מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אדם אחר אכילתו משקלו קל מכשהוא רעב

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סייג לחכמה

אדם אחר אכילתו משקלו קל מכשהוא רעב

הודעהעל ידי סייג לחכמה » ה' אפריל 26, 2018 9:04 pm

הרש"ש במס' בבא מציעא דף ע"ט: שכתבו הטבעים דאדם אחר אכילתו משקלו קל מכשהוא רעב, עיי"ש בנועם דבריו.
אבל אשתמיט מיניה דהיא דברי הרא"ש במס' ערכין דף י"ט. על המשנה האומר משקלי עלי נותן משקלו, כתב שם הרא"ש הובא בשיטה מקובצת ד"ה משקלי עלי וז"ל: צריך לדקדק באיזה עת ישקלו אותו כי הדבר ידוע שאדם כבד יותר בבוקר קודם אכילה מאחר אכילה, ומסתברא הכל כשעת הנדר. ע"כ.

קאצ'קלה

Re: אדם אחר אכילתו משקלו קל מכשהוא רעב

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ה' אפריל 26, 2018 9:20 pm

לפחות אין דבריו סותרים את דברי הרא"ש, אלא שהביאם על שם 'הטבעים'.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ה' אפריל 26, 2018 11:12 pm

קבלתי באישי מחכם אחד:
אמרתי מזמן על דרך הלצה להטעים הא דאדם שוקל יותר לפני האכילה, עפ"י מה דאי' בב"ב שקודם שיאכל האדם יש לו שתי לבבות.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' אפריל 26, 2018 11:23 pm

כפשוטו?? מישהו בדק?..

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' אפריל 26, 2018 11:36 pm

יאיר כתב:כפשוטו?? מישהו בדק?..

המציאות הנראית לעינינו היא כמובן הפוכה.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' אפריל 26, 2018 11:42 pm

יאיר כתב:כפשוטו?? מישהו בדק?..

איני יודע אם הטבעים התכוונו לפי פשוטו. אבל אם אכן התכוונו כפשוטו - טעו.
[זה יכול להיות נכון רק באופן שאדם אוכל מאכלים עם משקל סגולי נמוך יותר ממשקל הסגולי של אויר. ואם הוא נשקל במים אז זה באמת יכול להיות, וזאת אם אוכל מאכלים שמשקלם הסגולי (אחרי הלעיסה) הוא נמוך ממשקל הסגולי של מים]

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' אפריל 26, 2018 11:58 pm

המזון עצמו אינו בחשבון. ההשואה היא בין אדם רעב לשבע (אף לאחר שנתעכל המזון), כי עצם הרעב לדעתם מכביד. (הרעב הוא התגברות החום הטבעי, שצריך מזון כמו שאש צריכה עצים, ואם לא יאכל יכלה החום את הגוף עצמו כמו שהאש מכלה את הקדרה כשהיא ריקה, וע"כ האדם נעשה רזה כשאינו אוכל).
ספר הברית ח"א מ"ו פ"ב:
האש לדעת הקדמונים אין לו כובד כלפי מטה, אבל האחרונים בחנו ועמדו בנסיון שיש לו כובד, אך הוא יותר קל שבכל הנמצאים, כאשר תראה בברזל המלובן באש שישקול יותר ממה ששקל מקודם שבא באש, לכן גם האדם בעת רעבונו ישקל יותר ממה שישקל בעת שמלא כרסו ואכל ושבע, וזה לסיבת כובד חום הטבעי המתגבר בו מחמת זלעפות רעב.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' אפריל 27, 2018 1:05 am

מה שנכון נכון כתב:המזון עצמו אינו בחשבון. ההשואה היא בין אדם רעב לשבע (אף לאחר שנתעכל המזון), כי עצם הרעב לדעתם מכביד. (הרעב הוא התגברות החום הטבעי, שצריך מזון כמו שאש צריכה עצים, ואם לא יאכל יכלה החום את הגוף עצמו כמו שהאש מכלה את הקדרה כשהיא ריקה, וע"כ האדם נעשה רזה כשאינו אוכל).
ספר הברית ח"א מ"ו פ"ב:
האש לדעת הקדמונים אין לו כובד כלפי מטה, אבל האחרונים בחנו ועמדו בנסיון שיש לו כובד, אך הוא יותר קל שבכל הנמצאים, כאשר תראה בברזל המלובן באש שישקול יותר ממה ששקל מקודם שבא באש, לכן גם האדם בעת רעבונו ישקל יותר ממה שישקל בעת שמלא כרסו ואכל ושבע, וזה לסיבת כובד חום הטבעי המתגבר בו מחמת זלעפות רעב.

