מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ישיבת שער השמים - תולדותיה ומטרתה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
לעומקו של דבר

Re: ישיבת שער השמים - תולדותיה ומטרתה

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' אוגוסט 28, 2016 4:44 pm

השילוב שמפיץ את ריח הניחוח המופלא הוא גם הצקות ילדותיות בכל מקום בלי כל קשר לעניין, ביחד עם היתממות וצדקנות של אוי אל תכתבו על זה ואני הרי לא כתבתי כלום רק רמזתי... ומזה יצא הניחוח המופלא של הכותב ההוא.

חלמישצור לא כתב שערבים דבריך, הוא כתב שלא צריך לכתוב לגופו של כותב. אם אתה חושב שכולם משתמשים בהיתממות שלך (כלומר חלמישצור לא באמת חשב שצריך לכתוב בצורה מכובדת אלא שהוא רוצה להמשיך לקרוא את דבריך הנפלאים והמחוכמים ורק נהג בהיתממות כאילו מה שמפריע לו זה הכתיבה האישית בכדי שלא יצביעו על הנבזות שבכתיבתך), שיערב לך.

בכל אופן, הסגנון החדש מרענן, כעת כבר אין כאן צדקנות ולא היתממות, אלא אכלתי ואוכל עוד. כל כתיבתי כאן היא בכדי לבחוש אגב אורחא עם או בלי קשר באותו הזבל. סליחה, 'לסגור חשבון עם האמת'.
ומכאן ואילך כבר אין טעם לכתוב יותר.
וישפטו הכותבים כאן את אלו המתייחסים בזלזול ולדעתי בשפלות לתחינותיו של בעל הבית, הרב אוצ"ח
על מה שנכתב עלי אין מכבודי להגיב לרמה הזו ולפי המבייש. והודעותי ישפטוני.
אלא שבכ"א הייתי מצפה ממך קצת יותר, אחרי שאתה ראיתי כמה התחננתי אליך באישי לא לכתוב את... מה שלא מסתדר עם המפה הדמיונית ועם שום הנחה כוזבת. אבל כנראה אין מה לצפות.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' אוגוסט 28, 2016 4:48 pm

לעניין הערצה, אין חילוק בין 'הערצה' ל'חסידות' ל'הערכה' או 'קירבה יתירה'.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 28, 2016 5:39 pm

לייטנר כתב:על כן כבר נאמר ולמוכיח בשער יקושון...

הביטוי 'מעריצי ביחס לראי"ה נאמר כבר בחייו של הראי"ה בחתימת מכתב אליו. אגב, הראי"ה לא היה היחיד שהשתמשו כלפיו בביטוי זה.
אני מניח שהשימוש במילה זו הוא המרה של המילה המתבקשת 'חסידי', אך בגלל המטען הרב שהיא נושאת עמה, המירוה.

ר' לייטנר,
א)מהיכן הפס' הזה? ומה פי' המילה 'יקושון'?

ב)וכי באופן שיטתי כתבו כך אליו? וכי כל אלה שכותבים עליהם שהיו "ממעריציו"(למשל: הגרא"ז מלצר) של הגראי"ק, היו חותמים מכתביהם אליו בלשון זו? כמובן שלא.
אומנם ישנו סגנון מכתבים של תלמידים או חסידים החותמים מעין זאת באגרותיהם לרבותיהם ("והנני תלמידו מעריצו המשתחווה אפיים ארצה אל מול הדר"ג" וכדו'), אבל מה שאני כיוונתי הוא לכותבי קורותיו או שבחו של הגראי"ק, שיש מהם המשתמשים באופן שיטתי בביטוי זה כדי לתאר את הכרתם של גדולים אחרים בגדלותו של הגראי"ק, וזו באמת תופעה בלתי מקובלת אצל הכותבים בשבחם של גדולים אחרים. ובאמת גם הנוסח 'חסידי' אינו במקום, גם בלי קשר לקונוטציה שלו.
ושוב לשם ההמחשה: לכתוב למשל על הגראז"מ שהוא היה 'מחסידי' או 'ממעריצי' הגראי"ק, לענ"ד זהו תיאור החוטא לאמת, אע"פ שבלי ספק הוא העריצו(במובנה המילונאי של המילה), כשם שגם הגראי"ק העריץ את הגראז"מ באותה מידה, ולעיל ביארתי כל זאת באר היטב, עיי"ש. ובשעתו גם אתה כתבת לי על הסכמתך לדבריי.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוגוסט 28, 2016 5:43 pm

פרנקל תאומים כתב:
לייטנר כתב:על כן כבר נאמר ולמוכיח בשער יקושון...

הביטוי 'מעריצי ביחס לראי"ה נאמר כבר בחייו של הראי"ה בחתימת מכתב אליו. אגב, הראי"ה לא היה היחיד שהשתמשו כלפיו בביטוי זה.
אני מניח שהשימוש במילה זו הוא המרה של המילה המתבקשת 'חסידי', אך בגלל המטען הרב שהיא נושאת עמה, המירוה.

ר' לייטנר,
א)מהיכן הפס' הזה? ומה פי' המילה 'יקושון'?

