מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
עושה חדשות

Re: חשך אור העולם! מרן רבינו שמואל איננו!!!!

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' מרץ 01, 2018 9:33 pm

עובדיה חן כתב:שמעתי שהוא אמר בשם הגר"א שמזונותיו שלאדם מר"ה עד ר"ה קצובין לו היינו ברוחניות ובשבת ובימים טובים מחוץ לקצבה. אני מחפש האם השמועה זו נכונה ובעיקר האיפה זה נמצא בספרי הגר"א.

viewtopic.php?t=13528#p126242

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' מרץ 01, 2018 9:36 pm

תודה

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' מרץ 01, 2018 9:38 pm

שמעתי בשיחה ממנו בעשי"ת, לפני 20 שנה ויותר, שמעלת ושכר לימוד תורה בשבת הוא עשר פעמים מימות החול, ומעלת עשי"ת הוא עשר פעמים משאר השנה,
וא"כ שבת שובה מעלתה מאה פעמים יותר מימי החול, והדגיש בזה כמה יש לייקר כל רגע ורגע לתלמוד תורה בשבת שובה.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' מרץ 01, 2018 10:52 pm

כותב.. בחתונת ר' אריה אלישיב
קבצים מצורפים
20-01-2013 22%3B11%3B28.JPG
20-01-2013 22%3B11%3B28.JPG (1.61 MiB) נצפה 17614 פעמים

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' מרץ 01, 2018 10:53 pm

וגם כאן כתב..
קבצים מצורפים
28-06-2013 09%3B45%3B04_800x257.JPG
28-06-2013 09%3B45%3B04_800x257.JPG (86.05 KiB) נצפה 17614 פעמים

סלקא דעתך

הודעהעל ידי סלקא דעתך » ו' מרץ 02, 2018 11:40 am

גן הירק כתב:
חיים סגל כתב:
גן הירק כתב:שאלני ידיד:
האם ידוע למאן דהו טעמו שכמעט לא לקח סנדקאות?
אצל הסטייפלר ואחריו להבל"ח הגרח"ק זה היה נושא שעליו לא מוותרים, אם כי לא ידוע לי האם הנהגה זו היתה אצל ת"ח נוספים

שמעתי בשם אחד מתלמידיו שביקשו להיות סנדק, והתחנן לו שיוותר לו, וכשביקש שוב ושוב, הסביר לו בפשיטות, שכיון שרח"ל לא זכה לילדים, קשה לו מאוד בכל פעם שהוא סנדק, ולכן מבקש לו שיוותר לו!

סר טעם
יהודי ששפע אהבה עזה לילדי ישראל וקיבלם במאור פנים שלא מצוי גם אצל הורים לשבט כפלים כיוצאי מצרים
למשל בעלמא זה
סריקה.png

בהספד על אשתו הוא הספיד שהיא אמרה לו שהיא גדולה ממנו בלשמוח בשמחה של השני (כמדומני שמפורש שם שהכוונה בעניין ילדים)

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ו' מרץ 02, 2018 11:43 am

מהפלס של י"ג אדר.
קבצים מצורפים
אבל גדול ליהודים - מהפלס יג אדר.pdf
(1.44 MiB) הורד 1569 פעמים

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ו' מרץ 02, 2018 12:56 pm

מישהו יודע היכן אחז בנושא קול התור וכו'?

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ו' מרץ 02, 2018 1:36 pm

יש על זה אשכול נפרד.

הרושם המתגבש אצלי, שדעותיו בעניינים אלו נחשבים די חריגים בציבור החרדי [קרובים לעמדת זילברמן], ואעפ"כ לא חינך כך את הציבור כולל את תלמידיו הקרובים.
יבואו היודעים ויאשרו או יכחישו.

