מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מליחת סלט ירקות בשבת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
כדכד

מליחת סלט ירקות בשבת

הודעהעל ידי כדכד » ג' אוגוסט 15, 2017 12:24 am

מבואר בהלכה שכמה חתיכות מלפפונים אסור למלוח בשת. בשש"כ כתב להתיר למלוח עגבניות חתוכות בשבת. נשאלתי מה דין סלט מלפפונים ועגבניות אם מותר למלחן. היה נדמה לי שהתירו כיוון שאין רגילים לכבשן ביחד. אשמח אם מישהו יאיר את עיני אם יש מקור שמכריע בזה לכאן או לכאן
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ג' אוגוסט 15, 2017 2:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אש משמים

Re: מליחת סלט ירקות בשבת

הודעהעל ידי אש משמים » ג' אוגוסט 15, 2017 12:26 pm

בכמה מלח ממליח??
אם זה מעט מלח כנהוג היום לטבל את הסלט אז אין זה דרך כבישה ולכאורה אין לחוש.
אם מולח ע"מ לכבוש או כמות של כבישה פשוט שאסור.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' אוגוסט 15, 2017 2:32 pm

בדקת במקורות לפני שכתבת את זה?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' אוגוסט 15, 2017 2:44 pm

כתבתי מהזיכרון.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' אוגוסט 15, 2017 3:57 pm

בלומדי סוגיא זו היה נראה לי לומר דאין בטיבול סלט או אפי' ירקות חתוכים במלח בעיה של 'מליחת צנון'.

א. ישנה שיטת רש"י (לא נפסק בשו"ע) שאותה מליחה אסורה משום תיקון האוכל ובטיבול ודאי לא שייך זה אלא רק בכבישה ממש.
ב. גם לשיטת הרמב"ם שאסור משום 'נראה ככובש כבשים' לכאורה אין בעיה כל זמן שלא עושה פעולה שנראית ככבישה אלא כטיבול בעלמא וכמו שמבואר שמותר לקחת חתיכה אחת ולטבלה במלח.
ג. סלט ירקות הוא לכאורה דבר שאין דרכו לכבוש ואין בו בעיה כלל.
ד. בט"ז מבואר שאם לא מניחים אותם להזיע אין בעיה.
ה. במשנ"ב מבואר שאם מוסיף מעט שמן שרי.

בשש"כ בהערה שם כתב שאין סברא לאסור נתינת מלח על מלפפונים ועגבניות היום משום שדרך הכובשים לכבוש בשלמות ועם הקליפה דוקא.

חשבתי אני להוסיף שאין היום כמעט אנשים שכובשים בביתם ירקות וכשעושים זאת אין זה בצורה שאנו מולחים את הירקות או הסלט לא בכמויות המלח וודאי שלא ע"י 'מלחיה' וגם שמניחים כך את הירקות לזמן ארוך ועוד, לכן אין כ"כ סברא לומר שהיום יהיה בעיה למלוח ירקות לאכילה בבית.

הדברים כמובן לא 'הלכה למעשה'.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ג' אוגוסט 15, 2017 8:23 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ג' אוגוסט 15, 2017 7:16 pm

באורחות שבת חלק א' פרק ז' סעיף י' עמ' רסא מתיר למלוח סלט שרובו עשוי מירקות שאין דרך לכובשם ולמולחם.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' אוגוסט 16, 2017 7:12 am

איתן כתב:באורחות שבת חלק א' פרק ז' סעיף י' עמ' רסא מתיר למלוח סלט שרובו עשוי מירקות שאין דרך לכובשם ולמולחם.

תודה רבה

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' אוגוסט 16, 2017 7:26 am

אש משמים כתב:בלומדי סוגיא זו היה נראה לי לומר דאין בטיבול סלט או אפי' ירקות חתוכים במלח בעיה של 'מליחת צנון'.

