מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מי שיש עכברים בביתו מה הוא צריך לתקן

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
כדכד

מי שיש עכברים בביתו מה הוא צריך לתקן

הודעהעל ידי כדכד » ב' יולי 24, 2017 11:58 am

האם יש התיחסות של חכמי ישראל לדורותיהם למי שיש עכברים בביתו מה הוא צריך לתקן?

יאיר

Re: הני עכברי רשיעי

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 24, 2017 12:03 pm

את החורים

בקרו טלה

Re: מי שיש עכברים בביתו מה הוא צריך לתקן

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' יולי 24, 2017 12:09 pm

ירושלמי מסכת דמאי פרק א הלכה ג ד ע"א
רבי פנחס בן יאיר אזל לחד אתר אתון לגבי' אמרו לי' עכבריא אכל עיבורן גזר עליהן וצמתון שרון מצפצפין אמר לון ידעין אתון מה אינון אמרין אמרו לי' לא. אמר לון אמרו דלא מתקנה אמרו לי' עורבן וערבון ולא אנכון:
[פני משה
עכברייא. אוכלין תבואה שלנו ומה נעשה וגזר עליהם ונתאספו כל העכברים והתחילו להיות מצפצפין בקולם ואמר להאנשים יודעין אתם מה הן אומרין ואמרו לא ואמר להם אני אומר לכם מה הן מצפצפין לפי שהתבואה שלכם אינה מתוקנת ממעשרות לפיכך אוכלים אותה ואמרו לו עורבן תקבל עליך להיות מתקן לנו המעשר מל' התערב נא וקיבל ותיקנם:
ולא אנכון. ולא אירע להם אח"כ שום נכוי והפסד מן העכברים]
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ב' יולי 24, 2017 12:35 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' יולי 24, 2017 12:16 pm

יאיר כתב:את החורים

כלשון הגמ' קידושין נ"ו ריש ע"ב. ולהעיר לדיוק לשונו של רש"י, ע"פ הפשט שם, שהמדובר ב"חור שהעכבר מצניע גניבתו שם".

הרוצה להחכים

הודעהעל ידי הרוצה להחכים » ב' יולי 24, 2017 1:33 pm

הסבים שלנו, במקרה הזה, אימצו חתולים ופתרו את הבעיה.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 24, 2017 1:50 pm

ר' ישעיה שטיינר מקרסטיר

שבזכות ברכתו, עכברים יצאו מאסמים של חיטים של יהודים אחרי נזקים גדולים שגרמו, ופעם אחרת אחרי ברכתו עכברים אכלו תיק תביעה שהיה תלוי ועומד בבית משפט נגד אחד מחסידיו. אחר פטירתו נפוץ המנהג עד ימינו [והשמועה אומרת שכך הוא על פי הוראתו] להשתמש בתמונתו על מנת להבריח עכברים.

viewtopic.php?f=19&t=8900

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' יולי 24, 2017 2:00 pm

הרוצה להחכים כתב:הסבים שלנו, במקרה הזה, אימצו חתולים ופתרו את הבעיה.

האם ידוע על מי מגדולי הדורות האחרונים שגידל בעלי חיים?

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' יולי 24, 2017 3:02 pm

בקרו טלה כתב:ירושלמי מסכת דמאי פרק א הלכה ג ד ע"א
רבי פנחס בן יאיר אזל לחד אתר אתון לגבי' אמרו לי' עכבריא אכל עיבורן גזר עליהן וצמתון שרון מצפצפין אמר לון ידעין אתון מה אינון אמרין אמרו לי' לא. אמר לון אמרו דלא מתקנה אמרו לי' עורבן וערבון ולא אנכון:
[פני משה
עכברייא. אוכלין תבואה שלנו ומה נעשה וגזר עליהם ונתאספו כל העכברים והתחילו להיות מצפצפין בקולם ואמר להאנשים יודעין אתם מה הן אומרין ואמרו לא ואמר להם אני אומר לכם מה הן מצפצפין לפי שהתבואה שלכם אינה מתוקנת ממעשרות לפיכך אוכלים אותה ואמרו לו עורבן תקבל עליך להיות מתקן לנו המעשר מל' התערב נא וקיבל ותיקנם:
ולא אנכון. ולא אירע להם אח"כ שום נכוי והפסד מן העכברים]

