מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגה"צ רבי דב יפה זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
רואה והוא מצעק

Re: ברוך דיין האמת - הגה"צ רבי דב יפה זצוק"ל

הודעהעל ידי רואה והוא מצעק » ש' נובמבר 11, 2017 9:55 pm

חבר פורום אוצר החכמה כתב:ולי הק' נראים דברי הגרש"א פשוטים.
גם להצד שצריך השתדלות, היינו רק השתדלות מעוטה "לפנות לשדכנים" (כמו שהזכיר הגר"ש בדבריו), נמצא שטווח הויכוח קטן.
הלא זו גמרא מפורשת שדרכו של איש לחזר אחר אבידתו.
הגר"ש הזכיר בדבריו שא"צ אפילו לפנות לשדכנים (אם אפשר לסמוך על דקדוקי הלשון שהובאה).

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ש' נובמבר 11, 2017 11:07 pm

האם הוא היה מבני בניו של בעל הלבושים?
ואם כן, אזי נראה שעבר את הדור העשירי.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ש' נובמבר 11, 2017 11:44 pm

כבר נכתב לעיל פעמיים שהי' נכד הלבוש
viewtopic.php?f=19&t=37276#p414757

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' נובמבר 12, 2017 7:17 pm

כיצד הוא קרוב של ר' שמואל יצחק יפה, חתן הבית הלוי?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' נובמבר 12, 2017 10:20 pm

אפרקסתא דעניא כתב:כיצד הוא קרוב של ר' שמואל יצחק יפה, חתן הבית הלוי?

בכתבה בהפלס נכתב בהתחלה שר' שמואל יצחק יפה היה דוד אביו, (נכתב ר' שניאור יצחק בטעות).

ש.י. רובין

הודעהעל ידי ש.י. רובין » ב' נובמבר 13, 2017 1:38 am

בעובדות והנהגות ח"א יש תמונה של הגרי"ז עם ר' שמואל יצחק יפה כנראה נכד של המדובר כאן וב"ד של ר' דב.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' נובמבר 13, 2017 1:42 am

ש.י. רובין כתב:בעובדות והנהגות ח"א יש תמונה של הגרי"ז עם ר' שמואל יצחק יפה כנראה נכד של המדובר כאן וב"ד של ר' דב.

הוא הוא, רש"י יפה היה נשוי לבתו של הבית הלוי מזוגתו השלישית ונפטר בשנת תשי"ג.

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ב' נובמבר 13, 2017 9:14 pm

ממרומי היער כתב:
דעת_האברך כתב:יש לציין את העובדה המופלאה שבעת ההספדים בישיבת קול יעקב החלו לפתע גשמים, בדיוק ברגע שההספד הראשון התחיל. וכך כשהתחיל ההספד השני והשלישי גם כן התחזק הגשם. כל זאת כשבשאר ירושלים מסביב לא ירד כל גשם (אולי קצת טיפות) ובכלל לא היה אמור להיות גשם ביום זה.
גם משמים מבכים את האבדה! והרי זה כסיפורים שהיו על כמה גדולים שנפטרו שנתקשרו השמים בעבים וירד גשם בעת לווייתם. ויהי לפלא.

בעניין הגשם ראיתי לאחרונה תצלום כתבה מעיתון שיצא לאחר הלוויתו של רבי אהרן קוטלר זצ"ל בתיאור הסגולה לעצירת גשמים בלוויית צדיקים, הנה:
סגולה לעצירת גשמים.pdf
(59.38 KiB) הורד 420 פעמים

לא מדובר בסגולה למנוע גשם בהלויה, אלא להיפך סגולה נגד עצירת גשמים, שבתקופת הלוייתו של הג"ר אהרן קוטלר זצ"ל היתה עצירת גשמים, ועשו פעולה מסויימת כדי שמכאן ולהבא יהיה גשם, וכך היה.

ש.י. רובין

הודעהעל ידי ש.י. רובין » ב' נובמבר 13, 2017 10:12 pm

מחולת המחנים כתב:
ש.י. רובין כתב:בעובדות והנהגות ח"א יש תמונה של הגרי"ז עם ר' שמואל יצחק יפה כנראה נכד של המדובר כאן וב"ד של ר' דב.

נראין דבריך מדבריי. מדובר בתמונה ר' שמואל יצחק חדב"נ, לא היה הספר תח"י ושיערתי מסברא. מי יעלה לנו?