יישר כח עצום!

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ו' אפריל 27, 2018 1:10 am

מה שנכון נכון כתב:המזון עצמו אינו בחשבון. ההשואה היא בין אדם רעב לשבע (אף לאחר שנתעכל המזון), כי עצם הרעב לדעתם מכביד. (הרעב הוא התגברות החום הטבעי, שצריך מזון כמו שאש צריכה עצים, ואם לא יאכל יכלה החום את הגוף עצמו כמו שהאש מכלה את הקדרה כשהיא ריקה, וע"כ האדם נעשה רזה כשאינו אוכל).
ספר הברית ח"א מ"ו פ"ב:

כמובן שעדיין צריך לזכור שהמציאות הנראית לעינינו היא שהרעב כמובן לא מכביד את משקלו של האדם...
אין הבדל אם נתעכל המזון או לא, המשקל של אדם לאחר האוכל הוא בדיוק כמשקלו המקורי בתוספת המשקל של האוכל שאכל, עד שהאוכל מופרש מן הגוף.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ו' אפריל 27, 2018 1:23 am

מסתמא גם לעיניהם היה יכול להיות נראה כך, אלא שבאותם דורות למדו את חכמות הטבע בקבלה מפי סופרים וספרים, לא ע"י העינים.

והשווה לרש"ש הידוע בפסחים שאכילת חמץ נחשבת לשריפתו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 27, 2018 10:02 am

פעם קראתי איזה כתבה בנושאי משקל, ובפירוש כתבו שם כתובנה מדעית שמשקלו של האדם בבוקר לפני האוכל כבד יותר מלאחר מכן. כך זכור לי ואולי אני טועה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' אפריל 27, 2018 10:05 am

מסתבר שאתה טועה וכמדומני שכל האנשים שנשקלים באופן קבוע יכולים לומר שזה הפוך.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 27, 2018 10:12 am

עכשיו אני נזכר שכנראה היה כתוב שם משהו אחר שהפתיע אותי - שמשקלו של האדם לפני שהוא מוציא את צרכיו קל יותר מאשר לאחר מכן. כלומר, דוקא לאחר שהפסולת יוצאת מהגוף נעשה האדם כבד יותר.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' אפריל 27, 2018 10:16 am

איך זה יכול להיות?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 27, 2018 10:25 am

בשעתו התפלאתי על כך, ולאחר מחשבה פירשתי לעצמי שכנראה כל עוד מערכת העיכול עובדת האוכל עדיין לא מספיק מחובר עם גוף האדם והאדם ב'תנועה' המתבטאת במשקל קל, ולאחר שהיא מסיימת לעבוד אז האוכל שנשאר מתחבר היטב עם הגוף ונעשה מצב של 'מנוחה' המתבטא בכבדות.

את האמת כנראה אפשר למצוא בקלות בעזרת הרב גוגל...

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' אפריל 27, 2018 11:36 am

במחילת מעלתו, משקל הוא ענין כמותי לחלוטין (משא"כ תחושת קלילות או כבדות), והרי זה כמו לבדוק בגוגל אם שמונה פחות אחד שווה תשע, כי שמא בעת פעולת החשבון המספרים הם בתנועה ועם סיומה הם במנוחה...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 27, 2018 3:06 pm

אין צורך לבקש מחילה... אני בסך הכל ציטטתי מה שקראתי פעם (והוספתי כמה מחשבות ספונטניות שעלו לי בהמשך לכך). את האמת איני יודע ולא בדקתי

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' אפריל 27, 2018 4:15 pm

דרומי כתב:עכשיו אני נזכר שכנראה היה כתוב שם משהו אחר שהפתיע אותי - שמשקלו של האדם לפני שהוא מוציא את צרכיו קל יותר מאשר לאחר מכן. כלומר, דוקא לאחר שהפסולת יוצאת מהגוף נעשה האדם כבד יותר.

האי תנא הוצאה הכנסה קרי ליה..

הפשטן

הודעהעל ידי הפשטן » א' אפריל 29, 2018 11:59 pm

דרומי כתב:בעכשיו אני נזכר שכנראה היה כתוב שם משהו אחר שהפתיע אותי - שמשקלו של האדם לפני שהוא מוציא את צרכיו קל יותר מאשר לאחר מכן. כלומר, דוקא לאחר שהפסולת יוצאת מהגוף נעשה האדם כבד יותר.

...

את האמת כנראה אפשר למצוא בקלות בעזרת הרב גוגל...

