מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אותה אבקש

Re: חשך אור העולם - מרן הגראי"ל זצוק"ל

הודעהעל ידי אותה אבקש » ב' דצמבר 18, 2017 1:02 pm

אום אני חומה כתב:
עובדיה חן כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:שאלה אחת, בחיי הרב שטיינמן, מיאן להספיד לאחרים בגלל פחד הדין. הוא טען שזה לא טובה עבור הנפטר, למרות שהכיר בגדלותו. איך אפשר כהיום להגיד שבעולם האמת הוא יודע את ערכו? גם אחרי שידע ערכו של גדול, אמר שלא להספידו באופן כזה? איך נאמר שאם היה יודע את ערך עצמו, לא היה מצוה שלא להספיד?

נדמה לי שאת הרב שך והסטייפלר הוא כן הספיד.

בשנים האחרונות הספיד רק בלוויית הגרנ"צ פינקל, באומרו 'נפש נקי וצדיק'.

כמדו' שהספיד גם בהלוית הגר"א גניחובסקי

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' דצמבר 18, 2017 1:11 pm

ידידיה כתב:כמדומה
Screenshot_2017-12-12-10-24-52.png
מעלון כאיל תערוג.

זה מאותו עלון שרבי יוליש מסטמאר התייעץ אתו אם לעלות לארץ והחליט לפי זה ודיבר אתו בלימוד 9 שעות רצופות...

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ב' דצמבר 18, 2017 1:33 pm

לי זכור עוד לוויות שהספיד כמו אצל הגרח"ש קרליץ והגר"ע ברזל ומרן הגר"ד פוברסקי
גם את הגרי"ש אלישיב הספיד בשבעה בנחלת הלויים בחיפה

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » ב' דצמבר 18, 2017 2:04 pm

שמעתי מחבר שסבו סיפר לו שהוא זוכר את הרב שטיינמן גר תקופה קצרה בבלגיה והיה עובד כשמש בית כנסת "מחזיקי הדת" ברחוב אוסטן.
מישהו שמע על דבר שכזה?

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ב' דצמבר 18, 2017 2:54 pm

אגב דעסקינן בהלוויות אני מעלה סיפור ששמעתי לפני מס' שנים מכלי ראשון ממש, ככל שזה נשמע מוזר ואפילו חריג מאד, אני מדייק לחלוטין בפרטים ששמעתי, מי שמעוניין לשמוע מקור יפנה אליי באישי.
בהלווית החזו"א הלך הגרח"ש קרליץ אחר מטתו, הלך עמו ת"ח נודע ולפתע פנה אליו הגרח"ש - חבל שאנחנו לא חסידים, אצלם המנהג שכבר בהלוויה של הרבי המנוח מכתירים את ממלא מקומו, כך כולם יודעים לאן ללכת. האמן לי, לו היינו חסידים הייתי קם עכשיו ומכריז שהגראי"ל שטיינמן הוא ימלא מקומו והוא הרבי שלנו!

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' דצמבר 18, 2017 3:00 pm

יושב סתר כתב:אגב דעסקינן בהלוויות אני מעלה סיפור ששמעתי לפני מס' שנים מכלי ראשון ממש, ככל שזה נשמע מוזר ואפילו חריג מאד, אני מדייק לחלוטין בפרטים ששמעתי, מי שמעוניין לשמוע מקור יפנה אליי באישי.
בהלווית החזו"א הלך הגרח"ש קרליץ אחר מטתו, הלך עמו ת"ח נודע ולפתע פנה אליו הגרח"ש - חבל שאנחנו לא חסידים, אצלם המנהג שכבר בהלוויה של הרבי המנוח מכתירים את ממלא מקומו, כך כולם יודעים לאן ללכת. האמן לי, לו היינו חסידים הייתי קם עכשיו ומכריז שהגראי"ל שטיינמן הוא ימלא מקומו והוא הרבי שלנו!

שמעתי פעם שהגרמי"ל אמר שאחרי פטירת החזו"א נוצר ואקום בב"ב ונתנו עיניהם בגראי"ל.

אמיר כרמי

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ב' דצמבר 18, 2017 3:21 pm

גם זו לטובה כתב:
עושה חדשות כתב:
שעת הכושר כתב:פעם בעת שיעורו בפונבז' לצעירים, נתגלגלו הדברים לסוגיית חזרת הש"ץ, אחד הבחורים סיפר כי אצל הגרמי"ל, ראש הישיבה השני, ניתן לראות הקשבה מוחלטת מתחילת החזרה ועד סופה. הגראי"ל הקשיב בשימת לב, ובאותו היום, מיד כשהתחיל הש"ץ את החזרה, סובב הגראי"ל את הסטנדר לכיוון הגרמי"ל, לראות אותו אכן מקשיב בדריכות, ובמשך כל החזרה עקב הגראי"ל אחרי הגרמי"ל, בלי לגרוע עין. מאוחר יותר הודה לבחור שסיפר זאת, על שבזכותו ראה היום כיצד ניתן אכן להקשיב כראוי לחזרת הש"ץ.

הגרמי"ל אכן היה מרבה לעורר על ההקשבה לחזרת הש"ץ, פעם שמעתי שהביא בשם המאירי דעיקר מעלת תפילה בציבור היא בחזרת הש"ץ. מכירים? היכן כתב כך?

לא מכיר וכ"ז שלא ראיתי איני מאמין שיש כזה מאירי.

