מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

די לבזבוז!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
בן מיכאל

די לבזבוז!

הודעהעל ידי בן מיכאל » ד' ספטמבר 06, 2017 8:33 pm

כידוע לכולנו הוצאות החתונות והמסתעף עברו מזמן את כל הגבולות, וכולנו נהפכים לבעלי חובות כשאנו מחתנים ילדים, האמנם גזירת הכתוב? יש החושבים שניתן לשנות את התמונה!!!
מצרף סדרת בת שלושה כתבות שפרסם הרב ישראל הרשקוביץ בעיתון המודיע בה עולה הזעקה עד מתי, ואולי הגיע הזמן לעשות משהו.
קבצים מצורפים
פגשתיו השבוע כשהוא.docx
(25.76 KiB) הורד 447 פעמים
חתונות עדכני.docx
(31.11 KiB) הורד 540 פעמים
חתונה ושבת שב האבסורד.doc
(59.5 KiB) הורד 499 פעמים

בן מיכאל

Re: די לבזבוז!!!!!

הודעהעל ידי בן מיכאל » ד' ספטמבר 06, 2017 10:13 pm

יש למישהו עוד רעיונות לשיפור ויעול ולצמצום ההוצאות?

גם זה יעבור

הודעהעל ידי גם זה יעבור » ד' ספטמבר 06, 2017 10:43 pm

רעיון? לא.
אך אני מחזיק להם את האצבעות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' ספטמבר 06, 2017 10:44 pm

כשראיתי את הכותרת חשבתי ברוח אלולית שהכוונה היא לבזבוז הזמן...

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ה' ספטמבר 07, 2017 9:38 am

אם החתן והכלה מסכימים שחתונתם תערך בחצר, ויהיה שם מקום לכמה עשרות אנשים, ואפילו חגיגת האירוסין של חבריהם תהיה יותר חגיגית, לחיי... בדרך כלל זה לא כך, וכלה טוענת שהיא אינה רוצה להיות שונה מיתר חברותיה... ובאמת בציבור הליטאי יש הרבה שחוסכים בכל דבר אפשרי, מחתנים באולמות חסד, לא עושים 'שבת אופרוף' ואפילו לא קידוש, וחוסכים בכל מה שאפשר. אבל לא יתכן שאדם יעשה חתונה במקום שיבזה את ילדיו ביום הכי שמח שלהם בחיים.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 10:35 am

א' מדברים להוריד את הרף של כולם ולא רק של מישהו אחד.
ב' לא מדברים על צעדים קיצוניים כל כך.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' ספטמבר 07, 2017 10:38 am

הרב שמואל טל עשה תקנות בעניין, אם מישהו יודע יותר פרטים נשמח.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 10:44 am

מישהו שלח לי באישי תכנית שיזם פעם:
דמי השדכנות לא יהיה יותר מסך של 1000$.
שמחת הווארט: התנאים יערכו בסמוך לסיום השידוך אך ורק בבית המחותנים, ללא
מסיבת תנאים נוספת באולם שמחות. אם המשפחה מורחבת מאוד, יעבירו את השמחה לאולם
במתכונת מצומצמת ביתית בלבד, ובכיבוד צנוע.