לא צריך את גוגל.
כל אדם יכול לשקול את עצמו, ולהיווכח (כפי שגם נוכחתי בעצמי), שכל שימוש בבית הכסא משיל מעל האדם כמה מאות גרמים (ואני אומר זאת בתור אדם רזה שלא אוכל הרבה).

מה שכן: אם אדם ישקול את עצמו בבוקר, ואחר כך יצום יום שלם, ובערב ישבור את הצום בסעודה רגילה (לא גדולה), ושוב ישקול את עצמו, אז יגלה שירד במשקל!
אבל הטעם לירידה במשקל - הוא לא סעודת שבירת הצום - אלא הוא חלוף הזמן, כי כל חלוף של זמן - מוריד את המשקל, אלא שארוחות היממה - מאזנות את הירידה במשקל, אבל אם האדם צם כל היום - אז סעודת שבירת הצום (ובלבד שהיא לא ארוחה גדולה מדי) לא תספיק לאזן את מה שהאדם הפסיד במשקלו עקב חלוף הזמן.

סייג לחכמה

הודעהעל ידי סייג לחכמה » ב' אפריל 30, 2018 1:19 am

שמעתי דהטעם היא, דהלא ידוע דחי נושא את עצמו וקודם אכילתו אין בכח כמו לאחר אכילה אבל לאחר אכילה משום דחי נושא את עצמו זה גורם שלא יהא משקלו כמו קודם אכילה .
אבל זה אינו דא"כ בדיני ערכין כשאומר משקלי עלי נמצא דאדרבה אם יתן משקלו דקודם אכילה זהו משקלו אמיתי, משא"כ משקלו לאחר אכילה אין זה משקלו אמיתי כיון דאין זה רק משום דחי נושא את עצמו ודו"ק !

מתון

הודעהעל ידי מתון » ב' אפריל 30, 2018 8:37 am

בשבועות האחרונות אני עולה על המשקל בבוקר ובערב, והמשקל בבוקר (אף לאחר עשיית צרכים...) לפני התפלה והאכילה, הוא יותר מהמשקל של הלילה אחר סעודת לילה (של חו"ל...).

בתחלה תמהתי על זה, אבל באתי למסקנא, דבבוקר כיון שהוא קודם האכילה, הגוף עדיין אינו פעיל כדרכו והגוף מכביד יותר על המשקל.

והיינו כדברי הרא"ש והרש"ש.

ומהנכון לכל אלו שכותבים כנגד דעת הרא"ש שיבדקו תחלה את המציאות אצלם, ואח"כ לדבר מהמציאות.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' אפריל 30, 2018 8:39 am

אוולי תנסה להשקל לאכול ואז לעלות על המשקל שוב.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ב' אפריל 30, 2018 10:05 am

רואים מכאן דבר מבהיל.
שהנה בזמנינו פשוט לכל אדם מן הישוב (ואפילו לא מאוד אינטליגנטי) מסברא שאחרי אכילה אדם שוקל יותר. ואם יגידו לו שיש איזו תאוריה חדשה שאחרי אכילה אדם דווקא שוקל פחות, גם אם הוא לא מספיק חכם בשביל להגיד שניתן להפריך זאת על ידי ניסיון פשוט, מכל מקום הוא יקטלג את התאוריה הזו עם שאר תאוריות הזויות דוגמת זו הגורסת שבאמת העולם הוא שטוח.
מאידך, גם אדם מוכשר בזמנינו שקצת בא במגע עם החיבורים של הרא"ש והרש"ש לא יוכל שלא להודות שהיכולות השכליות שלהם (IQ בלעז) הן הרבה הרבה מעל הנורמה. וכמה שלא שייך בכלל להעלות על הדעת, וכמה טיפשי זה להסתכל עליהם מלמעלה.
ומכאן רואים את עומק הבחינה של nanos gigantum humeris insidentes (ננסים עומדים על כתפי ענקים).

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' יוני 03, 2018 1:57 am

בעיקר הערתך אתה צודק, שאנשים ענקים בדעתם לא טעו בהגרדתם, השאלה מה היתה כוונתם.
דברי הרש"ש הינם על 'הקלות' של האדם. כי אדם רעב חש לאות וחולשה משא"כ אדם שבע. וגם משקל מעוברת מכבידה, יותר מאשר היה זה משקלה שלה.
ואולי המשקל הכמותי של אדם הנושא עצמו, ג"כ מושפע מכבדותו כשהוא רעב. ולא ביחס לכשאכל מעט להחיות נפשו.
ואולי בזה מבוארים גם דברי הרא"ש בערכין

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 03, 2018 2:28 am

הסיבה היא שכשאדם עיף או ישן יש הצטברות של נוזלים בגוף, שזה מוסיף למשקלו של האדם. אבל כשהוא עירני או פעיל, הוא מזיע, וכך הגוף מסלק את הנוזלים ומשקלו קל יותר.

הפשטן

הודעהעל ידי הפשטן » א' יוני 03, 2018 10:28 am

כל הדיון (המוזר לי) פה, מזכיר לי את הסיפור על אותו אחד, שנעמד על בימת בית המדרש, ושאל בכובד ראש: "יש לי תמיהה עצומה על הפסוק 'אתם נצבים היום כולכם וגו' מלכיכם ראשיכם שבטיכם זקניכם ושטריכם'. בשלמא 'שבטיכם' כתוב עם י' - כי יש הרבה שבטים, 'ראשיכם' כתוב עם י', כי לכל שבט - יש ראש משל עצמו - אז ביחד זה הרבה ראשים, וה"ה 'זקניכם' עם י' - כי יש הרבה זקנים, 'ושטריכם' עם י' - כי יש הרבה שוטרים, אבל למה כתוב 'מלכיכם' עם י' - והלוא יש רק מלך אחד"! תמה עליו חברו: "אני לא מבין מה אתה מקשה, והלוא בפסוק לא כתוב כלל 'מלכיכם', ובזה אתה יכול להיווכח במו עיניך - אם רק תפתח את החומש, וא"כ מעיקרא קושיא ליתא!", ענה לו המקשה: "נו שויין, זה תירוץ אחד, אבל יש לי תירוץ יותר טוב"...

וה"ה לענייננו: כבר ציינו כאן, דמעיקרא קושיא ליתא, כי כל אדם שישקול את עצמו - מייד לפני הארוחה ומייד לאחרי' - מבלי להשתהות בין שקילה לאכילה, יראה להפך, שהאכילה גרמה לעלות במשקל - בד"כ בכמה מאות גרמים - ובשום פנים ואופן לא לרדת במשקל (וה"ה איפכא לגבי כניסה לבית הכסא), ובזה יכול כל אחד להיווכח במו עיניו - אם רק ישקול את עצמו (היום מוצאים בשוק משקלים אלקטרוניים מדויקים במחיר של פחות ממאה ש"ח), אז מה הקושיא, והלוא המוחש לא יוכחש! אבל למרות שהמוחש לא יוכחש, ממשיכים פה אחרים להתפלפל למה כתוב מלכיכם עם י'...
נערך לאחרונה על ידי הפשטן ב א' יוני 03, 2018 10:45 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יוני 03, 2018 10:43 am

קו ירוק כתב:בעיקר הערתך אתה צודק, שאנשים ענקים בדעתם לא טעו בהגרדתם, השאלה מה היתה כוונתם.
דברי הרש"ש הינם על 'הקלות' של האדם. כי אדם רעב חש לאות וחולשה משא"כ אדם שבע. וגם משקל מעוברת מכבידה, יותר מאשר היה זה משקלה שלה.
ואולי המשקל הכמותי של אדם הנושא עצמו, ג"כ מושפע מכבדותו כשהוא רעב. ולא ביחס לכשאכל מעט להחיות נפשו.
ואולי בזה מבוארים גם דברי הרא"ש בערכין

לכאורה החושב התכוון להיפך מאיך שהבנת אותו. היינו שהם כן טעו ואע"פ שהם גדולים מאיתנו לאין שיעור אנחנו ננסים על גבי ענקים.

החושב

הודעהעל ידי החושב » א' יוני 03, 2018 10:58 am

אכן כך.
ובגלל זה נראה לי שהמילה 'טעו' לא מתאימה.
הרי המילים מעבירות לא רק את האינפורמציה היבשה. הן גם נושאות מסרים שנתפסים בצורה אסוציאטיבית. וכאן, המילה 'טעות' מעבירה מסרים שאינם תואמים לאמת.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' יוני 03, 2018 11:47 am

שטייט מפורש: "והרעב כבד בארץ"....

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יוני 03, 2018 1:12 pm

החושב כתב:אכן כך.
ובגלל זה נראה לי שהמילה 'טעו' לא מתאימה.
הרי המילים מעבירות לא רק את האינפורמציה היבשה. הן גם נושאות מסרים שנתפסים בצורה אסוציאטיבית. וכאן, המילה 'טעות' מעבירה מסרים שאינם תואמים לאמת.

צודק.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אחד הרבנים ו־ 188 אורחים