלא א"כ מאמין שכבר הגיע ואז יכול לשבת רגוע].

ואיני יודע מי הראשון שפי' שהכוונה להאמין כל יום שיגיע היום, אבל ודאי אינו מוסכם. ולא נהגו כן, וכנ"ל.
וידוע הקושיות על הבנה שטחית זו, והא כתיב הנה אנכי שולח לכם את אליה הנביא לפני בא יום ה', וכל זמן שלא בא אליה אין מה להאמין שיבוא היום.

1. האם לא החפץ חיים נהג לתלות חליפה חדשה בסמוך לפתח ביתו לרגע שיגיע?
2. את השני שפירש כן הכרת? אולי תסביר פירוש המילות 'בכל יום שיבוא'?
3. מסתבר שעל כגון זה אמר הרמב"ם שלא נדע כיצד יהיה עד שיהיה.

יחזקאל

הודעהעל ידי יחזקאל » ו' דצמבר 10, 2010 12:00 am

אליחי כתב:

זר מאוד הדבר שנתחייב להאמין שבכל שנייה הבאה המשיח יגיע, והרי המאמין כן התאכזב מליוני פעמים בכל שנייה שחלפה ולמה שיאמין שבדיוק בשנייה הבאה לא יתאכזב, ואיני מכיר אף אחד שהאמין בזה בצורה ודאית {ומסתמא אף לא בצורה של ספק הקרוב לודאי}, שהרי א"כ לא היה קונה בית ולא נוסע לפרנקפורט דמיין, ולא היה חי נורמלי אם באמת היה מאמין שהיום יבוא האדון [אלא א"כ מאמין שכבר הגיע ואז יכול לשבת רגוע].

בזכרוני שהחת"ס מדבר מענין איך אפשר לבנות בית ו/או לעשות חשבונות לכמה שנים הלאה וכדומה , איני זוכר עכשיו מ"מ מדוייק, אולי בדרשות חת"ס.

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » ו' דצמבר 10, 2010 12:22 am

זקן ששכח כתב:[
2. את השני שפירש כן הכרת? אולי תסביר פירוש המילות 'בכל יום שיבוא'?

היכן זה כתוב. חוץ מבסידור שלא ברור מי כתב אותו ומי סמך עליו.
השני זה כולם, אמונת הנשים והקטנים, שלא מתביישים להגיד שהם מאמינים במשהו שכל היום הם פועלים היפך ממנו.
"מסתבר שעל כגון זה אמר הרמב"ם לא נדע אותם עד שיהיו" לא ע"ז אמר הר"מ, ולא שייך שיאמר על כזה דבר שהרי אין זה סיפור, אלא צורת אמונה מסויימת לפני שהדברים יקרו. ואם כבר אז כשיהיו תדע שלפני זה זה לא היה יכול להיות, וזה היה יכול להיות רק בזמן שזה קרה, זה ודאי שאז לא תדע שטוב עשית שחשבת שעכשיו הוא יגיע, שהרי האמת המקווה תטפח על שאר רגעי וימי חייך.

תולדות אדם

הודעהעל ידי תולדות אדם » ו' דצמבר 10, 2010 12:32 am

לשון הרמב"ם בהקדמה לפרק חלק:
והיסוד השנים עשר ימות המשיח, והוא להאמין ולאמת שיבא ואין לומר שנתאחר אם יתמהמה חכה לו, ואין לקבוע לו זמן, ולא לפרש את המקראות כדי להוציא מהן זמן בואו, אמרו חכמים תפוח דעתן של מחשבי קצין. ולהאמין בו מן הגדולה והאהבה ולהתפלל לבואו בהתאם למה שנאמר בו על ידי כל נביא, ממשה ועד מלאכי. ומי שנסתפק בו או זלזל בענינו הרי זה מכחיש את התורה שהבטיחה בו בפירוש בפרשת בלעם ואתם נצבים. ומכלל היסוד הזה שאין מלך לישראל אלא מדוד ומזרע שלמה דוקא. וכל החולק בענין המשפחה הזו הרי זה כפר בה' ובדברי נביאיו.