ב)וכי באופן שיטתי כתבו כך אליו? וכי כל אלה שכותבים עליהם שהיו "ממעריציו"(למשל: הגרא"ז מלצר) של הגראי"ק, היו חותמים מכתביהם אליו בלשון זו? כמובן שלא.
אומנם ישנו סגנון מכתבים של תלמידים או חסידים החותמים מעין זאת באגרותיהם לרבותיהם ("והנני תלמידו מעריצו המשתחווה אפיים ארצה אל מול הדר"ג" וכדו'), אבל מה שאני כיוונתי הוא לכותבי קורותיו או שבחו של הגראי"ק, שיש מהם המשתמשים באופן שיטתי בביטוי זה כדי לתאר את הכרתם של גדולים אחרים בגדלותו של הגראי"ק, וזו באמת תופעה בלתי מקובלת אצל הכותבים בשבחם של גדולים אחרים. ובאמת גם הנוסח 'חסידי' אינו במקום, גם בלי קשר לקונוטציה שלו.
ושוב לשם ההמחשה: לכתוב למשל על הגראז"מ שהוא היה 'מחסידי' או 'ממעריצי' הגראי"ק, לענ"ד זהו תיאור החוטא לאמת, אע"פ שבלי ספק הוא העריצו(במובנה המילונאי של המילה), כשם שגם הגראי"ק העריץ את הגראז"מ באותה מידה, ולעיל ביארתי כל זאת באר היטב, עיי"ש. ובשעתו גם אתה כתבת לי על הסכמתך לדבריי.

א) ישעיהו כט כא.
ב)הסכמתי עמך, ועדיין אני חושב שלא כל אחד שהעריך את הראי"ה צריך להיחשב כמעריצו. זאת ללא כל קשר לכך שרבים שנחשבו 'גדול דור', אך רק בודדים נחשבים 'גדולי דורות' ולדעתי הראי"ה נמנה על אותם יחידים.
ג) גם הנוסח 'חסידי הראי"ה' נכון ביחס לחסידות הראי"ה שהוקמה בחייו. מאמר נרחב על כך הובא בראש הספר 'מכותבי הראי"ה' של הרב גוטל.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב א' אוגוסט 28, 2016 5:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » א' אוגוסט 28, 2016 5:54 pm

אין אני בביתי
אבל זכור לי ממסמכים שיש תחת ידי שהיה רב חיים צבי ברודא שחתום כמנהל המוסד
כשאחזור לקראת שבת בל״נ אעלה צילום

מנדעל

הודעהעל ידי מנדעל » א' אוגוסט 28, 2016 6:12 pm

גימפעל כתב:
בברכה המשולשת כתב:למיטב זכרוני הגרחיל"א היה בן אחר בן לתולדות יעקב יוסף

לתולדות יעקב יוסף לא היו בנים, רק בנות.

רש"ז היה בא"ב של חתן ה'תולדות'.
בעלון פניני תורה וחסידות של רא"ד פרידמן מבעלזא-לונדון מביא שם שהטשעבינער רב היה תמיד עוקץ את רש"ז שהוא נכד ה'תולדות' מהזמן שהיה מתנגד לפני שהתקרב לבעש"ט.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' אוגוסט 28, 2016 6:56 pm

מנדעל כתב:
גימפעל כתב:
בברכה המשולשת כתב:למיטב זכרוני הגרחיל"א היה בן אחר בן לתולדות יעקב יוסף

לתולדות יעקב יוסף לא היו בנים, רק בנות.

בעלון פניני תורה וחסידות של רא"ד פרידמן מבעלזא-לונדון מביא שם שהטשעבינער רב היה תמיד עוקץ את רש"ז שהוא נכד ה'תולדות' מהזמן שהיה מתנגד לפני שהתקרב לבעש"ט.

העקיצה לא תשנה את ההיסטוריה, ל'תולדות' היו רק בנות ולא בנים, אך אם היית מתאמץ להמשיך לקרוא את כל ההודעות מתחילת האשכול היית גם מגיע למסקנא שהוא בן אחר בן עד לחתנו של ה'תולדות'.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 28, 2016 6:58 pm

לעומקו של דבר כתב:השילוב שמפיץ את ריח הניחוח המופלא הוא גם הצקות ילדותיות בכל מקום בלי כל קשר לעניין, ביחד עם היתממות וצדקנות של אוי אל תכתבו על זה ואני הרי לא כתבתי כלום רק רמזתי... ומזה יצא הניחוח המופלא של הכותב ההוא.

חלמישצור לא כתב שערבים דבריך, הוא כתב שלא צריך לכתוב לגופו של כותב. אם אתה חושב שכולם משתמשים בהיתממות שלך (כלומר חלמישצור לא באמת חשב שצריך לכתוב בצורה מכובדת אלא שהוא רוצה להמשיך לקרוא את דבריך הנפלאים והמחוכמים ורק נהג בהיתממות כאילו מה שמפריע לו זה הכתיבה האישית בכדי שלא יצביעו על הנבזות שבכתיבתך), שיערב לך.