שמעתי מהגר"ש פישר שכתוב כן ברמבם מתחיל את פרק ח מתפילה בשבח תפילת הציבור ולאח"כ מכן הלכה ג או ד כותב ומהי תפילת הציבור וכו וכוונתו תפילת השץ

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' דצמבר 18, 2017 4:04 pm

אמיר כרמי כתב: שמעתי מהגר"ש פישר שכתוב כן ברמבם מתחיל את פרק ח מתפילה בשבח תפילת הציבור ולאח"כ מכן הלכה ג או ד כותב ומהי תפילת הציבור וכו וכוונתו תפילת השץ

וזה אכן מהלך מפורסם של הגריד"ס מבוסטון להסביר כך ברמב"ם.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ב' דצמבר 18, 2017 5:07 pm

מלאעולם כתב:שמעתי מחבר שסבו סיפר לו שהוא זוכר את הרב שטיינמן גר תקופה קצרה בבלגיה והיה עובד כשמש בית כנסת "מחזיקי הדת" ברחוב אוסטן.
מישהו שמע על דבר שכזה?

כפי שאני שמעתי זה היה רק הצעה, הוא שמע שמחפשים שם שמש, ועשה חשבון שהוא יצטרך לתת מזמנו רק זמן קצר בכל יום, וכך הוא יוכל לשבת וללמוד כל היום בלא מפריע, וברוב ענוותנותו הציע את עצמו. (אאל"ט שמעתי מאחד שהגאב"ד הגרי"ט ווייס שליט"א סיפר לו זאת, וכנראה שמע כן מראשי הקהילה דשם)

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' דצמבר 18, 2017 6:05 pm

קישור לעשרות הסרטות מחיי והלוויית רבינו זצ"ל:
https://www.dropbox.com/sh/2sfvjw5y9ov6 ... mgjNa?dl=0
(קרדיט - פרוג)

אוהב ציון

הודעהעל ידי אוהב ציון » ב' דצמבר 18, 2017 7:26 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אוהב ציון - אתה הכנסת מניעים מהראש שלך. זלזלו בדברי החילונים משום שהם מנסים לפרסם שהחרדים אינם אמינים לדרכן, והרב שטיינמן ידע יותר מהם שהתומ"צ אינם כ"כ חשובים. והמודרניים רוצים ג"כ לספר סיפור כזה. הם ועזי הפנים שבדור עשו יד אחת להכפיש את ריחו של הרב שטיינמן.

ואם הכל שקר, אכן מצווים אנו לפרסם את זה, שלא יתקבל המבט המעוות הזה בעיני ההמון.

ואל תתמהו, אני אישית שמעתי מתמימים שבחו"ל (וגם בא"י) שחושבים שהרב שטיינמן היה פשרן ומזה הם מסיקים שצריכים להתפשר. ודברי הגרא"י סולובייציק ידועים.

בעזה"י
אם באמת זו היתה כוונתך, מתנצל אנכי מעומק הלב. אבל יודע הנך טוב שיותר מאדם אחד דברו אחרת.
כתבתי דברים מכאב. ומודה אני שהסקת המסקנה מבחינתי היתה -פזיזה מדי.
מחקתי את התגובה. (אם אינני טועה, אתמול היא כבר נמחקה בידי אחרים, ואח"כ עלתה שוב).

אוהב ציון

הודעהעל ידי אוהב ציון » ב' דצמבר 18, 2017 7:42 pm

איש_ספר כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אוהב ציון - אתה הכנסת מניעים מהראש שלך. זלזלו בדברי החילונים משום שהם מנסים לפרסם שהחרדים אינם אמינים לדרכן, והרב שטיינמן ידע יותר מהם שהתומ"צ אינם כ"כ חשובים. והמודרניים רוצים ג"כ לספר סיפור כזה. הם ועזי הפנים שבדור עשו יד אחת להכפיש את ריחו של הרב שטיינמן.

ואם הכל שקר, אכן מצווים אנו לפרסם את זה, שלא יתקבל המבט המעוות הזה בעיני ההמון.

ואל תתמהו, אני אישית שמעתי מתמימים שבחו"ל (וגם בא"י) שחושבים שהרב שטיינמן היה פשרן ומזה הם מסיקים שצריכים להתפשר. ודברי הגרא"י סולובייציק ידועים.

ר' אוהב ציון, אולי במקום למחות כאן שוב ושוב תממש כבר את האיום שכתבת לי באישי: "בל"נ אלך עם החומר שבידי למקורבי מרן שה"ת שליט"א, ועל התוצאה תשאו באחריות!!!"

בעזה"י
יש מי שמוחה, ויש מי שמוחק, זה קל יותר, זמין, ונח! ואם תמחה על המחיקה, שוב יש אפשרות למחוק.

לא נראה כ"כ הוגן לכתוב ברבים מה שכתבתי באישי, ואם כבודו החליט לעשות כך, אנא, תכתוב את כל הדו-שיח. לא שאני חושב כנכון לנהוג כך, כתבתי דברים חריפים מדי לעומת דברים מתונים שנכתב ברבים. אבל אם לדעת כבודו נכון לנהוג כך, לשיטתו, שיביא אתה הכל כולל את טענותיי ולא רק 'איום'.
כל מה שרציתי לומר הן כאן, והן באישי, הוא מה שנראה לענ"ד (ודעתי, עניות יש בה אני מודה בכך), כזלזול בכבוד התורה לא מעבר לכך. יש לי מה מה לומר והרבה, אבל זה אינו כבוד תורה אלא ויכוח אישי. ואם זה הנושא אומר אני מלכתחילה: כבודו צודק לגמרי לגמרי!!!