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ב' נובמבר 13, 2017 10:23 pm

נוטר הכרמים כתב:קיבלתי במייל, דברים שהועתקו מאיזה מקום, גם נראים כמאפיינים וגם מעוררים ומחזקים, יהיה פירסומם לעי"נ הטהורה.
סיפור מדהים וראוי לפרסום, על מורי ורבי המשגיח הרב דב יפה זצוק"ל ...
לפני מעט יותר מעשר שנים הזמין אותי מורי ורבי המשגיח הרב דב יפה זצוק"ל לסעוד אתו את סעודת הפורים.
כטוב לב המלך ביין וכטוב לבי גם אני,
פנה אלי המשגיח ואמר לי 'כן, חיימאריה האם יש משהו שהיית רוצה לשאול?'
ואני כילד חצוף מאז ומעולם וכתלמיד אוהב ומעריץ לרבו עניתי, כן. יש ברשותי סיפור, שהייתי רוצה לספרו בפני הרב ובפני הרבנית והייתי רוצה לקבל אישור או הכחשה לסיפור.
והתחלתי לספר,
לפני כמה עשורים, כמה שנים לאחר נישואיו של המשגיח ורעייתו, התגלה ביניהם ויכוח. שנאלצו להגיע בשל כך לדין תורה בפני הדוד של הרבנית, הגאון רבי אהרון כהן זצ"ל. ששימש לה כאב חורג ושימש גם כרבו של המשגיח בבחרותו בישיבת חברון. וכה הרצו הם טענותיהם, כל לילה כשהתינוקות בוכים יש לנו ויכוח מי יקום בלילה לתינוקות. המשגיח ר' דוב זצוק"ל טען, שהוא רוצה לקום ולטפל בהם. טענתו בפיו, אני כל היום לא בבית, את עם הילדים כל היום, אז בערב כשאני חוזר ראוי שאני אטפל בהם ואת תוכלי לנוח ככה זה שותפות מלאה!
הרבנית רבקה תחי' לעומת זאת טענה, שהוא כל היום יושב ולומד בישיבה ועסקו עם בחורים ובתורה והיא רוצה שיהיה לו כח ביום להמשיך בעבודת הקודש ולא מסכימה שהוא יקום. וככה כל לילה הם לא מגיעים לעמק השווה אלא שניהם קמים.
רבי אהרון כהן זצ"ל שומע את הטענות, חושב מעט ופוסק את פסיקתו. מהיום, אתם עושים תורנות, לילה אחד את קמה לילה אחד המשגיח יקום. פשרה.
הכול היה טוב ויפה, בלילה שהיה תורה של הרבנית,
התינוקות בכו והיא קמה והמשגיח המשיך לישון, כמו בהסכם.
בלילה לאחר מכן כשהגיע תורו של המשגיח פתאום בשעון הוא רואה שכבר בוקר,
אוי ואבוי, הוא לא עומד בהסכם!
המשגיח ניגש אל הרבנית לברר למה לא העירה אותו כשהתינוקות בכו.
הרבנית מכחישה שהיא קמה, אף אחד מהם לא קם. פשוט התינוקות לא בכו באותו לילה!
אבל זה לא נגמר,
מאז במשך שנים עד שגדלו הילדים,
בתור שלה הילדים בכו והיא הייתה קמה.
בלילה שלו מעולם לא בכו הילדים!
מעולם הוא לא נדרש לטפל בהם בלילה!
סיימתי את הסיפור,
שאלתי את הרב והרבנית האם הסיפור נכון?! עונה לי המשגיח, זה לא שהם לא בכו בלילה הם פשוט לא קמו. ככה בענוותנותו מנסה לגמד את האירוע. הרבנית לעומת זו קמה ממקומה, מזדעקת, ואומרת, זה היה! בדיוק ככה זה היה!
במשך שנים בלילות שלו היתה דממה בבית!
ובלילות שלי עולם כמנהגו נוהג!
תבינו איך בשמיים מחשיבים את התורה של בעלי!

ביתד השבוע של "יתד נאמן", מיום ששי שעבר כ"א חשון, עמ' 10, יש גירסה קצת שונה של הסיפור:
"וכך אכן אירע שמאז במשך שנים עד שגדלו הילדים, מעולם לא בכו הילדים בשעת ליל".
משתמע ממנה שהילדים לא בכו כלל, גם לא בליל התורנות של הרבנית.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ב' נובמבר 13, 2017 11:47 pm

סיפר לי היום אברך ששמע את הסיפור מר' דוב יפה בעצמו בישיבת קול יעקב,
והסיפור די שונה ממה שמובא כאן.