בכל אופן, הסגנון החדש מרענן, כעת כבר אין כאן צדקנות ולא היתממות, אלא אכלתי ואוכל עוד. כל כתיבתי כאן היא בכדי לבחוש אגב אורחא עם או בלי קשר באותו הזבל. סליחה, 'לסגור חשבון עם האמת'.
ומכאן ואילך כבר אין טעם לכתוב יותר.
וישפטו הכותבים כאן את אלו המתייחסים בזלזול ולדעתי בשפלות לתחינותיו של בעל הבית, הרב אוצ"ח
על מה שנכתב עלי אין מכבודי להגיב לרמה הזו ולפי המבייש. והודעותי ישפטוני.
אלא שבכ"א הייתי מצפה ממך קצת יותר, אחרי שאתה ראיתי כמה התחננתי אליך באישי לא לכתוב את... מה שלא מסתדר עם המפה הדמיונית ועם שום הנחה כוזבת. אבל כנראה אין מה לצפות.

ידידי,
אין לי מושג מה הביא אותך לפרובוקציה הנוכחית(הלכת לישון בצהריים וקמת על צד שמאל? ).
קריאה רציפה של אשכולות+הבנת הנקרא עשויה להביא לך תועלת מרובה, ותמנע ממך ומכולנו התפרצויות לא ענייניות מעין זו שהסתערת איתה היום.
הרב חלמישצור אליו הפניתי לעיל את טענתי, כתב באשכול זה עליה:"מקבל את טענתך הנכונה". האשכול לא ארוך, מומלץ לעיין בו לפני שמגדפים.
הרב לא ידען(המכונה אצלך חלמישצור)בחיי חיותו עימנו לאוי"ט, אין מן הראוי לתת פרשנויות לדבריו מבלי לקבל ממנו אישור.
הודעותיך אכן שופטות אותך, ו'ההתחננויות' באישי שאתה מזכיר, מוכיחות כנ"ל כיהודא ועוד לקרא.(צר לי, לא נולדתי אתמול).

"הצקות ילדותיות","נבזות", "שפלות" "לפי המבייש". תודה על המחמאות. אם שכחת משהו, כשתיזכר תמהר להוסיף.

ושוב, אתה רוצה להסביר לנו על מה ולמה התנפלת בשצף קצף?(הסתכלתי שוב בקטע שציטטת ממני, כדי לנסות להבין מה למען ה' אתה רוצה מחיי, ולפתע ניצנצה בי ההבנה שכנראה חשבת שבמילים "קבוצה נוספת" התכוונתי למפלגתך. ולא היא. יעיד עליי יודע כל תעלומות, שהתכוונתי בזאת לקבוצה אחרת לגמרי,ולא ראיתי טעם להזכירה בשמה[אם תרצה אכתוב לך באישי].
ואם אכן זה מה שהקפיץ אותך, אשמח לקבל התנצלות[וגם לא אכפת לי למחוק את המשפט הזה, אם תבקשני] ).

נ"ב: בענין ההיתממויות, יואיל לקרוא שוב באשכול "על יחסם של רבנים אגודאיסטים לרבני המזרחי", את הדו"ד שם עם הרב אי"ס ודעימיה, עד תומו. חבל שאתה דוחף אותנו שוב לקלחת הזו, שלכאו' נסגרה שם בכי טוב(כך קיוויתי).

הרב לייטנר,
א) תודה על הכתובת.[אני מבין שאצטרך לעיין במפרשים שם בעצמי... :)].
ב) מכבד את דעתך. קבלת רבותיי כמובן אחרת, והיא שהגרא"י קוק היה גדול מאד, אך בשם אופן לא 'גדול הדור', בוודאי לא במובן של קברניט הדור, וגם לא במובן התורני- היות שלא היה מהגדולים הבולטים בהלכה(כמו החפץ חיים,ר' חיים עוזר,החזו"א או הגר"ח מבריסק במובן המחקרי של ההלכה, וגם לא מראשי הישיבות הגדולים בני דורו שפילסו דרך ב'הבנה'. יחודו התורני היה ההיקף). את מרנא החזו"א אנו רואים כ'גדול דורות'. וצדיק באמונתו יחיה.
ג) "חסידות הראי"ה"? אתה יכול להוריד את המאמר הזה? (בכל אופן, מן הסתם מדובר בתלמידים ומקורבים של ממש כהגרי"מ חרל"פ והגר"י אריאלי ועוד, בוודאי לא החפ"ח או רא"ז...).

הרב מענדל,
לעיל פירטתי את יחוסו של מרן הגרשז"א לבעל ה'תולדות', עד כמה שידי מגעת, יעו"ש.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב א' אוגוסט 28, 2016 7:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » א' אוגוסט 28, 2016 7:13 pm

פרנקל תאומים כתב:ב) מכבד את דעתך. קבלת רבותיי כמובן אחרת, והיא שהגרא"י קוק היה גדול מאד, אך בשם אופן לא 'גדול הדור', בוודאי לא במובן של קברניט הדור, וגם לא במובן התורני- היות שלא היה מהגדולים הבולטים בהלכה(כמו החפץ חיים,ר' חיים עוזר,החזו"א או הגר"ח מבריסק במובן המחקרי של ההלכה, וגם לא מראשי הישיבות הגדולים בני דורו שפילסו דרך ב'הבנה'. יחודו התורני היה ההיקף). את מרנא החזו"א אנו רואים כ'גדול דורות'. וצדיק באמונתו יחיה.