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ב' דצמבר 18, 2017 9:27 pm

אום אני חומה כתב:
יושב סתר כתב:אגב דעסקינן בהלוויות אני מעלה סיפור ששמעתי לפני מס' שנים מכלי ראשון ממש, ככל שזה נשמע מוזר ואפילו חריג מאד, אני מדייק לחלוטין בפרטים ששמעתי, מי שמעוניין לשמוע מקור יפנה אליי באישי.

כעת יותר מובן למה הקדים לצוואתו שהוא כותב זאת אחרי פטירת ג' מגדולי ישראל (בשנת תשי"ד), וכי ראה עצמו נוגע בשולי גלימותיהם (בפרט לפי המשך טקסט הצוואה המהדהד מסוף העולם ועד סופו)? אך אם תלמידי חכמים שונים התלחשו כך, הרי מזליה חזי

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' דצמבר 19, 2017 12:33 am

דודי צח כתב:
אום אני חומה כתב:

כעת יותר מובן למה הקדים לצוואתו שהוא כותב זאת אחרי פטירת ג' מגדולי ישראל (בשנת תשי"ד), וכי ראה עצמו נוגע בשולי גלימותיהם (בפרט לפי המשך טקסט הצוואה המהדהד מסוף העולם ועד סופו)? אך אם תלמידי חכמים שונים התלחשו כך, הרי מזליה חזי

לכאורה נראה שפטירת ג' גדולי ישראל גרמה לו לשבת לכתוב צוואה, ולא שהתוכן הוא בגלל זה, אלא עצם הזעזוע שבפטירתם עורר אותו שסוף כל האדם כך הוא, ולכן התעורר לכתוב צוואה.
ובפרט שהחזו"א נפטר פתאומית, וכך גם הגרא"ז, וגם הרב דסלר, אם נניח שכוונתו לשלושה אלו.

ארופאי

הודעהעל ידי ארופאי » ג' דצמבר 19, 2017 1:40 am

יש הרבה המלעיגים על הצוואה, מה פתאום עלה על דעתו בשנת תשי"ד אחר פטירת ג' מגדולי ישראל, לכתוב צוואה שכביכול משוה את עצמו אליהם, והתעורר לכתוב בצוואתו ולבקש שלא ינהגו במסע הלוויתו ופטירתו כאחד הגדולים אשר בארץ. והרי צעיר לימים היה?!
אבל פשוט שקו' מעיקרא ליתא, שהרי כותב שאז נתעורר לכתוב צוואה, ומאז עשה כמה שינויים בשנים מאוחרות [ופעם אחרונה בשנת תשנ"ה]. ואין אתנו יודע מה היתה הצוואה הראשונה, ויתכן שהנוסח שלפנינו הוא כולו מתשנ"ה.
ובשנת תשי"ד נתעורר רק על עצם הדבר, של כתיבת צוואה, אחר שנתעורר מפטירתם, ושם נגד עיניו את יום המיתה, וידוע עד כמה היה מזכיר הרבה כל ימי חייו את יום המיתה. ואפשר שמההיא שעתא נתן אל לבו דבר זה.
והדברים ברורים כשמש וא"צ ראיה, ומ"מ כדי לסכור פי המלעיזים אצטט בזה מס' הפנקס שכתב משמשו ר"י לוינשטיין, ויצא לאור לפחות לפני שנה, כמובן הרבה קודם שנתפרסמה הצוואה... ושם בחלק שמסופר על פטירת רעיית הגראי"ל, כותב שהגראי"ל דיבר אתו אז כמה דברים בקשר לסידור הלוויה, וז"ל הספר:
'...והזכיר עוד דברים שכתב בצוואה שינהגו בו כאדם פשוט וכו'. והמשיך שלמעשה כבר כתב חמש צוואות וכל פעם הוא משנה. וסיפר לי שצוואה ראשונה כתב מיד לאחר פטירת החזו"א, וכותב שם מה יהיה עם הילדים הקטנים, וכמובן שזה לא שייך היום. ושאלתי: מדוע בגיל כזה ראש הישיבה חשב על כתיבת צוואה. וענה לי בזה"ל שביום פטירת החזו"א הרגיש חשיכה גדולה, ואיך שנלקח באופן פתאומי, ומאז הרגיש בחוש 'שוב יום אחד קודם מיתתך', ומאז חושב תדיר על יום המיתה'. עכ"ל הספר ועש"ע.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' דצמבר 19, 2017 10:50 am

עלון נר לש"ש ויגש תשע"ח:
נר לשולחן שבת- ויגש תשע''ח.pdf
(574.47 KiB) הורד 471 פעמים

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' דצמבר 19, 2017 11:18 am

אחרי כל הדיונים על הצוואה שכחנו לעסוק בו עצמו
כמדומה

אוהב ציון

הודעהעל ידי אוהב ציון » ג' דצמבר 19, 2017 1:01 pm

זנב לאריות כתב: זה עתה סיימתי שבוע של שמחה משפחתית ובצד השני היו קבוצה של חרדים מודרנים וכל פעם שא' מהם הצליח לחלץ את עצמו מאייפונו מיד שמעת אותו מלהג על סרטון הגאווה הלוך ושוב, עצוב מאוד !!!