א. ישנה שיטת רש"י (לא נפסק בשו"ע) שאותה מליחה אסורה משום תיקון האוכל ובטיבול ודאי לא שייך זה אלא רק בכבישה ממש.
ב. גם לשיטת הרמב"ם שאסור משום 'נראה ככובש כבשים' לכאורה אין בעיה כל זמן שלא עושה פעולה שנראית ככבישה אלא כטיבול בעלמא וכמו שמבואר שמותר לקחת חתיכה אחת ולטבלה במלח.
ג. סלט ירקות הוא לכאורה דבר שאין דרכו לכבוש ואין בו בעיה כלל.
ד. בט"ז מבואר שאם לא מניחים אותם להזיע אין בעיה.
ה. במשנ"ב מבואר שאם מוסיף מעט שמן שרי.

בשש"כ בהערה שם כתב שאין סברא לאסור נתינת מלח על מלפפונים ועגבניות היום משום שדרך הכובשים לכבוש בשלמות ועם הקליפה דוקא.

חשבתי אני להוסיף שאין היום כמעט אנשים שכובשים בביתם ירקות וכשעושים זאת אין זה בצורה שאנו מולחים את הירקות או הסלט לא בכמויות המלח וודאי שלא ע"י 'מלחיה' וגם שמניחים כך את הירקות לזמן ארוך ועוד, לכן אין כ"כ סברא לומר שהיום יהיה בעיה למלוח ירקות לאכילה בבית.

הדברים כמובן לא 'הלכה למעשה'.

תודה רבה
א. אמנם בשו"ע לא הביא את טעם רש"י אלא את טעם הרמב"ם אולם מדברי הפוסקים שכן הביאו את שיטת רש"י משמע שהמחלוקת היא בטעמי הדין ולא אישתמיט שום פוסק לכתוב שנפק"מ כדברי מר.
ב. כנ"ל א גם את זה לא אישתמיט שום פוסק לכתוב ומה שכתב מר "כמו שמבואר" - אדרבה מה שמבואר מבואר ומה שלא מבואר כנראה אינו נכון להלכה.
ג. מסברה אני מסכים וע"ז בדיוק באתי לשאול אם מישהו כתב כן להדיא.
ה. אני מסכים שמבואר שאם מוסיף מעט שמן שרי ושאלתי היתה בלא שמן אם מותר.
מה שכתבת בשם השש"כ בהערה אשמח אם תואיל לציין באיזו הערה מדובר כי אני מצאתי בשש"כ להתיר דווקא בעגבניות ולא במלפפונים ומה ששאלתי היה אם כשיש גם עגבניות עם המלפפונים מותר משום שכך באמת אין דרך לכבוש. גם מה שכבת שדרך הכובשים לכבוש בשלמות ועם הקליפה אינו נראה לי נכון במציאות.
מה שחשב מר להוסיף - איני יודע אם צודק מר במציאות אבל גם אם כן - לא מצינו ששינויים במציאות ישנו את גזירות חז"ל. אם חז"ל גזו שמליחת ירקות דומה למלאכה משום שזו פעולה שדומה למלאכה - הרי שעצם המליחה נאסרה אם לא באופנים שהתירו. ראה גם בשש"רכ שם שמסברה היה נראה להתיר היום למלוח צנון שאין דרך לכבשו אך כיוון שזה נזכר בגמרא להדיא לאיסור הרי שאין בנו כח להתיר.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' אוגוסט 18, 2017 12:47 am

כדכד כתב:תודה רבה
א. אמנם בשו"ע לא הביא את טעם רש"י אלא את טעם הרמב"ם אולם מדברי הפוסקים שכן הביאו את שיטת רש"י משמע שהמחלוקת היא בטעמי הדין ולא אישתמיט שום פוסק לכתוב שנפק"מ כדברי מר.

פשוט שכך יוצא מדברי רש"י. 'לא שמענו אינה ראיה'.
כדכד כתב:ב. כנ"ל א גם את זה לא אישתמיט שום פוסק לכתוב ומה שכתב מר "כמו שמבואר" - אדרבה מה שמבואר מבואר ומה שלא מבואר כנראה אינו נכון להלכה.

מבואר להלכה שמותר לקחת חתיכת צנון אחת ולטבלה משום שבזה אינו נראה כובש כבשים וע"כ כתבתי דה"ה הכא. ומה שאינו מבואר כן הוא משום שינוי המציאות מדורנו אנו לדורות קודמים.
כדכד כתב:ג. מסברה אני מסכים וע"ז בדיוק באתי לשאול אם מישהו כתב כן להדיא.

לא ראיתי.
כדכד כתב:מה שכתבת בשם השש"כ בהערה אשמח אם תואיל לציין באיזו הערה מדובר כי אני מצאתי בשש"כ להתיר דווקא בעגבניות ולא במלפפונים ומה ששאלתי היה אם כשיש גם עגבניות עם המלפפונים מותר משום שכך באמת אין דרך לכבוש. גם מה שכבת שדרך הכובשים לכבוש בשלמות ועם הקליפה אינו נראה לי נכון במציאות.

שש"כ פרק יא הע' ו (מהדורה חדשה).
כדכד כתב:מה שחשב מר להוסיף - איני יודע אם צודק מר במציאות

לגבי מה? היום הרגילות היא לכבוש כבשים בביתו?? כל מי שמטבל ירקות נראה ככובש כבשים???
כדכד כתב: אבל גם אם כן - לא מצינו ששינויים במציאות ישנו את גזירות חז"ל. אם חז"ל גזרו שמליחת ירקות דומה למלאכה משום שזו פעולה שדומה למלאכה - הרי שעצם המליחה נאסרה אם לא באופנים שהתירו. ראה גם בשש"כ שם שמסברה היה נראה להתיר היום למלוח צנון שאין דרך לכבשו אך כיוון שזה נזכר בגמרא להדיא לאיסור הרי שאין בנו כח להתיר.

יש לחלק בין גזרות חז"ל לנדו"ד:
א. הגזירה היתה על צנון דוקא (כן מוכח משש"כ שם שהתיר שאר דברים חוץ מצנון).
ב. גזירה ש'נראה ככובש כבשים' שכל הגזירה היא רק עד כמה שהוא נראה ככובש ובזמנינו שאין נראה ככובש ע"ז לא היתה הגזירה מלכתחילה ואין שינוי בגזירה אלא במציאות וממילא הגזירה לא נגזרה על מציאות דידן, ודו"ק.

כנראה כתבת דבריך ע"פ שש"כ מהדורה ישנה, עי' מהדורה חדשה שם ות"נ.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' אוגוסט 20, 2017 6:57 am

אתה צודק שכתבתי ע"פ המהדורה הפחות חדשה. כשראיתי את המהדורה החדשה ביותר ראיתי שהוא כותב שיש לדון גם לגבי מלפפונים חתוכים כיון שהדרך לכבשם שלמים.
ראיתי גם במנוחת אהבה שמשמע שם שיש מתירים בכלל מליחת מלפפונים ולא ביררתי טעמם עדיין.
שאר דברי מר בנושא לא /שכנעו אותי מלחזור בי ממה שכתבתי בתגובה הקודמת ולא אכפול הדברים.
אני מכיר אנשים שמולחים מלפפונים חתוכים בביתם ובכל מקרה גזירות חז"ל לא משתנות מפני כך

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' אוגוסט 25, 2017 4:59 am

ראה בחזון עובדיה שבת (ח"ד עמ' תנ"ז).

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' ספטמבר 05, 2017 3:10 pm

אש משמים כתב:בכמה מלח ממליח??
אם זה מעט מלח כנהוג היום לטבל את הסלט אז אין זה דרך כבישה ולכאורה אין לחוש.
אם מולח ע"מ לכבוש או כמות של כבישה פשוט שאסור.

שמחתי באומרים לי דכך הורה מרן הגריש"א (מובא בספר הלכות שבת בשבת) וברוך שכיוונתי.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' ספטמבר 06, 2017 10:21 am

אם יש למר או למאו דהוא אחר אפשרות להעלות את דברי הגריש"א או את הציטוט מהספר אשמח. תודה רבה

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' ספטמבר 19, 2017 10:18 am

הלכות שבת בשבת.PNG
הלכות שבת בשבת.PNG (25.45 KiB) נצפה 2799 פעמים

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 126 אורחים