מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חידה: איך אומרים שקוף בלשון הקדש?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
תוכן

חידה: איך אומרים שקוף בלשון הקדש?

הודעהעל ידי תוכן » ו' אפריל 13, 2018 3:41 pm

איך אומרים שקוף (דורכזיכטיג), כמו זכוכית, בלשון הקדש. למשל, אם אדם רוצה לתאר זכוכית שקופה, איך הוא יגיד את זה בלשה"ק. הזכוכית הזאת היא... מה?

קול מבשר

Re: חידה: איך אומרים שקוף בלשון הקדש?

הודעהעל ידי קול מבשר » ו' אפריל 13, 2018 4:10 pm

יתכן לומר זכוכית מאירה על דרך אספקלריה המאירה.

מלבי"ם-
והנה הרואה בראי לא יוכל לראות הצורה העומדת מצד האחר אחורי המראה, רק הצורה העומדת בצד שהוא עומד בה, שהוא לפני המראה, וזה מליצה על ראית והשגת הנביאים שלא השיגו את האלקות העומד חוץ מגבול העולמות, רק את האלקות הנמצא אתם בצד שהם עומדים שהוא האלקות המתפשטת בעולמות להיות נפש העולמות... אבל משה רבינו ע"ה ראה באספקלריא המאירה, שהוא הזכוכית שכח הראיה עובר בו אל העבר השני, ויראה הדבר העומד מצד האחר שהיא חוץ מגבול המביט, ורוצה לומר שהשיג את האלקות מופשט מן העולמות כמו שהוא בעצמותו, ובזה לא יראה שום מחזה ודמיון... (במדבר יב ו)

כח הטענה

הודעהעל ידי כח הטענה » ו' אפריל 13, 2018 4:16 pm

שיאמר זכוכית שקופה ויכוון בליבו לפירוש המצו"ד מלכים א ו ד.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אפריל 13, 2018 4:23 pm

התשובה היא לא ולא. יש מילה שמציינת שקוף.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 13, 2018 4:42 pm

צלול?

כח הטענה

הודעהעל ידי כח הטענה » ו' אפריל 13, 2018 4:47 pm

תוכן כתב:התשובה היא לא ולא. יש מילה שמציינת שקוף.
מה לא ולא? אתה חולק על המצו"ד? יש כאן בפורום אחד בשם תוכן שיגיד שאתה אפיקורס.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ו' אפריל 13, 2018 4:51 pm

[כוונת השואל היא איך אומרים שקוף בעברית עתיקה]
התשובה היא:
לבן.

"זכוכית לבנה" שבטלה (סוטה מ"ח ע"ב), הכוונה זכוכית שקופה, ע' גיטין ס"ח ע"ב.
נערך לאחרונה על ידי מנין ב ו' אפריל 13, 2018 4:52 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ערער בערבה

הודעהעל ידי ערער בערבה » ו' אפריל 13, 2018 4:52 pm

אפשר לתת רמז?...
פרשת השבוע

ערער בערבה

הודעהעל ידי ערער בערבה » ו' אפריל 13, 2018 4:54 pm

שו"ר שכבר קדמוני...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ו' אפריל 13, 2018 4:55 pm

כעין הבדולח
(וכאן באתי לידי דילמה, זו אמנם תשובה נכונה, אבל לא התשובה שייחל לה השואל...)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אפריל 13, 2018 4:58 pm

הרב מנין צודק. וכמובן שזה קשור לפרשת השבוע, ראה שבועות ו' א': 'רבי עקיבא אומר, אדמדם שבזה ושבזה כיין המזוג במים'. והרי אמרינן דנגעים הם לבנים, וע"כ שחלק מהנגעים הם שקופים.

ערער בערבה

הודעהעל ידי ערער בערבה » ו' אפריל 13, 2018 5:00 pm

תוכן כתב:הרב מנין צודק. וכמובן שזה קשור לפרשת השבוע, ראה שבועות ו' א': 'רבי עקיבא אומר, אדמדם שבזה ושבזה כיין המזוג במים'. והרי אמרינן דנגעים הם לבנים, וע"כ שחלק מהנגעים הם שקופים.

