מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פרח הרמב"ם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
קשקוש

פרח הרמב"ם

הודעהעל ידי קשקוש » ב' פברואר 14, 2011 10:47 pm

ידוע הסיפור שהבעש"ט עלה לשמים להתווכח עם הרמב"ם על הלכה מסויימת, והרמב"ם הודה לו שהצדק עמו, ומאז פרח הרמב"ם (היינו ההלכה המסויימת הזו) מכל ספרי הי"ד.

שנים רבות אני מחפש מהו הסיפור המדוייק והיכן נדפס, ופרח הסיפור. אשמח לעזרתכם.

ישבב הסופר

Re: פרח הרמב"ם

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' פברואר 14, 2011 10:56 pm

שמעתי ששאלו פעם אדמו"ר אחד איפה כתוב הסיפור, ואמר שמעולם לא היה כסיפור הזה! (ומאז פרח הסיפור ממקום שהיה ושף מדוכתיה)

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ג' פברואר 15, 2011 12:01 am

קשקוש כתב:ידוע הסיפור שהבעש"ט עלה לשמים להתווכח עם הרמב"ם על הלכה מסויימת, והרמב"ם הודה לו שהצדק עמו, ומאז פרח הרמב"ם (היינו ההלכה המסויימת הזו) מכל ספרי הי"ד.

ידוע?

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » ג' פברואר 15, 2011 12:03 am

קשקוש כתב:ידוע הסיפור שהבעש"ט עלה לשמים להתווכח עם הרמב"ם על הלכה מסויימת, והרמב"ם הודה לו שהצדק עמו, ומאז פרח הרמב"ם (היינו ההלכה המסויימת הזו) מכל ספרי הי"ד.

למיטב הבנתי הומצא הסיפור הזה על ידי מתנגד שנון כדי להראות על טיבם של חלק מסיפורי החסידים...
זה מזכיר את הסיפור על המופת של אותו רבי, שאמר: שהאניה תטבע! אמרו לו: אבל יש שם גם יהודים. חזר ואמר: שלא תטבע. והיו זקני החסידים מספרים בהתרגשות על המופת הגדול, שהאניה הגיעה אל יעדה שלמה ובריאה...

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ג' פברואר 15, 2011 12:08 am

חד וחלק כתב:

למיטב הבנתי הומצא הסיפור הזה על ידי מתנגד שנון כדי להראות על טיבם של חלק מסיפורי החסידים...
זה מזכיר את הסיפור על המופת של אותו רבי, שאמר: שהאניה תטבע! אמרו לו: אבל יש שם גם יהודים. חזר ואמר: שלא תטבע. והיו זקני החסידים מספרים בהתרגשות על המופת הגדול, שהאניה הגיעה אל יעדה שלמה ובריאה...

זו בדיחה עתיקה שסופרה עוד על ש"ץ שר"י, אבל אכן, הכיוון שוה...

קשקוש

הודעהעל ידי קשקוש » ג' פברואר 15, 2011 12:10 am

לפני שאתם מתרגזים, אמר לי ת"ח (אמנם מתנגד) שהוא ראה זאת בשבחי הבעש"ט, אך אני לא מצאתי שם וכנראה ראה זאת בספר אחר ואת זה אני מחפש.
כמו כן הוא סיפר לי את הסיפור בהרחבה רק שאיננני זוכר את הפרטים, מה שאני כן זוכר זה שבסיפור היה מעורב גיסו של הבעש"ט.

לגור אריה הבדיחה שכבר סופרה על ש"ץ שר"י אתה בטח מתכוין הבדיחה על האוניה.

א_פייג

הודעהעל ידי א_פייג » ג' פברואר 15, 2011 12:21 am

בשבחי הבעש"ט דלהלן מסופר על 'פגישה' אחרת, בסיומה ההלכה דוקא נשארה (ואולי נוספה? :)) ברמב"ם: http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... &pgnum=184 .

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ג' פברואר 15, 2011 12:28 am

קשקוש כתב:לפני שאתם מתרגזים, אמר לי ת"ח (אמנם מתנגד) שהוא ראה זאת בשבחי הבעש"ט, אך אני לא מצאתי שם וכנראה ראה זאת בספר אחר ואת זה אני מחפש.
כמו כן הוא סיפר לי את הסיפור בהרחבה רק שאיננני זוכר את הפרטים, מה שאני כן זוכר זה שבסיפור היה מעורב גיסו של הבעש"ט.

לגור אריה הבדיחה שכבר סופרה על ש"ץ שר"י אתה בטח מתכוין הבדיחה על האוניה.

אכן. מובאת בס' של המבורגר עמ'143 בשם ר"ש לנייאדו

קשקוש

הודעהעל ידי קשקוש » ג' פברואר 15, 2011 12:35 am

א_פייג כתב:בשבחי הבעש"ט דלהלן מסופר על 'פגישה' אחרת, בסיומה ההלכה דוקא נשארה (ואולי נוספה? :)) ברמב"ם: http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... &pgnum=184 .

יפה מאד, לזה התכוונתי רק נשאר לבאר מי הוסיף לזה את החלק שההלכה פרחה, ואולי במהדורה אחרת של שבחי הבעש"ט זה מופיע כך.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' ינואר 09, 2019 9:07 pm

מספרים על הרב מבריסק שחיפש משהו ברמב"ם ואמר כך בהבלעה תוך כדי חיפוש, ולא הבינו הנוכחים כוונתו, מלבד גדול אחד (איני זוכר בבירור, קרוב לודאי ששמעתי כן על מרן הגר"ש אויערבאך זצוק"ל).

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 403 אורחים