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ו' מרץ 02, 2018 1:37 pm

הפניה לאשכול?
אגב, קרבתו לר' יצחק שלמה ז"ל היתה ידועה. כמדומה שבהלוויתו של רי"ש אמר ר' שמואל בהספדו 'עמודא דנורא'
אמר לי אחד מתלמידי רי"ש כי ההספד של ר' שמואל על רי"ש היה יותר ממה שהספידוהו בלוייתו שלו (של ר"ש)!
בויקיפדיה בערך רי"ש מופיע כך:
לאחר שנים של בירור התמקד בדרכו של הגאון מווילנא, שאת דרכו הכיר בין היתר בעזרת הרב שלמה זלמן אוירבך ובנו הרב שמואל אוירבך

כמדומה שר"ש ורי"ש ישבו יחדיו ב'בית זבול' ושם ליבנו את הענינים הללו

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' מרץ 02, 2018 2:01 pm

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » ו' מרץ 02, 2018 3:52 pm

שלח לי ידידי ר' מרדכי גרנביץ אשר בדידו הוה עובדה:
לפני כשמונה שנים, הייתי בעיצומו של ביסוס פרוייקט חינוכי שנמצא מעבר לקו הירוק. למען גיוס משאבים לענין, היה לי גב מכמה רבנים דתיים לאומיים, ולאחר מאמצים רבים גם מרבני העדה החרדית. אולם ראיתי שישנם יהודים ליטאים, שלא ממש מתפעלים מאלו או מאלו. והבנתי שאם אני רוצה שירתמו, עלי לקבל גב מפורש מגדולים ליטאיים.
באותה תקופה המתיחות בעולם הליטאי לא היתה בסקאלות שזה הגיע בהמשך, לפחות לא 'על השולחן'. רציתי להכנס לר' שמואל אויירבך. דברתי עם חבר טוב ובקשתי שיעזור לי להכנס, ואכן נקבעה לי פגישה. לא אשכח שאמר לי "זה מיותר, אתה מגיע כ"מתנחל" ומנסה לגייס גב שלו, נס אם תצא משם בלי צעקות, אבל כיון שאנחנו חברים ובקשת אז עשיתי זאת"
לא הייתי בקיא בפוליטיקות מגזריות ובאתי בפשטות גמורה איך שאני, וממוקד מטרה. כדרכי מעולם האמנתי במפגש ישיר בין אדם לאדם...

נכנסתי לר' שמואל, זה היה חדש לי מאד, המציאות של גדול מפורסם שגר בדירה קטנה בתוך הישיבה. שולחן מלא בעשרות ספרים מבולגנים. מראהו מרושל ונטול גינונים. התישבתי והחלתי לספר את דברי. הוא התעניין, שאל שאלות, וראיתי עדיין את ההיסוס. אבל הגעתי מוכן. הוצאתי מכתב של גדול שהוא מכיר, שמספר לו עלי ש"ביודעו ומכירו קאמינא", (אגב, גם אותו גדול הגיב לי שאין לזה צ'אנס אבל מחמת שבקשתי הוא יכתוב)
ואח"כ הראיתי לו בנוסף מה שכתבו רבני העדה החרדית.
"נו... בשבילם גם אני שייגעץ"... צחק. "אני אוסיף כמה מילים על גבי המכתב שלהם"
העזתי פני, ואמרתי "זה לא יעזור לי. יש פוליטיקות בכל מקום. אני צריך מכתב בפני עצמו"
הוא מיד ביקש מהגבאי דף רשמי. וכתב מכתב חם. הוא לא שחררני טרם ששאל שאלות מתעניינות, וכ"נציג הסרוגים" בחדרו, הזכיר בפני בערגה את הימים שהיה מגיע עם אביו למערת המכפלה בעשי"ת. וביקש בשם מלא למסור ד"ש למי שליוה אותם בביקורים אלו.
יצאתי מופתע מהפער בין החביבות, והענייניות, לבין מה שמספרים...
אך בזה לא תם הענין. כעבור שנה, התקשר אלי הגבאי, ושואל אם עדיין אני עוסק באותו ענין. משעניתי בחיוב אמר לי שראש הישיבה קורא לי...
נסעתי אליו, והוא נותן לי צ'ק של 38000 שח…
מעולם לא חשב שאני הולך בדרכו, ושיצא לו משהו מלעזור לי, מה גם שלא נתבקש לסייע...
לפני כמה שנים בערב פסח, הסתפרה בת משפחה של חברי, וכל כך לא אהבה את התספורת עד כי נסגרה בחדרה בעצבות ומאנה לצאת.
בסוף תפילת ליל החג ניגש אביה ללחוץ יד לר' שמואל, כשהאחרון שואל אותו מדוע נפלו פניו. הוא סיפר לו כי בתו סגורה בחדר בעקבות תספורת לא מוצלחת, ונעכרה אוירת החג כיון שהיא לא תצא לליל הסדר. ר' שמואל פטרו בברכת "חג שמח".
לאחר כרבע שעה דפיקות בדלת, ולהפתעת כולם, בפתח ר' שמואל, מבקש להכנס לחדרה של הבת. האמא רצה בבהלה לקרוא לבתה, שראש הישיבה הקשיש מחפש אותה. היא יצאה מבויישת אל הדלת, ור' שמואל אומר לה בהפתעה, שהיא נראית מאד יפה! ובודאי תמצא חתן בקרוב.
למותר לציין שפניה נהרו והיא ישבה אל השולחן עם משפחתה שמחה וטובת לב. את הסיפור שמעתי מבעל המעשה.
נערך לאחרונה על ידי מלאעולם ב ו' מרץ 02, 2018 3:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » ו' מרץ 02, 2018 3:53 pm