כללי המתנות:
החתן יקבל מתנות בשווי של לא יותר מ5,000 ₪ (הכולל את הש"ס. אין צורך לקנות
לא ש"ס 'חתנים' – ענק, ולא 'עם כל המפרשים'. מימי לא ראיתי מי שמביא את הגמרות
הללו לכולל ללמוד את סדריו הקבועים, זה כמעט אך ורק 'לראותם בלבד').
הכלה תקבל מתנות בשווי של לא יותר מ5,000 ₪. (בהרבה מקומות כבר לא נותנים שעון
זהב, רק שעון יפה ויוקרתי, שזה משמש אותה הרבה יותר משעון הזהב, שבמילא לאחר
זמן קצר 'כבר לא הולך היום'. וכן שעוני זהב ידועים שאינם חזקים ונשברים מהר).
ולגבי שאר המתנות, נשאיר לחתן את הזכות לקיים 'ושמחת' בשלשה רגלים.
וכן לגבי כלי כסף גם לחתן וגם לכלה, היום שיש כלים מצופים כסף, שבקלות יכולים
להחזיק ביופיים עשרות שנים, וכן עץ משולב כסף וכדומה, אין עלינו חוב לקנות
מנורה ופמוטים כדי שישאר ירושה לנכדים ולנינים (אם זה ישאר עד אז, כל אחד יודע
מביתו כמה מהם נשברים ונאבדים במשך השנים).
וכן לגבי זרי פרחים, במיוחד פרחים טריים, שלאחר כמה ימים הולכים כ'קיקיון
דיונה'. במקום זה קונים לה מיקסר וכדומה. ואם בכל זאת נותנים זר פרחים, לפחות
שיהיה סינטטי, למען יעמוד ימים רבים בבית הזוג.
גם הסבים ובני המשפחה הקרובים, המעוניינים לתת לכלה מתנות, מתבקשים לתת דברים
שימושיים לחיי היום-יום (כמו מכשירי חשמל וכדומה), שיחסוך מההורים או מהזוג את
ההוצאות העתידיות.
כל המתנות יהיו ללא עיצובים.
אין לשלוח מתנות או פירות בט"ו בשבט.
משלוח מנות בפורים למחותנים, רק הסטנדרט מה ששולחים לכל המכרים, בלי שום
תוספת.
אין לשלוח מתנה לימי הולדת או סתם ימי חופשה וכדומה.

שבת אויפרוף ושבת שבע ברכות:
העורך את סעודות שבת השמחה בביתו, אינו מוגבל במספר המוזמנים.
מי שעורך את השמחה באולם, יוכל להזמין סבים וסבתות משני הצדדים, אבי החתן
וצאצאיו כולל הנשואים, המחותן עם צאצאיו שאינם נשואים בלבד.
ומידה טובה מרובה כמו שנוהגים הרבה, שאינם מתקבצים כלל בשבת אויפרוף, (הרי זו
שבת שמחה לכלה גם כן, ולמה תצטרך להיות לבד או עם אמה לבד בשבת הגדולה הזו,
וככה היה נהוג בכל הדורות). אלא צד החתן מזמינים לפי רצונם את סביהם ושמחים
בשמחת האויפרוף. ובשבת הבאה אוכלים בצוותא שני המשפחות עם כל ילדיהם הנשואים
והאינם נשואים. ובשני חתונות הראשונות, שרוצים יותר 'עולם', ניתן להזמין שני
אחים או גיסים של המחותן עצמו. (בסעיף הזה חוסכים גם את העלות והטרחה במציאת
אכסניה לכל הקרובים).
ליל החתונה: לסעודה מוזמנים אחייני המחותנים בלבד, ולא בני הדודים של
המחותנים, ולא החברים של החתן וחברותיה של הכלה.
סעודת החתונה: ללא תוספות מעבר לסטנדרט.
אחיינים עד גיל שתים עשרה יקבלו פעקאלע או כדומה במקום מנת קייטרינג (שרובם
ממילא אינם אוכלים).
בר לאורחים: ללא תוספות מעבר לסטנדרט.
כלי זמר וזמר כולל ההגברה : סטנדרט עד מחיר ....
צלם: עד מחיר ... (כמובן בלי הסרטה)
פרחים ושאר קישוטים על השלחנות, רק מה שכלול במחיר הסטנדרט.
גראמער: לאלו שרגילים בזה משנות דור ודור אי אפשר לומר להם לא להביא. אך לאלו
שלא נהגו בהבאת בדחן בתשלום, למה להם ההוצאה הזו?
תחילת המצוה טאנץ לא יאוחר מהשעה 23:30. הזמן המירבי יהיה כשעה, כדי שיוכלו
לגמור את כל החתונה עד השעה 01:00, כדי לא להיגרר להוצאות נוספות בתשלום
לאולם, לצלם, לגראמער.
רהיטים: מיטות, מזרונים, ארון ,שידה, עמודון לספרים (לא ארון ספרים), שולחן
וכסאות מטבח. מקרר מכונת כביסה ותנור גז.

