מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'כי דרך נשים לי' - כשפים

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
נוטר הכרמים

'כי דרך נשים לי' - כשפים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' דצמבר 03, 2016 8:08 pm

לא, לה וַתֹּאמֶר אֶל אָבִיהָ אַל יִחַר בְּעֵינֵי אֲדֹנִי כִּי לוֹא אוּכַל לָקוּם מִפָּנֶיךָ כִּי דֶרֶךְ נָשִׁים לִי וַיְחַפֵּשׂ וְלֹא מָצָא אֶת הַתְּרָפִים.

כתב הג"מ ישעיה פיק בספר הפלאה שבערכין (ערך תרף), וז"ל,
שמעתי מפי אחותי המלומדת מופלגת מאוד ביראה וחכמה מרת קרינדל תחי' הרבנית בק"ק פיורדא (א"ה, הלא היא אשת הג"ר יוסף שטיינהארט אב"ד פיורדא ובעל שו"ת זכרון יוסף), זה הדבר אשר אמרה רחל לאביה לא אוכל לקום מפניך כי דרך נשים לי לפי מה דאיתא בסנהדרין (סז, א), מכשפה אחד האיש ואחד האשה, וא"כ מה ת"ל מכשפה, מפני שרוב נשים מצויות בכשפים. נמצא כי התרפים שהיו מעשה כשפים עליהם אמרה דרך נשים לי באמת שרוב נשים מצויות. ואמרתי לאחותי חכמה את כי חכמתה עמדה לה שכיוונה אל הדבר שראיתי נדפס אחר כך בשם גדול אחד.

ויש להוסיף לציין בזה דברי הגמ' בשבת (קי, א),
האי איתתא דחזיא חיויא, ולא ידעה אי יהיב דעתיה עילוה אי לא יהיב דעתיה עילוה... מאי תקנתה... אלא, תשקול ממזיה ומטופרה ותשדי ביה ותימא דישתנא אנא.
ופירש"י, דרך נשים לי, ולחש בעלמא הוא.

י. אברהם

Re: 'כי דרך נשים לי' - כשפים

הודעהעל ידי י. אברהם » ש' דצמבר 03, 2016 9:08 pm

"שראיתי נדפס אחר כך בשם גדול אחד"

מי יודע לאיזה גדול כוונתו?

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ש' דצמבר 03, 2016 9:23 pm

י. אברהם כתב:
"שראיתי נדפס אחר כך בשם גדול אחד"

מי יודע לאיזה גדול כוונתו?

אולי לספר מאמר מרדכי.
שם כ' שכ"ה בבעה"ט, ל"מ שם.

בספר נתיבות עולם נכתב פי' זה בשם גדול אחד, אך ספר זה נדפס אחר פטירת הרי"ב (ולפני הדפסת הפלאה שבערכין).

בספר קומץ המנחה כותב רא"ל צינץ ששמע אומרים ששמעו פי' זה ממנו, אך הוא אינו זוכר שאמרו.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ב' דצמבר 05, 2016 4:12 pm

עוד חזר הגרי"ב על פירוש זה בהגהותיו לס' התשבי שנדפסו במהד' ישיבת כסא רחמים.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » א' דצמבר 11, 2016 6:29 pm

ועי' בס' שלה"ק שכ' שכיון שע"ז נמשלה ומטמא כנדה לא היה שקר בפיה של רחל אמנו (ועי' במשך חכמה מה שהוסיף בזה).

ובדרך אגב, הרמב"ן כ' על דרך נשים שהנשים שדמיהן מעטות האורח יכבד עליהן עיי"ש

ולפי"ז הבנתי דברי חז"ל (נדה ח: כתובות י:) תני רבי חייא כשם שהשאור יפה לעיסה כך דמים יפים לאשה, ותנא משום רבי מאיר כל אשה שדמיה מרובין בניהן מרובין. ופירש"י כך דמים יפין לאשה, למהר לה הריון. ולפי פירושו רבי חייא ורבי מאיר אמרו דבר אחד, אבל לפי דברי הרמב"ן נראה שמלבד ריבוי הריון ולידה יש בריבוי דמים מעלה יתריה שהאורח אינו נכבד על האשה כ"כ, וזה כוונת רבי חיים כך דמים יפין להאשה עצמה.

מן השורה

הודעהעל ידי מן השורה » ה' דצמבר 22, 2016 12:16 am

מיללער כתב:וזה כוונת רבי חיים

צ"ל רבי חייא

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 92 אורחים