אורך רוח

הודעהעל ידי אורך רוח » ג' נובמבר 14, 2017 12:01 am

הסיפור המדוייק: לאחר תקופה ארוכה שהרבנית היתה קמה בלילות לילדים הבוכיים, ביקשה עזרה מבעלה שיקום אף הוא בלילות (כמובן שעד אז לא קם מחמת רצונה שימשיך לישון כדי שיהיו לו כוחות למחר), ומיני אז פסקו הבכיות בלילות.
כל הסיפור על דין תורה להד"ם.
כמובן שאין אנו זקוקים לסיפורים מעין אלו כדי לעמוד על גדולתו העצומה של המשגיח זצ"ל בתןרה ובעבודת ה', וכל הרוצה מוזמן לניחום האבלים שם זורמים סיפורים ללא הפסקה מאלפי המנחמים.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' נובמבר 14, 2017 12:11 am

לי סיפר היום ת"ח חשוב מרכסים שיש להפליא את גודל ישוב הדעת בעבודת ה' של המשגיח זצ"ל. בדור היום שנתפס לנערוון ולמתח בקיום המצוות, הוא היה שלו ורגוע ועבד את בוראו בשמחה ובלי מתח. אברך מרכסים שגר רחוק מהישיבה סיפר לאותו ת"ח כי נהג לבא במיוחד בעשי"ת להתפלל סליחות ושחרית בישיבה למרות הקושי. וכל זאת למה? כי הוא היה מתוח ולחוץ מאימת הדין, ורצה לראות איך המשגיח בעשי"ת מתפלל ברוגע ובשלווה שישרה הדבר רוגע עליו

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ג' נובמבר 14, 2017 9:05 am

פרנצויז כתב:לא מדובר בסגולה למנוע גשם בהלויה, אלא להיפך סגולה נגד עצירת גשמים, שבתקופת הלוייתו של הג"ר אהרן קוטלר זצ"ל היתה עצירת גשמים, ועשו פעולה מסויימת כדי שמכאן ולהבא יהיה גשם, וכך היה.

כתבו ע"כ באשכול על הגרא"ק ועי"ש עוד מדברי הגר"י קמינצקי.
ועל עיקר הסגולה כאן

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' נובמבר 15, 2017 12:01 pm

מצו"ב הרשימה על אודות הרב דב יפה זצ"ל שהעלתי בשבוע שעבר, ערוכה ומוגהת.
קבצים מצורפים
יפה זכרונות.docx
(18.2 KiB) הורד 301 פעמים
נערך לאחרונה על ידי גביר ב א' נובמבר 19, 2017 12:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' נובמבר 16, 2017 8:16 am

לקוח מ https://www.inn.co.il/News/News.aspx/359320
"האדם הקדוש ביותר שזכיתי לפגוש בחיי היה הרב יעקב משה חרל"פ", כך אמר זקן המשגיחים הרב דב יפה שהלך לעולמו בשבוע שעבר.

לביתו של רבי יעקב משה חרל"פ היו מגיעים בקביעות רבים מבני הישיבות שבירושלים כדי לשתות בצמא את תורתו.

כמובן תלמידיו מישיבת מרכז הרב וגם תלמידי חכמים מ 'שערי חסד' ושאר השכונות בירושלים באו ללמוד אצל הרב חרל"פ .

גם מישיבת חברון הגיעו תלמידים רבים בקביעות להקשיב לתורותיו בעיקר בסעודה שלישית, בחגים ובכל הזדמנות. בין תלמידי ישיבת 'חברון' היה הרב דב יפה משגיח ישיבת 'כפר חסידים' שדבק בצעירותו ברב חרל"פ ובתורתו, "את עולם המחשבה בניתי בזכות שיעוריו של הרב חרל"פ אליהם הקפדתי להגיע בקביעות מידי שבת", סיפר הרב יפה.

"היינו מגיעים בסעודה שלישית לראות ולשמוע את הרב. הרב היה אומר דברים נשגבים רעיונות נשגבים. הדברים היו על פרשת השבוע. גם שרו יחד עם הרב. היינו נשארים גם להבדלה. צועדים היינו כל שבת מישיבת חברון אל בית הרב חרל"פ בקצה שכונת שערי חסד

היו מגיעים גם הרב שמואל דביר, הרב שאול ברזם הרב דוד מלינובסקי, הרב עמיטל, הרב ברוך מרדכי אזרחי, ר' מאיר חובב, הרב צבי קפלן רב רפאל זמיר ר' יצחק אלפסי ועוד רבים וטובים, שז"ר היה בא לפעמים. היו מגיעים גם בניו חתניו ונכדיו לסעודה שלישית -בשעת רעוא דרעווין.