בעזה"י
יש חדשות בשבילך! עוד לא פגשתי אדם אחד שראה או שמע על הסרטון, וקצת התבייש, וחשב: אה, אם כן זה לא לשם שמיים זה רק גאוה!
הרי כולנו ממש כולנו נהנינו לשמוע, הרי 'הם' בעלי גאוה, "הם" חושבים שפועלים לשם שמיים, סוף סוף רבינו אמר "עליהם" את האמת.
וככל הנראה מסכים אתה עם העובדה הזו, מה לך כי תלין על החרדשי"ם, הרי באותו סרטון על החרדשי"ם וודאי אינו מדבר, אמנם דיבר גם דיבר על אותם אומללים במקומות אחרים ובחריפות יתירה (מים אחרונים), שהשי"ת יחזירם בתושבה שלמה, אבל במעמד ההוא לא דיבר בהם כלל.
יש לי הקטן הצעה: אולי ואלי דיבר מרן עלינו - כלומר עלי, כן כן, רבינו באורו הגדול מנסה קצת להאיר לי את החשיכה הגדולה בה אני נמצא בעונותי הרבים, וכמה כמה פעולות שחושב אני שהכל רוחניות ולשם שמיים וכבוד התורה וכו' וכו', ובמקום שצריך קצת הקרבה אמתית למען שמו יתברך: קצת שמירת הפה קצת שמירת המחשבה, קצת פחות עצלות, יותר עמל התורה, משום מה שם ה'לשם שמיים' נעלם.
לכן האיר את עיני רבנו מנהיג הדור, ואמר לי- לי ממש, דע לך הכל גאוה, גאוה גאוה גאוה,לפחות שלא ארמה את עצמי. אולי אם נחשוב כך יועיל לנו.

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » ג' דצמבר 19, 2017 1:27 pm

דמשק כתב:
מלאעולם כתב:שמעתי מחבר שסבו סיפר לו שהוא זוכר את הרב שטיינמן גר תקופה קצרה בבלגיה והיה עובד כשמש בית כנסת "מחזיקי הדת" ברחוב אוסטן.
מישהו שמע על דבר שכזה?

כפי שאני שמעתי זה היה רק הצעה, הוא שמע שמחפשים שם שמש, ועשה חשבון שהוא יצטרך לתת מזמנו רק זמן קצר בכל יום, וכך הוא יוכל לשבת וללמוד כל היום בלא מפריע, וברוב ענוותנותו הציע את עצמו. (אאל"ט שמעתי מאחד שהגאב"ד הגרי"ט ווייס שליט"א סיפר לו זאת, וכנראה שמע כן מראשי הקהילה דשם)

ממה ששמעתי מחברי בשם סבו הרי שהוא כבר שימש בפועל כשמש בית הכנסת ורק לאחר שהטילו עליו את מלאכת גביית החובות לביהכנ"ס החליט לפרוש ממשרתו זו.

מעניין מאד שדבר מגוריו בבלגיה אינו מוזכר בשום מקום.
יש למישהו כאן מושג באלו שנים מדובר??

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ג' דצמבר 19, 2017 1:31 pm

טרקטור כתב:
ארופאי כתב:יש הרבה המלעיגים על הצוואה....
...והדברים ברורים כשמש וא"צ ראיה, ומ"מ כדי לסכור פי המלעיזים אצטט בזה מס' הפנקס שכתב משמשו ר"י לוינשטיין......

חדל לך ארופאי מלנסות ולהצדיק צדקת אדונינו זיע"א
אותם מלעיזים ומחרפים - כבר חירפו, גידפו, הלעיגו והכפישו את אבינו על כל צעד ושעל מימי חייו, ובדרכם הנלוזה והשפלה לא חדלו אף אחר שריפת גוילי ספר התורה ללעוג לאותיותיה הפורחות באויר.
ישרים דרכי ד', צדיקים ילכו בם, ופושעים ארורים יכשלו בם.
וד' הטוב יכפר.

כבר לפני כט''ו שנים כתבו בחריפות גדו''י מכתב על זה וגם מרן הגרמ''ש חתם על זה
קבצים מצורפים
מרן הגרמ''ש זללה''ה54.jpg
מרן הגרמ''ש זללה''ה54.jpg (302.44 KiB) נצפה 10470 פעמים

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ג' דצמבר 19, 2017 2:48 pm

בין באשכול זה ובין בכל המלל שנכתב בשבוע האחרון לא מצאתי מי שיעמוד על גדלותו של מרן זיע"א בתורה, בהיקף ידיעתה, בעיון ובבקיאות.
מי שיש בידו עובדות מהעניינים הנ"ל אל ימנע טוב ויקבעם באשכול זה.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' דצמבר 19, 2017 5:22 pm

אום אני חומה כתב:

ומטיבם של סיפורים כאלה הם צצים רק לאחר האירוע.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' דצמבר 19, 2017 5:35 pm

שמחו כתב:בין באשכול זה ובין בכל המלל שנכתב בשבוע האחרון לא מצאתי מי שיעמוד על גדלותו של מרן זיע"א בתורה, בהיקף ידיעתה, בעיון ובבקיאות.

שמעתי הספד מר' אשר ויס, שמתייחד בבקיאות, וציין את התפעלותו מבקיאותו של מרן זלה"ה ואמר שבכל מקום שדיבר עמו היה מונח בעניין

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ג' דצמבר 19, 2017 5:41 pm

לייטנר כתב:
אום אני חומה כתב:

ומטיבם של סיפורים כאלה הם צצים רק לאחר האירוע.

אבל עלי ועליך לא אומרים דברים כאלו גם לאחר האירוע.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' דצמבר 19, 2017 5:47 pm

אום אני חומה כתב:

לזה אני כבר לא מאמין, הסיפור הקודם עוד יתכן, לא שרח"ש חשב כך ממש ברצינות, אלא נפלט לו מתוך הערצה, על פי מה ששמעתי על הגרחש"ק, מתאים לו הסגנון הזה.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ג' דצמבר 19, 2017 6:02 pm

כדאי שהאשכול יחזור לעסוק בגדולתו של מרן הגראי"ל. התמדתו, חכמתו, פרישותו, קדושתו וממנו ניקח לעבוד את בוראינו.

