מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספר 'יסודי עולם' על מוהר"ש ומהורג"מ מזוויהל זי"ע

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
לא ידען

ספר 'יסודי עולם' על מוהר"ש ומהורג"מ מזוויהל זי"ע

הודעהעל ידי לא ידען » ג' דצמבר 16, 2014 6:52 pm

איקלע לידי ספר שיצא ממש לאחרונה על אב ובנו שראו את הקודש רבי שלמק'ה מזוויהל זי"ע ובנו רבי גדליה משה.
אמנם לא קראתי את כולו, אולם מהמעט שראיתי:
רבות יודעים על כוח הברכה שלהם ומעט גם על דמותו הרוממה של רבי שלומק'ה זצוק"ל, והספר הזה (ב' כרכים מהודרים) ממש עושה סדר, מקבלים קצת מושגים בקדושתו וביגיעתו העצומה בתורה ובאהבת ישראל. תולדותיו גם הם מובאים בפרוטרוט.
זה משהו חדש לגמרי, שאינו דומה לכמה ספרים שכבר י"ל.
גם הרבי ר' גדליה משה. לאחרונה התפרסם קברו כמקום ישועה גדול, והנח להם לישראל וכו'.
בא ספר זה ושם עיקר-עיקר וטפל טפל, ומצייר תמונה ברורה על צדיק פלאי זה שאינו מוכר כמעט.
משני-חמישי-שני סתמי עולה ומיתמרת דמות קדושה 'הסתרה בתוך ההסתרה' ברוסיה ואח"כ בירושלים.

החלק שהכי תפס אותי זה פרסום קטעים מיומן נדיר שכתב נכד רבי שלומק'ה, רבי מרדכי בבחרותו מתהלוכות זקנו.
אולי אין בנמצא יומן מנכד של צדיק וגדול והוא עצמו אדם גדול, הכותב דברים מופלאים שראה בעצמו. ויש הרבה מה לקרוא שם, בצורה בלתי אמצעית.

לעני"ד, כל אחד בפני עצמו 'מחזיק' חומר בשביל ספרים שלמים, אלא שהמו"ל הוא משושלת הקודש, וממילא 'מחוברים כולם לטהור' ואכן כתב גם על בנו רבי מרדכי מזוויהל זצ"ל ומעט גם על בנו אחריו רבי אברהם זצ"ל, וכוללן יחד.
ועוד לעני"ד: ניתן להמליץ בצחות על הספר כלים 'פשוטים' בקנקן מפואר, צדיקים נסתרים אלו, שכל התנהגותם החיצונית בתכלית הפשיטות, זכו ליצירה מפוארת שגם רבים מ'מלכויות חסידיות' לא זכו...

לא הייתי פותח אשכול אילולא ראיתי שאחרים לא הקדמוני.

לא ידען

Re: ספר 'יסודי עולם' על מוהר"ש ומהורג"מ מזוויהל זי"ע

הודעהעל ידי לא ידען » ג' דצמבר 16, 2014 7:41 pm

טעות:
הכותב הוא לא אחד מבני המשפחה. הסופר הנכבד הרב יעקב שלמה לוי שיחי' (חוקר התולדות של תל אביב של מעלה/ישראל באב"ד/שלמה גוראריה ממרווה לצמא/ועוד) על שמו רשומה היצירה.
רי"ש לוי, כתב ביוגרפיה מאוד מקיפה ומחקרית על האור החיים הקדוש ובעבר הרחוק מאוד, גם הגיוגרפיה לנוער על הרבי מבוהוש (מתל אביב, כמובן...) וכעת על הצדיקים לבית זוויעהל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' דצמבר 17, 2014 4:36 pm