בן מיכאל

Re: די לבזבוז!

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 11:56 am

יצרתי קשר עם כמה ממארגני הזעקה, והם מעוניינים לשמוע את דעת הציבור על התקנות וההצעות כמו גם הצעות חדשות, כך שכדאי שכל מי שתומך שיביע את דעתו.

יהושעבנמי

הודעהעל ידי יהושעבנמי » ה' ספטמבר 07, 2017 1:25 pm

יעקב_ב. כתב:אם החתן והכלה מסכימים שחתונתם תערך בחצר, ויהיה שם מקום לכמה עשרות אנשים, ואפילו חגיגת האירוסין של חבריהם תהיה יותר חגיגית, לחיי... בדרך כלל זה לא כך, וכלה טוענת שהיא אינה רוצה להיות שונה מיתר חברותיה... ובאמת בציבור הליטאי יש הרבה שחוסכים בכל דבר אפשרי, מחתנים באולמות חסד, לא עושים 'שבת אופרוף' ואפילו לא קידוש, וחוסכים בכל מה שאפשר. אבל לא יתכן שאדם יעשה חתונה במקום שיבזה את ילדיו ביום הכי שמח שלהם בחיים.

לא צריך הסכמה של החתן והכלה ולא צריך לרחם עליהם כלל אדרבה שהם ירחמו על הוריהם, בימינו הפכו את הפסוק כבד את אביך לכבד את בנך, ואם הם לא נרגעים אפשר לפצות אותם בדברים אחרים כגון להגיד להם הרבה מחמאות ולא לבקר אף פעם, ולהזמין אותם הרבה בסבר פנים יפות ולעזור להם בעת הצורך וכדומה, זה גם טוב בשביל החינוך שלהם שיבינו שלא מגיע להם הכל והעולם הזה לא בית מלון וצריך להשלים עם הקשיים.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 2:03 pm

מסכים לגמרי, ניתן גם לומר: אם הם רוצים שהם ישלמו זאת...

חייפענער

הודעהעל ידי חייפענער » ה' ספטמבר 07, 2017 2:10 pm

ג"א מצטרף לסוברים שהרחמים על ההורים הכורעים תחת הנטל. וכבר אמר החכם, מעולם לא ראיתי אדם שמת בעקבות חתונה קטנה, לעומת זאת אנשים שמתו בעקבות חתונות גדולות, ראיתי גם ראיתי.
עד היום לבי נוקפני שלפני חתונתי לא עלתה על דעתי המחשבה להציע להוריי להיות הנחשונים ולערוך חתונה צנועה ונעימה, איני סבור שהיה חסר לי משהו בשמחה. ב"ה השמחה שלי הייתה ועודנה על בניית ביתי בשעטו"צ. ולשאלת פיה של נוו"ב ואמרה גם היא הן, גם היא הייתה מסכימה ושמחה לחסוך לאביה עוד כמה גלגולי כספים וראש גם יחד.
הרי הדבר היחיד שנותר לי היום מהשניצל שאכלו האורחים בחתונתי הוא, השערות הלבנות שנוספו בעקבותיו בזקנם של הורי וחמי שיחיו.
נומר למשחית הרף, כן השטן המשחית שרוצה לראות את בני ישראל דוויים וסחופים, מתגלגלים בין גמ"ח לבית החולים, מה שיפגע הן בגופם והן בתלמודם ותפילתם.
כבר בלו שפתותינו מלדבר על הנושא, הגיע הזמן לעשות מעשה.
חייהם של ההורים אינם חשובים פחות משחת בניהם ובנותיהם. והגיע הזמן שגם הבחורים והבחורות, יבינו ויפנימו זאת ומיוזמתם יציעו להוריהם לחסוך בכל מה שאפשר.

בערל

הודעהעל ידי בערל » ה' ספטמבר 07, 2017 2:13 pm

כדאי להכניס את המודעות הזאת לישיבות הק' ע"י הרצאות וכנסים לבחורים בנושא הזה

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 2:17 pm

כבר רעיון מעשי אחד נפלא שעלה מהאשכול כאן!
הייתי אומר שיותר צריך לעשות זאת בסמינרים...

