מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מהר"ם בר ברוך

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
תחכמוני

מהר"ם בר ברוך

הודעהעל ידי תחכמוני » ו' יוני 04, 2010 8:13 am

מחפש נואשות תוש' במהר"ם ברך ברוך [ח"ב סי' תכה] - באוצר אין וכן בהיבורבוקס - אולי למאן דהוא יש עוד כלי חיפוש, [התשו' זה בענין תפיסה בקלב"מ].

תוך כדי דיבור

Re: מהר"ם בר ברוך

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ו' יוני 04, 2010 8:39 am

מהר"ם ב"ר ברוך הוא מהר"ם מרוטנבורג. עכשיו תחפש את השו"ת ותמצא.

ולמעשה גם תחת השם "בר ברוך" היית מוצא: http://chabadlibrarybooks.com/1137

תחכמוני

הודעהעל ידי תחכמוני » ו' יוני 04, 2010 9:01 am

תשואות חן, ממש תודה רבה בשם כל אלפי הקוראים.
מה יפה פורום זה שעוזר אחד לשני גם במציאת דברים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' יוני 04, 2010 5:23 pm

תחכמוני כתב:בשם כל אלפי הקוראים.

????????????????

תחכמוני

הודעהעל ידי תחכמוני » ש' יוני 05, 2010 10:17 pm

חכם באשי כתב:

????????????????

אלפי קוראי המהר"ם בר ברוך במאמרי...

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ש' יוני 05, 2010 11:20 pm

תחכמוני כתב:
חכם באשי כתב:

????????????????

אלפי קוראי המהר"ם בר ברוך במאמרי...

באיזה בטאון / כת"ע אותו קוראים אלפי אנשים אתה מפרסם את מאמריך?
המודיע? יתד נאמן? המבשר?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' יוני 05, 2010 11:29 pm

רבים נשתבשו בזה וידועה מליצת הרחיד"א 'מהר"ם גם ברוך יהיה' עיין שה"ג מערכת מ אות כ"ט באורך.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' יוני 06, 2010 12:16 am

מבלי שיש לפני את שם הגדולים, אני מניח שהכוונה לאותו דיון ארוך ומשעשע שבו התאמץ החיד"א זצ"ל להוכיח לכמה מרבני הספרדים ש"מהר"ם מרוטנבורג" ו"מהר"ם ב"ר ברוך" אינם שני אנשים שונים (וכבר רצו להוציא מזה כל מיני נפקותות), והוא דן ומוכיח בזה על ידי כל מיני סברות העשויות להעלות שחוק על שפתיו של כל למדן אשכנזי היודע מינקותו, בלא צורך בשום סברות וראיות אלא משום שתורת ראשוני אשכנז רגילה אצלו, את העובדה ההיסטורית הפשוטה הזו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יוני 06, 2010 12:21 am

קצת ענווה כלפיי קדמונים לא תזיק. במחילה.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' יוני 06, 2010 12:24 am

הלא אתה במקום אחר טענת נגד מי שסבר שכל מי שחי בימים הראשונים היה 'קדמון'? גם כאן, איני זוכר שהחיד"א נקב בשמות של גדולים שהעלו את הסברות שהוא מביא ודן בהם ודוחה אותן, אלא בעיקר מציין כאלה שטעו בכך, ומה שנזקק לרדת ולהאריך בראיות מפולפלות, הרי עשה כן על מנת להכריע דעת איזה רבנים בדורו שלא קיבלו דבריו בשל פלפולים כהאי גוונא שהעלו. ואמנם אני כותב מהזיכרון בלבד, ואם גדולים היו בכך פשוט שיש לשנות לשוני.

גלילי

הודעהעל ידי גלילי » א' יוני 06, 2010 1:03 am

תוך כדי דיבור כתב:הלא אתה במקום אחר טענת נגד מי שסבר שכל מי שחי בימים הראשונים היה 'קדמון'? גם כאן, איני זוכר שהחיד"א נקב בשמות של גדולים שהעלו את הסברות שהוא מביא ודן בהם ודוחה אותן, אלא בעיקר מציין כאלה שטעו בכך, ומה שנזקק לרדת ולהאריך בראיות מפולפלות, הרי עשה כן על מנת להכריע דעת איזה רבנים בדורו שלא קיבלו דבריו בשל פלפולים כהאי גוונא שהעלו. ואמנם אני כותב מהזיכרון בלבד, ואם גדולים היו בכך פשוט שיש לשנות לשוני.