הרמב"ם מסביר ש'לבנת הספיר' הוא מראה שקוף

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אפריל 13, 2018 5:01 pm

כח הטענה כתב:

לא צריך להתייחס לכל מילה של הפנאט שאת שמו אני לא רוצה להזכיר. בכל מקרה, המצו"ד אינו מציין שזה הצבע של הדבר, אלא על סגולתו, שהוא נותן לאור לעבור דרכו, וזה נקרא שקוף. אבל הצבע שקוף בפי חז"ל הוא 'לבן'.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ו' אפריל 13, 2018 6:16 pm

בגדי לבן של הכה"ג היו שקופים?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אפריל 13, 2018 6:32 pm

לא הבנתי את השאלה.

בלום

הודעהעל ידי בלום » ו' אפריל 13, 2018 10:43 pm

פלתי כתב:בגדי לבן של הכה"ג היו שקופים?

לא, רק פע"א באיזה שנה ביו"כ, עי' במס' יומא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' אפריל 14, 2018 8:53 pm

לגבי המן - לחם מן השמים - מפורש בתורה שהיה 'לבן', ובזוהר איתא שהיה שקוף. וכמדומה שיש מקורות שבהם מפורש להיפך, דהיינו שהמן היה בצבע לבן ולא שקוף. יבואו היודעים ויוסיפו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' אפריל 14, 2018 9:02 pm

בלום כתב:
פלתי כתב:בגדי לבן של הכה"ג היו שקופים?

לא, רק פע"א באיזה שנה ביו"כ, עי' במס' יומא.

לבן הוא גם לבן וגם שקוף.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' אפריל 14, 2018 9:24 pm

ליתר דיוק: או בהיר או שקוף.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' אפריל 14, 2018 9:50 pm

ועכשיו שאלת השאלות, איזה צבע הן הנגעים לבנים או שקופים. כשהגמרא אומרת שבהרת עזה כשלג, האם הכוונה ללבן או לשקוף?

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ש' אפריל 14, 2018 9:54 pm

תוכן כתב:המצו"ד אינו מציין שזה הצבע של הדבר, אלא על סגולתו, שהוא נותן לאור לעבור דרכו, וזה נקרא שקוף. אבל הצבע שקוף בפי חז"ל הוא 'לבן'.

קודם כל זה כבר רש"י לא רק מצו"ד, שנית, זה שסגולת החלון השקוף שנותן לאור לעבור דרכו, אין זה סותר את העובדה כי שמו של הצבע שקוף הוא "שקוף", כשם שמילים רבות בלשה"ק יש להם משמעות ע"פ מילים אחרות שמתארות מהו שימושו של הדבר, למשל קרבן נקרא כך על שם שמקריבים אותו, כך שקוף נקרא שקוף ע"ש שניתן להשקיף על ידו, מה שציינת מלשון חז"ל אין בזה ראייה דלשון חכמים לחוד ולשון תורה לחוד, כידוע, אגב כך מוכח במילון אבן שושן (אם הוא מ"ד בשבילך) שהמילה שקוף היא תנכי"ת .

שלישית, אינני אוהב את סגנון השאלה "איך אומרים בלשה"ק", הרי ידוע שלשה"ק מורכבת מ4 זמינם בהם התפתחה, תקופת המקרא, תלמוד, ימי הביניים והזמן הזה, ישנם מילים שקיימים רק בתקופה אחת ולא בתקופה שנייה וישנם מילים שהוחלפו (למשל קיר בתנ"ך, כותל בחז"ל), ואני לא רואה שום הצדקה לקבוע כי מילים ששימשו בתקופת חז"ל ואינן מופיעות במקרא יחשבו כלשון הקודש יותר ממילים שהומצאו בזמן הזה (כמובן שאני לא משווה ח"ו את אנשי האקדמיה לביאליק, אבל מבחינת קביעת שפה לא מצינו ברבותינו שהזכות הזאת שמורה רק לחז"ל, ואם באת מטעם שבשפה זו נברא העולם זה שייך רק לתנ"ך ולא לחז"ל). ומכאן תוכחה גלויה לספר השלם שיצא על "טעויות" כאלה (בנין שלם שפה ברורה - הרב אפרים כהנא) תקנו אותי אם אני טועה.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ש' אפריל 14, 2018 9:55 pm

תוכן כתב:ועכשיו שאלת השאלות, איזה צבע הן הנגעים לבנים או שקופים. כשהגמרא אומרת שבהרת עזה כשלג, האם הכוונה ללבן או לשקוף?