יהושעבנמי

הודעהעל ידי יהושעבנמי » ה' ספטמבר 07, 2017 2:56 pm

בערל כתב:כדאי להכניס את המודעות הזאת לישיבות הק' ע"י הרצאות וכנסים לבחורים בנושא הזה

לדעתי יותר יעיל לעשות הרצאות להורים שלא יהיו פרייארים

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 3:00 pm

זה מה שאנחנו עושים כאן...

יהושעבנמי

הודעהעל ידי יהושעבנמי » ה' ספטמבר 07, 2017 4:27 pm

אבל מי כבר שומע אותנו

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ה' ספטמבר 07, 2017 6:31 pm

יהושעבנמי כתב:
יעקב_ב. כתב:אם החתן והכלה מסכימים שחתונתם תערך בחצר, ויהיה שם מקום לכמה עשרות אנשים, ואפילו חגיגת האירוסין של חבריהם תהיה יותר חגיגית, לחיי... בדרך כלל זה לא כך, וכלה טוענת שהיא אינה רוצה להיות שונה מיתר חברותיה... ובאמת בציבור הליטאי יש הרבה שחוסכים בכל דבר אפשרי, מחתנים באולמות חסד, לא עושים 'שבת אופרוף' ואפילו לא קידוש, וחוסכים בכל מה שאפשר. אבל לא יתכן שאדם יעשה חתונה במקום שיבזה את ילדיו ביום הכי שמח שלהם בחיים.

לא צריך הסכמה של החתן והכלה ולא צריך לרחם עליהם כלל אדרבה שהם ירחמו על הוריהם, בימינו הפכו את הפסוק כבד את אביך לכבד את בנך, ואם הם לא נרגעים אפשר לפצות אותם בדברים אחרים כגון להגיד להם הרבה מחמאות ולא לבקר אף פעם, ולהזמין אותם הרבה בסבר פנים יפות ולעזור להם בעת הצורך וכדומה, זה גם טוב בשביל החינוך שלהם שיבינו שלא מגיע להם הכל והעולם הזה לא בית מלון וצריך להשלים עם הקשיים.

ברור שלא צריך הסכמה, ורוב הפעמים בני הזוג הנישאים לא באים בבקשות כלל להורים, אלא ההורים הם אלו שרוצים שבניהם יתחתנו 'כמנהג בעלי בתים חשובים'. אני רק הסברתי למה ההורים עושים זאת, ואפילו לא שואלים את ילדיהם אם הם מסכימים אחרת, שהוא כדי שילדיהם לא יתבזו, אך ברור שמי שאין לו כסף יכול להלביש את ילדיו בבגדי עניים טלואים, וכן יכול שלא לקנות לו כובע וחליפה יקרים לבר מצוה במאות שקלים, אלא ללכת לחנות יד שניה ולקנות אותם בזול, אבל המציאות היא שאף אחד לא עושה כן, ולא רק בגלל הילדים...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ספטמבר 07, 2017 7:35 pm

חייפענער כתב:ג"א מצטרף לסוברים שהרחמים על ההורים הכורעים תחת הנטל. וכבר אמר החכם, מעולם לא ראיתי אדם שמת בעקבות חתונה קטנה, לעומת זאת אנשים שמתו בעקבות חתונות גדולות, ראיתי גם ראיתי.
עד היום לבי נוקפני שלפני חתונתי לא עלתה על דעתי המחשבה להציע להוריי להיות הנחשונים ולערוך חתונה צנועה ונעימה, איני סבור שהיה חסר לי משהו בשמחה. ב"ה השמחה שלי הייתה ועודנה על בניית ביתי בשעטו"צ. ולשאלת פיה של נוו"ב ואמרה גם היא הן, גם היא הייתה מסכימה ושמחה לחסוך לאביה עוד כמה גלגולי כספים וראש גם יחד.
הרי הדבר היחיד שנותר לי היום מהשניצל שאכלו האורחים בחתונתי הוא, השערות הלבנות שנוספו בעקבותיו בזקנם של הורי וחמי שיחיו.
נומר למשחית הרף, כן השטן המשחית שרוצה לראות את בני ישראל דוויים וסחופים, מתגלגלים בין גמ"ח לבית החולים, מה שיפגע הן בגופם והן בתלמודם ותפילתם.
כבר בלו שפתותינו מלדבר על הנושא, הגיע הזמן לעשות מעשה.
חייהם של ההורים אינם חשובים פחות משחת בניהם ובנותיהם. והגיע הזמן שגם הבחורים והבחורות, יבינו ויפנימו זאת ומיוזמתם יציעו להוריהם לחסוך בכל מה שאפשר.