מספר פעמים דיברתי עם הרב חרל"פ אודות חזרה על הלימוד. פעם אמר לי הרב חרל"פ 'ישנם כאלה שכל כמה שהם חוזרים יותר, הם שוכחים יותר. שאלתיו מדוע כך הדבר? ענה לי הרב שצריך לחזור כמו שר' חיים מוולוז’ין אמר - שהפעם העשירית תהיה במתינות ובעיון כמו הפעם הראשונה... את ההסבר הזה שישנם כאלה 'שכל כמה שהם חוזרים יותר, הם שוכחים יותר' שמעתי רק מהרב חרל"פ.

הבנתי שאם אדם מרוב שחוזר הרבה על לימודו נעשית החזרה באופן לא טוב, כמצות אנשים מלומדה, הרושם הזה האחרון נשאר והיה עדיף שלא היה חוזר כך".

סיפר עוד הרב דב יפה, "פעם הייתי במרכז הרב בג' באלול, אחרי קום המדינה, הרב חרל"פ אמר שלגדולי הדור יש אחריות גדולה כיוון שההנהגה של ה' תלויה איך גדולי ישראל מפרשים את התקופה".

מוסיף הרב ישעיהו הדרי, "הרב דב יפה סיפר לי עוד, שביום חתונתו נכנס אל הרב חרל"פ לקבל ברכה. ואז אמר לו הרב חרל"פ בוא אגיד לך למה נותנים מתנות לחתן ולכלה? כדי לשמח אותם.

מה מעכב את השמחה האמיתית? העוונות שאדם עושה, שנאמר, עוונותיכם היו מבדילים ביניכם לבין אלוקיכם. הקב"ה אומר אני רוצה שתשמח שמחה אמיתית, המתנה שלי, שאני מחזיר את כל השטרות, מחילת עוונות שהקב"ה מזכה את החתן והכלה זו מתנת החתונה שלו לזוג".

במהלך מסע לוויה פגש הרב ישעיהו הדרי את ידידו משכבר הימים, הרב דוב יפה, לימים המשגיח המפורסם בישיבת ‘כפר חסידים’ שבצעירותו למד בישיבת ‘חברון.

הבחין הרב הדרי ששיפולי מעילו של חברו קרועים. "שאלתיו לפשר מעשהו" מספר הרב הדרי ונזכר: "וכך ענה לי: ‘אצל הרב חרל"פ למדתי הרבה מחשבה, ורבי הוא וודאי היה, אך לא ידעתי אם רבי המובהק, ואם כן לא ידעתי אם עלי לקרוע. נסעתי מוקדם בבוקר לבני ברק, ושאלתי את ‘החזון איש’ את המעשה אשר אעשה, וענה לי כי עלי לקרוע בשולי המעיל וכך נהגתי".

הכתבה מבוססת על הראיון שהקלטתי עם הרב דב יפה לספר 'שירת הי"ם' על הרב חרל"פ

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » ה' נובמבר 16, 2017 10:25 am

ש.י. רובין כתב:
מחולת המחנים כתב:

נראין דבריך מדבריי. מדובר בתמונה ר' שמואל יצחק חדב"נ, לא היה הספר תח"י ושיערתי מסברא. מי יעלה לנו?

ב'עובדות והנהגות' אין תמונות כלל. מסתמא כוונתך לספר 'הרב מבריסק'..

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ה' נובמבר 16, 2017 11:08 am

גליון הספדים מרוכז באדיבות 'משנתה של תורה' - עלון היו"ל מיד שבוע על ידי בן הקהילה ברכסים.
קבצים מצורפים
גליון אבל מרן המשגיח.pdf
(3.23 MiB) הורד 406 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' נובמבר 16, 2017 12:13 pm