ולענ"ד הפירוש הפשוט הוא: ואע"פ שיתמהמה, אחכה לו בכל יום | שיבוא, כלומר אף אם הוא מתמהמהאני מחכה לו בכל יום, אבל הכרח להאמין שיבוא היום (דמה עם שבתות וערבי שבתות וכו').

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » ו' דצמבר 10, 2010 12:36 am

תולדות אדם כתב:ולענ"ד הפירוש הפשוט הוא: ואע"פ שיתמהמה, אחכה לו בכל יום | שיבוא, כלומר אף אם הוא מתמהמהאני מחכה לו בכל יום, אבל הכרח להאמין שיבוא היום (דמה עם שבתות וערבי שבתות וכו').

הוא אשר כתבתי שהוא כעין נפשנו חכתה לה', ואין בזה אמונה מתי יבוא, ודברי בעל הסידור מחודשים מאוד, ולא ידוע לי מקור לדבריו.

תולדות אדם

הודעהעל ידי תולדות אדם » ו' דצמבר 10, 2010 12:41 am

לא הבנתי מה החידוש בסידור, או שאולי לא הובנו דברי. כונתי לומר שזה כמו שהיה אומר "אחכה לו תמיד" האם יש בכך חידוש והוספה על מה שכ' הרמב"ם?

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » ו' דצמבר 10, 2010 12:47 am

אתה צודק, ובמבט ראשון היה נראה לי בדברי בעל הסידור שהכוונה אחכה לו, בכל יום שיבוא. {הפסיק אחרי לו} ואח"כ שמתי לב כדבריך אחכה לו בכל יום, שיבוא. והיינו שכל יום אחכה.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 12, 2010 1:46 pm

אני מאמין בביאת המשיח . . ואף על פי שיתמהמה עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא. אמונה פשוטה זו שמשיח צדקנו עשוי כרגע כמימרא לבוא ולגאלנו כהרף עין, איננה חידוש בן דורנו, זוהי האמונה הטהורה מדורי דורות, וכלשון הגמ' "מהרה יבנה המקדש", וידועה ראיית הרבי מליובאויטש אשר יכול המקדש להבנות בתוך כדי הילוך מיל, מהא דאסרינן לכהן היודע משמרתו ובית אב דיליה לשתות יין, אע"פ ששכרות פגה בכדי הילוך מיל, ודפח"ח.
אינני יודע מה מתכון אלחי כשהוא אומר "את צמח דוד עבדך מהרה תצמיח", למחר? עוד חודשיים? שנה הבאה? "ולירושלים עירך . . ותבנה אותה בקרוב", כמה קרוב? בעוד עשרים שנה?
לא מיבעי לדעות שביהמ"ק השלישי ירד משוכלל מן השמים (רש"י, תוספות ועוד), הרי אין מניעה לביאת המשיח בכל רגע ממש, אלא גם לדעות שהמקדש העתיד יבנה בידי אדם (רמב"ם), הרי בוודאי שמשיח עצמו יכול לבוא בכל רגע.
ומש"כ הרמב"ם אליהו יבוא קודם המשיח, הרי מסיים ש"אלו הדברים לא נדע איך יהיו עד שיהיו", וא"כ מובנת האמונה שמשיח יכול לבוא כעת.
מש"כ רבטוב לגבי להצביע על אדם מסוים שהוא משיח וכדו', ברור שלזה צריך "כתפיים רחבות", ולא כל אחד הוא בר הכי, אבל אם יצביעו לי על אדם המתאים לסימני הרמב"ם ןיאמרו לי שלדעתם אדם זה ראוי להיות משיח צדקנו בדורנו, הרי בשביל זה כתב הרמב"ם את סימניו! שנוכל לדעת האם מותר להאמין שאדם זה ראוי להיות משיח או שזהו שקר.
לגבי אמונת רבים מחסידי חב"ד על הרבי מליובאוויטש כמשיח, ראוי לפתוח אשכול אחר, אבל אז לא בטוח שאגיב בו. 

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 12, 2010 8:02 pm

לא אכנס לויכוח האוילי האחרון בדבר אם קיימת סבירות לחשוד במאן דהו שהוא משיח לפי סימנים, כבר הילכו בו נמושות, מה שברור שאם באבידה אמרו דרשהו אם רמאי הוא, ק"ו ב'מציאה' זו שהיא באה בהיסח הדעת, ופתאום יבוא האדון אל היכלו, ולא בהכרזות 'יחי' וכד'.

במה שנוגע לאמונה בדברי הסידור, תמיהני איך לא הזכירו כאן את המערכה הנפלאה אשר ערך והתקין הגאון המובהק הרמ"מ הלוי שולזינגר זצ"ל, והדפיסו כמעט בסוף כל אחד מספריו. והעולה מן המדוב"ר, בשם מרן הגרי"ז, שהלכה כהסידור, ויש להמתין לביאת גוא"צ בכל יום ממש, ויעו"ש מש"כ בדבר כל הקושיות הנ"ל. וראה עוד דברים נכוחים ונחמדים בדעת הרמב"ם שחיוב האמונה בביאת המשיח כולל חיוב לצפות לביאתו.

ר' גרונם יקום פורקן

הודעהעל ידי ר' גרונם יקום פורקן » א' דצמבר 12, 2010 10:00 pm

איך באמת יוכל להוכיח בקרוב בימינו המיועד להיות משיח שהוא בן דוד ושלמה בן אחר בן? והלוא לכאורה זה מעכב!

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 12, 2010 10:09 pm

ואיך תפדה את בנך הבכור, ואולי הכהן אינו בן אחרי בן מאהרן הכהן, ואולי התערב חלל, ואולי נאנסה אימו? האם לא שמעת על המושג "חזקה"?

מנחם זאב צוקרמן

הודעהעל ידי מנחם זאב צוקרמן » א' דצמבר 12, 2010 10:35 pm

התכתבות מעניינת עם ר' חיים קניבסקי בנושא יחוסו של משיח: http://jedwabny.narod.ru/letters/Hebrew/Kanevsky1.html

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » א' דצמבר 12, 2010 10:50 pm

נוטר הכרמים כתב:במה שנוגע לאמונה בדברי הסידור, תמיהני איך לא הזכירו כאן את המערכה הנפלאה אשר ערך והתקין הגאון המובהק הרמ"מ הלוי שולזינגר זצ"ל, והדפיסו כמעט בסוף כל אחד מספריו. והעולה מן המדוב"ר, בשם מרן הגרי"ז, שהלכה כהסידור, ויש להמתין לביאת גוא"צ בכל יום ממש, ויעו"ש מש"כ בדבר כל הקושיות הנ"ל. וראה עוד דברים נכוחים ונחמדים בדעת הרמב"ם שחיוב האמונה בביאת המשיח כולל חיוב לצפות לביאתו.

כמדומני שהבאתי את דברי הגרי"ז אם כי לא בשם הגרממ"ש.
ולא ברור מפני מה נפסוק כהסידור שאין ידוע לנו מקורו נגד המקובל לנו מש"ס ונ"ך. שיהיו דברים הקודמים למשיח.
נערך לאחרונה על ידי אליחי ב ב' דצמבר 13, 2010 12:10 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 12, 2010 11:20 pm

אליחי כתב:
נוטר הכרמים כתב:במה שנוגע לאמונה בדברי הסידור, תמיהני איך לא הזכירו כאן את המערכה הנפלאה אשר ערך והתקין הגאון המובהק הרמ"מ הלוי שולזינגר זצ"ל, והדפיסו כמעט בסוף כל אחד מספריו. והעולה מן המדוב"ר, בשם מרן הגרי"ז, שהלכה כהסידור, ויש להמתין לביאת גוא"צ בכל יום ממש, ויעו"ש מש"כ בדבר כל הקושיות הנ"ל. וראה עוד דברים נכוחים ונחמדים בדעת הרמב"ם שחיוב האמונה בביאת המשיח כולל חיוב לצפות לביאתו.

כמדומני {איני יכול לבדוק עתה משום שמחקו את דברי הנכוחים} שהבאתי את דברי הגרי"ז אם כי לא בשם הגרממ"ש.
ולא ברור מפני מה נפסוק כהסידור שאין ידוע לנו מקורו נגד המקובל לנו מש"ס ונ"ך. שיהיו דברים הקודמים למשיח.
.

אליחי יקירא, שיהיה לך קצת דרך ארץ בפני מרן הגרי"ז, כאן לא מדובר בחקר מנהג הניטל וכד' או בחיפוש מקורות לקדושת הדריידעל, (ואיני מתכוין להקל ראש באלו ח"ו, אלא להעמיד את חומרת הנושא כאן על פניהם של אשכולות אחרים).

אלא בעיקרי האמונה ממש! והבן כמה זה מגוחך שאתה מעמיד את עצמך להיות בר פלוגתא של מרן הגרי"ז בסוגיא עמוקה זו. (וראה בדומה לזה לשונו הזהב של הגרמ"מ הלוי לאחד כמוך), האם עברת, לכל הפחות, על כל הקונטרס הנ"ל בשום לב הדק היטב?

כבר נודע משם רבינו הגר"ח, מה שמביא תלמידו הגרא"ו בקונט' עקבתא דמשיחא, נעבך אפיקורס איז אאפיקורס. מסתמא גם בזה אתה חולק, אבל אין כמו קביעה זו להבהיר את משקל הדיונים בעיקרי האמונה.

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » א' דצמבר 12, 2010 11:57 pm

לאחר כל הכבוד למרן זללה"ה ולדבריו ודעותיו. האם מותר לי לדעת מקור לאמונה זו.
שכמו שציינתי בדברי לא ראינו ולא שמענו א' שפועל על פיה.
ולא מצינו לזה מקור בדברי חז"ל והראשונים.
אם תשכנע אותי אף אני יאמין בזה.
תורה היא וללמוד אני צריך.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ב' דצמבר 13, 2010 4:48 pm

אליחי, מקור לכך מהגמ' בסנהדרין ממעשה דאליהו וריב"ל ומשיח, ודוק.
גם עיין מש"כ האדמו"ר מליובאויטש, מהא דכהן אסור לדעת כמה ראשונים לשתות יין בזה"ז, היינו שיכול ב"ד לבוא תוכ"ד הילוך מיל.

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » ב' דצמבר 13, 2010 10:16 pm

אדג כתב:אליחי, מקור לכך מהגמ' בסנהדרין ממעשה דאליהו וריב"ל ומשיח, ודוק.
גם עיין מש"כ האדמו"ר מליובאויטש, מהא דכהן אסור לדעת כמה ראשונים לשתות יין בזה"ז, היינו שיכול ב"ד לבוא תוכ"ד הילוך מיל.

מגמ' סנהדרין ליכא ראיה דהיינו אי יושלם התיקון ויחזרו כולם בתשובה, אמנם זה גופא רחוק מסברא שיקרה היום.
בעניין נזיר, נתקשתי בזה בלמדי הסוגיא, ויל"ד בד' הר"מ והראב"ד שם {וע"ש בראב"ד דלמהרה יבנה המקדש לא חיישינן}. ויתכן שהוא משום הציבי לך ציונים.
ועוד שאני לא כתבתי אלא נגד דבריך שצריך להאמין שיגיע היום, אבל להאמין שיכול להגיע לא התווכחתי, אף שהוא רחוק בעיני.