הכתיבה המשובחת של הרב י"ש לוי שליט"א מוכרת לנו היטב מכל האכסניות הנכבדות הנ"ל, ועוד כהנה. דמות הפלאים של ר' שלוימקה זי"ע אף היא מעוררת ענין רב בכל החוגים. אך דא עקא, משום מה בחרו המוציאים לאור לצרור את הספרים במעטפת ניילון חנוקה, כזאת שאיננה מעניקה הזדמנות להציץ בין החרכים בחנות הספרים, לטעום מעט, ולו בכדי התרשמות.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' דצמבר 17, 2014 6:48 pm

בספרי אור החיים ראיתי גם סט אחד פתוח בכמה חנויות.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' דצמבר 26, 2014 3:51 am

נוטר הכרמים כתב:הכתיבה המשובחת של הרב י"ש לוי שליט"א מוכרת לנו היטב מכל האכסניות הנכבדות הנ"ל, ועוד כהנה. דמות הפלאים של ר' שלוימקה זי"ע אף היא מעוררת ענין רב בכל החוגים. אך דא עקא, משום מה בחרו המוציאים לאור לצרור את הספרים במעטפת ניילון חנוקה, כזאת שאיננה מעניקה הזדמנות להציץ בין החרכים בחנות הספרים, לטעום מעט, ולו בכדי התרשמות.

מעלה יתירה ונדירה יש בידידי הרי"ש שליט"א והיא יכולת מופלאה, וירטואוזיות ממש, לדבר בשבעים לשון. דרך משל: טול את כתיבותיו על כרם התימנים, בהם הוא נותן תמונה צבעונית ואותנטית של השכונה ודמויותיה הססגוניות והחכמניות, ואת חיבורו על ר' משה בצלאל אלתר הי"ד, שם לוקח הסופר את קוראיו להליכה בלאט על קצות האצבעות, בסביבתו הקרובה של מרן האמרי אמת, קורע צוהר לדמותו הנסתרת של אחיו הקדוש רמ"ב, ולא מרפה גם כאשר הוא הולך בגיא צלמוות וישימון, עד לסיום הנורא. ולא ייאמן ששתי כתיבות אלו מרועה אחד ניתנו. וזו מן המעלות הגדולות והיחודיות שבמעלותיו.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' ינואר 18, 2015 11:09 am

איך קשור הרב דוד סתיו לר' שלמה מזוויעהל?
ואיך קשור הישיש ר' שלמה פרישטיק?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' ינואר 18, 2015 5:02 pm

ר' שלמה פרישטיק לאיוט"א הוא חתן של רבי גדליה משה מזעווהיל.
הר' דוד סתיו הוא נכדו של רבי גדליה משה, אמו היא בתו של רמ"ג.
כמו"כ הג"ר שלמה כ"ץ ר"י חברון הננו ג"כ נכד של רבי גדליה משה מצד אמו.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » א' ינואר 18, 2015 7:46 pm

ובתו הרביעית של רבי גדליה משה היא מרקוביץ

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ב' ינואר 19, 2015 11:13 am

ישעיהו לוריא כתב:ואיך קשור הישיש ר' שלמה פרישטיק?

שמעתי בעצמי מר' שלמה פרישטיק שיחי' שהרה''ק ר' שלומקה זיע''א נכנס לביהמ''ד יחד עם חמיו ואמר לו הבחור הזה ששוכב על הספסל הער איז דיין איידים וכך לקח את ר' שלויימה לחתנו,
כמו''כ ר' שלויימה עצמו אוצר בלום של מעשיות ויש כמה סיפורי מופת שהיה לו עצמו עם הרה''ק ר' אהרהלה קוז'ניצער זיע''א
בזמנו היה מחקה בשפתו הפולנית העסיסית כיצד היו נכנסים בישיבת נובהרדוק בראשות ר' איצלה קרליץ בה למד, לבית המרקחת [אפטייק] ומבקשים מסמרים עד שהיו נזרקים בביזיון.