וכי הוצאות ליל החתונה הם המעמסה העיקרית שמביאה בכנפיה את השערות הלבנות? הלא הוצאות הדיור לזוג הצעיר הם הבעיה האמיתית.
(אפילו אצל החסידים, ק"ו אצל הליטאים).

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 8:01 pm

ההבדל העצום הוא בכך שכאן הינך משקיע בשביל דבר שאין למחותנים ולזוג כל דבר מזה ושבין לילה היה ובין לילה אבד, מה שאין כן דירה.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 8:53 pm

המאמר שעתיד להתפרסם מחר.
קבצים מצורפים
Pages from R 17-09-08 B Ki-Savo.pdf - Adobe Acrobat Pro.pdf
(1.96 MiB) הורד 444 פעמים

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' ספטמבר 07, 2017 9:01 pm

בעז"ה

א. הבעיה ברורה ומוסכמת, הבעיה המעשית שזה שינוי שכולם צריכים לעשות יחד ואף אחד לא מוכן להיות הראשון. הבעיה קיימת בעיקר בציבור הליטאי/ספרדי שאין אדמו"ר שמחליט והציבור מקיים ללא עוררין, ברור גם שהציבור הליטאי והספרדי גדולים לעין ערוך מחסידות אפי' תהיה בת כמה אלפי משפחות ולכן קשה מאד לקבוע סטנדרט אחיד, כמו"כ החסידויות אוכפות את התקנות באמצעות הגמחי"ם.

היחידים שיש להם את היכולת לקבוע בזה הם ראשי הישיבות שיש להם מילה ושליטה על הבחורים שלהם, [כשם שבהרבה ישיבות יש תקנות רבות בענין החתונות הנוגעים לבחורים], ולו רצו היו יכולים להחליט בזה.

ב. בנוסף לכך בציבור הליטאי [החסידי אינני מכיר] מאז עידן ארמונות וולף בירושלים ובב"ב, מי שזוכה לעשות שם, אכן מוריד באלפים רבים את ההוצאות, וכן יש ירידה גדולה בהוצאות בתחומים שונים כמו שבת אופרוף שהרבה עושים משהו קטן, וכדו'.

ג. כמובן בעיית הבעיות היא הדירות, והוצאות החתונה הם כסף קטן לעומת הוצאות הדיור, וברור שהפיתרון האמיתי הוא שכל זוג ישלם על עצמו, והעשירים יקחו לעצמם את החתנים המובחרים כמו שהיה בכל הדורות, והעניים הבינו את מקומם שהקב"ה לא נתן להם את היכולת לקנות דירות לילדיהם. ושוב גם בזה, הוכח פעמים רבות שהרבנים הליטאים לא מצליחים ליצור דפוס ציבורי, ורק לראשי הישיבות יש יכולת להשפיע, אבל משום מה הענין לא בוער להם מסיבות שונות..

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 9:04 pm

אז יש לדבר על כך שוב ושוב ואולי זה לאט לאט יבא לשינוי המיוחל - מהפכות מתחילים בלבבות, אמר אחד המהפכנים (שכחתי את שמו).