תארים מפוצצים כמו: אבינו, אדונינו, רוענו, חזו"א שני או שלישי, ועוד שמאלצים כאלה, עושים לנו צרבת ומוצאים את החשק לקרוא.

אדם חכ"א אמר לי ואולי כתב את זה כאן בעבר, שבציבור שלנו לפעמים מעריצים "גדולים" כמו שלהבדיל אא"ה בציבור החילוני מעריצים שחקני כדורגל. היינו: קבוצה חותמת חוזה עם איזה כושון, משלמים לו סכום עתק ומכאן ואילך הצלחותיו הם הצלחתם, ותהלתו היא תהלתם. אין להם כמובן שום חיבור אישי איתו, ויום אחד אחרי שיגמר החוזה, הם יגלו כלפיו אדישות, אבל כל זמן שהוא השחקן "שלהם", הם יחקקו את שמו על המצח, ויתעטפו בדגלים ששמו בקרבם. כשאחד כותב כל מיני תארים על אדם גדול, ואנחנו יודעים שאין לו באמת שום חיבור אמיתי איתו, היינו הוא לא למד ממנו, לא למד מספריו, שום כלום, אלא רק הוא הגדול של הקבוצה שלו, זה חלול וריקני כמעט כמו ההערצה ההיא.

אמיר כרמי

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ג' דצמבר 19, 2017 6:11 pm

שמחו כתב:בין באשכול זה ובין בכל המלל שנכתב בשבוע האחרון לא מצאתי מי שיעמוד על גדלותו של מרן זיע"א בתורה, בהיקף ידיעתה, בעיון ובבקיאות.

אורח כתב:כדאי שהאשכול יחזור לעסוק בגדולתו של מרן הגראי"ל. התמדתו, חכמתו, פרישותו, קדושתו וממנו ניקח לעבוד את בוראינו.

תארים מפוצצים כמו: אבינו, אדונינו, רוענו, חזו"א שני או שלישי, ועוד שמאלצים כאלה, עושים לנו צרבת ומוצאים את החשק לקרוא.

אדם חכ"א אמר לי ואולי כתב את זה כאן בעבר, שבציבור שלנו לפעמים מעריצים "גדולים" כמו שלהבדיל אא"ה בציבור החילוני מעריצים שחקני כדורגל. היינו: קבוצה חותמת חוזה עם איזה כושון, משלמים לו סכום עתק ומכאן ואילך הצלחותיו הם הצלחתם, ותהלתו היא תהלתם. אין להם כמובן שום חיבור אישי איתו, ויום אחד אחרי שיגמר החוזה, הם יגלו כלפיו אדישות, אבל כל זמן שהוא השחקן "שלהם", הם יחקקו את שמו על המצח, ויתעטפו בדגלים ששמו בקרבם. כשאחד כותב כל מיני תארים על אדם גדול, ואנחנו יודעים שאין לו באמת שום חיבור אמיתי איתו, היינו הוא לא למד ממנו, לא למד מספריו, שום כלום, אלא רק הוא הגדול של הקבוצה שלו, זה חלול וריקני כמעט כמו ההערצה ההיא.

ג"א הקטן מצטרף ובפרט מה יש לנו לחפש פה אם לא שלומדים ולוקחים לעצמנו מוסר ולקח

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ג' דצמבר 19, 2017 6:14 pm

אורח כתב:כדאי שהאשכול יחזור לעסוק בגדולתו של מרן הגראי"ל. התמדתו, חכמתו, פרישותו, קדושתו וממנו ניקח לעבוד את בוראינו.

יש צורך אנושי להיות חלק מקבוצה, וזה נכון וראןי בעיניי לממש את זה סביב אדם גדול, או סביב ישיבה, או חוג או חסידות פלונית.
סך הכל זה מוסיף תורה וקדושה.

הבעייה לפעמים שנראה שיש גם צורך אנושי כנראה במלחמה בתחרות ובנצחון.
וצורך זה אולי עדיף לספקו ע"י השחקן הכושי.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ג' דצמבר 19, 2017 6:31 pm