Items302B-950.jpg
Items302B-950.jpg (47.91 KiB) נצפה 17299 פעמים

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ו' מרץ 02, 2018 4:26 pm

יש פה בלבול חמור מאוד, אבל לא העת. בפניה דמעלי שבתא

מבקש דעת

הודעהעל ידי מבקש דעת » ש' מרץ 03, 2018 7:46 pm

יראה- שלם כתב:גם איש הח"ק הרב משה אייזנבאך הי"ו, בעת המעמד לפני יציאת המיטה התייפח בבכי ממש שלא כהרגלו עד שלא יכול היה להמשיך בפסוקים.

הגאון ר' מאיר שמחה ציין שגם בלווית אביו הגרש"ז נשנק הח"ק באומרו את הפסוקים.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ש' מרץ 03, 2018 8:58 pm

רחוב בצלאל.jpg
רחוב בצלאל.jpg (540.23 KiB) נצפה 17065 פעמים

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » א' מרץ 04, 2018 1:11 am

התמונה האחרונה
97050.jpg
97050.jpg (653.19 KiB) נצפה 16868 פעמים

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » א' מרץ 04, 2018 9:24 am

בעיתון אחד כתבו על הגר"ש זצ"ל שכבר בהיותו ילד, כשכולם שיחקו הוא רק למד, התורה תמיד היתה מקור שעשועיו היחידי כו'. הדבר מאד לא נשמע לי, בפרט לפי מה שהביאו למעלה שאמר על עצמו שהיה ילד שובב. יש למישהו ידע בזה?

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » א' מרץ 04, 2018 10:07 am

אנא בטובכם אם יש למישהו הפלס משבת כי תשא .

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' מרץ 04, 2018 10:31 am

היוכל מי מחו"ר הפורום להעלות את ההספד שאמר מו"ר ר"ש גלבר שליט"א? [חיפשתי במרשתת ולא מצאתי]

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » א' מרץ 04, 2018 11:15 am

נא התייחסות היודעים למש'כ 'יעבץ' במק'א וז'ל:

"הרש"ז אוירבך אימץ הנהגות יקיות - תמימות, מרב איסר זלמן מלצר, הרב קוק, אנשי רחביה, רבני קול תורה. הרב שמואל זצ"ל היה דומה למשפחה, סוער ופיקח (בקריאת בני אדם, והגיב בהתאם). היה שרוי באוירה המיסטית של ספר נפש החיים ודרושי הקבלה שע"ד הפשט, וחי במתח רגשי שהקרין סביבו. טבל במקוה מס' פעמים ביום, לפני שחרית, לפני השיעור בישיבה ועוד.

שיטתו בלימוד היה 80% בדרך החשבון הפשטני הירושלמי, ו-20% חקירות ישיבתיות, כאשר ההצרנה הפורמלית של החקירה הישיבתית איננה מטרת הדיון (כך בישיבות ואצל הרש"ז) אלא נתון נוסף שיש לחשבן בדרך הפשט ובדקדוק לשון הראשונים.