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' ספטמבר 07, 2017 9:24 pm

בעז"ה

הנושא הזה הוא ראיה מוחלטת שמהלבבות לבד א"א לעשות כלום, כי כולם מכירים בבעיה הזו, לא צריך לעשות ע"ז והשבת אל לבבך.. ובכ"ז לא מצליחים לשנות, מחמת כל האמור.
היה פעם ארגון שהשמחה במעונו שניסה לעשות החתמות, היום נראה לי שהארגון נסגר.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 07, 2017 9:26 pm

אני חושב להיפך - כאן הינך רואה שמהלבבות עוברים לדיבורים ולכתיבה, וכאן אנו אוחזים ברגע זה, נמשיך עוד ועוד והשינוי בוא יבוא.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' ספטמבר 08, 2017 6:45 am

אחד הזכיר לעיל את 'מנהג בעלי בתים חשובים', ונזכרתי מ'שטר התנאים' של הסבא-רבא שלי.
בשנת תרע"ט היה המנהג בין בעלי בתים חשובים כך:
תנאים תרעט.JPG
תנאים תרעט.JPG (27.27 KiB) נצפה 12377 פעמים

אף שידוע ההבדל שבין התקופה ההיא לבין זמנינו אנו, בכל זאת נעים לראות מה התנו ביניהם אז. כל צד נתן 'מטה וחצי שאפע', וכך היו לזוג שתי מטות ושאפע [=ארון] שלם...

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ו' ספטמבר 08, 2017 8:01 am

הנושא הבוער בכל אופן בציבור הלטאי זה עניין הדירות,משום מה בעידוד ראשי הישיבות [כן מותר לבקר אותם] הם מעודדים את החתנים לדרוש. ולמה? מה רע בלגור בטבריה או בעפולה או באופקים או בנתיבות ששם עד 500 -600 אלף ניתן לקנות דירה מחצית על ההורים ומחצית על הזוג.?
בעניין החתונות כבר דובר וב"ה יש אולמות כמו וולף ופרידמן וארמונות חן שהם מוזילים את העלויות במשמעותי. הגם שיש לדאוג שאולמות אלו לא יראו כמו בית התבשיל ,נקיון גרוע, ושירות אין מה לדבר, אוכל לא ראוי למאכל ולא טרי, כך יצא שכרו בהפסדו עד שאדם מתבייש לכבד את אורחיו באולם מסוג זה.
עיקר הצעקה זה על תזמורת ששמעתי שזה הגיע ל15 אלף ש"ח על שעה של שירה וזמר מקפץ ומתנוענע בכל גופו כאילו הוא שמח בחתונה זו. די להצגה ולרמה הנחותה הזו ניתן להזמין תקליטן או כמה זמרים במחיר שפוי.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ו' ספטמבר 08, 2017 10:39 am

סתם ידיעה חשובה
בעודי מאורס בדקנו את אפשרות הנשואין באולם של בית ספר וכד', והתברר שבכדי להכשיר את המקום מינימלית כדי שיהיה ראוי לחתונה, לקייטרינג וכו' זה כבר עולה כמעט כמו להתחתן בוולף שהוא אולם יפה וסביר בהחלט.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' ספטמבר 08, 2017 10:46 am

צעד פשוט שיכול כל אחד מאתנו לעשות בתחום זה הוא פשוט למעט בנסיעות לאירועים! כן, אם חבר מהבית כנסת עושה שמחה בעיר אחרת, אני לא טורח ונוסע לשם בשביל לשתות כוס קולה ולאכול חתיכת עוגה ולרוץ מתנשף לאוטובוס חזור. אין בכך תועלת לאף אחד.

אצל כמה שכנים שלי שעשו חתונה בעיר אחרת, לא הגעתי ולא קרה כלום... ולמי שהיה חשוב לי לכבדו, באתי בשקט והתנצלתי על כך שלא הגעתי, והצעתי שאם הוא עושה 'שבע ברכות' פה בעיר אשמח לבוא ולהיות 'פנים חדשות' מהודרות. ואכן באתי ושימחתי הרבה יותר מאשר אם הייתי מצטופף בחתונה...