קבלת רבותיך/רבותינו אינה עניין לכאן שהרי רבותינו ראו פסול בדרכו ומשכך לא שייך לדונו לא כ'גדול דור' ובודאי לא כ'גדול הדורות' [עד"מ, הרמ"מ מלובביץ' בודאי נחשב למנהיג בעל שיעור קומה שלא נראה כמותו, ורק משום שמעשיו פסולים אצלנו איננו 'נספר' בשיעור מנהיגותו].
פשיטא שהראי"ה היה מנהיג בעל שיעור קומה שליקט סביבו רבים מציבור שומרי התורה ואף חידש דרכים והשקפות בעבודת ה', עד איזה שיעור קומה מדובר אינני יודע.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 28, 2016 7:17 pm

הרב צולניק,
אם היו רואים אותו כגדול הדור, בוודאי במובן של 'קברניט', היה עליהם להישמע לו וללכת בדרכו.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » א' אוגוסט 28, 2016 7:27 pm

פרנקל תאומים כתב:הרב צולניק,
אם היו רואים אותו כגדול הדור, בוודאי במובן של 'קברניט', היה עליהם להישמע לו וללכת בדרכו.

כנראה שזה לא תמיד כך [מזכיר לך משהו :)]

השמות שהזכרת לעיל [הח"ח והגרח"ע] לא חלקו בפירוש על הראי"ה, היחיד שנחלק עליו [במידת מה] בחיי חיותו היא הגרי"ח זוננפלד, הסיבה שכיום אנו יותר תלמידי הגריח"ז מתלמידי הראי"ה לא מגיעה מהכרה במעלת הגריח"ז על פני הראי"ה עד כדי ביטול דעת הראי"ה, אלא מהנסיבות ההיסטוריות וכפי שנטחן הדק היטב בפורומינו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 28, 2016 7:55 pm

צולניק כתב:
פרנקל תאומים כתב:הרב צולניק,

כנראה שזה לא תמיד כך [מזכיר לך משהו :)]

השמות שהזכרת לעיל [הח"ח והגרח"ע] לא חלקו בפירוש על הראי"ה, היחיד שנחלק עליו [במידת מה] בחיי חיותו היא הגרי"ח זוננפלד, הסיבה שכיום אנו יותר תלמידי הגריח"ז מתלמידי הראי"ה לא מגיעה מהכרה במעלת הגריח"ז על פני הראי"ה עד כדי ביטול דעת הראי"ה, אלא מהנסיבות ההיסטוריות וכפי שנטחן הדק היטב בפורומינו.

א) צריך להיות כך.
ב) בוודאי שדרכם בענין היחס הנכון למרשיעי ברית ושיתוף הפעולה עימם ועוד, היתה נפרדת מדרכו. ולאורם אנו הולכים, היות שלדעתנו ולקבלתינו הם היו גדולי הדור. ובוודאי נסחפת לגמרי בכותבך שהיחיד שנחלק עליו היה הגריח"ז, על מכתבו המפורסם של ה'אמרי אמת' מגור, לא שמעת?
אומנם חלילה לי הק' מלהשתמש במטבע לשון כמו "ביטול דעת הראי"ה". אני אומר פשוט: אנו הולכים אחרי רוב מנין ובנין גדולי וקברניטי דורו, שהנהיגו אחרת ממנו.
הסיפור בירושלים מורכב יותר, וקשור במידה לא מבוטלת למחלוקות שהיו בה בין החרדים, עוד טרם בואו של הגראי"ק לירושלים (ולאר"י בכלל), ואדרבה, רבים מהתומכים ברבנותו בוודאי לא הזדהו עם גישתו לתנועה הציונית ועוד, כפי שאכן כבר התבאר בפורום הדק היטב.

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » א' אוגוסט 28, 2016 8:10 pm

מילה בסלע כתב:ציטוטיו של "אספקלריא" סותרים את עצמם, שכן הגר"ש הורביץ כותב שהוא יסד את ישיבת שער השמים ולא הזכיר שיסד בשותפות עם הגחי"ל כפי שמספרים צאצאיו של הגחי"ל ומנהלי שער השמים כיום.

אין כאן סתירה. הרב המקובל הגר"ש הורביץ (לידר) היה המייסד העיקרי, והשותף שלו היה הגרחי"ל אויערבאך. כמו שכתב לעיל פרנקל תאומים:
פרנקל תאומים כתב:הרושם שלי הוא שמתווה דרכה הקבלית של הישיבה היה בעיקר הג"ר שמעון, ואילו הגרחי"ל אע"פ שמסר שעורים בישיבה, הוא במידה רבה היה זה שהתמסר לביסוסה הכלכלי. הדיוק מדברי הגרא"י קוק מסתבר כנכון, הגרחי"ל היה גדול בנגלה, הו"ל ספרו 'חכם לב' על שו"ע אה"ע, והותיר אחריו עוד כתבים רבים, חידושים, ושו"ת בענייני גיטין ועגונות. אומנם אין ספק שהיה גדול גם בנסתר. אבל הג"ר שמעון לידער נודע בעיקר כמקובל גדול וכצדיק ופרוש.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' אוגוסט 28, 2016 10:21 pm

הנואם הוא הגרחי"ל זצ"ל

hev 095.jpg
hev 095.jpg (75.52 KiB) נצפה 13324 פעמים

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' אוגוסט 28, 2016 10:27 pm

כמדומני באסיפה הידועה נגד גיוס בנות בהשתתפות כל הבתי דינים.
מימין לשמאל: הגר"פ עפשטיין, הרב מטשעבין, הגר"מ קרליץ?, הגרצ"פ פרנק, הגרח"ל, הגרי"ז מינצברג, הרב רוזנטל?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' אוגוסט 28, 2016 10:33 pm

אלו ששמת בסימן שאלה,
טעית
הראשון זהו הגאון רבי דוד שפרבר זצ"ל והאחרון נראה לי הגרי"מ טיקוטשניסקי זצ"ל.

ומי הבחור הגבוה העומד?

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » א' אוגוסט 28, 2016 11:19 pm

גימפעל כתב:לתולדות יעקב יוסף לא היו בנים, רק בנות.

העקיצה לא תשנה את ההיסטוריה, ל'תולדות' היו רק בנות ולא בנים, אך אם היית מתאמץ להמשיך לקרוא את כל ההודעות מתחילת האשכול היית גם מגיע למסקנא שהוא בן אחר בן עד לחתנו של ה'תולדות'.

לא נכון.
להתולדות היה בן בשם ר' אברהם שמשון מראשקוב זי"ע
בשנים האחרונות נדפס צילום מסידור האריז"ל בכתי"ק שעליו (בין היותר) יסד ר' שבתי מראשקוב את סידורו.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' אוגוסט 28, 2016 11:28 pm

שבטיישראל כתב:
גימפעל כתב:לתולדות יעקב יוסף לא היו בנים, רק בנות.

לא נכון.
להתולדות היה בן בשם ר' אברהם שמשון מראשקוב זי"ע
בשנים האחרונות נדפס צילום מסידור האריז"ל בכתי"ק שעליו (בין היותר) יסד ר' שבתי מראשקוב את סידורו.

צודק, אך הם נכדי החתן ולא הבן.

מילה בסלע

הודעהעל ידי מילה בסלע » ב' אוגוסט 29, 2016 9:46 am

בדברי "בעומקו של דבר" יש עירוב פרשיות.
א. הפס"ד של הבד"צ בתרפ"ג מתייחס לתביעת התלמידים כנגד המנהלים בפועל, הגר"ש והגרחי"ל. בעוד שהגר"צ לא ניהל בפועל ולא היה בעל דין. יתכן שלכל הדעות, הגר"ש והגרחי"ל יכולים להיקרא מייסדים גם אם הם הצטרפו בתקופת ההקמה, שבודאי לא היתה ביום אחד, כך הם ראו את עצמם וכך כנראה הכיר אותם הציבור.
ב. הפס"ד של הגרצ"פ פרנק ובית דינו והרבנים הראשיים, - שמופיע בלינק שברשימתי הקודמת - שניתן לאחר כחצי שנה מפס"ד הבד"צ, מתייחס לקביעת מעמדו של הגר"צ כמייסד וכו' בודאי עפ"י הוכחות שהובאו לפניהם ולא נידונו כלל קודם בבי"ד אחר.
ג. בהנהלת שער השמים נאמרה ביקורת לפני הרב ש. רוזנטל, ההיסטוריון של הגרצ"פ פרנק, שהגרצ"פ פרנק דן שלא כהלכה. על כך ניתן להזכיר את דבריו של הגרצ"פ: "כשאני מחייב מישהו בדין, הוא אומר לי שיש לי נגיעות. לו אין נגיעות ודוקא לי יש".
ד. בכל אופן למעשה מי שניהל את שער השמים הצליח בדרך כלל לעקוף את משמעות פסה"ד. גם על כך יש חומר בארכיונים, אבל עדיף לא לעורר דובים מרבצם. והמבין יבין.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' אוגוסט 31, 2016 2:33 pm

מילה בסלע כתב:בדברי "בעומקו של דבר" יש עירוב פרשיות.
א. הפס"ד של הבד"צ בתרפ"ג מתייחס לתביעת התלמידים כנגד המנהלים בפועל, הגר"ש והגרחי"ל. בעוד שהגר"צ לא ניהל בפועל ולא היה בעל דין. יתכן שלכל הדעות, הגר"ש והגרחי"ל יכולים להיקרא מייסדים גם אם הם הצטרפו בתקופת ההקמה, שבודאי לא היתה ביום אחד, כך הם ראו את עצמם וכך כנראה הכיר אותם הציבור.
ב. הפס"ד של הגרצ"פ פרנק ובית דינו והרבנים הראשיים, - שמופיע בלינק שברשימתי הקודמת - שניתן לאחר כחצי שנה מפס"ד הבד"צ, מתייחס לקביעת מעמדו של הגר"צ כמייסד וכו' בודאי עפ"י הוכחות שהובאו לפניהם ולא נידונו כלל קודם בבי"ד אחר.
ג. בהנהלת שער השמים נאמרה ביקורת לפני הרב ש. רוזנטל, ההיסטוריון של הגרצ"פ פרנק, שהגרצ"פ פרנק דן שלא כהלכה. על כך ניתן להזכיר את דבריו של הגרצ"פ: "כשאני מחייב מישהו בדין, הוא אומר לי שיש לי נגיעות. לו אין נגיעות ודוקא לי יש".
ד. בכל אופן למעשה מי שניהל את שער השמים הצליח בדרך כלל לעקוף את משמעות פסה"ד. גם על כך יש חומר בארכיונים, אבל עדיף לא לעורר דובים מרבצם. והמבין יבין.