אני בכוונה מדלג על כמה נחמדים כאן שהעלו עוררין על הסיפור עם הגרח"ש קרליץ וזאת למרות שעשרה אנשים פנו אליי באישי לברר את מקור הסיפור וחלקם ביררו ואמרו שהוא נכון והיה כפי שנכתב.
אבל כמו שעוררו כעת פה שראוי לעסוק בגדולתו של מרן זצ"ל בתורה, כי הם חיינו ואורך ימינו, ולמקד את הפוקוס בפרט בעניין הזה.
זכיתי בעבר וגם בשנים האחרונות להיכנס הרבה למרן, פעמים לבד ופעמים עם שואלים נוספים לדבר בלימוד, בעיניי ראיתי פעמים רבות לאין מספר איך מצטט גמרות וראשונים על הלשון קולע על הדף בדיוק. עד לפני שנתיים -גם בתקופה שהיה חלש והיו שחשבו אולי איננו שומע מה שואלים [ויש שהפליגו: אולי אינו מבין] אבל גם אז, כשלא ראה בעיניו - ובאמת לא ראה - היה עונה לשואל: תביא ר"ן פסחים, היה אומר איזה דף וכשהיו פותחים היה מיד מראה עם האצבע - פה פה למטה, תקריא את שני התירוצים, זה שני הצדדים של הספק שלך...
חושבני שלא רחוק לומר שהוא ידע ש"ס גפ"ת בעל פה. איבעית אימא מעמלו הגדול ואיבעית אימא מזכרונו האדיר. [מי שקרא את זכרונותיו מהחזו"א והגרי"ז בספרים אעלה בתמר מבין מה מדובר. לאחרונה סיפר שזוכר את הברית של הגרמ"ד סולאוויציק בן ה-96 ומי היה שם!!!]
מי שלא ראה את זה באמת לא יכול להבין. בשנתיים האחרונות זה היה מדהים בכל פעם מחדש. היית שואל שאלה, קצת ארוכה, נראה לך שהוא לא אתך כ"כ, חושב קצת, מנמנם קצת, ופתאום נותן שתי מקומות מדוייקים בקצות, או איזה חילוק של "צווי דינים" שלא חלמת עליו...
ברור שיש מי שקורא כעת את הדברים ומשווה אותם עם התמונות שהתפרסמו כל העת וזה לא נשמע מסתדר כל כך אחד עם השני, אין הכי נמי, בלי לראות זה באמת לא יאומן.
עוד חזון למועד אי"ה להאריך בגדלותו בתורה.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' דצמבר 19, 2017 7:05 pm

הרואה כתב:
אום אני חומה כתב:

לזה אני כבר לא מאמין, הסיפור הקודם עוד יתכן, לא שרח"ש חשב כך ממש ברצינות, אלא נפלט לו מתוך הערצה, על פי מה ששמעתי על הגרחש"ק, מתאים לו הסגנון הזה.

טוב. אז חזרתי על שמועתי, ונתברר שהגרמי"ל הגיד את הדברים לגרב"צ פרידמן שליט"א, משגיח בפונביז' הקטנה. אפשר כמובן לברר אצלו את הניגון שבו נאמרו הדברים והמשמעויות.

עוד סח הגרבצ"פ שמרן זצ"ל אמר לו שלהכין שמוע'ס 'עולה' לו 500 דף גמרא. (והדברים יובנו עפ"י מה שאמר הגראי"ל בהזדמנות אחרת שלא די לו בלהכין את השיחה אלא עליו להכין את אומר השיחה!)

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' דצמבר 19, 2017 10:24 pm

יושב סתר כתב:

אני בכוונה מדלג על כמה נחמדים כאן שהעלו עוררין על הסיפור עם הגרח"ש קרליץ וזאת למרות שעשרה אנשים פנו אליי באישי לברר את מקור הסיפור וחלקם ביררו ואמרו שהוא נכון והיה כפי שנכתב.
אבל כמו שעוררו כעת פה שראוי לעסוק בגדולתו של מרן זצ"ל בתורה, כי הם חיינו ואורך ימינו, ולמקד את הפוקוס בפרט בעניין הזה.
זכיתי בעבר וגם בשנים האחרונות להיכנס הרבה למרן, פעמים לבד ופעמים עם שואלים נוספים לדבר בלימוד, בעיניי ראיתי פעמים רבות לאין מספר איך מצטט גמרות וראשונים על הלשון קולע על הדף בדיוק. עד לפני שנתיים -גם בתקופה שהיה חלש והיו שחשבו אולי איננו שומע מה שואלים [ויש שהפליגו: אולי אינו מבין] אבל גם אז, כשלא ראה בעיניו - ובאמת לא ראה - היה עונה לשואל: תביא ר"ן פסחים, היה אומר איזה דף וכשהיו פותחים היה מיד מראה עם האצבע - פה פה למטה, תקריא את שני התירוצים, זה שני הצדדים של הספק שלך...
חושבני שלא רחוק לומר שהוא ידע ש"ס גפ"ת בעל פה. איבעית אימא מעמלו הגדול ואיבעית אימא מזכרונו האדיר. [מי שקרא את זכרונותיו מהחזו"א והגרי"ז בספרים אעלה בתמר מבין מה מדובר. לאחרונה סיפר שזוכר את הברית של הגרמ"ד סולאוויציק בן ה-96 ומי היה שם!!!]
מי שלא ראה את זה באמת לא יכול להבין. בשנתיים האחרונות זה היה מדהים בכל פעם מחדש. היית שואל שאלה, קצת ארוכה, נראה לך שהוא לא אתך כ"כ, חושב קצת, מנמנם קצת, ופתאום נותן שתי מקומות מדוייקים בקצות, או איזה חילוק של "צווי דינים" שלא חלמת עליו...
ברור שיש מי שקורא כעת את הדברים ומשווה אותם עם התמונות שהתפרסמו כל העת וזה לא נשמע מסתדר כל כך אחד עם השני, אין הכי נמי, בלי לראות זה באמת לא יאומן.
עוד חזון למועד אי"ה להאריך בגדלותו בתורה.