הממ....
נשמע שה"כשלג" זה רמז די רציני כאן.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' אפריל 14, 2018 9:57 pm

כותל ההיכל היה שקוף או לבן?

ביצה היא לבנה או שקופה? (את ביצי הברקאל איני מכיר)

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ש' אפריל 14, 2018 10:01 pm

הכותל היה זהב, אתה מתכון ל"סיד ההיכל"

ביצה - אם אתה לוקח את החלבון לפני הבישול הוא דוקא שקוף, אני הייתי מביא את הצמר הלבן.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' אפריל 14, 2018 10:03 pm

פשוט שכחתי את המראה הרביעי... צמר לבן כמובן. ומקרא מלא: הנותן שלג כצמר.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' אפריל 14, 2018 10:08 pm

צופר הנעמתי כתב:
תוכן כתב:ועכשיו שאלת השאלות, איזה צבע הן הנגעים לבנים או שקופים. כשהגמרא אומרת שבהרת עזה כשלג, האם הכוונה ללבן או לשקוף?

הממ....
נשמע שה"כשלג" זה רמז די רציני כאן.

שלג יכול להיות גם שקוף.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ש' אפריל 14, 2018 10:10 pm

עינא דשפיר חזי כתב:ומכאן תוכחה גלויה לספר השלם שיצא על "טעויות" כאלה (בנין שלם שפה ברורה - הרב אפרים כהנא) תקנו אותי אם אני טועה.

אני רואה שקדמני הרב ענבל:

viewtopic.php?t=3065&start=40#p22817

אמנם באריכות, אבל בתקיפות עצומה, ודפח"ח.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' אפריל 14, 2018 10:31 pm

עינא דשפיר חזי כתב:
תוכן כתב:המצו"ד אינו מציין שזה הצבע של הדבר, אלא על סגולתו, שהוא נותן לאור לעבור דרכו, וזה נקרא שקוף. אבל הצבע שקוף בפי חז"ל הוא 'לבן'.

... זה שסגולת החלון השקוף שנותן לאור לעבור דרכו, אין זה סותר את העובדה כי שמו של הצבע שקוף הוא "שקוף", כשם שמילים רבות בלשה"ק יש להם משמעות ע"פ מילים אחרות שמתארות מהו שימושו של הדבר, למשל קרבן נקרא כך על שם שמקריבים אותו, כך שקוף נקרא שקוף ע"ש שניתן להשקיף על ידו, מה שציינת מלשון חז"ל אין בזה ראייה דלשון חכמים לחוד ולשון תורה לחוד, כידוע, אגב כך מוכח במילון אבן שושן (אם הוא מ"ד בשבילך) שהמילה שקוף היא תנכי"ת.

שלישית, אינני אוהב את סגנון השאלה "איך אומרים בלשה"ק", הרי ידוע שלשה"ק מורכבת מ4 זמינם בהם התפתחה, תקופת המקרא, תלמוד, ימי הביניים והזמן הזה, ישנם מילים שקיימים רק בתקופה אחת ולא בתקופה שנייה וישנם מילים שהוחלפו (למשל קיר בתנ"ך, כותל בחז"ל), ואני לא רואה שום הצדקה לקבוע כי מילים ששימשו בתקופת חז"ל ואינן מופיעות במקרא יחשבו כלשון הקודש יותר ממילים שהומצאו בזמן הזה (כמובן שאני לא משווה ח"ו את אנשי האקדמיה לביאליק, אבל מבחינת קביעת שפה לא מצינו ברבותינו שהזכות הזאת שמורה רק לחז"ל, ואם באת מטעם שבשפה זו נברא העולם זה שייך רק לתנ"ך ולא לחז"ל). ומכאן תוכחה גלויה לספר השלם שיצא על "טעויות" כאלה (בנין שלם שפה ברורה - הרב אפרים כהנא) תקנו אותי אם אני טועה.