קובץ הספדים בקול הלשון
http://www.kolhalashon.com/New/Shiurim. ... %7CR5121-1

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ה' נובמבר 16, 2017 12:54 pm

ראש

הודעהעל ידי ראש » ה' נובמבר 16, 2017 2:04 pm

בבחרותי הייתי ב'קעמפ' של בית המוסר של רבי נפתלי קפלן שליט''א (שבוע זה היתה לי חוויה שלא מעלמא הדין. ואלי ראוי לפתוח על זה אשכול בפנ''ע).
רבי דב זצ''ל היה שם כל השבוע. והגישמאק לטייל איתו יד ביד בשבילים בין העצים היה נהדר מאוד.
בטיולים אלו דיברתי איתו על קבלות והכנה לימי האלול באריכות גדולה.
הוא אמר לי אז משהו שבטח היום אף אחד לא יסכים לקבל ולהבין.
אבל תורף דבריו היו שבחור יכול לקבל על עצמו פשוט לשמוע בקול ה' יתברך, ולקיים כל הלכה שיודע כראוי.
אני האמנתי בכך בכל ליבי, ובתמימות ימי הבחרות המתוקים השתדלתי מאוד. התוצאות כמובן לא היו 'קיום כל מצוות השם', אבל קירבת ה' שהרגשתי תקופה ארוכה כשניסיתי לעבוד את ה' בפשטות כמו שאמר לי המשגיח זצ''ל, היתה מרוממת מאוד.
המשגיח עצמו אמר את זה בכזו פשטות, כאילו הוא אומר לי לברך שהכל. אבל נראה לי שלא מתוך תמימות ומחשבה שכל אחד במדרגה כזו. אלא מתוך אמונה ששייך לנסות לעבוד את ה' בשלימות יחסית, ולא מתוך קבלה מצוצמת.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' נובמבר 16, 2017 2:12 pm

ספרן כתב:'כולי הרב קוק'

https://www.inn.co.il/News/News.aspx/359407

ההספדים של הרב מלמד משולים לאותם אנשים הבאים לבית האבלים, ומספרים לאבלים היגעים והדווים, כמה שעות הם למדו עם המנוח, ולפעמים גם כמה המנוח העריך אותם. ובכן, ר"ד יפה מעניין את הרב מלמד כקליפת השום, אלא מאי, הזדמנות נקרתה לפניו, לעסוק בתחביבו הקבוע: להצליף בחרדים המתעלמים מן הראי"ה (וכידוע מאז הרשימות שלו, מעמדו של הראי"ה בציבור החרדי, שכמובן קורא את כל רשימותיו, רק הלך והתחזק).

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' נובמבר 16, 2017 2:44 pm

אולי יהיה פעם אשכול אחד על אדם גדול בלי שידחפו שם את הרב קוק.
מה זו האובססיה הזו?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' נובמבר 16, 2017 2:57 pm

הרב יפה היה איש אמת ונטול תחבולות דיפלומטיות, ולא חשוד בהסתרת דברים, שמעתי הרבה שיחות ממנו ולא הזכיר את הרב קוק,

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 16, 2017 5:18 pm

גיזונטע קאפ כתב:

אולי יהיה פעם אשכול אחד על אדם גדול בלי שידחפו שם את הרב קוק.
מה זו האובססיה הזו?

לא בדקתי אבל דומני שיש כמה אשכולות כאלה. תבדוק

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ה' נובמבר 16, 2017 5:22 pm

אכן למרות שזכיתי לשוחח עם המשגיח זצ'ל על נושאים רבים במשך זמן זמנים טובא, לא הזכיר את הראי'ה אפילו פעם אחת. לכן טוב עשה ידידי הרב 'איש ספר' שהעמיד הדברים על משקלם הראוי.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' נובמבר 16, 2017 5:49 pm

אורך רוח כתב:הסיפור המדוייק: לאחר תקופה ארוכה שהרבנית היתה קמה בלילות לילדים הבוכיים, ביקשה עזרה מבעלה שיקום אף הוא בלילות (כמובן שעד אז לא קם מחמת רצונה שימשיך לישון כדי שיהיו לו כוחות למחר), ומיני אז פסקו הבכיות בלילות.

הגישה האלדריאנית בחינוך גורסת שהורה לא קם בלילה בגלל שהבן שלו בכה, אלא שהבן שלו בכה בגלל שידע שהוריו יקומו אליו.
ודוק.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' נובמבר 16, 2017 6:08 pm

אורך רוח כתב:הסיפור המדוייק: לאחר תקופה ארוכה שהרבנית היתה קמה בלילות לילדים הבוכיים, ביקשה עזרה מבעלה שיקום אף הוא בלילות (כמובן שעד אז לא קם מחמת רצונה שימשיך לישון כדי שיהיו לו כוחות למחר), ומיני אז פסקו הבכיות בלילות.
כל הסיפור על דין תורה להד"ם.
כמובן שאין אנו זקוקים לסיפורים מעין אלו כדי לעמוד על גדולתו העצומה של המשגיח זצ"ל בתןרה ובעבודת ה', וכל הרוצה מוזמן לניחום האבלים שם זורמים סיפורים ללא הפסקה מאלפי המנחמים.