דבר מדהים.
ידידי לספסל הלימודים שח לי: לפני חודש התפשטה בבתי מכה של מיני זוחלים מקקים ג'וקים ועוד מרעין בישין, שנמצאו בארונות ובכל מקום שמצוי בו אוכל, כמובן שהזמנתי מדביר אך ללא הועיל, בצר לי עליתי לבית הגר"ח קנייבסקי (לא כאן המקום לדון אם על דברים כעין אלו יש "להטריד" את גדולי הדור..) ושטחתי לפניו את בעיתי אמר הגר"ח: תעשר, והמכה נעלמה כלא היתה ממש "מופת".
ולפי דברי הירושלמי הנ"ל אכן זהו "מופת" של ר' חיים שכל רז לא ניס ליה וכל התורה פרוסה לפניו.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ב' יולי 24, 2017 3:26 pm

ויל"ע, למה ר' פנחס בן יאיר בא לשם והוצרך לשמוע את צפצוף העכברים, ולא אמר להם מיד תעשרו? וצע"ג.

עוד יל"ע איך יתכן לשייך את דברי הירו' גם למקרה שיש עכברים שאינם אוכלים את המזון שבבית אלא רק מפחידים וכדו', וגם למקרה שיש שאר מזיקים שאוכלים את האוכל שבבית, וצ"ע, ויש לפלפל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' יולי 24, 2017 4:06 pm

שש ושמח כתב:ויל"ע, למה ר' פנחס בן יאיר בא לשם והוצרך לשמוע את צפצוף העכברים, ולא אמר להם מיד תעשרו? וצע"ג.

היא הנותנת שרק כששמע אותם מצפצפים, הבין על מה באו (לפי מה שאמרו בצפצופם שעל מעשרות באו)
ולכן אין להביא ראיה מכאן שיש לתקן דוקא בענין מעשרות.
---
שו"ר המעשה מר' חיים ואכן צ"ע
נערך לאחרונה על ידי יאיר ב ב' יולי 24, 2017 6:29 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' יולי 24, 2017 5:06 pm

שמר כתב:דבר מדהים.
ידידי לספסל הלימודים שח לי: לפני חודש התפשטה בבתי מכה של מיני זוחלים מקקים ג'וקים ועוד מרעין בישין, שנמצאו בארונות ובכל מקום שמצוי בו אוכל, כמובן שהזמנתי מדביר אך ללא הועיל, בצר לי עליתי לבית הגר"ח קנייבסקי (לא כאן המקום לדון אם על דברים כעין אלו יש "להטריד" את גדולי הדור..) ושטחתי לפניו את בעיתי אמר הגר"ח: תעשר, והמכה נעלמה כלא היתה ממש "מופת".
ולפי דברי הירושלמי הנ"ל אכן זהו "מופת" של ר' חיים שכל רז לא ניס ליה וכל התורה פרוסה לפניו.

מעשה כעי"ז מובא על הגר"ח שליט"א בספר סגולות רבותינו עמ' 143 (מעמודי האוצר) ושם הובא הירושלמי
שש ושמח כתב:ויל"ע, למה ר' פנחס בן יאיר בא לשם והוצרך לשמוע את צפצוף העכברים, ולא אמר להם מיד תעשרו? וצע"ג.

