מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי אשר אריאלי שליט"א

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נוטר הכרמים

Re: רבי אשר אריאלי

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אוגוסט 03, 2016 10:01 pm

התמונה שהועלתה פה היא משמחת נישואיי בשעטו"מ לפני למעלה מחמש עשרה שנים שהועתקה מאשכול ישן.

------

אעלה כאן עוד קו מנחה באישיותו הרוממה אשר מקור מחצבתה בעולם האצילות.

פעם שמעתי מפיו, כי אחד סיפר שראה את המשגיח ר' ירוחם ממיר זצוק"ל בעת סעודתו, והיה נראה כאילו הוא מאכיל אדם אחר...

'ביטול העצמיות', מושג זה אינו רק ביחס לתאוות הגוף השפלות ושאר הבלי העולם הזה, אלא ניכר בו בר' אשר, כי מבחינתו כל בריאתו ויצירתו היא 'להועיל לאחריני' כיעוד ותכלית האדם שנתגלה לנו במורשה מבית מדרשו של זקנו רבינו הגר"א. הוא נברא להרביץ תורה למשתוקקים, בלי לדעת את שמותיהם אפילו, בלי להתבטא כדרכם של חכמים: זה 'תלמידי', זה שמע ממני שיעורים בשנה פלונית... כשישמע 'יישר כח' אמיתי ממישהו, התגובה שלו הספוטנית היא לא 'ברוך ד' כמקובל, אלא משהו בסגנון 'שיהיה לתועלת'. הוא שליח פשוט שעושה את רצון בוראו בכל רגע נתון, בריכוז מלא, בדריכות אפופת שלוה, ובהתמקדות במטרה העכשוית והרגעית - עשיתי ככל אשר צויתני.

-----

אני משער כי הרהוריו של ר' אשר שליט"א במבואות המטונפים שא"א להרהר בהם בדברי תורה [אשר מחשבתו אחוזה ודבוקה בהם תדיר] הם בערך כדלהלן: אנכי הק' אשר יהודה לייב בן שולמית, שמש קטן שזיכני ד' להנחיל את תורתו שקיבלתיה מסיני בשלשלת זהב ארוכה, הנתונה בידי מאבי מורי ומחותני - רבי המובהק, ומתמשכת עד משה רבינו, אני סמוך ובטוח בסיעתא דשמיא כי שיעוריי תורת אמת הם, אשר נחלתי בחסדי א'ל הגומר עלי, אמרות טהורות ומזוקקות, אבל במה זכיתי אני הק' והשפל, מה אני ומה חיי וכו' וכו'. אולי בזכות אבות נחלת שפרה עלי, אבל כמה אני אסיר תודה ומשועבד בקנין עבדות עולמית לבוראי על טובת נצח זו.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב ה' אוגוסט 04, 2016 8:32 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חבר עיר

הודעהעל ידי חבר עיר » ד' אוגוסט 03, 2016 10:06 pm

חכמת אדם תאיר פניו

תמונה.jpg
תמונה.jpg (72.69 KiB) נצפה 13357 פעמים

קרדיט תמונה: ברוך יערי

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ה' אוגוסט 04, 2016 2:42 pm

לעומקו של דבר כתב:פעם מסר שיחה חריפה על האינטרנט (ברמות י-ם) ופרסמוה מאוד

הנה
קבצים מצורפים
עין בעין 9.pdf
(463.78 KiB) הורד 978 פעמים

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ה' אוגוסט 04, 2016 3:14 pm

נוטר הכרמים כתב: הוא שליח פשוט שעושה את רצון בוראו בכל רגע נתון, בריכוז מלא, בדריכות אפופת שלוה, ובהתמקדות במטרה העכשוית והרגעית - עשיתי ככל אשר צויתני.

עמדת כאן על נקודה יסודית מאוד, לעבוד את ההווה לבדו, היא נקודה גדולה עד מאוד שאין מי שגדל בלעדיה.
מי שמעורר ע"ז רבות הוא הגרי"מ שכטר, ראיתי בס' לקט אמרים (ומן הסתם גם בשא"ס)

וכמו שמביא שם מאמר העולם שמה שאנשים עושים בדר"כ זה להרוס את ההווה עם חשבונות של עבר ושל עתיד, בשעה שאדרבא העבר אין, העתיד בידי הקב"ה, ורק ההווה בפינו בלבבינו ובכוחינו.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' אוגוסט 04, 2016 3:32 pm

לעומקו של דבר כתב:
נוטר הכרמים כתב: הוא שליח פשוט שעושה את רצון בוראו בכל רגע נתון, בריכוז מלא, בדריכות אפופת שלוה, ובהתמקדות במטרה העכשוית והרגעית - עשיתי ככל אשר צויתני.

עמדת כאן על נקודה יסודית מאוד, לעבוד את ההווה לבדו, היא נקודה גדולה עד מאוד שאין מי שגדל בלעדיה.
מי שמעורר ע"ז רבות הוא הגרי"מ שכטר, ראיתי בס' לקט אמרים (ומן הסתם גם בשא"ס)

וכמו שמביא שם מאמר העולם שמה שאנשים עושים בדר"כ זה להרוס את ההווה עם חשבונות של עבר ושל עתיד, בשעה שאדרבא העבר אין, העתיד בידי הקב"ה, ורק ההווה בפינו בלבבינו ובכוחינו.

הזכיר לי מה שראיתי לאחרונה מהמגיד מדובנה
קבצים מצורפים
ספר המדות למגיד מדובנה שער היראה פרק ו עבר הוה ועתיד.JPG
ספר המדות למגיד מדובנה שער היראה פרק ו עבר הוה ועתיד.JPG (151.8 KiB) נצפה 13309 פעמים

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' אוגוסט 04, 2016 3:37 pm

נחקק בזכרוני מה שדיבר לפני מס' שנים, על מה שאמרו חז"ל 'כתר תורה מונח בקרן זוית כל הרוצה ליטול יבוא ויטול', כי זה ממהות מצוות תלמוד תורה שהוא מיועד לכל, וכל הרוצה יכול לזכות בו. היה זה כנגד הני רשעי שדיברו על מכסות של 'עילויים' שישארו ללמוד והשאר... רח"ל.

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ה' אוגוסט 04, 2016 4:17 pm

צריך להזכיר גם שמלבד המוני 'מקשיבים', המשתתפים בשיעורים ומעריצים מרחוק וכו', ישנם גם תלמידי חכמים בודדים הנחשבים ל'תלמידים מובהקים' שלו, שבונים את שיעוריהם בדרכו ומזכירים את שמו בסילודין וכו'.

אחד מהם, הוא הגאון רבי איתן יפה'ן שליט"א, ר"מ בישיבת חברון. והשני, הגאון רבי מיכאל קופמן שליט"א (חתן הגר"ש מרקוביץ שליט"א), בעל 'בית האוצר' וראש כולל 'חזון אברהם יצחק' (עלזאס).
מסתמא ישנם עוד כמה שאיני מכירם.

מעניין שהשניים הנ"ל ידועים כעילויים של ממש, מלאים בחשבונות וחידושים, עורכי מערכות וכו'. ואילו בשיעורי ר' אשר נראה כאילו עיקר חידושו בבהירות ובסדר הדברים. אך באמת תלמידיו המובהקים טוענים שב'כל משפט שלו' בשיעור מסתתר מאחוריו חשבונות שלמים, קושיות ופירכות, וכו' וכו'.

אויצר_ניק

הודעהעל ידי אויצר_ניק » ה' אוגוסט 04, 2016 7:05 pm

אני אינני מכיר את הגאון הנפלא באופן אישי ומעולם לא שמעתי את שיעוריו (מדי פעם שמעתי הקלטות..)
אך אני מוכרח לציין שהייתה תקופה שהייתי לומד באיזה שהוא מקום שר' אשר שליט''א היה עובר שם מדי יום ביומו בדרכו לישיבת מיר
וזה פשוט מפליא לראות אותו עושה שלום לכל אחד בהארת פנים נפלאה במיוחד אפילו לאנשים שכלל איננו מכיר..

אויצר_ניק

הודעהעל ידי אויצר_ניק » ה' אוגוסט 04, 2016 7:06 pm

בנותן טעם להזכיר שבשנים הראשונות להקמת ''ישיבת מיר'' בברכפלד
היה הגאון ר' אשר מגיע מדי שבוע למסור חבורה לתלמידי הישיבה
אך כמדומני שבשנים האחרונות הוא איננו מגיע לשם
יש למישהו מושג מדוע?

חיים שמעון

הודעהעל ידי חיים שמעון » ה' אוגוסט 04, 2016 8:18 pm

אברהם כתב:צריך להזכיר גם שמלבד המוני 'מקשיבים', המשתתפים בשיעורים ומעריצים מרחוק וכו', ישנם גם תלמידי חכמים בודדים הנחשבים ל'תלמידים מובהקים' שלו, שבונים את שיעוריהם בדרכו ומזכירים את שמו בסילודין וכו'.

אחד מהם, הוא הגאון רבי איתן יפה'ן שליט"א, ר"מ בישיבת חברון. והשני, הגאון רבי מיכאל קופמן שליט"א (חתן הגר"ש מרקוביץ שליט"א), בעל 'בית האוצר' וראש כולל 'חזון אברהם יצחק' (עלזאס).

מעניין שהשניים הנ"ל ידועים כעילויים של ממש, מלאים בחשבונות וחידושים, עורכי מערכות וכו'. ואילו בשיעורי ר' אשר נראה כאילו עיקר חידושו בבהירות ובסדר הדברים. אך באמת תלמידיו המובהקים טוענים שב'כל משפט שלו' בשיעור מסתתר מאחוריו חשבונות שלמים, קושיות ופירכות, וכו' וכו'.

אין חלום בלא דברים בטלים
הראשון נכון משא"כ השני
אמנם זאת למודעי שישנם עשרות רבות ויותר של ת"ח מובהקים ומרביצי תורה שכל כולם ותורתם יצירת ר' אשר ואינם נוטים ממנו ימין ושמאל ואטו כי רוכלא וכו'

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אוגוסט 04, 2016 8:43 pm

א)היכן למד הג"ר אשר שליט"א בבחרותו בישיבה גדולה לפני שהגיע למיר?
ב)האם היה לו קשר השפעתי תורני עם סבו הג"ר יצחק זצ"ל? האם יש קווי דמיון בין האישיות של הסבא והנכד?

חבר עיר

הודעהעל ידי חבר עיר » ה' אוגוסט 04, 2016 11:13 pm

פרנקל תאומים כתב:א)היכן למד הג"ר אשר שליט"א בבחרותו בישיבה גדולה לפני שהגיע למיר?

למד שנה וחצי בישיבת פוניבז' לאחר מכן הגיע ללמוד בישיבת מיר, אחרי שהתארס עם בתו של הגר"נ חזר לישיבת פוניבז' עד לחתונתו.

האיד

הודעהעל ידי האיד » ה' אוגוסט 04, 2016 11:36 pm

פעם שמעתי שחתנו הגדול חטף אותו לחתן בעוד בתו נערה צעירה יחסית.
האם זה נכון?

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ו' אוגוסט 05, 2016 12:47 am

חיים שמעון כתב:
אברהם כתב:צריך להזכיר גם שמלבד המוני 'מקשיבים', המשתתפים בשיעורים ומעריצים מרחוק וכו', ישנם גם תלמידי חכמים בודדים הנחשבים ל'תלמידים מובהקים' שלו, שבונים את שיעוריהם בדרכו ומזכירים את שמו בסילודין וכו'.

אין חלום בלא דברים בטלים
הראשון נכון משא"כ השני
אמנם זאת למודעי שישנם עשרות רבות ויותר של ת"ח מובהקים ומרביצי תורה שכל כולם ותורתם יצירת ר' אשר ואינם נוטים ממנו ימין ושמאל ואטו כי רוכלא וכו'

למה צריך כבודו לחלומותי, יפתח בעצמו ספרי 'בית האוצר' ויראה בעיניו ציטוטים רבים 'שמעתי מהגרא"א שליט"א' 'אבל הגרא"א אמר' וכו'. וכן בהקדמתו הוא מזכיר את "מו"ר הגאון רבי אשר אריאלי שליט"א יאריך ימים על ממלכתו וכו'".
רבי מיכאל שליט"א למד לאחר נישואיו בישיבת מיר בירושלים ושם למד מר' אשר.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' אוגוסט 05, 2016 8:24 am

הג"ר אשר שליט"א למד בת"ת זכרון מאיר בבני ברק, בצוותא חדא עם ידידו הג"ר חנוך קרלנשטיין זצ"ל, ויבלחט"א הג"ר דוד מילר שליט"א ועוד ת"ח חשובים. המשיך עמם לישיבת פוניבז' לצעירים, שם הוסיף לקח מפי רבותינו ראשי הישיבה ורמי"ה, שרובם 'קדושים אשר בארץ המה' זצ"ל.

משם עלה ללמוד בישיבת פוניבז', למד שם שנים מספר. באמצע תקופת לימודיו שם החליט אביו זצ"ל בעבורו כי מוטב שיעבור ללמוד בישיבת מיר אצל חותץנו לעתיד הג"ר נחום זצ"ל. הצעד הזה היה חריג ומוזר, שלא לומר 'מטורף'. להפסיד מלשמוע את שיעורי הג"ר שמואל רוזובסקי זצ"ל, להעקר בוסתן החמד עם האריות שבחבורה בשיא הפריחה. עד כדי כך הגיעו הדברים, שהגרמ"י ליפקוביץ זצ"ל ויבלחט"א הגרי"ג אידלשטיין שליט"א הגיעו לבית האב לנסות להניאו מכך, בטענה כי פשוט חבל, וזו 'התאבדות'... לא עזר מאומה, האב היה נחוש בדעתו כי לבנו טוב ללמוד את 'דרך האמת' אצל הגרנ"פ זצ"ל נגד כל הסובב, היה זה הליכה בדרך לא זריעה ממש, כי בקרב הבחורים במיר המצב לא היה מזהיר בלשון המעטה. הבן ציית לאביו ללא עוררין כאשר היה באמנה אתו. ההמשך ידוע. מפי השמועה למדנו כי נפש הגרנ"פ זצ"ל נקשרה בתלמידו מן הרגע הראשון באהבת נפש.

נוו"ב הרבנית שתחי', בת גדולים ואשה משכלת כ'חבר' בזכות עצמה, צעירה מר' אשר שליט"א בכשש שנים (!), לכך לבקשת הגרנ"פ המתין ר' אשר תקופת מה מלשמוע שידוכים..., ולבסוף באו בקשר השידוכים כאשר הרבנית היתה בגיל 18 בערך, תקופה ארוכה נקבעה בין האירוסין לחתונה, בה עבר ר' אשר שליט"א ללמוד בבני ברק. ר' אשר שליט"א נישא בשנת תשמ"א ולא זמן רב אח"כ כבר החל באמירת שיעורים כסדרן.

נקודה חשובה שעוד לא צוינה, היא ה'חיבור' העצום של ר' אשר שליט"א ללימוד המוסר, והדביקות שלו בגדולי המוסר, ועוד חזון למועד אי"ה.

====

ישנם ראשי ישיבות חשובים מאוד השומעים את שיעוריו בקלטות, וכבוד ד' הסתר דבר.

מחידו"ת התפרסמו במשורה במקומות בודדים, כמו בס' תהילה ליונה על מגילה, ספר שירת דבורה, ועוד מעט. תלמיד קרוב אליו שוקד מזה כמה שנים על כתיבת ה'חבורות' השבועיות במיר. הוא כותב בדקדוק עצום, כשבנוסף הג"ר אשר שליט"א מגיהו בהעברת קולמוס דווקנית, ומוסיף הערות בשולי הגליון. יצאו כבר מס' ספרים בכריכה רכה על כמה מסכתות, נפלאים ביותר. באופייניות, הופיעו רק עותקים בודדים, לר' אשר, לכותב, לנדיב העומד מאחורי כל המפעל ועוד עותק, משהו כזה.

יצויין, כי על אף שהכותב שליט"א הוא אברך מופלג הנמנה על תלמידיו ושומעי לקחו הקרובים קרוב לכ' שנה, ר' אשר שליט"א 'מתעקש' לא לדעת מי הכותב, שכן אם ידע (באופן מוצהר), הרי הגהותיו / ביקורתו יכוונו אישית אל הכותב, והרי יש בזה סרך פגיעה בזולת [שעוד עושה עבורו טובה גדולה], זה למעלה מיכולותיו של ר' אשר. וכך זה עובר 'תיווך' של אי מי הנוגעים בדבר, כסדר מדי שבוע.

====

בנוגע להגאון המובהק ר' מיכאל קופמן שליט"א, המשמש מני ר"ח אייר כר"מ בישיבת פוניבז'. הוא אכן תלמיד של ר' אשר שליט"א מתקופת בחרותו, כמה שנים רצופות. הוא למד במיר, לשם הגיע מ'בית מתתיהו' הרבה לפני נישואיו.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ו' אוגוסט 05, 2016 10:44 am

אני מכיר את הכותב טוב. אברך הגר סמוך לפ"ת בן הגרי"ח שליט"א. היה נחשב בזמנו כבחור "המתמיד של הישיבה". מגיע עד היום כל בוקר מא' מעירו לישיבה.
לפי הידוע לי ר' אשר יודע מיהו וסומך עליו..
נקודה נוספת : השדכן שלו היה הג' ר' שלמה ניימן שליט"א רבה של רמות. שאמר ששמע מר' נחום זצ"ל שגם בתקופה של לפני השואה הוא היה נחשב בה' הידיעה.

חבצלת

הודעהעל ידי חבצלת » ו' אוגוסט 05, 2016 10:57 am

לאחרונה ראיתי רשימות תלמידים כמדומני על סוגיית תקפו כהן.

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ו' אוגוסט 05, 2016 11:46 am

אגב 'תקפו כהן',

זכורני שאמר בתחילת סוגיית 'תקפו כהן', שצריך להשקיע בסוגיא זו כל כך, עד שבני הבית יידעו שעכשיו זהו זמן מיוחד - הבעל לומד 'תקפו כהן' בשבועות אלו...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' אוגוסט 05, 2016 2:06 pm

שיר ורננים כתב:אני מכיר את הכותב טוב. אברך הגר סמוך לפ"ת בן הגרי"ח שליט"א. היה נחשב בזמנו כבחור "המתמיד של הישיבה". מגיע עד היום כל בוקר מא' מעירו לישיבה.
נקודה נוספת : השדכן שלו היה הג' ר' שלמה ניימן שליט"א רבה של רמות. שאמר ששמע מר' נחום זצ"ל שגם בתקופה של לפני השואה הוא היה נחשב בה' הידיעה.

אני מכיר את הכותב מצוין, וזה לא מי שאתה סבור.
כמדומה לי ש'שדכן' כאן היינו ניהול השידוך גרידא, כי השידוך עצמו היה זמן רב לפני התהוותו ו'זיל קרי בי רב'.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ו' אוגוסט 05, 2016 2:42 pm

נוטר הכרמים כתב:
שיר ורננים כתב:אני מכיר את הכותב טוב. אברך הגר סמוך לפ"ת בן הגרי"ח שליט"א. היה נחשב בזמנו כבחור "המתמיד של הישיבה". מגיע עד היום כל בוקר מא' מעירו לישיבה.

אני מכיר את הכותב מצוין, וזה לא מי שאתה סבור.
כמדומה לי ש'שדכן' כאן היינו ניהול השידוך גרידא, כי השידוך עצמו היה זמן רב לפני התהוותו ו'זיל קרי בי רב'.

חזן היה ועדיין כותב, אך לא מחבורותיו הם אלו הנדפסים והמתפרסמים.

חיים שמעון

הודעהעל ידי חיים שמעון » ו' אוגוסט 05, 2016 5:18 pm

נהירנא.
שמעתי מהגאון רבי משה קרליבך ה' יחייהו וירפאהו.
הוא עזב את ישיבת מיר בתחילת זמן קיץ, ועבר ללמוד בישיבת בריסק.
בתחילת הזמן הגיע להפרד מראש הישיבה הגאון רבי נחום זצ"ל.
כאשר היה אצל ר' נחום ושוחח עמו, אמר לו ר' נחום, השאר קצת כאן פה עמוד עמדי,
כאשר בעוד זמן מה עתיד להגיע לכאן ידיד ותיק ר' יעקב אריאלי שמו. ועמו בנו המגיע ללמוד בישיבה.
שמו של הבן הולך לפניו כמופלג מאד.
כך אמר לו ר' נחום.
אחר זמן בערך חג השבועות נקלע הנ"ל שוב אצל ר' נחום.
אמר לו ר' נחום הזוכר אתה את הבחור אריאלי שהגיע בתחילת הזמן ?
דע לך הוא עוד יהיה חתן שלי !!!!
למודעי שר' אשר היה אז צעיר, מן הסתם פחות מעשרים, ואילו אשתו לעתיד לא הגיעה לגיל מצוות.
בינה זאת!!!
נערך לאחרונה על ידי חיים שמעון ב ה' ספטמבר 01, 2016 9:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יענק'ל

הודעהעל ידי יענק'ל » ו' אוגוסט 05, 2016 5:28 pm

מהכירות לא ישירה
כמדומני שלכתוב על רבינו אשר
ולא להתייחס לאמו הצדקנית, ולחלקה בהעמדת הבית הגדול הזה.
נמצא עיקר חסר מן הספר

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' אוגוסט 06, 2016 9:46 pm

כבר נרמז כאן על עוד נקודה מזהירה במהלך חייו: הסדר והדייקנות כמדומה שאין הדבר נובע מחמת 'ייקיות' ומשטר, אלא זה חלק בלתי נפרד מהסדר המופתי בו מתנהלים חייו, ולכן הכל ברגיעה ובישוב הדעת. לפי המקובל, הסדר והדייקנות היו נחלתו כבר בצעירותו, ובהקשר לכך ברצוני לספר אפיזודה נאה, המלמדת גם על העניות והדחקות שהיתה מנת חלק משפחתו באותם ימים, שמעתיה מידיד ששמע מאביו - ידיד נעוריו של ר' אשר, א' מבני הרב שלמה לורנץ ז"ל. יום אחד נעדר ר' אשר מן הלימודים ויהי לפלא. מפה לאוזן נמסר כי בירור העלה שלא היתה מחלה וכד', אלא פשוט מאוד המכנסיים היחידים אותם לבש נדרשו לתיקון דחוף, ולא היה שייך לבצע זאת מעבר לשעות הלימודים, אזי באותו הזמן ישב ר'אשר בביתו והגה בתורה לבוש בפיז'מה...

---

על אמו הצדקנית סבתי שתחי', אכן יש להאריך הרבה, ולא עת האסף.

הבינה והברכה

הודעהעל ידי הבינה והברכה » א' אוגוסט 07, 2016 2:52 pm

יענק'ל כתב:
צולניק כתב:שמעתי שבתחילת דרכו בהרבצת תורה בישיבת מיר לא השכילו בהנהלת הישיבה לצרפו רשמית לצוות הישיבה ולא שילמו לו משכורת, לאחר זמן כשהונחו לפתחו הצעות ממקומות אחרים החליטו בהנהלת הישיבה לצרפו לצוות כאחד מן המנין.
יש היודע בזה פרטים?

זה כמובן להד"ם ומי שמכיר יודע שא"צ אפילו להסביר
באופן כללי מיעטו מאד בישיבת מיר במשרות רשמיות
עם התרחבות הישיבה וחזונו הגדול של הגרנ"צ מונה הגר"א כמינוי רשמי

אתה לא צודק, זה היה והיה, אבל ביקשו שלא להאריך ע"כ...
אני למדתי אצל אחד מתלמידיו הראשונים - הדור הראשון של תלמידיו שהם כבר מגידי שיעור בעצמם, והוא סיפר לי הרבה מהחוויות שהיו אז, בעת התייסדות השיעור, מה כן, עם תלמידיו הראשונים הוא שמר ושומר עדיין קשר אישי [הוא בא לשמחותיהם וכו'] מה שלא שייך כיום כמובן.
מעניין הדבר שכמעט והוא לא הולך לדרוש דרשות במקומות אחרים, חוץ מכמה שיעורים לאחרונה שהוא מוסר בחוה"מ מידי שנה, אני מכיר אחד כזה בביהמ"ד חניכי הישיבות ברח' זכרון יעקב.
שמעתי פעם שהוא לא היה הולך לדרוש כלל עד שהגרח"ק שליט"א הורה לו לדרוש נגד פגעי הטכנולוגיה, עוד משהו שמע שמועה זו, ומקורה ?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' אוגוסט 07, 2016 2:57 pm

הבינה והברכה כתב:
יענק'ל כתב:
צולניק כתב:שמעתי שבתחילת דרכו בהרבצת תורה בישיבת מיר לא השכילו בהנהלת הישיבה לצרפו רשמית לצוות הישיבה ולא שילמו לו משכורת, לאחר זמן כשהונחו לפתחו הצעות ממקומות אחרים החליטו בהנהלת הישיבה לצרפו לצוות כאחד מן המנין.
יש היודע בזה פרטים?

כמובן שא"א לקבל לשה"ר כזה על מקום תורה כ"כ גדול על סמך תגובה אנונימית.

הבינה והברכה כתב:אני למדתי אצל אחד מתלמידיו הראשונים - הדור הראשון של תלמידיו שהם כבר מגידי שיעור בעצמם, והוא סיפר לי הרבה מהחוויות שהיו אז, בעת התייסדות השיעור, מה כן, עם תלמידיו הראשונים הוא שמר ושומר עדיין קשר אישי [הוא בא לשמחותיהם וכו'] מה שלא שייך כיום כמובן.
מעניין הדבר שכמעט והוא לא הולך לדרוש דרשות במקומות אחרים, חוץ מכמה שיעורים לאחרונה שהוא מוסר בחוה"מ מידי שנה, אני מכיר אחד כזה בביהמ"ד חניכי הישיבות ברח' זכרון יעקב.
שמעתי פעם שהוא לא היה הולך לדרוש כלל עד שהגרח"ק שליט"א הורה לו לדרוש נגד פגעי הטכנולוגיה, עוד משהו שמע שמועה זו, ומקורה ?

הוא מגיע לכל שמחה ושמחה של תלמידיו גם היום, אלא שזה מגובל על שעות מסוימות, ואולי זו אחד ממעלותיו שיודע לתת הרגשה טובה לתלמיד עד כדי כך שהוא מרגיש שזה קשר אישי ורק לשמחתו בלבד טרח להגיע.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוגוסט 07, 2016 7:51 pm

למיטב ידיעתי, 'הבינה והברכה' צודק בכמה דברים,

א] היחס בישיבת מיר, עליו לא ארחיב את הדיבור, אבל מעמד 'רשמי' והכרה מימסדית קיבל שיעורו של ר' אשר רק מאת רה"י הגרנ"צ זצוק"ל, דבר שבא לידי ביטוי גם בשיפור תנאי חדר השיעורים. בהמשך, השדרוג כלל את השיעורים בישיבה בברכפלד, [שם כמדומני שר' אשר תרם יותר לישיבה החדשה מאשר להיפך], ובהמשך הביהמ"ד המיוחד לשיעור של ר' אשר.

ב] אכן ר' אשר מאוד ממעט ללכת לשמחות, ובאופן כללי באמת קשור ומכיר יותר את תלמידיו משכבר הימים, היום כמעט לא נוצר קשר אישי.

אולם השיעורים בבין הזמנים לא קשורים כלל להגרח"ק שליט"א, אלא תחילת הכל בשיעור הקבוע בביה"כ 'צעירים' ברח' צאנז בבני ברק, פרי השתדלותו ועקשנותו של ר' צבי רוט, שטען באזניו כי זה 'כיבוד אם', זה יכבד את אמו שגרה בסמיכות מקום וכו', ומאז זה נהיה שיעור קבוע בבני ברק, כשבהמשך נוסף שיעור אחד בירושלים.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » א' אוגוסט 07, 2016 8:01 pm

היכן מתקיימים השיעורים בבין הזמנים ובאיזה שעה ?
שמעתי פעם שמדובר בקיצור השיעורים שניתנו במשך הזמן ,במה זה מתבטא ?בראשי פרקים ?בהסברה פחותה ?

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' אוגוסט 07, 2016 11:07 pm

עד כמה שידוע לי יש לר' אשר לפחות אח אחד שהוא גאון גדול, הלא הוא הגאון ר' שלמה שליט"א המו"ל של חידושי רבי עקיבא איגר "הכחול". לא סתם "מו"ל" זוהי עבודה אדירה ממש. כמו כן הוציא הנ"ל את שו"ת ר' עקיבא איגר קמא, במהדורה מושקעת מאוד. כמו כן חיבר ספרי נחל שלמה על הש"ס. מדובר בת"ח ממש לא רגיל. האם יש עוד אחים? במה זכו הוריהם לכאלו בנים?

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ב' אוגוסט 08, 2016 5:47 pm

הבינה והברכה כתב:
יענק'ל כתב:
יש היודע בזה פרטים?

אני למדתי אצל אחד מתלמידיו הראשונים - הדור הראשון של תלמידיו שהם כבר מגידי שיעור בעצמם, והוא סיפר לי הרבה מהחוויות שהיו אז, בעת התייסדות השיעור, מה כן, עם תלמידיו הראשונים הוא שמר ושומר עדיין קשר אישי [הוא בא לשמחותיהם וכו'] מה שלא שייך כיום כמובן.

מקורה בר"א שליט"א עצמו שאמר בפתח דבריו בביהמ"ד משכן שרגא רמות א' בימי ניסן לפני כ-5 שנים בערך שהוא בא בשליחות שר התורה שליט"א. אני נוכחתי ושמעתי בעצמי.
וגם זכיתי לשוחח עמו אישית על כך ברכבי עת זכיתי להיות מרכבה לשכינה. ולבקשתו שלא אטרח נומיתי לו שאני מחוייב הכרת טוב על שיחתו זו. ונענע לי בראשו

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ב' אוגוסט 08, 2016 5:47 pm

הבינה והברכה כתב:
יענק'ל כתב:
יש היודע בזה פרטים?

מקורה בר"א שליט"א עצמו שאמר בפתח דבריו בביהמ"ד משכן שרגא רמות א' בימי ניסן לפני כ-5 שנים בערך שהוא בא בשליחות שר התורה שליט"א. אני נוכחתי ושמעתי בעצמי.
וגם זכיתי לשוחח עמו אישית על כך ברכבי עת זכיתי להיות מרכבה לשכינה. ולבקשתו שלא אטרח נומיתי לו שאני מחוייב הכרת טוב על שיחתו זו. ונענע לי בראשו

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' אוגוסט 08, 2016 6:03 pm

שיר ורננים כתב:מקורה בר"א שליט"א עצמו שאמר בפתח דבריו בביהמ"ד משכן שרגא רמות א' בימי ניסן לפני כ-5 שנים בערך שהוא בא בשליחות שר התורה שליט"א. אני נוכחתי ושמעתי בעצמי.

ואמר בזה"ל "ולכן מכאן ואילך הותרה הרצועה ואלך אי"ה למסור שיעורים בצעירים?"
או שדיבר על השיחה הספיציפית ההיא שנאמרה בשליחות וכו', כמופיע בתמליל השיחה שהעליתי כאן למעלה.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ב' אוגוסט 08, 2016 7:26 pm

בקיץ תש"ס, הלכתי להציץ בשיעורו - למדו שם קידושין - הוא אמר את השיעור בלי חליפה.

לשנה האחרת, בקיץ תשס"א, הלכתי לשיעורו - למדו שם פסחים - הוא ישב בשיעורו עטוי חליפה (קצרה).

לפשר השינוי נם לי מאן דהו, שהוא נובע מקידום במעמדו מטעם מטעם הנהלת הישיבה שהגיע רק אז עקב מקומו הצדדי בענף המשפחתי, חתן של חתן של חתן של הגרא"י פינקל.

שהסיבה לגדלותו מכח שמירת עיניים בצעירותו, מובא בספריו של רש"ד פרידמן (בעל 'שדה צופים) בכ"מ. שהקצבה שהיה מקבל בבחרותו מהישיבה לא היה משתמש בה לקניית ספרים אלא לנסיעה במוניות מפני שמירת עיניים. כמו"כ בספר 'שנות חיים' תולדות הגר"ח ברים זצ"ל מסופר שאמר עליו (לא מצויין שמו, אבל ברור שהכוונה עליו) בגלל טהרתו ולפי ההגדרה שם "שלא הלך מעולם ברח' יפו".

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' אוגוסט 08, 2016 7:32 pm

שיבר כתב:שהסיבה לגדלותו מכח שמירת עיניים בצעירותו, מובא בספריו של רש"ד פרידמן (בעל 'שדה צופים) בכ"מ. שהקצבה שהיה מקבל בבחרותו מהישיבה לא היה משתמש בה לקניית ספרים אלא לנסיעה במוניות מפני שמירת עיניים. כמו"כ בספר 'שנות חיים' תולדות הגר"ח ברים זצ"ל מסופר שאמר עליו (לא מצויין שמו, אבל ברור שהכוונה עליו) בגלל טהרתו ולפי ההגדרה שם "שלא הלך מעולם ברח' יפו".

מופיע שם שזו הפרשנות שלו?

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ב' אוגוסט 08, 2016 9:26 pm

א. שלא הלך ברח' יפו זכור לי במעומעם משהו שדיברו פעם מזה.
ב. ככלל בתחילה היה מוסר שיעור בחדר רגיל בפנימייה בקומה האחרונה. תקופה מאוחרת יותר . ירד למקלט הישיבה(המקלט המיתולוגי עם העגונה ממלחמת ששת הימים...)שם בבוקר מסר שיעור מו"ר המובהק הגרא"ב זצוק"ל. וב6.00 אחה"צ יבלח"ט ר' אשר שליט"א אכן באותן שנים במקלט היה מוסר ללא חליפה וגם היה מסתובב בביהמ"ד כא' האברכים ללא חליפה. להבל"ח גם מו"ר הגרא"ב זצ"ל היה יושב סדר א' בביהמ"ד ללא מלבוש עליון עד מס' שנים לפני פטירתו. זה מאפיין מאד קלאסי במיר .
כמו כן שיעורו של ר' אשר היה משודר מהמקלט לחדר הפנימייה שבו החל את מסירת שיעוריו דרך גלי רדיו או משהו בסגנון . והיו יושבים שם על המיטות ומאזינים. וגם עומדים בפרוזדור.
נקודה נוספת חלק בלתי מבוטל ממאזיניו לשיעור היומי הינם חסידישע בחורים שורשיים בהם אייניקלעך וחלק בלתי מבוטל של סאטמערע חסידים. (אפשר שהחסידים הם קרוב לחצי .

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' אוגוסט 08, 2016 10:48 pm

שיבר כתב:שהסיבה לגדלותו מכח שמירת עיניים בצעירותו, מובא בספריו של רש"ד פרידמן (בעל 'שדה צופים) בכ"מ. שהקצבה שהיה מקבל בבחרותו מהישיבה לא היה משתמש בה לקניית ספרים אלא לנסיעה במוניות מפני שמירת עיניים. כמו"כ בספר 'שנות חיים' תולדות הגר"ח ברים זצ"ל מסופר שאמר עליו (לא מצויין שמו, אבל ברור שהכוונה עליו) בגלל טהרתו ולפי ההגדרה שם "שלא הלך מעולם ברח' יפו".

מסופר גם שבתקופה שבין האירוסין לחתונה עזב את ישיבת מיר וחזר ללמוד בפונוביז', עקב זה שכלתו הסתובבה בבניין הישיבה.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ג' אוגוסט 09, 2016 12:47 am

גימפעל כתב:

מסופר גם שבתקופה שבין האירוסין לחתונה עזב את ישיבת מיר וחזר ללמוד בפונוביז', עקב זה שכלתו הסתובבה בבניין הישיבה.

על כגון דא המליץר' דב יפה שליט"א בסיטואציה דומה בכפ"ח: שלא תהא קלה(כלה)בעיניו...

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' אוגוסט 10, 2016 6:05 pm

שיבר כתב:לפשר השינוי נם לי מאן דהו, שהוא נובע מקידום במעמדו מטעם מטעם הנהלת הישיבה שהגיע רק אז עקב מקומו הצדדי בענף המשפחתי, חתן של חתן של חתן של הגרא"י פינקל.

שמעתי הסבר הרבה יותר ענייני, (ואולי גם יותר אמיתי), שהדבר נובע משיטת הלימוד של הג"ר אשר שליט"א השונה באופן מהותי משיטת הלימוד של הג"ר בייניש פינקל זצ"ל, (שהיה חתנו של הג"ר שמואל גריינימן, ומקורב, גם בלימוד, לדודו מרן החזון איש), וכנראה בימים ההם כשהישיבה היתה יחסית קטנה ומצומצמת, לא רצה ר' בייניש שיהיה הכרה "רשמית" כאילו שזה "הדרך" הלימוד של הישיבה.
ואח"כ כשהישיבה גדלה לממדים עצומים, והכילה ציבור מגוון מאוד, עם תוכניות לימוד שונות לכל קבוצה, הסיבה נעלמה.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' אוגוסט 10, 2016 6:27 pm

וונדרבר כתב:
שיבר כתב:לפשר השינוי נם לי מאן דהו, שהוא נובע מקידום במעמדו מטעם מטעם הנהלת הישיבה שהגיע רק אז עקב מקומו הצדדי בענף המשפחתי, חתן של חתן של חתן של הגרא"י פינקל.

שמעתי הסבר הרבה יותר ענייני, (ואולי גם יותר אמיתי), שהדבר נובע משיטת הלימוד של הג"ר אשר שליט"א השונה באופן מהותי משיטת הלימוד של הג"ר בייניש פינקל זצ"ל, (שהיה חתנו של הג"ר שמואל גריינימן, ומקורב, גם בלימוד, לדודו מרן החזון איש), וכנראה בימים ההם כשהישיבה היתה יחסית קטנה ומצומצמת, לא רצה ר' בייניש שיהיה הכרה "רשמית" כאילו שזה "הדרך" הלימוד של הישיבה.
ואח"כ כשהישיבה גדלה לממדים עצומים, והכילה ציבור מגוון מאוד, עם תוכניות לימוד שונות לכל קבוצה, הסיבה נעלמה.

זה לא יכול להיות פרשנות על החליפה שהלביש בין תש"ס לתשס"א, מכיון שר' בייניש נפטר כעשור לפני כן.

יענק'ל

הודעהעל ידי יענק'ל » ד' אוגוסט 10, 2016 6:55 pm

גימפעל כתב:
וונדרבר כתב:

זה לא יכול להיות פרשנות על החליפה שהלביש בין תש"ס לתשס"א, מכיון שר' בייניש נפטר כעשור לפני כן.

מחילה, אבל אין המסך יכול לסבול כאלו שטויות
כל הגישה אינה מציאותית ולקוחה ממחוזות אחרים
לגופו של ענין הגישה הלימודית בישיבה משך כל השנים היתה על פי ר' נחום ומי לנו מייצג את ר' נחום יותר מר' אשר
כאמור בלא"ה זה מיותר
אבל אפילו המציאות אינה נכונה

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ד' אוגוסט 10, 2016 8:52 pm

אברהם כתב:אגב 'תקפו כהן',

זכורני שאמר בתחילת סוגיית 'תקפו כהן', שצריך להשקיע בסוגיא זו כל כך, עד שבני הבית יידעו שעכשיו זהו זמן מיוחד - הבעל לומד 'תקפו כהן' בשבועות אלו...

ועל דרך דמתאמרא משמיה דחמותו אודות לימוד מסכתא דחמותו ואם חמותו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 175 אורחים