עכשיו יש פה מישהו שמדבר לענין, תודה רבה. הפלא ופלא
ובבקשה שלא יתארך המועד ותרבה חזון שנוכל להעריך את גדלותו האמיתית וללמוד מדרכיו

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' דצמבר 19, 2017 10:43 pm

מי שמעיין בקונטרס 'פרי עץ הגן' על הדפים הראשונים של נדה של מרן זצוק"ל יראה את עומק למדנותו. אגב הלמדנים גם מכירים את איילת השחר כהערות בפשט למדניות בפרק בפרקים שאין הרבה 'רייד' כמו הפרקים האחרונים של כתובות.
בעלון 'שלמים מציון' שיצא היום מהגרב"צ פלמן מסופר עובדא שמרן הגרא"מ שך שלח את הגרב"צ לדבר עם מרן הגראי"ל בהלכה כי הוא בקי בכל חלקי שו"ע והמדובר לפני למעלה מיובל שנים!
בזכרוני מלפני למעלה מעשור שלמדתי בכולל 'מנחת אשר' בירושלים ורבי אשר וייס שליט"א יצא מכליו מהתפעלות שבכולל למדו בחו"מ סוגיות שונות כמדומה למדו אז סוגיא דדינא דמלכותא וכן סוגיא דתליוהו וזבין אליבא דהלכתא והתלווה אז למרן בנסיעתו לארה"ב העלה בפניו את הסוגיות והיה בהלם על הבקיאות המופלאה.
שח לי הגרמ"מ שפירא משגיח ישיבת תפארת ציון בנו של הגאון המובהק רבי שלו' צבי זצ"ל איש בריסק וידיד של מרן כי בלילות שבת היו הולכים הוא ואחיו בקביעות להיבחן על מסכתות אצלו.
גם תלמידי פוניבז' לצעירים לדורותיה זוכרים את מרן רבי שמואל רוזובסקי זצ"ל שגר ברחוב מלצר מתפלל בישיבה קטנה ומפלפל בלימוד עם מרן הגראי"ל
ויש עוד להאריך ובהזדמנות

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ג' דצמבר 19, 2017 11:59 pm

כאיל תערוג, מהדורת אבל.
קבצים מצורפים
108_57_78.pdf
(472.92 KiB) הורד 412 פעמים

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » ד' דצמבר 20, 2017 1:19 pm

.
נערך לאחרונה על ידי ברמן ב א' ינואר 07, 2018 2:05 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' דצמבר 20, 2017 2:56 pm

כשם שאין פרצופיהם וגו',
לא הבנתי על מה יצא קצפם של הרבנים המגיבים על מה שכתבתי.
הסברתי שאלו ש"חשו בואקום שנוצר בבני ברק ונתנו עיניהם בגראי"ל" או הגרח"ש שהתבטא שהיו ממנים את הגראי"ל לממשיך, לא התכוונו על הנהגת הדור, ולא על קבלת התורה מפיו כאילו שהוא מעל כל חכמי הדור.
אלא שבהיעדר החזו"א הם חשו חסר עצום מסויים, לעצמם. וראו בו דמות שיכולה למלא את זה.
וכלשונו "נוצר ואקום בבני ברק"...

לאותו חסר, לא היתה מועילה להם דמות הסטייפלר ולא אחר מגדולי התורה.
זו יחודיות מסויימת שאכן הגראי"ל היה לו פן דומה לחזו"א.

לא שונה מזה, מה שאירע ב"לדרמן" בשמחת תורה של השנה הראשונה אחרי פטירת מרן החזו"א.
תלמידי החזו"א הרגישו חסר עצום כי בכל שנה היו רגילים לרקוד בבית החזו"א, והחזו"א הפליא בשמחת התורה כמו נער צעיר והחדוותא דאורייתא עלתה עד לרקיע השביעי, וכל זה חסרו עתה.
כל זה היתה ההרגשה שליבא לפומא לא גליא, עד שבאופן ספונטאני דפק אחד מהחבורה [רבי אהרן ישעי' רוטר] על הבימה והכריז "הולכים לרבי חיים" [גרינמן]. ומאז.....

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 20, 2017 3:16 pm

ההתקטננות והפולמוס מיותרים.

הרב יושב סתר העלה לאשכול עדות נאמנה על אמירתו של הגרח"ש קרליץ זצ"ל. איך אדע כי היא נאמנה? מאחר שגם אני נמניתי בין הפונים אליו ב'אישי' וקיבלתי ממנו את שמו של המעיד בצירוף שני מס' הטלפון שלו פלוס כתובת מגוריו. לדידי, שמו של המעיד כבר הספיק לי כדי לקבל את דבריו.

ברור לכל בר דעת שהאמירה הזו של הגרח"ש קרליץ באה רק ללמד על תוקף יקר תפארת גדולתו של רשכבה"ג מרן זי"ע, ועל העובדה שכבר באותם שנים חדי העין ואולי לא רק חדי העין כבר ידעו והבחינו שהוא מיחידי היחידים שבדור, ואין בה חלילה לימוד על העמדתם של שאר גדולי שני הדורות האחרונים בצל לידו. להגרח"ש היתה היכרות קרובה עם הגראי"ל והוא הביע את הערכתו העצומה אליו ע"י האמירה הזאת, הא ותול"מ.

גם כשמרנא הרב שך נ"ע הספיד את המשגיח קדוש ה' זי"ע ואמר שבכל ימי חייו לא ראה עוד עובד ה' גדול כמוהו, גם אז היו כל מיני נודניקים (תסלחו לי) שתלשו את שערות ראשם בחלחלה: "היתכן? ומה עם ה'חפץ חיים' ומה עם החזו"א וכו' וכו' "...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' דצמבר 20, 2017 3:24 pm

נראה להעלות עוד פן להנידון, עפ"י מה ששמעתי וקריתי.

הרב שך, במשך רוב ימי חייו, היה סגור ומסוגר, שקוע אך ורק בלימוד, בתלמידיו ובעזרה לאחרים. כאשר עלה לכהן פאר במועצגה"ת, לקח את השנים של לימוד והכניס אותם לעניינים, והתחיל להבין מה קורה בפוליטיקה, מה קורה בין אנשים וחברות, והנהיג על פיו.
הרב שטיינמן, מאז ימי חורפו, היו לו דעות ועמדות בענייני הכלל. סיפרו שהחזו"א שלח את ר׳ משה שנפלד לדבר אתן טרם שהדפיס מאמרים בעיתון. לא היה שום חידוש, לאלו שהכירו אותו מאז, שהוא נכנס לעניינים באופן שנכנס. על הרב שך היה חידוש.