ניתן להבין שאם החיד"א התייחס לטענתם, הרי לא היו סתם אנשים פשוטים, ובפרט שהחיד"א התאמץ להוכיח להם זאת.
ובכלל זה לא חכמה לזלזל, אפילו בספק אנשים גדולים,
הזהרו בגחלתן....

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' יוני 06, 2010 1:09 pm

דבריך, שכל מי שהתייחסו אליו גדולינו ודנו בדבריו אף לדחותם הריהו בהכרח אדם חשוב, אינם נכונים. ועל קצה המזלג בלבד אזכיר שהיעב"ץ והחת"ם סופר (בשו"ת יו"ד סי' של"ח) והפתחי תשובה (יו"ד סי' שנ"ז), כולם האריכו להביא דברי "החכם רמ"ד" הידוע וסברותיו בעניין חמור של הלכה של הלנת המת ואף קביעת המוות, וכמובן האריכו לדחותה בתוקף גדול, אבל לשיטתך ממה שהביאו ניתן ללמוד שראוהו כאחד הפוסקים כביכול? (ואמנם מאידך, אף שאין זה כ"כ ממין העניין כאן, אציין שממה שכינהו החת"ס שוב ושוב "החכם רמ"ד" ברור שאין פירושו "רשע" כחידודו הידוע של הגרע"י שלזינגר, כי חכם ורשע אינם מזדווגים ובוודאי לא אצל מדקדק חריף כמרן החת"ס, ופשוט).

וכמובן שהמקרה דנן שונה, וייתכן כאמור שזכרוני הטעני והחיד"א מתפלמס שם עם רבנים חשובים (כוונתי לפולמוס, ולא מה שמביא שטעו בזה רבנים חשובים), אבל העיקר שמעצם הפולמוס אין בהכרח ללמוד שהצד השני נכבד הוא.

גלילי

הודעהעל ידי גלילי » א' יוני 06, 2010 1:19 pm

אל תוציא מדברי שכל מי אשר גדולי ישראל התווכחו עמו נחש לפוסק הדור או לפוסק גדול.
אבל מ"מ לא נראה לי שגדולי ישראל יאריכו ויתווכחו עם פשוטי עם.
ייתכן ואני טועה, א"כ תקנו אותי.

אני מסכים ומשער שייתכן וכן האריכו להוציא מליבות בני ישראל את אשר קבעו והכריחו מנהיגים בישראל [אשר לאו דווקא גדולים היו],
ידידנו לפורום בוודאי יוכלו להמציא ראיות לכך.

אבל, שוב האשכול חרג ממתכונתו, והצעתי שהיה רצוי לפתוח אשכולות מיוחדים לכך [כמובן ברוח שחכמים נוחה מהם. ו'חכמים' - הם חכמינו ז"ל אשר מימיהם אנו שותים, וד"ל].

תרביצא

הודעהעל ידי תרביצא » א' יוני 06, 2010 3:41 pm

תוך כדי דיבור כתב:הלא אתה במקום אחר טענת נגד מי שסבר שכל מי שחי בימים הראשונים היה 'קדמון'? גם כאן, איני זוכר שהחיד"א נקב בשמות של גדולים שהעלו את הסברות שהוא מביא ודן בהם ודוחה אותן, אלא בעיקר מציין כאלה שטעו בכך, ומה שנזקק לרדת ולהאריך בראיות מפולפלות, הרי עשה כן על מנת להכריע דעת איזה רבנים בדורו שלא קיבלו דבריו בשל פלפולים כהאי גוונא שהעלו. ואמנם אני כותב מהזיכרון בלבד, ואם גדולים היו בכך פשוט שיש לשנות לשוני.

בכל מקרה מדובר ברבנים, נכון! אז קצת כבוד, בפרט כשמדובר בקדמונים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 402 אורחים