תודה רבה. וגם בסיפור זה מן הסתם צריך להוסיף נופך או שנים, כדי שנבין בדיוק מה שקרה שם.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ה' נובמבר 16, 2017 6:21 pm

אם אנו מעוניינים לדעת את הסיפור בדיוק יש להשיג את המוסף קטיפה של יתד נאמן לפני כשנתיים, שם ראיינו את הרבנית יפה וסיפרה שם את הסיפור. (כמובן יתכן מאד שגם שם הוסיפו נופך)

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 16, 2017 6:45 pm

איש_ספר כתב:

ההספדים של הרב מלמד משולים לאותם אנשים הבאים לבית האבלים, ומספרים לאבלים היגעים והדווים, כמה שעות הם למדו עם המנוח, ולפעמים גם כמה המנוח העריך אותם. ובכן, ר"ד יפה מעניין את הרב מלמד כקליפת השום, אלא מאי, הזדמנות נקרתה לפניו, לעסוק בתחביבו הקבוע: להצליף בחרדים המתעלמים מן הראי"ה (וכידוע מאז הרשימות שלו, מעמדו של הראי"ה בציבור החרדי, שכמובן קורא את כל רשימותיו, רק הלך והתחזק).

בקישור המובא כאן הרב מלמד אינו מצליף בחרדים כלום אלא מצטט מכתב שקיבל מהרב יצחק דדון הכותב שהרב דב יפה החזיק מהרב קוק. הוא לא כותב כאן כלום נגד חרדים (חוץ מהדברים שסיפר לו הרב דדון שבגללם פנה לרב יפה אך גם זה כוון נגד מישהו מסויים ולא החרדים ככלל). הגיוני מאד שעל הקשר שלו עם הרב קוק ומשנתו מצא הרב דב יפה לספר דווקא באזני תלמידי מרכז הרב ולא באזני כל אלו שנפגשו עמו.
מה שכת"ר כותב כאילו הרב מלמד מנסה לשכנע את החרדים במשהו - כמובן אינו נכון כמו שכת"ר בעצמו כותב. הוא פשוט כואב את התופעה של הזלזול ברבנים אלו ומביע את כאבו בעתון שמפרסם את דבריו. הבעת מחאה אינה דווקא כדי לשכנע את המוחה לחזור בו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' נובמבר 16, 2017 7:13 pm

תודה מקרב לב. לולי עזרתך לא היינו מוצאים ידינו ורגלינו בקריאת דבריו העמוקים של הרב מלמד, גליה לדרעיה ונפל נהורא.
או בקיצור, מה לך מגבב הבלים בשעה שאינך מכיר את האיש ואת טוריו?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' נובמבר 16, 2017 7:37 pm

איש_ספר כתב:

ההספדים של הרב מלמד משולים לאותם אנשים הבאים לבית האבלים, ומספרים לאבלים היגעים והדווים, כמה שעות הם למדו עם המנוח, ולפעמים גם כמה המנוח העריך אותם. ובכן, ר"ד יפה מעניין את הרב מלמד כקליפת השום, אלא מאי, הזדמנות נקרתה לפניו, לעסוק בתחביבו הקבוע: להצליף בחרדים המתעלמים מן הראי"ה .

לגמרי. וזה כבר מזמן הפך להיות חוכא ואיטלולא של ממש. הוא מאשים את החרדים בעיוות ההסטוריה בעוד שהוא בעצמו עושה זאת בדיוק באותה השיטה.
אגב, הוא לא תופס שהדברים שלו הם בומרנג. מפני שאם כל הגדולים והרבנים שלנו כ"כ העריכו את הגראי"ה זי"ע, ובכ"ז ואעפ"כ הם דבקו בדרכה של היהדות החרדית ולאורה חינכו את צאצאיהם. הרי לנו אחת משתיים: או שהם סברו שההמשך היותר אותנטי של הגראי"ה והיותר קרוב למהותו זו היא דווקא היהדות החרדית שלנו. או שהם סברו שעם כל גדלותו הנפלאה והיחודית, הרי שעדיין עליהם ללכת בעקבותיהם של רוב מניין ובניין גדולי העולם שלא הסכימו עם גישתו (או אף התנגדו אליה בתוקף).
(וכידוע מאז הרשימות שלו, מעמדו של הראי"ה בציבור החרדי, שכמובן קורא את כל רשימותיו, רק הלך והתחזק)

היית צריך להוסיף שלוש נקודות. יהיו תמימים שלא יתפסו שכתבת זאת באירוניה.
אגב, כמדומני שהוא בעיקר מעוניין עי"ז לחזק את גאוות היחידה של הדת"ל (שהרבנים החרדים שחינכו את ביתם ותלמידיהם בדרכה של היהדות החרדית, העריכו את הגראי"ה... מה הקורא הדת"ל המלומד צריך להבין מזה? הלא זו ראיה לסתור וכנ"ל).