לאט לאט אנשים יתרגלו שעושים אירוע יותר קטן עם פחות מוזמנים ויותר שמחה אמיתית.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ו' ספטמבר 08, 2017 11:10 am

שהשכן שלך הזמין לחתונה הוא לקח בחשבון שיש מצב שתבוא גם מחוץ לעיר,לפיכך הוא גם הזמין מנה, כשאתה לא בא פעמים גם בזבז מנה וגם נפגע ממך כך שלא ברור הכיוון שלך.
נערך לאחרונה על ידי עובדיה חן ב ב' ספטמבר 11, 2017 2:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' ספטמבר 08, 2017 11:16 am

זה לא בדיוק ככה. הרי הוא לא שאל אותי אם אבוא או לא. ואולי באמת יש לי אירוע אחר באותה שעה במשפחתי?

[ואכן, במגזר הכללי בו המנות יותר יקרות וכו' מקובל שצריך לשלוח הודעת אישור על כך שאתה הולך להגיע]

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ו' ספטמבר 08, 2017 11:20 am

זוהי גם הצעה - לערוך רישום מראש שלפחות לא ילכו מנות לפח.

בערל

הודעהעל ידי בערל » ו' ספטמבר 08, 2017 12:52 pm

בחו"ל כך מקובל בכל חתונה, לאשר את ההשתתפות מראש.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ה' ספטמבר 14, 2017 9:34 am

בן מיכאל כתב:זוהי גם הצעה - לערוך רישום מראש שלפחות לא ילכו מנות לפח.

אין למחותנים טרדות על הראש, שאתה גם מצריך אותם לשבת ולרשום מי יגיע ומי לא יגיע? ובדרך הכלל המנות מוזמנות מראש, ולא יעזור לרשום. ורישום עוזר בציבור שלכל אחד יש מייל וכדומה, שבשבילו לשלוח הודעה זה קל ופשוט, אבל לא בציבור האברכים [אלא אם כן תפתח מערכת טלפונית וכו'].

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' ספטמבר 14, 2017 4:33 pm

לשם שינוי, אני הקטן כן חשבתי ע''כ לפני החתונה, וביקשתי להנשא באולם שהיה זול מאד [ללא מיזוג...] תזמורת בזיל הזול צלם ב500$ וכו' דאגתי רק שתהיה מחיצה ראויה כדת, ושיהיה כיבוד לבחורים הרוקדים. הסכמתי אפילו לסעודה של 100 מנות, אלא שהצד השני התנגד לסעיף האחרון.
למעשה זה הפריע לי מאד שנים רבות אח"כ. החתונה שלי היא אירוע שלא כ''כ מזכיר לי שמחה...
אינני אומר שלכן חייבים שערות ההורים להלבין, אך הנושא איננו שולי, מדובר בשמחת חתן וכלה ומה שעושים צ''ל בכובד ראש. לא תמיד החו''כ מבינים את המשמעות לפנ''כ, ולא הסכמתם היא המכריעה בזה.
נערך לאחרונה על ידי חיימשה ב ה' ספטמבר 14, 2017 10:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אבא יודן

הודעהעל ידי אבא יודן » ה' ספטמבר 14, 2017 4:59 pm

הבעיה היא עמוקה יותר,
פעם ב'דרפל [=כפר] כשחתונה היתה אירוע מיוחד בקושי אחת לשנתיים, השמחה היתה מרגש לכל אחד היום כשקיינאיינעהארע יש בכל יום עשרים חתונות ויותר בכל האזורים ואין איש שם על לב זולתי בני הזוג, כל הענין ממש חבל על הזמן,
לדעתי צריכים להנהיג שחתונה תהיה כדמות 'ואך נאכט' ותו לא חוץ מבדחן כמובן.
[ואגב צריכים למקד בענין הוצאות ליל החתונה לבד, אך שאר דברים מביגוד ומתנות כל אחד יעשה כמו שירצה].
ואם לא עובד אפשר שיש להנהיג שההורים נוטלים משכנתא על כל הוצאות החתונה ובני הזוג ישלמו לאט לאט, ונמצא שכל אחד משלם דמי חתונה אחת ותו לא! ובטח שאז יחשבו פעמים טרם כל הוצאה והוצאה.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ספטמבר 14, 2017 8:45 pm