כך שלהביט עליו מיד אחרי פטירת החזו"א כעל הוגה דעות עבור הכלל, איננה הזוי כלל. בטח שהיו אחרים מבוגרים ממנו ומדור שלפני דורו, רבנים וחכמים מופלגים. אמנם הוא לא היה אברך שקט שגילו אותו בגיל שמונים.

ישיבה בחור

הודעהעל ידי ישיבה בחור » ד' דצמבר 20, 2017 5:23 pm

סעדיה כתב:
מענה איש כתב:סיפר הגר''ח מישקובסקי דבר מופלא בשיחה באורחות תורה לאחר הלוויה

ידוע שמרן הגראי''ל היה מחלק סכומי כסף לישיבות וכוללים.
ואמר הגר''ח שהעולם חושב שהכסף הזה הגיע מגבירים שנותנים לו לחלק אבל האמת היא שהגראי''ל היה חותם עם אנשים הסכם 'יששכר וזבולון' על תורתו, ואת הכסף שהיה מקבל היה מחלק לישיבות.

האם ה'שותפים' היו מסכימים לזה לו ידעו?
ואם לא, מה ההיתר?

לפי הידוע הרי שחתם עם כמה נגידים גדולים על התחייבות שיהיו במחיצתו בעלמא דאתי בתמורה לנתינות מופלגות עבור רשתות כוללים מסוימים
עצם הסיפור מאומת אצלי ממקור ראשון אם כי לא ידוע לי נוסח ההסכם ובאיזה מילים הוא התחייב

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' דצמבר 20, 2017 5:33 pm

תוכן כתב:
איש_ספר כתב:ובכן הגראי"ל, (בניגוד לגריש"א למשל) לא ראה שום משמעות בקיומה של אותה ישיבה, דעתו היתה שהישיבה אינה ממלאת שום פונקציה שישיבות אחרות לא ממלאות או לא יוכלו למלאות בהעדרה. כל הדיבורים על היותה אם הישיבות, והיותה גורם משפיע על ישיבות אחרות וכו' וכו' היו דברים בטלים ומבוטלים בעיניו, ולפיכך במקום חילול השם, הוא לא ראה שום צידוק להתבוסס בקיומה. ככל שהדבר היה תלוי בו, הוא היה מגלח את הגבעה ושולח את התלמידים ואת חכמיהם לארבע רוחות השמים. בהעדר אפשרות שכזו, העקרון שהנחה אותו בטיפול באותו מקום - עד כמה שהצדדים אפשרו לו להשפיע - הוא מזעור נזקים וכיבוי שריפות, הוא לא ראה צדק ואמת בשום צד, כזה המחייב ליקוב את ההר בעבורו. ולמי שהדברים אינם נושאים חן בעיניו, יש לי רק בקשה קטנה, טרם תגובה, נא בירור קצר אצל מקורביו הותיקים. שבוע טוב.

אני חושב שיש להעלות את האפשרות שהמילים "הוא לא ראה צדק ואמת בשום צד" הם לא בהכרח נכונים, אלא שבהתאם להחילול ה' הנוראי שקרה שם, הוא חשב שהאמת והצדק לא רלוונטי.

בעקבות המכתב הבא שפורסם כאן, יש מקום לדון שוב בעדותו של ידידי הרה"ג איש ספר. אין כוונתי שיש לפתוח דיון באשכול זה, ועדיף שלא לדון על מחלוקת זו לא כאן ולא בשום מקום אחר, אבל האמת צריכה להאמר ולהשמר. (הדגשתי את החלק הרלוונטי.):

בס"ד ערש"ק זאת חנוכה תשס"א לפ"ק

כבוד ידידי הגאון הגדול והצדיק ר' ירחמיאל גרשון אידלשטיין שליט"א נעימות בימינך נצח.

באתי למחות על השמועה לא טובה אשר מעיזים לבזות את כ"ג והיות שמבואר בגמ' המבזה ת"ח אין רפואה למכתו, ואלה כנראה לא מבינים שזה נורא אבקש שיאמר בפיו ובלבו אני מוחל כדי שלא יענשו ח"ו בעונש חמור כזה וכמובא שכל שחבירו נענש ע"י אין מכניסין אותו במחיצת הקב"ה.

וד' ישפות שלו' על כל ישראל ושהמקום בו משמש כ"ג בתור ראש ישיבה יצליח מאד שיזכה לגדל עדרים עדרים בני תורה אמתיים.

הכו"ח בידידות

אהרן יהודה לייב שטיינמן

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ד' דצמבר 20, 2017 6:05 pm

יונת אלם כתב:מי שמעיין בקונטרס 'פרי עץ הגן' על הדפים הראשונים של נדה של מרן זצוק"ל יראה את עומק למדנותו.

מניין מגיעה הידיעה שפרי עץ הגן הוא מעשה ידיו של מרן הגראי"ל זצ"ל. מצאתיו באוצר החכמה והוא בעילום שם. אם אמנם מקורו ממרן זצ"ל מדוע לא הערה עליו את שמו, כמו ספרי איילת השחר? בהקדמה שם רשום שמדובר בהערות של בני החבורה שהועלו על ידי אחד השומעים. האם כל זה הצטנעות גרידא?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 92 אורחים