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' נובמבר 16, 2017 7:47 pm

יתכן שהיו למשגיח זצ"ל קשרים לתורתו של הרב קוק, אינני יודע, אך ראוי להזכיר שהיה בן שבע בפטירת הרב קוק.

כמו אותה מודעה שראיתי מונים את רבי דוב זצ"ל בין תלמידיו של המשגיח רבי ליב חסמן זצ"ל (נפטר בשנת תרצ"ו, בהיות רבי דוב כבן שבע וחצי).

כמדומני שהרב שאר ישוב כהן, שהיה לו קשר משפחתי עמוק בהרבה עם הרב קוק, הוגדר כאחרון רואי פני הרב קוק.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' נובמבר 16, 2017 8:01 pm

מכתב נדיר משנת תשי"ד
מהגר"ד אל להבל"ח ר' יצחק גרודזינסקי שליט"א
מכת"י הגאון רבי אליקים געציל פשקס שליט"א
ראש ישיבת גבעת שאול
פרסום ראשון!
New Doc 2017-11-16.pdf
(556.81 KiB) הורד 368 פעמים
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ה' נובמבר 16, 2017 8:03 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' נובמבר 16, 2017 8:02 pm

מחולת המחנים כתב:יתכן שהיו למשגיח זצ"ל קשרים לתורתו של הרב קוק, אינני יודע, אך ראוי להזכיר שהיה בן שבע בפטירת הרב קוק.

אתה רציני?
בלי ידיעה על קשריו או אי קשריו עם הרב קוק, כנראה שאם היה תלמידו של הרב חרל"פ, תלמידו הגדול של הרב קוק, הוא יכול למצוא איזה קשר...

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' נובמבר 16, 2017 8:21 pm

לייטנר כתב:
מחולת המחנים כתב:יתכן שהיו למשגיח זצ"ל קשרים לתורתו של הרב קוק, אינני יודע, אך ראוי להזכיר שהיה בן שבע בפטירת הרב קוק.

אתה רציני?
בלי ידיעה על קשריו או אי קשריו עם הרב קוק, כנראה שאם היה תלמידו של הרב חרל"פ, תלמידו הגדול של הרב קוק, הוא יכול למצוא איזה קשר...

באמת אינני יודע אם היה לו קשר להרב קוק או לא, אבל רק אציין שהגרי"מ חרל"פ היה תלמיד של עוד כמה מגדולי ארץ, ולא כל מי שהסתופף בצילו, במיוחד בשנותיו האחרונות, נחשב בהכרח כממשיך דרכו של הרב קוק.

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=82956#p82956
איש_ספר כתב:כתבה על הספר. מקור אתר ערוץ 7.

יואל יעקובי

כדי לאסוף מידע, נהג יאיר חרל"פ גם לעצור ירושלמים מבוגרים ולשאול אותם אם הם הכירו את הרב חרל"פ. פעם אחת פגש יאיר רב גבוה והדור מראה מלווה בשני אנשים, ושאלו האם הוא יכול לספר לו על ר' יעקב משה חרל"פ. אך שמע הרב את השם ומיד צעק בהתרגשות: "ר' יעקב משה חרל"פ! גדולתו ותהילתו מלאה כל הארץ". כששאלו מיהו, ענה לו בפשטות: "שטרנבוך". הסתבר כי היה זה לא אחר מאשר הרב משה שטרנבוך, ראב"ד העדה החרדית שהכיר את הרב חרל"פ ואף זכה להשתתף בשירת הים שבביתו. בנו של ר' משה, ר' אשר שטרנבוך, סיפר ליאיר כי פעם הגיע לביתו של הרב חרל"פ אחיו של ה'בית ישראל', מי שלימים יהיה האדמו"ר בעל ה'לב שמחה' מגור, וביקש לקבל מן הרימונים שהיו תלויים בסוכתו ושיצא להם שם כמסייעים לפקידת עקרות. הרב חרל"פ נתן לו רימון ונולד לו בנו ר' יעקב, האדמו"ר הנוכחי מגור, שהיה נוהג לומר לנכדיו של הרב חרל"פ: "בזכות הסבא שלכם נולדתי".