חיימשה כתב:לשם שינוי, אני הקטן כן חשבתי ע''כ לפני החתונה, וביקשתי להנשא באולם שהיה זול מאד [ללא מיזוג...] תזמורת בזיל הזול צלם ב500$ וכו' דאגתי רק שתהיה מחיצה ראויה כדת, ושיהיה כיבוד לבחורים הרוקדים. הסכמתי אפילו לסעודה של 100 מנות, אלא שהצד השני התנגד לסעיף שלי היא אירוע שלא כ''כ מזכיר לי שמחה...
אינני אומר שלכן חייבים שערות ההורים להלבין, אך הנושא איננו שולי, מדובר בשמחת חתן וכלה ומה שעושים צ''ל בכובד ראש. לא תמיד החו''כ מבינים את המשמעות לפנ''כ, ולא הסכמתם היא המכריעה בזה.

כל הכבוד לך!!!

שים-שלום

הודעהעל ידי שים-שלום » ה' ספטמבר 14, 2017 9:19 pm

הרואה כתב:הרב שמואל טל עשה תקנות בעניין, אם מישהו יודע יותר פרטים נשמח.

אם אינני טועה התקנה היתה שבחורים שמעוניינים להמשיך לאחר חתונתם כאברכים בישיבה, לא יעלה הסכום הכולל מעל 47 אלף ש"ח כולל הכל.
כמדומני שהסכום עלה במקצת בשנים האחרונות עקב עליית מחירים.

לשם כך הישיבה נותנת את חדר האוכל או את חצר הישיבה לאירועים, אך חלקם מצליחים להכניס בתקציב אף אולם מכובד.

ד"א הפלא הוא שדווקא ההורים הם שאין דעתם נוחה עם ההגבלות, בעוד שלבחורים זה כלל לא מפריע.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' ספטמבר 14, 2017 11:12 pm

שים-שלום כתב:ד"א הפלא הוא שדווקא ההורים הם שאין דעתם נוחה עם ההגבלות, בעוד שלבחורים זה כלל לא מפריע.

כידוע שבדורנו החתן והכלה משמחים את ההורים, במקום שההורים יהיו עסוקים במצוותם לשמח את החתן והכלה....

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' ספטמבר 17, 2017 11:05 am

אבא יודן כתב:הבעיה היא עמוקה יותר,
פעם ב'דרפל [=כפר] כשחתונה היתה אירוע מיוחד בקושי אחת לשנתיים, השמחה היתה מרגש לכל אחד היום כשקיינאיינעהארע יש בכל יום עשרים חתונות ויותר בכל האזורים ואין איש שם על לב זולתי בני הזוג, כל הענין ממש חבל על הזמן,
לדעתי צריכים להנהיג שחתונה תהיה כדמות 'ואך נאכט' ותו לא חוץ מבדחן כמובן.

פונקט פארקערט! בזמנו שאירוע היתה אירוע מיוחד, כולם הגיעו לחתונה לשמח את החתן והכלה ואת המחותנים גם בלי מנות ותזמורת מיוחדת, ולכן לא היה צריך את כל ים הכסף שנשפך על כך. אך בזמננו שיש המוני אירועים והמוני ידידים וקרובי משפחה קרובים ורחוקים, אם המחותנים לא יתנו רבע עוף לכל אחד, ותזמורת הגונה, אף אחד לא יגיע, והאירוע באמת יראה כמו 'ואכנאכט' [שהתבטל מזמן אצל הליטאים]. ואם אתה כל כך מעונין שחתונה תיראה כמו 'ואך נאכט', אני מאחל לך שכך יראו חתונות ילדיך...
לסיכום, החתונה היא עדיין אירוע מאד מרגש אצל בני הזוג וגם אצל ההורים שמוציאים את ילדיהם מן הבית לאחר יותר מעשרים שנה, והם מאד רוצים לחגוג את זה בצורה המונית ושמחה, ויש מחיר שצריך לשלם על כך.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 40 אורחים