אליחי

הודעהעל ידי אליחי » ג' דצמבר 14, 2010 10:24 pm

שוב נתבוננתי שעפ"י טעם שהאמונה בביאת המשיח היא עיקר מעיקרי התורה, אין מוכרח שיהא דווקא היום.
דהנה כבר הרבו להק' מפני מה יהא דבר זה מכלל העיקרים. אמנם כבר ביאר בזה רבינו הרמב"ם בפי"א מה' מלכים ומלחמות וז"ל בה"א "המלך המשיח עתיד לעמוד ולהחזיר מלכות דוד ליושנה לממשלה הראשונה ובונה המקדש ומקבץ נדחי ישראל. וחוזרין כל המשפטים בימיו כשהיו מקודם. מקריבין קרבנות. ועושין שמטין ויובלות ככל מצותה האמורה בתורה. וכל מי שאינו מאמין בו. או מי שאינו מחכה לביאתו. לא בשאר נביאים בלבד הוא כופר. אלא בתורה ובמשה רבינו" וכו'. ובה"ג כתב " ואל יעלה על דעתך שהמלך המשיח צריך לעשות אותות ומופתים ומחדש דברים בעולם או מחיה מתים וכיוצא בדברים אלו. אין הדבר כך. שהרי רבי עקיבא חכם גדול מחכמי משנה היה. והוא היה נושא כליו של בן כוזיבא המלך. והוא היה אומר עליו שהוא המלך המשיח. ודימה הוא וכל חכמי דורו שהוא המלך המשיח. עד שנהרג בעונות. כיון שנהרג נודע להם שאינו. ולא שאלו ממנו חכמים לא אות ולא מופת. ועיקר הדברים ככה הן. שהתורה הזאת חוקיה ומשפטיה לעולם ולעולמי עולמים. ואין מוסיפין עליהן ולא גורעין מהן וכל המוסיף או גורע, או שגילה פנים בתורה והוציא הדברים של מצוות מפשוטן הרי זה בוודאי רשע ואפיקורוס". הרי שביאר הר"מ שעיקר האמונה במשיח הוא להאמין שכל חוקי התורה נצחיים הם, והם תכלית הרצון, וא"כ ודאי צריך להאמין שיבוא זמן שהתקיימו כל חוקי התורה בשלמות, דין הקרבנות ומצוות התלויות בארץ ומצוות מלך וסנהדרין, שאם לא התקיימו לעולם הרי לא נתקיים רצון התורה, הלכך ודאי צריך להאמין שהמצב הנצחי הוא בקיום התורה חוקיה ומשפטיה בשלמות.
וא"כ אין להאמין דווקא שיהא היום, שהרי אף שאינו מאמין שיהא היום עדיין מאמין שזה יהיה המצב הנצחי. וכמו שאתמול לא התקיים רצון ה' בקיום התורה וחוקיה בשלמות, כן יתכן שהיום לא יתקיים רצון זה בשלמות.
ואף אי נימא דבהאי דסנהדרין חזינן דיכול לבוא כל יום מ"מ אין בזה משום עיקר, אף אם זה אמת.
ויה"ר שיהא כ"ז במהרה בימינו בקרוב ממש. אמן.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ד' דצמבר 15, 2010 10:53 pm

אלחי, יסוד דברך כבר כתב האדמו"ר מליובאויטש, ואילולי דביודעי ומכירי קאמינא הייתי חושש ששאול הוא, אך שמזלייהו חזי, ואשרייך. וכפתגם הידוע: שהולכים ישר פוגשים אנשים...
עכ"פ, מעיון שנית סבירא אף לי שאין חיוב להאמין שאכן משיח חייב להגיע בכל רגע, אך חובה להאמין שיכול להגיע בכל רגע. דאם ישנו רגע שאין יכול משיח לבוא נמצא דאין התורה והמצוות נצחיים.  

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 16, 2010 12:29 am

איש_ספר כתב:מדברי הרמב"ם שם עולה דאין הלכה כר"ע, שכן הניתן למנות את הסימנים הנזכרים בבר כוכבא?