לא אדע על מה יצא הקצף. הרי הביאו פה כמה מקראות שמבואר ש'לבן' היינו שקוף. וכן מבואר בחז"ל. אז במקרה זה, גם במקרא וגם בחז"ל מצאנו ש'לבן' היינו שקוף.

כח הטענה

הודעהעל ידי כח הטענה » ש' אפריל 14, 2018 10:40 pm

תוכן כתב:
כח הטענה כתב:

לא צריך להתייחס לכל מילה של הפנאט שאת שמו אני לא רוצה להזכיר. בכל מקרה, המצו"ד אינו מציין שזה הצבע של הדבר, אלא על סגולתו, שהוא נותן לאור לעבור דרכו, וזה נקרא שקוף. אבל הצבע שקוף בפי חז"ל הוא 'לבן'.
רק אני פה הטורקי שלא מבין עברית?
מה זה צבע שקוף??

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' אפריל 14, 2018 10:52 pm

גם אני הסתפקתי בצבע הזה, ובגלל זה כתבתיו גם באידיש בתחילת האשכול. באנגלית אומרים: clear או seethrough.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ש' אפריל 14, 2018 11:26 pm

אם הנגע הי' שקוף אז מה ראו תחתיו הבשר והגידין או העור, והאם שקוף הוא בכלל צבע או העדר צבע.
האם בשקוף איכא מדריגות של שקיפות (ד' מראות נגעים)
יין המזוג במים אולי הוא להיפך שהוא מדהה מאוד את אדמומיות של היין ולא שהיין נותן אדמומיות בהלובן של המים
זכוכית לבנה נקרא לבנה על שם העדר הצבע כמו ש'לבן' הוא ביחס לשאר צבעים, אמנם אינו אלא משל כי באמת אין מילה לשקיפות בלה"ק.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ש' אפריל 14, 2018 11:52 pm

עינא דשפיר חזי כתב:

דברים אמת לאמיתה, וכבר רמזי לכך בתחילת הודעתי במוסגר

כח הטענה

הודעהעל ידי כח הטענה » א' אפריל 15, 2018 12:24 am

ונתנו ידידים כתב:אם הנגע הי' שקוף אז מה ראו תחתיו הבשר והגידין או העור, והאם שקוף הוא בכלל צבע או העדר צבע.
האם בשקוף איכא מדריגות של שקיפות (ד' מראות נגעים)
יין המזוג במים אולי הוא להיפך שהוא מדהה מאוד את אדמומיות של היין ולא שהיין נותן אדמומיות בהלובן של המים
זכוכית לבנה נקרא לבנה על שם העדר הצבע כמו ש'לבן' הוא ביחס לשאר צבעים, אמנם אינו אלא משל כי באמת אין מילה לשקיפות בלה"ק.
דברים ברורים ולכן כתבתי מקודם שאיני מבין מה הפירוש "צבע שקוף",
אבל יש מילה לשקוף בלה"ק והיא שקוף כמו שהבאתי לעיל המצו"ד.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » א' אפריל 15, 2018 10:17 am

תוכן כתב:
עינא דשפיר חזי כתב:

... זה שסגולת החלון השקוף שנותן לאור לעבור דרכו, אין זה סותר את העובדה כי שמו של הצבע שקוף הוא "שקוף", כשם שמילים רבות בלשה"ק יש להם משמעות ע"פ מילים אחרות שמתארות מהו שימושו של הדבר, למשל קרבן נקרא כך על שם שמקריבים אותו, כך שקוף נקרא שקוף ע"ש שניתן להשקיף על ידו, מה שציינת מלשון חז"ל אין בזה ראייה דלשון חכמים לחוד ולשון תורה לחוד, כידוע, אגב כך מוכח במילון אבן שושן (אם הוא מ"ד בשבילך) שהמילה שקוף היא תנכי"ת.