מה היה שורש המחלוקת? הלא אין ספק שאנשים צדיקים כאלו לא ניסו לדחוק את רגליו של המייסד/אחד מהמייסדים סתם כך. אולי דרכו בח"ן לא היתה מקובלת עליהם(תרתי משמע)?

נ"ב: נדמה לי שתואר פניו של הגר"ש אויערבאך שליט"א מזכיר מאד את תואר פני סבו הגרחי"ל זצ"ל(לבחל"ח), הלא כן? (אינני מסתמך רק על תמונת הפרופיל המובאת לעיל, כ"א גם על תמונות נוספות שבידי).

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' אוגוסט 31, 2016 5:26 pm

מתפעל כתב:הנואם הוא הגרחי"ל זצ"ל

hev 095.jpg

הבחור הגבוה הוא ר' משה יוסף מילצקי, חתנו של ר' שמואל אהרון שזורי, לימים דיין ואב"ד.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' אוגוסט 31, 2016 9:38 pm

איפה אני יכול לראות יותר אודות הישיבה ותלמידיה בשנות התר"צ?
הסבא שלי למד שמה [אגב היה חותנו וגיסו של ר"ש גליצנשטיין ז"ל מן הנלוים להרב קוק]

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' אוגוסט 31, 2016 9:44 pm

יישר כח, לא ידעתי שהיה חתן ר' שמואל אהרן, אם כן המילצקים הם נכדי אדמורי לעלוב.

והעיקר, שכחת לציין שהיה בנו של הגה"צ ר' חיים חייקל מילצקי זצ"ל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' אוגוסט 31, 2016 10:01 pm

והג"ר משה יוסף מילצקי היה מחותנו של מרן הגרשז"א, חמיו של הגאון הצדיק נועם המידות ר' ברוך זצ"ל.

איך ר' שמואל אהרן שזורי-ובר היה נכד ללעלוב?
(כמובן להגה"צ ר' חיים חייקל זצ"ל היו בנים נוספים, א"כ לא כל המילצקים הם צאצאי לעלוב).

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' אוגוסט 31, 2016 10:18 pm

לא ר' שמואל אהרן אלא זוגתו,
כלומר, הילדים שלו נכדי לעלוב. וכן נכדי היהודי הק'

איטשע טבריאנער

הודעהעל ידי איטשע טבריאנער » ה' ספטמבר 01, 2016 12:10 am

הרה"ג ר' משה יוסף מילצקי היה חתן הרה"צ המקובל יהודא זונדל הגר חתן ר' שמואל אהרן שזורי.
זוגת ר' שמואל אהרן היא ממשפחת בערינשטיין נכדי הר"מ מלעלוב ועוד.
מצד הגר הם מיוחסים גם להרבה צדיקים גדולי החסידות.

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ה' ספטמבר 08, 2016 11:06 pm

מצב המסמכים גרוע
קבצים מצורפים
IMG_4018.JPG
IMG_4018.JPG (79.63 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4017.JPG
IMG_4017.JPG (50.93 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4014.JPG
IMG_4014.JPG (93.21 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4016.JPG
IMG_4016.JPG (99.08 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4015.JPG
IMG_4015.JPG (113.48 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4020.JPG
IMG_4020.JPG (74.17 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4013.JPG
IMG_4013.JPG (111.33 KiB) נצפה 13116 פעמים
IMG_4020.JPG
IMG_4020.JPG (74.17 KiB) נצפה 13116 פעמים

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ה' ספטמבר 08, 2016 11:10 pm

IMG_4012.JPG
IMG_4012.JPG (63.2 KiB) נצפה 13116 פעמים

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ה' ספטמבר 08, 2016 11:13 pm

אני מתנצל שהתמונות יצאו לא לפי סדר

ואיני יודע איך לתקן
אבל התמונה האחרונה היא הראשונה והצד השני זה מכתב הרידב"ז
אח"כ מכתב ר' חיים ברלין (סליחה שנכנס פעמיים )
אח"כ מכתב ר' חיים צבי הירש ברודא
אח"כ שטר התקשרות

כך קניתי את זה לפני הרבה שנים

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ש' ספטמבר 10, 2016 11:55 pm

בשטר ההתקשרות יש פסקאות שדומות לשטרות ההתקשרות המפורסמים של חברת אהבת שלום של תלמידי רבי שלום שרעבי זצ"ל.
www.otzar.org/wotzar/book.aspx?176712&pageid=P0018

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ג' ספטמבר 27, 2016 9:59 pm

הישיבה רחוב רש"י
קבצים מצורפים
שער השמים.PNG
שער השמים.PNG (1.04 MiB) נצפה 12976 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' ינואר 09, 2018 12:06 am

*
קבצים מצורפים
תעודה מרבנים.png
תעודה מרבנים.png (1.16 MiB) נצפה 11858 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' ינואר 09, 2018 8:10 am

לישיבת שער השמים, בייחוד לרב שמעון הרוויץ, היה קשר עם התימנים בשעריים, כשאיש הקשר היה כנראה ר' דוד קפרא. יעוין פנחס קפרא, מני תימן ובשעריים, רחובות תשל"ח 1978, עמ' 165-164.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ינואר 09, 2018 2:48 pm

1. קול מהיכל קודש - קריאה לגיוס כספים מטעם הישיבה משנת תרס"ח (http://rosetta.nli.org.il/delivery/Deli ... 1512478088).
ישיבת שער השמים.jpg
ישיבת שער השמים.jpg (153.31 KiB) נצפה 11802 פעמים

2. פנקסו של שד"ר הישיבה לוי סויסה משנת תרפ"ט (שישה עמודים). התיאור באתר הספרייה הלאומית: "בכה"י: "פנקס שליחות מצוה מאת התלמוד תורה הגדולה והישיבה הקדושה שער השמים וסניפי' בעיה"ק ירושלם תובב"א"; דף 4א: חתימות "גבאי ומנהלי התלמוד תורה והישיבה"; דף 5א: רשימת "מסעי השד"ר"; דף 6א: מכתב תמיכה מאת "הק' אברהם יצחק הכהן קוק [בכתב ספרדי]", בו גם מופיע שם השד"ר". (http://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/ ... FL54236402).

3. כמה פרטים מתוך ספרו של בן-אריה "עיר בראי התקופה", ירושלים תשל"ז, עמ' 413: קבלת תלמידים החל מגיל 16, שתי חטיבות: נגלה ואח"כ נסתר, 113 תלמידים בשנת 1913, תלמידים מעדות המזרח (ספרדים, בוכרים וגרוזינים) וסניף נוסף של הישיבה בשם 'קהל חסידים'.
עיר בראי התקופה עמ 413.png
עיר בראי התקופה עמ 413.png (328.57 KiB) נצפה 11794 פעמים

4. מהעתונות: הצעת ראשי הישיבה בתחילת שנת תר"פ להצטרף אל הישיבה המרכזית העולמית שביקש הראי"ה להקים, אולם הרב קוק השיב: "ישיבה בעלת מקצוע כזה, יפה מאד אם תהיה בודדה ונפרדת, לבל תבלע בין האברים" (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=BA51BF36); רשימת שדרי הישיבה בשנת תרפ"א: הרבנים שלמה גוטליב, יקותיאל צבי אקשטיין, גרשון שולמן, שרגא פייבל ז"ק ומאיר פיירשטיין (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=433468BD); ניסיון ערבי לרצוח את שמש הישיבה אהרן אלבז (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=F958EBEF); פסק ביה"ד של הרבנות הראשית (הרבנים צבי פסח פרנק, אברם פילוסוף, ירוחם פישל ברינשטיין, והמזכיר שמואל אהרן ובר; עם קיום מהרב קוק, הרב יעקב מאיר והרב יוסף חי פאניז'ל) שהרב צבי אשר כהנא שפירא (יש ערך ויקיפדי) "הוא גבאי מיסד ומנהל ישיבת שער השמים פה" (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=71E25901); התמוטטות בנין הישיבה ברעש האדמה של שנת תרפ"ז (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=BA6BA4E8); כתבה על מצבה של הישיבה באלול שנת תש"ח (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=D7CC98B0).
נערך לאחרונה על ידי חלמישצור ב ה' ינואר 11, 2018 6:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' ינואר 11, 2018 4:54 pm

1. מבנה הישיבה בעיר העתיקה
2.jpg
2.jpg (42.79 KiB) נצפה 11738 פעמים

2. מודעה מהישיבה לקראת ימי שובבי"ם ת"ת
1.jpg
1.jpg (41.45 KiB) נצפה 11738 פעמים

3. מסמכים שחילצתי מתיק ישיבת שער השמים בארכיון המדינה (http://www.archives.gov.il/archives/#/A ... 0681074eaf). התיק מתייחס להסדרת הישיבה כמוסד חינוכי.
א. הצהרת הרחי"ל אוירבך ביחס לישיבה ות"ת שנספח אליה אז
הצהרה מהישיבה יג תמוז תרצה.jpg
הצהרה מהישיבה יג תמוז תרצה.jpg (1.01 MiB) נצפה 11738 פעמים

ב. תוכניות מבנה הישיבה בשנת תרצ"ה
מבנה הישיבה שנת תרצה.jpg
מבנה הישיבה שנת תרצה.jpg (525.77 KiB) נצפה 11738 פעמים

ג. "תעודת רבנים וגאונים ממבקרי ישיבתנו הקדושה": הר"ח סולובייצ'יק, הר"ח ברלין, הרידב"ז, הראי"ה, הרי"ח זוננפלד, רש"י הילמן
תעודת הרבנים.jpg
תעודת הרבנים.jpg (1.17 MiB) נצפה 11738 פעמים