אכן בפי"א ממלכים הביא הרמב"ם ראיה שאין המשיח צ"ל אות או מופת מבר כוכבא שהאמין בו ר"ע וכו'. ומבואר שהלכה כמותו. (והוא מובן לפימש"כ הרמב"ם שם 'והסכימו עמו כל חכמ"י').

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' דצמבר 16, 2010 7:06 pm

אליחי כתב:

ומש"כ לחכות למשיח בכל יום מל' הכ' "אם יתמהמה חכה לו", הכוונה לצפות לו ולקוות ביאתו, וכעין נפשנו חכתה לה' עזרנו ומגיננו הוא.
ובמגילה יז: איתא סדר הגאולה ויש שם דברים הרבה קודם שיבוא משיח, וחלקם עדיין לא התקיים, ולמה להאמין שיעקפו על חלקים מתהליך הגאולה. {וידוע משמיה דהגרי"ז דהלכה כהסידור. וצ"ע מנ"ל}

עוד לא קראתי את כל האשכול אך חייב אני להתייחס לדבריך.
גם אני עד לפני כמה ימים סברתי בערך כמוך.
בליל שבת שמעתי דרשה קטנה [ממישהו שסתם כך איני מחזיק ממנו, אבל קבל האמת ממי שאמרה] שגרמה לי ממש לשנות את התפיסה בנושא זה.
הוא דיבר בדיוק על הצורך להאמין ולחכות בכל יום שיבוא..איני זוכר בדיוק את פרטי הדברים אך מסקנת הדברים היא שצריך באמת להאמין בכל יום שיבוא ואע"פ שאיננו מבינים בדיוק למה יבוא דוקא עכשיו או ביום פלוני ללא שום סיבה הגיונית ומה יום מיומיים אלא אנו צריכים להאמין שהקב"ה יחפוץ לגאלנו מתי שיעלה רצון מלפניו והוא יודע את החשבון מתי ולמה ואנו בוטחים בו שיגאלנו בזמן הנכון בלי שנבין מדוע דוקא כעת.
[ואם זה ב"אחישנה" לא חייב לבוא אליהו ג' ימים לפניכן].

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ה' דצמבר 16, 2010 8:40 pm

אדרבה. "בעיתה" לא תלוי בשום דבר ויכול תמיד לבוא.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' דצמבר 16, 2010 8:48 pm

נ"ל שאתה מתבלבל..בעיתה זה הקץ האחרון כשלא יהיו זכאין וע"כ נכתבו כל הגמ' והמדרשים מה יהיה לפני הגאולה.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ה' דצמבר 16, 2010 8:52 pm

לא פלוג, אכן בעיתה לא תלוי במעשה בנ"י, אלא יבוא מפני רצון הבורא ב"ה, והוא הקץ המכוסה. מאידך אחישנה תלוי במעשי בנ"י, והוא שאמרו חז"ל "זכו - אחישנה, לא זכו - בעיתה". וכל חד נקט פרט אחר בענין זה.

מתורגמן דרביה

הודעהעל ידי מתורגמן דרביה » ב' דצמבר 20, 2010 11:31 pm

ב"ה.

לחסיד חב"ד,
יתכן ותמצא במצו"ב לרוות צמאונך בדברי הרמב"ם.
ואולי גם שאר המקשים ומתרצים ימצאו בזה ענין.

[הקובץ המצו"ב נתפרסם כעת בספר 'שערי ישיבה י"ב'].
קבצים מצורפים
התגלות מלך המשיח.pdf
(4.1 MiB) הורד 1998 פעמים

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ב' דצמבר 20, 2010 11:43 pm

מתורגמן דרביה כתב:ב"ה.

לחסיד חב"ד,

ענין ודאי ימצאו...

רוצה לרצות

הודעהעל ידי רוצה לרצות » ג' דצמבר 21, 2010 12:53 am

מתורגמן דרביה כתב:ב"ה.