לא אדע על מה יצא הקצף. הרי הביאו פה כמה מקראות שמבואר ש'לבן' היינו שקוף. וכן מבואר בחז"ל. אז במקרה זה, גם במקרא וגם בחז"ל מצאנו ש'לבן' היינו שקוף.

לא יצא קצף, הכל ברוח טובה. לא הביאו שום מקרא שלבן נקרא שקוף רק חז"ל. לא התייחסת לרישא של הקטע שציטטת ממני.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' אפריל 15, 2018 10:49 am

עינא דשפיר חזי כתב:לא הביאו שום מקרא שלבן נקרא שקוף רק חז"ל.

הביאו 'לבנת הספיר', ושהמן נקרא לבן במקום אחד ובדולח במקום אחר.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' אפריל 15, 2018 4:20 pm

לבן אין פירושו שקוף. לבן הוא צבע ושקיפות היא תכונה. אלא שמשתמשים במלה לבן בהשאלה לתאר שקיפות (כשם שדוברי היידיש מכנים משקאות שקופים בשם ווייסע, כידוע ליודעים).

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » א' אפריל 15, 2018 5:21 pm

תוכן כתב:
עינא דשפיר חזי כתב:לא הביאו שום מקרא שלבן נקרא שקוף רק חז"ל.

הביאו 'לבנת הספיר', ושהמן נקרא לבן במקום אחד ובדולח במקום אחר.

בוודאי לא נעלם מעיני בדולחך ש"לבנת הספיר" פירושו מלשון לְבֵנָה לרוב המפרשים וככתוב כמראה אבן ספיר דמות כסא, וגם אם היה לשון לובן אין כאן שמץ ראיה.
(והרמב"ם (מו"נ א כח) שהוזכר כאן מפרש שהכתוב משווה לספיר מצד זוהרו ולא מצד צבעו ולא התכוון להמציא פירוש מחודש למילה "לבן", ומפרש גם הוא לבנת לשון לבנה.)

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » א' אפריל 15, 2018 6:13 pm

דברי הרב תוכן נכונים הם, וכדרכה של תורה לא עמדתי עליהם עד שנכשלתי בהם תחילה כשעמלתי להבין כוונת הרמב"ם ובנו רבנו אברהם ועוד ראשונים המפרשים לבנת הספיר מלשון לובן. ובאשר לשאלת הרב צופר למעלה - ה'זהירות' שאותה מתאר הרמב"ם במו"נ (א:כח) הוא לא עוד משקיפות (כנראה שבערבית, כמו בלה"ק, לא היתה מלה פשוטה לשקיפות והוצרכו לתארה בכמה שמות נרדפים) וכן מתבאר מדבריו בהל' יסודי התורה (ג:א) "שהגלגלים טהורים וזכים כזכוכית וכספיר" ע"ש ודו"ק.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » א' אפריל 15, 2018 7:22 pm

הגהמ כתב:דברי הרב תוכן נכונים הם, וכדרכה של תורה לא עמדתי עליהם עד שנכשלתי בהם תחילה כשעמלתי להבין כוונת הרמב"ם ובנו רבנו אברהם ועוד ראשונים המפרשים לבנת הספיר מלשון לובן. ובאשר לשאלת הרב צופר למעלה - ה'זהירות' שאותה מתאר הרמב"ם במו"נ (א:כח) הוא לא עוד משקיפות (כנראה שבערבית, כמו בלה"ק, לא היתה מלה פשוטה לשקיפות והוצרכו לתארה בכמה שמות נרדפים) וכן מתבאר מדבריו בהל' יסודי התורה (ג:א) "שהגלגלים טהורים וזכים כזכוכית וכספיר" ע"ש ודו"ק.

לא שאלתי שום שאלה, ולא התווכחתי עם כך שכוונתו של הרמב"ם ל"שקוף". "הזהירות" אינה תיאורו של הרמב"ם תיאורו של רשב"ת ל"אלשפאף" של הרמב"ם, שפירושו ע"פ תרגום קאפח "שקוף" והסכים עמו הרה"ג גוגל טרנסלייט וזוהי המילה הפשוטה בערבית לשקיפות, אלא שלרשב"ת לא היתה מילה לזה וחידש לשם כך משמעות במילה זוהר.