הרגשים באו במקום הגדרה מילולית מדוייקת. דבר רגיל בלשונו הרוויה בהפלגה מלשון המקורות, לעצור באמצע משפט, ולהקרין באמצעות רגש ושפת גוף את סוף המשפט"

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' מרץ 04, 2018 1:26 pm

ההגדרה הכי יפה שמעתי בהספדו של הגר"מ פטרובר שליט"א בהיכל הישיבה הק', בשם הג"ר מיכל זילבר שליט"א: הוא היה 'נשמה כללית'.
מסיבה זו היה מיוחד כ"כ בלהלוך כנגד רוחו של כל אחד ואחד, היתה בו בחינה מסוימת של 'אלקי הרוחות'. אישיות רחבה ואין סופית המורכבת ממוח כביר ולב סוער ורגיש, מזג סוער ועדינות דקיקה, ולכן כל ההגדרות החונקות מהסוג של ההודעה הקודמת אין בהם הרבה. בכל מהותו, קרי: דרכי לימודו, דרכי הנהגתו, עבודתו, יחסי אנוש וכו' וכו' היה בלתי מוגדר.

====

הצלחתי להתחיל לרשום את זכרונות ותיאורים, ואני אתנהלה לאיטי לרגל המלאכה הקשה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מרץ 04, 2018 1:48 pm

נוטר הכרמים כתב:ההגדרה הכי יפה שמעתי בהספדו של הגר"מ פטרובר שליט"א בהיכל הישיבה הק', בשם הג"ר מיכל זילבר שליט"א: הוא היה 'נשמה כללית'.
מסיבה זו היה מיוחד כ"כ בלהלוך כנגד רוחו של כל אחד ואחד, היתה בו בחינה מסוימת של 'אלקי הרוחות'. אישיות רחבה ואין סופית המורכבת ממוח כביר ולב סוער ורגיש, מזג סוער ועדינות דקיקה, ולכן כל ההגדרות החונקות מהסוג של ההודעה הקודמת אין בהם הרבה. בכל מהותו, קרי: דרכי לימודו, דרכי הנהגתו, עבודתו, יחסי אנוש וכו' וכו' היה בלתי מוגדר.

יפה כתבת.
בכלל, הרבה פעמים דווקא הניגודיות (כביכול) מאפיינת אנשים גדולים, והיא שמרכיבה את הפסיפס של האישיות שלהם.
בשונה מאצל אנשים קטנים שאינם מבינים מורכבויות, הכל שחור או לבן.

הגרא"ד אויערבאך אב"ד טבריה, ה' ירפאהו, במכתב התנגדותו המפורסם לספר "ועלהו לא יבול" כתב לאפיין את אישיותו של אביהם הגדול מרנא הגרש"ז זי"ע ש"היה דרכו להלך כנגד רוחו של כל אחד ואחד".

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » א' מרץ 04, 2018 2:11 pm

תמונה נאה
Image (19).jpg
Image (19).jpg (143.18 KiB) נצפה 16392 פעמים
מארכיוני

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » א' מרץ 04, 2018 2:17 pm

פרנקל תאומים כתב:
נוטר הכרמים כתב:ההגדרה הכי יפה שמעתי בהספדו של הגר"מ פטרובר שליט"א בהיכל הישיבה הק', בשם הג"ר מיכל זילבר שליט"א: הוא היה 'נשמה כללית'.

יפה כתבת.
בכלל, הרבה פעמים דווקא הניגודיות (כביכול) מאפיינת אנשים גדולים, והיא שמרכיבה את הפסיפס של האישיות שלהם.
בשונה מאצל אנשים קטנים שאינם מבינים מורכבויות, הכל שחור או לבן.

הגרא"ד אויערבאך אב"ד טבריה, ה' ירפאהו, במכתב התנגדותו המפורסם לספר "ועלהו לא יבול" כתב לאפיין את אישיותו של אביהם הגדול מרנא הגרש"ז זי"ע ש"היה דרכו להלך כנגד רוחו של כל אחד ואחד".

יפה כתב הרב פר"ת, ובעדינות המתבקשת - כל הרמה חסרת השליטה של "חוסר ההבנה" הבין קבוצתית נובעת רק מקטנות המוחין שלא מבחינה מעבר לשחור לבן.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מרץ 04, 2018 2:25 pm

ספרן כתב:נא התייחסות היודעים למש'כ 'יעבץ' במק'א וז'ל:

"הרש"ז אוירבך אימץ הנהגות יקיות - תמימות, מרב איסר זלמן מלצר, הרב קוק, אנשי רחביה, רבני קול תורה. הרב שמואל זצ"ל היה דומה למשפחה, סוער ופיקח (בקריאת בני אדם, והגיב בהתאם). היה שרוי באוירה המיסטית של ספר נפש החיים ודרושי הקבלה שע"ד הפשט, וחי במתח רגשי שהקרין סביבו. טבל במקוה מס' פעמים ביום, לפני שחרית, לפני השיעור בישיבה ועוד.