לחסיד חב"ד,

בקוראי עלה במוחי הסיפור הידוע, על אותו תלמיד שסיפר שרבו העיד ע"ע שהיה לו גילוי אליהו, ולתמיהה שמא הוא שיקר ענה וכי מי שהיה לו גלוי אליהו משקר?
מניין שהוא נביא? כי כך אמר ע"ע! והרי אין שייך כהיום נבואה? הוא אמר שכן.
ומניין שדורינו דור אחרון לגאולה, כי כך אמר בנבואה.
ומניין שהוא המשיח? כי כך אמר ע"ע.
והרי לא נתקיים בו ההלכה הפסוקה ברמב"ם? כיון שהוא דיבר בבחינת נבואה זה אינו שייך להלכה!
נעבאך!!!

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ג' דצמבר 21, 2010 1:14 am

מעיקרא שיערתי שמהכא להתם יעבור הדיון לדון באופן ספציפי על אמונות (ואני מדגיש אמונות כי אלו דברים השיכים לאמונה ולא להסבר) של חסידים כאלו ואחרים. נזהרתי, ולא הצלחתי. מכאן ואילך ידי משוכות מלדון בנושא זה, מטעמים מובנים. סליחה.  

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' דצמבר 21, 2010 3:24 am

אדג כתב:לא פלוג, אכן בעיתה לא תלוי במעשה בנ"י, אלא יבוא מפני רצון הבורא ב"ה, והוא הקץ המכוסה. מאידך אחישנה תלוי במעשי בנ"י, והוא שאמרו חז"ל "זכו - אחישנה, לא זכו - בעיתה". וכל חד נקט פרט אחר בענין זה.

גם "בעתה" יהיה לאחר תשובת עם ישראל כמו שפסק הרמב"ם אין ישראל נגאלין אלא בתשובה ובגמ' במחלוקת ר' יהושע ור' אליעזר שניהם סוברים שישראל יעשו תשובה ואז תבוא הגאולה, אלא שר' יהושע סובר שיעשו תשובה מעצמן ואילו ר"א סובר שבזמן האחרון שצריכה לבוא הגאולה, בעת הקץ, "יעמיד עליהם מלך שגזרותיו קשות כהמן ועושים תשובה בעל כרחם".

חסיד חבד

הודעהעל ידי חסיד חבד » ה' דצמבר 23, 2010 10:36 pm

חבל שנכנס הנושא לדיון על אמונות ודיעות וכו'.

(את הגיגים הנ"ל הנני מכיר, וכווונתי דייקא הייתה (כשהדגשתי בתחילת האשכול) ביאורים שאינם חב"דיים).

כאו"א מבנ"י אומר ג"פ ביום 'מהרה תצמיח' ולא מכוון בוודאי "שיבוא אי-פעם" (ובאם יתעקש לומר כן, האם גם על החולה ב'רפאינו' הוא מכוון "שיבריא אי-פעם, כשירצהה', ובנתיים נסיח מזה הדעת כדי שתבוא מציאה זו ולא בתילות וזעקות ניוושע אלא פתאום יבוא האדון אל היכלו....)
-
ושוב חוזר הנני על בקשתי מלפנים - האם יש תחת ידי מישהו ביאור על סימנים והלכות אלו (ולא סברת כרס מדילי', אלא דבר הכתוב).

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 26, 2010 11:50 am

א. כמדומני שיקשה עלייך למצוא יותר ממה שמצאו חכמיו של הר"ש פרנקל, וראה באשכול הסמוך.
ב. אך עיין ב"ערוך השולחן העתיד", שאף שאינו על הרמב"ם, מ"מ תמצא בו גם עניין.
ג. ואגב אורחא, אימא ביה מילתה דקשיא לי טובא, מש"כ שם בתחילתו שיש מצוה לאהוב את המלך והוא דבר שלא מצינו לו אך ורע, וכבר סובבתי על דלתות נדיבי עם (כמדרשו, "מה יפו פעמיך בנעלים בת נדיב"), ולא שיברו אוזניי בדבר נאה ומתקבל. ואולי תהא אכסניא זאת ישועתי?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 378 אורחים