אכן במדרש
מדרש רבה דברים - פרשה ג פסקה ג
ושוב מעשה בר' פנחס בן יאיר שהלך לעיר אחת והיו העכברים אוכלים בתחומה של אותה העיר באו ובקשו הימנו מה עשה רבי פנחס בן יאיר אמר להן למה אין אתם מפרישין מעשרותיכם כראוי מבקשין אתם שנערוב אתכם שאם אתם מפרישין מעשרותיכם כראוי אין עכברים אוכלין עוד אמרו לו אין ערב אותן והלכו העכברים ולא נראו עוד

ומענין לענין עי' בשמן ששון [לבעל המג"א]
קבצים מצורפים
שמן ששון.pdf
(119.52 KiB) הורד 269 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ה' נובמבר 23, 2017 4:45 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כדכד

Re: הני עכברי רשיעי

הודעהעל ידי כדכד » ג' יולי 25, 2017 9:39 am

לא הבנתי למה שיניתם לי את הכותרת.
בכל אופן, הגמרא "לאו עכברא גנב אלא חורא גנב" הכרתי אבל מסתבר שהכוונה שם לנמשל יותר מאשר למשל כי למצוא את החור של העכבר יותר קשה מללכוד אותו בעצמו.
לגבי הסיפור עם רפב"י גם הכרתי אבל חפשתי אם יש דבר נוסף.
תמונה של רבי ישעי'לה מקרעסטיר היא סגולה מוכרת אבל לא חפשתי סגולות אלא תיקון דברים אמתיים

משה1

הודעהעל ידי משה1 » ג' יולי 25, 2017 11:16 am

שאלתי לגריח"ס שליט"א והראה לי דברי זקינו זצ"ל בספר קול יעקב סימן רצא אות ג: עיין בשבחי רבינו האר"י הקדוש זיע"א [עמוד פב בירושלים תשנ"ח], שכתב דצריך לעשות הגהה למזוזה כדי שלא יכנסו רוחות בבני הבית, יע"ש. וזהירי אינשי דכשמתרבים העכברים בלילות ולפעמים נושכים, אזי תכף בודקין המזוזות לעשותן הגהה על ידי סופר מומחה ומגיה היטב. רוח חיים (אות א'), עי"ש. ועיין פתחי תשובה (אות ג').

כדכד

Re:מי שיש עכברים בביתו מה הוא צריך לתקן

הודעהעל ידי כדכד » ג' יולי 25, 2017 11:37 am

הרוצה להחכים כתב:הסבים שלנו, במקרה הזה, אימצו חתולים ופתרו את הבעיה.

עין גמרא ב"ק פרק מרובה חתול מותר להרגו ואסור לקיימו

בקרו טלה

Re: Re:מי שיש עכברים בביתו מה הוא צריך לתקן

הודעהעל ידי בקרו טלה » ג' יולי 25, 2017 11:43 am

כדכד כתב:עין גמרא ב"ק פרק מרובה חתול מותר להרגו ואסור לקיימו

שם בדף פ עמוד א
מגדלין כלבים כופרין, וחתולין, וקופין, וחולדות סנאים, מפני שעשויין לנקר את הבית. וברש"י מן העכברים, ועיי"ש בע"ב באוקימתא בגמ' למסקנא, ועי' בשו"ע חו"מ (הל' אבידה ומציאה סי' רסו סעי' ד) חתול רע שמזיק לקטנים, אין צריך להשיבו לבעלים, אלא כל המוצאו הורגו וזוכה בעורו. [ולשון הרמב"ם הל' גזלה ואבדה פט"ו הל' י"ז. חתול רע שהורג את הקטנים וכן הוא לשון הטור בסי' הנ"ל, ובספר המפתח ציינו למעשה רוקח ולהלכה למשה שכתבו שגירסתו בגמ' קטעי' לינוקא]

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ו' אוגוסט 04, 2017 12:32 pm

מהרשום אצלי:

בס' ערבי נחל דרוש א' כ' "איתא ברבה פרשת עקב (ג, ג) שאם אין מעשרין כראוי העכברים אוכלין, ואיתא בהוריות (יג א) האוכל ממה שעכבר אוכל משכח תלמודו, וזהו שאמר לא עברתי ממצותיך - שנתתי מעשר כראוי, ולא שכחתי. מגן אברהם בספר שמן ששון פרשת בראשית",
וכ"כ בס' ילקוט הגרשוני על הש"ס ח"ג (קיא) בשם המג"א.
ויתכן לפרש ה'מידה כנגד מידה' בעונש העכברים על ביטול תרו"מ, דבירו' ב"מ פ"ג (הובא בתוס' שם מ, א) אי' "אילין עכברייא רשיעיא כד חמיין פירי סגין קרויין לחביריהון ואכלין עמהון", והיה לו ללמוד מהני עכברי דקריין לחביריהון ואכלין עמהון, ולא למד לחלק התרו"מ ללויים ועניים, לכן נענש על ידם.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ה' נובמבר 23, 2017 4:28 pm

עי' בדברי שיח ובמובא לעיל viewtopic.php?f=51&t=35211&p=385022#p385022
קבצים מצורפים
דברי שיח ויצא.pdf
(144.62 KiB) הורד 297 פעמים

אשר177

הודעהעל ידי אשר177 » ב' דצמבר 04, 2017 10:28 pm

יאיר כתב:ר' ישעיה שטיינר מקרסטיר

אחר פטירתו נפוץ המנהג עד ימינו [והשמועה אומרת שכך הוא על פי הוראתו] להשתמש בתמונתו על מנת להבריח עכברים.

viewtopic.php?f=19&t=8900

מן הסתם, יחוס כוחות לתמונה, זו עבודה זרה בהידור...

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » ד' דצמבר 06, 2017 4:37 pm

עוד יל"ע איך יתכן לשייך את דברי הירו' גם למקרה שיש עכברים שאינם אוכלים את המזון שבבית אלא רק מפחידים וכדו', וגם למקרה שיש שאר מזיקים שאוכלים את האוכל שבבית, וצ"ע, ויש לפלפל.

על הקושיא בדוחק י"ל בדוחק, שלאחר שצפצוף העכברים גילה את הסוד לר"פ בן יאיר, הסוד נודע גם לגרח"ק,

ועל הקושיא השניה אכן יש לפלפל מה החילוק בין עכברים לשאר מזיקים, ויש ליישב כוונת השואל בדוחק.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' יוני 15, 2020 6:20 pm

משה1 כתב:שאלתי לגריח"ס שליט"א והראה לי דברי זקינו זצ"ל בספר קול יעקב סימן רצא אות ג: עיין בשבחי רבינו האר"י הקדוש זיע"א [עמוד פב בירושלים תשנ"ח], שכתב דצריך לעשות הגהה למזוזה כדי שלא יכנסו רוחות בבני הבית, יע"ש. וזהירי אינשי דכשמתרבים העכברים בלילות ולפעמים נושכים, אזי תכף בודקין המזוזות לעשותן הגהה על ידי סופר מומחה ומגיה היטב. רוח חיים (אות א'), עי"ש. ועיין פתחי תשובה (אות ג').

היכן כתוב לבדוק במהרח"ו או ברו"ח?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' יוני 16, 2020 3:26 am

נראה, שדברי הרו"ח הן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יוני 21, 2020 5:44 am

מהספר זכר קדשו סיפורים ועובדות שנשמעו מפי ר' מרדכי האגר האדמו"ר מויזניץ מאנסי
קבצים מצורפים
עכברים.jpg
עכברים.jpg (21.19 KiB) נצפה 4338 פעמים

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' יוני 23, 2020 7:42 pm

דבר בעתו מה טוב.
בדיוק כעת נתקבלה הבשורה שנראה העכבר בביתי, ונמס כל לב. והנה הקב"ה הקדים מכה לרפואה. יישר כח הרב זאב!

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 55 אורחים