מה שטענתי זה שהרמב"ם לא ניסה לדחוף את זה במילה "לבנת בפסוק", אלא לפרש שפירושה כאן הוא מלשון לְבֵנָה כפירוש רוב המפרשים ולא מלשון "לבן". אמנם בעיון חוזר ברמב"ם יש בהסבר הזה דוחק, כי לפי ההבנה הראשונה שזה מראה לבן נראה ברמב"ם שפירש לבנת מלשון "לבן" כפירוש הגאון שבראב"ע, וצ"ע.
היכן הם דברי הראב"ם, ומי הם שאר הראשונים שהתכוונת אליהם?

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » א' אפריל 15, 2018 11:38 pm

דברי ראב"ם מפירושו לפר' משפטים (כד:י):
ולבנת הספיר - לפירוש רוב ראשונים 'ביאץ אלבלור'. וראיה על אמיתת פירושם מאמר וכעצם השמים לטהר שהוא זכוכית זכה.

וזה אשר כתבתי בהערותיי לשם:
אשר לתרגום המדוייק של המלה 'ביאץ', הנה תירגם המהדיר 'לובן' וכן תירגמו הראב"ע ורבנו בחיי בהביאם מדברי רס"ג ע"ש, וכ"ה בתרגומו של ר"י ן' תיבון לדברי ר"י ן' ג'נאח בשרשיו (שרש קשה, עמ' 459) 'כמעשה לבנת הספיר - כתכונת לובן הספיר וכמראהו', וכ"כ הרשב"ם בפירושו. ואמנם א"כ הוא דעת רבנו אין שום הבנה להמשך דבריו שהוכיח כפירוש זה מסוף הפסוק 'וכעצם שמים לטוהר' שלדעת רבנו נמשל לזכוכית זכה, דהיינו מראה שקופה ללא כל צבע. כמו כן כבר הבאנו מדברי הרמב"ם במו"נ (א:כח) שביאר שלבנת הספיר היא הזיו והזוהר של הספיר, והיא שקוף ואינה מראה לובן כלל, וכן מתבאר מלשונו בהלכות יסודי התורה (ג:א): 'שהגלגלים טהורים וזכים כזכוכית וכספיר', וא"כ נראה ברור שכאן יש לתרגם 'ביאץ' במובן 'נקי' ו'טהור' וכיוצ"ב, ואינו אלא מבטא את השקיפות המושלמת (ואין בו שום גוון של לבן בדיוק כמו שפירש הרמב"ם), והסכים לזה פרופ' מ"ע פרידמן נר"ו. ועי' להר"י קאפח בפירושי רס"ג לאיוב שבמהד' (עמ' קכג) שכתב ש'אלמהא' היא אבן לבנה שקופה, ויש להניח אפוא שלכל הדעות 'לבנת' הספיר אינה הצבע לבן עצמו אלא תיאור שקיפות האבן, והשוה לשון הספורנו בפירושו כאן 'הספיר הלבן הנעדר מכל המראות'. והעירני הר"י וינסלברג נר"ו שיתכן לפרש שכשם שפירשו ש'שדה לבן' נקרא כך משום שאין בו אילנות ואור השמש מונח על החבל ומשחרר את פני השטח שלו (השוה לשונו של ר' תנחום הירושלמי בס' 'אלמרשד אלכאפי', מהד' שי, עמ' 274-5), כך גם פריט שקוף ניתן לומר שהוא לבן, שכן הוא מאפשר לאור הבהיר של השמש לזרוח דרכו. ואמנם יותר נראה לי ש'לבן' הושאל למראה נקייה או שקופה כמו שנאמר בקהלת (ט:ח) 'בכל עת יהיו בגדיך לבנים', וכן בלשון ארמי השרש ל'כבס' מתורגם כ'חוור' מלשון 'חיוורא' שהוא תרגומו של 'לבן' (וראה מש"כ הר"מ מאזוז נר"ו במבוא לספרו 'לא תשיך', בני ברק תשס"ה, עמ' 23)
.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 206 אורחים