ואם נרצה נוכל גם להוסיף את הגרי"ז מבריסק שהעריך את הגרי"מ חרל"פ.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' נובמבר 16, 2017 10:17 pm

פרנקל תאומים כתב:
איש_ספר כתב:

ההספדים של הרב מלמד משולים לאותם אנשים הבאים לבית האבלים, ומספרים לאבלים היגעים והדווים, כמה שעות הם למדו עם המנוח, ולפעמים גם כמה המנוח העריך אותם. ובכן, ר"ד יפה מעניין את הרב מלמד כקליפת השום, אלא מאי, הזדמנות נקרתה לפניו, לעסוק בתחביבו הקבוע: להצליף בחרדים המתעלמים מן הראי"ה .

לגמרי. וזה כבר מזמן הפך להיות חוכא ואיטלולא של ממש. הוא מאשים את החרדים בעיוות ההסטוריה בעוד שהוא בעצמו עושה זאת בדיוק באותה השיטה.
אגב, הוא לא תופס שהדברים שלו הם בומרנג. מפני שאם כל הגדולים והרבנים שלנו כ"כ העריכו את הגראי"ה זי"ע, ובכ"ז ואעפ"כ הם דבקו בדרכה של היהדות החרדית ולאורה חינכו את צאצאיהם. הרי לנו אחת משתיים: או שהם סברו שההמשך היותר אותנטי של הגראי"ה והיותר קרוב למהותו זו היא דווקא היהדות החרדית שלנו. או שהם סברו שעם כל גדלותו הנפלאה והיחודית, הרי שעדיין עליהם ללכת בעקבותיהם של רוב מניין ובניין גדולי העולם שלא הסכימו עם גישתו (או אף התנגדו אליה בתוקף).
(וכידוע מאז הרשימות שלו, מעמדו של הראי"ה בציבור החרדי, שכמובן קורא את כל רשימותיו, רק הלך והתחזק)

היית צריך להוסיף שלוש נקודות. יהיו תמימים שלא יתפסו שכתבת זאת באירוניה.
אגב, כמדומני שהוא בעיקר מעוניין עי"ז לחזק את גאוות היחידה של הדת"ל (שהרבנים החרדים שחינכו את ביתם ותלמידיהם בדרכה של היהדות החרדית, העריכו את הגראי"ה... מה הקורא הדת"ל המלומד צריך להבין מזה? הלא זו ראיה לסתור וכנ"ל).

ש"י מד"נ.

אגב, המוסר הכפול אינו בא לידי ביטוי רק בדרישתו לדיוק היסטורי, יתר על כן, הסגנון הירוד שבו הוא השתמש באחד מרשימותיו על מרן הקדוש הגרא"ו, לא יכירנו בשום עיתון חרדי ("חרדי מרכזי" להבדיל מהעדה וימינה) על הראי"ה למשל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' נובמבר 16, 2017 10:30 pm

מחולת המחנים כתב:
לייטנר כתב:

אתה רציני?

באמת אינני יודע אם היה לו קשר להרב קוק או לא, אבל רק אציין שהגרי"מ חרל"פ היה תלמיד של עוד כמה מגדולי ארץ, ולא כל מי שהסתופף בצילו, במיוחד בשנותיו האחרונות, נחשב בהכרח כממשיך דרכו של הרב קוק.

כאמור, לא כל מי שלמד אצל מישהו, הוא תלמיד של רבו של רבו.
אבל אם היה קשר בין תורתו של הראי"ה לרב יפה, סביר להניח שהחיבור ביניהם היה הרב חרל"פ...

(וזה בהתעלמות מהפלפול המנסה לטשטש את הקשר בין הרב חרל"פ לראי"ה)

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ה' נובמבר 16, 2017 11:16 pm

כיון שהתגלגל על ר' יעקב משה חרל"פ - שמעתי מהגר"ש פישר שר' יעקב משה היה פרי ההילולים של ירושלים.

מאידך ההשפעה שלו על משפחתו בעניני השקפה היתה מאד מצומצמת. סיפר לי אחד מניניו שבמשפחה (לפחות באגף החרדי) ממש לא לומדים את ספריו במחשבה כיון שלטענתו זה גבוה מדי.

אורך רוח

הודעהעל ידי אורך רוח » ה' נובמבר 16, 2017 11:26 pm

ידוע לי באופן אישי מאדם ששמע ממנו מכלי ראשון כי עבר על כתבי הראיה והביא לו תועלת גדולה בעבודת ה', כנראה שאחז שזה לא מתאים לדורנו וע"כ לא המליץ על לימוד כתיו לאנשים אחרים, ומטעם זה לא ציטט דברים בשמו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 143 אורחים