מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פיוט י-ה א-לי -מה המקורות והטעמים באלו חגים נאמר?

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים

שבטיישראל

Re: פיוט י-ה א-לי -מה המקורות והטעמים באלו חגים נאמר?

הודעהעל ידי שבטיישראל » א' אפריל 15, 2018 5:50 am

הפיוט אמר בכל החגים אחר ברכת ההפטרה ולפני אשרי, חוץ מבימים בהם אומרים תפילה אחרת באותו מקום, דהיינו בשבת שאומרים יקום פורקן, ביום שמזכירין נשמות שהוא לעולם ביום בו קורין כל הבכור (אחש"פ, ב' דשבועות, שמע"צ), ובשמח"ת שאומרים הפיוטים שישו ושמחו.
בא"י שיש רק יום אחד יו"ט נוצר המנהג להזכיר נשמות ביום האחרון של החג בא"י וכתוצאה מזו יוצא שא"א הפיוט כי אם ביום א' דפסח ויום א' דסוכות כשחל בימות החול (בשערי אפרים הביא מנהג שלא לאומרו גם ביום א' דפסח שמברכים טל אך אין המנהג כן).

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » א' אפריל 15, 2018 6:46 pm

שבטיישראל כתב:הפיוט אמר בכל החגים אחר ברכת ההפטרה ולפני אשרי, חוץ מבימים בהם אומרים תפילה אחרת באותו מקום, דהיינו בשבת שאומרים יקום פורקן, ביום שמזכירין נשמות שהוא לעולם ביום בו קורין כל הבכור (אחש"פ, ב' דשבועות, שמע"צ), ובשמח"ת שאומרים הפיוטים שישו ושמחו.
בא"י שיש רק יום אחד יו"ט נוצר המנהג להזכיר נשמות ביום האחרון של החג בא"י וכתוצאה מזו יוצא שא"א הפיוט כי אם ביום א' דפסח ויום א' דסוכות כשחל בימות החול (בשערי אפרים הביא מנהג שלא לאומרו גם ביום א' דפסח שמברכים טל אך אין המנהג כן).

ביחס למודגש - במקומות האומרים תפילת טל לפני מוסף, מה זה שונה משמח"ת וכדו'?

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ב' אפריל 16, 2018 12:34 pm

צורב מתחיל כתב:
שבטיישראל כתב:הפיוט אמר בכל החגים אחר ברכת ההפטרה ולפני אשרי, חוץ מבימים בהם אומרים תפילה אחרת באותו מקום, דהיינו בשבת שאומרים יקום פורקן, ביום שמזכירין נשמות שהוא לעולם ביום בו קורין כל הבכור (אחש"פ, ב' דשבועות, שמע"צ), ובשמח"ת שאומרים הפיוטים שישו ושמחו.

ביחס למודגש - במקומות האומרים תפילת טל לפני מוסף, מה זה שונה משמח"ת וכדו'?

המדובר במנהג (ארצי ישראלי) חדש כך שאין טעם לדון בה אפ' כמו כל המנהגים האלו (ובפרט שמייסדי מנהגים אלו לא היו בקיאים ולא התחשבו בכגון דא).
ומ"מ עדיין יש בזה הבדל גדול שהרי א"א הפיוטים קודם אשרי כי אם קודם שמו"ע במקום תוך התפילה ולק"מ.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' אפריל 18, 2018 12:34 am

ראה כאן כמה הפניות.
וכמדומה שהקונטרס סלה אהללך מופיע בגוגל בוקס, (חסום לי).

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 01, 2020 4:32 am

נמצא בהיברא-בוקס.

חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 20 אורחים