מרנא הגרש"ז היה רחוק מאד מלהיות תמים. עמדותיו היו מתונות והוא אחז מהן ב'שיטה' באופן די תקיף.
עם כל הידידות והקרבה הגדולה שהיתה למשל בינו ובין גיסו הגר"ש שבדרון זצ"ל, הוא לא היה נמנע מלסנוט בו בחריפות על קנאותו שלעיתים לא היתה מקובלת על הגרש"ז (כמובן ואצ"ל, שהוא עשה זאת לש"ש, להעמידו על האמת כפי דעתו). ולהיפך, הגר"ש שבדרון התבטל אל הגרש"ז לחלוטין בענייני הלכה, העריץ אותו בכל ליבו ונועץ בו הלכתית על כל צעד ושעל. אבל בהלכות דעות היתה לו את הדרך שלו, שנטתה יותר לקנאות.
אולי הגרש"א הושפע מר' שלום?

האמת היא שהיו אז בירושלים שתי גישות -המתונה והקנאית, והיה הרבה ממי להיות מושפע לכאן ולכאן.
במשפחתו של הגרש"ז (אויערבאך-פרוש) ובשערי חסד וכו' היו רבים שנמנו על המחנה המתון והיו שנמנו על המחנה הקנאי, כך שלא היה צריך ללמוד מן הייקים או מאנשי רחביה, כשאפשר היה ללמוד למשל מרבה של שערי חסד הגה"ק רי"מ חרל"פ זי"ע (ראש ישיבת 'מרכז הרב'!) או משר התורה הגאון מטשעבין זי"ע שהתגורר בסמוך ל'שערי חסד' וגם גישתו היתה די מתונה.
ואכן מרנא הגרש"ז היה קשור בלב ובנפש עם הגרי"מ חרל"פ ועם הגאון מטשעבין וגם עם מרנא הגרא"ז מלצר זצ"ל.
מאידך הגרש"ז גם הושפע מהג"ר דוד בהר"ן זצ"ל שנמנה על ה'קנאים'.

להגרש"ז היה דוד - הרב מענדל פרוש זצ"ל שהיה השוחט המפורסם מגדולי מקורבי הגרא"י קוק (אגב, חתנו היה הרב ירוחם פישל קרלנשטיין, אביו של הגרד"צ זצ"ל), כמו גם אביו- הגרחי"ל שהיה מן הנמנים על מחנה תומכי הגרא"י קוק זצ"ל. גם הרב ר' יוחנן דוד סלומון ב"ר יואל משה ז"ל היה דודו של הגרש"ז. מאידך היו להגרש"ז גם דודים במחנה הקנאים כמו הג"ר עקיבא פרוש והרב אליהו נחום פרוש זצ"ל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' מרץ 04, 2018 2:33 pm

אני מפחד מלפגוע חלילה, אבל פרשנויות מסוימות כאן מזכירות כל מיני כותבי טורים הזויים באתרים מפוקפקים. ההגינות מחייבת ללמוד על משנתו של אדם מפיו או מפי כתבו (ויש הרבה) או מפי תלמידיו (כנ"ל). לכן כל הקשקושים על דעות ימניות, השפעות משפחתיות, וכו' וכו' אין להם על מה שיסמוכו, ואינם אפילו פטומי מילי בעלמא.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מרץ 04, 2018 2:39 pm

ספרן כתב:נא התייחסות היודעים למש'כ 'יעבץ' במק'א וז'ל:

אמנם, אחרי ההסתייגות והדחייה של מה שכתב יעבץ על רבינו הגרש"ז זי"ע (כנראה שלא הכיר אותו כלל מקרוב, ולכן אינו יודע מה הוא סח).
לעצם החילוק בין אופיים של הבן והאב, אציין את ששמעתי לפני שנים רבות בשם הג"ר יהודא עדס שליט"א ראש ישיבת 'קול יעקב', שאמר שהגרש"ז היה בעל אופי יותר ליטאי, איש הלכה מסודר מחושב ומדוד, רחוק מן ה"מיסטיקה" וכדו', הציר היחידי סביבו הסתובב היה ההלכה הברורה, הכל היה נגזר ממנה, "כל הארץ משפט" (להבדיל אלף הבדלות ממי שטבע את המינוח הזה).
ואילו בנו בכורו הגר"ש זי"ע היה דומה יותר לסבו בעל האופי החסידי- הגרחי"ל זצ"ל, שהיה מקובל וראש ישיבת מקובלים, ובאמת היה בעל מזג סוער. כאשר קופת ישיבתו של הגרחי"ל כמעט התרוקנה היה שם מבטחו בה' ולא היה נמנע מלחלק מיידית את מה שנשאר לאברכים מבלי לדאוג ולחשבן את יום המחר, ומבלי להשאיר איזה פרוטות בצד עבור עצמו ומשפחתו הגדולה. וכדו'.

אגב, כבר ציינתי פעם באחד האשכולות, שישנו דמיון חיצוני בין קלסתר פניהם של הנכד והסב- הגרחי"ל והגר"ש.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' מרץ 04, 2018 3:19 pm

אין באמת 'אופי חסידי' אלא חינוך חסידי. 'אופי חסידי' הינו בס"ה ביטוי מושאל. וברור שאינו קשור מאום להגר"ש.
זה שהיה לו לב חם זה נכון (לא יודע אם יותר מאביו זצ"ל כי לא הכרתיו).
הוא לא למד 'קנאות' ולא 'סולידיות'. לא מדוד זה ולא מדוד אחר. הוא קיבל מגדולי הדור הקודם שעשאוהו בית קיבול, ודובר ע"ז כבר באשכול. וזה בית המדרש של 'בני הנביאים' שהוא זכה לינוק ממנו, ולהעביר הלאה.
ואגב, קנאותו של הגר"ש אין לה דבר עם הקנאות של חוגי הקנאים בירושלים שמתבדלים ממוסדות המדינה ורואים בה כובש זר, ואף הוא עצמו התאונן וגיחך ע"ז שעמי הארץ כינוהו 'קנאי'. קנאותו היא אותה קנאות המוכרת של הרב שך שמוכרת מהרב מבריסק ומהחזו"א (לאופקי ממי שסבור שהחזו"א לא היה קנאי - עקב היותו הולך בין משעולי בני הישוב החדש, שאת תפקידו בארץ ישראל ראה בהשפעה עליהם).
אגב גם הלב החם שלו מזכיר את הרב שך בעל האופי הכללי הזה.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' מרץ 04, 2018 3:46 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לב האבן

הודעהעל ידי לב האבן » א' מרץ 04, 2018 3:32 pm

היתה בו בחינה מסוימת של 'אלקי הרוחות'.

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t= ... 40#p338177

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' מרץ 04, 2018 3:41 pm

לב האבן כתב:

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t= ... 40#p338177

ראוי היה לך לבד להבין שיש הבדל תהומי בין הביטוי 'אלוקי הרוחות' שפירשו שיודע להלוך נגד רוחו של כאו"א, וזהו להידבק במידותיו של הקב"ה,
לבין חלילה לומר שאדם הוא 'אל' והכל עובר דרכו, שזה כפירה והאמונה בממוצע, שהוא עוון חטא העגל שקראנו בפרשה לפי איך שביאר הרמב"ן.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מרץ 04, 2018 3:44 pm

קו ירוק כתב:אין באמת 'אופי חסידי' אלא חינוך חסידי. 'אופי חסידי' הינו בס"ה ביטוי מושאל. וברור שאינו קשור מאום להגר"ש.
זה שהיה לו לב חם זה נכון (לא יודע אם יותר מאביו זצ"ל כי לא הכרתיו).
הוא לא למד 'קנאות' ולא סולידיות. הוא קיבל מגדולי הדור הקודם שעשאוהו בית קיבול, ודובר ע"ז כבר באשכול. וזה בית המדרש של 'בני הנביאים' שהוא זכה לינוק ממנו, ולהעביר הלאה.
ואגב, קנאותו של הגר"ש אין לה דבר עם הקנאות של חוגי הקנאים בירושלים, ואף הוא עצמו התאונן וגיחך ע"ז שעמי הארץ כינוהו 'קנאי'. קנאותו היא אותה קנאות המוכרת של הרב שך שמוכרת מהרב מבריסק ומהחזו"א (לאופקי ממי שסבור שהחזו"א לא היה קנאי - עקב היותו הולך בין משעולי בני הישוב החדש, שאת תפקידו בארץ ישראל ראה בהשפעה עליהם).
אגב גם הלב החם שלו מזכיר את הרב שך בעל האופי הכללי הזה.