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ב' ינואר 19, 2015 7:13 pm

תמונת ר''ש פרישטיק שיחי'
קבצים מצורפים
ר''ש פרישטיק.jpeg
ר''ש פרישטיק.jpeg (33.66 KiB) נצפה 10760 פעמים

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' פברואר 04, 2015 3:52 pm

האם נכון הדבר שחתנו של רבי שלומק'ה מזוויל זי"ע עודנו בחיים?
אני מחפש עוד פרטים עליו.
תודה.
--
שמעתי מאיש מוסמך ששאלו את רבי שלומק'ה זי"ע מדוע בחר בו דייקא, והשיב שלא מצא גרוע ממנו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' פברואר 04, 2015 4:14 pm

בזמנו היה מחקה בשפתו הפולנית העסיסית כיצד היו נכנסים בישיבת נובהרדוק בראשות ר' איצלה קרליץ בה למד, לבית המרקחת [אפטייק] ומבקשים מסמרים עד שהיו נזרקים בביזיון.

אני יודע מעשה בבית מרקחת כאן בירושלים שהרוקח היה בו יהודי ירושלמי, וכשבאו לבקש ממנו מסמרים כמנהג נובהרדוק, היה שואל כן, כמה אתה רוצה?

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' פברואר 04, 2015 4:30 pm

משום מה כל הסיפור על נובהרדוק שהיו מבקשים מסמרים בבתי מרחקת לא כל כך מסתדר לי, וכי מותר לעשות כן לבעל הבית.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' פברואר 04, 2015 6:32 pm

לא ידען כתב:טעות:
הכותב הוא לא אחד מבני המשפחה. הסופר הנכבד הרב יעקב שלמה לוי שיחי' (חוקר התולדות של תל אביב של מעלה/ישראל באב"ד/שלמה גוראריה ממרווה לצמא/ועוד) על שמו רשומה היצירה.
רי"ש לוי, כתב ביוגרפיה מאוד מקיפה ומחקרית על האור החיים הקדוש ובעבר הרחוק מאוד, גם הגיוגרפיה לנוער על הרבי מבוהוש (מתל אביב, כמובן...) וכעת על הצדיקים לבית זוויעהל.

ישנו סיפור על רב ליבער הגדול זי"ע שהתפרסם גם בהמודיע וגם במרווה לצמא, האם הסיפור הזה מוסמך. - כמו כן אבקש להעיר שעשיתי השוואה ביניהם וישנם שינויים, לא ראי זה כראי זה, בהמודיע התפרסם הסיפור באופן אחר ממה שפורסם במרווה לצמא.
--
חכ"א הפנה אותי לכאן.
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... 25&hilite=

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ב' מאי 11, 2015 2:32 pm

לרגל ההילולא ה70
קבצים מצורפים
יסודי עולם.jpg
יסודי עולם.jpg (53.23 KiB) נצפה 10519 פעמים

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ב' מאי 11, 2015 4:34 pm

לכתוב על צדיקים שהסתירו דרכיהם כל השנים ולפרסם מעלותיהם,
עבודה קשה היא, אולם ראינו כזו.

לכתוב על צדיק שכל מהותו אמרה הסתרה, ענווה וצניעות
להאיר את דמותו בריבואות זרקורים ובתוך כך להותירה כמות שהיא:
פשטות, הצטנעות ובהחבא,
זו כבר ממש מלאכה קשה שבמקדש.
כמעט בלתי אפשרית.

והרב המחבר שי' עשה זאת בעט אמן ונפש רוגשת.
כלי מפואר אך ללא קישוטי סרק. כתיבה מצוינת ומרתקת אם כי בלי פופוזיות מיותרת ומכבידה.

כה לחי!

העשוי ללא חת

הודעהעל ידי העשוי ללא חת » ג' מאי 12, 2015 9:28 pm

לא ידען כתב:החלק שהכי תפס אותי זה פרסום קטעים מיומן נדיר שכתב נכד רבי שלומק'ה, רבי מרדכי בבחרותו מתהלוכות זקנו.

ר' מרדכי למד ב"מרכז הרב" לפני שלמד בישיבה חסידית. בתחילה עלה ר' שלמה עם הנכד ר' מרדכי ועד שעלה האב ר' גדליה משה טיפל הסב בחינוכו. יום שישי הקרוב הוא יום ההילולא ה-70 של ר' שלמה. לא אתפלא אם יש לזה קשר ליציאה לאור של הספר.
נערך לאחרונה על ידי העשוי ללא חת ב ג' מאי 12, 2015 11:18 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ג' מאי 12, 2015 9:44 pm

העשוי ללא חת כתב:
לא ידען כתב:החלק שהכי תפס אותי זה פרסום קטעים מיומן נדיר שכתב נכד רבי שלומק'ה, רבי מרדכי בבחרותו מתהלוכות זקנו.

ר' מרדכי למד ב"מרכז הרב" לפני שלמד בישיבה חסידית.

לא היה ולא נברא

העשוי ללא חת

הודעהעל ידי העשוי ללא חת » ג' מאי 12, 2015 11:19 pm

זלמניו כתב:
העשוי ללא חת כתב:

ר' מרדכי למד ב"מרכז הרב" לפני שלמד בישיבה חסידית.

לא היה ולא נברא

על סמך מה אתה קובע שלא היה ולא נברא? מה הראיה שלך שלא למד שם?

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ד' מאי 13, 2015 10:33 pm

שאלה זו היא הוכחה חלשה מדי...
מה המקור שכן?

ולגופו של ענין: ישיבת שפת אמת הוקמה בשנת תרפ"ה. ר' מרדכי מזוועהיל הגיע הנה בתחילת תרפ"ו ונמנה על המחזור הראשון.

ואגב, לאזכר היום את מרכז הרב דאז, כמובן עם קריצה למרכז הרב דהיום, זה יותר מעיוות היסטורי, כידוע.
זו היתה אז ישיבה חרדית לגמרי, במאה שערים, וגם קטנטנה מאד. עוד ישיבה מני רבות בשכונה שאין בינה ובין מרכז דהיום מלבד השם והמייסד זצ"ל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' אפריל 26, 2016 2:17 am

חשבה לטובה כתב:תמונת ר''ש פרישטיק שיחי'

ברוך דיין האמת. נפטר בגיל 101.
מי שיודע עליו עוד פרטים (אומרים שהיה צדיק נסתר, ראה כאן: viewtopic.php?f=7&t=2604&p=19901#p19901) מוזמן לכתוב.

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ד' אפריל 27, 2016 5:44 pm

אום אני חומה כתב:

מי שיודע עליו עוד פרטים (אומרים שהיה צדיק נסתר, ראה כאן: viewtopic.php?f=7&t=2604&p=19901#p19901) מוזמן לכתוב.

ישב בעשור האחרון בבית אבות ויזרע יצחק ברח' בן-צבי בירושלים ליד הבניין המיתולוגי של ישיבת בעלז באגריפס,
נהג לספר שלמד בישיבת 'נובהרדוק' בפוילין אצל אחיו של מרן החזו''א זיע''א והיה אומר רבי איסר קרליץ [יתכן שהתכוון לר' איצלה], נהג לחזור בפולנית כיצד היו נכנסים לבית מרקחת ''אפטייק'' ושואלים היש לך מסמרים והיו מגורשים בבזיון גדול [לימים נהג לחקות קולות של בעלי חיים ובעיקר קוקוריקו בקול רם והיה עושה זאת אף באמצע שיעורו של הגרי''ש אלישיב זיע''א בתפארת בחורים הגרי''ש למרות שלא היה מצליח לכבוש את חיוכו, מעולם לא נזף בו יתכן שהיה בזה מעין הנהגה נובהרדוקאית בהעדר בית מרקחת] לאחר מכן קיבל סטרפיקאט בדרך ניסית ועלה לא''י בדרכו לארה''ק פגש ברה''ק רבי אהרן מקאזניץ זיע''א שברוח קדש שאלו מה אתה עושה כאן הלא אתה כבר ארצישראלדיקער, [יש תח''י המכון ראיון וידיאו בו מספר על הנ''ל] מרואי פני מרן הח''ח זיע''א, ועוד גדולי ישראל, נודע בברכותיו שיצאו מלב טהור וזך, באחרית ימיו עת קשתה עליו הראייה היה יושב שעות עם קלטות של רבי מיכל זילבר בדף היומי. עד ליומו האחרון לא מש החיוך מפיו והרצון לשמח כל יהודי אם בקוקוריקו רם או במילה טובה ובהלצה משמחת, עד שכל ישישי המקום היו מחכים בכיליון עיניים שרבי שלמה יצא מחדרו ויברכם לשלום, דמות מקורית ושורשית של יהודי חסידי אשר לא בנמצא עוד, כל ימיו חיכה בכיליון לביאת המשיח והיה אומר שקוקוריקו שכזה בוודאי משיח עוד לא שמע, היה מפנה את הפונים אליו לקבר חמיו הקבור מעבר לכביש של בית האבות [שיך באדר], באומרו אצלו וודאי תוכלו לפעול ישועות,

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ד' אפריל 27, 2016 7:23 pm

מעניין מאוד.
בספר 'ובכל זאת שמך לא שכחנו' של אליאך ישנם כמה ראיונות עם נובהרדוקר'ס והם טענו שכל העניין של בית המרקחת הוא המצאה של המשכילים, ואילו הם עצמם מעולם לא נתקלו בזה. (מלבד מעשה חד פעמי בר' הלל ויטקינד שנשלח לבית מרקחת כדי שלא תזוח עליו דעתו אחר שניצח בויכוח דתי)

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ה' אפריל 28, 2016 1:38 am

אום אני חומה כתב:מעניין מאוד.
בספר 'ובכל זאת שמך לא שכחנו' של אליאך ישנם כמה ראיונות עם נובהרדוקר'ס והם טענו שכל העניין של בית המרקחת הוא המצאה של המשכילים, ואילו הם עצמם מעולם לא נתקלו בזה. (מלבד מעשה חד פעמי בר' הלל ויטקינד שנשלח לבית מרקחת כדי שלא תזוח עליו דעתו אחר שניצח בויכוח דתי)
.

כאמור לעיל יש תח''י המכון ראיון מוקלט בוידיאו עם הרב פרישטיק זצ''ל והנ''ל כפי הכרותי עמו היה דייקן ביותר ולא כמו הסופר שהזכרת וד''ל ואין החי מכחיש וכו'.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ה' אפריל 28, 2016 2:01 am

ח''ל קאליסק כתב:
אום אני חומה כתב:

ישב בעשור האחרון בבית אבות ויזרע יצחק ברח' בן-צבי בירושלים ליד הבניין המיתולוגי של ישיבת בעלז באגריפס,

אני הייתי רואה אותו כשנכנסתי לפעמים להתפלל בביהכ"נ בויזרע יצחק, לפני שש עשרה שנה. היה מקשיב לקלטות שבהם נשמעה אמירת תהלים במתיקות גדולה.
במושב זקנים הנ"ל שהה גם הישיש ר' אלעזר מנדל קונסטטינר מחשובי חסידי ברסלב. היה מעניין לראות את היחסים בין שני אלו ... יותר מדויק יחס ר"ש לרא"מ, שכן רא"מ היה עומד בפינתו בביהכ"נ, כפוף ביותר, ולא הוציא מילה מפיו, גם כשר' שלמה היה פונה אליו בכגון 'לוזר מנדל, גידענקסט אז מיר זענן גיווען מילכיגערס'?'
ר' שלמה דוקא דיבר עליו בהערכה גדולה, וסיפר שהוא מתפלל במשך חצי יום ואינו טועם כלום למרות הוראת הרופא, אך הוא טען שלפעמים נדמה לרא"מ 'אז הער חאפט מלאכים' והוא מתחיל למחוא כפיים ... כשרא"מ מחא כף בתפילתו היה ר"ש מחרה אחריו, לשמחת שאר הנמצאים שם ...

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ה' אפריל 28, 2016 12:19 pm

.[/quote]

[/quote]
אני הייתי רואה אותו כשנכנסתי לפעמים להתפלל בביהכ"נ בויזרע יצחק, לפני שש עשרה שנה. היה מקשיב לקלטות שבהם נשמעה אמירת תהלים במתיקות גדולה.
במושב זקנים הנ"ל שהה גם הישיש ר' אלעזר מנדל קונסטטינר מחשובי חסידי ברסלב. היה מעניין לראות את היחסים בין שני אלו ... יותר מדויק יחס ר"ש לרא"מ, שכן רא"מ היה עומד בפינתו בביהכ"נ, כפוף ביותר, ולא הוציא מילה מפיו, גם כשר' שלמה היה פונה אליו בכגון 'לוזר מנדל, גידענקסט אז מיר זענן גיווען מילכיגערס'?'
ר' שלמה דוקא דיבר עליו בהערכה גדולה, וסיפר שהוא מתפלל במשך חצי יום ואינו טועם כלום למרות הוראת הרופא, אך הוא טען שלפעמים נדמה לרא"מ 'אז הער חאפט מלאכים' והוא מתחיל למחוא כפיים ... כשרא"מ מחא כף בתפילתו היה ר"ש מחרה אחריו, לשמחת שאר הנמצאים שם ...[/quote]
כמו''כ בשנים האחרונות שוהה שם הרה''ח הישיש רבי יואלי'ק דייטש שליט''א אשר ר' שלמה היה מבר אתו בהערכה רבה, על צדיקים וגדו''י מדורות עברו.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' מאי 01, 2016 1:37 pm

אי אפשר לדעת אם היה 'צדיק נסתר' או 'פועל ישועות'. האדם יראה לעיניים וד' יראה ללבב.

מה שברור שהיה משמח את יהודי מאה שערים ובשנים האחרונות את באי בית הזקנים 'ויזרע יצחק', בצורות שונות.

הותיר אחריו משפחה יפה בבני ברק ובעוד מקומות, בן ובנות. אאל"ט. אחד החתנים שמו אייזנשטאט או דומה לו.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' מאי 03, 2016 7:49 pm

המעשה הידוע של גילת העיתונאי על דרעי ('קללת דרעי') ידוע. ולכאורה הוא המצאה.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' מאי 04, 2016 1:18 am

לעומקו של דבר כתב:המעשה הידוע של גילת העיתונאי על דרעי ('קללת דרעי') ידוע. ולכאורה הוא המצאה.

למה המצאה, הרבה הלכו לבקש ממנו ברכות בשנים האחרונות.

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ד' מאי 04, 2016 3:18 am

לא ידען כתב:אי אפשר לדעת אם היה 'צדיק נסתר' או 'פועל ישועות'. האדם יראה לעיניים וד' יראה ללבב.

מה שברור שהיה משמח את יהודי מאה שערים ובשנים האחרונות את באי בית הזקנים 'ויזרע יצחק', בצורות שונות.

הותיר אחריו משפחה יפה בבני ברק ובעוד מקומות, בן ובנות. אאל"ט. אחד החתנים שמו אייזנשטאט או דומה לו.

יש גם את העו''ד הידוע מר גידי [גדליה משה] פרישטיק שיחי',

לשמח ישישים מדוכאים לבד זה הפועל ישועות הכי גדול שיש.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' מאי 04, 2016 12:40 pm

ח''ל קאליסק כתב:
לא ידען כתב:אי אפשר לדעת אם היה 'צדיק נסתר' או 'פועל ישועות'. האדם יראה לעיניים וד' יראה ללבב.

יש גם את העו''ד הידוע מר גידי [גדליה משה] פרישטיק שיחי',

לשמח ישישים מדוכאים לבד זה הפועל ישועות הכי גדול שיש.

גידי הוא נכד. לא בן.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ד' יוני 01, 2016 10:12 pm

מאמר אודות ר"ש פרישטיק בעלון שהעליתי כאן: viewtopic.php?p=281147#p281147

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ה' יוני 16, 2016 1:37 pm

ח''ל קאליסק כתב:כמו''כ בשנים האחרונות שוהה שם הרה''ח הישיש רבי יואלי'ק דייטש שליט''א אשר ר' שלמה היה מדבר אתו בהערכה רבה, על צדיקים וגדו''י מדורות עברו.

בד"ה.
מדמויות ההוד של מא"ש.

איטשע טבריאנער

הודעהעל ידי איטשע טבריאנער » ה' יוני 16, 2016 2:11 pm

בן כמה היה?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' יוני 16, 2016 3:16 pm

איטשע טבריאנער כתב:בן כמה היה?

נפטר היום, בן 84.

דוד העיתונאי

הודעהעל ידי דוד העיתונאי » ג' דצמבר 06, 2016 4:56 pm

לומד_בישיבה כתב:משום מה כל הסיפור על נובהרדוק שהיו מבקשים מסמרים בבתי מרחקת לא כל כך מסתדר לי, וכי מותר לעשות כן לבעל הבית.

יש איסור הונאה אם בעל החנות סבור שהנך מתכוין לקנות אצלו,
אך אם שואלים אותו שאלה "לא לעניין" איזה בעיה יש ?

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ג' דצמבר 06, 2016 7:11 pm

משום מה הוקפץ האשכול, לפיכך לא אמנע מלהביע פליאתי על מחרוזות השבחים שהעטירו פה על מחבר הספר שהשכיל לכתוב על הצדיקים לבית זווהיל בזמן שלכאורה קמחא טחינא טחן, מאחר שלפני כשלושים שנה כבר יצא הס' "צדיק יסוד עולם" בשני כרכים (בהוצאות מאוחרות יותר אוחדו לכרך א') מאת הרב דוד ורנר שליט"א, שבעמל רב כיתת רגליו וקושש עדויות מזקני ירושלים והוציא מתח"י.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' פברואר 14, 2017 1:41 am

מחולת המחנים כתב:הר' דוד סתיו הוא נכדו של רבי גדליה משה, אמו היא בתו של רמ"ג.

ברוך דיין האמת. הערב נפטרה מרת הדסה אודל סתיו, בת רמ"ג, אשת ר' שמואל דב סתיו. ההלוויה מחר, יום שלישי, ב-12:00 בהר הזיתים.

מעשה מנשוא האשכול שסיפר בעבר אחד מנכדיה, הרב אברהם.

"מצטערים מאד אבל אין לנו מקום".

כך נאמר בנימוס לסבא-רבה שלי, רבי גדליה משה מזוועהיל, כשהגיע לירושלים אחרי גלות ארוכה בסיביר, והתיישב ללמוד בבית המדרש הראשון שראה.

"למה אין מקום?", שאל סבא, שיום פטירתו חל השבת, "הרי בית המדרש חצי-ריק!".

"וודאי", השיבו לו, "אלא שכבר אין לנו תקציב למלגות נוספות".

על פי התיאור של סבתא הדסה, לקח לו זמן רב להבין את התשובה: "מקבלים פה כסף עבור לימוד תורה?!".

ואני חושב לפעמים על סבא גדליה משה, לא בלי כאב, כשאני מקבל מהישיבה את מלגת הקיום החודשית.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 168 אורחים