4. עוד אציין לחוברת "קול מקודש: תעודה וברכה לישיבת שער השמים וסניפיה שערך כבוד קדושת אדמו"ר גאון ישראל והמקובל המפורסם מרן אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א, נשיא ארץ הקודש, ורב ואב"ד דפעה"ק תובב"א, אחרי בקורו בהיכל הישיבה הגדולה והק' והשתעשו עם הרבנים הגדולים הלומדים שמה, ביום ר"ח סיון פר"ת" (http://www.hebrewbooks.org/37742 ; נדפס גם בכרוזי ראי"ה, ירושלים תש"ס, כט; אוצרות הראיה ב, ראשל"צ תשס"ב, עמ' 449-450; מועדי הראי"ה, ת"א תש"מ, עמ' תנו-תנח. עוד על יחסו של הראי"ה למקום ראו אגרות לראי"ה, ירושלים תש"נ, עא, ותשובתו באגרות הראיה ב, תיד; אגרות הראיה ד, א'שכ ('שלא ישימו לב כלל לדברי הפלסתר שנכתבו ע"י איזה איש בלתי אחראי כלל, נגד הישיבה הקדושה שער השמים' וכו'), א'שכא).

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ד' יולי 17, 2019 10:28 pm

במסמך שהביא לעיל הרב מיללער, תעודות רבנים שביקרו את הישיבה, נזכר בין החותמים, הגאון רבי גבריאל ברטינובסקי אב"ד רודקי.
בראש סידור הרש"ש סידור חיים ושלום, שהדפיסו גבאי ומייסדי ישיבת שער השמים, שנה אחת לאחר היווסדה, בשנת תרס"ז, חתם רבי גבריאל, ראשון בין מייסדי וגבאי הישיבה, אחריו חתומים רש"צ הורוויץ ורחי"ל אויערבך.
וראה עוד אודות רבי גבריאל:
viewtopic.php?f=19&t=5393&start=40#p561698

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' אוגוסט 13, 2019 5:12 pm

גלאגוזים כתב:
ישבב הסופר כתב:מי היה רבי צבי הירש כהנא שפירא?

ר' אשר צבי הירש שפירא זצ"ל היה זקנו [אבי אביו] של מרן זצ"ל. ראה אודותיו כאן.
מצ"ב קישור לספרו "התורה והמצוה לריצב"א" [שמשום מה לא מצאתיו ב"אוצר"]

מארכיון המדינה: האם האלמנה והאחים של הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא במפקד התושבים תש"ז (כאן, עמ' 123)
מש האם והאחים לר אברום שפירא - מפקד התושבים היהודים בירושלים תשז123.png
מש האם והאחים לר אברום שפירא - מפקד התושבים היהודים בירושלים תשז123.png (539.03 KiB) נצפה 9591 פעמים

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: על ר' שמואל אהרן יודלביץ - ועל רבני המזרחיים בקרב האגודאים

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' יוני 28, 2020 12:32 pm

בברכה המשולשת כתב:
ישבב הסופר כתב:יש נושא קשור לזה שכבר קשה לי זמן רב. ישיבת שער השמים - מתחילתה היתה מזוהה יותר - לכאורה - עם אנשי הרב קוק. הגרחי"ל אויערבאך וכו'. וכן היו ליטאיים תלמידי הלש"ם. כיום מרבית המגי"ש הם קנאיים וחסידים, כהגרי"מ שכטר ור' שרגא סעמיועלס ועוד כאלה. האם המקום הפך לאט לקנאי ולחסידי? או שאין שם השתייכות מגזרית או השקפתית?
ובכלל, מי יודע דבר מה על יסודו של ישיבה זו. (אני יודע שהמקום ישן שינת קבע כבר כעשרים שנה, וכל עצמו אינו אלא כמה שיעורים בזוהר וכתבי האר"י, ומשמש בעיקר לבית מדרש ללומדי קבלה).

הגרחיל"א היה חסיד ולא ליטאי.
מראש הישיבה נועדה להוות "ישיבת בית-אל" אשכנזית (יעויין במכתבי התמיכה של מרן הראי"ה למייסדי הישיבה)
למיטב זכרוני היה על זה פעם מאמר בקובץ מגד ירחים

אגב דעניין זה, נתבקשתי לשאול:
האם ידועים לנו מקורות על קשריו של מרן הראי"ה זצ"ל עם חו"ר ק"ק חסידים בית אל?

השעיר החיי

הודעהעל ידי השעיר החיי » א' יוני 28, 2020 6:06 pm

09738185-9DF0-4BCC-9928-6FEAA09E5491.jpeg
09738185-9DF0-4BCC-9928-6FEAA09E5491.jpeg (2.29 MiB) נצפה 7222 פעמים

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

Re: על ר' שמואל אהרן יודלביץ - ועל רבני המזרחיים בקרב האגודאים

הודעהעל ידי פלוריש » א' יוני 28, 2020 8:03 pm

בברכה המשולשת כתב:אגב דעניין זה, נתבקשתי לשאול:
האם ידועים לנו מקורות על קשריו של מרן הראי"ה זצ"ל עם חו"ר ק"ק חסידים בית אל?

ראה בשיעור של הרב ארלה הראל על רבי מסעוד אלחדד, דקה 22:30
https://youtu.be/y6guAox9DiU

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 115 אורחים