טוב, שתהיה בריא, כמובן שהביטוי הוא מושאל, הכוונה לאופי הנהגתי חסידי (במובנים מסויימים) השונה מהאופי הליטאי, ואין הכוונה שהוא היה חסיד (אם כי, היתה איזו תקופה בצעירותו שהוא התקרב לחוגי ברסלב), הלא הוא עסק רבות בתורת הגר"א וזה ידוע לכולם.
הכוונה היא "סגנון". לכל אחד, גם לאדם גדול, יש את האופי שלו ואת הסגנון שלו, כמובן שזה נובע גם מעצמו וגם מהשפעה של אחרים.

כל הגדולים קיבלו מהגדולים שקדמו להם, ובכ"ז כל אחד שונה מרעהו, לא ראי זה כראי זה. העתק-הדבק יש רק בביוגרפיות של ספרות ילדים או במאמרי מערכת של עיתונים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מרץ 04, 2018 3:54 pm

קו ירוק כתב:
לב האבן כתב:

viewtopic.php?t=30371&start=40#p338177

ראוי היה לך לבד להבין שיש הבדל תהומי בין הביטוי 'אלוקי הרוחות' שפירשו שיודע להלוך נגד רוחו של כאו"א, וזהו להידבק במידותיו של הקב"ה,
לבין חלילה לומר שאדם הוא 'אל' והכל עובר דרכו, שזה כפירה והאמונה בממוצע, שהוא עוון חטא העגל שקראנו בפרשה לפי איך שביאר הרמב"ן.

אבל עדיין אני חושב שלב האבן העיר הערה שיש לה מקום וכדאי לא להקל ראש להשתמש בביטוי כזה אלא לומר שהיה בו מידתו של מי שפקדו אלוקי הרוחות על העדה ומסתמא לזה בעצם היתה כוונתך.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 04, 2018 3:55 pm

התבלבלו כאן בין 'אלקי הרוחות' לבין מה שכתוב אחר כך 'איש אשר רוח בו'. ותו לא מידי.

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » א' מרץ 04, 2018 4:30 pm

קראתי בעיתון המבשר שהיה בקי עצום בכל ספרי החסידות. ומנהגו היה בכל שבת בבוקר לאחר התפילה לדחות את הסעודה עד לפני חצות היום ובזמן הזה היה עובר על עניינים הקשורים לפרשת השבוע כשזה כולל לימוד בספרי חסידות ומסופר שם שהתבטא שהכל זה בזכות הרבנית שהסכימה לאיחור בשעת הסעודה.
יש למישהו מהחברים ידיעה בנושא?
נערך לאחרונה על ידי מלאעולם ב א' מרץ 04, 2018 5:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מרץ 04, 2018 4:45 pm

דרומי כתב:התבלבלו כאן בין 'אלקי הרוחות' לבין מה שכתוב אחר כך 'איש אשר רוח בו'. ותו לא מידי.

הכוונה היתה לדברי רש"י אלו.
"אלהי הרוחות" - למה נאמר אמר לפניו רבש"ע גלוי וידוע לפניך דעתו של כל אחד ואחד ואינן דומין זה לזה מנה עליהם מנהיג שיהא סובל כל אחד ואחד לפי דעתו

