מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שיבוש נפלא בקטלוג הספריה הלאומית

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ושא_נס

שיבוש נפלא בקטלוג הספריה הלאומית

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' אוקטובר 09, 2017 10:16 pm

רצו"ב מקטלוג כתבי היד
חתימת הבעלים "ש"ך" שבכתב היד, הפכה בקטלוג לקשורה עם הרב שפתי כהן על ש"ע ונקדת הכסף ותקפו כהן וארוך ועוד. ומעיקרא ש"ך שבכ"י זה חתם בשנת תקמ"ו, ובו בפרק הרב ש"ך על ש"ע היה כבר בגן עדן.
טוב שלא שייכו לש"ך על התורה.
ברור ש"ש"ך" הוא ראשי תיבות של שם הבעלים, וללא כל זיקה להרב שפתי כהן.

‫ מס' מדף ‬ F 23742
‫ עיול ראשי ‬ ‫ נחמיאש, שאלתיאל בן שלמה, (מחבר משוער) ‬
‫ כותר ‬ ‫ פרוש כתובים לשאלתיאל נחמיאש (איוב). ‬
‫ ספרית מקור ‬ The Jewish Theological Seminary of America New York, NY USA Ms. 1114
Catalogue Lutzki New York, NY USA L 466
Adler, Elkan Nathan Ms. 1253
‫ ספרית מקור ‬ ‫ ניו יורק - בהמ"ל לוצקי 466 ‬
New York - Jewish Theological Seminary Lutzki 466
‫ מס' בספ' מק ‬ NY JTS 1114
NY JTS L 466
ENA 1253
‫ מקצוע ‬ Digitized manuscripts
‫ דפוסת ‬ ‫ שס"ב (1602). ‬
‫ סוג כתיבה ‬ ‫ ספרדית ‬
‫ מקום קשור ‬ Thessalonikē (Greece)
‫ תאורת ‬ ‫ 145 דף. ‬
‫ הערה ‬ ‫ עם הפנים. ‬
‫ דף 1א-5א: "הערה על ספר איוב" (ביקורת על דברי "בעל העקרים" בענין צדיק ורע לו). ‬
‫ דף 50ב: "והחכם ר’ יהודה אחי יצ"ו פי’". ‬
‫ דף 53א: "ובספר יראת שמים שער א’ ... פירשתי זה הפסוק". ‬
‫ נושא ישן: מקרא פרשנות כתובים איוב (נחמיאש, שאלתיאל בן שלמה, מחבר משוער) ‬
‫ נושא ישן: מקרא תנ"ך כתובים איוב ‬
‫ מגבלות ‬ No restrictions; Permissions officer; Israel Copyright Act
‫ תנאי שימוש ‬ Digital file may be shared as link.
Commercial use not permitted.
‫ הערת בעלות ‬ Owner: "Abraha’ Aboab".
‫ הערת קולופ ‬ ‫ קולופון: "נכתב פה שלוניקי על ידי צעיר התלמידים שאלתיאל בכ"מ שלמה ן’ נחמיש שנת ה’ שס"ב לפ"ק". ‬
‫ בראש כה"י: "ש’ תקום הצעיר ש"ך ס"ט". ‬
‫ אודות כת' א ‬ Bible. Job -- Commentaries
‫ מחבר שותף ‬ ‫ אבוהב, אברהם, בעלים קודמים ‬
‫ כץ, שבתי בן מאיר (ש"ך), 1622-1663, בעלים קודמים ‬
‫ כת' אח' נוס ‬ ‫ תנ"ך. איוב. כתב יד ‬
‫ כת' אנליטי ‬ ‫ יראת שמים (מוזכר) ‬
Electronic Location Rosetta Digital Object
‫ סוג חומר ‬ MANUSCRIPT
MIC
‫ מספר מערכת ‬ 000101595
‫ קישור קבוע ‬ http://aleph.nli.org.il:80/F/?func=dire ... ase=NNLMSS
‫ מיקום ‬ ‫ מיקום ועותקים ‬

הוגה ומעיין

Re: שיבוש נפלא בקטלוג הספריה הלאומית

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ג' אוקטובר 10, 2017 1:29 pm

אותה טעות גם בכ"י שרשי השמות:
http://aleph.nli.org.il:80/F/?func=dire ... ase=NNLMSS

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ג' אוקטובר 10, 2017 2:53 pm

שיבושים שכאלו אינם נדירים. ובכ"ז כדאי להודיע לממונים על כך.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוקטובר 10, 2017 3:10 pm

הרב עדיאל כותב בשפה עדינה ואני אכתוב קצת יותר: קטלוג הספה"ל הוא נפלא וכולנו נהנים ממנו דבר יום ביומו, ולא נראה סביר שטעות שכזו מצדיקה פתיחת אשכול מיוחד.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ג' אוקטובר 10, 2017 5:38 pm

[אני זוכר את התרגשותי המיוחדת עם הטעות הראשונה שגיליתי שם, וההתרגשות הגדולה עוד יותר כשעדכנתי את ד"ר שבט והוא תיקן.. לא חלף זמן רב עד שגיחכתי על עצמי...]

לא מובן מה זו ה"השתבחות" הזו על טעות של קטלוג שאנו חבים לו רבות, כאילו מצא בעל חוב לגבות איזה חוב לא נודע.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ג' אוקטובר 10, 2017 5:53 pm

גם אנכי אי"ש צעי'ר מצאתי איזו טעות בתארוך של ספר שרשמו בו שנת תר"א במקום תכ"א. פניתי אליהם הם שלחו לתיקון וביקשו מספר טלפון לעדכן אותי מתי שתוקן. תוך כדי נתינת תודה על הערתי לתיקון.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ג' אוקטובר 10, 2017 6:31 pm

ככה זה עם המין האנושי. אדם המחונן בחוש ביקורת ומוצא מום בחברו, וטורח (אם מעט אם הרבה) למצוא פשר דבר ומקור הטעות וכו', טבעי הדבר שהוא יבקש משהו בחזרה.
לעומת האנשים שלעולם לא יטרחו להעמיד את המחבר על טעותו מחמת סבות שונות, ישנם כאלה שיטרחו רק בעד בצע כסף. אחרים טורחים בעד מעט הוקרה והערכה מצד חבריהם, וסיפוק זה מוצאים בשעה שמפרסמים את הטעות בפורום.
למפרסם את טעות הזולת, אין כל כוונה ללגלג במי שטעה או לבזותו ברבים ואפילו לא להשתבח ולהתרברב, רק סתם לשתף את חבריו בצערו/שמחתו [-שילוב מעניין ומוזר] על שמצא טעות מעניינת כזו.
וכשיורדים לסוף דעתו של המפרסם את הטעות, ברור שהוא רוצה שהדברים יגיעו למקום הנכון, ושיתקנו את הטעות, אבל הוא רוצה גם שהתיקון יישאר באיזה מקום על שמו ועל זכרו.
יתכן שדרוש לזה קצת 'תיקון המדות', אבל זו היא המציאות. ואם חולשה זו של המפרסם תאמץ אותו בעתיד להעיר על טעויות נוספות - אולי יצא הפסדו בשכרו.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ג' אוקטובר 10, 2017 9:47 pm

קאצ'קלה כתב:ככה זה עם המין האנושי. אדם המחונן בחוש ביקורת ומוצא מום בחברו, וטורח (אם מעט אם הרבה) למצוא פשר דבר ומקור הטעות וכו', טבעי הדבר שהוא יבקש משהו בחזרה.
לעומת האנשים שלעולם לא יטרחו להעמיד את המחבר על טעותו מחמת סבות שונות, ישנם כאלה שיטרחו רק בעד בצע כסף. אחרים טורחים בעד מעט הוקרה והערכה מצד חבריהם, וסיפוק זה מוצאים בשעה שמפרסמים את הטעות בפורום.
למפרסם את טעות הזולת, אין כל כוונה ללגלג במי שטעה או לבזותו ברבים ואפילו לא להשתבח ולהתרברב, רק סתם לשתף את חבריו בצערו/שמחתו [-שילוב מעניין ומוזר] על שמצא טעות מעניינת כזו.
וכשיורדים לסוף דעתו של המפרסם את הטעות, ברור שהוא רוצה שהדברים יגיעו למקום הנכון, ושיתקנו את הטעות, אבל הוא רוצה גם שהתיקון יישאר באיזה מקום על שמו ועל זכרו.
יתכן שדרוש לזה קצת 'תיקון המדות', אבל זו היא המציאות. ואם חולשה זו של המפרסם תאמץ אותו בעתיד להעיר על טעויות נוספות - אולי יצא הפסדו בשכרו.

אם אתה אוחז בשלושת התיקונים הראשונים שלך, מקובל עלי. מכל מקום אריכות הדברים לא מצדיקה את הביטוי "שיבוש נפלא".

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' אוקטובר 11, 2017 3:03 am

חג שמח לכולם
לחינם האריכו כל החכמים הנכבדים דלעיל, ואחר הקידה והכבוד הראוי מכולם כמעלתם הרמה אעיר כי סך הכל הייתי פשוט משועשע מאד מטיב הטעות ולכן רשמתי זה כאן. בבחינת ושמחת בחגך. גם בטעויות יש דרגות ומינים, ולעתים יש בשגיאות שעשועים וכשרון (הרבה מעבר לשגיאות הקלדה כמובן, למרות שגם בשגיאות הקלדה יש לעתים שחוק ולצון), כמו השגיאה הידועה במי שהלך למול את פסחו ולשחוט את בנו. וכבר ראיתי מי שציין למגילת שיר השרירים. ובאשכול אחר הראיתי גאונות שפענחו ביפה ללב החדש ראשי תיבת "בכ"ה" שפתרונו "בכונת הכתוב", בפתרון עקוש ומוטעה "בשם כד הקמח". וכהנה רבות.
איני רוצה להתפאר כלל וכלל לא וודאי שלא בשגיאה בקטלוג (שלו אני חייב הכרת טובה מרובה שנים רבות מאד עוד בימים בהם הקטלוגים היו רק במחשבי הספריה בתכנה הישנה לפני האתר הנכחי, זה כארבע עשרה שנים לאחור. ואם יש זכות דומני כי אני מעשרה ראשונים אשר השתמשו ברשת אלחוטית בספריה הלאומית), אך עם זאת אעיר בצניעות יתירה כי אלפי שגיאות בכל מערכות קטלוגי הספריה הלאומית תוקנו על ידי (בלא להמעיט כלל מעבודות המקטלגים לדורותיהם שאנו נעזרים בהם דבר יום ביומו בענינים רבים), מעבר לזיהויים של כתבי יד ועוד ידיעות נחוצות מאד, וגם ספרים שנרשמו במפעל הביבליוגרפיה בימים שעוד היה חי, ואני הקטן הוא שהודעתי עליהם לאנשי המפעל בשעתו שיש לרשמם. וכמובן כל תיקונים אלו שלחתים והנני שולחם לפחות מידי שבוע אל אנשי הספריה בלבד. אין כאן לא חוב ולא פריעה ולא גילוי. ואדרבה החוב הוא בתודה גדולה וכבירה לספריה החשובה והיקרה עלי אדמות לכל העוסק בספרות האומה הישראלית לדורותיה (ואני כותב זאת מידיעה מכלי ראשון אחר ביקורים משמעותיים וארוכים בספריות בארה"ב ואירופה ואנגליה, לא ביקורים בני יום אלא בני חודשים ארוכים).

מה ששיתפתי פה היה רק מצד השעשוע. ובשמחה אקבל שימחקו האשכול אם הוא סר טעם להבנת המנהלים.

מגודל חיבתי למפעל הביבליוגרפיה ולחשיבות ההשלמה של מפעל זה, פתחתי כאן פעם אשכול שיוסיפו בו החברים החשובים פה. אולי המפעל יקום לתחיה יום אחד וירשום ספרים נוספים שטרם נרשמו בו.

(אגב אעיר כי מאות רבות אם לא אלפים של ספרים החסרים באוצר החכמה, אני מודיע עליהם לחכם איש ספר דלעיל תמידים כסדרם, וכל זה רק ברצוני שהאוצר יהיה אוצר שלם המכיל כמה שיותר ספרים הנצרכים לכל איש על פי מלאכתו. ולוואי האוצר יהיה באמת מקיף ושלם כפי שדיברתי לאחרונה באשכול סמוך).

ידידי ורעי רב רחומא'י החכם קאצקלה, דבריך ערבים ונעימים ותודה לך עליהם, אלא שאני לתומי כתבתי כנ"ל, ושגיאות רבות אחרות אשר הנני שולח לקטלוגי הספריה כמובן וכמובן שאיני רומזם פה ולא מרעיש עליהם באשכולות חדשים לבקרים, כי אין בזה טעם, כאן כנ"ל היה שעשוע בעצם האזכור של הרב שפתי כהן ז"ל עם הנ"ל, ותו לא מידי. וכל אחד יקח הדבר למקומו כפי שנשמתו נמשכת, ודוק היטב. ואכמ"ל.

ובדבריך על שמחה וצער הזכרתני פנינה של אחד מרבני האחרונים שהקשה קושיא חזקה מדעתו, ואח"כ כתב שמצאה ברא"ם, והפטיר עליו: "ושמחני וציערני שפגע בחלקי המוכן לי מששת ימי בראשית". כתבתי מזכרון ישן, ושמא לא דקדקתי לגמרי בתיבות האחרונות בציטוט.

החכם הנכבד פלגינן, מקוה שלא לקחתי ממך שמחת חג באשכול הנכחי, מטרתי היתה הפוכה לגמרי.
המלה "נפלא" משמעותה כאן "נחמד", "חביב", "משעשע", "יקר", "מתוק", "נאה", וכל כיו"ב.

ובעיקר הדברים הייחוס של החיבור דלעיל לר' שאלתיאל נחמיאש (גם אם באופן משוער), אין לו ידים ואין לו רגלים והוא מוטעה לחלוטין מכל וכל, ובס"ד אני יודע במאה אחוזים מי המחבר של החיבור הנ"ל, ובמקום הראוי בס"ד ארשום זאת.
נערך לאחרונה על ידי ושא_נס ב ד' אוקטובר 11, 2017 6:01 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ד' אוקטובר 11, 2017 4:12 am

ושא_נס כתב:ובדבריך על שמחה וצער הזכרתני פנינה של אחד מרבני האחרונים שהקשה קושיא חזקה מדעתו, ואח"כ כתב שמצאה ברא"ם, והפטיר עליו: "ושמחני וציערני שפגע בחלקי המוכן לי מששת ימי בראשית". כתבתי מזכרון ישן, ושמא לא דקדקתי לגמרי בתיבות האחרונות בציטוט.

ודאי התכוונת לנחלת בנימין, מצוה קמ סי' ג, דף קעה ע"ב-ע"ג: "שמחני וציערני על כי נגע במוכן לי". וכך ב'מלך שלם' דף צו ע"א.
וכיוצא בזו בספר הליקוטים לבעל סדר הדורות, ערך שכינה סי' נה, עמ' תשסט: "ונצטערתי כי נגע במוכן לי".

ובאופן כללי, דבריך בענין הטעויות המשעשעות - נאים ונחמדים.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' אוקטובר 11, 2017 5:27 am

אכן כונתי להרב נחלת בנימן.
נכון לומר שהרב ספר הלקוטים והרב יד דוד היו תלמידיו של הרב שדה היער הנ"ל? זה נראה שהרב ספר הלקוטים נמשך פחות אחר הפלפול הנורא של רבו, בשונה מהרב נשאל דוד בספריו באגדה (כמעט ולא נדפס מהם מאומה, והנדפס בשנים האחרונות הוא פירורים, והרבה יש לבקר הנדפס חדש, ובמ"א כתבתי כמה עמודים על הנדפס על ידי בית אהרן וישראל, ובעמ' הראשון הנדפס שם יש פלא מופלא שהמחבר מזכיר פני משה על ירושלמי, וכמובן הוא שיבוש נחרץ. ועל הנדפס בניו יורק על ידי חסידי באבוב יש להעיר הרבה, רק זה אעיר כאן כי לא כתבו על פי איזה כ"י הדפיסו, ונראה כי החליפו לשונות החזלי"ם שלו על פי פרוייקט השו"ת! בעזות גדולה. מצאתי כזה גם בספר מנחת יהודה ן' עטר הנדפס חדש, לא של חברת אהבת שלום בנשיאות זה הי"ם הגדול נר"ו).
מה היחס בין הרב ערכי הכנויים ונשיא א"י הרב עיר דוד?

גילוי מילתא

הודעהעל ידי גילוי מילתא » א' אוקטובר 15, 2017 9:02 am

לאחרונה מערכת של זיהוי אוטומטי של מערכת "אלף", של קטלוג כתבי היד של הספרייה הלאומית, משתוללת וגורם לזיהויים מביכים (ומגוחכים) עוד יותר מאלה.
אנו מודעים הטיב לזה, ומשתדלים למזעיר נזקים, מול מערכת התוכנה.
במקום רק לצחוק, חברי הפורום מוזמנים ליצור קשר איתי offline ' במייל ונתקן מיד.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 404 אורחים