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' מרץ 04, 2018 5:02 pm

הרב מלא עולם
צריך להבדיל בזה בין השנים.
בשנותיו הצעירות היה מקורב לחסידים והוגה הרבה בכתבי החסידות, ומכח זכרונו המופלא ידע אותם תמיד.
בשנותיו המאוחרות (בערך מגיל 55), היה דבוק לגמרי בתורת הגר"א בלבד. ואפשר לומר אפילו שהיה מתנגד לחסידות, וגם לא ראיתי ספרי חסידות בארון שלו, ממתי שעבר להתגורר בשערי חסד.
תמיד היה יושב בליל שבת אחר התפלה ולומד כמה שעות כי טען שאחר שאוכל קשה עליו להתרכז בלימוד, ולקראת חצות הלילה (וכן חצות היום), היה מגיע לביתו לעשות קידוש.
היו שנים שעסק בשעות הללו בתורת הנגלה, ולומד גפ"ת, אם כי לפעמים היה גם משלים הסדרה, ולפעמים מעיין בספרים על הסדרה.
לפני שהתאלמן מאשתו היה מסתיר את עסקו בנסתר, אך לאח"כ היה יותר באופן גלוי, והיו שנים שעסק בזמן זה (ליל שבת ושבת בבוקר), בתורת הנסתר, והיו לו חברותות מיוחדות לכך, רוב תלמידיו הקרובים למדו מפיו את כתבי האר"י על הסדר.
בימי אלול זכורני שהיה על שולחנו תדיר הספרא דצניעותא עם ביאור הגר"א, והיה הוגה בו תמיד.
כל זה אני זוכר בערך עד שנת תש"ס, אח"כ לא ראיתי, אבל כפי ששמעתי הוא הקצין עוד יותר בהנהגותיו ע"פ דעת הגר"א.
לימוד הקבלה שלו היה תלמיד של המקובלים הספרדים, עם קצת נגיעה לבעלי המחשבה, ראיתי פעם בגניזה טיוטת מכתב ששלח לרי"א וינטרויב זצ"ל, ובו ביאר שבעלי המחשבה רואים את הכל רק בנמשל, והוא קיבל מרבותיו שגם המשל לכשעצמו חשוב מאד.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' מרץ 04, 2018 5:16 pm

שמחו כתב:יש על זה אשכול נפרד.

הרושם המתגבש אצלי, שדעותיו בעניינים אלו נחשבים די חריגים בציבור החרדי [קרובים לעמדת זילברמן], ואעפ"כ לא חינך כך את הציבור כולל את תלמידיו הקרובים.
יבואו היודעים ויאשרו או יכחישו.

ר' אליהו זילברמן שליט"א סיפר לי, שר' שמואל היה מקורב מאד לאביו רי"ש זצ"ל והיו ידידים מאד, אך אחר שהתקרב להנהגת הציבור בסוף שנותיו של הרב שך זצ"ל הפך את צורתו ואף נלחם בהם, ובתחילת ימי הנהגת הגראי"ל נתן מקום אף לשיטה זו, ונפתחו ת"ת רבים בשיטת 'זכרו' בארץ ובחו"ל, ובהסכמת רוב חכמי ב"ב, ואז נכנס ר' אליהו אל הגר"ש ואמר לו: אני פונה אליכם כמי שמכל מנהיגי הדור הוא הקרוב ביותר לדרכינו, ואני קורא אליכם את הקריאה: למה תהיו אחרונים להשיב את המלך אל ביתו, (ע"פ שמואל ב' יט). הגר"ש הכחיש לו שנלחם בהם, אך הוא יצא ממנו בלא שום הסכמה והבנה.

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » א' מרץ 04, 2018 5:31 pm

שוחחתי עם א' התלמידים הקרובים, לדבריו אכן הגר"ש כבש את דעותיו בענין ארץ ישראל וכו' לאחר ששמע מהרב שך דברים נחרצים, כתלמיד אמיתי להרב שך.
ומכל מקום לפעמים, ממש לפעמים, דיבר קצת על הנושא מזוית אחרת...
בענין 'זכרו' מעולם לא היתה דעתו נוחה, אך גם לא היה מתנגד גדול כלל וכלל. בכל מקרה בזה מעולם לא שינה את דעתו - מעולם לא היתה דעתו נוחה.

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » א' מרץ 04, 2018 5:36 pm

משוש דורים כתב:אך אחר שהתקרב להנהגת הציבור בסוף שנותיו של הרב שך זצ"ל הפך את צורתו ואף נלחם בהם

צ"ע שהרי מובא בפורום באשכול אחר
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=4470
שתלמידו כלבבו היה ר"מ בזילברמן.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים